PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü hakkında yardım lütfen

bycene
20/04/2014, 21:13
az evvel aracımda farkeettiğim birşey vardı yolda giderken önce akü ışığım yanıp sönmeye başladı sağa çekip durdum dreksiyon ağırlaşmaya başladı stop edip çalıştırdım ışık akü ışığım söndü dreksin yumuşadı ama motor kısmından gelen zzzzzzzz diye bir ses vardı yaklaşık yarım saat stop edip bekledım çalıştırdığımda aynı ses mevcuttu özellikle 1 ve 2. viteslerde belirgin acaba sorun nedir dostlar ?

bycene
20/04/2014, 23:33
yokmu hiç bilgi verebilecek bir arkadaş :))

Castell
20/04/2014, 23:37
Işıkda yaktıysa şarj dinamosuna işaret ediyor gibi şarj kasnağındanda zırıltı yapabilir aküyü tam sıfırlamadan bir göster istersen..... elektrik tam keserse aracını çalıştıramayabilirsinde.....

bycene
20/04/2014, 23:40
Işıkda yaktıysa şarj dinamosuna işaret ediyor gibi şarj kasnağındanda zırıltı yapabilir aküyü tam sıfırlamadan bir göster istersen..... elektrik tam keserse aracını çalıştıramayabilirsinde.....

acaba o ses bu nedenle olabilirmi gerçekten can sıkıcı bir ses geliyor hani motor soğuk olurya ilk çalıştırdığında bi öter aynı o cins bi ses fakat bu sefer arac sıcakken yapmaya başladı ?

khanunl
20/04/2014, 23:54
Öncelikle akünüzün voltajını ölçtürün daha sonrasında şarj dinamosu şarj voltajı veriyormu baktırın.Dinamo kasnağı ses yapsa bile şarjı kesmemesi lazım.Aracınız şarj yapmıyorsa şarj dinamosu kömürlerine,şarj regilatörüne,dinamo içindeki diyotlara baktırın.Son olarak kablo bağlantılarınıda gevşeme ve korozyon göz önüne alarak kontrol ettirin.Kolay gelsin.

bycene
20/04/2014, 23:58
Öncelikle akünüzün voltajını ölçtürün daha sonrasında şarj dinamosu şarj voltajı veriyormu baktırın.Dinamo kasnağı ses yapsa bile şarjı kesmemesi lazım.Aracınız şarj yapmıyorsa şarj dinamosu kömürlerine,şarj regilatörüne,dinamo içindeki diyotlara baktırın.Son olarak kablo bağlantılarınıda gevşeme ve korozyon göz önüne alarak kontrol ettirin.Kolay gelsin.

sırasıyla gozden geçirmekte elbet fayda olucaktır ama ses yapması bu nedenemı baglıdır onu çözmeleri umarım zaman almıycaktır :)

khanunl
21/04/2014, 00:06
Aracınızı çalıştırıp kaputu açıp sesi dinleyin.Kayış bölgesinden geliyorsa öncelikli olarak akla gelen kasnak gergi bilyasıdır !