PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisi olanlar: Askerlikle alakalı

cemdogu
15/03/2014, 00:19
Arkadaşlar 94lüyüz.Eve bugün kağıt gelmiş, yoklama kaçağıymışız şubattan beridir.

Hani bu askerlik 21 yaşına çıktıydı? Daha 20yr yrni girecez ne iş bu :D

Tecil nasıl oluyor, evreleri nedir? Muayene olmaya lüzum kalmıyordur umarım.Bilen arkadaşlar varsa yardım etseler efsane olur.Üniversite sınavına 1 hafta kala stres oldum ya :D

C2105 cihazımdan gönderildi

görkem koçsan
15/03/2014, 00:44
okuduğun ya da mezun olduğun okul tecil ettitmediyse sıkıntı ondandır bence

mezkur
15/03/2014, 00:51
ateş seni çağırıyor :D
okuduğuna dair okuldan yazı alıp bağlı olduğun askerlik şubesine yada herhangi bir askere alma şubesine git yazıyı ver onlar hallederler ben öyle yapmıştım tabi çok oldu değişmediyse...

Arrest
15/03/2014, 01:11
okuduguna dair şubeyi bi ara eğerki evrak isterlerse götürürsün

cemdogu
15/03/2014, 02:05
Beyler üni okumuyorum...sınava giricem.Mezunum.Yani 20 yaşına nisanda giricez mezunuz...

Ziyaretçi78
15/03/2014, 07:59
Kardeşim mezun olduğun okula gidip veya diploman ile beraber askerlik şubesine gideceksin ve tecil için başvuracaksın.3 sene hakkın doğuyor merak etme zaten yaştan dolayı alamazlar seni askere.

üzerinden Note II ile gönderildi.H.KURU Saygılarımla

fencolic
15/03/2014, 08:01
Arkadaşlar 94lüyüz.Eve bugün kağıt gelmiş, yoklama kaçağıymışız şubattan beridir.

Hani bu askerlik 21 yaşına çıktıydı? Daha 20yr yrni girecez ne iş bu :D

Tecil nasıl oluyor, evreleri nedir? Muayene olmaya lüzum kalmıyordur umarım.Bilen arkadaşlar varsa yardım etseler efsane olur.Üniversite sınavına 1 hafta kala stres oldum ya :D

Yoklamaya gitmezsen bakaya kalirsin. Yada icim rahat olsun diyorsan yoklama tarihlerini kapsayack sekilde rapor al sorun olmaz ama gerek yok. Universiteye baslayinca da askerlik subesine ogrenci olduguna dair belge veriyorsun. Stres yapma aynisi banada aynisi olmustu yoklamaya gitmedim. Sonradan gittim. sonradan muayene oldum.

tayfux
15/03/2014, 09:57
21 yaş muhabbeti sanırım daha resmi gazetede yayınlanmadı..askerlik kaçağı mı yoksa yoklama kağıdı mı size gelen? çünkü yoklama kağıdı 1 sene önce gelir doğrudur..

bora.sen
15/03/2014, 10:14
askerlik şubesine git;üniversite sınavına gireceğini söyle öss(şuan adı herneyse) vs. kayıt giriş belgesi gibi bişiyin varsa yanında götür,10 dakikalık iş rahat ol :)

cemdogu
15/03/2014, 11:08
Bu esnada muayene olunmuyor değil mi? Tecil olurken?

mesutt1905
15/03/2014, 11:12
Git Aslanlar gibi yap gel bu dönemde yapılan zaten gün öldürme askerlik değil yani. Okuyom ben yaa diyorsan da öğrenci belgen ile git veya ara gitmeden de yapıyorlar bazen tecil ettir.

Arrest
15/03/2014, 12:41
Lise mezunu 3 yil tecil hakki var yegenn

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

Ziyaretçi78
15/03/2014, 13:07
La ne bekliyonuz ikizler gidin gelin şimdiki askerlik mi yaw?:))
Bizki dağlarda kule nöbetlerinde taaaaaaa nerelerde yaptık biliyormusun 16 ay askerlik yaptık haaa tabi fazla yapanlara zaten sözümüz yok o ayrı.
Bizlerde az çile çekmedik.Bi çarşıya çıkardık of anam off bu ne güzellik istanbulun göbaaaa.Çok çile çektim çooook.Hergün sivil askeri araçla dış görevdeydim sabah çıkardım akşam gelirdim.Ne çektim beaaa.Elimizde cep telefonları üstümüz sivil benim yaptığım askerliği kimse yapmamıştır hep çile puhahahahha.

