PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza Atlattım ve Puntoya Çok Şey Borçluyum

teo53
22/01/2014, 00:22
Arkadaşlar herkese merhabalar bugün İstanbul TEM oto yolunda hadımköy sapağına 1km kala büyük bir zincirleme kaza atlattım. Sağ şeritte seyir halinde ki kamyondan kopan çok büyük bir lastik parçası en önde bulunan Linea ya doğru fırladı hızım 120km civarlarındaydı ve benim önümdeki jip lineanın fren ve manevrasından sonra çok acı bir fren yaptı ve lastik parçası ön camından sekerek bana doğru geliyordu ki ben çok ciddi bir acı fren ile birlikte çok sert olarak direksiyonu sağ şeride kırdım eğer kırmasaydım zincirleme bir kaza kesin olacaktı. Arabamda bulunan güvenlik paketi ESP ve ABS'nin bugun çok ama çok faydasını gördüm aracım yüksek hız ve ani manevrada arkasını hiç kaybetmedi tabi o sırada panelde kaç ışık yandı bilemiyorum ama otomatik 4 lü flaşörlerim hızla yanıp söndü. Olayı yaşayan üç araç emniyet şeridine çektik önümdeki jipin ön camı tamamen patlamıştı allahtan çok daha büyük bir olay ile karşılaşmadık kamyonculara karşı hep bi korkum vardı bu saatten sonra dahada arttı ve şunu fark ettim bu kamyoncuların muhakkak lastik denetimi gibi bir şeye girmeleri şart yada giriyorlarmı onuda bilemiyorum :ban?:

byadrenalin
22/01/2014, 00:32
Çok geçmiş olsun. Hep derim kamyon gördüğün yerde kaçacaksın. En son şeride kaçıcaksın. Uzak olcaksın. Aranda en az 3 araba olacak diye. Çünkü bir çoğu zaten katil şöför. Altlarındaki demir yığını arabayla insanların canını malını tehlikeye atacak şekilde şerit değişirler, tahli yoldan ana yola atlarlar. Frenleri yok gibi kullanırlar. 70 hız sınırı verilir 120 ile giderler falan filan.

Ani fren yapıp aynı zaman da direksiyonu kırmak aslında takla sebebidir. İyi ki öyle bir şey olmamış. Ucuz atlatmışsın gerçekten. Kamyonun plakasını alıp polise şikayet ettiniz mi bari ?

teo53
22/01/2014, 00:36
Çok geçmiş olsun. Hep derim kamyon gördüğün yerde kaçacaksın. En son şeride kaçıcaksın. Uzak olcaksın. Aranda en az 3 araba olacak diye. Çünkü bir çoğu zaten katil şöför. Altlarındaki demir yığını arabayla insanların canını malını tehlikeye atacak şekilde şerit değişirler, tahli yoldan ana yola atlarlar. Frenleri yok gibi kullanırlar. 70 hız sınırı verilir 120 ile giderler falan filan.

Ani fren yapıp aynı zaman da direksiyonu kırmak aslında takla sebebidir. İyi ki öyle bir şey olmamış. Ucuz atlatmışsın gerçekten. Kamyonun plakasını alıp polise şikayet ettiniz mi bari ?

Bu kamyoncular cidden katil mümkün olduğunca aynalarından şöför ile göz teması kurmadan geçmeyi pek tercih etmem. İnanın olay öyle bir saniyelik gelişti ki kamyoncuyu unuttuk gitti malesef . Normal'de arabada ESP'ye karşı olan bir insandım fakat bugün değerini anladım ESP nin büyük bir kazadan kurtardı aslında

byadrenalin
22/01/2014, 00:46
Bu kamyoncular cidden katil mümkün olduğunca aynalarından şöför ile göz teması kurmadan geçmeyi pek tercih etmem. İnanın olay öyle bir saniyelik gelişti ki kamyoncuyu unuttuk gitti malesef . Normal'de arabada ESP'ye karşı olan bir insandım fakat bugün değerini anladım ESP nin büyük bir kazadan kurtardı aslında

Aynen öyle. Zaten trafik kurallarında da vardır. Kamyoncuların arkasına çok yakın gidilmez ve sağında fazla yakın durulmaz diye. Hem görüş açıları kısıtlı hemde dediğim gibi çoğu trafik canavarı misali. Çok dikkat etmek lazım. Tabi o korku ve adrenalinle kamyoncuyu unutmuşsunuzdur. Hak veriyorum :) Allah size bir daha ve hiç birimize de buna benzer durumlar yaşatmasın.

teo53
22/01/2014, 00:54
Aynen öyle. Zaten trafik kurallarında da vardır. Kamyoncuların arkasına çok yakın gidilmez ve sağında fazla yakın durulmaz diye. Hem görüş açıları kısıtlı hemde dediğim gibi çoğu trafik canavarı misali. Çok dikkat etmek lazım. Tabi o korku ve adrenalinle kamyoncuyu unutmuşsunuzdur. Hak veriyorum :) Allah size bir daha ve hiç birimize de buna benzer durumlar yaşatmasın.

