PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çek ile ilgili yardım lütfen

rohan4421
03/03/2014, 09:44
Arkadaslar 28 subat tarihli aldığım ceki bankaya takasa koymuştum. Ama tahsil olmamış. bankayı aradım cek yazılmamış diolar. ancak internet bankacılığından baktıgımda bugun şöyle bi yazı gördüm. takastan tsi obs ye iade yazıyor. bunun anlamı nedir acaba bilen varmı? cuma günü olan çekin pazartesi sabah tahsil olup hesaba geçmesi gerekmezmi. 5400 tl lik bi çek. sorun olursa perişan olurum:S

Evren_c
03/03/2014, 10:47
Selam dostum. Öncelikle konu yanlış yerde :)

Çekin dediğin gibi bugün tahsil olması gerekirdi. İadenin nedenini çalıştığın şubeye sormalısın. Genelde çek üzerindeki bilgilerde okunaksız bir şey olduğunda iade edilir. Eğer böyle bir durum varsa bugün tekrar takasa gönderilebilir. Ancak 1 gün valör kaybın olacak, çek yarın tahsil olacak. Gerekirse 1 gün süre ile kredili mevduat hesabı gibi kısa vadeli bir kaynaktan kredi çekebilirsin.

rohan4421
03/03/2014, 10:59
Selam dostum. Öncelikle konu yanlış yerde :)

Çekin dediğin gibi bugün tahsil olması gerekirdi. İadenin nedenini çalıştığın şubeye sormalısın. Genelde çek üzerindeki bilgilerde okunaksız bir şey olduğunda iade edilir. Eğer böyle bir durum varsa bugün tekrar takasa gönderilebilir. Ancak 1 gün valör kaybın olacak, çek yarın tahsil olacak. Gerekirse 1 gün süre ile kredili mevduat hesabı gibi kısa vadeli bir kaynaktan kredi çekebilirsin.

Bankadan aradilar , takasa verdigim banka takasta cek bilgilerini hatali girmis, bana isterseniz tekrar takasa sokun isterseniz ceki iade edelim elden tahsil edin dedi. Bende koskoca banka nasil yanlis girionuz ya bugun benimde cekim olsa nasil oderdim dedim kusura bakmayin ile gecistirdiler. Ins bidaha aksilik cikmaz 2 gun beklicez

Evren_c
03/03/2014, 13:37
Çek bilgileri sanırım otomatik olarak alınıyor. Onbinlerce çeki tek tek sisteme girmek mümkün olmadığından tarayıcılar okuyup otomatik işlem yapıyorlar. Bazen okunaksız oluyor, o durumda sistem otomatik takastan düşük çeki iade ediyor. İnsanların tek yaptığı çekleri tarayıcılara koyup saklamak, iade etmek/kargolamak :)

Dedikleri doğru, elden tahsil edebilirsiniz ama çekin ait olduğu şubeye gidin, provizyon masrafı çıkmasın. Ya da tekrar takasa vereceksiniz, bugün yetişirse 1 gün, yetişmezse 2 gün sonra hesabınızda...

rohan4421
03/03/2014, 14:03
Çek bilgileri sanırım otomatik olarak alınıyor. Onbinlerce çeki tek tek sisteme girmek mümkün olmadığından tarayıcılar okuyup otomatik işlem yapıyorlar. Bazen okunaksız oluyor, o durumda sistem otomatik takastan düşük çeki iade ediyor. İnsanların tek yaptığı çekleri tarayıcılara koyup saklamak, iade etmek/kargolamak :)

Dedikleri doğru, elden tahsil edebilirsiniz ama çekin ait olduğu şubeye gidin, provizyon masrafı çıkmasın. Ya da tekrar takasa vereceksiniz, bugün yetişirse 1 gün, yetişmezse 2 gün sonra hesabınızda...

yardım için teşekkürler. umarım tekrar bi hata cıkmaz :D

Ersal
04/03/2014, 15:14
Geçmiş olsun diyelim