PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Açıldı??

sansarkk
25/08/2013, 11:17
Araç 1.4 fire 4480 km'de uzun yola gittim herzaman 90 km/h da 3000 dd de oluyorsu devir 5.viteste.

Şimdi 500 km yol yaptım basa basa çok rampa çıktım anlık hep 10-12 herde gezdi.

şimdi dönüş yolunda baktım araç 3000 dd ' de 95 km/h hızlarda 5-6 km/h fark etti

tam 90 km/h la gidersem 2800 dd. lere denk geliyor.

Bunun böyle olması motorun rahatlamasından mıdır neden böyle bi degişim oldu??

Evren_c
25/08/2013, 11:55
Size öyle gelmiştir, baskı balatasinda sorun yoksa (ki arac yeni olduguna göre yoktur), belli bir devirde çıkabileceğiniz hiz sabittir, değişmez.

zahirbaba
25/08/2013, 12:10
10 bine kadar bir standardı olmaz değişik verilerde gezer durur.
sana önerim 10 bine kadar yakıta acıma yüksek devir yap. 10 binden sonra araba çok ii açılır yakıtın azalır motor ömrü uzar
benim amcam sıfır aracını cimrilikten düşük devirlerde kullandı 70 binde motor yedi garantiside geçmişti yakıttan yaptığı tasarrufu katkat fazlasını motor tamirine verdi

onurgenc87
25/08/2013, 12:15
Motor açılmasının devire göre hızla bir alakası yok ki. Benim aracımda 1.4 fire ilk aldığımda da 3000 devirde 95 i görüyordu şuan 32000 km de halen aynı tek fark ilk aldığımda 165 i geçmiyordu şimdi dip gaz 180 e geliyor.

Evren_c
25/08/2013, 14:04
10 bine kadar bir standardı olmaz değişik verilerde gezer durur.
sana önerim 10 bine kadar yakıta acıma yüksek devir yap. 10 binden sonra araba çok ii açılır yakıtın azalır motor ömrü uzar
benim amcam sıfır aracını cimrilikten düşük devirlerde kullandı 70 binde motor yedi garantiside geçmişti yakıttan yaptığı tasarrufu katkat fazlasını motor tamirine verdi

Dusuk devirde kullandigi icin mı motoru yedi? Dusuk devirde (yani vitese gore optimum devir aralığının da altında) kullanirsaniz bosa yakıt harcarsınız, motora mekanik bir zararı olmaz. Daha dogrusu söyle diyeyim, aynı bisikletlerde olduğu gibi duşunun, dusuk devirde 21. Viteste gittiğinizi duşunun. Eklemleriniz ağrır, zorlanırsınız. Tabii ki insan kemiği ile aracın aktarma organlarindaki Çelik aynı mukavemette degil, o yüzden aracın aktarma organlarına zarar veremezsiniz dusuk devir ve dusuk hızda. Belki ömrü 200 sene olan çeliğin ömrünü 180 seneye indirirsiniz (metal yorgunluğu), bunu metalurji mühendislerine sormak lazım. Neticede pratikte 70bin kilometrede motorun sadece dusuk devirden dolayı yenebilecegini düşünmüyorum.

"Motor açma" konusuna gelince, kullanım kılavuzunda dahi ilk birkaç bin kilometrede asırı yüksek devire çıkmayın diyor. Tüm markalar bunu önerir. Artık rodajin varlığı tartışılıyor, çünkü parçalar zaten cok hassas üretiliyor. Yine de ilk 2-3bin km boyunca motoru fazla sıkıştırmayın deniyor. Bu zamandan sonra ise istediğiniz gibi surun. Cok dusuk devirde kullanıp motoru "sagirlastirirsaniz" bile sonradan tekrar açma şansınız var.

