PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OGS geçişleri.

şekerlioğlu
03/11/2013, 16:10
Merhabalar.

Mersine gidip gelirken girmiş olduğum otoyolda,Mersin giriş ve çıkışlarında ogs ve hgs gişelerinden geçtim,bundan 3-4 sene önceki gitmemde gişeden ücret ödeyerek geçmiştim,ama bu sefer gişelerde kimse yoktu,bende doğrudan geçtim.
Yalnız bu giriş ve çıkışlarda gişeden geçerken uyarı sireni çaldı.

Herhangibir cezalı ödeme durumu olacaktır tahmin ediyorum,Sorum,bununla ilgili ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor,ödemeyi başka şehirden ya da internet üzerinden cezalı duruma düşmeden ödeme yapılabiliyormu.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar konu ile ilgili bilgi verirlerse sevinirim.

Arrest
03/11/2013, 16:18
hangi gişeden geçtin HGS mi OGS mi ? Ona göre ptt den bandrol alıp ödeme yapacaksın

şekerlioğlu
03/11/2013, 16:35
Girişte ogs,çıkışta hgs den geçtim.
Biraz evvel ogs ve hgs ile ilgili karayolları sitesine baktım,yapılan sorgulamada her ikisindede 107 lira ceza gözüküyor,11 katına kadar ceza uygulamışlar,peşin ödeme yaparsam %25 indirim varmış,yani toplamda 214 lira ceza gelmiş,indirimli olduğunda yaklaşık 165 lira yapıyor.
Zannederim cezalı olarak ödeme yapmaktan kaçış yok gibi.

Arrest
03/11/2013, 16:42
Biraz evvel ogs ve hgs ile ilgili karayolları sitesine baktım,yapılan sorgulamada her ikisindede 107 lira ceza gözüküyor,11 katına kadar ceza uygulamışlar,peşin ödeme yaparsam %25 indirim varmış,yani toplamda 214 lira ceza gelmiş,indirimli olduğunda yaklaşık 165 lira yapıyor.

Kaç gün oldu geceli ilk geçiş ve geri dönüş

Discovery cihazımdan gönderildi

şekerlioğlu
03/11/2013, 16:48
İlk geçişim 29 ekim günü,ikinci geçişim 31 ekim günü.

Arrest
03/11/2013, 17:02
İlk geçişim 29 ekim günü,ikinci geçişim 31 ekim günü.

bir hafta icinde gerekli Bandrolleri alırsanız cezanız silinir. PTT den temin edebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

knidos111
03/11/2013, 17:56
bu ceza alım satım işini engellemiyor galiba, bende arabamı yeni aldığımda birkaç kere geçtim,bir miktar borç gözüküyor

şekerlioğlu
03/11/2013, 20:07
Sayın Arrest ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
Yarın 7.gün oluyor,dediğiniz gibi halledebilirsem gerçekten çok memnun olacağım.

Arrest
03/11/2013, 20:22
Ne demek hocam rica ederim. Keşke tek giseden gecseydiniz :) hem ogs hem hgs te para verecek yada birini alamayacak cezanizi teke dusureceksiniz. Araci alırken verdiğiniz ÖTV ve ödediğimiz vergiler yetmiyor gibi yolda gitmeye de para oduyoruz bu memlekette ne yazik ki

farukileri
03/11/2013, 20:25
bu ceza alım satım işini engellemiyor galiba, bende arabamı yeni aldığımda birkaç kere geçtim,bir miktar borç gözüküyor

OGS ve HGS cezaları aracın alım satım işlemlerinde herhangi bir etki göstermiyor; sadece aracın muayenesinde sıkıntı çıkabiliyor. O yüzden ceza varsa ödeyin ya da araca ogs/hgs alın

şekerlioğlu
03/11/2013, 20:59
Ne demek hocam rica ederim. Keşke tek giseden gecseydiniz :) hem ogs hem hgs te para verecek yada birini alamayacak cezanizi teke dusureceksiniz. Araci alırken verdiğiniz ÖTV ve ödediğimiz vergiler yetmiyor gibi yolda gitmeye de para oduyoruz bu memlekette ne yazik ki

Özel sektöründen,devlet kurumları ve yönetimine kadar soygun düzeninde yaşıyoruz.
Bizim gibi kağıttan demokrasilerde konuşmakta fayda etmiyor.Bende susma hakkımı kullanıp sözlerimi çok sevdiğim bir deyişle bitirmek istiyorum.

"Sussam gönül razı değil,söylesem ne fayda".

Saygılar.

