PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Torino Kötü Yağ mı Kullanıyor ???

biancoangelo
11/05/2014, 18:01
Arkadaşlar aracımı alalı 8 ay oldu ve 8000 km de. Daha önceki aracımda aynı motor ve model olduğundan motordan gelen sesleri çok iyi biliyorum artık.

Hepinizin de bildiği gibi aracımıza 20.000 kmden 20.000 kmye yağ değişimi yada yıllık yağ değişimi tavsiye ediliyor. Bende bu safsataya inandım ve aracımın yağını değiştirmedim.

Ancak arabanın performans kaybı ve özellikle 3500 dd de aşırı bağırması dikkatimi çekiyordu ve sonunda bu durumun yağdan olabileceğini düşündüm.

Araca dün Castrol Edge 5-40 yağ koyduk. Ve sonuç mükemmel ötesi... Araba yolda adeta kayıyor. 3500 devirde bağıran aracımda 4000 devirde sanki 2000 devirde gidiyormuş hissi veriyor. Ses %80 azaldı ve arabanın gücü tekrar eski seviyesine döndü.

Öneri : 20.000 km safsatasına inanıp aracınızın yağını değiştirmemezlik etmeyin. Her 10.000 de mutlaka yağ değişimi yapın. Daha önceleri Opar ve Selenia kullanmış biri olarak Castrolun çokk farklı olduğunu ve kalitesini belli ettiğinide paylaşmak isterim.

Sorum şu Arkadaşlar Araclarımıza fabrika çıkışı 20.000 km de bir bakım yaptırın diyorlarda neden bu arabadaki yağ rezalet olmuş durumda ve araba 8000 de iken???? Dün keşke arabadan çıkan yağı gösterseydim. Bildiğiniz su gibi bir yağdı ve kapkara idi.

Bilgisi olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum.

Honor COOPER
11/05/2014, 19:01
Yağ görevini yapmış kararmasından ortaya çıkan sonuç bu!

biancoangelo
11/05/2014, 19:36
Yağ görevini yapmış kararmasından ortaya çıkan sonuç bu!

Eywallah yağ görevini yapmışda. Fiat diyor ki 12.000 km daha gider bu yağ bu nası bi iş???

fawori
12/05/2014, 01:03
castrolun turbo dizel yağını eski multijet gp emde kullanmıştım gayet güzel ancak selenia petronas şirketi tarafından üretiyormuş şunu söyleyeyim petronas dünyanın en büyük petro kimya şirketlerinden gemi motor sistemlerinden inşaat makinalarına ağır vasıtalardan güç jeneratör sistemlerine kadar birçok alanda profosyonel ürünleri var fiat da hep bunu öneriyor ancak castrol da binek araçlarda iyi ancak selenia da fena değil bence

fawori
12/05/2014, 01:06
bu arada şu an sizin castrolüde dökün kararır inanın yağ neticede bu motorun içinde muazzam ısıya maruz kalıyor bu durumu yakıt kaliteside etkilemeli ancak yağ dediğin kararır abi bu normal zaten yağ kötü olsaydı motoru mahvederdi

Arrest
12/05/2014, 01:22
Benzinli aracta yag nasil kararir anlamis degilim. Dizel gibi olmamisyir galiba biraz kararma yapar ama cokta degil. Castrol 5w40 edge ve shell kullandim ikiside harika bu konuda hemfikirim castrol candir

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

cdogu
12/05/2014, 02:15
Yağ kararması normal. Arabanızın km durumu oldukça düşük olduğu için de böyle durumlar normal. Genelleme yaparsak(ki Fiat öyle yaparak bu şekilde değişim süresini tavsiye ediyor) 8 ayda TR'deki çoğu araba daha çok km yapar. Sizin yağ görevini yapmış. Ancak özelliğini kaybetmiş normal olarak. Castrol çok iyi yağdır evet. Malesef ben ELF kullanmak zorundayım Nissan'da garantiden ötürü.

