PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçla ülke ülke gezmek

didi77
04/09/2013, 18:17
Arkadaslar ailece 4 kişi aracımızla Avrupa turu yapmak istiyoruz sırayla Yunanistan,arnavutluk,Sırbistan,maceristan,Avustur ya,İtalya,Fransa,İspanya,Portekiz, ordan dönerken İspanya Fransa , Almanya, Çek cumhuriyeti, Slovakya ,Romanya,Bulgaristan Türkiye yaklaşık 3 hafta sürecek 2 ülke hariç kalmayacaz kalan ülkelerde önemli sehirleri tarihi yerleri gezecez çoklu shchengen vizesi arac kaskosu uluslar arası ehliyet sigorta gibi işlemlerinde yaptıracam maliyet olarakta vize vs işlemler haricinde 10 bin tl diyorum benzin otoyol ücretleri otel yeme içme müze vs yerler için aranızda böyle bir tür yapan yada yapan birinde aldınız bilgiler varmı yada ne gibi seyler daha yapalım tşk

Merruse
04/09/2013, 19:25
Arabayla değil ama genel olarak detaylandırması oldukça başarılıdır. Bi bakın isterseniz.
Geziler | Rüzgarın İzinde (https://www.ruzgarinizinde.com/geziler/)

malebow
04/09/2013, 19:43
Böyle bir tecrübem olmadı ama otostopla antalyaya gitmişliğim var :D

ligdevi
04/09/2013, 20:47
Böyle bir tecrübem olmadı ama otostopla antalyaya gitmişliğim var :D

:D :D :D helal olsun ...

Battal
05/09/2013, 13:43
Rotanız çok çok geniş... Benim size verebileceğim yegane tavsiye, bu seyahati arabayla değil, interrail ile yapmanız olucaktır. Hem daha az yorucu olur, hem de daha ekonomik.
Şimdiden iyi tatiller :)

farukileri
05/09/2013, 13:59
Arkadaslar ailece 4 kişi aracımızla Avrupa turu yapmak istiyoruz sırayla Yunanistan,arnavutluk,Sırbistan,maceristan,Avustur ya,İtalya,Fransa,İspanya,Portekiz, ordan dönerken İspanya Fransa , Almanya, Çek cumhuriyeti, Slovakya ,Romanya,Bulgaristan Türkiye yaklaşık 3 hafta sürecek 2 ülke hariç kalmayacaz kalan ülkelerde önemli sehirleri tarihi yerleri gezecez çoklu shchengen vizesi arac kaskosu uluslar arası ehliyet sigorta gibi işlemlerinde yaptıracam maliyet olarakta vize vs işlemler haricinde 10 bin tl diyorum benzin otoyol ücretleri otel yeme içme müze vs yerler için aranızda böyle bir tür yapan yada yapan birinde aldınız bilgiler varmı yada ne gibi seyler daha yapalım tşk

Yakıt konusunda orada daha az para harcayacaksınız o konuda emin olabilirsiniz. Ayrıca yetkili servis kitapçığını yanınıza alın, herhangi bir arızada direk iletişim kurabilesiniz diye söylüyorum. Onun dışında vize belgeleri hazırlanırken aracın ruhsatı, sigortası falan bunları da koymanız gerekiyor (nişanlımla Romanya'ya araba ile gitmeyi planlıyorduk ve o sıra araştırmıştım). Onun dışında seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın, aracınıza derhal bir navigasyon cihazı alın (TomTom tavsiyemdir, annemler aldılar Almanya'ya gitmeden önce ve çok faydasını gördüler). Ve Bulgaristan'dan giderken yolların kötü olduğunu unutmayın; nişanlımın ailesi Romanya'dan arabayla geldiler ziyarete ve Bulgaristan'da bir süre kayboldular navigasyon olmasına rağmen araçta, kuzeni de eşi ile beraber gelirken araçlarının denge çubuğunu biraz eğrilttiler o yollardan geçerken).

iyi yolculuklar :)

Honor COOPER
05/09/2013, 14:02
Arabayla o iş zor heleki B segment bir arabayla çok yorulursunuz.Adamlar Almanyadan direk geliyor anaları ağlıyor siz sürekli yolda olacaksınız böyle bir yolculukta olacaksa vip minibüs yada E segment bir araçla yapılmalı bana göre.

