PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : güzel bir zeka sorusu (1)

Auto engineeR
19/09/2007, 12:22
bir adam ölüme mahkum ediliyor we kurtuluşu için tek bir şansı war,zekasını kullanabilirse kurtulacak.

mahkum bir odaya alınıyor. karşısında 2 kapı we bu kapıların önünde 1er gardiyan war. gardiyanlardan birisi sorulan sorulara hep yalan cevap veriyor, diğeriyse hep doğru. kapılardan birisi kurtuluş kapısı, birisi ölüm kapısı. hangi kapıdaki gardiyanın yalan,hangisindekinin doğru söylediği bilinmiyor.
mahkumun gardiyanlardan sadece birine tek bir soru sorma hakkı war.
mahkum düşünüyor we tek bir soruyla kurtuluş kapısından %100 emin olarak geçiyor.

sizce mahkum ne sordu?

hera
19/09/2007, 12:51
Gardiyanlardan bi tanesinin yanına gidip " diğer gardiyana kurtuluş yolunu sorsam bana hangi kapıyı gösterir" diye soracak. eğer bu soruyu yalancıya sormuşsa yalancı doğrucu gardiyanın ölüme mahkum edileceği kapıyı göstereceğini söyler yani ölüme mahkum edileceği kapıyı işaret eder. eğer doğrucuya sormuşsa o da doğru söyleyip yalancının onu göndereceği müebbet kapısını işaret eder. dolayısıyle bu soru sonucu gösterilen yolun tersine gidip kurtulacak. :D :D

hera
19/09/2007, 12:54
bidaha sor :D :D

Auto engineeR
19/09/2007, 13:15
yaw biliyor muydun cevabı yoksa gerçekten şimdi mi buldun?

tebrikler doğru cevap :)
ama ona göre ölüm kapısını sorsa daha güzel olur ;)

hera
19/09/2007, 13:37
masamın iki tarafında da kapı var, kendimi mahkum yerine koydum, ama 5-10 dk düşündüm sanırım :( çok uzun bi süre aslında... doğru cevap bu diyorsan sevindim :D

Auto engineeR
19/09/2007, 14:33
çok güzel tebrikler süre de gayet ii bence :)

misafir3
19/09/2007, 15:28
kımım herablası beeee..