PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anahtarı bagajda bırakıp kapattım :(

grpuntocu
23/03/2014, 00:10
Bugün şehir dışına mezarlık ziyareti için gitmiştik. Mezarlığın önüne park ettim işimizi bitirdik. Dönüşte elimde çantalar falan vardı bagajı açtım elimdeki çantalarla montu bagaja koydum ve kapattım. O anda anahtarın montun cebinde kaldığını hatırladım. Tabi yapacak birşey yok kaskoyu aradım anadolu hizmetten çilingir geldi kapıyı açtı.

Sormak istediğim şu. Adam tansiyon aleti gibi birşeyle kapıyı şişirerek araladı bir telle içerden kapı kolunu çektirerek açtı. İşimiz görüldü ama kapı çok hafifte olsa yamuldu gibi geliyor bana. Arka kapıya göre yarım santim kadar camın üst tarafından dışa doğru çıkmış gibi. Bir sorun olur mu acaba içime dert oldu.

Bir de araca binip tüm kapılar kapandıktan sonra içerden kapı kitleme tuşuna bastığımda ilk seferde o kilitleme sesi çok az çıkıyor tekrar açıp tekrar kitlediğimde normal eski güçlü ses çıkıyor.

Bunlar kafama takıldı. Mezarlığın üzüntüsüne bir de bunlar eklendi.

Değerli fikir ve yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu olurum.

Sevgi ve saygılar.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Arrest
23/03/2014, 00:16
Yedek anahtariniz yok mu? Zarar vermis olmasi manidardir sisirme falan...

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

cdogu
23/03/2014, 00:22
kilitleme sesi dediğiniz ''tak'' sesi ise,az çıkması pek normal değil. Punto'larda bildiğiniz ''TAK'' diye kapanıyor çünkü :) Merkezi kilit sisteminin elektrik elemanlarını bir kontrol ettirmenizde fayda var. Akü de olabilir. Merkezi kilit istediği kuvvetteki enerjiyi çekemiyorsa yapabilir böyle şeyler.

onun dışında kapı yamulmuş olabilir tabii sonuçta gerilmiş. Bunun herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum. En kötü kaskoyu arar durumu bildirirsiniz. Düzeltilmesi için gerekli işlemler yapılır.

grpuntocu
23/03/2014, 00:37
Yedek anahtariniz yok mu? Zarar vermis olmasi manidardir sisirme falan...

Yedek anahtarım yok. Zaten olsa da herhalde yanımda olmazdı.

Arrest
23/03/2014, 00:43
Yedek anahtarım yok. Zaten olsa da herhalde yanımda olmazdı.

Abi dedigin gibiyse kapi kasmis olabilir. Foto atsan belki bisi derdik. Yada siradan bi kaportaciya git bole bole kapida problem var de teşhis koysun bizimle paylas

grpuntocu
23/03/2014, 00:43
kilitleme sesi dediğiniz ''tak'' sesi ise,az çıkması pek normal değil. Punto'larda bildiğiniz ''TAK'' diye kapanıyor çünkü :) Merkezi kilit sisteminin elektrik elemanlarını bir kontrol ettirmenizde fayda var. Akü de olabilir. Merkezi kilit istediği kuvvetteki enerjiyi çekemiyorsa yapabilir böyle şeyler.

onun dışında kapı yamulmuş olabilir tabii sonuçta gerilmiş. Bunun herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum. En kötü kaskoyu arar durumu bildirirsiniz. Düzeltilmesi için gerekli işlemler yapılır.

Kilit sesini şöyle detaylandırayım: içeriden kapılar kilitliyken eğer arka kapılardan biri açılır ve kapatılırsa içeriden tekrar kilitleme butonuna basılırsa cılız bir tak sesi geliyor. Ama ön kapılardan biri açılır ve kapatılırsa içeriden kilitlemeye basılınca o güçlü TAK sesi geliyor.

Yalnız belki de arka kapılara özel birşey ve hep böyleydi ben yeni farkediyor olabilirim.