Hayatımda en korktuğum anlardan bir tanesiydi allah kimseye yaşatmasın

SaLDo
22/01/2014, 00:54
Geçmiş olsun. Kamyoncu iv... den uzak durun .

teo53
22/01/2014, 00:58
Geçmiş olsun. Kamyoncu iv... den uzak durun .

Teşekkür ederim allah kimseye yaşatmasın

outlife
22/01/2014, 08:47
çok geçmiş olsun gerçekten ucuz atlatmışsınız... kamyoncular, dolmuşçular, taksiciler bazende servis minibüsleri... dikkat etmek lazım...

Ozzy3327
22/01/2014, 09:00
Geçmiş olsun Orçuncum, ESP ve ABS tabiki çok faydalı ama yinede fazlasıyla temkinli olmakta fayda var:(

karaelmaz
22/01/2014, 09:30
Cok cok gecmiş olsun allah beterinden sakınsın brnim merak ettigim o parca o kamyondan fırladıgında komyon şöförü hicmi farketmedi bizler araclarınız seri halındeyken ses gelse cekeriz kenara bakarız bu ş r f s z kamyoncu hicmi ses duymadı aldı başini gitti üstelik hızınızda ölüme yol aca bilecek kadar cokmş ne diyelim kasaplardan korusun allah bizi

Grande Punto 1.3 Turbo Multijet 16V Siyah(Rock) 2008 75bg 195,55R16

katip onur
22/01/2014, 10:04
Geçmiş olsun.. (ESP, ABS ve ASR gibi güvenlik donanımları keşke her araçta standart paket olarak sunulsa)

teo53
22/01/2014, 10:23
Geçmiş olsun Orçuncum, ESP ve ABS tabiki çok faydalı ama yinede fazlasıyla temkinli olmakta fayda var:(
Abicim çok teşşekkür ederim sonuçta bu donanımlar bizim can sağlığımızı korumak amaçlı yapılıyor ve bunlara güvenip sınırları zorlayacak sürüş tekniklerinden kaçınmak gerekiyor. Ama dünde beri söylüyorum bu donanımlardan bir tanesi olmasaydı bu kadar kolay atlatamazdım diye düşünüyorum.

Cok cok gecmiş olsun allah beterinden sakınsın brnim merak ettigim o parca o kamyondan fırladıgında komyon şöförü hicmi farketmedi bizler araclarınız seri halındeyken ses gelse cekeriz kenara bakarız bu ş r f s z kamyoncu hicmi ses duymadı aldı başini gitti üstelik hızınızda ölüme yol aca bilecek kadar cokmş ne diyelim kasaplardan korusun allah bizi

Grande Punto 1.3 Turbo Multijet 16V Siyah(Rock) 2008 75bg 195,55R16

Çok teşekkür ederim allah herkesi trafikte korusun cidden bazı olaylar saniyeliktir derler dün bunu yaşadım aslında çok basit gözüküyor sert bir fren ve sağ şeride geçiş ama gelin birde bana sorun bunu :) Kamyoncular ne yazikki ülkemizde ki kazalarda büyük bir paydada yer sahibi sorumsuz oldukları dünkü olayda tekrardan kanıtlandı benım ıcın adamın umrunda degıl bastı gitti ve o telaşla bizde ne plaka aldık ne rengini nede cismini hatırlıyoruz. Normal kullanıcıların kış lastikleriyle uğraşan polislerimiz aynı hassasiyeti kamyon ve ağır taşıtlarda gösterseler bir nebzede olsa faydası olucaktır diye düşünüyorum

Geçmiş olsun.. (ESP, ABS ve ASR gibi güvenlik donanımları keşke her araçta standart paket olarak sunulsa)

Teşekkür ederim bu paketlerin standart hale gelmesi insan sağlığı ve güvenliği açısından şart ama nerden para kazanırım mantığı olduğu için üreticilerde bu durumun oluşması için baya bir süreç şart :(

fatihcam13
22/01/2014, 16:17
Geçmiş olsun.

Aslında ben arabamı ESP paketi ile almayacaktım, sırf Hill holder için ESP paketine bir gçz attım. ama internette ESP/ASR videolarını seyrettikten sonra arabalara bakarken ilk öğrenmek istediğim şey ESP oldu.

İnşallah kimseye lazım olmaz, ama olduğunda hayat kurtarabiliyor.

