PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel mi Benzinli mi?

KNG
06/05/2014, 00:13
Merhabalar. 22000 TL civarı grande punto almayı düşünüyorum. Fakat dizel mi benzinli mi arası kararsız kalıyorum. Kullanan araç sahipleri yorumlarını, yakıt tüketimlerini, bakım masraflarını ve kilometre olarak kaç bine kadar alınır yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

fawori
06/05/2014, 01:01
Eğer sıkışık trafikte çok dur kalk yaparsan bence önemli değil yok ama ben trafiğe girmem yollarım akıcı dersen dizel iyidir tabii ki. Benim ilk arazım G.Punto dizel 90 Hp idi yakıtı azdı ama yıl 2010 -2011 idi o zaman dizel 3.00-3.60 dolaylarındaydı şimdi dizel 4.30 - 4.60 bandınıda gördü ne olacağı belirsiz ileride. Ancak hani fire motor kullanmadım performansı iyi değil diyorlar m.jet turbolu oldğundan candır performanslıdır.Benim şimdiki benzinlicmultiair 105 beygir olduğundan performansı yerinde.
Şimdi yapacağım km. az dersen farkı donanıma ver benzinli al ama yok tasaruf önemli dersen dizel çok daha iyi birde dizelin az km. yapmışını bulmak zor dersen birgün ararken bunu göreceksin. Ben derim ki güzel bir benzinli bul ya da lpg li al lpg yoksa taktırırsın. Keyifli forumlar ama mutlaka serviste ekspertiz yaptır.

CMasteR
06/05/2014, 01:01
Forumda bu konu ile ilgili birçok konu mevcut :)
Bence sizin aracı nasıl ne şekilde kullanacağınız ve ortalama yılda kaç km yol yapacağınızdır. Benim şahsi görüşüm yılda 10-12bin km civarı yapacaksanız benzinle olması. 20 ve üstü yaparım derseniz dizel tabiki daha cazip olacaktır.

SaLDo
06/05/2014, 01:05
Aynen. Ortalama yapacağınız km önemli. Yıllık 10-15 bin için benzinli mantıklı. Üstü için dizel düşünmelisin.

Arrest
06/05/2014, 09:44
Dizelin bi tasarrufu yok artik lpg daha az yakiyor.

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

ermanadakale
06/05/2014, 10:32
ben her türlü dizel derim 3 ay bu konu hakkında araştırma yapmış biri olarak şu an herkes araba için ilk sorduğu benzinli mi dizel mi diye soruyor dizel deyindce genel kanı zaman diesel zamanı diyorlar keza satarkende benzinliden pahalıya satılıyor.
ben hiçbi arabada şehir içi 5.5 yakıt görmedim
multijet motoru 3 -5 taksici ile konuşup araştırırsanız en yaygın kullanıcı kitlesi onlar kafanızda aşağı yukarı birşeyler oluşur.
her bindiğinde kar ediyosun benzinli alıp lpg taktırmaktansa orj diesel favorim.
lpg ayrı benzin ayrı alıyorsun klpg bakımı ayrı motor bakımı ayrı .

YaYa
06/05/2014, 10:44
15 senelik benzinli+lpg li araç kullanımından sonra 2 hafta önce 1.3 multijet 75bg gpunto araç aldım ve şunu diyebilirimki eğer temiz ve düşük km li bir araç bulabiliyorsanız dizel gerçekten çok ideal insanın gezdikçe gezesi geliyor :)

recepseven
06/05/2014, 10:45
dizel diyorum

ybabacan
06/05/2014, 10:52
Dizel

MT11i cihazımdan gönderildi

Evren_c
06/05/2014, 11:03
Sadece uzaktan bakarak "dizel" ya da "benzinli" diye tercih yapmamız sağlıklı olmaz bence. Neticede aracı nasıl, nerede, hangi yol ve iklim koşullarında, kaç kişi kullanacağınızı, yapacağınız ortalama kilometreyi siz biliyorsunuz. Sadece fabrika verisi ortalama tüketime bakarsak dizel alın diyebiliriz mesela. Ama dediğim gibi sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.

Dizel ve benzinlinin kendine has avantajlarını (tork, performans, konfor, sessizlik vb.) bir kenara bırakıp bence dediğim gibi basit bir analiz yapın ve kararı kendiniz verin.