didi77
05/09/2013, 14:23
Yakıt konusunda orada daha az para harcayacaksınız o konuda emin olabilirsiniz. Ayrıca yetkili servis kitapçığını yanınıza alın, herhangi bir arızada direk iletişim kurabilesiniz diye söylüyorum. Onun dışında vize belgeleri hazırlanırken aracın ruhsatı, sigortası falan bunları da koymanız gerekiyor (nişanlımla Romanya'ya araba ile gitmeyi planlıyorduk ve o sıra araştırmıştım). Onun dışında seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın, aracınıza derhal bir navigasyon cihazı alın (TomTom tavsiyemdir, annemler aldılar Almanya'ya gitmeden önce ve çok faydasını gördüler). Ve Bulgaristan'dan giderken yolların kötü olduğunu unutmayın; nişanlımın ailesi Romanya'dan arabayla geldiler ziyarete ve Bulgaristan'da bir süre kayboldular navigasyon olmasına rağmen araçta, kuzeni de eşi ile beraber gelirken araçlarının denge çubuğunu biraz eğrilttiler o yollardan geçerken).

iyi yolculuklar :)

Cok saol bilgi için navigasyon zaten su an kullandığım marka tomtom diğer bahsettigin belgeleri eksiksiz hazırlamak zorundayım zaten Romanya hakkında söylediklerin cok doğru bir kaç yerde de okumuştum Romanya ve Bulgaristan için olmadı Romanya yı çıkarıp güzergah değiştirebilirim

didi77
05/09/2013, 14:26
Arabayla o iş zor heleki B segment bir arabayla çok yorulursunuz.Adamlar Almanyadan direk geliyor anaları ağlıyor siz sürekli yolda olacaksınız böyle bir yolculukta olacaksa vip minibüs yada E segment bir araçla yapılmalı bana göre.

Evet biraz zorlanabiliriz ama ben 2 ülke hariç diğer ülkelerde 2 ser günlük kalıp o şekil gezmeyi planlıyorum cocuklar daha ufak arka bölümü ben ayak koyma yerlerine özel yastık yaptırdım onunla dolduruyorum kanepe gibi oluyor ::)) ayakkabı çıkartıp öyle gidiyoruz uzun yolda

farukileri
05/09/2013, 15:11
Cok saol bilgi için navigasyon zaten su an kullandığım marka tomtom diğer bahsettigin belgeleri eksiksiz hazırlamak zorundayım zaten Romanya hakkında söylediklerin cok doğru bir kaç yerde de okumuştum Romanya ve Bulgaristan için olmadı Romanya yı çıkarıp güzergah değiştirebilirim

Rica ederim :) Bence Romanya'yı çıkarma, orayı gördükten sonra (özellikle Transalpina ve Transfagarasan bölgelerinden bahsediyorum, ancak Romanya'ya nereden gireceğine ve Bükreş ve Giurgiu tarafına nereden gideceğine bağlı olarak bu değişmekte) ağzın açık gelebilirsin Türkiye'ye geriye. Nişanlımın ailesi gelip bizi almıştı Bükreş Havalimanı'ndan ve Transfagarasan'ı kullanarak Bükreş'ten Sibiu'ya çıktık. Biraz uzun sürüyor kabul ediyorum; ancak inanılmaz güzel bir yol orası ve inanılmaz bir manzarası var. Kışın gideceksen eğer zaten kapalı oluyor Transfagarasan yolu; çok karlı çünkü; ben gittiğimde hala erimeden kalmış olan kar kalıntıları mevcuttu. Tamam yol kalitesi güzel değil; ama o yolu çektiğine değiyor be abi :) Bir dahaki sefere Transalpina'yı görmeyi düşünüyorum, eğer arabayla gidersem :)

