PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli dizel araç, yalan haberi

Eagle34
14/11/2013, 09:42
Günlerdir haberlerde cak cak bağırıyolar dizel araç sahiplerine kötü haber diye kanmayın inanmayın düpe düz benzinli araçlar satılsın diye insanları dizelden caydırma çabaları sektör çok büyük olduğundan otomobil firmaları bu haberleri düzenliyo akıl var mantık var

dizel araç neredeyse yarı yarıya az yakar heleki istanbul trafiğinde
satarken daha pahalıya satarsın
bakımı pahalı diyorlar alakası bile yok,benim eski aracım 2007 model benzinliydi aracı oto sanayide herkes tanıyodu herkesle kanka olmuştu iki haftada bi arıza yapıyodu
ben aracı kullanamadıktan sonra benzinli araç alsam ne olur koyacam 50 tl benzin aynı gün bitecek,şu an 50 tl mazot alıyorum 1 hafta paşa paşa geziyorum:D

CMasteR
14/11/2013, 10:17
Benzinli araç 1 haftada bir arıza yapıyor demek :))
Bende benzinli alacaktım çok sağolun yaa :))

Eagle34
14/11/2013, 10:27

haftada bir arıza yapıyor demek çok yanlış olur ama benim başıma gelen olay buydu,bi kaç yıldır dizel punto kullanıyorum çok şükür bakım dışında extra masraf çıkarmadı

CMasteR
14/11/2013, 11:22
Araba işi tamamen şans işidir dizel benzin farketmez. Bugün 2013 model mercedes dahi alsan seni bayiden çıkar çıkmaz yolda bırakabilir :)

Sizin yazdığınız yazıda direk benzinli aracı yerin dibine sokmuşsunuz :) yada ben yanlış anladım bilmiyorum.
Saygılar.

CoachK
14/11/2013, 11:29
Dizelin kullanımı rahattır, şehiriçinde lt bakımından da az yakar, isterlerse dizel - benzin aynı fiyat politikası uygulasınlar

knidos111
14/11/2013, 11:40
mazot benzinden %50 daha pahalı olana kadar dizele devam,,, mazot benzinin 2 katı olursa benzinli almaya değer

serkandikici
14/11/2013, 11:59
Günlerdir haberlerde cak cak bağırıyolar dizel araç sahiplerine kötü haber diye kanmayın inanmayın düpe düz benzinli araçlar satılsın diye insanları dizelden caydırma çabaları sektör çok büyük olduğundan otomobil firmaları bu haberleri düzenliyo akıl var mantık var

dizel araç neredeyse yarı yarıya az yakar heleki istanbul trafiğinde
satarken daha pahalıya satarsın
bakımı pahalı diyorlar alakası bile yok,benim eski aracım 2007 model benzinliydi aracı oto sanayide herkes tanıyodu herkesle kanka olmuştu iki haftada bi arıza yapıyodu
ben aracı kullanamadıktan sonra benzinli araç alsam ne olur koyacam 50 tl benzin aynı gün bitecek,şu an 50 tl mazot alıyorum 1 hafta paşa paşa geziyorum:D

Böyle bi haberin yalan olduğunu veya benzinli araçları elden çıkarmak amaçlı olduğu bi varsayım mı yoksa dayandırdığınız sağlam temeller var mı? Yanlış anlaşılma olmasın bana biraz varsayım gibi geldi o açıdan soruyorum çünkü bu tarz büyük bütçeli piyasalarda daha bizim göremediğimiz dönen o kadar çok oyun var ki benzinliler elden çıksın diye dizeli kötülemek vs biraz hafif bi ticari reklamasyon gibi kalıyor.. (Şahsi kanaatim, benim varsayımımdır)

Bu arada arıza konusuna gelirsek araca nasıl bakarsanız ve birazda şansınız düzgünse benzin, dizel farketmez. Tıpkı otomobil firmalarının dizele yaptığı gibi siz de benzinli aracı kötülüyorsunuz bir bakıma bu durumda o zaman:) Ben 3 yakıt türünü de kullandım kendi aracım olarak. Bu açıdan bakarsak en büyük zararı da dizelde yaşadım masraf olarak. ama bu masrafı aracın motor tipine değil önceki sahibinin hatalarına yüklüyorum. Siz de benzinli araçta yaşadığınız sorunları genellemeyerek varsa önceki sahibine sıfır aldıysanız da kendinize yada fabrika çıkış hatalarına dayandırırsanız daha gerçekçi bir yaklaşım olur diye düşünüyorum :)

Yazdıklarıım polemik yaratmak veya suçlamak vs kesinlikle değildir yanlış anlaşılmasın sadece birini övüp diğerini yermeye gerek yok.. Araba işi şans işi :)

Yakıt konusuna gelince ben sakin kullanımda şehir içi 28 kuruş, şehir dışı 25-26 kuruş yaktırıyorum aracıma bence fena değil benzinli bir araç için :) Dizel aracım varken izmir-ankara 86TL'ye girmiştim yani 14,5 kuruş yaktırmıştım 1 sene önce :)

İhtiyaçlar ve maddi imkanlar doğrultusunda dizel veya benzinli araç tercihi yapılabilir. Bana sorarsanız ben dizeli tercih ederim performans ve yakıt korelasyonu nedeniyle, ama en sorunsuz ve tasarruflu yakıtım LPG olmuştu bu da bi gerçek.. Herkese keyifli forumlar..

