PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfabe'ye giren harflerden plaka alınırmı??

Eagle34
09/10/2013, 14:01
mesela ben 34 WWW 5555 veya 34 AQ 5555 veya ne bilim 34 5555 gibi plaka yaptırabiliyomuyum madem ser oldu plakalarada geçermi...???

Battal
09/10/2013, 14:17
Alfabeye harf falan girdiği yok arkadaşlar.
Türk alfabesi 29 harf, alfabeye yeni harf ekleme diye birşey yok.
Bu demokratik paketle birlikte Kürtçe özel eğitimin önü açılıyor, bu 3 harf Kürtçede kullanıldığı için sadece kürtçe eğitim veren özel okullarda ve sosyal hayatt kullanılmasına ilişkin düzenleme yapılacak.

Eagle34
09/10/2013, 14:27
Alfabeye harf falan girdiği yok arkadaşlar.
Türk alfabesi 29 harf, alfabeye yeni harf ekleme diye birşey yok.
Bu demokratik paketle birlikte Kürtçe özel eğitimin önü açılıyor, bu 3 harf Kürtçede kullanıldığı için sadece kürtçe eğitim veren özel okullarda ve sosyal hayatt kullanılmasına ilişkin düzenleme yapılacak.

tamam işte alfabeye girmesin ama plakalarada girsin süper olur valla:D

Arrest
09/10/2013, 14:38
tamam işte alfabeye girmesin ama plakalarada girsin süper olur valla:D

girebilir bu haneler plakaya bence şaşırmamalı :)

tyilgin
09/10/2013, 16:44
burada plakalara girmese bile, devlet dairelerinin odalarındaki kapılara nasıl giriyorsa o bölgedeki plakalara girer. diline girer, okuluna girer, devlet dairesine girer, plakasına girer, ilin ismine girer, en sonunda direğindeki bayrakta bir kutunun içine girer.......

erenemre
09/10/2013, 16:49
burada plakalara girmese bile, devlet dairelerinin odalarındaki kapılara nasıl giriyorsa o bölgedeki plakalara girer. diline girer, okuluna girer, devlet dairesine girer, plakasına girer, ilin ismine girer, en sonunda direğindeki bayrakta bir kutunun içine girer.......

+1 maalesef gitgide bize girecekler biz hala plakanın peşindeyiz ah Atam nerdesin gel kurtar bizi :(

cdogu
09/10/2013, 17:13
1- bu harflerin gelmesi sosyal olarak iyi bir adım.. Ama bunun da suyu çıkacak ve okullara,kamu binalarına da girecek. Öyle kağıt üstü olmayacak yani.. Yararı zararından az olacak.

2- Devlet "aq"diye plaka vermez. Zaten böyle çirkin bir şeye "süper olur" diye yaklaşmak etik değil. Arabada küfür yazsın diyen varsa stickerla yazdırabilir tabii...

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

celenlee
09/10/2013, 17:26
Alfabedeki her harfe bile plaka verilmezken olmayan harfe verileceğini sanmam.

Hiç gördünüz mü plakasında:

Ü - İ - Ö olan :)

yusuff06
09/10/2013, 17:44
Kirk yildir heryerde WC-EXIT v.s yaziyordu simdiye kadar kimse farkinda degilmiydi.simdi paketten supriz gibi karsilandi.

GT-I8190 üzerinde ile gönderildi.

blackpunt006
09/10/2013, 19:01
Kirk yildir heryerde WC-EXIT v.s yaziyordu simdiye kadar kimse farkinda degilmiydi.simdi paketten supriz gibi karsilandi.

GT-I8190 üzerinde ile gönderildi.

ingilizce tüm dünyada geçerli bir dil olduğu için wc gibi kısaltmalarda ve çeşitli yerlerde kullanılıyor, herkes farkındaydı.
Peki siz bu harflerin neden eklendiğinin farkında mısınız? Veya bazı köy ve kasaba isimlerinin değişeceğinin farkında mısınız? En önemlisi BOP'un farkında mısınız?

yusuff06
09/10/2013, 19:38
Ben herseyin farkindayim.ingilice olunca kullanmak ser oluyor.paketten cikinca suc oluyoo.29 harflik bi klavye olsa bak millet nasil uluslar arasi is yazismasi yapar.karsi sirket sorar isletim sisteminize gore program gonderelim.bizimkiler yazar VINDOVS 8 kullaniyoruz.kusura bakmayin bizde W yok deriz.