cengizhan
08/02/2014, 01:31
Rica ederim :) Bence Romanya'yı çıkarma, orayı gördükten sonra (özellikle Transalpina ve Transfagarasan bölgelerinden bahsediyorum, ancak Romanya'ya nereden gireceğine ve Bükreş ve Giurgiu tarafına nereden gideceğine bağlı olarak bu değişmekte) ağzın açık gelebilirsin Türkiye'ye geriye. Nişanlımın ailesi gelip bizi almıştı Bükreş Havalimanı'ndan ve Transfagarasan'ı kullanarak Bükreş'ten Sibiu'ya çıktık. Biraz uzun sürüyor kabul ediyorum; ancak inanılmaz güzel bir yol orası ve inanılmaz bir manzarası var. Kışın gideceksen eğer zaten kapalı oluyor Transfagarasan yolu; çok karlı çünkü; ben gittiğimde hala erimeden kalmış olan kar kalıntıları mevcuttu. Tamam yol kalitesi güzel değil; ama o yolu çektiğine değiyor be abi :) Bir dahaki sefere Transalpina'yı görmeyi düşünüyorum, eğer arabayla gidersem :)

Merhaba
Bu ülkelerin bir kısmını arabayla neredeyse karış karış gezmiş biri olarak naçizane önerilerim
1- 3 haftada bu kadar ülkeyi doya doya gezemezsin. sadece express gibi başkentten başkente gidip arada birkaç yere uğramış olursun. bunun yerine ya yakın ülkelere git mesela yunanistan + bulgaristan gibi veya uçakla gidip araç kirala. (ben hep bunu yapıyorum) mesela marsilya, lyon veya parise uçakla git oradan arabayla italya romaya geç. dönerken farklı bir güzergahı (almanya gibi) kullanabilirsin. Aslında en iyisi sadece 1 ülke gezmektir.
sana bir kaç örnek verebilirim
edinburg-londra - edinburg
marsilya-monako-marsilya
roma-venedik-slovenya-roma-napoli-roma
münih-prag-slovakya-viyana-dresden-stutgart (burada romantik yol var mesela süperdir)
paris-rouen-caen-st malo-paris
köln-belçika-paris-köln
paris-belçika-hollanda-paris
paris-loire vadisi-lyon-paris
paris-belçika-hollanda-hamburg
2- araç kiralama içn autoeurope öneririm. dizel şarttır. vw golf iyidir.
3- iyi navigasyon şarttır. sygic favorimdir.
4- gitmeden önce çok iyi planlama yap. günlük konaklayacağın yerleri ayarla, gideceğin yerleri navigasyona kaydet.
5- herşeyini yedekle.
6- balkanlar gibi farklı ülkeleri gezeceksen vizeleri, uluslararası ehliyetini çıkarttır.
7- gitmeden önce yollarını iyi öğren mesela avusturya, çek cumhuriyeti, slovakya ve slovenya için araç pulu almalısın. yoksa cezayı yersin.
en önemlisi tatile gidiyorsun, yarışa değil.bir yere yetişmek zorunda değilsin. tatilin keyfini çıkar. trafik kurallarına uy.özellikle Fransada..Ama Almanyada hız limitinin olmadığı yerlerde gazı kökleme zevkine var.

ibooovn
08/02/2014, 04:00
dayı o yollar bu puntoyla bitmez söyliyim....bulgaristana çık gir zaten araç dağılır otoban bile delik deşik çukurlar içersinde....geziceksen okadar sedan büyük bir araç olcak....bendede puntoyla passat var romanya falan gittim....ama passatla ..bide diyordum punto olsa bu yollar bitmezdi...siz bilirsiniz yine macera olur iyi seyahatlar

henky
08/02/2014, 07:12
Bu kadar vakıt ve bu kadar para bu kadar ülkeyi gezmek için pek yeterli değil sanki.size tavsiyem gideceğiniz yerlerin google map dan bir rotasını cizip yakıt ve varış zamanlarına bakmanız.sonra bu sure ve parayı kendı elınızdekılerle karşılaştırmanız.birde diğer arkadaşların dediği gibi bu işi punto ile yapmak biraz yorucu olabılır.(bunu saab 93 1.8T ve wv passat ile Hollandadan Türkiyeye bikaç defa gidip gelmiş biri olarak söyliyorum )

