PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni punto Rodaj...

biancoangelo
14/04/2014, 22:25
Arkadaşlar yeni puntoda bi arkadaş rodaj olduğunu ve 1000 km bakımına aldıklarını. Ayrıca 1000 km dolana kadar ş.içi 50 ş.dışı en fazla 90 km hıza kadar çıkmamı söyledi.
Bende rodaj olmadığına eminim dedim ve aklına bi soru işareti koydu?

Muhabbet aracımın 3500 dd de çok bağırmasından açıldı ve sonuçta süpeler geldi aklıma. Sizce rodaj var mı ?

cdogu
14/04/2014, 22:31
Ya yeni teknolojilerde rodaj yok vs. derler ama mekanik bu. Parcalarin birbirine alismasi vs. Sureci rodaja girer. Bence kesinlikle rodaj vardir. Bir yandan sizin araca alisma sureniz de rodaja etki eder diye dusunuyorum.

Rodaj olmasa bile.siz arabaya alisirken,psikolojik olarak bir rodaj donemine giriyorsunuz :)

LG-D802 cihazımdan gönderildi

Arrest
14/04/2014, 22:35
rodaj 1000 km falan sürebilir ama diyorlarya basında motor açılsın falan onlar yalan bence ne alakası var ki

byadrenalin
14/04/2014, 22:42
rodaj 1000 km falan sürebilir ama diyorlarya basında motor açılsın falan onlar yalan bence ne alakası var ki

Çok alakası var kardeşim onunda. Sürekli alt devirlerde kullanıldığı zaman araba alt devire alışıyor ve halk arasında söylenen motor sağırlaşması denen olay oluyor. Araba hantallaşıyor. Bir bayanın kullandığı Puntoya bin bir de başka bir Puntoya hemen anlarsın farkı. Bir süre yüksek devir kullanılıp yüksek süratlar yapıldıktan sonra motor açılıyor ve arabanın gaza tepkisi daha çabuk oluyor. Bir ufak serileşiyor. Yeni araçlar içinde bunu öneriyorlar bu yüzden.

Evren_c
14/04/2014, 22:51
Rodaj denilen şey Cenk'in dediği gibi, hareketli parçaların fiziksel olarak birbirine "alışması" süreci, özellikle pistonların. Her geçen yıl üretim teknolojileri gelişiyor, parçalar mikron seviyesinde hassasiyetle üretiliyor. Dolayısıyla buradan hareketle rodaj yoktur diyebiliriz ancak neticede bizim araçlarımız bir Ferrari hassasiyetinde üretilmiyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Punto'nun el kitabında da ilk kilometrelerde aracı zorlamayın gibisinden bir şeyler yazıyordu.

Bu yüzden ilk 1-2bin kilometrede gaz pedalını biraz daha dikkatli kullanmak iyi olur. Fakat buna dikkat etmezseniz motora büyük zarar verirsiniz diye de bir şey yok elbette. Yine de temkinli olmakta fayda var.

Rodaj sonrasında motoru biraz "sıkıştırmanın" yani zorlamanın esprisi ise kurumlanma ile alakalı. Yüksek devir çevirdiğinizde kurumlanma artıyor, mikron seviyesindeki boşlukları dolduruyorsunuz, dolayısıyla motor kompresyonunu arttırıyorsunuz. Yani motorunuz "sağırlaşmıyor".

1000 km bakımı diye bir şey yok aslında. Ama fabrikada yapılan testte gözden kaçmış olabilecek bazı şeyleri (sıvı kaçakları, elektrik problemleri, gevşek şeyler vs.) görebilmek adına ilk 1000 km'de servisler gelin diyebiliyor. Biraz da müşterinin ayağı alışsın diye :)

biancoangelo
14/04/2014, 23:09
Yani RODAJ var diyosunuz.

cagris
14/04/2014, 23:15
Ben geçen hafta aldım yeni punto satan bayiye ve servise sordum.Rodaj modaj yok onlar eskidendi dedi.Fazla zorlama motoru yeter dedi.Ancak benim anlamadığım hala daha şu devir işini ve vites değiştirmeyi çözemedim.Kimisi 2500 devirde vites at diyor kimisi 2000 devirde at diyor.Bu turbo-multijet olayı nedir? Bi türlü kafama yatan bi cevap bulamadım. 1.3 multijet 75 beygir puntom.