GT-I8190 üzerinde ile gönderildi now ('https://.com/m?id=10')

nrcnft
09/10/2013, 21:16
+1 maalesef gitgide bize girecekler biz hala plakanın peşindeyiz ah Atam nerdesin gel kurtar bizi :(

Atanin kemikleri bile erimistir hala oluden medet umuyorsunuz. Zihniyete bak. Bu alfabeler ne zaman girmis, kim sokmus, batinin hafta tatilini bile alacak duruma nasil gelmisiz, x, w, q, harflerini kac kurt kullanirken gordun ingilizler amerikwlilar butun dunya kullaniyor herkez kullaniyor 3 tane harften bu kadar korkmaniza gerek yok. Ben bu uc harfi sevmiyorum ama kurtlerden dolayi degil batinin ruhunu icimize kadar soktuklari icin sevmiyorum.

nrcnft
09/10/2013, 21:17
Ataturk turbeleri kapatti oluden medet ummayin diye siz bu seferde adamdan medet ummaya basladiniz kalk kendin bir seyler yap git basbakan ol secil yada genel kurmay baskani ol yap iste bir seyler atam da atwm demeyle olmazzz

cemdogu
09/10/2013, 22:13
Konuyu nerelere getirmişsiniz vesselam? Her anadil isteyene paket yaparsak paket oluruz.ben de karşıyım, otoriteye zarar verecek bu paket...

Kaldı ki, ölüden medet umma diyorsunuz.M.Kemal Atatürk Samsum'a çıkmasaydı şuan ben Sergei, sen john olurdun.Tohumun bile değişirdi..Fransızların, ingilizlerin sömürdüğü mandater yönetimle yönetilen bi devlet olurduk.O yüzden, yatın kalkın Atatürk'e dua edin, ve medet umun...Onun bıraktığı devleti hakkıyla koruyan gençler taksimde orda burda direndiler.Hepsi onun sayesinde...

C2105 cihazımdan 2 ile gönderildi

yusuff06
09/10/2013, 22:25
650 sene osmanli doneminde kimin adi degismiste simdi adi tohumu degisecekmis.orda savasip kurtaranda osmanli tohumudu.taksimde yakip yikmami ataturkculuk.ataturk yasasaydi taksimi yakip yiktirirmiydi.ataturkculuk bu degil.ulkesine yarari olam ataturkcudur.yakip yikan degil

tyilgin
09/10/2013, 22:39
konu yine taksimdeki yakıp yıkmaların kim olduğuna geldi, hadi ben savredecem ama bir başkası yakan provokatorlerin resimlerini yayımlayacak konu iyice dağılacak.
bu yüzden kendi adıma konuşayım. vakit buldukça destek verdim ve taksimde bulundum. yakanların önünde de durdum taş atanla kavgada ettim. kimlerin taş-molotof attığını da gözümle gördüm. ben atmadım-attırmadım. çünkü dolaylı olarak bende (kardeşim orada esnaf) taksim esnafıyım.
lütfen artık taksimdekiler terörist, camide bilmem ne oldu muhabbeti ile konuyu dağıtarak konuyu provokate etmeyelim. ha başta sen yazdın derseniz ben bu harflerin nerelere gireceğini yazdım. olurmu olmazmı ömrümüz yetermi bilmem ama yaşayan 30-40 sene sonra görür nasıl olsa. Haritasının bile devlet erkanına teşhir edildiğinin üzerinden bir elin parmaklarının sayısından bile fazla yıl geçti biz hala tavuk mu yumurtamı diyoruz