OzzY
03/11/2013, 22:54

girişte ogs çıkışta hgs derken giderken ogs dönerken hgs mi? eğer öyle değilde otoyola girişte ogsden geçip otoyoldan çıkışta hgsden geçiş durumunda OGSden bir ceza olmaması lazım.

her ikisindeki cezada normalse, HGS müşteri hizmetlerine bir danışın sadece HGS alarak ogsnin ücretinide ordan tahsil ettirmeniz mümkün olabilir.

şekerlioğlu
04/11/2013, 00:29
Ozancım,giderken ogs'den geri dönerkende hgs'den geçtim.

Arrest
04/11/2013, 02:05

Abi sen yarin anlatan durumu :) geçmiş olsun dahada bisey demeye grk yok

OzzY
04/11/2013, 02:22

abi önce HGS müşteri hizmetleri ile görüş, PTT ile filan değil ama onlar yanlış eksik bilgi verebilir doğrudan müşteri hizmetleri. HGS aldığın taktıride OGS cezasıda siliniyormu öğren, siliniyorsa bunu OGSdende(karayolları) teyit edip HGS al, olmuyorsa aynı şeyi OGS için sor, oda olmuyorsa ikisinide almak cezayı ödemekten karlı olacaktır, birini iptal edersin. Ama biri mutlaka bulunsun, artık hiç bir yerde nakit tahsilat yapılmıyor.

şekerlioğlu
04/11/2013, 15:37
Bugünki sonuca gelecek olursam (ozancım senin mesajını okuyamadım,bu nedenle dediklerinide yapamadım).

Sabah erkenden merkezdeki P.T.T şubesine gittim,işlem çok kolay oldu.,30 liralık para yükleyip,5 lirada bandrol ücreti aldılar,toplamda 35 liraya hallettim.(eve gelip kontrol ettiğimde geçiş ihlali para cezası kalkmıştı.

Ama asıl sorun O.G.S de çıktı,onu banka veriyormuş,beni ziraat bankasına yönlendirdiler,buradaki masraf bayağı fazla tuttu,40 liralık kontur yüklediler (en az o kadar yükleniyor dedi bankadaki görevli ),17 lira depozito aldılar,17 lirada şu anda hatırlayamadığım bir şey için aldılar (makbuzlardaki yazılar silik çıktığından pek okunmuyor ) ve toplamda 74 lira gibi bir bedel ödedim,belkide tek avantajı 15 gün sonra iptal ettirip 17 lirayı geri alma durumu,o zaman rakam 57 liraya geliyor.

Yalnız biraz evvel ogs'ye baktığımda ihlal cezası hala duruyordu,ogs'nin bugün son günü olduğundan umarım bir aksilik çıkmaz,yapılan masrafın üstüne birde cezayı ödeme durumunda kalırsak hayli masraflı olacak bu iş.

Arrest
04/11/2013, 15:52
Bugünki sonuca gelecek olursam (ozancım senin mesajını okuyamadım,bu nedenle dediklerinide yapamadım).

Sabah erkenden merkezdeki P.T.T şubesine gittim,işlem çok kolay oldu.,30 liralık para yükleyip,5 lirada bandrol ücreti aldılar,toplamda 35 liraya hallettim.(eve gelip kontrol ettiğimde geçiş ihlali para cezası kalkmıştı.

Ama asıl sorun O.G.S de çıktı,onu banka veriyormuş,beni ziraat bankasına yönlendirdiler,buradaki masraf bayağı fazla tuttu,40 liralık kontur yüklediler (en az o kadar yükleniyor dedi bankadaki görevli ),17 lira depozito aldılar,17 lirada şu anda hatırlayamadığım bir şey için aldılar (makbuzlardaki yazılar silik çıktığından pek okunmuyor ) ve toplamda 74 lira gibi bir bedel ödedim,belkide tek avantajı 15 gün sonra iptal ettirip 17 lirayı geri alma durumu,o zaman rakam 57 liraya geliyor.

Yalnız biraz evvel ogs'ye baktığımda ihlal cezası hala duruyordu,ogs'nin bugün son günü olduğundan umarım bir aksilik çıkmaz,yapılan masrafın üstüne birde cezayı ödeme durumunda kalırsak hayli masraflı olacak bu iş.

SilinmeSe eğer ogs/hgs müşteri hizmetlerini arayin. Yinede karlisiniz en azindan kredi yüklendi tekrar kullanacaksiniz. Zararin neresinden Dönersen kardir.

şekerlioğlu
04/11/2013, 16:11
Bir kaç dakika önce baktım,OGS'de silinmiş,galiba tamam bu iş.

