PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlkokulda Andımız Kaldırılsın Eylemi...

Arrest
13/09/2013, 18:09
https://k1309.hizliresim.com/1f/f/snsxy.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

Okullardaki 'andımız'a karşı Diyarbakır'da bir eylem yapıldı.

Diyarbakır’da 57 sivil toplum örgütü ’Özgürlüklerin önü açılsın’ sloganıyla, okullarda okutulan ’andımız’ın kaldırılmasını istedi. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, "1930’lu yılların totaliter ve faşizan uygulamaların ürünü olan bu ucube uygulamaya bir önce son verilmedir" dedi.

Tırnak içinde diyorum Ne mutlu türküm diyene ibaresine " Ucube " diyor...

Memiş şöyle konuştu: "Müslüman çocuklara her sabah gün doğumu ile adeta ibadet bilinciyle bu saçma ve şirk kokan sözleri söyletmek gaflet ve ihanet ile özdeştir. 1930’lu yılların totaliter ve faşizan uygulamaların ürünü olan bu ucube uygulamaya bir önce son verilmedir." Grup açıklamanın ardından dağıldı.

Bende bunun üzerine

Ya Sev Ya Terket diyorum

Gorky
13/09/2013, 18:22
cemaatcileri desteklemiyorum, zaten müslüman değilim.
ama bende andımız'ın kaldırılmasından yanayım.
tek bir siyasi fikre ve ideolojiye odaklanmış bu metni her sabah binlerce öğrenciye okutmak, faşizmdir.
herkes atatürkçü olmak zorunda değil , herkes türk değil , herkes türk olmak zorunda değil.
müslüman olmadığı için çocuğun din dersine girmesini istemiyorsun ama çocuğa atatürk'un yolunda yürüyeceğine yemin ettiriyorsun. çelişki var.
ulusalcılar da en az ampülcüler kadar faşist. bir taraf dini dayatıyor , öbür taraf milliyetçiliği.
kürtler, ermeniler, araplar, rumlar, çerkezler , lazlar varlıklarını neden türk varlığına armağan etsin ki?

cdogu
13/09/2013, 18:23
Melih Gökçek yüzü kapalılara terörist der. Bunlara da desin. Madem demokrat birisi..

ha,bu arada 57 Sivil toplumu= 20 kişi. Bir kadrajı doldurmayacak kadar kişi var...

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

therasmus
13/09/2013, 18:57
Bende kesinlikle kaldırılmasından yanayım...
Örnek olarak üstte arkadaşın yazıdığı gibi neden bir kürt ne mutlu türküm diyene desin ki? ve bunun gibi çok yanlış manalar içermekte.

Fotoğraf ise kesin başka bir yerden alıntılanmış bu habere iliştirilmiştir.Fotoğrafa bakarak yorum yapmak yanlış olur.

Arrest
13/09/2013, 19:52
Ozan Arif - Türkiyede Tek Kimlik Türklüktür Efendiler! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=EfwC9pydDic)

o zaman bu şarkıyı size armağan ediyorum ;)

Gorky
13/09/2013, 20:21
Ozan Arif - Türkiyede Tek Kimlik Türklüktür Efendiler! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=EfwC9pydDic)

o zaman bu şarkıyı size armağan ediyorum ;)

o zaman tek birşey söylüyorum. lütfen siz ve diğer ulusalcı faşist kitle , sakın gezi parkı eylemlerini sahiplenmeye kalkmayın! faşizme karşı sürdürdüğümüz bu onurlu direnişi bozuk milliyetçi anlayışınızla lekelemeyin.

zaten ne taksimde görürüz sizi ne kadıköyde ne tuzluçayırda ne de armutluda.
kuru kalabalığınızla birlikte bulunduğunuz semtte 10. yıl marşı söyleyerek yürürsünüz.. gerçek direnişi ayakta tutan sadece sosyalist hareketler ve anarşistlerdir. :)

ben de bunu size armağan ediyorum:

Gündoğdu Marşı - (Grup Yorum) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=o5q-36JOXX8)