KNG
10/05/2014, 20:57
Herkese yorumları için ayrı ayrı teşekkürler. Yıllık 10 bin km'yi geçmiyorum. Fiyat aralığım 22000 TL 'ye kadar olduğu için o fiyatlarda da dediğiniz gibi temiz düşük kilometreli dizel araçlar olmadığından dolayı, Benzin&LPG 'yi düşünüyorum şuan için. Ama tabiki o fiyatlara temiz bir dizel bulunursa neden olmasın

tayfux
10/05/2014, 22:37
bu tartışma forumda en çok tartışılan konulardandır..kişiye , yapılan kilometreye , paraya göre değişir..

brcan157
10/05/2014, 22:59
Ne yol ne km.turbo dizel candir.ama hic sevmedigim iki ozelligi birisi traktor gibi olmasi digeri egzos sesi sevenler icin bundan mahrum kalmalari.ses kirliligi yapma kardesim demeyin kumandali egzoztan bahsediyorum:) araba tamamen zevk usta benzinde alsan dizelde alsan vallahi ne yaktim demiyosun.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

emreaktan
11/05/2014, 00:14
dizel araçların vergisi artacak diye bi söylenti var daha çok havayı kirletiyor diye

cemdogu
11/05/2014, 00:49
dizel araçların vergisi artacak diye bi söylenti var daha çok havayı kirletiyor diye

ben de duydum.Millet neyde ucuza kaçsa, onda masrafı artırıyorlar çok uyuz oluyorum...

Xperia L ile Pro'dan gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim...

tab
11/05/2014, 14:05
2. el alacağınız 22.000 TL. ise Benzinli+lpg almanızı öneririm. Dizelle vereceğiniz para yerine daha üst paketli benzinli veya benzinli+lpg li araç alabilirsiniz. Ayrıca km si 100.000-120.000 km dizelde bir çok problemler(Yakıt pompa, enjektör, triger zinciri, sensörler) daha sonraki kmde sorun çıkarabilir.

erenemre
11/05/2014, 14:15
2. el alacağınız 22.000 TL. ise Benzinli+lpg almanızı öneririm. Dizelle vereceğiniz para yerine daha üst paketli benzinli veya benzinli+lpg li araç alabilirsiniz. Ayrıca km si 100.000-120.000 km dizelde bir çok problemler(Yakıt pompa, enjektör, triger zinciri, sensörler) daha sonraki kmde sorun çıkarabilir.

temiz kullanılmış bir dizelse ve bu dizel multijet se 150 bine kadar anahtar değmeden giden masrafsız bir motor ama tabi nasıl kullanıldığı önemli ayrıca eski bir lpg kullanıcısı olarak hiç bir sorun yaşamama rağmen lpg bana güvenli gelmiyor hele araçta bebek varsa ...

Arrest
11/05/2014, 14:23
22 ye temiz dizel zor. 22 ye anca 2006 2007 temiz benzonli bulunur

hanbjk
11/05/2014, 14:32
Benim için ekonomi önemli olduğu için Bende benzinli arabadan dizele geçenlerdenim. İyi ki de dizel almışım. Şehir içi dışı farketmiyor her türlü benzinli araçtan az yakıyor. İnsan arabaya binerken zevk alıyor.

Arrest
11/05/2014, 14:35
Benim için ekonomi önemli olduğu için Bende benzinli arabadan dizele geçenlerdenim. İyi ki de dizel almışım. Şehir içi dışı farketmiyor her türlü benzinli araçtan az yakıyor. İnsan arabaya binerken zevk alıyor.

Abi mazot 5 e dayandi Allah askina 6 lt yaksa sehir ici 27 kurusa fln denk geliyor. Oda sakin kullanimda. Ben tjetle yara yara gidiyorum lpg de 38 kurus yakiyo birakin artik dizelin avantaji kalmadi

erenemre
11/05/2014, 14:42
Abi mazot 5 e dayandi Allah askina 6 lt yaksa sehir ici 27 kurusa fln denk geliyor. Oda sakin kullanimda. Ben tjetle yara yara gidiyorum lpg de 38 kurus yakiyo birakin artik dizelin avantaji kalmadi

nereye 6 lt yakıyor nereye 5 e dayandı ? dostum dizel şuan da 4,30 ayrıca dün aşırı yoğun istanbul trafiğinde 5,1 gösteriyor yol bilgisayarı bence dizel hala avantajlı ayrıca tjet kadar olmasada bastınmı iyi gidiyor