nrcnft
09/10/2013, 22:39
Ne olacakti john olunca cok mu onemli ahmet yada john olmak. Zaten su anda abdnin mandasi degilmiyiz. Hayatin her asamasinda ingilizce kullanmiyormusun fiat punto araca binip neyin kafasini yasiyorsun. Ben yatar kalkar Allaha sukrederim kula degil. Ingiliz yada fransiz da dogabilirdim irkcimisin sen. Turk irki cok mu ustun ondan mi 3. Sinif dunya ulkesiyiz benim icin asil olan islamdir musluman oldukdan sonra papua yeni gineli bile olurum sorun deil milyarlarca insan var varligimi ataturke deil Allaha borcluyum. Tohumum degisse idi ne mutlu turkum diyene demezdim ne mutlu isvecliyim diyene derdim her ama turk dogdum elhamdulillah da muslumanim ve sansliyim osmanli gibi bir ecdada sahip oldugum icin de gururluyim daha da uzatmayan anlayan anlar

blackpunt006
09/10/2013, 22:41
Ben herseyin farkindayim.ingilice olunca kullanmak ser oluyor.paketten cikinca suc oluyoo.29 harflik bi klavye olsa bak millet nasil uluslar arasi is yazismasi yapar.karsi sirket sorar isletim sisteminize gore program gonderelim.bizimkiler yazar VINDOVS 8 kullaniyoruz.kusura bakmayin bizde W yok deriz.

soruya bak cevaba bak.

yusuff06
09/10/2013, 22:48
Soruda ne varmis cevapta ne var sen acikla kardes ogrenelim.

blackpunt006
09/10/2013, 23:02
3 tane gayet acik soru sordum.

tyilgin
09/10/2013, 23:53
madem konu din, varlığın dinemi yoksa atatürke mi armağan edilmesi gerektiği konuları gelmiş bende fikrimi yazayım.

öncelikle din ve dünya işlerini ayırmak lazım diye düşünüyorum. örneğin imam hatip sıvavında çıktığı söylenen şu sorya bir bakın.
https://k1310.hizliresim.com/1g/9/tfjfj.jpg

şimdi burada en büyük şu şık diyen Alah'ın büyüklüğünü inkar mı etmiş oluyor. Geçen gün imam hatipli bir arkadaşıma bilgisayar konusunda birşeyler gösterirken masa üstünde sağ tıkla ve bir klasör yarat dediğimde "Yok, yarat demiyelim. yaratmak Allah'a mahsustur" demişti. ben klasör yarat dediğimde (Mazallah) kendimi yaratıcı gibi gösterip şıh koşmuşmu oluyorum. Üstelik cezasının cehennemde sonsuzluk olduğunu bile bile. Üstelik sonsuzluğu bildiğiniz halde size tarif ettiğimde "hakkaten haaaa" diyebileceğiniz kadar da iyi bilirken.
Bence inanç ve iman konuları ruhun mahremidir. zikrinide zekatınıda duanıda kulun göreyeceği/duymayacağı şekilde yapacaksın. tabii reklam olması için yapmıyorsan.
Bu arada reklam derken yanlış anlaşılmasın, sözüm bu meclisten dışarı Cuma namazlarında imam efendi "Allahümme entesselam ve minkesselam" cümlesini bitirmeden kaçan reklam namazcılarından bahsediyorum.
konu eğer din konuşmaya gelirse sabaha kadar konuşabilirim. İnsanların ne okuduğunu bilmediğinden dolayı ayda 1200 kere okuduğu halde Fatiha suresinin 5 ayetinde ne dediğini bilmediği için türbelerden, yatırlardan medet uman ve dinde karşılığının şıh koşmak olduğunu bilmeyen zavalı din kardeşlerimide konuşabiliriz. ama bence yeri en azından bu başlık değil.

Ha gelelim varlığın armağan edilmesi konusuna. Konu kimse varlığını Atatürke değil türk varlığına armağan etmesi konusu.. Eminim sizde, Kuranı kerimin insanın kendi canını Allah için bile alması durumunda, Allahın verdiği canı alınmasının günah ve isyan olduğunu, ancak vatanı için can verdiğinde şehit olarak nitelendirdiğini bilirsiniz. Hele hele ki şehitlik, incinmesin diye yıkanmadan huzura gelen tek meftaaa.....

konunun sapmaması ve özellikle bu mevzuunun polemiklere dönmemesi için din konusunda daha fazla yazmak ve yazanlara cevap vermek istemiyorum.

son olarak camiden kaçar gibi çıkanınmı, sabaha kadar zikredeninmi yoksa camiye hiç girmemiş olanınmı Allaha daha yakın olduğunu kimsenin bilemeyeceği gibi benimde hangi kulun Allah huzurunda daha sevgili olduğunu bende bilemem. Bu yüzden yukarıdaki yorumum yanlış anlaşılmasın lütfen.