Arrest
14/04/2014, 23:21
Çok alakası var kardeşim onunda. Sürekli alt devirlerde kullanıldığı zaman araba alt devire alışıyor ve halk arasında söylenen motor sağırlaşması denen olay oluyor. Araba hantallaşıyor. Bir bayanın kullandığı Puntoya bin bir de başka bir Puntoya hemen anlarsın farkı. Bir süre yüksek devir kullanılıp yüksek süratlar yapıldıktan sonra motor açılıyor ve arabanın gaza tepkisi daha çabuk oluyor. Bir ufak serileşiyor. Yeni araçlar içinde bunu öneriyorlar bu yüzden.

yav ne alakası var. Asıl rodaj aşamasındaki motora fazla basmak sürtünme katsayısını artırmak aşırı zedelenmeye yol açar bence hiç mantıklı gelmiyor. Ne bu insanmı koştukca daha hızlı koşmaya alışsın altı üstü motor. Alt devirde yarımmı dönüyo pistonlar aşağı kadar inip cıkmıyormu hızlı hızlı inip cıkarsa aşınma daha cabuk gerçekleşir rodaj daha cabuk zamanda diner sadece.. İllaki rodaj diye birşey vardır.

byadrenalin
14/04/2014, 23:22
Ben geçen hafta aldım yeni punto satan bayiye ve servise sordum.Rodaj modaj yok onlar eskidendi dedi.Fazla zorlama motoru yeter dedi.Ancak benim anlamadığım hala daha şu devir işini ve vites değiştirmeyi çözemedim.Kimisi 2500 devirde vites at diyor kimisi 2000 devirde at diyor.Bu turbo-multijet olayı nedir? Bi türlü kafama yatan bi cevap bulamadım. 1.3 multijet 75 beygir puntom.

2500 iyidir. 2000 devirde az yaktığını zannedersin ama bazen çok yakarsın. 2300-2500 arası takıl :)

cemdogu
14/04/2014, 23:35
rodaj eskidendi.sadece ilk 500km aracı daha sakin ama biraz yüksek devirde kullanmanız iyi olacaktır.hiçbir zaman, araç kaç yaşında olursa olsun ısınmadan yola çıkmayın. :)

Evren_c
14/04/2014, 23:37
yav ne alakası var. Asıl rodaj aşamasındaki motora fazla basmak sürtünme katsayısını artırmak aşırı zedelenmeye yol açar bence hiç mantıklı gelmiyor. Ne bu insanmı koştukca daha hızlı koşmaya alışsın altı üstü motor. Alt devirde yarımmı dönüyo pistonlar aşağı kadar inip cıkmıyormu hızlı hızlı inip cıkarsa aşınma daha cabuk gerçekleşir rodaj daha cabuk zamanda diner sadece.. İllaki rodaj diye birşey vardır.

Yok dostum rodaj esnasında sürekli yüksek devir gitmemek gerekiyor tabii :) Yoksa dediğin gibi motora daha çok zararı olur. Hoş, bu zararı dahi biz göremeyiz, görünceye kadar araba muhtemelen geri dönüşüme gider, o kadar uzun bir süre yani...

Orada kastedilen şu; rodaj süresince aracı fazla zorlamayın, ancak bir süre yol alıp motor sıcaklığı optimal seviyeye geldiğinde, kısa süreli dip gazlar ve sonrasında motor freni yaparak kompresyonu (kurumlanma ile derken bunu kastediyorum) arttırın. Ama bu dip gazları uzun tutmayın. 1-2 bin kilometreden sonra ise zaten aşınacak parça aşınmıştır, istediğiniz gibi kullanın.

Özetle; rodaj vardır ama abartılacak kadar yoktur. Yani rodaja dikkat etmiş birisinin aracı ile dikkat etmemiş birisinin aracı arasında kayda değer bir fark yoktur motor ömrü açısından. Varsa da hissedemezsiniz, zaten araç ekonomik ömrünü doldurur motor ömrünü doldurmadan...

Yine de 1-2 bin km boyunca gaz pedalını nazik kullanmanın kimseye bir zararı olmaz :)

Ayrıca motor "sağırlaşsa" dahi geri dönüşü vardır. Kalıcı bir etki değildir yani.

Evren_c
14/04/2014, 23:43
rodaj eskidendi.sadece ilk 500km aracı daha sakin ama biraz yüksek devirde kullanmanız iyi olacaktır.hiçbir zaman, araç kaç yaşında olursa olsun ısınmadan yola çıkmayın. :)

Burada şöyle bir düzeltme yapacağım nacizane; araç ısınana kadar beklemek hem araca hem doğaya zararlıdır. Motor çalıştıktan 15-20 saniye sonra yürüyebilirsiniz, yürümelisiniz. Araç hareket edince daha çabuk ısınır, daha az yakıt harcar. Sadece ideal sıcaklığa ulaşıncaya kadar motoru zorlamayın yeter.

Yeni motoru sürekli yüksek devirde kullanmak değil de, ara sıra ve kısa süreli yüksek devirde kullanmak daha sağlıklıdır. Bunun dışında normal devrinde kullanın, özel bir çaba sarfetmenize gerek yok.

