PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Puntom da ilk izlenimlerim.

seralex
06/01/2014, 12:15
Aracım
Punto evo 1.4 active 77 hp benzinli, 2011 model 78.000 km'de, 1 ay önce aldım.

Daha önce hiç punto kullanmamıştım araç hakkında pek bir bilgim yok.

Yakıt tüketimi benzinli bir araca göre bana hiç de fena gelmedi. 2 hafta önce aşırı soğuklarda gösterge de 7.4/100 km iken şu sıralar 6.2 ile 6.5 arası değişiyor havalar biraz daha ısınsın ve yakında servise sokacam daha da düşeceğinden eminim, şehir dışı deneme fırsatım olmadı ama 25 km lik bir şehirler arası yolda 5.2/100 km gösterdi tabi hızım 90 100 km idi.

Şimdi benim aracı aldığım günden beri bir sorunum var, daha doğrusu sorun mu yoksa bu aracın bir özelliğimi bilmiyorum.

Araç belirli bir hızda giderken vites 2 3 4 5 farketmiyor ayağımı gazdan çekip rölantiye bıraktığımda araçta frene basılmış gibi kısa süreliğine (yaklaşık 1 saniye) bir etki oluyor. Örneğin yokuş aşağı iniyorsunuz ve ayağınızı gazdan çektiniz aracın devirinde ve hızında bir değişiklik olmadan aynı şekilde ilerlemesi gerekir ama benim araçta zaman zaman frene basılmış gibi bir etki oluyor. Bu etki devir saatinde ve aracın hızında hissedilmiyor ancak sürücü olarak ben çok net hissediyorum.
Fren diskleri sıkıştırıyor olabilirmi? ya da motor kendi kendine motor freni dediğimiz gibi kendinimi frenliyor?

Birde dün bozuk bir yola girmiştim sonra farkettimki direksiyon üzerindeki tuşların ışıkları yanmıyor, basınca tümü yanıp sönüyor ancak teybe etki etmiyor.

byadrenalin
06/01/2014, 12:43
Bahsettiğiniz frene basma gibi durum motor kulağından olabilir. Gaza basıp bıraktığınızda sizi biraz öne atar gibi. Ani fren yapar gibi bir his yaratıyorsa yüksek ihtimal alt motor şanzuman takozundan. Bir baktırmanızda fayda var. Tuş konusunda bir fikrim yok. Fikri olan arkadaşlar yazacaklardır...

seralex
07/01/2014, 00:20
Yarın için servisten randevu aldım 80 bin bakımına girecek, orda ne var ne yok çıkar artık. Bende motorla alakalı birşey olduğunu düşünüyorum. Yarın servis sonuçlarını yazarım.

Ayrıca direksiyondaki tuşlardan sonra akşam üzeri ekranda airbag arıza uyarısıda vermeye başladı, forumda biraz araştırdım tuşlar airbag arızası ve korna sorunu ard arda geliyormuş ve çözüm 450 500 tl ye direksiyon içindeki parçanın değişmesinde galiba :(

etikEtEvo
07/01/2014, 00:31
konuyla ilgili pek bi alakam yok ama ne kadar aldiniz araci oğrenebilirmiyim

seralex
07/01/2014, 00:46
22.000 tl ye aldım, uygun fiyata aldığımı düşünüyorum zira internette 25 binin altında böyle araç yok, genelde 25 30 bin tl arası fiyatlar.

etikEtEvo
07/01/2014, 00:48
uygun almissin acıkcası benim aracımda internette 2012 model evo 1.4 fire dynamic full camtavan startstop vs. 32 bin tl istiyorm 30.500 TL ye vermedim acıkcası

seralex
07/01/2014, 00:57
Araban güzel inş.dilediğin fiyata satarsın. Bende full paket arıyordum ama fiyatı uygun bulunca çok fiyat farkı vermeye gerek yok diye düşündüm, zaten ilk defa puntoya biniyorum puntodan çok da memnun kalacağımı pek düşünmüyorum eşim puntoyu çok sevdiği için aldım. Memnun kalmazsam fiyatıda uygun olduğu için zarar etmeden satabilirim sanırım :)

sinanst
07/01/2014, 17:12
Yarın için servisten randevu aldım 80 bin bakımına girecek, orda ne var ne yok çıkar artık. Bende motorla alakalı birşey olduğunu düşünüyorum. Yarın servis sonuçlarını yazarım.

