PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depo Fulleyerek Yakıt Testi

onnorgs
15/02/2014, 17:33
Merhaba 1.4 fire gp sahibiyim,

Yakıt testi yapmak istedim, BP istasyonunda gırtlak diye tabir edilen şekilde depoyu fulledim, sonra yaklaşık yüzde 50'si şehir için dur kalk olmak üzere 153 km yol yaptıktan sonra "başka" bir BP istasyonunda yine gırtlak şekilde fulledim. Ve pompa paonsuna göre tam 17.2 LT aldı!. 11.24 LT yapıyor 100 km'de.

Gırtlak olayında pompa tabancası attıktan sonra adam tam hatırlayamasam da 5lt civarı benzin daha koydu.(ilk istasyonda dikkat edemedim,2.de böyle oldu) Şimdi ya araba aşırı yakıyor ya da özellikle 2.istasyonda hava bastılar. Özellikle dikkatimi çeken husus, 2.istasyonda adam doldururken "çok olmadı mı" diye sordum, pompayı çıkarıp tetiğe bastı ve ucundan azar azar akarken pompa panosundaki gösterge hiçte yavaş ilerlemiyordu!

Yorum yapabilirseniz sevinirim.

Not: Kitapçıkta rezevr depo diye 5-7 lt'lik bir kısımdan bahsediliyor, bu bir hacim mi yoksa benzin lambasının yanacağı değerimi gösteriyor hararetle tartışılmış forumda ancak bir soruna ulaşılamamış.

Gezgin8793
15/02/2014, 19:03
bence çok yakmış yada hava basılmış depoya büyük ihtimalle bu arada 7 lt rezerv yani ışık depoda 7 litrelik bir yakıt kaldığında yanıyor defalarca denedim ve bir kaç defa depoyu hortumla boşaltmıştım ve ışık sönene kadar ki koyduğum yakıt 5.5 lt civarı idi yani tam çekemedim depoyu o yüzden 1.5 lt felan kalmıştı içinde siz hesap edin gerisini saygılarımla

OzzY
15/02/2014, 19:08
bence 2dolum arasında çok yakıt farkı var, tabanca attıktan sonra 5lt alması normal değil.
2 kere atacak şekilde doldurtup tekrar deneyin.

Ozzy3327
15/02/2014, 19:55
Bendede dizel astra var,tabanca attıktan sonra 4-5 litreye yakın mazot alıyo,deposu 52 litre ama ışık yeni yandığında 50 litreye yakın mazot alıyo yani 56-57 litre oluyo ortalama.artık ben net hesap yapabilmek için depo taşana kadar doldurtup 200 km kadar yol yapıp tekrar taşana kadar doldurtuyorum.bu şekilde hesaplayınca yol bilgisayarı ile birebir tuttuğunu gördüm.sizde öyle bi deneyin isterseniz.

serkandikici
15/02/2014, 19:59
Bence çok da sağlıklı bir deney olmamış bu arada yol bilgisayarı ne gösteriyor ona da bir bakmak lazım. Benim tavsiyem aynı istasyondan fulleyip deneyin ve bu değeri yol bilgisayarı yakıt tüketimi ile karşılaştırın arada atla deve bir fark yoksa bence güzel bir referans olabilir lakin şu an bulduğunuz değerin doğru olduğunu pek düşünmüyorum çünkü İzmir şehir içi 6,4 lt/100km benzin ortalamam var 70-80-90km/h ortalama hızda.

skirsan
15/02/2014, 21:30
Bence de taşma aşamasına gelince bırakın. Aynı istasyon ve aynı pompadan alırsanız bir de pompacının başından ayrılmayıp dikkatlice takip ederseniz daha sağlıklı olur. Çünkü kimisi taşırıyor yakıtı ve yere dökülen her yakıt yanlış hesaba neden olacaktır (çok ince hesap oldu ama :D ) diye düşünüyorum :)

celenlee
16/02/2014, 18:49
En iyisi aynı pompada doldurmak.
Ya da süzgeçte görene kadar doldurmak ;)

**Pompa attıktan sonra 2lt kadar alıyor. 5lt garip olmuş.