PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kia rio

alivepro
23/05/2014, 07:51
Dün arkadaşımın kia rio fancy 1.25 benzinli aracını istanbul trafiğinde yaklaşık 200 km kullandım.

Donanım: abs, esp, asr, yokuş kalkış desteği, dijital klima, katlanır yan aynalar, 4 cam otomatik, hız sabitleyici, bluetooth ile telefon konuşma, yağmur sensörü, far sensörü, ön arka sis farı ve bir çok araçta çok pahalı bişeymiş gibi aracta olmayan araca ekstralar katan donanımlar (sürücü ve yolcu aydınlatmalı güneşlikler, kol dayama vs. vs. gibi)

Performan/yakıt tüketimi: Öncelikle daha önce 1.2 motor chevrolet aveo, 1.2 corsa ve 1.25 ford fiesta kullanan biri olarak söylüyorum, araç üzerindeki 1.25 motor gerek performans gerekse yakıt tüketimi olarak sizi çok şaşırtacak. Araç sanki 1.25 gibi değil 1.4 gibi tepki veriyor. İlk 3 viteste aracın hızlanması son derece tatminkar özellikle şehir içi kullanmak için ideal bir araç. aracı teslim etmeye yakın haramidere b.düzü rampasını çıktım, yokuş aşağı hızlanarak girmeme rağmen (zaten trafikte hızlamaya müsait değildi) 4. viteste rampayı tamamladım. Aracı ilk aldığımda yol bilgisayarını sıfırladım, ortalama akıcı bir trafikte 5,8 litreyi gördüm ve havaalanı kavşağından e5 şirinevler yönüne bağlandım, dur kalk trafikte önce bakırköy, sonra bağcılar, sonra tekrar bakıköy vs. vs.... gittim araç 7.4 ün üstünü görmedi en son aracı teslim ettiğimde ortalamam 6,5 litreydi.

Araç içi kalite ve genişlik: aracın iç malzeme kalitesi vasatın çok üzerinde, ön göğüs deri kaplı gibi duruyor, direksiyon ve vites deri kaplı. ön konsol ve kadranların güzel ve sportif bir görünümü var, aracın dijital klima düğmeleri farklı bir hava katmış araca, içi b segmenti bir araca göre gayet ferah özellikle corsa ve fiesta ile kıyaslarsan yayla diyebilirsin :) bagaj aynı segment araçlarla hemen hemen aynı. Aracı kullandığım süre içerisinde nereden geldiği belli olayan ses, tıkırtı kesinlike duymadım. Araç tok bir araç süspansiyon sistemi sert denilebilir ancak kesinlikle rahatsız etmiyor.

Açıkcası arabayı kullandıktan sonra rio alsammı diye düşünmeye başladım, bu paraya bu donanım, performans ve yakıt tüketimi alınası bir araç bence. Son olarak kore arabalarına karşı özellikle kia'ya karşı ön yargınız varsa kesinlikle gidin bi kia bayine aracı test edin derim.

Honor COOPER
23/05/2014, 08:33
B segment araçlar içinde maalesef ülkem insanının marka takıntısı yüzünden değerini bulamamış bir araçtır.
1.25 fancy için yapacağım yorum 1.4 90hp altı motorlu araçlardan daha az tüketim daha yüksek performans ve yaklaşık 350 TL civarı vergi avantajıdır.
Kısaca bu araç İ20den sedan için Accent blue dan kat kat kalite,donanım ve dizayn artısına rağmen bu araçların %10-20 si kadar anca satmıştır. Buradan da ülkem insanının otomobilden ne kadar çok anladığını görebiliriz.

alivepro
23/05/2014, 08:59
B segment araçlar içinde maalesef ülkem insanının marka takıntısı yüzünden değerini bulamamış bir araçtır.
1.25 fancy için yapacağım yorum 1.4 90hp altı motorlu araçlardan daha az tüketim daha yüksek performans ve yaklaşık 350 TL civarı vergi avantajıdır.
Kısaca bu araç İ20den sedan için Accent blue dan kat kat kalite,donanım ve dizayn artısına rağmen bu araçların %10-20 si kadar anca satmıştır. Buradan da ülkem insanının otomobilden ne kadar çok anladığını görebiliriz.
Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum, maalesef dediğiniz gibi insanlar 4 teker 1 direksiyon olsun yeterki vw, opel, ford olsun diyor. şimdi sıfır araçlara esp zorunluluğu getirildi artık 60bin tl ye b segment araç alırız :)

tayfux
23/05/2014, 09:20
ben de çok düşünmüştüm..gerçekten görünüşü özellikleri güzel bir araç ama ben alırken dizelinde sunroof ve hız sabitleyici yoktu..ülkeye yeni geliyordu..fiyat olarak da astra h ile hemen hemen aynıydı..onun için astrayı tercih etmiştim..