Ayrıca direksiyondaki tuşlardan sonra akşam üzeri ekranda airbag arıza uyarısıda vermeye başladı, forumda biraz araştırdım tuşlar airbag arızası ve korna sorunu ard arda geliyormuş ve çözüm 450 500 tl ye direksiyon içindeki parçanın değişmesinde galiba :(
Hocam, direksiyonun içerisinde korna, airbag, sinyal/silecekler ve tuşların yönetimini sağlayan kabloları içeren bir parça var. Direksiyonla birlikte bu parça da döner ancak belli bir tur limiti var. Herhangi bir demontaj/montaj esnasında parça tam ortalanmazsa, direksiyonu tam tur çevirmeye çalıştığınızda içerdeki kablolar hasar görüyor ve kopuyor. Sizinkinde de bu durum vardır. Tek çare parçanın değişimi..

alixxx
07/01/2014, 17:38
Kol değişecekse hız sabitleyicili taktırın bence. Daha uyguna bile gelebilir.

seralex
07/01/2014, 17:59
Hocam, direksiyonun içerisinde korna, airbag, sinyal/silecekler ve tuşların yönetimini sağlayan kabloları içeren bir parça var. Direksiyonla birlikte bu parça da döner ancak belli bir tur limiti var. Herhangi bir demontaj/montaj esnasında parça tam ortalanmazsa, direksiyonu tam tur çevirmeye çalıştığınızda içerdeki kablolar hasar görüyor ve kopuyor. Sizinkinde de bu durum vardır. Tek çare parçanın değişimi..

Evet kardeşim malesef öyleymiş, bugün servise gittim 80 bin bakımı için gerçi bakım yaptırmadan döndüm ama o direksiyon olayını söyledim adamlar daha bakmadan %99 değişecek dediler tamir falan olmuyormuş. Ama o parçayı sanayide cüzi bir ücrete tamir edenlerde varmış. Yarın sanayide özel bi fiat servisine götürecem bakalım onlar ne diyecek.

Kol değişecekse hız sabitleyicili taktırın bence. Daha uyguna bile gelebilir.

Bugün servise onuda sordum, eğer değişecekse hız sabitleyicili olsun dedim. Bana dedikleri şu; üretimde orjinalinde olmayan bir bir parçayı takarsak ki bunun içinde yazılım atacaz bunun sonucunda araç o sonradan takılan parçayı tanımakta güçlük çeker tam randımanlı çalışmaz çok sorun yaşarsın dediler.

Bende 80 bin bakımı ve direksiyon için gittiğim servisten birşey yaptırmadan geri döndüm, yarın sanayideki fiatçıya gösterecem bakalım o neler diyecek.

cemdogu
07/01/2014, 21:48
oha nasıl destekli atmış ya. hız sabitleyici 10 dakikada montajı yapılan, bilgisayarla 2 dakikada aktive edilen yazılımsan bi olay.Servis size "parça bizdr yok, temin etmek için de uğraşamayız" dememek için bol keseden sallamış.

C2105 cihazımdan gönderildi

halils2
07/01/2014, 22:03
Bana dedikleri şu; üretimde orjinalinde olmayan bir bir parçayı takarsak ki bunun içinde yazılım atacaz bunun sonucunda araç o sonradan takılan parçayı tanımakta güçlük çeker tam randımanlı çalışmaz çok sorun yaşarsın dediler.
en çok hoşuma giden tanımakta güçlük çeker kısmı oldu :D Acaba arçları toplamadan önce parçaları karşılıklı koyup bir birini rahat tanıyanları mı bir araya getiriyorlarmış merak ettim ???
Tesisatı olmayan bir araçta tesisatı çekip kolu söküp takması yaklaşık 1 1,5 saat falan sürüyor. Size tavsiyem uygun bir zamanda parçayı tedarik edip a montajı yaptırmanız bu size fiat servisin orjinal kol için istediği tutar olan 525 tlden (yol hariç) daha uyguna gelir diye düşünüyorum. Parça kapağıyla 330 tl + ın işçiliği ile 450 500 tl falan patlar. hem de cc sahibi olursunuz.