Arrest
14/11/2013, 12:19

7 yıldır bi kere arıza yapmadı ne alakası var hocam ya Dizelin zımbırtısı daha cok risk olarak bakıyosak olaya dizelin arıza yapma riski daha fazladır

CMasteR
14/11/2013, 13:15
7 yıldır bi kere arıza yapmadı ne alakası var hocam ya Dizelin zımbırtısı daha cok risk olarak bakıyosak olaya dizelin arıza yapma riski daha fazladır

Ben o yaZıyı konuyu açan arkadaşın yazdığı yazıya istinaden yazmıştım :))

Ayriyetten yılda 15-20 bin km yapılmıyorsa her zaman benzinliyi tercih etmek gerekir benim düşüncem bu yönde

outlife
14/11/2013, 14:03
LPG candır CAN :) boşverin tartışmayın :D

tayfux
14/11/2013, 17:31
mazot ile benzin fiyatı aynı olsa bile dizel litreden kazandırır.. benzinli aracın artıları var eksileri var dizel aracın artıları yada eksileri var işte bunlara bakacak olan alıcıdır.benzinli araç zevk verir motorda sıkıntı olursa daha küçük masraflar açar ama aktif kullanımda cüzdanı yorabilir ki onun da çaresi LPG..dizel aracın torku zevk verir birde benzinliğe gittiğinizde biraz daha rahat gidersiniz araç ile gezerken aman aman da mazot düşünmezsiniz..bunlar genel olarak artıları ve eksileridir..bu artıları ve eksileri iyi düşünüp ona göre araç almak lazım..örneğin 40 milyara puntonun sıfır dizeli alınabilirken yine 40 milyara benzinli olmak şartıyla çok çok daha üstün araçlar alınabilir..bunları iyi düşünüp tartmak lazım onun için benzinli araba daha iyi yada dizel araba daha iyi diye bir tartışma çok saçma çünkü neye göre iyi neye göre kötü???Sonuçta herkesin durumu farklı..

MEHMET SUNGUR
14/11/2013, 17:40
arkadaşlar dizel araclar için manifolt temizliği yaptıralım ben cok faydasını gördüm ortalama tüketim temizlikten önce uzun yolda 7,1 di temizlikten sonra 4,9 a düştü.

sundown
14/11/2013, 17:57
Dizel araç kullanmanın benzinliye göre avantajları da var dezavantajları da. Bence tamamen kullanıcı tercihi ve subjektif bakış açısı. Dizel fetişistliğinin pek bir dayanağı yoktur :) Benzinli aracın aynı tipte bir dizel araca göre üstünlüğü, motorunun daha dayanıklı olması ve aracın daha performanslı olmasıdır. Dizel araçların ikinci elinde 70.000km psikolojik sınır vardır, benzinli araçlarda yoktur. Bu da 70.000 km üstü bir benzinli aracın satış hızını düşürmemekle birlikte dizele göre değer kaybını azdır. Ayrıca dizel araçlar nitekim daha çok gezen araçlardır bu sebeple piyasada temizini ve düşük km de aracı bulmayı zorlaştırır.

Bence gereksiz bir tartışma.

Honor COOPER
14/11/2013, 18:19
Fiyat Listesi (https://www.toyota.com.tr/turkey-local/fiyatlistesi2.tmex)
yukardaki linki incelerseniz Toyota aurisin dizel ve benzinli baz versiyonları arasında tamı tamına 10000TL fark var. iki motor teknik verisini karşılaştırdığımızda ise ortalamada 2 lt tüketim farkı var. bu günki pompa fiyatlarından 10000tl 2 lt farkla amortismanı 10000/5*2=1000 birim*100km=100000km*0,93=93000km(%7 fiyat farkı var dizel benzin arasında) de amortisman yapacakki bana hiç mantıklı gelmiyor heleki ben yılda 8-10000km biniyorum oda ortalama benim 10-12 yıl bedava aynı donanımdaki benzinli araca binmem demek.

usermm1
14/11/2013, 19:20
benzin günde 50tl. dizel haftada 50tl :)

halils2
14/11/2013, 20:42

benim araç 3 4 ayda 50 tl benzin yiyor biraz fazla yakıyor galiba :)