üzerinden Note II ile gönderildi.H.KURU Saygılarımla

Arrest
15/03/2014, 13:15
Şirnak idil jandarma ozel harekat kan aldilar kaaan :D

cemdogu
15/03/2014, 14:31
3 yıl tecil edecez dee bunlar muayeneye alıp sonra 3 yıl bitince muayene kaçağı moduna sokuyorlarmış adamı

mesutt1905
16/03/2014, 10:39
Şırnak - Beytüşşebap :)

hanbjk
16/03/2014, 11:44
3 yıl tecil edecez dee bunlar muayeneye alıp sonra 3 yıl bitince muayene kaçağı moduna sokuyorlarmış adamı

Muayeneye girmeden tecil etmiyorlardı eskiden. Muayene olursun diplomanıda götür 10 dakikalık iş hemen halledersin. Stres yapma.

Sınavında da başarılar dilerim kardeşim Allah zihin açıklığı versin.

cemdogu
16/03/2014, 16:43
Teşekkür ederim, sağolun 😊

ESH
17/03/2014, 10:51
Gecici diploma belgesi ibraz etmen lazim

Sent from my iPhone using

cemdogu
12/06/2014, 23:30
Şimdi hortlatıyorum ama benim gibi korkan ve nabcağını bilemeyenlere yazalım.

Bildiğiniz üzere eve kapıt geldi ve Yoklama kaçağı olduğumuz bildirildi.Biz de Lise diplomamızı aldık, askeriyeye gittik.

Neden daha önce tecil etmediğimize dair mazeret formu doldurduk.Burda resmi bir ıspat şart, hapis,zorunlu hizmet,vefat gibi.Yoksa eğer cezası var.

neyse, birkaç form, vesikalık fotoğraf ve diploma fotokopileri gerekiyor.Orda herşeyi hallediyorsunuz ve veznedar sisteme bir iki bilgi aldıktan sonra yetkili bir askere gidip formları imzalatıyorsunuz. ardından yine yetkili bir asker daha imzalıyor kağıtları.Sonra vezneye geri dönüp formları verip, tecil edildiğinize dair belgenin kopyasını alıyorsunuz.Sonuö olarak biz 2017ye kadar tecilliyiz.

eve cenke ceza geldi 90Tl ödedi indirimle beraber.O cezayı da eve ibraz ediyorlar, vergi dairesine ödüyorsunuz.Sonra gidip askeriyeye bak ben ödedim diyip dekont veriyorsunuz..

Bana ceza gelmedi helehelehele hehe

SteinGP
12/06/2014, 23:32
Üniversiteye gitme niyetin yoksa ne kadar erken gidersen o kadar iyi olur bence.

Arrest
12/06/2014, 23:45
156 yi arayıp sana neden ceza gelmedigini sorcm bi sn bekle cnm

cdogu
13/06/2014, 00:33
Can abi niyet var,ondan bu çaba zaten. 90tl girdi valla

LG-D802 cihazımdan gönderildi

SaLDo
13/06/2014, 00:43
Şimdi hortlatıyorum ama benim gibi korkan ve nabcağını bilemeyenlere yazalım.

Bildiğiniz üzere eve kapıt geldi ve Yoklama kaçağı olduğumuz bildirildi.Biz de Lise diplomamızı aldık, askeriyeye gittik.

Neden daha önce tecil etmediğimize dair mazeret formu doldurduk.Burda resmi bir ıspat şart, hapis,zorunlu hizmet,vefat gibi.Yoksa eğer cezası var.

neyse, birkaç form, vesikalık fotoğraf ve diploma fotokopileri gerekiyor.Orda herşeyi hallediyorsunuz ve veznedar sisteme bir iki bilgi aldıktan sonra yetkili bir askere gidip formları imzalatıyorsunuz. ardından yine yetkili bir asker daha imzalıyor kağıtları.Sonra vezneye geri dönüp formları verip, tecil edildiğinize dair belgenin kopyasını alıyorsunuz.Sonuö olarak biz 2017ye kadar tecilliyiz.

eve cenke ceza geldi 90Tl ödedi indirimle beraber.O cezayı da eve ibraz ediyorlar, vergi dairesine ödüyorsunuz.Sonra gidip askeriyeye bak ben ödedim diyip dekont veriyorsunuz..

Bana ceza gelmedi helehelehele hehe

2007'de kayıt olduğum üniversite, 2011'e kadar otomatik tecil yaptırmış. Ben 2014 Ocak'ta sırf merak için gittiğim şubede, 2 yıldır yoklama kaçağı olarak gözüküyormuşum. Hemen okuldan ek c-2 öğrenci belgesi doldurup askeri şubeye verdim. 1 yıl daha erteledim. Ve her yıl bunu kendim gidip yapacakmışım. 2 yıl kaçak durumu için ne ceza ödedim, ne de mazeret formu doldurdum :)

SteinGP
13/06/2014, 01:03
156 yi arayıp sana neden ceza gelmedigini sorcm bi sn bekle cnm

Oscarlık bir espri :)

Can abi niyet var,ondan bu çaba zaten. 90tl girdi valla

O zaman umarım niyetin gerçek olur kardeşim. 6 ile 12 ay askerlik arasındaki fark sadece 6 ay değil çünkü..