Arrest
13/09/2013, 20:31
o zaman tek birşey söylüyorum. lütfen siz ve diğer ulusalcı faşist kitle , sakın gezi parkı eylemlerini sahiplenmeye kalkmayın! faşizme karşı sürdürdüğümüz bu onurlu direnişi bozuk milliyetçi anlayışınızla lekelemeyin.

zaten ne taksimde görürüz sizi ne kadıköyde ne tuzluçayırda ne de armutluda.
kuru kalabalığınızla birlikte bulunduğunuz semtte 10. yıl marşı söyleyerek yürürsünüz.. gerçek direnişi ayakta tutan sadece sosyalist hareketler ve anarşistlerdir. :)

ben de bunu size armağan ediyorum:

Gündoğdu Marşı - (Grup Yorum) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=o5q-36JOXX8)

Bir toplumun diğer bir toplumu aşağalamak karalamak amaçlı verdiği değerlere ucube denmesine saygı duyuyorsan bişey diyemem.

Türklük milyonlarca kişi için bir değerdir , Atatürkçülükte , veya İngiliz olmaktan gurur duyanlar vardır , Amerikan olduğu için gurur duyanlar. İmzanda olan kişilere benim sonsuz saygım var. Ben onlardan birine kalkıp ucube desem senin hoşuna gitmez ki ben böyle bişey demem ama Radikal sağ görüşlü olanlar diyor onların böyle demesi nasıl hoşuna gitmiyorsa sende insanların verdiği değere ucube diyen birinden eğer bu politik görüşe sahipsen saygı duyman gerekir.

Senle daha fazla tartışmayacağım son olarak sana sadece tek bir şey demek istiyorum.

İnsan oğlu ömrü boyunca
1. Vefasız
2. Nankör
olmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları tarafından kurulmuştur. Bu Cumhuriyetin temelini onlar atmış bu topraklardan emperyalistleri temizleyen onlardır. Senin ömrün içinde bunu bilmen yeter. Bu Ülkeyi kuranların verdiği " Türklük " Sıfatına saygı duymaman senin seviyeni belli eder.

cemdogu
13/09/2013, 21:27
Andımızın kaldırılması konusunda nötr'üm.Yıllardan beridir söylenir, sabah ayıltır.Asıl soru, yıllardan beridir söylenen şey neden şimdi göze battı?

Geçiyorum, din dersleri.Kendini okulun müdürüymüş gibi gören, el değmeyecek kadar afedersiniz **** kalkmış din kültürü hocaları yüzünden bu dersten nefret ettim.Benim dedem, okulda din dersi anlatan adam/kadınlardan daha iyi anlatırdı bana.Ayrıca, doğduğu anda kimliğine sorgusuz sualsiz İslam ibaresini çakanlardan da nefret ediyorum.O çocuk kendi seçmedi bunu, kendi kabullenmedi.Hiçbirşeyden haberi yok, din nedir bilmez, 3 harf bir araya getirmeden müslüman olur.işte bu , devlet büyüklerimiz tarafından şekillendirilecek yobaz ve açıkgörüşkülükten yoksun insanlar üretmeye çok müsait bir ortam....

Sony Xperia L'den Pro ile Gönderilmiştir.

Arrest
13/09/2013, 22:06
Andımızın kaldırılması konusunda nötr'üm.Yıllardan beridir söylenir, sabah ayıltır.Asıl soru, yıllardan beridir söylenen şey neden şimdi göze battı?

Geçiyorum, din dersleri.Kendini okulun müdürüymüş gibi gören, el değmeyecek kadar afedersiniz **** kalkmış din kültürü hocaları yüzünden bu dersten nefret ettim.Benim dedem, okulda din dersi anlatan adam/kadınlardan daha iyi anlatırdı bana.Ayrıca, doğduğu anda kimliğine sorgusuz sualsiz İslam ibaresini çakanlardan da nefret ediyorum.O çocuk kendi seçmedi bunu, kendi kabullenmedi.Hiçbirşeyden haberi yok, din nedir bilmez, 3 harf bir araya getirmeden müslüman olur.işte bu , devlet büyüklerimiz tarafından şekillendirilecek yobaz ve açıkgörüşkülükten yoksun insanlar üretmeye çok müsait bir ortam....