Arrest
14/04/2014, 23:43
Yok dostum rodaj esnasında sürekli yüksek devir gitmemek gerekiyor tabii :) Yoksa dediğin gibi motora daha çok zararı olur. Hoş, bu zararı dahi biz göremeyiz, görünceye kadar araba muhtemelen geri dönüşüme gider, o kadar uzun bir süre yani...

Orada kastedilen şu; rodaj süresince aracı fazla zorlamayın, ancak bir süre yol alıp motor sıcaklığı optimal seviyeye geldiğinde, kısa süreli dip gazlar ve sonrasında motor freni yaparak kompresyonu (kurumlanma ile derken bunu kastediyorum) arttırın. Ama bu dip gazları uzun tutmayın. 1-2 bin kilometreden sonra ise zaten aşınacak parça aşınmıştır, istediğiniz gibi kullanın.

Özetle; rodaj vardır ama abartılacak kadar yoktur. Yani rodaja dikkat etmiş birisinin aracı ile dikkat etmemiş birisinin aracı arasında kayda değer bir fark yoktur motor ömrü açısından. Varsa da hissedemezsiniz, zaten araç ekonomik ömrünü doldurur motor ömrünü doldurmadan...

Yine de 1-2 bin km boyunca gaz pedalını nazik kullanmanın kimseye bir zararı olmaz :)

Ayrıca motor "sağırlaşsa" dahi geri dönüşü vardır. Kalıcı bir etki değildir yani.

bende bunu diyorum rodaj var arabaya basak diye hep 5000 6000 d/d basılmazki. bazen tatlı bir rampa görürsünüz aşağı doğru düşük düşük hızlandırarak 5000d/d ye falan cıkarsınız sonra kompresöre bırakırsınız rodaj aşamasında bunlar olursa daha iyi olur. öküz gibi basmak yanlıs yok 180 200e basın falan... rodaj asamasındaki araca bunlar yapılmaz

cdogu
14/04/2014, 23:45
bende bunu diyorum rodaj var arabaya basak diye hep 5000 6000 d/d basılmazki. bazen tatlı bir rampa görürsünüz aşağı doğru düşük düşük hızlandırarak 5000d/d ye falan cıkarsınız sonra kompresöre bırakırsınız rodaj aşamasında bunlar olursa daha iyi olur. öküz gibi basmak yanlıs yok 180 200e basın falan... rodaj asamasındaki araca bunlar yapılmaz

Lan adam da onu diyor işte. Ne inat adamsın gardaş darlama laaa

biancoangelo
14/04/2014, 23:51
Peki sizce aracım 3500 dd de çok bağırıyo etkisi varmıdır. Ben rodaj kurallarına uygun kullanmadım.

cdogu
14/04/2014, 23:52
Peki sizce aracım 3500 dd de çok bağırıyo etkisi varmıdır. Ben rodaj kurallarına uygun kullanmadım.

Bence Dualogic'le alakalı. Sorun değildir yani o vitesin karakteri olabilir.

Sonsuzluga
14/04/2014, 23:56
Alakalı mı bilmiyorum ama arkadasım 0 km dizel leon aldı onada rodaj yok demişler

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

biancoangelo
14/04/2014, 23:57
Bence Dualogic'le alakalı. Sorun değildir yani o vitesin karakteri olabilir.

Acaba fabrika yağını hiç değiştirmedim etkisi var mıdır?

Arrest
14/04/2014, 23:58
bağırmayla rodajın alakası yok hocam sizin şanzumanlar biraz tuhaf şanzumanlar ben çözemedim hiç kullanmadım ama.. Şanzuman yağı bozulmazki motor yağı gibi değildir aracınız kaç bindeki

SaLDo
14/04/2014, 23:58
Yeni teknojojide rodaj falan yok. Geçenlerde bir video izlemiştim araçların yapımı ile ilgili, adamlar 4-5 bin devirde aralıksız 6-7 saat çalıştırıyorlar. Tüm zorlu şartlardan geçiyor. Yani test edilmemiş motoru falan getirip lap diye takmıyorlar araçlara. Aynı şekilde diğer tüm aksamlar bu şekilde en zorlu şartlarda kontrolden geçer.

