PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar Düşüncelerinizi Bekliyorum

hzrakts
15/11/2013, 11:25
Arkadaşlar aracımın çok yaktığını düşünüyorum ve öğrenci haftalığıyla açıkcası altından kalkılmaz bi hale geldi :) İlk fikir olarak araca tüp taktırmayı düşünür oldum fakat tüp fiyatlarından hiç haberim yok. Diğer fikirde aracımı satıp dizel bi araç almak. Ama aracı satmaya da kıyamıyorum açıkcası iyice abi kardeş gibi olduk :) Birde satarsam bu kadar gösterişli bu kadar güzel bi araç daha alamam bunun da farkındayım. Alacağım araç en fazla 2006 b kasa dizel corsa olacak. Ya da babamı kandırıp biraz zorlayabilirsem H kasa dizel astralardan alırım ki çok düşük bi ihtimal. Sizce 2010 punto evoya tüp taktırıp devam etmek mi yoksa 2006 dizel bi corsaya geçiş yapmak mı?

khanunl
15/11/2013, 11:34
Lpg sistemi taktırmanızı öneririm.Dizelden de az yakıt yakarsınız.Yatırım maliyeti markalara göre 1000 TL ile 2000 TL arasında değişir.Aracınızda performans olarak fazla birşey değişmez.Arıza ışığının yanmasını istemiyorsanız OBD II tercih ediniz.

hzrakts
15/11/2013, 11:51
Yalnız aracı sadece haftada 2 gün 70 80 km kullanıyorum onun dışında ki günler sadece 2-3 km arası kullanıyorum. Ekstra bir şeyler çıkarsa tabi ki gidiyoruz kullanıyoruz aracı ama dediğim gibi 2-3 km içinde çalıştırıyoruz aracı. Kaldığım yer okuluma çok yakın 2-3 km kadar ve günlük gidip geliyorum bu mesafeyi. Bunlara rağmen bana yeterli kar yaptırır mı?

khanunl
15/11/2013, 12:05
80*2+6*3=178 Km haftalık kullanım mesafesi dediğinizde LPG yatırım maliyetinin size dönüşü uzun yıllar sürer.Dizel araç alırsanızda gene ilave bir maliyet gelecek her iki şekildede aynı maliyetler civarında para harcayacaksınız.Aracımdan memnunun diyorsunuz yeni bir araç alıp eski aracınızı satmak için uğraşmaktansa eski aracınıza LPG sistemi taktırarak kısa yoldan çözüme ulaşmanızı önerimdir.Bu maliyet fazla diyorsanız kendinize bir scooter almanız faydalı olacaktır.

usermm1
15/11/2013, 12:06
kısa mesafede araç ısınmaz lpgde dizelde mantıklı değil sen böyle devam et. birde ekonomi yapıcam derken hiç bilmediğin bi araca giriceksin risk alıcaksın buda var.

hzrakts
15/11/2013, 12:15
Sonuçta kar kardır diye düşünüyorum. Kısa mesafeleri hiç saymayalım o zaman sonuçta dizel motoru çok daha geç ısındığı için bana okula gidiş gelişlerimde kar yaptırmayacak. Kısa mesafede dizelle lpg yi aynı kefeye koyalım. Uzun mesafelere gelince burdan büyük kar sağlayacağım o zaman. Sonuçta haftada iki kere ankara-kırıkkale arası yol yapıyorum ve bunun ekstraları da olacak uzun mesafede. Lpg bana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Aracı satıp model düşürmeye de gerek yok o zaman. En kısa zamanda lpg fiyatlarını ve iyi bi ustayı araştırıp lpg taktırmak en iyi çözüm gibi.

Evren_c
15/11/2013, 12:22
Dostum 2-3 kilometre için hiç araba kullanmasan daha iyi olmaz mı? Ekonomik açıdan yani. 2-3 km için arabayı çalıştırdığına değmez. Dizel araç, lpg vs. hiçbir alternatif sana arabayı kullanmamak kadar ekonomi yaptırmayacak neticede.

Bana sorarsan okula gidip gelirken toplu taşıma, bisiklet gibi alternatifleri değerlendir ya da kendi aracına 1-2 kişi daha alıp benzini paylaşın. Uzun yola giderken tabii ki kendi aracınla gidersin. Bu mesafe için bile dizel araç almak ya da lpg taktırmak ekonomik olmayacaktır kısa/orta vadede. Mucize bekleme yani.

hzrakts
15/11/2013, 12:24
Kısa mesafede tasarrufu zaten kafadan silmiş durumdayım.
Aracımda 17lik jant ve geniş taban lastik var bunlarla lpg'li olarak şehir dışı ve şehir içi yakıtı km başına ne olur tahmininizce ?

khanunl
15/11/2013, 12:35
100 km'de 7 Lt yaktığınızı varsayalım 4,8*7=33,60 TL 100 Km'de yaktığınız Benzin Lastik ve jantınız bu değeri %10 artırsa 33,60+3,36=36,96 TL lastiklerinizden kaynaklanan ilave edilmiş maliyet dahil 100 Km tutarınızdır.Lpg taktırdığınızda 36,96-(%40)14,75=22,21 TL sına 100 Km'lik mesafeyi alırsınız-100 Km'deki tasarrufunuz 14,75 TL olur.

hzrakts
15/11/2013, 12:46
Hafta da 200 km yaptığımı var saydım şuan da bana haftalık 50 liralık gaz fazlasıyla yeter diye düşündüm ve bu benim için gerçekten büyük tasarruf olur

khanunl
15/11/2013, 12:50
Bu hesaplama sizi memnun ettiyse hiç düşünmeyin taktırın.Unutmayınki aracınızı ileride satarken Lpg li olusu aracınızın satısında size kolaylık sağlayacaktır.Keyifli sürüşler.

cezalandirici083454
15/11/2013, 15:22
Selamunaleyküm hayırlı cumalar.
Bendede aynı sorunvar. Ama sen bu kadar kilometreye karar verdiysen benim hemen taktırmam lazım. Senede 20000km

halils2
15/11/2013, 15:40
Selamunaleyküm hayırlı cumalar.
Bendede aynı sorunvar. Ama sen bu kadar kilometreye karar verdiysen benim hemen taktırmam lazım. Senede 20000km

Yılda 20bin km yapıp lpg takmamak hata ki aracı aldığınızda taktırmış olsaydınız şuan lpg size çalışıyor olacaktı. Zararın neresinden dönülse kardır :)