Geçen uzaktan bir akrabam ankaraya gelmiş bir bara gittik. Garson geldi ve ;
Ben : Bi 50cc bira alabilirmiyim arjantin bardakta dedim
Akrabam : Banada bi 50 lik getir! dedi
ve bunu diyen akrabam öğretmen bendende yaşça büyük. Yani karakterin kişiliğin sıfatlarla alakası yok karşısında köpek var gibi 50lik getir dedi ve bunun yanlış oldugunu anlatmaya çalıştım fakat şurasıda var kimlik konusuna gelince
Kimliğinde dinin islam yazıyor evet sana sormuyoralr ama bunu yazdıranda ailen hayır benim çocuğuma hristiyan yazın da diyebilir bunu neden yapmadın diye soracagın kişi ailen olmalı. veya sonradan değiştirmekte özgür oldugun birşey bu.

Misafir047
13/09/2013, 22:09
amerikada ingilterede fransada herkes ben amerikalıyım fransızım ingilizim der ama aslını inkar etmezler kardeşim lazsan laz asıllı türksün bunu demek istemiyor bunda art niyet arararım akşam akşam sinirimi bozdunuz diğer ülkelerde yaşayan yabancılar sizin gibi sıkıntı çıkarıyor mu tabi çıkaramaz sıkıysa çıkarsınlar bızımkiler demoraktikleşme bilmemle ozgurluk adı altında genişlediler şımardılar

son söz: işine gelmiyorsa defolursun işte bu kadar

cemdogu
13/09/2013, 22:12
Geçen uzaktan bir akrabam ankaraya gelmiş bir bara gittik. Garson geldi ve ;
Ben : Bi 50cc bira alabilirmiyim arjantin bardakta dedim
Akrabam : Banada bi 50 lik getir! dedi
ve bunu diyen akrabam öğretmen bendende yaşça büyük. Yani karakterin kişiliğin sıfatlarla alakası yok karşısında köpek var gibi 50lik getir dedi ve bunun yanlış oldugunu anlatmaya çalıştım fakat şurasıda var kimlik konusuna gelince
Kimliğinde dinin islam yazıyor evet sana sormuyoralr ama bunu yazdıranda ailen hayır benim çocuğuma hristiyan yazın da diyebilir bunu neden yapmadın diye soracagın kişi ailen olmalı. veya sonradan değiştirmekte özgür oldugun birşey bu.

değiştirmekle alakası yok hocam.Ben bunun için uğraşmak zorunda mıyım? Benim kimliğimi kendi irademle değiştirebilme yaşım 18. 18 yaşıma gelene kadar ailem ancak benim kimliğimi değiştirebilir.Bu da demek oluyor ki gerçekten kendi kararlarımızı verebildiğimiz süreç 18 yaş. 18 yaşına kadar kimlik değiştiremediğim için lisede zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi adı altında Müslümanlık dersi gördüm.Seve seve girdim benim dinlerle bir sıkıntım yok, anlatsınlar, yorumlayalım.Ancak yoruma açık, geniş görüşlü hocalar yok.

En basitinden kendi okulumdaki hocam'a ben "hocam akraba evliliği günah değil mi" diye soramam. ya da "çocuk yaşta insanla evlenmek günah değil mi?" desem bana tip tip bakar öğretmen...

Misafir047
13/09/2013, 22:18
değiştirmekle alakası yok hocam.Ben bunun için uğraşmak zorunda mıyım? Benim kimliğimi kendi irademle değiştirebilme yaşım 18. 18 yaşıma gelene kadar ailem ancak benim kimliğimi değiştirebilir.Bu da demek oluyor ki gerçekten kendi kararlarımızı verebildiğimiz süreç 18 yaş. 18 yaşına kadar kimlik değiştiremediğim için lisede zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi adı altında Müslümanlık dersi gördüm.Seve seve girdim benim dinlerle bir sıkıntım yok, anlatsınlar, yorumlayalım.Ancak yoruma açık, geniş görüşlü hocalar yok.