Arrest
11/05/2014, 14:46
Siz dizelle basin 5.1i görsün araciniz:)) Ben buna gulerim birader. Ayaginizi aman mazot gidecek korkusuyla pedala basarsaniz anca 5i gorursunuz. Benim tjeti kullandigim gibi dizel kullanin siz 40 kurustan assa yakamazsiniz. Sehir ici pes pese gidelim ben her turlu dizelden daha az yakarim..

mavilerrr
11/05/2014, 16:04
5 yil punto fire kullandim gaza korkarak bastigim araba oydu ki fire sinifinda tasarruflu bir arac (vites oranlari uzun gitmiyordu o baska) simdiki arac punto multi gaza bastinmi yutuyor yolu bu mevsimde performansli kullanima ragmen 5.5 Ankara sehir ici ort. Diyecegim su her iki aracida farkli motorlarda test etmis biri olarak. Dizel hem ekonomi hem de satis fiyati acisindan her turlu avantaj. Daha onemlisi satarken dizel araniyor hep benzinliyse nekadar da temiz olsa bakmiyabiliyor insanlar km cok yuksek degil ve dizelse arac elden cikmasi daha kolay bizzat bunu da tecrube ettim..

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

biancoangelo
11/05/2014, 17:13
Zenginsen DİZEL. Fakirsen Benzinli.Hatta Tüplü..

Arrest
11/05/2014, 17:15
Zenginsen DİZEL. Fakirsen Benzinli.Hatta Tüplü..

Fakir tjetcileriz

biancoangelo
11/05/2014, 17:19
Fakir tjetcileriz

Tebrikler tüp vardır umarım.

adrentos
11/05/2014, 17:28
Adana da 1,2 lpgli symbol kiraladim araci kiralayinca depoyu fulledim 192 km sonrasinda tekrardan fulldedim lpg 2.46 38.5 tlik lpg almisti bunun 70 km kadarinda klima acik 80 85 kmsi ise sehir icindeydi tuketim olarak gercekten cok basarili bir arac

GT-I9192 cihazımdan gönderildi

Arrest
11/05/2014, 17:29
Tebrikler tüp vardır umarım.

Fakir olduğumuz icin 500 liraya cikma lpg sistemi aldik :D

biancoangelo
11/05/2014, 17:38
Fakir olduğumuz icin 500 liraya cikma lpg sistemi aldik :D

Maşallah, meaşallah..... :Ç

KNG
11/05/2014, 21:55
Ne yol ne km.turbo dizel candir.ama hic sevmedigim iki ozelligi birisi traktor gibi olmasi digeri egzos sesi sevenler icin bundan mahrum kalmalari.ses kirliligi yapma kardesim demeyin kumandali egzoztan bahsediyorum:) araba tamamen zevk usta benzinde alsan dizelde alsan vallahi ne yaktim demiyosun.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Çalışma sesi beni de rahatsız ediyor ama egzoz sesi istediğim için benzinliye kayıyorum bir de LPG de egzoz sesi nasıldır ?

KNG
11/05/2014, 22:02

Dediğinize katılıyorum. Yorumlardan sonra dizele vereceğim farka donanımlı benzin veya LPG tercih edilebilir sağ olun.

KNG
11/05/2014, 22:04
22 ye temiz dizel zor. 22 ye anca 2006 2007 temiz benzonli bulunur

Benzinli var evet. Teşekkürler.

KNG
11/05/2014, 22:08

Hem benzinli hem dizel araç kullanan biri olarak, benzinli grande punto ile dizel arasındaki yakıt farkı ne kadardı hocam sizde? Ya da LPG?

