PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo basıncı

yucelakar
02/10/2007, 11:50
son zamanlarda 207 sahiplerinin turbolarının 1,5 bar bastığını söylemesi ve bunu gp ye karşı bir üstünlük olarak her fırsatta dile getirmeleri beni bu topic i açmaya teşvik etti arabayı alırken sorduğumda da cevap alamamaıştım gp lerde turbonun kaç bar olduğunu bileniniz varmı ?

bahcelili_ali
02/10/2007, 11:58
o 207lerin turbo motorlarını bmw yaptı ve yılın motor ödülünü aldı diye biliyorum. motorun çalışmasını devre göre tork ve beygir üretmesini bi dergide okumuştum baya met ediliodu
bizimkiler 1.2 yada 1.3 tü sanırım ben tam bilmiorum

CihanÖzdamar
02/10/2007, 13:03
1.2 mi ? bunlar biraz yuksek degerler degilmi?
sürekli 0.6 bar basıosa öpüpte başımıza koyalım derim ben.çok çabuk şişiyor turbolarımız.

ama tabı bu tamamen tahmin birisi bulup dogrusnu soyleyene kdr da o sekılde kalacak :)

borisc
02/10/2007, 13:45
hemen merakınızı gidereyim :D aracıma hırsız girene kadar turbo basınc gostergem vardı :( ve 1.0 bar basıyodu..

Ziyaretçi047
02/10/2007, 14:03
ben de bugün taktırdım en yüksek 0.9 basıyor araçlarımız. fakat vites değişimlerinde bazen sıkışmadan ötürü 1.5 lara da çıktığı oluyor. fakat normal basınç 0.9

Bülent A.
02/10/2007, 14:03
90 Ps olan dizellerde
1.5 peak
1.2 cont. basıyor.

Cihan sizin 75 liklerde durum nedir bilmiyorum ama bu dizel turbolar böyle.
Benzinli turbolarda bu basıncı görmek için çok yatırım yapmak gerek motora.

Benim Palio 1.3 70 ps multijete en fazla 1.48 astırabildik.Tam 1.5 basınca motor kendini korumaya alıyor ve stop ediyor.

CihanÖzdamar
02/10/2007, 20:53
bulent abı turbo basıncının arttırılması hakkında bır bılgın varmı pkı?

bugun bıraz arastırdım ve multıjet motorların turbo basınclarının bsıt bır ıslem ıle yada boost controller sayesınde arttırılabıldıgını okudum.basıt dedıgım ıslem ıse turbonun ustundekı bır seyı gevseterek yada sıkarak oluyormus.bu konuda pek bır bılgım yok hafta sonuna kadar da sanayıye gıdıp lıft e kaldırıp turbosunu ınceleyecegım de yok :)

bnm ıstedıgım aracın garantısı bıtımıne yakın bu basıncı arttırmak olmadı sızın degısken geometrılı turbolardan alıp sısmesını de onlemek adına daha buyuk bı ıntercooler almayı planlıyorum cjunku ya sızın yada bızım turbolardan bırının ustunde bole ayarını degıstırmek adına bır parca varmıs..

kusura bakmayın aksam aksam kafam bu kdr duzgun cumle kurabıldı :)

bırde ınatla 175 65 15 lastıklerle devam edıcem :) alıstım kaymasına cok eglencelı oluyor :)

ıyı aksamlar :)

ABNEW
02/10/2007, 23:32
Bildiğim kadarıyla mjtd ler yaklaşık 1 bar la çalışıyor.Pug un dizelleri de yaklaşık aynı barda çalışıyordur.Ancak kastedilen benzinli turbo ise bilemeyeceğim..

Bülent A.
03/10/2007, 00:02
Cihancım.
Sizin araçlarda dediğin gibi turbonun üzerindeki bir vidadan boost u arttırıp azaltabiliyorsun.
Fakat bunu yaparken digital bar saati ile kontrol ederek yapın.
1.5 bar ın üstüne çıktığnda overboost tan turbon gider.

Bunu boostcontroller ilede yapabilirsin.
Ben Turbosmart ın dual boost controller ını kullanarak yaptım bunu.
Birinci ayar şehir içi sakin kullanım için 1.2 bar'a ikinci ayar 1.49 bar kapışmalar için ayarlanmıştı.

Sizin araçlarınız normalde 1.2 bar peak, 0.8 bar cont. değeri vardır.

Değişken geometrili turbo takmanı pek tavsiye etmem.
Chip tuning ve basınç arttırıımı işini görecektir.

Daha önceki aracım Palio nun dyno çıktısı

https://img223.imageshack.us/img223/6348/samplesingle1tif0001wx6.jpg

CihanÖzdamar
03/10/2007, 10:09
yanı sımdı bnm anladıgım basıncı turbo ustundekı bır vıda ıle yada boostcontroller sayesınde arttırabılıyoruz? yoksa vıda ıle arttırıp boostcontroller ıle control mu etmek gerekıyor :)
yada vıda ıle basıncı arttırıp ama dıjıtal bır turbo basınc saatı ıle kontrol altında tutmam mı gerekıyor?
konuya yanı turbolara yabancı oldugum ıcın mazur gorun saf sorularımı :)

bır de sunu da sorucam, sadece turbosmartın boost controller ı basıncı arttırmaya yetıyor anladıgım ama chıp tunıng yanında sart mı?