En basitinden kendi okulumdaki hocam'a ben "hocam akraba evliliği günah değil mi" diye soramam. ya da "çocuk yaşta insanla evlenmek günah değil mi?" desem bana tip tip bakar öğretmen...

kendi çocuğun olduğunda yhaparsın aynısını yapmazsan namertsin şimdi aklı başında olgun değilsin ilerde anlarsın bunu

Scottie
13/09/2013, 22:24
Arkadaşlar konuyu kişisel boyuta taşımayın... herkes kendi fikrini yazarak konuyu kavga boyutuna, kırıcı ve aşağılayıcı kelimeler kullanmadan tartışabilir... elbetteki farklı görüşler olacaktır... herkes herkesin fikrine saygı duymalıdır... aksi halde ceza alabileceğinizi unutmayın...

Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kamunun güvenliği için tehlikeli tarzda kin ve düşmanlığa alenen tahrik edici yazılar ve halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan yazılar yazılamaz. Genel mesaj yoluyla küfür (kısaltmalar dahil), hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermeyiniz....

Misafir047
13/09/2013, 22:31
bazı degerler vardır tartışılmaz eğer ki tartısılrsa zaten özgurlüğüde kaybedersiniz

toprak vatan bayrak tartışılmaz eğer tartışılırsa o zaman kaos olur hiç bir fikir dahi öne süremeyebilirsiniz bunu unutmayın

messi78
13/09/2013, 22:31
Ben kendi ülkemde Ne Mutlu Türküm Diyene! deyip faşist damgası yiyorsam sonuna kadar faşistim !

Arrest
13/09/2013, 22:55
Ben kendi ülkemde Ne Mutlu Türküm Diyene! deyip faşist damgası yiyorsam sonuna kadar faşistim !

aynen kardeşim :) sanki "TÜRK"iyede değil başka bi memlekette yaşıyoz :D

Evren_c
13/09/2013, 23:01
"Ne mutlu Türk'üm diyene" ifadesindeki Türk'lük, bir etnik köken belirtmez. Bu bir üst kimliktir. Özünüzde çerkez de olabilirsiniz laz da. Ancak Türkiye'de yaşıyorsanız, bu toprakları vatan sayıyorsanız, Türk'üm diyorsanız Türk'sünüzdür. Tıpkı aslen İspanyol olan ve Amerika'da yaşayan bir Amerikan vatandaşının "ben Amerikalıyım" demesi, bayrağını bağrına basması gibi.

"Bir takım güçler" (ki bunlar zaten dünyayı yönetiyor. Bkz: illuminati) bu ifadenin ne kadar kırılgan olduğunu bildikleri için üstüne oynuyorlar. Türkiye'yi diğer milletlerden ayıran, belki de güçlü olduğu tek şey, Atatürk'ün aşıladığı milliyetçilik bağlarıdır. Bu bağlardır ki ulus devletin temelidir. Bizi bize kırdırmak için yapabilecekleri en mantıklı şey de "Ne mutlu Türk'üm diyene" ifadesini zihinlerden silmektir. Bu yüzden son zamanlarda bu ve benzeri girişimlere tanık oluyoruz. Daha da olacağız (insanlar akıllanmadıkça). Bu yüzden sürekli Atatürk'e saldırıyorlar. Atatürk'ü hiç sevmiyorlar. Ağaca bakmaktan ormanı göremiyoruz tabiri caizse. Dikkat ederseniz "kültürel zenginliklerimiz" ayağına hep alt kimlikleri ön plana çıkarıyorlar. Tıpkı Osmanlı'nın bölünme sürecine benziyor. Adım adım bir yerlere sürükleniyoruz.

