PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu işaret ne anlama geliyor?

omerugur3
16/03/2014, 15:27
Aracımda devir göstergesinin olduğu bölümde fotoğraftaki gibi bir işaret çıktı. İnternetten kullanma kılavuzu indirip baktım ama bulamadım. Bunun anlamını bilenler beni de aydınlatabilir mi?

Fotoğrafı aşağıdaki linke upload ettim görebilirsiniz

https://i.hizliresim.com/ek5aov.jpg

Bu arada aracım punto evo 1.3 multijet dynamic

Arrest
16/03/2014, 15:38
Enjektör lambasımı ki ne o ilk defa gördüm

gdurak
16/03/2014, 15:40
Hocam bu işaretin anlamı yakıta karışan birşey var ve temizleniyor işareti benim bildiğim. Yakıtta su olması gibi birşey enjektör temizleniyor anlamına geliyor. Kullanma klavuzunda okumuştum bende. En arka sayfalarda yazıyor. Bu şekilde biraz yol yapın enjektörleri temizlemesi bitip işaret geçecektir. Bu arada tekrar bakayım kitapçığa, bir yanlkşım varmı diye.

omerugur3
16/03/2014, 15:44
Anladım teşekkürler. Herhangi bir müdahalede bulunmama gerek kalmıyor o halde dimi? Kullanmamda sorun olmaz yani

mesutkarael
16/03/2014, 15:44
Yanlis hatirlamiyorsam o isaret DPF temizligi isareti. Dizel partikül filtresi. Aracı 2000 devirde 15-20 dakika yürür vaziyette calistirinca ilgili temizliği yapiyor motor. Filtrede biriken artıkları yüksek derecede yakarak temizlik yapıyor motor.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

gdurak
16/03/2014, 15:52
Kullanım kitapçında yazan not şöyle. Sıkıntı yapöaya gerek yok servise gitmeyede hocam.

DPF (DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ) TEMİZLENMESİ DEVAM EDİYOR (sadece DPF'li Multijet tiplerinde - sar) Kontak anahtar MAR konumuna çevrildiğinde, uyar lambas yanar fakat birkaç saniye sonra sönmelidir. Temizleme prosesi ile DPF'nin partiküllerden temizlenmesine gerek olduğunu sürücüye belirtmek için uyar lambas yank kalr. Her DPF temizleme prosesinde uyar lambas yanmaz, fakat sadece sürüş şartlar gerektiğinde uyarmak için yanar. Temizleme prosesi bitene kadar araç hareket halindeyse uyar lambas sönecektir. Proses normal olarak 15 dakika sürer. İşlemin tamamlanmas için optimum şartlar, arac 60 km/s hzla, 2000 dev/dakikann üzerinde kullanmaktr. Uyar lambas yanarsa, araç arzal demek değildir, yani arac servise götürmeye gerek yoktur. Uyar lambas yandğnda ilgili mesaj ekranda belirir (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda)

Daima trafik şartlar��, yol ve h��z limitlerine
UYARI
uygun bir h��zda arac�� kullan��n��z. DPF lam- bas�� yand��ğ��nda bazen motor kapanabilir; temiz- leme sürecinin devaml�� olarak kesilmesi yağ��n erken bozulmas��na sebep olabilir. Bu nedenle, motoru kapatmadan önce yukar��daki talimatlara uyarak uyar�� lambas��n��n sönmesini beklemek her zaman tavsiye edilir. Araç dururken, DPF temiz- lenme prosesinin tamamlanmas��n�� beklemek iyi bir fikir değildir.

hesx
16/03/2014, 15:52
bu ikaz yanınca aracın hiç durmadan 20 km yol yapması gerekiyor diye uyarmıştı usta beni. yoksa motora büyük zarar verirsiniz demişti

omerugur3
16/03/2014, 15:53
Şimdi birşey daha söyleyeceğim. Aracın egzosundan değişik bir duman çıkıyor maviye yakın bir tonda. Aracı alalı 1 ay oluyor ve 1 aydır bu şekilde duman atıyor. 2,500 devirden sonra özellikle bu duman atışı fazla bi şekilde oluyor. Bu dumanın bu işaretle alakası olabilir mi?
Sanayiye gittim dün, usta baktı dumana aracın yağına falan, sonra turbo sorunlu dedi. Onarılmalı ya da değiştirilmeli dedi. Ama ustaya pek güvenemedim. Sizce ne yapmalıyım? Çok karmaşık bir durumdayım.

korhan1482
16/03/2014, 15:58
Şimdi birşey daha söyleyeceğim. Aracın egzosundan değişik bir duman çıkıyor maviye yakın bir tonda. Aracı alalı 1 ay oluyor ve 1 aydır bu şekilde duman atıyor. 2,500 devirden sonra özellikle bu duman atışı fazla bi şekilde oluyor. Bu dumanın bu işaretle alakası olabilir mi?
Sanayiye gittim dün, usta baktı dumana aracın yağına falan, sonra turbo sorunlu dedi. Onarılmalı ya da değiştirilmeli dedi. Ama ustaya pek güvenemedim. Sizce ne yapmalıyım? Çok karmaşık bir durumdayım.

aracınız garantili ise servise götürün değişim tamir yapılacaksa da 1 aylık araç her şekilde hakkınızı alırsınız. mavi renkli duman sorun oldugunu gösterir

gdurak
16/03/2014, 15:58
Bence en yakın yetkili servise sorunlarınız hakkında başvurun. Neticeyide bize iletirseniz bizde bilgi sahibi olmuş oluruz.

omerugur3
16/03/2014, 16:00
Teşekkürler. Bugün kapalıdır yarın bir yetkili servise uğrayacağım.

alivepro
16/03/2014, 18:24
Dpf temizliği yapıyor araç ancak 1 aylık aracın bunu yapması pekte normal değil, aracı düşük devirdemi kullanıyorsunuz?

angarali
19/03/2014, 22:23
Kardeşim galiba yanlış yakıt kullanımından kaynaklı pdf lambası yanmış yol bilgisayarının verdiği uyarıları uygulanan sòner...

Ersal
20/03/2014, 23:38
Umarım önemli birşey değildir

SteinGP
21/03/2014, 00:11
Partikül filtresi temizliği. Egzosdan atılan beyaz duman bitene kadar ya yerinde gaz verin ya da çıkın dolaşın. Bir arıza veya hata yok aracınızda. Turbo bozuk diyen usta tamirciliği hobi olarak yapsın bence.

knidos111
21/03/2014, 00:40
euro 5 motorlarda birde dpf var, al sana iptal edilecek bir filtre daha, hava kirliliği 1.3 puntoya kaldıysa vay anam vay

biancoangelo
21/03/2014, 08:00
DPF temizligi sıkıntı yokda hocam... Gösterge ekranına bi çok sinek pırtlatmış :D

omerugur3
27/03/2014, 16:22
Evet DPF temizliğiymiş. Işık günlerdir yanıyordu, fiat yetkili servisine gittim, çıkın dolaşın ışık sönene kadar dediler, tam o esnada ışık söndü ve duman kesildi :D

Bilgisi olmayan arkadaşlar için söyleyelim o zaman bu işaret olduğunda ve egzosdan duman attığında endişelenmenize gerek yok. Bir süre 2000 devirin altında olmamak şartıyla dolaşın, çözülecektir.

Ayrıca çakal tamircilere de dikkat edin. Adam bana turbo bozuk biz hallederiz masrafı 1000 lirayı bulur dedi mesela. Aman dikkat diyorum :)