KNG
11/05/2014, 22:11

Aynen hocam doğru söylüyorsun. Yara yara :)

KNG
11/05/2014, 22:13
nereye 6 lt yakıyor nereye 5 e dayandı ? dostum dizel şuan da 4,30 ayrıca dün aşırı yoğun istanbul trafiğinde 5,1 gösteriyor yol bilgisayarı bence dizel hala avantajlı ayrıca tjet kadar olmasada bastınmı iyi gidiyor

Teşekkür ederim yorumunuz için

KNG
11/05/2014, 22:16
5 yil punto fire kullandim gaza korkarak bastigim araba oydu ki fire sinifinda tasarruflu bir arac (vites oranlari uzun gitmiyordu o baska) simdiki arac punto multi gaza bastinmi yutuyor yolu bu mevsimde performansli kullanima ragmen 5.5 Ankara sehir ici ort. Diyecegim su her iki aracida farkli motorlarda test etmis biri olarak. Dizel hem ekonomi hem de satis fiyati acisindan her turlu avantaj. Daha onemlisi satarken dizel araniyor hep benzinliyse nekadar da temiz olsa bakmiyabiliyor insanlar km cok yuksek degil ve dizelse arac elden cikmasi daha kolay bizzat bunu da tecrube ettim..

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Fiyat olarak 22000 TL 'nin üzerine çıkamayacağım için Benzin ya da LPG düşünüyorum. Çünkü 22000 TL 'ye hiç de temiz bir dizel yok

crauser34
11/05/2014, 22:17
kesinlikle ve kesinlikle dizel almani tavsiye ederim tamam mazotta zamlandi ama arac az yakiyor benzine gore bu bir gercek misal benim okul ev arasi git gel 25km 120km sadece 30tl lik mazotla yaptim 27 kurus falan yaktim ki kullanimimda trafik yogunlugu asiriydi gayrettepeden balat arasi ki mecidiyekoy cevre trafigini bilen bilir ama ablamin benzinli aracini aldigimda 60tl falan benzin yaktim tam yarisi

KNG
11/05/2014, 22:25
kesinlikle ve kesinlikle dizel almani tavsiye ederim tamam mazotta zamlandi ama arac az yakiyor benzine gore bu bir gercek misal benim okul ev arasi git gel 25km 120km sadece 30tl lik mazotla yaptim 27 kurus falan yaktim ki kullanimimda trafik yogunlugu asiriydi gayrettepeden balat arasi ki mecidiyekoy cevre trafigini bilen bilir ama ablamin benzinli aracini aldigimda 60tl falan benzin yaktim tam yarisi

Hocam 22000 TL limitim. Bende dizel alma taraftarıyım fakat gerek yüksek kilometreli dizellerin olmasından, gerekse o fiyata temiz bir araç bulamadığımdan dolayı LPG ye ya da benzinliye kayıyorum açıkçası. Kaç kilometreye kadar alınır bir dizel grande punto?

Arrest
11/05/2014, 22:38
Çalışma sesi beni de rahatsız ediyor ama egzoz sesi istediğim için benzinliye kayıyorum bir de LPG de egzoz sesi nasıldır ?

Bi acik havayla bommlar :)

Arrest
11/05/2014, 22:45
Hocam 22000 TL limitim. Bende dizel alma taraftarıyım fakat gerek yüksek kilometreli dizellerin olmasından, gerekse o fiyata temiz bir araç bulamadığımdan dolayı LPG ye ya da benzinliye kayıyorum açıkçası. Kaç kilometreye kadar alınır bir dizel grande punto?

Kardes arac duzgunse prpblem degil. Bazen 100.000 deki arac 170.000 deki aractan daha cok sorun cikartiyor. Tercihen servis bakimli bi fire alin.. Ayrica yukarida tjetle 38 kurus yazmisim 28 yazacaktim... Ortalama 90 tl ile fire normal kullanimda 400 basarsan 340 350 km yol yapar lpg de.. Var gel ordan hesapla. Dizel 25, 30 kurus arasi yakar. Kimseye inanmiyorum dizelin fireden az taktiğina dair. 4.30 olabilir mazot. 2 ay önce falan 4.75 olmustu hatirlarsaniz.. Lpg 2.40 arkadaslar arada 2 liraya yakin fark var. Fire 8 10 lt arasi yakar lpg de. 10 lt yaksa 24 kurusa gelir. Hadi 25 de.. Her depoda 10 tl likde benzin yqksa isinana kadar.. 100 tl ile 400 km goturur fire benzin&lpg karma degerle.