Honor COOPER
14/11/2013, 20:51
Bu hesapla dizel 7 de 1 ini yakıyormuş desenize :-)

must82
14/11/2013, 22:50
Tamamen kullanıcının tercih meselesi,

toprakozz
14/11/2013, 23:55
Konuyu açan arkadaş galiba tecrübesiz.Benzinli araç dizele göre normal şartlar altında daha az arıza çıkarır.Bakımı kolay ,motoru daha basit olduğundan servis ücretleri daha ucuzdur.Ama aynı fiyat bile olsa dizel km başına daha az yakar.Otomotiv sektörünü yakip edersen bu sene diğer senelere nazaran otomotiv satışında baya bir yükselme var.
Böyle büyük firmalar benzinli aracı satmaya çalışıyor vs milleti kandırmaya değil avrupadakş vergi sistemi gibi dizel çevreyi daha fazla kirlettiği için mtv daha fazla alınır,hükümete bunu dayatmaya çalışır.DAyatmaya da çalışıyor.

reddragon
15/11/2013, 00:54
He he resmen benzin mi dizel mi kavgası çıkarmışlar yine...
Bi kere dizel daha az arıza çıkarır lafına hiiiç katılmıyorum. Bana göre benzinli daha az çıkarır. Bunu neden söylüyorum: Benzin daha temiz bir yakıt. Petrolün en rafina hali. Dizel teknolojisi daha çok alet edavat gerektiriyor. Ekstra her aksam da sorun çıkabilitesini arttırır.
Diğer yandan aracın imalat hatalarından tutun da düzenli bakımlarının yapılmasına kadar bir çok etken vardır.. Ben aracımı 3 yıldır servisine götürüyorum ve daha en ufak sorun bile yaşamadım...
Benzinli dizel olayında AKİL insanlar der ki yıllık yaptığın km'ye bakacaksın. Az gidersen benzin çok gidersen dizel alacaksın. Hatta çok gidiyorsan LPG alman daha ekonomik olur.

BaranSelo
15/11/2013, 01:42
Aslını astarını bilemem ama, otomobil firmaları neden böyle bir haber çıkarsın ki? Sonuçta adamlar dizel otomobil de sunuyorlar pazara, ki dizel araçların fiyatlar mağlum, fiyat yüksek olunca kâr oranı da artıyor...
Ha derseniz ki Honda çıkarıyor bu haberleri, o zaman inanırım :D

ligdevi
15/11/2013, 01:45
yine her zamanki gibi benzinli kullananlar benzinli daha avantajlı sorunsuz demiş, dizel kullananlar da dizel daha avantajlı demiş :D

kime göre neye göre ? ihtiyaca göre değişir ...

Eagle34
15/11/2013, 08:42
tüplü ve öfkeliler konuşmaya başlamış:D
ben kendi görüşümü yazdım kardeşim bana göre benzinli araba her ay en az bi sorun çıkarır:D

halils2
15/11/2013, 10:31
ben kendi görüşümü yazdım kardeşim bana göre benzinli araba her ay en az bi sorun çıkarır:D

Ne gibi bir sorun çıkartır mesela? Daha önce yazan arkadaşın dediği gibi bakımını yapmadıysan aracı hor kullandıysan ya da senden önceki sahibi varsa o aracı çok kurcaladıysa çıkartır tabi. 3yıl oluyor aracımı alalı çok şükür hiç üzmedi beni tabi ben de onu üzmüyorum. Ne yapılması gerekiyorsa fazlasıyla yapıyorum. Yağını suyunu zamanından önce değiştiririm bujisini kablosunu ne gerekiyorsa. Bakımları düzgün ve zamanında yapılmayan her araç sahibini üzer sonra da araca mana bulunur. Bu yakınlarda forumda benzinli araç sahiplerinden çok dizel sahipleri dert yanıyor aracım çok yakınıyor aracım çok yakıyor diye. Yok egr valfi yok turbosu yok hortumu bir sürü tertibat var dizelde.

CMasteR
15/11/2013, 10:51

Ben buna düz mantık derim arkadaş :)

O zaman bana görede mercedes dünyanın en rezil beş para etmez aracı :)

Eagle34
15/11/2013, 10:52
tüplü ve öfkeli:D
şofbenmiki bu tüple çalışsın azcık paraya kıyında dizel alın:D

halils2
15/11/2013, 11:04
Azcık olsa neyse 7000tl fark var. Farkla donanım alsam yaptığım kmye göre daha keyifle araca binerim. Dizel active bineceğime benzinli full kitli araca binerim. Ben de para yetişmedi mecbur benzinli active aldım. Param olsaydı benzinli full kitli skydomelu araç alırdım o ayrı :D