alixxx
07/01/2014, 22:57
Bana dedikleri şu; üretimde orjinalinde olmayan bir bir parçayı takarsak ki bunun içinde yazılım atacaz bunun sonucunda araç o sonradan takılan parçayı tanımakta güçlük çeker tam randımanlı çalışmaz çok sorun yaşarsın dediler.
en çok hoşuma giden tanımakta güçlük çeker kısmı oldu :D Acaba arçları toplamadan önce parçaları karşılıklı koyup bir birini rahat tanıyanları mı bir araya getiriyorlarmış merak ettim ???
Tesisatı olmayan bir araçta tesisatı çekip kolu söküp takması yaklaşık 1 1,5 saat falan sürüyor. Size tavsiyem uygun bir zamanda parçayı tedarik edip a montajı yaptırmanız bu size fiat servisin orjinal kol için istediği tutar olan 525 tlden (yol hariç) daha uyguna gelir diye düşünüyorum. Parça kapağıyla 330 tl + ın işçiliği ile 450 500 tl falan patlar. hem de cc sahibi olursunuz.

Abi bende yardım ederim be ne olacak artık puntom olmayabilir ama hala nasıl yapılacağını hatırlıyorum :D Aramızda 80 km var ki bu ara Denizliye çok sık gider oldum. Gidemesem de bi parça parası verir ben ücretsiz takıp aktivasyonunu yaparım.

Ama ücretsiz dediysek o kadar da ücretsiz değil karşılığında bi çayını içerim söyleyeyim :)

halils2
07/01/2014, 23:00
Abi bende yardım ederim be ne olacak artık puntom olmayabilir ama hala nasıl yapılacağını hatırlıyorum :D Aramızda 80 km var ki bu ara Denizliye çok sık gider oldum. Gidemesem de bi parça parası verir ben ücretsiz takıp aktivasyonunu yaparım.

Ama ücretsiz dediysek o kadar da ücretsiz değil karşılığında bi çayını içerim söyleyeyim :)

Yapcağına şüphem yok kardeşim :) ama şimdi senin adına Ali'ye git o yapsın demem biraz zaruri olurdu, aslında Aydın da Ali kardeşimiz var müsaitse o yapar demem lazımdı :(. Bu arada benim kolu taktım geçenlerde söylemişmiydim sana :)

alixxx
07/01/2014, 23:04
Yapcağına şüphem yok kardeşim :) ama şimdi senin adına Ali'ye git o yapsın demem biraz zaruri olurdu, aslında Aydın da Ali kardeşimiz var müsaitse o yapar demem lazımdı :(. Bu arada benim kolu taktım geçenlerde söylemişmiydim sana :)

Arkadaşın konuyu dağıtmadan söylememiştin hayırlı olsun diyeyim ve abi Aydın Nazillideyim ki Denizliye daha yakın Aydından :) Son olarakta evet abi her zaman adıma konuşabilirsin ne demek senin gibi sevdiğim insanlar konuşmayacakta kim konuşacak :) Kim olursa sen söyle arkadaş özel mesajla ulaşsın yeter gerisini ben hallederim :) Arkadaşa özel mesaj attım bakalım :)

halils2
07/01/2014, 23:06

Aydın nazilli de ali kardeşimiz var sen ona özelden ulaş her türlü yardımı yapar sana :)

seralex
08/01/2014, 13:17

Onu diyen birde servisin en yetkilisi artık şeflerimi müdürümü bilmiyorum ama daha genç bi çocuk, eski adamı tanıyorduk o ayrılmış yerine bunu koymuşlar daha acemi sanırım :)

Ali kardeşim sağolasın, aracı bugün sanayide bi fiatçıya bıraktım genel bakımını yapacaklar direksiyondaki sorun içinde sadece o işe bakan biri varmış ona göstertecek tamircim duruma göre bana haber verecekler. Değişirmi tamirmi olur artık akşama öğrenecez, eğer değişecekse ve maliyete kaç olacak onuda öğrenirim sana ulaşırım ben.

Ayrıca bende yarı nazilli li sayılırım, hanımın annesi ve akrabaları nazilli li. Çok tanıdık var orda, hatta cuma günü öğleden sonra nazilliye gelecem akşama kadar ordayım.