Demem o ki, zaman "sen x'sin", "sen de y'sin" diye birbirimize saldırma, birbirimizi ötekileştirme, birbirinden uzaklaşma zamanı değil. Tersine birlik olma zamanı. Çünkü "birilerinin" en korktuğu şey, örgütlü, birlik olmuş, ulus devletlerdir. Türkiye'yi Türkiye yapan da budur.

Sevgiler.

Gorky
13/09/2013, 23:15
"örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez" diye bir söz vardır.
örgütlü olmak için hiçbirşeye muhtaç olmanız gerekmiyor. ne bayrağa ,ne toprağa, ne milliyetçi faşist bir söyleme, ne de bir lidere.
bunun için için "biz türküz!! burası türkiye!! türk türk türk!!" demek yerine sadece insan olduğunuzu hatırlatın.
vatan kavramı kapitalist bir kutsiyettir. yani milliyetçilik, paralı asker beslemenin sürdürülebilir olamayacağını anlayan burjuvazinin bedava asker yetiştirme formülüdür.

ne mutlu insanım diyene.

cemdogu
13/09/2013, 23:59
kendi çocuğun olduğunda yhaparsın aynısını yapmazsan namertsin şimdi aklı başında olgun değilsin ilerde anlarsın bunu

Bazı şeyler vardır.33 yaşına gelsen de değişmez abicim.Ben söylediklerimin arkasında durmazsam, çocuğum olduğunda o kısmı boş bırakmak için (mümkünse) çalışmazsam namerdim...

Peki sen benim görüşlerimi ezdin, yaşımı ezdin.Sen nesin? Kendi görüşünüzden farklı birşey duyunca hemen delleniyorsun.Sakin kalmayı ve görüşe saygı duymayı öğrenmelisin.

Ben M.Kemal Atatürk'ün yolunda, gerek çapulcu, gerek alkolik, gerici, protestan her türlü insan olurum.

Türkiye'de yaşıyorsan kısmı...Türkiye'de yaşamak zorunda kalan atıyorum Amerikan çocuğuna Sen Türksün diye dayatmaktan farkı yok bunun.

tyilgin
14/09/2013, 00:09
Alt kimlik, üst kimlik meseleside teknolojinin getirdiği nimetlerden biri olsa gerekki yakın zamanda keşfedildi.

Mucitlerine ise diyecek sözü yazacak yer bulana aşk olsun.....

japon07
14/09/2013, 00:57
Tartışmaya katılmak istemiyorum o yüzden sadece düşüncemi belli edeyim.
Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
arkadaşında dediği gibi bunu demek faşistlikse sonuna kadar Faşistim.

brembo1
14/09/2013, 01:32
Allah ıslah etsin .... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

cdogu
14/09/2013, 01:57
Bir arkadaş demiş,kendi çocuğuna yapmazsan namertsin diye. Nasıl bir şey bu acep. Melih Gökçek mi gelmiş buraya? :)

Benim düşüncem,kimliklerde dinin yazması,gayrimüslümlerin kendini bu ülkede rahat hissetmemesine sebep oluyor. Bir kısım arkadaşım bu sorundan muzdarip.

Misal,ben bunu değiştirmek için,evvelinde muhtarlığa,sonrasında müdürlüğe gittiğim zaman adam bana bön bön bakarsa(ki ben de çekinirim toplum baskısından,ruh halidir bu,engel olunmaz) ben bu işi yapamam? Rahat olamam?

Bir istişarede ben düşüncemi söylediğimde dahi Allah'sız olarak nitelendirilip,hakarete,kötü muameleye maruz kalıyorsam,gidip bunu nasıl yaparım? Döverler diye korkarım yahu?..

