PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hyundai i20 1.4 otomatik hk. görüşlerim

kbc
02/10/2013, 15:36
5-6 gün i20 kullanma fırsatım oldu böylelikle aracı da bir çok ortamda test etmiş oldum. Görüşlerimi paylaşmak istedim.

Araç benzinli ve yakıt tüketimi konusunda çok acımasız bir araç :) uzun-kısa yol ortalaması 10 lt gösteriyor. Kaç gündür benzin yetiştiremiyorum! Benim araç mjet duologic ve uzun-kısa yol ortalaması 6.5 olduğu halde fazla gelirdi. i20yi görünce puntomu öpesim geldi :)

Ön kısım, sürücü kolduğu ve görüş açısı puntoya göre daha geniş ve ferah geldi. 1.90 civarı insanlar puntoya sığmakta zorlanırken i20'de daha rahat edecektir. Ancak bu kezde i20'de arkada çok daha az yer kalıyor.

i20'nin vites kolu daha güzel görünüyor (bravodaki gibi). Puntoya niye manuel görünümlü koyuyorlar onu anlamıyorum firmanın büyük bir ayıbı bence bu.

Ses sisteminde pek bir fark göremedim. Yüksek sesle müzik dinlemediğimden de olabilir. Bu nedenle şu daha iyi diyemem.

Lounge model kullandığımdan puntonun kliması ve radyo kısmı i20den çok daha güzel. i20'de de yan aynaları otomatik olarak kapatan bir düğme var karizma olmuş. keşke puntoda da olsaydı.

Punto direksiyonun city modu bir avantaj. i20 direksiyonu manevralarda oldukça ağır geldi.

Bagajda çok fark yok ya da ben çok kullanmadığımdan dikkat etmedim.

i20 amortisörleri daha sert bu bazen avantaj bazen dezavantaj oluyor ama ben sert olmasını daha çok sevdim sanki.

Birde benzinli olmasının verdiği bir sessizlik var ama bunu dizelle karşılaştırmak mantıksız biliyorum. Gerçi benzinli de olsa yokuş çıkarken baya bir gürültü geliyor içeri.

Tam otomatik olduğu için i20 çok daha çabuk hızlanıyor.

Vites geçişleri konusunda ikisinin de sıkıntısı yokuşlar. Puntoda yokuş çıkarken hızlanma problemi yaşıyordum. i20de de aynısını yaşadım. (Burda duologic bir avantaj diye düşünüyorum kendim vites değiştirebildiğim için.)

Genel olarak böyle ama en fazla dikkatimi çeken fark en başta yazdığım yakıt tüketimi konusu. Bu da benzin-dizel farkı yüzünden belki ancak i20nin dizel otomatiği olmadığı için otomatik düşünenlerin başka çaresi kalmıyor.. Açıkçası ben bu tüketimle ( lpg gibi alternatifleri bilmiyorum) bu aracın yanına yaklaşmazdım.

SaLDo
02/10/2013, 20:39
Punto'dan aman aman bir artısı olmayan bir araç. Yemişim otomatik katlanan aynasını :)

knidos111
02/10/2013, 20:48
puntonun nun city mod direksiyonu ve 1.3 mj motoru yeter

Evren_c
03/10/2013, 08:56
Bilgi için teşekkürler. Ben de Punto'nun genel olarak daha iyi bir araç olduğunu düşünüyorum. I20 tork konvertöründen dolayı çok yakıyordur ama vites geçişleri daha hızlı ve konforludur tahminim.

alibozpinar
03/10/2013, 10:51
Arkadaşlar merhaba;

Daha geçen hafta bizde babama i20 sense 1.2 85 hp motor düz vites aldık.
aynı Fiyata alınacak olan puntoya göre donanım olarak ciddi olarak önde bir araç bence . (araçta sis farı , gündüz ledi, park sensörü, far sensörü, yağmur sensörü, cruze control, navigasyonlu dvd li orta müzik sistemi, geri görüş kameralı, kararan dikiz aynası, katlanan aynalar. Çelik jant , 4 cam otomatik vs.... mevcut)
Arabaya ilk bindiğinde aldığın zevk puntoda daha iyi. Görüntü olarak.
Arka koltuklar arkadaşımızın dediği gibi biraz daha dar.
Aracın yolda giderken içeri aldığı ses konusunda puntodan daha iyi olduğu kesin.
Araç daha 100 km de ortalama 6,1 olarak görünüyor yakıt ortalaması. sadece şehir içinde kullanıldı.

Bunları bilgi amaçlı olarak yazdım , kendi görüşlerimi belirtmek istedim.

fotobelit
03/10/2013, 11:31
Hyundai nin tek sevdiğim yanı,kapılar açılınca çıkan o güzel ses :)..Keşke puntoda olsaydı..

SKELETER
04/10/2013, 02:12
Abimin corollasına yandan dingilin biri bodoslama girdiğinde servis bu aracı vermişti. Bir hafta ben kullandım. İç dizayn olarak göstergelerde mavi ışık kullanmaları hoşuma gitti. Gel gelelim gerçeklere bomboş tökez bir araçtı. Teknolojik olarak hiç bir şey yoktu. Benzini az yakıyor derken az daha yolda kalıyordum. Meğersem ibre bir anda düşüyormuş. Sıfır benzin var gösterirkende 50 km yol yaptım. Malum kiralık araç sonuna kadar zorluyor insan. Aracın iç görüntüsü gece güzelmiş gibi görünse de her marka her sınıf araç kullanmış biri olarak sadece şekilden ibaret olduğunu net olarak söyleyebilirim.

Kıssadan hisse Punto ya rakip bile olamaz net olarak söylüyorum.

ykaya1983
04/10/2013, 22:54
Ben bu aracı arkadaşım aldığında grande puntom ile aynı güzergahta ayrıntılı birşekilde denemiştim.Motorun 1.2 85 hp olmasına bakmayın performansı 77 lik firelerden bariz şekilde kötüydü.Yol tutuşu grande puntonun daha iyi.Frenler grande punto bariz daha iyi.Donanım olarak baz versiyonda bile arka kapıların otomatik olması ve birkaç ayrıntı ile birlikte donanım olarak puntodan iyi denebilir.