PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılda kaç km için dizel alınır?

usermm1
19/10/2013, 00:59
Arkadaşlar sıfır puntolarda 7-8bin tl gibi dizel motor farkları var. Benim gibi yılda 10bin km yapan biri benzinli alirsa yanlış yapmış olurmu?

murathatib
19/10/2013, 01:16
abi bence gereksiz bende yılda 10000 km yapıyorum dizel e de gazlı yada bindim şuan benzinli kullanıyorum memnunum gerek yok diyorum ben kurtarmıyo bizi dizel kışın motor geç ısınıyo kısa mesafeler arası gidip geliyorum yılda 20000 km yapılacak ki amorti edecek kendini

SaLDo
19/10/2013, 01:25
10 bin falan kurtarmaz gerçekten. Ama uzun seneler kullanılacaksa olabilir. Ben şuan hayatımdaki ilk aracıma sahibim ve dizel. 1.5 senede 30 bin km yol yapmışım. :) Benzin olsa iflas etmiştim heralde :p

kadir1982
19/10/2013, 01:33
merhabalar bende yılda 10.000 km kadar yol yapıyorum benim aracımda dizel evet benzinliyle arasında fiyat farkı var fakat satarkende dizel fiyatında satıyorsunuz yannışım varsa özürdilerim.

punto2010
19/10/2013, 09:59
Sadece psikolojik rahatlığı için bile alınabilir:)

serkandemir
19/10/2013, 10:27
murat beyin düşüncesine katılıyorum

özellikle soğuk yerlerde oturanlar için fiat dizel motor sıkıntılı olabiliyor hele bir de bebeğiniz falan varsa onlar binmeden önce bir kaç tur atmanız gerekebilir arabayla ısıtmak için...

ama benzinle dizel arasındaki fiyat/tüketim farkından dolayı dizelin verdiği bi memnuniyet her km de kendini belli eder

bende şimdi araç almayı düşünüyorum tekrardan bzim burdaki kışın araç ısıtmadaki zorluktan dolayı benzinli almak istiyorum.en kötü lpg gibi bir alternatifi de var

Honor COOPER
19/10/2013, 10:36
dizel benzin birim fiyatı arasındaki makas iyice daraldı.
Yıllık 25-30000 arası yapılmalı ki gerçekten tasarruf olsun.

aposport
19/10/2013, 11:15

kesinlikle evet. makas daraldığı için araları kapandı.

eskiden 10.000 km üstüne dizel önerir ve kendimizde o şekilde alırdık.

şimdi 20.000 km diyorum ben.

ama şöyle bir durumda var. düşük km li, modelli, kazasız, boyasız bir dizeli satmak benzinli yada gazlı satmaktan herzaman daha kolaydır.

yusuf28
19/10/2013, 13:11
Benim aracim 2011 punto evo dynamic bende dizel aldim bir bucuk sene oldu 45.000 km yaptim is icin kullanmadim kendim
Icin gezdim ve benzinli alsaydim emin ol if las ederdim suan saticam daha az km yapiyorum zevkimi aldim benzinli olucak sana tavsiye
Ilk arabansa benim gibi aderesisiniz ama tuvalete
Bile arabayla gidecek durum da olursun ilk arabansa dizel al ve yuksek
Model almaya bak yok ilk araban degilse benzinli al derim fazla km yapmayacaksan

dexter
19/10/2013, 17:38
yılda ortalama kaç km yapacağında çok belli olmuyor,10bin yaparım dersin iş,güç,koşturma,düğün,davet,tatil,memleket derken 20bin oluverir yada tersi daha az yaparsın... bence dizel almak daha mantıklı.

CMasteR
19/10/2013, 17:47
10.000 ve altı ise benzinli bana göre daha avantajlıdır. arada artık çok bir fiyat farkıda yok o yüzden benzinli tercih edilebilir.

görkem koçsan
19/10/2013, 19:51
bencede anca kurtarır pek bi fiyat farkı kalmadı benzinle tek avantajı mazotun uzun gitmesi.

Arrest
19/10/2013, 20:46
yılda 10.000 Km yapsan aracın 38 kuruş yaksa benzinde hadi 40 diyelim yılda 4000 TL Benzin parası verirsin

Yılda 10.000 km yapan aracın 25 kuruş yaksa dizelde 2500 TL yapar

Eğer LPG bağlatırsan örneğin 1000 TL lik atiker kit. Aracın gaz & benzin ortalama yakıtı yine dizel ile aşağı yukarı aynıya denk gelir.