ozkancavus5916
08/02/2014, 09:24
Ben benim puntoyla 10gun bulgaristanda gezmistim aracla gezmek maliyetli bizim turk trafik sigortalari kabul etmiyolar ekstra avrupa cikis sigortasi yapiyolar burda sordurmustum 15gune 65euro istediler ben bulgaristan firmasina yaptirmistim 3aylik 85euro ya bulgar sinirindan gecerken vinetka diye bir para aliyolar yollarini kullandigin icin oda 15leva falandi turk parasiyla 20-25tl adaletsizlik onlar kendi sigortalari geciyo biz ekstra sigorta yaptiriyoz vinetka almazsan benzinlikler yajit bile vermiyo

gecetilkisi
08/02/2014, 15:01
konuyu okuyunca aklıma izledigim bir korku filmi geldi. oda boyle sizin plan gibi başlıyordu.
bence hiç araçla cıkmayın heleki puntoyla. tek cıksam tamam macera olur derim ama 4 kişi aile hiç tavsiye etmem. maliyeti. planlamaları geçtim yollar süprizlerle doludur. Allah korusun ama kazası belası hırlısı hırsızı bitmez her ülkede türlü türlüsü bulunur.Yol insanı yogunluktan bitirir.
arkadsın bırısı demiş ucakla gidin arac kiralayın guzel guzel gezin nereyi isterseniz. ben senede 1 diyarbakır - Ankara yaparım 1000 km bile burnumdan gelir. Karar sizin

byadrenalin
08/02/2014, 15:51
Puntoyla mı :D :D

must82
08/02/2014, 16:05
ben bulgaristana gittim. yollar konusunda arkadaşlar haklı, avrupa birliği ülkesi olmalarına rağmen otobanları bile çok kötü hatta yol kenarındaki kedi gözleri varya onlar bile yok sadece yol çizgileriyle yolu takip ediyorsunuz. tabi yollardaki yamaları da unutmamak lazım. vinetka ve trafik sigortası olayı da doğrudur, illaki onların ülkesinde geçen sigortayı almak zorundasın. ben sadece bulgaristana gittiğim için puntoyla çok sorun olmadı. ama diğer ülkeleri gezmek istiyorsanız daha buyuk bir araç tercih etmelisiniz. süre konusuna gelince süreniz çok kısıtlı daha uzun bir vakit ayırman gerekiyor bu kadar ülke gezmek istiyorsan.
diğer ülkeleri bilmem ama bir avrupa birliği ülkesi olarak bulgaristanın yolları, bizim herhangi bir ilçemizdeki yollardan daha kötü...

cengizhan
08/02/2014, 17:51
+ Avrupanın en iyi yolları Fransadadır 100lerce km gidersin hatalı bir yer göremezsin. Sonra Birleşik Krallık gelir. Sonra Avusturya, Belçika , Hollanda , İspanya, İtalya gelir. İtalyan yolları bizimkilere çok benzer. Almanyada da iyidir ama hep tamirat görürsün. Beleşdir ama Fransada yakıt parasından daha fazla otobana ödersin. En berbat yer sanırım slovakya idi. 200 kmlik yolda düzenli olarak enlemesine tamiratlar vardı. Dolayısıyla fazla hızlı gidemiyordun ve düzenli bir şekilde sarsıntı ve ses vardı. tıpkı trenlerdeki gibi Başım patlayacak gibi olmuşdu.
+ ispanya da barselona madrid andorra barselona iyidir
+ uçak biletlerini, birkaç ay öncesinden alırsan , promosyondan ucuza gelir.
+ ana merkeze gideceğine 2ni derece yerlere gidersen bilet ucuza gelir. Paris yerine lyon veya nice yerine marsilya gibi. Yurt içi fiyatına yurtdışına gittiğim çok oldu.
+ aynı şey araba kiralama da geçerli. uzun vadede kiralama günlük 10-15 euroya kadar düşer. Sigorta masrafı zaten kira masrafından fazla çıkar. buna dikkat et.
+ yayalara ve bisikletlilere çok dikkat et. herzaman öncelikleri vardır...
+ gittiğin yerin trafik kültürünü öğren. mesela ingilterede selektör yapmak karşı tarafa yol hakkı sizin demektir. Türkiyedekin tam tersi yanı ... :=)). Fransanın ve ingilterenin dönel kavşakları çok meşhurdur. hata yaparsan fren bile basmazlar. Ama trafik çok kurallıdır. saat gibi işler. youtubeda parisdeki arc de triomphe roundabout dönel kavşağı seyretmeni öneririm. Hep kaza olacak zannedersin ama bir şey olmaz.
+ arabada görünürde değerli bir şey bırakma.
+ büyük şehirlerde bedava park çok zordur. parkmetreler için yanında bozuk para bulundur.
+ ben otobanları kullanmamaya gayret ederim. Ne varsa şehirler arası yollarda vardır.
+ otobandaki benzinlikler pahalıdır. oradan almamaya çalış.
herhalde bukadar yeter.
Rehber lazımsa gelirim ama :=)))