Arrest
13/06/2014, 10:12
Oscarlık bir espri :)

O zaman umarım niyetin gerçek olur kardeşim. 6 ile 12 ay askerlik arasındaki fark sadece 6 ay değil çünkü..
merci

erdiyilmaz
13/06/2014, 10:34
Lise mezuniyetten sonra 3,
Lisans (üniversite) mezuniyetten sonra 2,
Yüksek lisans mezuniyetten sonra 1,
Doktoradan sonra 0 yıl tecil hakkı vardır :)

Öğrenci okurken otomatik olarak kurumunun öğrenci işleri tecil ettirir, üniversite okursanız 4 yıl, yüksek lisans yaparsanız 3 yıl, doktora yaparsanız ~6 yıl otomatik tecil edilir. Ama mezun durumunda karışmazlar o nedenle takip etmek lazım, iki üç arkadaşım konuyla ilgili hem ceza hem de askeri mahkemede ifade verdiler

OzzY
13/06/2014, 10:58
Lise mezuniyetten sonra 3,
Lisans (üniversite) mezuniyetten sonra 2,
Yüksek lisans mezuniyetten sonra 1,
Doktoradan sonra 0 yıl tecil hakkı vardır :)

Öğrenci okurken otomatik olarak kurumunun öğrenci işleri tecil ettirir, üniversite okursanız 4 yıl, yüksek lisans yaparsanız 3 yıl, doktora yaparsanız ~6 yıl otomatik tecil edilir. Ama mezun durumunda karışmazlar o nedenle takip etmek lazım, iki üç arkadaşım konuyla ilgili hem ceza hem de askeri mahkemede ifade verdiler

yalnız mezuniyet durumunda bu yapılan teciller bozuluyor. Okul en geç bir ay içinde bildirmek zorundaymış sanırım.

Kadir00906
13/06/2014, 12:24
Ben kasım 2013 te gittim kısa dönem olarak, ancak lisans mezunlarının okul bittikten sonra 2 yıl tecil hakkı vardı,onun için gittim askeri hastaneye falan gönderdiler,tecilim sona erdiğinde de herhangi bir muayeneye girmeden askere gittim. Ancak yapmış olduğum askerlik kısa da olsa kesinlikle uzun dönem gitmeni tavsiye etmiyorum,ya üniversite oku kısa dönem git,yada maddi durumun iyiyse bedelliye git derim.Çünkü uzun dönem kardeşlerim ile yaptım ancak çoğunu insan yerine koymuyorlar ve beni yaptığım yer İstanbul'du.

SteinGP
13/06/2014, 13:24
Ben kasım 2013 te gittim kısa dönem olarak, ancak lisans mezunlarının okul bittikten sonra 2 yıl tecil hakkı vardı,onun için gittim askeri hastaneye falan gönderdiler,tecilim sona erdiğinde de herhangi bir muayeneye girmeden askere gittim. Ancak yapmış olduğum askerlik kısa da olsa kesinlikle uzun dönem gitmeni tavsiye etmiyorum,ya üniversite oku kısa dönem git,yada maddi durumun iyiyse bedelliye git derim.Çünkü uzun dönem kardeşlerim ile yaptım ancak çoğunu insan yerine koymuyorlar ve beni yaptığım yer İstanbul'du.
Evet kendisi alt devrem olur :) ilk geldigi gunu cok net hatirliyorum :)

Kadir00906
13/06/2014, 14:32
Evet kendisi alt devrem olur :) ilk geldigi gunu cok net hatirliyorum :)

Hehehe :) Can kardeşim nasılsın? görünmüyosun uzun zamandır :)

SteinGP
13/06/2014, 15:14
Hehehe :) Can kardeşim nasılsın? görünmüyosun uzun zamandır :)

Valla bildiğin gibi kardeşim sen nasılsın :) Sen de kurtuldun çok şükür geçmiş olsun..

Kadir00906
13/06/2014, 16:45
Valla bildiğin gibi kardeşim sen nasılsın :) Sen de kurtuldun çok şükür geçmiş olsun..

Allah iyilik versin kardeşim, çok şükür unuttum sayılır ya ara sıra anılar canlanıyo gözümde :) Yeni aracın fotoları varmı paylaşta bakalım :)

SteinGP
13/06/2014, 19:36
https://forum.grandepuntotr.com/uye-garaji/51504-leon-fr.html

Burda var kardeşim buradan bakabilirsin :)