Arrest
15/04/2014, 00:02
Yeni teknojojide rodaj falan yok. Geçenlerde bir video izlemiştim araçların yapımı ile ilgili, adamlar 4-5 bin devirde aralıksız 6-7 saat çalıştırıyorlar. Tüm zorlu şartlardan geçiyor. Yani test edilmemiş motoru falan getirip lap diye takmıyorlar araçlara. Aynı şekilde diğer tüm aksamlar bu şekilde en zorlu şartlarda kontrolden geçer.

kardeş rödaj demek sadece motor demek değil ki. Akslarından tut tüm vidalara kadar rödaj komple bir aşamadır.

biancoangelo
15/04/2014, 00:05
bağırmayla rodajın alakası yok hocam sizin şanzumanlar biraz tuhaf şanzumanlar ben çözemedim hiç kullanmadım ama.. Şanzuman yağı bozulmazki motor yağı gibi değildir aracınız kaç bindeki

şanzıman değil motor yağından bahsettim

Arrest
15/04/2014, 00:12
şanzıman değil motor yağından bahsettim

aga motor yağıylada alakası olmaz ya kat. falan mı dolduki araç atık havayı boşaltamıyor veya baskı balatanızmı bitti ?

biancoangelo
15/04/2014, 00:16
aga motor yağıylada alakası olmaz ya kat. falan mı dolduki araç atık havayı boşaltamıyor veya baskı balatanızmı bitti ?

valla bilmiyorum 3500de hem zorlanıyor çok hissedilmiyor. Hemde bağırma arttı.

SaLDo
15/04/2014, 00:18
kardeş rödaj demek sadece motor demek değil ki. Akslarından tut tüm vidalara kadar rödaj komple bir aşamadır.

Rodajın ne demek olduğunu gayet iyi biliyorum ben sadece bir örnekten bahsettim :)

yazımda da belirtmişim zaten "Aynı şekilde diğer tüm aksamlar bu şekilde en zorlu şartlarda kontrolden geçer."

Luc
15/04/2014, 00:36
İlk 2.500km civarı frenleri yeni değiştirmiş gibi kullanın arkadaşlar. 2.500'den sonra limitleri zorlayın yalnız, öyle devam etmeyin :)

Tabi yağ, yağ filtresi ve hava fitresi de değişsin bu 2.500km sonunda.

Sent from my GT-I9300 using

Arrest
15/04/2014, 01:56
İlk aşınmalar illaki önemlidir biraz titiz ve devrinde kullanmakta fayda var sonuç bu yani kısaca

cemdogu
15/04/2014, 03:07
yok yok hocam meraklanmayın.bağırmak dualogic mantığı.ilk 3 viteste özellikle yüksek devirde gidiyor.biraz gaz tepkimesiyle alakalı.aslında manuel moodda elle değiştirseniz vitesi sorun olmaz.kavrar.ama otomatik mooddayken ilk 3 vitesi yüksek devirde kullanıyor.neden bilmiyorum :D

Arrest
15/04/2014, 03:38
yok yok hocam meraklanmayın.bağırmak dualogic mantığı.ilk 3 viteste özellikle yüksek devirde gidiyor.biraz gaz tepkimesiyle alakalı.aslında manuel moodda elle değiştirseniz vitesi sorun olmaz.kavrar.ama otomatik mooddayken ilk 3 vitesi yüksek devirde kullanıyor.neden bilmiyorum :D

Cekisi dusuk cunku aracin torku zayif oldugu icin. Aracin yazilimi geregi oda gucu artirma amacli yuksek devir kullaniyor. O yuzden cok bagiriyor canem

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

Luc
15/04/2014, 07:50
Eco mode açarsanız mümkün olan en düşük devirde vites değişir ;)

Sent from my GT-I9300 using

mesutt1905
15/04/2014, 09:15
valla bilmiyorum 3500de hem zorlanıyor çok hissedilmiyor. Hemde bağırma arttı.

Aracın altını bi yere sürtme yada vurduysanız katalizatör kremitleri kırılıp deliği tıkamış olabilir benim başıma geldiği için söylüyorum araç yokuşlarda falan zorlanıyordu ve resmen tutuktu temizlettim şimdi fişek

Evren_c
15/04/2014, 10:57
Fire motorlar 3500 devirde araç içinde gayet duyulabilir bir ses çıkarıyor, normal yani. Ben 3000 deviri nadiren aştığım için ses falan duymuyorum tabii :)

faster
15/04/2014, 12:06
ya hocam,sen rodajı modajı boşver.Yeni olan hemen zorlanmaz.Biraz(1000-2000)kulandıktan sonra basarsın.

biancoangelo
15/04/2014, 13:33
ya hocam,sen rodajı modajı boşver.Yeni olan hemen zorlanmaz.Biraz(1000-2000)kulandıktan sonra basarsın.

arabayı 7000 e ulaştırdım. 1000 2000 bin geride kaldı... :evet:

biancoangelo
15/04/2014, 13:34
Aracın altını bi yere sürtme yada vurduysanız katalizatör kremitleri kırılıp deliği tıkamış olabilir benim başıma geldiği için söylüyorum araç yokuşlarda falan zorlanıyordu ve resmen tutuktu temizlettim şimdi fişek

arabada çizik yok..