Aklıma şu geldi. O güçlü TAK sesi bütün kapılar kilitlendiği içindir. Arka kapılar açıldığında tüm kapı kilitleri açılmıyor diye biliyorum. Dolayısıyla arka kapı açılıp kapatıldığında ben de kapıları kitlediğimde sadece o kapı kilitleniyor ve yüzden cılız bir tak sesi alıyorum belki de.

Sizce haklı mıyım acaba hep öyle miydi?

grpuntocu
23/03/2014, 00:45
Abi dedigin gibiyse kapi kasmis olabilir. Foto atsan belki bisi derdik. Yada siradan bi kaportaciya git bole bole kapida problem var de teşhis koysun bizimle paylas

Az önce foto çektim ama karanlıkta belli olmuyor yarın gündüz çekip sizlerle paylaşırım.

SaLDo
23/03/2014, 00:54
Bende aynı durumla feribot içinde karşılaşmıştım :) Benim aracı da aynı yöntemle açmışlardı ama en ufak eğilme yoktu. Çilingirçinin ustalığı önemli bu konuda. Geçmiş olsun.

mucar
23/03/2014, 01:05
Kilit sesini şöyle detaylandırayım: içeriden kapılar kilitliyken eğer arka kapılardan biri açılır ve kapatılırsa içeriden tekrar kilitleme butonuna basılırsa cılız bir tak sesi geliyor. Ama ön kapılardan biri açılır ve kapatılırsa içeriden kilitlemeye basılınca o güçlü TAK sesi geliyor.

Yalnız belki de arka kapılara özel birşey ve hep böyleydi ben yeni farkediyor olabilirim.

Aklıma şu geldi. O güçlü TAK sesi bütün kapılar kilitlendiği içindir. Arka kapılar açıldığında tüm kapı kilitleri açılmıyor diye biliyorum. Dolayısıyla arka kapı açılıp kapatıldığında ben de kapıları kitlediğimde sadece o kapı kilitleniyor ve yüzden cılız bir tak sesi alıyorum belki de.

Sizce haklı mıyım acaba hep öyle miydi?

Tamamen normal :) O güçlü ses ön kapılardan geliyor. Sadece arka kapı açıldıktan sonra kilitleyince önler zaten kapalı olduğu için daha az ses yapıyor.

grpuntocu
23/03/2014, 01:07
Tamamen normal :) O güçlü ses ön kapılardan geliyor. Sadece arka kapı açıldıktan sonra kilitleyince önler zaten kapalı olduğu için daha az ses yapıyor.

Kardeşim beni nasıl rahatlattın bilemezsin 😊 dedim ya belki de hep öyleydi ama çilingirden sonra algıda seçicilik herşeyi kontrol ediyorum.

henky
23/03/2014, 06:41
Arkadaşımda 2004 bora vardı ve anahtarı içeride unutup doğuş otoyu arayıp durumu izah ettiğinde tum ruhsat ve adres (aracın o anki olduğu konum) bilgilerini verdiğinde uydu üzerinden aracın tüm kapılarını açtırdığını söylemişti.sene olmuş 2014 biz halaa kapıları çilingir ile açtırıyorsak kuserim ben bu Fiat'a :)

BaranSelo
23/03/2014, 10:36
Kapiyi acip ic taraftan kendine dogru gerdir kapiyi hocam duzelir, bizim eski aracin kapiyi tepesinden demir cubukla acmisti hirsizlar, kapida 1 karis bosluk vardi, tanidik servise gittik adam eliyle gerdirerek duzeltmisti. Bu arada tak ses bende de cok hafif geliyor, ama acip geri kapatinca takir takir. Sorun olmaz sanirim bosverin

Sent from my LG-P760 using 2

teacherofenglish
23/03/2014, 11:21
Aynısı geçen market önünde benim başıma geldi.Tabii ki aynı yerde oturduğum için yedek ahatarı alıp geldim.Açtım arabamı bindim gittim.
Kapı kilitlenme sesine gelirsek o cılız ses araç 20 km'yi geçince otomatik kitlenirken benim araçtan da arada geliyor.Ama ben içerden düğmeye basıp yeniden açıp kaparsam kuvvetli "tak" sesi geliyor.Arkadaşın dediği doğru sadece bir kapı kitleniyorsa az çıkıyor ses.

