PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çam Reçinesi çıkarma

kitanotr
15/09/2013, 12:51
Evet beyler ufak bir sorunum var;

şirkette aracımı park ettiğim yerde çam ağaçları var, dolayısıyla araca reçine damlıyor.1-2 yerde var. bunu boyaya zarar vermeden nasıl çıkarabılırım.

OzzY
15/09/2013, 13:48
benzin veya mazot iş görür

kitanotr
15/09/2013, 14:23
benzin veya mazot iş görür

o zaman belki gaz' da iş yapar. zift çıkarmak için genelde gaz kullanıyorlar.

benzın, mazot sanırım boyaya zarar vermez.

OzzY
15/09/2013, 14:25
ben benzini çok kullandım, kullandıktan sonra durulayın sorun olmaz.

kitanotr
15/09/2013, 14:34
ben benzini çok kullandım, kullandıktan sonra durulayın sorun olmaz.
inşallah kolay hallolur. çünkü yıkamacım biraz sıkıntılı bir iş diye bahsetti. hatta pasta-cila yada boya koruma yaptırınca ince zımparayla falan halledilir demişti.

EvoKoray
15/09/2013, 14:52
sitedeki ağaçlardan benimde yapış yapış oluyordu arabanın üstü , yıkamada da tam çıkmıyordu cila alıp uyguladım normale geldi , arabalara zarar veriyor diye otoparkta ağaçlara damlatan ağaçları kestik

kitanotr
15/09/2013, 14:55
kendimi cila vb. uygulama yapacak kadar bilgili bulmuyorum, hoş vaktimde olmuyor.
artık en son çare benzin vs. işlemlerle çıkaramazsam boya koruma yada cila vs. neyse yaptırırım.

OzzY
15/09/2013, 14:56
benzin çıkartmazsa kil deneyin.

kitanotr
15/09/2013, 19:29
yok mu başka reçineyle başı belada olan:)

serkandikici
26/09/2013, 22:18
Ben aracı sürekli cilalı tutuyorum bu sayede reçine araca yapışmıyor bi tazyikli suda tamamen çıkıyor. Bizim site komple çam başka çare yok zaten

onur006
21/04/2014, 23:58
kaynamış su ve bez bu kadar basıt uğraşmaya gerek yok ;)

cdogu
22/04/2014, 01:07
kaynamış su ve bez bu kadar basıt uğraşmaya gerek yok ;)

yok öyle olmuyor işte Onur abi. Altında illa ki bi leke bırakıyor. Ya da yapış yapış kalıyor..

benim tavsiyem,Ozan abinin dediği gibi kil olur. çok fazla bastırmadan komple arabayı kille temizleyebilirsiniz. Böylece boyanızın tamamı da parlar.

Pasta cila yapmaktan da korkmayın. İyi bir pastayı elle uygulayabilirsiniz. Cila zaten elle atılıyor. Aracınızın cilasını 3 haftada ya da ayda 1 yenilediğiniz sürece o reçineler kolay kolay yapışmaz. Tazyikli suyu basarsınız gider.

onur006
22/04/2014, 13:36
yok öyle olmuyor işte Onur abi. Altında illa ki bi leke bırakıyor. Ya da yapış yapış kalıyor..

benim tavsiyem,Ozan abinin dediği gibi kil olur. çok fazla bastırmadan komple arabayı kille temizleyebilirsiniz. Böylece boyanızın tamamı da parlar.

Pasta cila yapmaktan da korkmayın. İyi bir pastayı elle uygulayabilirsiniz. Cila zaten elle atılıyor. Aracınızın cilasını 3 haftada ya da ayda 1 yenilediğiniz sürece o reçineler kolay kolay yapışmaz. Tazyikli suyu basarsınız gider.
meguiars ın kilini aldım bi de biton para verrdimsürt allah sürt belki 500 kere surdum yavaş yavaş aldı reçineyi ama kili uygularken normal su puskurtup kilide ıslattım ben megerse yuzey ıslak kil kuru olucakmış:D ben ugraşırken bi amca geldi sıcak su dök bezle sil dedi döktüm sildim bi baktım çıktı hayret ettim :D boşuna ugraşmışız dedim kendi kendime ... :D ustunede meguiarssın ntx şampanıyla yıkadım pırıl pırıl oldu araç birazda ağaçtan ağaca değişiyo galiba

cemdogu
22/04/2014, 14:26
ben çam lekesini hayatım boyunca çıkaramadım ya.illa kil .. kil yoksa pasta.Spoilerın üzerinde renk solması oldu bu şey yüzünden.Kil dediğin gibi ilk yoğuruşta sadece su sıkılır Sonra yüzeye ılık ya da normal su sıkılabilir.