Belki seni dizel kadar gidişiyle büyülemez ağır kalabilir ama benzin&lpg her zaman büyük bir avantaja sahip. Kışın hele dizel arabayı ısıtmak çok zor 20 dakika sonra ısınıyor neredeyse. Benzinlide bu süre çok daha az. Ve dizel aracın mekanik aksamı daha fazla ve her zaman geçerli değil ama arıza yapma oranı dizelin daha fazla. Bakımlarıda daha pahalıya mal oluyor.

Kesinlikle size Benzin & LPG yi öneririm.

reddragon
19/10/2013, 21:18
Diesel iyi hoş herkes de dizel almak ister amaaa neticede bütçesi belli olan insanlarız. Keşke para olsa da Porche Panamera dizel alıp gezsek:)
Şu durumda dizeli almak için verilecek peşin para bile dizel almaktan caymak için başlı başına bir sebep. Paran kadar benzin koyar gezersin yoksa akbille, Nilüferle seyahat edersin...

Arrest
19/10/2013, 21:32
Diesel iyi hoş herkes de dizel almak ister amaaa neticede bütçesi belli olan insanlarız. Keşke para olsa da Porche Panamera dizel alıp gezsek:)
Şu durumda dizeli almak için verilecek peşin para bile dizel almaktan caymak için başlı başına bir sebep. Paran kadar benzin koyar gezersin yoksa akbille, Nilüferle seyahat edersin...

hocam kusura bakmayında sanki dizel 4 litre yakmıyor 100 km de şehir içi hele istanbulda hiç yaktıramazsınız. 6 Litre yaksa mazot kaç para bilmiyorum ama 4.5 TL den hesaplasak zaten bi ton para yapıyor. Benzinlide ortalama 8.5 9 litre yaksa 9x5 = 45 biri Dizelde 30 tl ye yakın yakar arada 15 TL oynar 100 Km de 1000 Kmde 150 TL oynar. Aranızda yok dizel o kadar yakmaz diyen olursa benimde cevabım yok benzinlide zaten 9 litre yakmaz olacak :) Dizel kullanıcılarının benzinli araçları kötülemesi çok çirkin bir davranış ;) Benim cebimde dizel alacak parada var ama aksina BENZİN & LPG ye biniyorum.

Honor COOPER
19/10/2013, 21:59
Bu sorunun diğer bir açısıda hangi benzinli araç ve dizel araç olmalı.
Ben bayramda (deli kalabalık vardı ben mersini daha önce böyle görmemiştim.Abartmıyorum trafikteki araçların %20 si arap plakaydı) mersin seyahatimde şehiriçi gezintilerde dahil ortalama 7 lt benzin tüketimi yaptım benzinli aracımla kaldıki hiç bir dizel aracımda daha az trafik olmasına rağmen 6 lt ortalamanın altına inememiştim bu güne kadar topu topu 250km de 2.5 lt fark yaparki buda yaklaşık 15 tl lik bir farka tekabül eder 250km de.

ato
19/10/2013, 23:13
Hocam şöyle benZinli araç alınca o kadar gezmiyorsunuz ama dizelde canınız sıkılır bir şehir dışı yapim dersiniz 3 kişi toplanınca otobüsten ucuza eğer gezmeyi seviyorsanız dizel alın belli bir km olayı yok bence tabiki 10.000 km nin altına dizel alınmaz ama ilerde iyi fiyata satarsınız dizeli bu da bir gerçek 5senelik 50.000 km de dizeli çok iyi fiyata satarsınız her türlü dizel avantajlı punto için ama başka araç için olay değişiyor örn passatta dizel benZinli kadar gitmiyor arada çok fiyat farkı var veya insignia da en az 2.0 dizel var zaten vergi farkı 1800 tl aracın 1.4 t si 2.0 dizel kadar gidiyor kısaca b sınıfı bir araç için her türlü dizel mantıklı ama o fiyatı vermek istemezseniz benzin lpg puntoda alınır yakıt olarak fark olmaz