ozkancavus5916
08/02/2014, 18:02
Bulgaristanin yollari cok kotu punto na yazik olur tasin varsa turk sinirindan bulgar sinirina gectikten sonra dusurursun yollari cok bozuk

mertdonmez
08/02/2014, 19:42
Biz Hyundai Starex ile eşimle 7 ülke gezdik 1 ay sürdü iyi gezmek için az bile ama ucu ucuna yettik. 10.000tl harcadım 5.000tl si mazot. Yurt dışında mazot pahalı benzin ucuz tavsiyem benzinli araba olması lpg pek yok. Biz yunanistan, Feribotla italya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna hersek, Arnavutluk, donya. Burda birkaç önemli kentleri gezip genelde kamplarda aabanın arlası çekyat oluyor açıp yattık. Ucuz oluyor ve otopark parası yok. Ama bazı şehirlerde otopark ve otel şart. Arabanı ortaya burakma TR plakaları sprey boya ile boyuyabiliyorlar. Ototparklar pahalı ama değer. Navigasyon yada elektronik aletleri anında camı kırıp çalıyorlar. Bizim ülkeden kat kat fazla hırsızlık oranları. Uluslararası ehliyet yeşil sigorta birde kaskonu yurt dışına açtır nolur olmaz. Aracı pasaporta işletip çıkıcaksınız fakat rotanız çok uzun geldi süre ise çok kısa gezmek değilde araba sürmek olcak gibi.

Bu yaz kısmetse peugeot 107 ile kuzey avrupa turu planlıyoruz 1 ay gene bakalım.

cengizhan
08/02/2014, 23:39
Biz Hyundai Starex ile eşimle 7 ülke gezdik 1 ay sürdü iyi gezmek için az bile ama ucu ucuna yettik. 10.000tl harcadım 5.000tl si mazot. Yurt dışında mazot pahalı benzin ucuz tavsiyem benzinli araba olması lpg pek yok. Biz yunanistan, Feribotla italya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna hersek, Arnavutluk, donya. Burda birkaç önemli kentleri gezip genelde kamplarda aabanın arlası çekyat oluyor açıp yattık. Ucuz oluyor ve otopark parası yok. Ama bazı şehirlerde otopark ve otel şart. Arabanı ortaya burakma TR plakaları sprey boya ile boyuyabiliyorlar. Ototparklar pahalı ama değer. Navigasyon yada elektronik aletleri anında camı kırıp çalıyorlar. Bizim ülkeden kat kat fazla hırsızlık oranları. Uluslararası ehliyet yeşil sigorta birde kaskonu yurt dışına açtır nolur olmaz. Aracı pasaporta işletip çıkıcaksınız fakat rotanız çok uzun geldi süre ise çok kısa gezmek değilde araba sürmek olcak gibi.

Bu yaz kısmetse peugeot 107 ile kuzey avrupa turu planlıyoruz 1 ay gene bakalım.
Bu sefer 10.000 den fazla harcayacağınız kesin...:prop0000:
mazot çok harcamışsınız , normal değil... :uhm00000:
ben genede dizel öneririm.
birde güney avrupa kuzeyden daha güzeldir ama daha pahalıdır.mevsimi iyiseçerseniz oda sorun olmaz.
şimdiden iyi yolculuklar... :bye20000: