PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir bu chiptuning

sercan133
13/05/2014, 18:35
merhaba arkadaşlar 2011 model grande punto sahibiyim (75bg 1.3 dizel). Modifiye işine girmeyi planlıyorum. Chip tuning nedir. Ne gibi artı ve eksileri vardır. Nasıl yapılır. Fiyatı nedir. Açıklarmınız lütfen.

cdogu
13/05/2014, 18:42
Selam,

Chiptuning aracın Elektronik Kontrol Ünitesi(ECU) içindeki yazılımın,ayarlarının ve parametrelerinin değiştirilmesidir. Chip Tuning arabaya bir şey takılmaz. Aracın halihazırda var olan yazılımı değiştirilir. Değişen şey,aracın yakıt püskürtme zamanı.

Artısı ; alt devirleri canlandırır,beygir gücünü artırır,bu sebeple normal kullanımda yakıt tüketimini düşürür.

Eksiler ; bana göre eksisi yok. Düzgün bir ustada,abartı olmayan bir yazılım aracınızı uzun süre götürür. Ama eğer işi abartıp hard yazılım yazdırırsanız aracınızın ömründen kısarsınız.

Standart hafif yazılımlarda beygir gücüne 10 ila 15 beygir güç eklenir. Bu Multijetlerde 75bg olan aracınızın yaklaşık 90 beygire gelmesi demektir.

sercan133
13/05/2014, 18:45
teşekkür ederim cevabın için. Peki hangi atolyede yaptırmam gerekiyor oto elektrikmi ? Bu arada fiyatı kaç para.

cdogu
13/05/2014, 18:47
teşekkür ederim cevabın için. Peki hangi atolyede yaptırmam gerekiyor oto elektrikmi ? Bu arada fiyatı kaç para.

Öyle oto elektrikçide falan yapılacak bir iş değil. Bilgisayar ile yapılan bu işlem için ehil biri bulmak gerekir. Onno var,Booster Garage var. Pek çok yer var. Bu işin en iyisini söylemek güç. Bizim forumumuzda da Erhan abi vardır. Arama yaparak bulabilirsiniz,sağlık problemleri dolayısıyla iş yapıyor mu bilmiyorum. Maliyeti hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

sercan133
13/05/2014, 18:48
peki fiyatı ne kadar ortalama

cdogu
13/05/2014, 18:50
Mesajımı düzelttim ve fiyat hakkında bir şey söyleyemeyeceğimi belirttim. Bunlar çok değişken şeyler. Sizin aracınızın yazılımının sürümünden,nasıl bir performans istediğinize kadar değişir. Bu fiyat konusunu da yazılımı yapacak kişi ile görüşmeniz gerekir.

sercan133
13/05/2014, 18:57
Tamam kardeşim eyvallah

cdogu
13/05/2014, 18:58
Modifiye işine girecekseniz sadece chip attırmayın derim. Aracın nefes alışını rahatlatacak şeyler de yapmalısınız. Kaliteli kutu içi filtre,downpipe ile hoş bir egzos sistemi tavsiye ederim. Böylece yazılımla yaptığınız yakıt karışımı motorun dışına daha rahat çıkacak,temiz hava girişi artacak bu da size performans ve yakıt tüketimi olarak geri dönecektir.

izmirlee
13/05/2014, 19:17
Ben kutu içi filtre taktım k.n marka bu downpipe olayını tavsiye edermisiniz

K00U cihazımdan gönderildi

06MRT93
13/05/2014, 19:34
Ben kutu içi filtre taktım k.n marka bu downpipe olayını tavsiye edermisiniz

K00U cihazımdan gönderildi

Bildiğim kadarıyla el yapımı oluyo genelde aracın orjinalliği bozulmadan katalitik konvertör çıkartılıp yerine takılıyor

lithium_
13/05/2014, 22:44
Costum yazilim yaptirmanizi oneririm,

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

cemdogu
13/05/2014, 23:13
Downpipe Cat yani katalizör boşaltıldıktan sonra, Cat iptali yaptıktan sonra yapılıyor.Nefes alışı rahatlatır, sesi az da olsa değiştirir.Hava Filtresi ve Downpipe yapıldığında 2/3 bg arttırırsınız.Ancak yakıt salınımı rahatlayacağı için yazılım atıldıktan sonra tavsiye edilir.Downpipe çok maliyetli birşey değil, 100/150 tl arası egzosçular yapabilir Kaliteli birşeyler istiyorsanız fiyat artar.Daha iyi performans için Yazılım,Downpipe,Kutuiçi Hava Filtresi ve Ayarlı Westgate öneririm.Westgate de tam emin olmasam da turbodaki basıncı yönetmeye dayalı bir sistem ve montajı kolay...

Xperia L ile Pro'dan gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim...

celenlee
13/05/2014, 23:28
En basit uygulaması 60TL'ye bi chip satılıyor. Aracın emdiği hava sıcaklığını düşük göstertip, verim artırmak için daha fazla güç üretiyor motor. Yakıt tüketimini artıracağı düşüncesindeyim.

Diğer basit uygulamalar da yine hava akışmetre, map ve sıcaklık sensörlerinden aldıkları dataları değiştiriyor, bunlarda da elektrik kabloları kesilip takılyor.

En sağlıklısı ise ECU içinde yapılan revizyonlar.
Kampanyalar ile 350TL'ye kadar düşenler oldu (Forumlara özel 450'ye yapıyorlardı zaten)
Genelde duyduğum fiyatlar 600-750TL

cemdogu
13/05/2014, 23:37
En basit uygulaması 60TL'ye bi chip satılıyor. Aracın emdiği hava sıcaklığını düşük göstertip, verim artırmak için daha fazla güç üretiyor motor. Yakıt tüketimini artıracağı düşüncesindeyim.

Diğer basit uygulamalar da yine hava akışmetre, map ve sıcaklık sensörlerinden aldıkları dataları değiştiriyor, bunlarda da elektrik kabloları kesilip takılyor.

En sağlıklısı ise ECU içinde yapılan revizyonlar.
Kampanyalar ile 350TL'ye kadar düşenler oldu (Forumlara özel 450'ye yapıyorlardı zaten)
Genelde duyduğum fiyatlar 600-750TL

chipler de data değiştirme üzerine.Ama universallar.Araca özel box olmadığı için duman atma. yağ yakma gibi bazı belirtileri var.Euro 5 multijetlerde böyle sorunlar yaşayanlar var.Ecuya yapılan yazılımlar ise direk araca özel yapılıyor.Yazılımı yapanlar aracı kullanıyorlar, çalışır vaziyette değerleri gözlüyorlar.Çalışırken değişiklik yapıyorlar...O yüzden fiyatlar uçuk gibi geliyor ama yakıt sarfiyatı azalınca,performans artınca verdiğiniz para koymuyor :)

Xperia L ile Pro'dan gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim...

fredsav
22/06/2014, 11:20
Merhaba

Yazılım sonrası egzoz rmisyon değerleri muayeneyi geçmeye engel olacak şekilde artarmı acaba? Muayenede sıkıntı yaşayan oldumu hiç arkadaşlar?