SaLDo
19/10/2013, 23:39
Yukarda bir arkadaş ilk araç için dizel iyi demiş. Çokta güzel özetlemiş. Benim ikinci aracım benzin olur:)

tayfux
19/10/2013, 23:49
ben alırken(2012 OCAK-ŞUBAT) astra h benzinli 38 lira dizeli de 40 lira idi..2 lira için benzinli almayayım dedim dizel aldım aracım şu anda tam 20 aylık ve ben 23 bin km yol yapmışım. Genel ortalama yakıtım 5,9 .... benzinli olsa tahminim 7-8(7.5 olsun) arasında olurdu..

kabaca hesap yaptığımda..(MAZOT(v-power)-BENZİN(97 oktan) GÜNCEL FİYATLAR)

dizel 5.9 * 230 = 1357 litre 1357*4,4 = 5970 TL mazot alımı

benzinli 7,5 *230 = 1725 litre 1725*4.9 = 8452 TL benzin alımı olurdu.

8452-5970 = 2482 TL

Bu demektir ki benim aracım kendini amorti etmiş hatta benzinliye göre kar etmeye başlamış :D

Arrest
20/10/2013, 01:22
Peki güzel kardeşim güzel hesap yapmışsın neden lpg diyelim yazmıyorsun 6000 tl mazot 8.500 tl benzin yazmışsın 12.000 tl farka lpg taktırıp lpg ile bilsen ne olacaktı

Discovery üzerinde ile gönderildi

arenas
20/10/2013, 09:50
benim ilk aracımdı.aynı sizin gibi bi sürü hesaptan sonra dizel aldım.çok akıl veren, kafamı karıştıran oldu.1 yılda 12000 km yaptım.
olumlu yanları:
1-gezmekten çekinmiyosun.bazen bir depo ile 45 gün idare ettiğim oldu
2-turbodan dolayı kalkışlrda araba punto benzinliye göre çok atak, kendini iyi hissedersin
3-dur-kalk trafikte gaza basmadan aracı kaldırabilirsin
4-yetkili servis ücretleri aynı nerdeyse
5-yangın tehlikesinin daha az olması(benzin-lpg ye göre)

olumsuz yanları:
1-gürültü-hele uzun yolda çekilmez oluyo
2-her yerden mazot alamıyosun,uzun yolda yine sıkıntı
3-kışın geç ısınma-4.5. kmden sonra araba ısınıyo ve klima aynı şekilde
4-mazot fiyatının benzine yaklaşması.(bir yıl önce ilk mazotu 3,75 ten aldım, şu an 4,46)

punto olarak bahsedersek şimdi olsa multiair motorlu benzinli evo alırdım.gerçi üretimden kalktı o motor ama.

Sent from my iPad using

Yagmuradam
20/10/2013, 10:30
Dizel araç alınca pahalı alınıp pahalı satılıyor. Galiba böyle olunca maddi ilk alım imkanı varsa dizel alınmalı bence.
Dizelde aklıma gelen 2 durum var araç geç ısınıyor ve sesli çalışıyor.
Benzinli turbolu değilse araç kullanma keyfi olmuyor. Ara çok baya güçsüz oluyor.

Kararı yapılacak km ye göre değil cepteki alım için ayıracak bütçeye göre yapmak gerekir.

tayfux
20/10/2013, 10:50
Peki güzel kardeşim güzel hesap yapmışsın neden lpg diyelim yazmıyorsun 6000 tl mazot 8.500 tl benzin yazmışsın 12.000 tl farka lpg taktırıp lpg ile bilsen ne olacaktı

Discovery üzerinde ile gönderildi

aslında söylediğini çok düşündüm yani en başta lpg li araç almak gibi..hatta kendi kendime 2010-2011 Honda Civic beyaz sunroof lu en dolusunu alabiliyordum o paraya ama İstanbul da lpg li araçları hiçbir otoparka almamaları ayrıca lpg nin sıkıntı yaratma potansiyeli ve aslında gereksiz olan ama birtürlü kendime söz geçiremediğim lpg korkusu yüzünden lpg li araç almadım..lpg yakıt piyasasından ve araçların ne kadar yaktığına dair bir bilgim olmadığı için yukarıya yazmadım ama tabikide yazılabilir..hatta doğrudur LPG daha tasarruflu da olabilir bu konu da çok bilgim olmadığı için yazmadım..