Arrest
04/11/2013, 16:27
Bir kaç dakika önce baktım,OGS'de silinmiş,galiba tamam bu iş.

Kazanclisiniz bakiyelerinizi kontrol edip sorunsuz geçişler yapmaya unutmayiniz:)

OzzY
05/11/2013, 01:19

OGS yi iptal edince 40 liradan kalanıda geri alman lazım abi.

şekerlioğlu
05/11/2013, 14:58
OGS yi iptal edince 40 liradan kalanıda geri alman lazım abi.

Ozancım eğer öyleyse,gerçekten harika olur,elimde şimdi hem hgs hemde ogs var,ve benim bunları kullanmam (en azından yakın zamanlar içinde ) pek olası değil,dediğim gibi gerçekten harika olur böyle birşey.

Yardımcı olan sizlerede tekrar teşekkür ederim.

Arrest
05/11/2013, 15:01
Ozancım eğer öyleyse,gerçekten harika olur,elimde şimdi hem hgs hemde ogs var,ve benim bunları kullanmam (en azından yakın zamanlar içinde ) pek olası değil,dediğim gibi gerçekten harika olur böyle birşey.

Yardımcı olan sizlerede tekrar teşekkür ederim.

hgs dursun abi lazım olur ogs lüx bi ihtiyaç bizim gibi az kullananlar için

şekerlioğlu
05/11/2013, 15:10
hgs dursun abi lazım olur ogs lüx bi ihtiyaç bizim gibi az kullananlar için

Açıkcası bende öyle düşünüyorum,banada ders oldu bu durum,107 liradan,toplamda 214 lira cezayı görünce gerçekten rakam olarak çok ağır gelmişti.

hanbjk
05/11/2013, 21:16
Hikmet bey geçmiş olsun öncelikle. Ceza kalkmamış görünürse ptt ye mail atın durumu izah edin cezayı kaldırırlar. Benim de başıma HGS ile ilgili baya sıkıntılı bir olay geldi çok şükür hallettim mail atarak. ( BİMER den başvurdum mecbur bakıyorlar )

şekerlioğlu
05/11/2013, 23:54
Hikmet bey geçmiş olsun öncelikle. Ceza kalkmamış görünürse ptt ye mail atın durumu izah edin cezayı kaldırırlar. Benim de başıma HGS ile ilgili baya sıkıntılı bir olay geldi çok şükür hallettim mail atarak. ( BİMER den başvurdum mecbur bakıyorlar )

Sayın hanbjk,ilginize teşekkür ederim,her ikiside ( O.G.S-H.G.S )cezalı durumdan kalkmış bulunuyor,şu anda bir sıkıntı yok,şimdi tek derdim,Ozan arkadaşımızın söylediği gibi eğer O.G.S'ye yüklenen konturlarıda iptal ettirip geri alabilirsem,bu işten ucuz kurtulmuş olacağım.

nigra
06/11/2013, 00:22
Sayın hanbjk,ilginize teşekkür ederim,her ikiside ( O.G.S-H.G.S )cezalı durumdan kalkmış bulunuyor,şu anda bir sıkıntı yok,şimdi tek derdim,Ozan arkadaşımızın söylediği gibi eğer O.G.S'ye yüklenen konturlarıda iptal ettirip geri alabilirsem,bu işten ucuz kurtulmuş olacağım.

ogs iptal edildiğinde içinde olan bakiye otomatik yüklendiği vadesiz hesap ise vadesiz hesaba nakit olarak, kredi kartı ise kredi kartına artı bakiye olarak 30 gün içinde iade edilir. içinde 40 TL tam olarak bulunmaz. Çünkü çalışma mantığı 20 TL nin altına 1 kuruş bile 20 TL Bakiye yüklemesi üzerinedir. 39.99 olur azami.
(Türkiye İş Bankası) Cihaz elinizde ise cihazı bankaya teslim ederek değil ise kaybettim diyerek iptal ettirerek içindeki bakiyeyi iade alabilirsiniz.

şekerlioğlu
06/11/2013, 00:34
Cuma günü gideceğim bankaya,bu işide halledeyim bitsin,artık ne kurtarırsak kardır.

şekerlioğlu
27/11/2013, 15:17
Bu ayın 25'inde bankaya gittim,O.G.S iptal işlemleri yapıldı.
Önümüzdeki ayın 25'inde gidip vezne işlemleri yapılıp para iadesi yapılacak,sisteme göre iptal işlemlerinde para iadesi 1 ay sonra yapılıyor.
Yapılacak olan,para iade miktarı 60 Tl.