Eagle34
10/10/2013, 00:13
madem konu din, varlığın dinemi yoksa atatürke mi armağan edilmesi gerektiği konuları gelmiş bende fikrimi yazayım.

öncelikle din ve dünya işlerini ayırmak lazım diye düşünüyorum. örneğin imam hatip sıvavında çıktığı söylenen şu sorya bir bakın.
https://k1310.hizliresim.com/1g/9/tfjfj.jpg

şimdi burada en büyük şu şık diyen Alah'ın büyüklüğünü inkar mı etmiş oluyor. Geçen gün imam hatipli bir arkadaşıma bilgisayar konusunda birşeyler gösterirken masa üstünde sağ tıkla ve bir klasör yarat dediğimde "Yok, yarat demiyelim. yaratmak Allah'a mahsustur" demişti. ben klasör yarat dediğimde (Mazallah) kendimi yaratıcı gibi gösterip şıh koşmuşmu oluyorum. Üstelik cezasının cehennemde sonsuzluk olduğunu bile bile. Üstelik sonsuzluğu bildiğiniz halde size tarif ettiğimde "hakkaten haaaa" diyebileceğiniz kadar da iyi bilirken.
Bence inanç ve iman konuları ruhun mahremidir. zikrinide zekatınıda duanıda kulun göreyeceği/duymayacağı şekilde yapacaksın. tabii reklam olması için yapmıyorsan.
Bu arada reklam derken yanlış anlaşılmasın, sözüm bu meclisten dışarı Cuma namazlarında imam efendi "Allahümme entesselam ve minkesselam" cümlesini bitirmeden kaçan reklam namazcılarından bahsediyorum.
konu eğer din konuşmaya gelirse sabaha kadar konuşabilirim. İnsanların ne okuduğunu bilmediğinden dolayı ayda 1200 kere okuduğu halde Fatiha suresinin 5 ayetinde ne dediğini bilmediği için türbelerden, yatırlardan medet uman ve dinde karşılığının şıh koşmak olduğunu bilmeyen zavalı din kardeşlerimide konuşabiliriz. ama bence yeri en azından bu başlık değil.

Ha gelelim varlığın armağan edilmesi konusuna. Konu kimse varlığını Atatürke değil türk varlığına armağan etmesi konusu.. Eminim sizde, Kuranı kerimin insanın kendi canını Allah için bile alması durumunda, Allahın verdiği canı alınmasının günah ve isyan olduğunu, ancak vatanı için can verdiğinde şehit olarak nitelendirdiğini bilirsiniz. Hele hele ki şehitlik, incinmesin diye yıkanmadan huzura gelen tek meftaaa.....

konunun sapmaması ve özellikle bu mevzuunun polemiklere dönmemesi için din konusunda daha fazla yazmak ve yazanlara cevap vermek istemiyorum.

son olarak camiden kaçar gibi çıkanınmı, sabaha kadar zikredeninmi yoksa camiye hiç girmemiş olanınmı Allaha daha yakın olduğunu kimsenin bilemeyeceği gibi benimde hangi kulun Allah huzurunda daha sevgili olduğunu bende bilemem. Bu yüzden yukarıdaki yorumum yanlış anlaşılmasın lütfen.

konumuz nerden dine geldi anlamadım ayrıca cuma namazı için söylediklerine katılmıyorum çünkü cuma namazını kıldığınız zaman öğle namazını terk edebilirsiniz birde şehitlik mertebesini biz insanlar bilemeyiz şehit oldu veya olmadı kimse için diyemeyiz bilemeyizde çünkü şehitlik peygamberlikten üstün bi mertebedir kolay kolayda şehit olunmaz

cemdogu
10/10/2013, 00:18
Çok sert yorumlar yaptım, ve sildim...

