PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cruze control gaz verince gelen ses

korhan1482
01/06/2014, 17:45
Aracimla bugun ankara antalya yaptim ve malum konyaya kadar dumduz yol CC kullanmamak ayip olur. El ile hiz ayarladigimda veya arac hafif yokusta hizdan dusmemek icin oto gaz verdiginde ince ince sanki cocuk cingiragi gibi bir ses geliyor bilen goren varsa bilgisini paylasabilir mi haftaya ankara donusunde servise gidicem en azindan elimde biraz bilgim olsun. Simdiden tesekkurler. Bu arada aracin turbosu arizaliymis ben farketmedim ama servis turbo arizasi oldugunu degismessi gerektigini soylediben 2 yilsdir kullaniyorum fabrikasyon ariza oldugu icin ben farkli bi ses alamadim.

korhan1482
01/06/2014, 23:06
Fikri olan yokmu arkadaslar, bilen yada ihtimalleri sunacak arkadas araniyor.

halils2
01/06/2014, 23:42
Sıkıntı her neyse muhtemelen alt devirlerde meydana geliyor siz cc yi açıp gaz vermek isteyince alt devirde motor titreşiminden dolayı bir yerler ses yapıyordur.

zahirbaba
02/06/2014, 00:07
ustam turbo olabilir. bende cc yok ama gaz verip biraz devirlenince ıslık sesi geliyor. sen diyecen seninki benzinli ne alaka, turbocuda bakıma gittiğimde dizelde turbo arızası senin tarıf ettiğin gibi bir ses geliyor dedi

2012punto54
02/06/2014, 03:20
Korhan bey merhaba. Birşeyi merak ettim; cc açıkken hafif rampada hizdan düşmemek için gaz veriyorum demişsiniz gazı vermezseniz devir düşünce cc devre dışı kalıyor mu?
Benimki 3500 dd ve yaklaşık 110-115 km süratte devre dışı kalıyor.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

halils2
02/06/2014, 08:24
Korhan bey merhaba. Birşeyi merak ettim; cc açıkken hafif rampada hizdan düşmemek için gaz veriyorum demişsiniz gazı vermezseniz devir düşünce cc devre dışı kalıyor mu?

Cc kendi kendine mi devre dışı kalıyor? Devre dışı olması için
fren pedalına ,debriyaj pedalına, esp nin devreye girmesi,40kmh ın altına imilmesi, el freninin çekilmesi şartlarından biri olması gerekiyor ki cc devre dışı kalsın. Bunların haricinde devre dışı kalmaması gerek.

korhan1482
02/06/2014, 09:31

Yanlis anlasilmis rampada arac kendisi gaz verdiginde de oluyor singirdama onuda esim farketti, ben belli bir hiza cikmak icin el ile verdigimdede belli hir hizi korumak icin aracin verdigi gazda da oluyor.

korhan1482
02/06/2014, 09:33

Abi araci hic 3500 devirde kullanmadim en fazla 3000 de arac vites atmazsa el ile kendim attim oyuzden bilemicem ama ilk firsatta denicem ve buradan yazicam

korhan1482
02/06/2014, 09:35
Sadec turho arizasi olsaydi cc aktif olmadiginda her gaz verdigimde de olurdu gibi geliyor bana. Sadece cc aktif iken ses yapiyor.

celenlee
02/06/2014, 10:24
CC bizim alışkanlıklarımızdan biraz daha agresif gaz verdiği için ara hızlanmalarda, turbo basıncı daha fazla olur. Manuel sürerken biraz daha agresf kullanıp sesin gelip gelmediğini kontrol edin bence. Turbo aksamıyla ilgili olabilir. Ya da Egzost.

Benim Fire aracımda da fazla yüklenince şıkırtı geliyordu.
Sonradan farkettim ki, Hava filtresi kutusunun vidaları tam sıkılmamış, iki tane de pul koymuşlar üst üste fazla gaz verince şıkırdıyordu, sıktım düzeldi :)

2012punto54
02/06/2014, 13:20
Cc kendi kendine mi devre dışı kalıyor? Devre dışı olması için
fren pedalına ,debriyaj pedalına, esp nin devreye girmesi,40kmh ın altına imilmesi, el freninin çekilmesi şartlarından biri olması gerekiyor ki cc devre dışı kalsın. Bunların haricinde devre dışı kalmaması gerek.

Halis bey kesinlikle hicbiri olmadan cc devre dışı kalıyor. Aracım 1.4 dualogic şanzıman. Bodrum yolculuğuna çıkmadan önce servisle gorusmustum, aracın aküsünu 8-9 saat bağlayıp kontrol etmemiz gerekir demişlerdi, birakmamistim. Öyle birşey söz konusu olabilir mi

halils2
02/06/2014, 13:40
Halis bey kesinlikle hicbiri olmadan cc devre dışı kalıyor. Aracım 1.4 dualogic şanzıman. Bodrum yolculuğuna çıkmadan önce servisle gorusmustum, aracın aküsünu 8-9 saat bağlayıp kontrol etmemiz gerekir demişlerdi, birakmamistim. Öyle birşey söz konusu olabilir mi

Eğer sinyal kolunuz sağlamsa siz ccyi koldan kapatmadığınız ve yukarıda yazdığım şartlardan biri meydana gelmiyorsa cc devre dışı kalamaz. Araçta arızq vs yoksa ccye çalış dedin mi dur diyene ladar durmaz duruyorsa eğer araç bilgisayara bağlanıp cc kullanarak kontrol etmek gerek. Cc kendini mi kapatıyor body mi kesiyor.

celenlee
02/06/2014, 15:07
Eğer sinyal kolunuz sağlamsa siz ccyi koldan kapatmadığınız ve yukarıda yazdığım şartlardan biri meydana gelmiyorsa cc devre dışı kalamaz. Araçta arızq vs yoksa ccye çalış dedin mi dur diyene ladar durmaz duruyorsa eğer araç bilgisayara bağlanıp cc kullanarak kontrol etmek gerek. Cc kendini mi kapatıyor body mi kesiyor.