Tunaboylu
23/03/2014, 12:14
Oncelikle gecmis olsun. Benimde basima gelmisti aynisi ve yarim santimden daha fazla aciklik vardi. On kapiyi acip camida mutlaka sonuna kadar indirdikten sonra tam koseye bir iki tokat atarsan eski haline donuyor.

GT-I9500 cihazımdan gönderildi

ykaya1983
23/03/2014, 14:22
Böyle bir durumda kelebek camı kırmak kapıyı yamultmaktan daha mantıklı bence.

grpuntocu
23/03/2014, 15:37
Arkadaşımda 2004 bora vardı ve anahtarı içeride unutup doğuş otoyu arayıp durumu izah ettiğinde tum ruhsat ve adres (aracın o anki olduğu konum) bilgilerini verdiğinde uydu üzerinden aracın tüm kapılarını açtırdığını söylemişti.sene olmuş 2014 biz halaa kapıları çilingir ile açtırıyorsak kuserim ben bu Fiat'a :)

Ne diyelim yapacak birşey yok 😊

tayfux
23/03/2014, 17:48
aynısı benim de başıma gelmişti ama benim kapılar açıktı iç deki koltuktan açıp almıştım..hocam eğer arka tarafı kilitliyorsa sesin önemi yok..

Honor COOPER
23/03/2014, 19:54
Şehir efsanesi şu anki mevcut VW lerde bile yapamazsınız o dediğiniz işlemi.

bycene
23/03/2014, 20:05
merak ettim kelebek camını kırmayı neden denemedın arkadaşım hiç olmazsa içeriden bagajı acar ve anahtarını alabilirdin ?

alixxx
23/03/2014, 20:11
merak ettim kelebek camını kırmayı neden denemedın arkadaşım hiç olmazsa içeriden bagajı acar ve anahtarını alabilirdin ?

Kelebek camını kırmayında hangisini kırarsanız kırın bence. En zor değişen cam diye biliyorum. O yüzden yan camı kırmak kelebek camını kırmaktan mantıklı.

ligdevi
23/03/2014, 20:13
Şehir efsanesi şu anki mevcut VW lerde bile yapamazsınız o dediğiniz işlemi.
iyi sallamışlar :D

grpuntocu
24/03/2014, 08:17

Kelebek camının yaptırılması zor ve maliyetli diye biliyordum ondan kırmadım. Diğer camlardan birini kırmak da bana pek mantıklı gelmedi. Zaten şehir dışındayım bir de haftasonu. O camı yaptırmadan dönemeyeceğimi hesaba kattığımda daha büyük sıkıntı yaşarım diye düşündüm.

tayfux
24/03/2014, 08:41
Çok özel markalarda uydudan izleme olduğunu biliyorum ama vw de hiç sanmıyorum..

1923qw
24/03/2014, 09:00
aynı hatayı be arabamı satın aldığımda istanbuldan getirirken yolda yapacaktım nerdeyse, yedek anahtarında kolçağın içinde olduğunu hatırlayınca şu an bile tüylerim diken diken oldu :)

chargen83
24/03/2014, 10:47
Arkadaşım madem kaskon var neden camı kırmıyorsun ?

Evren_c
24/03/2014, 10:47
Geçmiş olsun. Bizim yedek anahtar eşimin cüzdanında duruyor. Çilingir değil de servisin kendisi gelip, kilit mekanizmasına fiziksel olarak müdahale etmeden, ne bileyim bir "master" anahtar ya da radyo sinyali gibi bir şeyle aracı açamıyor mu?

Bu arada VW'lerin uydu üzerinden açılmasına da iyi güldüm :)