Tek söyleyeceğim, din ile Atatürk'ü kıyaslamanın saçmalığını anlamıyorsanız konuşmamız için uygun seviye ortamı yok...Atatürk'ü gönderdiği için Allah'a, geri kalan da herşeyi Atatürk'e ve aziz şehitlerimize borçluyuz.O olmasaydı, ne müslüman olurdun, ne ahmet.Asimile olur giderdin.Şuanda bi antropolojik kazıdan kemik yapılarımızı incelerlerdi...

Zart zurt Kapitülasyon veren, duyun-u umumiye vakfı yüzünden meteliksiz, arapların bile sırtını döndüğü ümmetçi politikaya 1. Dünya savaşına kadar bağlı kalan bi devletti Osmanlı...

Objektif düşünmek önemli...
Ayrıca, plaka konusunun altında yaptığımız tartışma hiç etik değil...

Eagle34
10/10/2013, 00:22
ben ne zaman bi konu açsam konu dağılıp ya siyasete yada dine geliyo ya bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın dinde tartışılmaz zaten herşey açık dinde çok kafanıza takılan bişi olursa arayın diyaneti sorun

sundown
10/10/2013, 08:40
Adamlar her fırsatta her platformda, her konuşmada Atatürk'e kin kusuyorlar. Ne günlere kaldık..

outlife
10/10/2013, 12:55
şu aşamada plakalara bu harflerin geleceğini sanmıyorum ama doğudaki belediyelerin tabelalarında var ve birşey olmuyorsa (yapılmıyorsa) yakındır doğudan başlayarak plakalara bu harflerin gelmesi.

gönül isterki sorunların çözümüne wqx den, isim değiştirmelerden, andımızdan, roman enstitüsünden vs değil asgari ücretin yükseltilmesinden, işsizliğin azaltılmasından, savaştan vazgeçilmesinden, hala okula ayakabbısız giden çocuklardan, tecavüz edilen çocuklardan, çocuk işçilerden, öldürülen, şiddet gören kadınlardan, emek yaşamından çekilmek istenen kadınlardan, sağlıktaki muayene ücretlerinin kaldırılmasından, ilaç paralarından, eğitimde fırsat eşitliğinden, dinde özgürlükten, ulaşım sıkıntılarından, %65 vergilerden, hala shell ve bp ye çıkarttığımız petrolden, yabancılara ihale ettiğimiz milli uçaktan,, milli gemilerden, milli bişeylerden, işçi ölümlerinin engellenmesinden vs başlansaydı...

gönül isterki burada yazılan bunca yorumun içinde azıcıkta ( türkçe kürtçe atatürk din allah vss yerine) yukarda saydıklarımdan da yazılsaydı...

neyse sağlık olsun...

görkem koçsan
10/10/2013, 13:10
mevzunun yeri burasımı emin değilim ama çok koyu Atatürkçüyüm. anıtkabire en az 3 defa gidip bi fatiha okumuşluğum var Atatürk olmasaydı biz diye bişey olmazdı çok farklı olurdu herşey onun çok iyi bilincindeyim ama inanın Atatürk siyasette bi işe yaramıyor artık bunu kullanlara ben gerizekalı gözüyle bakıyorum, sonuçta o bizim ATAMIZ öldü allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun nur içinde yatsın ama artık ATATÜRK siyasette bi halta yaramıyor daha farklı olmak lazım siyasette. Ha mevzu siyasetse şu anda en büyük gerizekalılığı Atatürkçüyüm diye geçinen aslında Atatürk ün doğum tarihini bile bilmeyen gerizekalılar yapıyor, akılları değiştirmek lazım artık devir akıl devri bunu unutmamak lazım. ha bu arada kimseye bi laf soktuğum falan yok kimse üzerine alınmasın genel olarak konuşuyorum.