Herkes araci neyse onu övmeye calisiyor biraz adil olun :)

Fire tork olarak mjetten daha dusuktur tek dez avantaji bu. Yakiti assa yukari aynidir.

ermanadakale
11/05/2014, 22:52
zenginsen dizel. Fakirsen benzinli.hatta tüplü..
:d:d:d:d

gözünü sevdimi alırsan multijet yaparsın 1 depo mazotla 1000 +xx km bir depo benzinle 1000 km ş.arası yol yapan benzinli punto varsa hemen al hocam.

Arrest
11/05/2014, 23:04
:d:d:d:d

gözünü sevdimi alırsan multijet yaparsın 1 depo mazotla 1000 +xx km bir depo benzinle 1000 km ş.arası yol yapan benzinli punto varsa hemen al hocam.

Kardes ben gecen yaz 37 lt lpg ile 640 km yol yaptim ankara balikesir erdek arasi. Hizim 90 a sabitlenmis sekilde.. Ne alakasi var? 37 lt lpg 2.42 den 90 tl fln yapar su anda :) lpg li cokmu yakiyor dizelden

ermanadakale
11/05/2014, 23:18
postu aynen alıp kopyaladım istersen bidaha oku biz seninle gerçekten anlaşamıyoruz :D:D:D
Originally Posted by ermanadakale View Post

KNG
11/05/2014, 23:20
Kardes arac duzgunse prpblem degil. Bazen 100.000 deki arac 170.000 deki aractan daha cok sorun cikartiyor. Tercihen servis bakimli bi fire alin.. Ayrica yukarida tjetle 38 kurus yazmisim 28 yazacaktim... Ortalama 90 tl ile fire normal kullanimda 400 basarsan 340 350 km yol yapar lpg de.. Var gel ordan hesapla. Dizel 25, 30 kurus arasi yakar. Kimseye inanmiyorum dizelin fireden az taktiğina dair. 4.30 olabilir mazot. 2 ay önce falan 4.75 olmustu hatirlarsaniz.. Lpg 2.40 arkadaslar arada 2 liraya yakin fark var. Fire 8 10 lt arasi yakar lpg de. 10 lt yaksa 24 kurusa gelir. Hadi 25 de.. Her depoda 10 tl likde benzin yqksa isinana kadar.. 100 tl ile 400 km goturur fire benzin&lpg karma degerle.

Herkes araci neyse onu övmeye calisiyor biraz adil olun :)

Fire tork olarak mjetten daha dusuktur tek dez avantaji bu. Yakiti assa yukari aynidir.

Yorumun için teşekkürler hocam. Benim karar vermeme yardımcı olan bi yorum oldu bu ve aynı zamanda da gerçekçi bir yorum olduğunu düşünüyorum. Fire LPG şuan için aradığım kriterler olma yolunda.

Arrest
11/05/2014, 23:27
Yorumun için teşekkürler hocam. Benim karar vermeme yardımcı olan bi yorum oldu bu ve aynı zamanda da gerçekçi bir yorum olduğunu düşünüyorum. Fire LPG şuan için aradığım kriterler olma yolunda.

Kardes ben objektiflikten yanayim. Dizelin artisi cekis firenin artisi ucuz olmasi. Yakit konusunu acikladim. Umarim temiz bir arac alirsin.

byadrenalin
11/05/2014, 23:29
Benzinli alınacaksa eğer ya Tjet ya da Multair alınmalı. Fire motorun performansı insanı kanser ediyor resmen :)

CMasteR
11/05/2014, 23:32
Benzinli alınacaksa eğer ya Tjet ya da Multair alınmalı. Fire motorun performansı insanı kanser ediyor resmen :)

Fire kullanmadığım için bilmiyorum. Fakat yeni bir Tjet kullanıcısı olarak Ne kadar köfte o kadar ekmek misali. Tjet basarsan hakkını veriyor.( Yolda çok kişiyi Madara edebiliyorsun.) Ama ona görede kmde 50krşa kadar yakabiliyor.Ama şunada eminim sakin kullanırsanda gerçekten abartıldığı kadar yakmıyor Tjet uzun yolda hiç deneme şansım olmadı olurda deneme fırsatım olursa5.5-6lt seviyelerini rahat yakalarım diye düşünüyorum.

KNG
11/05/2014, 23:34
Kardes ben objektiflikten yanayim. Dizelin artisi cekis firenin artisi ucuz olmasi. Yakit konusunu acikladim. Umarim temiz bir arac alirsin.

