PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Porsche ve dondurma :)

milanbg
07/05/2014, 01:13
Porsche firması , 1983 yılında otomotiv sektöründe yankı uyandıracak teknik donanıma sahip bir otomobille pazara girer. Müşterilerinden gelen her türlü yorum ve fikirlere açık olan yönetim, aracın piyasaya sürülmesinden 2 ay sonra ilginç bir şikayet mektubuyla karşılaşır.

Müşterinin şikayeti şudur:
"Adım Danny Troatman. New Jersey'de yaiıyorum. Eşim ve çocuklarımla her akşam film seyretmeden önce şehir merkezinde bulunan markete dondurma almaya gidiyorum. Bir ay önce aldığım Porsche marka arabamla tabii ki... Fakat ne ilginçtir, ne zaman çikolatalı veya meyveli dondurma alıp arabama dönsem, araç çalışmıyor. Oysa vanilyali aldığım zaman aracım rahatlıkla çalışıyor. Bunu bir kaç kere denedim ve her seferinde aynı sonucu aldım. Yardımlarınız için simdiden teşekkürler"

Bu olay Türkiye'de olsa ne oldurdu? Muhtemelen mektubunuz ciddiye alınmayip bir kenara firlatılırdı. Ama hayır! Porsche firmasindaki yetkililer derhal adı geçen bölgeye bir mühendis gönderiyorlar ve sebebini ögreninceye kadar orada kalmasını söylüyorlar. Ertesi gün mühendis New Jersey'e varıyor ve Bay Troatman'la hemen temasa geçiyor. Aynı akşamdan başlamak üzere her akşam üstü mühendisimiz ve Bay Troatman dondurma almak üzere markete gidiyorlar. Gerçekten de çikolatalı ve meyveli dondurma alındıgı zaman araba çalışmıyor, vanilyali alındigi zaman ise rahatlıkla çalışıyor. Mühendis ilk başlarda bu olaya saşkınlıkla bakıyor fakat bilimsellikten uzaklaşmamaya gayret ediyor.
Aradan yaklaşık bir ay geçiyor. Bay Troatman ile her gün markete giden mühendis, sonunda olayı çözüyor. Yeni model Porsche arabalarda kullanılan soğutma sistemi, arac durdurulduktan hemen sonra devreye giriyor ve motor belirli bir ısıya düşene kadar motoru kilitliyor. Markette en cok satılan dondurma ise vanilyalı. Bu yüzden vanilyali dondurma tezgahı önünde sürekli sıra oluyor. Bay Troatman sıraya girip dondurmasını alana kadar geçen süre, motorun soğuması için yeterli oluyor. Fakat çikolatalı veya meyveli dondurma tezgahı önünde sıra olmadığı için dondurmayı hemen alıp aracına geri dönüyor. Motor ise kilitli olduğu için araç çalışmıyor.

Mühendis, raporunu yönetime sunuyor. Piyasadaki araçlar geri toplanıp, gerekli ayarlamalar yapılıyor ve müşterilere yeni haliyle teslim ediliyor.
Müşteri memnuniyetine bu denli önem veren kaç firma var ki ?

Alıntıdır.

GPEMREE
07/05/2014, 07:41
Vay be...

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Tunaboylu
07/05/2014, 10:20
Böyle marka olunuyor işte.

Misafir047
07/05/2014, 14:02
Bunu okumuştum daha önce bir yerde hakikaten müşteri menuniyeti ne denli önemli olduğunu ortaya çıkarıyor

svmdbb
18/06/2014, 17:44
harika

SaLDo
18/06/2014, 22:08
Hurafeden öte değil :)

cemdogu
18/06/2014, 22:18
hurafe olsa da olmasa da abi, güzel bi noktaya değinmişler.böyle dondurmaya aystiye falan bakmasak, yakın zamanda diğer markaların yaptıklarına baksak yeterli olur..

bizde ne var? iyileştirilmiş city,iyileştirilmiş stop lambası...sanki ilk yaptıklarında ettiklerini anlamışlar gibi isimlendirmişler parçaları.değiştirene kadar da anca eziyett...yok iyi niyet indirimi.yok yüzde elli...sizin beceriksizliğinizi biz ödeyecez oldu şekerim.

katip onur
19/06/2014, 10:10
Bu Almanlar araba işinde her türlü başarılı :) Türkler de DEVRİM diye araba yaptılar ama benzin koymayı unuttular diye mi anılıyor acaba halen :)

milanbg
01/06/2017, 18:20
vayyy beeeeee