nrcnft
10/10/2013, 13:34
O zaman istanbulu feth eden fatih sultan mehmede anadoluyu feth eden alparslana islami bize teblig eden peygambere borcluyum vatanimi ve dinimi. Aslina bakacaka su anda cok ds turk degiliz zaten hersey avrupalasmis. Her seyimiz batili. Afrikada somirge halinde ama yine dinlerini yasiyorlar milli degerleri somuruluyor sadece. E bizde somuruluyoruz ama ya siz farkinda degilsiniz ya da ben bilmiyorum. Ataturke kin kustugu yok kimseni siz bir insani zorla sevdirmeye kalkiyorsunuz. Kanunla bir insani zorla kimseye sevdiremezsiniz bu samimi olmaz. Ve ilahlastirmanin manasi yok ataturk olmasaydi ne olurdu diyip klise laflqra verek yok. O zaman en basa gitmemiz lazim osman bey olmasaydi turk diye bir irk olmazdi. En buyuk lider osman beydir yildirim beyaziddir kanunidir o zaman

nrcnft
10/10/2013, 13:38
Yukarida bir arkadasda soru paylaymis odw soylenti hadi birde gercek olsun diyelim orasi zaten imamhatip allah buyuk demis bu seni neden rahatsiz ediyor ki ataturke bir sey dememiski. Isin ozune bakcak olursak biz bu oyunlari cok gorduk tomanin altina yatip polis tomazyla ezdi diyen zihniyetle ayni

nrcnft
10/10/2013, 13:48
Bir arkadasda osmanliyi karalamis osmanli 600 yil cihana hukmetti hemde zart zurt kapitulasyonlarla hemde bakalim su anki super guc kac yil surecek varmi dunyada osmanlinin ornegi hepsi 50 veya 100 yil super guc kalmistir osmanlinin dunyada izleri vardir dunyanin kuyruk acisi vardir. Turk izlerini dunyada yansitan osmqnli kotu, kurtulus savasinda zaten halk orgutlenmedimi kuvayi milliye kendiliginden olusmadi mi. Geri kalan butu her sey laiklik zaten. Cuma, sapka, medreseler, olcunun batilasmasi, medeni hukuk, ceza hukuku, vs diger kanunlar isvecden almandan italyadan alinma. Elbette yapilzn guzel seyler var ama bu kimsenin kimseye tapacagi olmasaydin olmazdik dedirtecek seyler degildir. Hadi manevi inancin yok diyelim o zaman da her seyi babana annene borclusun ama varligini hic bir sekilde baska bir insana borclu degilsin. Baban ingiliz olsaydi bizde ingiliz milliyetcigi yapar hatta turklerden nefret ederdik. Tuh la neden ingikiz dogduk biz demezdik heralde

LeoN48
10/10/2013, 14:24
Bir ülkede ULUS bilinci olmadan, maddi manevi hiçbir değeriniz olmaz. Dünyada kapital düzenin efendileri A.B.D., İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, tek tek ele aldığınızda hepsi bünyesinde onlarca farklı kökeni barındıran birer ULUS devlettir. Bunun üzerinde birazcık kafa yorup düşünürsek yıllarca birbirine karşıymış gibi gösterilen kavramların anlamsız kavgalarında boğulup gitmeye mahkum olmayız.

tyilgin
10/10/2013, 14:38
İngilizde olsaydım farketmezdi deyip türklüğün o kadarda önemli olmadığını söylüyorsun. Senin, benim, bizim düşüncelerimizin boyutlarının ötesinde düşünürlerin hatta üstelik türk dahi olmayanlarının bile türk milleti hakkındaki övgülerinin faziletlerinin önemli olmadığını düşünüyorsan bana da buna saygı duymak düşer.

Fatih,Alparslan,Beyazid,Kanuni vs. gerçekten övgüleri hak etmiş lider isimleri. Madem bu kişilerin kim olduğunu biliyorsun o zaman Atatürk ile bu liderlerin arasındaki farkı da hiç düşündünmü ?