Teşekkürler umarım dediğin gibi temiz içime sinen bir araç bulabilirim. Aslında istediğim t jet cam tavan vs. fakat aklımda hep soru işaretleri var. Satmak istesem satabilecek miyim (coupe vs), fire a göre daha çok yakar mı vs. en çok da satmaktan yana korkularım var ?

Arrest
11/05/2014, 23:35
Fire kullanmadığım için bilmiyorum. Fakat yeni bir Tjet kullanıcısı olarak Ne kadar köfte o kadar ekmek misali. Tjet basarsan hakkını veriyor.( Yolda çok kişiyi Madara edebiliyorsun.) Ama ona görede kmde 50krşa kadar yakabiliyor.Ama şunada eminim sakin kullanırsanda gerçekten abartıldığı kadar yakmıyor Tjet uzun yolda hiç deneme şansım olmadı olurda deneme fırsatım olursa5.5-6lt seviyelerini rahat yakalarım diye düşünüyorum.

+1

+1 ama oyle deme tjet biraz pahali 22 bine kadar butcem var diyor multiair fln alamazsin o paralara

KNG
11/05/2014, 23:46
O halde LPG li bir fire alınması o fiyata en uygunu gibi geliyor benim için

CMasteR
11/05/2014, 23:48
O halde LPG li bir fire alınması o fiyata en uygunu gibi geliyor benim için

Asıl kullanım ekonomi içinse evet ama performans yönünden sizi üzebilir düşüncesindeyim.

Arrest
11/05/2014, 23:50
22 bine punto alacaksan baska seceneginde yok kardesim 2008 bulabilirsen daha iyi olur..

KNG
11/05/2014, 23:56
22 bine punto alacaksan baska seceneginde yok kardesim 2008 bulabilirsen daha iyi olur..

Bilmediğimden soruyorum kusura bakmayın, 2006 ile 2008 ler arasında ne fark var yıl dışında. Kasa ya da motor olarak mı ? Ya da donanım?

Arrest
12/05/2014, 00:28
Bilmediğimden soruyorum kusura bakmayın, 2006 ile 2008 ler arasında ne fark var yıl dışında. Kasa ya da motor olarak mı ? Ya da donanım?

2008 ler biraz daha ust model ve kronik sorunlari az

brcan157
12/05/2014, 02:06
su 15 gundur acayıp basıyorum 5,3 ten 6,3 e yukseldı namusuz :D ama aga turbo jet candır.benzinde sınır yok ne bilim ama dizelde sakin kullan 5.4e gerı dusuyosun.he herzaman soyluyorum altından kalkabılecegımı bılsem tjet alırım.kullanmadım ama emsalleri çok olumlu cevremde.dediğim gibi cekerim düz borumu kumandalı egzozumu koyarım keyfime bakarım :D ama artık dizel kendini fazlasıyla kanıtladı honda bile yeminin bozdu ise fazla tartısmamak gerek.

YaYa
12/05/2014, 10:57
Valla günümüz türkiyesinde bence en mantıklı seçim az yakan ve vergisi düşük olan bir araba almaktır, çünkü vergiye ve yakıta verilen her fazla kuruş birilerinin cebini dolduruyor, ayrıca evli ve 1.5 yaşında bebeği olan bir baba olarak benim için performans çok çok gereksiz, aracım güvenli olsun vergisi yakıtı az olsun bana yeterde artar bile. 15 sene benzinli+lpg li araç kullandıktan sonra 1,3mjet bana ilaç gibi geldi, ayrı ayrı benzin+lpg alma derdi yok, 1 kere dolduruyorum depoyu şehir içi 700-800 km yol yapıyoruz daha ne isteyeyimki.

Umarım gönlünüzdeki arabayı bulursunuz sizde, ama size şunu tavsiye edebilirim yürütebileceğiniz aracı alın, aracı aldıktan sonra aman çok yakar binmeyeyim gezmeyeyim gitmeyeyim demeyin gönlünüzce kullanın.

GRDEDE
12/05/2014, 22:01
Özetle sen aracını değil, aracın seni taşımalı. Gönlünce olur inşallah.

GURURDEDE

KNG
15/05/2014, 19:10
Değerli yorumlarınız için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Umarım kendi aracım satıldığında gönlüme göre bir GP bulabilirz hep birlikte.