Ziyaretçi047
03/10/2007, 16:21
Valla ben de oynayabilirim ama motoru en son elime alacam diye oynamayım diyorum. Bir de bu gün farkettim turbo her zaman aynı basmıyor. Dün 0.9 basan turbom bu gün 0.6 basıyor :D Bir de turbo ile ilgili şöyle bişe keşfettim. Turbo saatim zır zır ötüyor çünkü ibresi diğer ibreler gibi sabit değil sürekli titriyor. Gaza basınca veya düşük devirdeyken de böyle. 2000 devirin üstüne çıkınca bi sessizlik oluyor. Nedenini merak ettim ve turbo hortumunun saate giren kısmını çıkarıp elime aldım ve gaza basmaya başladım. Farkettim ki turbodan hava sabit değil kesik kesik geliyor bu da turbo saatini çıldırtıyor. Aceba bu normal midir yoksa benim turboda mı bişe var. :S

alphaville
03/10/2007, 17:54
Arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum bu durum 14 hdi ler içinmi geçerli yoksa 16 lık 207 ler için mi geçerli.

borisc
05/10/2007, 20:51
Valla ben de oynayabilirim ama motoru en son elime alacam diye oynamayım diyorum. Bir de bu gün farkettim turbo her zaman aynı basmıyor. Dün 0.9 basan turbom bu gün 0.6 basıyor :D Bir de turbo ile ilgili şöyle bişe keşfettim. Turbo saatim zır zır ötüyor çünkü ibresi diğer ibreler gibi sabit değil sürekli titriyor. Gaza basınca veya düşük devirdeyken de böyle. 2000 devirin üstüne çıkınca bi sessizlik oluyor. Nedenini merak ettim ve turbo hortumunun saate giren kısmını çıkarıp elime aldım ve gaza basmaya başladım. Farkettim ki turbodan hava sabit değil kesik kesik geliyor bu da turbo saatini çıldırtıyor. Aceba bu normal midir yoksa benim turboda mı bişe var. :S

cihan ilk olarak yakısmıs gulegule kullan.soruna gelince.. bende de olmustu hortuma valf takarak sorunun gidicegine inanıyorum..teorik olarak emin değilim ama kontagi her acıp kapattıgında ve turbo devreye girip cıktıgında saate giden hortumda bi bosluk oldugunu dusunuyorum. o yuzdende hava kesik kesik geliyor. hatta bu valf takmadan once 3 kere motor arıza ısıgı yanmıs ve araba belli bi km nin üstüne cıkmıyorudu. servise giderek ısıgı sondurttum. ve bilgisayarda gorunen arıza turboydu! ve hortuma valf taktım. eger valf yoksa biran once yapmanı tavsiye ederim..

yucelakar
08/10/2007, 22:55
Bildiğim kadarıyla mjtd ler yaklaşık 1 bar la çalışıyor.Pug un dizelleri de yaklaşık aynı barda çalışıyordur.Ancak kastedilen benzinli turbo ise bilemeyeceğim..

Yalın
09/10/2007, 00:39
turbo basıncı rolentide 0,9 bar gaz verip hızlanmalarda 1ila 1,5 bar olur

ABNEW
09/10/2007, 15:27
Yusuf Bey, 1.5 Bara kadar çıkması biraz zor bence...

Ziyaretçi047
09/10/2007, 15:30
cihan ilk olarak yakısmıs gulegule kullan.soruna gelince.. bende de olmustu hortuma valf takarak sorunun gidicegine inanıyorum..teorik olarak emin değilim ama kontagi her acıp kapattıgında ve turbo devreye girip cıktıgında saate giden hortumda bi bosluk oldugunu dusunuyorum. o yuzdende hava kesik kesik geliyor. hatta bu valf takmadan once 3 kere motor arıza ısıgı yanmıs ve araba belli bi km nin üstüne cıkmıyorudu. servise giderek ısıgı sondurttum. ve bilgisayarda gorunen arıza turboydu! ve hortuma valf taktım. eger valf yoksa biran once yapmanı tavsiye ederim..

valfe gerek yok bence. hortumu biraz sıktım ve sorun kalmadı. turbonun çalışması da gayet iyi. normalde 0.9 basıyor. Tam dolumda sabit olarak 1.0 basıyor. Vites değişimlerinde 1.3 görüyorum.

CihanÖzdamar
09/10/2007, 17:40
bekleyin 1.5 basacak... ;)

Yalın
09/10/2007, 19:06
bügün bir aracta son test kontrolümde son almış olduğum cıktıya göre 1,3 bir değer aldım yinede tekrar ediyorum rolentide 0,9 bar ila yüksek hızlarda ise 1 ila 1,5 arasında değişiklik götermektedir buda çok iyi bir sonuc.bir exzeminer cıhazınız varsa değişik hızlarda deneyebilirsiz.sonuçları görebilirsiniz.

motoknight
05/06/2011, 00:58

ben ankaradki turboculara sordum turboyu büyültmeden turbo basıncını artırmak turboyu patlatır dedi.
acaba siz turbonuzu büyültmeden önce sadece basıncıyla oynadınız ve herhangi bir sorun çıktı mı

predator_ant
05/06/2011, 01:06
Yeni bi hort vakası ile karşı karşıyayız sanırım :-))

ResuscitateR
07/06/2011, 18:05
:D:D