CMasteR
23/05/2014, 10:22
T jet sport aracımı almadan önce Kia Pro Ceed ile çok haşır neşir olmuştum 2010-2012 modelleri ile bir önceki kasa yani :) çokta müthiş bir araç ama olmadı t jet sportta karar kıldık :) hangi aracı alsamda gayet memnun kalacaktım ki öyleyimde :)

ozkancavus5916
23/05/2014, 13:42
Bizim sirket araclari kia riio 2013model corludan petrol ofisinden depoyu fulledim dudullu organize sanayiye gittim tekrar corluda depoyu aldigim yerde fullettim . 60liralik mazot harcamisti arac klima acik 110 a sabitledim istanbul trafigide vardi .rio larin dizellerini tavsiye ederim donanim olarakta cok iyi ama arka koltuk mesafesi dar .sarkoyden istanbula 180km hizla gittim pek guzen vermedi yere yapismiyor

alivepro
23/05/2014, 21:47
Bizim sirket araclari kia riio 2013model corludan petrol ofisinden depoyu fulledim dudullu organize sanayiye gittim tekrar corluda depoyu aldigim yerde fullettim . 60liralik mazot harcamisti arac klima acik 110 a sabitledim istanbul trafigide vardi .rio larin dizellerini tavsiye ederim donanim olarakta cok iyi ama arka koltuk mesafesi dar .sarkoyden istanbula 180km hizla gittim pek guzen vermedi yere yapismiyor
Hangi segment araçla kıyaslama yaptınız C? D? :) koltuk mesafesi kendi segmentine göre çok iyi, yol tutuşuda.

ozkancavus5916
23/05/2014, 22:22
Yeni kasa cliolarcgibi arkasi ayak mesafesi genis sirket araclari bizde kia ceed ve rio vardi ceed biraz gorsel olarak kotu rio donanim olarak super cok seri arac bir senede 100-150defa rahat iki model araca binmisimdir .kendime punto olmadan once rio larda araba kullanmayi ogrendim .punto ya gore daha donanimli bir arac benzinli araci bilmiyorum ama dizeli on numara .sarkoy tekirdag arasinda 190ile giderken yolda yukseklik vardi aracin yerden mesafesini kesildigi farkettim

alivepro
24/05/2014, 00:33
Yeni kasa cliolarcgibi arkasi ayak mesafesi genis sirket araclari bizde kia ceed ve rio vardi ceed biraz gorsel olarak kotu rio donanim olarak super cok seri arac bir senede 100-150defa rahat iki model araca binmisimdir .kendime punto olmadan once rio larda araba kullanmayi ogrendim .punto ya gore daha donanimli bir arac benzinli araci bilmiyorum ama dizeli on numara .sarkoy tekirdag arasinda 190ile giderken yolda yukseklik vardi aracin yerden mesafesini kesildigi farkettim
Hocam yapmayın B segment bir araçtan ve 190 km hızdan bahsediyorsunuz normaldir yani böyle bişey olması.

ozkancavus5916
24/05/2014, 08:09
Arac ta 240bile gormustum otobanda

Honor COOPER
24/05/2014, 09:48
Arac ta 240bile gormustum otobanda
B segment bir araçta 240 gördüyseniz o aracın ne kadar iyi bir araç olduğunuda anlamışsınızdır bence.

ozkancavus5916
24/05/2014, 10:55
Segmentin en iyi araci kronik sorunlarida yok sanirim .ama bizde marka takintisi var kia 2-3yilda kendini gelistirdi

tayfux
24/05/2014, 10:57
sanırım wv tasarımcısı kia ya transfer olmuş. Gerçekten göze hitap eden araçlar da yapıyorlar..kia ceed ve yeni rio gerçekten hoş araçlar..