Ben kimseyi kimseyi sevmeye zorlamıyorum. Sadece, düşmanlarının bile saygı ve övgü ile bahsettiği birinin saygısızca eleştirilmesi benim zoruma gidiyor.

orasi zaten imamhatip allah buyuk demis bu seni neden rahatsiz ediyor ki ataturke bir sey dememiski.
bu konu hakkında yukarıda yazdığım yorumu iyi okumamışsın sanırım. konuyla ilgili paragrafta Atatürkten bir kez dahi bahsetmediğim halde niçin imam hatipli birinin Atatürke bir şey demiş te bende onu eleştirmişim izlenimi yaratmaya çalıştığını anlayamadım. Kaldıki diyorsa da o da onun fikri. Ayrıca orası dediğin yer imam hatip değil, imam hatip mezunu 36 yaşındaki arkadaşıma bilgisayar hakkında birşeyler öğretmeye çalıştığım yer kendi evim.
Ben anlatmaya çalıştığımın ne olduğunu 21 numaralı mesajda gayet net bir şekilde anlattığıma inanıyorum. Ama neresini okuman gerektiğini bulamıyorsan tekrar sorayım. Klasör yarat dediğimde kendimi yaratıcımı ilan etmiş oluyorum ????

Eagle34
10/10/2013, 15:00
konu iyice sapıttı:D

tyilgin
10/10/2013, 15:05
konu iyice sapıttı:D

Haklısın, ancak senin sorunun cevabı yukarılarda verildiğinden dolayı içim rahat. yoksa yorum yazmaya devam etmezdim.

Eagle34
10/10/2013, 15:08
Haklısın, ancak senin sorunun cevabı yukarılarda verildiğinden dolayı içim rahat. yoksa yorum yazmaya devam etmezdim.

benim sorum gayet basitti bu harflerle plaka alabilirmiyim gayet açık bi soru bunun cevabı evet veya hayırdır,bu sorduğum sorunun siyasetle yada dinle yakından uzaktan alakası yokki:D

tyilgin
10/10/2013, 15:19
benim sorum gayet basitti bu harflerle plaka alabilirmiyim gayet açık bi soru bunun cevabı evet veya hayırdır,bu sorduğum sorunun siyasetle yada dinle yakından uzaktan alakası yokki:D

Ben 2 ve 8 numaralı mesajlarda Deniz ve Furkan'ın cevapladığını düşünmüştüm :)

cemdogu
10/10/2013, 17:10
Atatürk'ü sevmek zorunda değilsiniz.Ancak saygı göstermek durumundasınız, onun sayesinde kurulan bir devlet burası.Elbette Kuvayi milliye kendiliğinden oluştu ancak, Atatürk Sivas Kongresinde, tüm kurulan bölgesel faydalı cemiyetleri birleştirmeseydi eğer bu da hiçbir işe yaramayacaktı.İslamiyeti koruyan kollayan diyorsunuz ama, osmanlı döneminde islamiyet en büyük yobazlığın sebebi olmuştur.şu kıyası yapmanız gerek, Allah için diğer ırktan diğer ülkeden diğer sınıftan adamları öldürüyorsunuz.Fethettiğiniz ülkelerden cariye getiriyorsunuz, saraya sokup padişaha harem kuruyorsunuz.Üstelik bunları zorlamayla müslüman yapıyorsunuz ve yatağa atıyorsunuz.İslam dininde böyle bir sapkınlık sapıklık yoktur.Hiçbir teamül bunu açıklamaz.İslamda eş ile yapılan çocuklardan aile kurma kavramı vardır, başka ülkenin kızını getirip te ondan çocuk yap nesil devam etsin mantığı islamda yoktur.Ayrıca yüce Allah herkesi eşit yaratmıştır, Padişah sıfatındaki insanın, diğer insanlara Kullarım deme hakkı da yoktur.Osmanlı bu eski düşünceyi bırakamadığı ve yobaz,geri, kelleci mantıkta yürüdüğü için, 20. yüzyıla geldiğimizde padişahların hala "dünya bizim anasını satiyim" mantığında devam ettiği için dağıldı.

Ulus devlet kavramında arkadaşa katılıyorum.Bir devletin sadece adı vardır.Türkiye'de Türkiye.Bu, içinde yaşayan herkesi Türk yapmaz.Aksine Türkiye içinde bulunan bütün vatandaşlarıyla Türkiyedir..Atatürk bunu da sağlamıştır.Osmanlıyı yüceltiyorsunuz, google'a Osmanlıcılık, Türkçülük, Ümmetçilik politikalarını yazarsanız Osmanlının zamanında ne kadar ırkçı bir devlet olduğunu net olarak görür ve kavrarsınız...