Sonuç olarak,forum içerisinde "sen çocuğuna yaptırmazsan,namertsin" demek,düşünce ifadesi olmadığı gibi,hakarettir..

knidos111
14/09/2013, 03:51
ben kürt olsam her sabah bana zorla ''ne mutlu türküm diyene'' dedirtilmesini istemezdim,,,, aslında bunun tartışılıcak bir şeyi yok,bu ve bunun gibi halkları birbirine düşman eden yanlışlıklar elbette teker teker düzeltilecek,,,, almanyada da okullar var, orda da her sabah çocuklara '' ne mutlu almanım diyene'' gibi bir terane söylettiriyorlar mı acaba,veya başka bir yerde

sayal
14/09/2013, 03:52
arkadaş türkiyede yaşıyorlar ceplerinde türk kimliği bu ülkenin nimetlerinden faydalanıyorlar ha la daha beğenmiyorlar bu namkörlük değilde nedir? YA SEV YA TERKET

cdogu
14/09/2013, 04:09
Türklük,her etnik kesimin kabul edebileceği,şerefli,erdemli bir kimliktir. Ben Türklüğü ırk olarak görmüyorum. Ne mutlu Türk'üm diyene diyen çok sayıda Kürt arkadaşımız,Türkiye'nin haklarını savunan çok sayıda Kürt kardeşlerimiz var. Onlar Türk kimliğini benimsemiş insanlar. Kürt asıllı Türk'üm demek zor değil. Durum da bu zaten. Ama gelip te ülkenin doğusunda kürdistan kurmak isteyen gerizekalılar da bunu hak olarak bellemesinler bir zahmet..

Kurtuluş Savaşı'nda kürtler de savaştı. Onlar da bu topraklar için kan döktüler. Neden? Türklüğü ve Türkiye'yi kurtarmak için. Burası kürt,alevi,sunni,musluman,gayrimusluman,kendini Türk hisseden,Türkiye'yi seven herkesin toprağı. Ötekileştirilerek yaşamamızı isteyen kişiler(kim olduğunu söylememe gerek var mı?) Güya ırk ayrımı yapmazlar,kürt,Türk,Alevi,Sünni vs. Kardeştir derler. Ama şu aralar gündemde Cemevleri,aleviler vs var. Yarın kürtler olacak(geçmişte olduğu gibi) .. Bu "Kürt Sorunu" olarak nitelendirilen,devlet büyüklerinin ağzından düşmeyen durumun adı aslında "ırkçılık sorunu" olmalıydı.

Andımız bence kaldırılmamalı. Türk'lüğün bir ırk değil,bir kimlik olduğunu gençlere,çocuklara aşılamak lazım. Ama onun yapacak eğitim sistemi bizde malesef yok. Sbs,lys,kpss,ales derken,yaşam,insani değerler,kardeşlik namına çok değer kaybediliyor.

cemdogu
14/09/2013, 06:00
Amerikalıyım dersin usta.Ben de amerikada yaşasam Amerikalıyım derim.Ben Ankaralıyım mesela, Ankara'da yaşıyorum.Türkiyeliyim.

Ama ben kalkıp Amerikanım diyemem.Türkiyeliyim dersem kabul, etnik köken değil çünkü bu.

Kürt kişi de ben Kürt'üm, Türkiyeliyim diyebilir ancak.Kürdistan yok, olmayacağına da göre kendimi ifade etmiş olduğumu düşünüyorum.

stilo67
14/09/2013, 08:01

HTC One cihazımdan 2 ile gönderildi

ilyas87
14/09/2013, 11:11
Çok mu önemli türklük, kürtlük, rumluk, acemlik? İnsanız önce.. sallayın gerisini. Herkes istediğini dilediğini yaşar. İstediğini giyer. İsteyen inancı gereği çarşafta giyer. isteyen mini etekte. Bu kadar basit. hazımsızlığın lüzumu yok. Ya sev ya terket lafları da ortaçağdan bugüne kalmış bir söylem. Birlikte yaşamayı, keyif almayı, yarınlara bir şeyler bırakmak için çabalamamız gerekiyor. Bu topraklarda yaşayan; Türkler, kürtler, rumlar, ermeniler, lazlar, v.d kardeştir. Andımızda kimsenin türküm deme zorunluluğu yoktur. Kaldırılmalı ve insanlara saygı duyulmalıdır. İnsanların sınırlarına, giyim kuşamlarına laf eden arkaşlara sözüm yaptığınzı ayıp, doğru değil. Faşizm sadece milliyetçilik değil sizin yaptığınızda faşizm. Mini etekliye yapılan baskı varsa oda faşizm.