Xperia L cihazımdan ile gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim.

mesutbuyruk
24/04/2014, 13:11
ben benzincilerde iki köpük bol fırca ve suyla hallettim buyutulcek şey deil yaşadım gördüm :)

EMRE ALTINOK
24/04/2014, 14:24
Ağaçlardan uzağa parkedin.

Evren_c
24/04/2014, 14:41
ben benzincilerde iki köpük bol fırca ve suyla hallettim buyutulcek şey deil yaşadım gördüm :)

Fırça mı? :(
Çizik içindedir şimdi o bölge...

cdogu
24/04/2014, 15:14

Arabaya fırça değdirme ustam. Sana tavsiyem. Olur da bir sokak lambasının altına park edip bakarsan kılcal çiziklere asabın bozulur sonra.

LG-D802 cihazımdan gönderildi

HAMLET
13/06/2014, 16:46
reçine cok uzun süre kaldıysa kilden başkası zor çıkartır boyaya zarar vermeden ana yeniyse ılık su ile de olur. kili sabunlu su ve cilalı sampuanı reçine olan yere sıkarak silerseniz sonuç alırsınız ancak ben öyle çıkarmıştım.

Chipset001
13/06/2014, 17:08
Aynı durum aracımda vardı. Hatta baska kalıntılarda vardı. Elinizle araca sürttüğünüzde sanki duvara sürtüyomus gibi oluyordu. Meguiars'ın kilini aldım bu bölgelere uyguladım. Ne varsa söktü aldı üzerine de güzel bir boya koruma yaptım. şimdi de her yıkama sonrası quick wax+boya koruma kullanıyorum. Aracın üzerinde mum tabakası olusturuyor kus pislediğinde yada recinede bu tabaka zarar görüyor boyaya işlemiyor dahi. Kesinlikle öneririm.

fct1071
26/08/2014, 01:38
Evet beyler ufak bir sorunum var;

şirkette aracımı park ettiğim yerde çam ağaçları var, dolayısıyla araca reçine damlıyor.1-2 yerde var. bunu boyaya zarar vermeden nasıl çıkarabılırım.

konunun üzerinden biraz geçti ancak ben tatildeyken arkadaşlar aracı şubede çam ağaçlarının altına çekmişler. geldiğimden beridir çıkartmak için uğraşıyorum, kil, cila, basınçlı su sonuç yok en son mesajlardan birinde arkadaşın " sıcak suyla yıkayın" tavsiyesiyle bir kova kombiden alınmış kaynar suyla hazırlanmış köpüklü su ve iki kovada yine kombiden alınmış duru su ile bugün aracı yıkadım.
önce aracı ıslattım sonra iki kova kaynar suyu tavandan boşalttıktan sonra kaynar köpüklü suyla bir güzel yıkadım. sonuç dört dörtlük oldu çam reçinesinden eser yok. tavsiye ederim hem en pratik yöntem hemde zahmetsiz

Gorky
26/08/2014, 03:24
sitedeki ağaçlardan benimde yapış yapış oluyordu arabanın üstü , yıkamada da tam çıkmıyordu cila alıp uyguladım normale geldi , arabalara zarar veriyor diye otoparkta ağaçlara damlatan ağaçları kestik

abi 70-80 tlye kıyıp bi katı wax alsaydınız. yıllarca bitmiyo o. bikaç ay geçmeden yenilemeye de ihtiyaç duymuyosunuz. naptınız ağaçlara ya..

cdogu
26/08/2014, 05:09
abi 70-80 tlye kıyıp bi katı wax alsaydınız. yıllarca bitmiyo o. bikaç ay geçmeden yenilemeye de ihtiyaç duymuyosunuz. naptınız ağaçlara ya..

FK1000P aldım 50 gramlık bölünmüş. Bir kere kullandım. Hakikaten 10da 1'i bile gitmedi. Büyük kutusunu alsaydım herhalde 30 yaşıma kadar gider.

Evren_c
26/08/2014, 12:30
Ağaçları kesmek ilginç bir çözümmüş!

İzopropil alkol de çıkarır diye düşünüyorum. Yaklaşık 20 saniye falan sürer herhalde :)