Gerçekten çok gereksiz bir tartışma oldu, kişisiyle de konusuyla da.Atatürk'ün değerini bilmeyen, onun gösterdiği yoldan devam etmeyen zihniyetle tartışmak duvara konuşmaktan farksız benim açımdan.Eminim ki bu şekilde düşünen de birçok arkadaşım vardır.Bu Atatürk'ü övmek ya da Atatürk'e tapma (tövbeestağfrullah) değildir.Objektif olarak bakmayı bilirseniz eğer, benim gibi Atatürk'ün Diktatör olduğunu bile düşünebilirsiniz.Ben böyle düşünüyorum ama onun açtığı yolun doğru yol olduğunu düşünüyorum.Hem islamcı bir tavır, hem de ulus mentalitesiyle hareket edebilmesi beni etkiliyor.

Sonuç olarak herkese hayırlı perşembeler diliyorum.Plakaya eğer o harfler girerse çok komik plakalar görebiliriz :D 06 AQ 1994 , 06 6969 gibi :D

nrcnft
10/10/2013, 20:36
Sen osmanli padisahlari hakkinda sozlerinde saygidan eser yok sen bu islam alimi olan padisahlar hakkinda futursuz ithamlarda bulunup hemde ataturk hakkinda sevmesenizde saygi gosterin demen buyuk bir tezattir bana gore. Once o saygiyi kendin gostereceksin. Padisahlar yurt disindan cariye getirdiginde sen yatak odasindamiydin bu konuya girmiyorum bile. Sadece tarihi dizilerden takip eden bir millet olduk. Bu zihniyet osmanliyi karalayarak ataturku sevdirmeye calistigi icin bunlar yasaniyor yoksa sorun ataturk degil sizsiniz. Sizin bu dayatmalariniz ve baskalarinin deger verdigi seyler hakkinda ahlaksizca konusmaniz ve bunu yaparkende cumleye saygi gostermek zorundasiniz diye baslamanizdir

cemdogu
10/10/2013, 21:03
Sen osmanli padisahlari hakkinda sozlerinde saygidan eser yok sen bu islam alimi olan padisahlar hakkinda futursuz ithamlarda bulunup hemde ataturk hakkinda sevmesenizde saygi gosterin demen buyuk bir tezattir bana gore. Once o saygiyi kendin gostereceksin. Padisahlar yurt disindan cariye getirdiginde sen yatak odasindamiydin bu konuya girmiyorum bile. Sadece tarihi dizilerden takip eden bir millet olduk. Bu zihniyet osmanliyi karalayarak ataturku sevdirmeye calistigi icin bunlar yasaniyor yoksa sorun ataturk degil sizsiniz. Sizin bu dayatmalariniz ve baskalarinin deger verdigi seyler hakkinda ahlaksizca konusmaniz ve bunu yaparkende cumleye saygi gostermek zorundasiniz diye baslamanizdir

geçeceksin o işi. ben osmanlı torunu olduğumu hiçbir zaman reddetmedim . nasıl ki Atatürk'ün de farklı yorumlanabilecek durumları varsa örneğin : Alkolik olması, bir nebze diktatör olması, asması kesmesi gibi.
Osmanlı padişahlarının 7 ceddinde de yorumlanabilecek unsurlar var.Terbiyesizlik içine gireceksek konuşmaya değmez bu konu, odanın içinde falan hoş olmuyor? Tarih kitaplarını açtığın zaman nazik bir dille yazılsalar da harem denen oluşumun padişahın zevk-i sefa içinde yaşaması için ayarlanan kadınlardan cariyelerden oluşuyor.bu da ne demek? Halvet demek... değil mi?

Objektif bakıyorum olaylara.herşeyi eleştirmek makbuldur.Sana o görüş uyar bana bu görüş uyar kaldı ki yitip giden akımların peşinden koşmak ağır hayalperestlik.Ne ben Atatürk'ü geri getirebilirim, ne sen Osmanlı'yı geri kurabilirsin.