Siz hiçbirşey yapmadan CC devre dışı kalıyorsa, fren müşiri arızalı olabilir ;) Siz basmasanız da o sinyal gönderiyordur :)

halils2
02/06/2014, 15:14
Siz hiçbirşey yapmadan CC devre dışı kalıyorsa, fren müşiri arızalı olabilir ;) Siz basmasanız da o sinyal gönderiyordur :)

Aynen abi işte yukardaki şartlardan kastım bu illa basmasına gerek yok. Kolun içindeki on off anahtar bozulsa yine çalışmaz. Kablo temas etmese yine devre dışı kalır :) arkadaşın sorunu var ama nedir kontrol etmek gerek.

celenlee
02/06/2014, 15:28
Aynen abi işte yukardaki şartlardan kastım bu illa basmasına gerek yok. Kolun içindeki on off anahtar bozulsa yine çalışmaz. Kablo temas etmese yine devre dışı kalır :) arkadaşın sorunu var ama nedir kontrol etmek gerek.

Bi biz bu kadar çok kontrol ediyoruz galiba bu arabaları.
Elektrik tesisatından çekmeyen yok arkadaş :p

halils2
02/06/2014, 17:02
Abi elektrikten çok elektronik arıza çıkıyor bu araçta ama o da şöyle ya malzeme kullanım ömrünü doldurduğu için ya işi bilmeyen ama usta diye geçinen kişilerin eline düştüğümüz için ya da üretim hatalarından dolayı. Ama ben en çok ilk 2 sine rastladım şuana kadar çok şükür. Cc kolu mesela elektronik devre ve anahtar mevcut az bi oksit yapsa çalışmıyor, ya da body ecu üstündeki pinler en ufqk bir temassızlık ya da oksitte sıkıntı çıkartıyor hatta ve hatta aşırı ısıdan body plaketi yamulup kassa yine arızaya sebep oluyor, saydıklarımın kimisi benim şahit olduğum kimisi ise duyduklarım. Her güzelin bir kusuru oluyor. Ama işi bilen biri kontrol ederse arızayı bulması doğru tespit etmesi çok kolay :)

2012punto54
02/06/2014, 17:27
Şöylede bir durum var yalnız araç cc de 110 km ile giderken ileri geri gidip gelmeye başlıyor sanki araç hizlansam mi yavaslasam mı arasinda gidip geliyor ve pat...cc devre dışı+sarı üçgen lambası=Aracı sağa çek kontağı kapat aç...cc 'yi koldan kapatinca sarı ışık sönmuyor.

halils2
02/06/2014, 17:42
Şöylede bir durum var yalnız araç cc de 110 km ile giderken ileri geri gidip gelmeye başlıyor sanki araç hizlansam mi yavaslasam mı arasinda gidip geliyor ve pat...cc devre dışı+sarı üçgen lambası=Aracı sağa çek kontağı kapat aç...cc 'yi koldan kapatinca sarı ışık sönmuyor.

İşte başından beri anlatmak istediğim buydu abi. Aracında sorun var o ünlemli üçgen yandığı için cc devre dışı kalıyor. Aracını bilgisayara bağlatıp hata koduna baktır arızayı giderdiğinde cc normal olarak çalışacak. Ben 150 kmye kadar cc yle hızlanmıştım zaten ccyi kullanabileceğin son sürat 180 kmh dır. Bunun üstüne cc çıkmıyormuş ama daha hiç denemedim.

2012punto54
02/06/2014, 20:49
Teşekkürler arkadaşlar servis yolu göründü. 2.yil bakımıyla beraber baktiracagiz mecbur. Cc siz olmuyor :)

celenlee
02/06/2014, 21:24
az bi oksit yapsa çalışmıyor, ya da body ecu üstündeki pinler en ufqk bir temassızlık ya da oksitte sıkıntı çıkartıyor

Tesisatta kastettiğim tek şey bu zaten :) Çok ciddi yalıtım problemi var.
Daha doğrusu yalıtım yok :p
Yok koltuk altından soket çıkar abs yanar, yok sensör soketleri oksitlenir, dualogicler bozulur araba çalışmaz, soket temassızlık yapar fanlar çalışmaz, soket oksitlenir o çalışmaz bu çalışmaz :)

Bu yaz motoru, şanzımanı komple yıkayıp temizlettikten sonra, tgek tek tümsoketleri temizleyip adam gibi bantlayacağım.Sonra da karter koruma alıp su ve toz girişini engelleyeceğim!!!

halils2
02/06/2014, 21:53
Tesisatta kastettiğim tek şey bu zaten :) Çok ciddi yalıtım problemi var.
Daha doğrusu yalıtım yok :p
Yok koltuk altından soket çıkar abs yanar, yok sensör soketleri oksitlenir, dualogicler bozulur araba çalışmaz, soket temassızlık yapar fanlar çalışmaz, soket oksitlenir o çalışmaz bu çalışmaz :)

Bu yaz motoru, şanzımanı komple yıkayıp temizlettikten sonra, tgek tek tümsoketleri temizleyip adam gibi bantlayacağım.Sonra da karter koruma alıp su ve toz girişini engelleyeceğim!!!

Elektrikçi bantından ziyade kauçuk eriyen bant diyorum bir bant var sıvıya karşı süper yalıtıyor ama tekrar açmak istersen biraz uğraştırıyor.