ilyas87
14/09/2013, 11:13
arkadaş türkiyede yaşıyorlar ceplerinde türk kimliği bu ülkenin nimetlerinden faydalanıyorlar ha la daha beğenmiyorlar bu namkörlük değilde nedir? YA SEV YA TERKET

Kimsenin cebinde türk kimliği yok. Ulus devleti öğrenmelisiniz önce. benim cebimde ırksal bir kimlik yok. Ben türkiyeliyim ve türküm. Başkasıda türkiyeli ve kürt, rum, ermeni olabilir. Babanızın malı mı bu ülke? ben safkan türk olmama rağmen bunları söylüyorum duyurulur...

femoli
14/09/2013, 11:16
Dağları denizleri geçtik tükümde takıldık çok daha önemli şeyler var. bu tarz tartışmalar diğer önemli konuları görmemize engel olmak için her safhada önümüze sunulacaktır. Bizde bunu yemeye devam edeceğiz.

CoachK
14/09/2013, 11:28
Ne mutlu Türk'üm diyene... bunu demekten rahatsız oluyorsan / olan varsa söylemesin. Türk olmadığı halde bütün sosyal sorumluluklarını yerine getiren bir vatandaş olabilir, iyi bir dost, iyi bir insan olabilir. Her Türkçe konuşan, her türkiye'de doğan bununla övünmek zorunda değil. Ben söylemekten rahatsız değilim hiçbir zaman da olmayacağım ama sabahın 7'sinde soğukda söylemezsem de bir eksiklik hissetmem :) Hepimiz okullardan mezun olduk artık sabahları andımızı okumuyoruz. Ne oldu ? Atatürk'ün davasından vazgeçen oldu mu ? olmadı olmayacakda...

Bunlar küçük ayrıntılar, bunlara takılmayın çok zoruna giden varsa ne mutlu Türk'üm diyene demesin, bırakın o ayrıcalık onu diyenlere kalsın....

cihankardes
14/09/2013, 11:40
Burası Türkiye Cumhuriyeti :) unutan varsa hatırlatın.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Çorlu Gıda Müfrezesi'nden selamlar :D

ceb_58
14/09/2013, 11:59
Bu daha başlangıç, yakında milli marşımızıda kaldırmaya çaılışacaklar.Siyasi olacak ama demokratikleşme paketi adı altında yerel yönetimleri güçlendirme ibaresi var. Yani her il bir devlet gibi olacak. Sonumuz hayrola.

Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü...

fotobelit
14/09/2013, 12:42
cemaatcileri desteklemiyorum, zaten müslüman değilim.
ama bende andımız'ın kaldırılmasından yanayım.
tek bir siyasi fikre ve ideolojiye odaklanmış bu metni her sabah binlerce öğrenciye okutmak, faşizmdir.
herkes atatürkçü olmak zorunda değil , herkes türk değil , herkes türk olmak zorunda değil.
müslüman olmadığı için çocuğun din dersine girmesini istemiyorsun ama çocuğa atatürk'un yolunda yürüyeceğine yemin ettiriyorsun. çelişki var.
ulusalcılar da en az ampülcüler kadar faşist. bir taraf dini dayatıyor , öbür taraf milliyetçiliği.
kürtler, ermeniler, araplar, rumlar, çerkezler , lazlar varlıklarını neden türk varlığına armağan etsin ki?
Bu bayrak altında yaşayacaksan ediceksin kardeşim..Bu Ülkeyi neden ve nasıl kuruldugunu bilmiyor gibi konuşma..Bende donyalı olarak geçiyorum ama bu Ülke adına askerlik yaptım gerekirse ölürüm..Tekbir bayrak tek bir millet..Cumhuriyet olmanın özüdür..Birlik ve beraberlik ruhu ile Türkiye ve Atatürkün yolunda ilerlemek zorundasın..Yurt dışında kime istiyorsan ona armağan et varlğını...Yahu bu topraklarda yaşayıp bunları nasıl yazabiliyorsunuz şaşıyorum..Ve kınıyorum..