Ersal
23/01/2014, 13:02
Esp can dır. büyük geçmiş olsun

erenemre
23/01/2014, 18:31
büyük geçmiş olsun ,aracımdan çok memnunum donanımı gayet yeterli ve değişmek istemiyorum ama aracımda maalesef esp yok mu şimdi sorum esp sonradan takılabilir mi ? cc gibi ?

sonaltan
23/01/2014, 19:00
Geçmiş olsun.

must82
23/01/2014, 19:25
çok geçmiş olsun. bugun akşam yaşadığım olaydan sonra ve sizin konunuzdan sonra arabaya, rusyadaki neredeyse butun arabalarda olan, araç kamerası almaya karar verdim. araç kamerası kullanan varsa tavsiyelerini bekliyorum.
tekrar büyük geçmiş olsun..

halils2
23/01/2014, 22:20
büyük geçmiş olsun ,aracımdan çok memnunum donanımı gayet yeterli ve değişmek istemiyorum ama aracımda maalesef esp yok mu şimdi sorum esp sonradan takılabilir mi ? cc gibi ?

Kendi tespitlerime göre yanal hız sensörü, espli abs kontrol ünite beyni şart. Tespit edemediğim ise esp nin nasıl aktif olacağı. 2 düşüncem var ya espli abs beyni takıldığında ecuscandan tanıtılma yapılıyor ya da en kötü espli bir body bulup araca uygulanacak. Maliyet olarak her parça servisten tedarik edilirse tahmini 8 10 bin TL yi bulur.

GT-I8552 cihazımdan gönderildi

twinslion
23/01/2014, 22:36
çok geçmiş olsun. bugun akşam yaşadığım olaydan sonra ve sizin konunuzdan sonra arabaya, rusyadaki neredeyse butun arabalarda olan, araç kamerası almaya karar verdim. araç kamerası kullanan varsa tavsiyelerini bekliyorum.

Bende bi süredir araç içi kameralarla ilgileniyorum. G1W diye bi model var. Fiyat performansının iyi olduğu yönünde bir çok test yapılmış. Benim beğendiğim G1W ile arada kaldığım LUKAS LK 790 (çok daha pahalı) bir model var. Araştırmanızı öneririm.

halils2
23/01/2014, 22:36
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/22564-esp-asr-ve-hillholder-sonradan-takilir-mi_-2.html
iptal edildi (https://forum.donanimhaber.com/m_44575603/mpage_1/key_/tm.htm)
bunlarda link arkadaşın biri astra h ye sonradan esp ilavesi yapmış ve video da var.

teo53
24/01/2014, 01:23
Geçmiş olsun.

Aslında ben arabamı ESP paketi ile almayacaktım, sırf Hill holder için ESP paketine bir gçz attım. ama internette ESP/ASR videolarını seyrettikten sonra arabalara bakarken ilk öğrenmek istediğim şey ESP oldu.

İnşallah kimseye lazım olmaz, ama olduğunda hayat kurtarabiliyor.

Teşekkür ederim insanın başına gelmeden anlayamıyor cidden hayat kurtarabiliyor ki en büyük örneğini eniştem'de yaşadım 2 ay once 550metre uçurumdan uçtu doblo ile uyuya kaldığı için uyandığında çok ani manevralar gerçekleştiriyor ve dengeyi kaybedip 550 metre uçtu allahımıza şükürler olsun ki o arabadan sağ çıktı araba zaten tanınmaz halde ama hep diyorum ESP olsaydı belki bunlar yaşanmazdı ...

Esp can dır. büyük geçmiş olsun
Çok teşekkür ederim allah sizlere yaşatmasın

Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim allah sizlere yaşatmasın böyle durumlar için özellikle Türkiyede kesin şart araç kamerası

teo53
24/01/2014, 18:33
Arkadaşlar bugün kazayı atlattigim yerden tekrar geçtim ve fren izlerime özellikle dikkat ettim artık refleksmi yoksa başka birseymi bilemicem ama serit değiştirirken ayağımı frenden cekmisim ve sonra tekrardan asilmisim bu bendenmi kaynaklı yoksa abs ve esp ikilisiyle alakalimi tekniğini tam bilemiyorum ama otobadan olduğu için durup fotoğraflama sansm malesef olmadı

KemalDaglar
26/01/2014, 18:42
reis büyük geçmiş olsun, allah korumuş büyük bi kazadan daha dikkatli olmak gerekiyor tır, kamyon ve minibüsçülere çok dikkat etmek gerekiyor bildiğin azrail gibi geziyorlar trafikte.

salitevke
26/01/2014, 20:06
Geçmiş olsun Allah korusun.

teo53
26/01/2014, 20:27
reis büyük geçmiş olsun, allah korumuş büyük bi kazadan daha dikkatli olmak gerekiyor tır, kamyon ve minibüsçülere çok dikkat etmek gerekiyor bildiğin azrail gibi geziyorlar trafikte.
Teşekkür ederim allah daha büyüklerinden korusun ucuz atlattık

Geçmiş olsun Allah korusun.
Teşekkür ederim

biancoangelo
27/01/2014, 10:03
Esp candır...

puntocu09
27/01/2014, 10:06
geçmiş olsun

Castell
04/02/2014, 22:48
Geçmiş olsun.......