Şöyle kıyas yapalım. Aşağı yukarı aynı zamanlarda almışız araçlarımızı. Ben 40bin kilometredeyim. Bu değişken bir durum.

biancoangelo
12/05/2014, 20:46
Benzinli aracta yag nasil kararir anlamis degilim. Dizel gibi olmamisyir galiba biraz kararma yapar ama cokta degil. Castrol 5w40 edge ve shell kullandim ikiside harika bu konuda hemfikirim castrol candir

Bildiğin zift gibiydi. Ve su gibi.

halils2
12/05/2014, 22:18
Geçen sene değiştirdiğim ve 10bin km yaptığım yağı bugün kontrol ettim. Yağ tam kararmamış ve akışkanlığı da iyiydi. Aracım 10gün çalışmasa bile 3 5 sn gibi kısa bir süre ses yapıp şıkırtıyı kesiyor. Şuana dek kullandığım en iyi yağ diye bence.
Yağ castrol edge 5 40, aracım lpgli.

milanbg
13/05/2014, 01:43
Castrol Edge Candır !!! harika bi seçim. Ne zaman kime tavsiye ettiysem teşekkür etti ve inanılmaz hissedilir derece aracın gidişi sesi çalışması dğeişiyor.. Castrolün diğer ürünlerini bilmem ama EDGE harika :)

halils2
13/05/2014, 09:28
Castrol Edge Candır !!! harika bi seçim. Ne zaman kime tavsiye ettiysem teşekkür etti ve inanılmaz hissedilir derece aracın gidişi sesi çalışması dğeişiyor.. Castrolün diğer ürünlerini bilmem ama EDGE harika :)

Aracımı aldıktan sonra yağ bakımında elf 10 40 ı dayadılar i i diye 2.bakım geldiğinde magnatec koydum elften bariz daha iyi motorum sesi azalmıştı ilk çalıştırmada 10 sn kadar bir şıkırtı geliyordu kesiliyordu3. Bakımda edge koydum gerçekten magnatec e göre daha iyi elfi saymıyorum bile. Hava ne kadar soğuk olursa olsun aracım ne çalışırken zorlanıyor ne de sesli çalışıyor.

Seronet
13/05/2014, 09:43
Dizelde yağ kapkara olur malum.
Benzinlide en azından çubukta yağın açık renk olması ve çubuktan damlamaması lazım. Karterden yağ boşaltım esnasında yoğun olacağından kararmış gözükmesi normal. En iyi sonucu çubuk üstünden alırsın.

fotobelit
13/05/2014, 10:19
+++ Aracımı aldıgımdan beri castrol edgeye devam..

celenlee
13/05/2014, 10:19
Aracı aldığımda bakımlıydı, Birmot beylikdüzü (hangi yağı koydular bilmiyorum)
1 sene sonra Yağını değiştirdim
Edge 5W40 SFT koydum(65TL). bir rahatlama hissettim.
Sonraki sene yağ değişiminde çıkan yağ zift gibiydi topak topak döküldü bir kısmı da, değiştiren ustamın hiç hoşuna gitmedi.
Edge 5W40'tan sonra Patronas 5w40 koydum(45TL), hiçbir fark hissetmedim.
Şu an Patronas var içinde senesi dolunca bakcaz bu nasıl çıkacak, ama çubuktan bakınca durum gayet iyi, koyu sarı ve çubukta tutunuyor.

Evren_c
13/05/2014, 10:25
Dogrudan konuyla alakalı degil ama bir sorum var arkadaslar. Ben de Castrol kullanmak istiyorum ama aracım garantide henüz. Acaba ben Castrol alsam, 40bin bakımında selenia yerine bunu kullanın deme şansım var mı yoksa servis ne kullanıyorsa ona mi mecburum?

Arrest
13/05/2014, 10:33
Dogrudan konuyla alakalı degil ama bir sorum var arkadaslar. Ben de Castrol kullanmak istiyorum ama aracım garantide henüz. Acaba ben Castrol alsam, 40bin bakımında selenia yerine bunu kullanın deme şansım var mı yoksa servis ne kullanıyorsa ona mi mecburum?

Zeki Muren - Muhtacim

Anladin sen onu :-)

ERDEM1907
13/05/2014, 13:26
Castrol le Shell i kıyaslayabilirsin ama Selenayı kıyaslamak bence büyük hata olur. Fiat ın düşük maliyete ürettirip yüksek fiyattan satma politikası bence. Ben Castrol kullanıyorum gayet memnunum. Castrolun yetkili bayilerinde yağ, filtre değişimi vs yi de çok uygun fiyata yapıyorlar. Eski yağım tortu yapmıştı temizlenmesi için sülosyonla temizlediler.

ykaya1983
13/05/2014, 16:10
Valla ben benzinli puntoöda 20000 de bir değiştiriyordum ve kararma veya başka bir sorun olmuyordu.

Evren_c
13/05/2014, 17:08
Zeki Muren - Muhtacim

Anladin sen onu :-)

Zorunda miyim? :D
Anlaşılan Selenia ile devam bir süre daha...