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
Düşün Altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun incitme yazıktır Atanı
verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı...!!!

Arrest
14/09/2013, 12:51
Bu bayrak altında yaşayacaksan ediceksin kardeşim..Bu Ülkeyi neden ve nasıl kuruldugunu bilmiyor gibi konuşma..Bende donyalı olarak geçiyorum ama bu Ülke adına askerlik yaptım gerekirse ölürüm..Tekbir bayrak tek bir millet..Cumhuriyet olmanın özüdür..Birlik ve beraberlik ruhu ile Türkiye ve Atatürkün yolunda ilerlemek zorundasın..Yurt dışında kime istiyorsan ona armağan et varlğını...Yahu bu topraklarda yaşayıp bunları nasıl yazabiliyorsunuz şaşıyorum..Ve kınıyorum..

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
Düşün Altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun incitme yazıktır Atanı
verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı...!!!

İnsan oğlu nankör olmasın...

otobroker serhan
14/09/2013, 13:36
ırkımız ne olursa olsun hepimiz türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız bence konu ırk konusuna gelince burada ayrımcılık oluyor türklük te bir ırktır ve kimse ırkıyla ilgili aşşğılanamaz ve hor görülemez. Atatürk ve silah arkadaşları da mücadelelerini ben türküm sen kürtsün yada çerkezsin diye yapmadılar tek istekleri kimseye bağlı olmayan hak ve özlükler içinde yaşayabileceğimiz bir ülke olan Türkiye Cumhuriyetini kurmaktı.bizde böyle birbirimizle aslında kırıcı olarak konuşarak sadece zamanında bu ülke için kanlarını döken insanların kemiklerini sızlatıyoruz.provakasyonlar tarih boyunca her milletin içerisinde olmuştur önemli olan vatandaş olarak hak ve sorumluluklarımızı bilmemiz ve ona göre istek ve şikayette bulunmamızdır.

sayal
14/09/2013, 13:45
Kimsenin cebinde türk kimliği yok. Ulus devleti öğrenmelisiniz önce. benim cebimde ırksal bir kimlik yok. Ben türkiyeliyim ve türküm. Başkasıda türkiyeli ve kürt, rum, ermeni olabilir. Babanızın malı mı bu ülke? ben safkan türk olmama rağmen bunları söylüyorum duyurulur...

Babamın malı ne olacak sen ve senin gibiler yüzünden insan ayrımı başladı bu ülkede çok biliyorsunuz ya herşeyi senin nereden bilelim safkan olduğunu diyelimki öylesin diğer insanlar .............. Mı cahilsin daha biraz daha büyü

ilyas87
14/09/2013, 20:10
Babamın malı ne olacak sen ve senin gibiler yüzünden insan ayrımı başladı bu ülkede çok biliyorsunuz ya herşeyi senin nereden bilelim safkan olduğunu diyelimki öylesin diğer insanlar .............. Mı cahilsin daha biraz daha büyü
sana yorum bile yapamayacağım. aynı seviyeye düşmek istemem sayın il başkanı. nerenin! il başkanıysan artık.

sayal
14/09/2013, 21:06
sana yorum bile yapamayacağım. aynı seviyeye düşmek istemem sayın il başkanı. nerenin! il başkanıysan artık.

ben sana ne yazdım büyüde gel çocuksun daha ayrıca büyüklerinle konuşmasını öğren fazla terbiyesizlik yapma forumun huzurunu kaçırma

kadir07
14/09/2013, 21:25
Konu farklı yerlere çekilmeye başlanması ve her zaman ki gibi tartışmayı beceremediğimiz için
kilitlenmiştir...