BaranSelo
25/08/2013, 15:24
Dusuk devirde kullandigi icin mı motoru yedi? Dusuk devirde (yani vitese gore optimum devir aralığının da altında) kullanirsaniz bosa yakıt harcarsınız, motora mekanik bir zararı olmaz. Daha dogrusu söyle diyeyim, aynı bisikletlerde olduğu gibi duşunun, dusuk devirde 21. Viteste gittiğinizi duşunun. Eklemleriniz ağrır, zorlanırsınız. Tabii ki insan kemiği ile aracın aktarma organlarindaki Çelik aynı mukavemette degil, o yüzden aracın aktarma organlarına zarar veremezsiniz dusuk devir ve dusuk hızda. Belki ömrü 200 sene olan çeliğin ömrünü 180 seneye indirirsiniz (metal yorgunluğu), bunu metalurji mühendislerine sormak lazım. Neticede pratikte 70bin kilometrede motorun sadece dusuk devirden dolayı yenebilecegini düşünmüyorum.

"Motor açma" konusuna gelince, kullanım kılavuzunda dahi ilk birkaç bin kilometrede asırı yüksek devire çıkmayın diyor. Tüm markalar bunu önerir. Artık rodajin varlığı tartışılıyor, çünkü parçalar zaten cok hassas üretiliyor. Yine de ilk 2-3bin km boyunca motoru fazla sıkıştırmayın deniyor. Bu zamandan sonra ise istediğiniz gibi surun. Cok dusuk devirde kullanıp motoru "sagirlastirirsaniz" bile sonradan tekrar açma şansınız var.

Olur mu hocam, 21. viteste bisiklet sürerken zincirin gerginliğini bir düşünün. Mukavemet fazla, ama tekerlerdeki hareket az, dolayısıyla zincire binen yük de çok fazla olur. Aynı şey motor içinde geçerli olmaz mı? En azından triger için bir zararı olmaz mı aynı mantıkla? Mekanikten pek anlamam ama düz mantık yaptım. :)

cdogu
25/08/2013, 23:14
Olur mu hocam, 21. viteste bisiklet sürerken zincirin gerginliğini bir düşünün. Mukavemet fazla, ama tekerlerdeki hareket az, dolayısıyla zincire binen yük de çok fazla olur. Aynı şey motor içinde geçerli olmaz mı? En azından triger için bir zararı olmaz mı aynı mantıkla? Mekanikten pek anlamam ama düz mantık yaptım. :)

Haklısın.Çok mantıklı Baran. Trigeri bilmem de, baskı balataya zarar.

Motorola Atrix cihazımdan 2 aracılığı ile gönderildi.

Evren_c
25/08/2013, 23:19
Hayir, ne trigeri arkadaslar :) zincir gerilmez bile cunku tork çok düşük, dolayısıyla zarar veremezsiniz. Pedali ceviremezsiniz. internetten araştırın, denemesi bedava.

egeevo
29/08/2013, 13:49
Araç 1.4 fire 4480 km'de uzun yola gittim herzaman 90 km/h da 3000 dd de oluyorsu devir 5.viteste.

Şimdi 500 km yol yaptım basa basa çok rampa çıktım anlık hep 10-12 herde gezdi.

şimdi dönüş yolunda baktım araç 3000 dd ' de 95 km/h hızlarda 5-6 km/h fark etti

tam 90 km/h la gidersem 2800 dd. lere denk geliyor.

Bunun böyle olması motorun rahatlamasından mıdır neden böyle bi degişim oldu??

Motor açmayla hızın/ devrin değişmesi mümkün olmayan bir durumdur. Hiç bir zaman değişmez bu durduk yere, oranlar belli. Eskisi gibi motor açma olayı da kalmadı denebilir. İlk bir kaç bin kilometrede zorlamayın demelerinin amacı parçaların tam olarak alışması olabilir.

celenlee
29/08/2013, 16:43
Acaba sürüş esnasında ayağınızı debriyajın üstünde tutuyormusunuz?

Hani küçüüüüüük bir ihtimal, azcık debriyaja deyiyorsa ayağınız, azcık baskı çalışıyor ve balata azıcık kaçırıyor olabilir.

**3000 devirde 95kmnin altında seyretmenin tek yolu bu :)

Çünkü normal şartlarda, tam kavramada 3000rpm 5.vites 95 civarı bir hız gösterir. Balata kaçırmadığı sürece bu oran sabittir.

Gorky
29/08/2013, 18:54
Vali kapatır o motoru :D

ykaya1983
30/08/2013, 22:43
Yaşasın dizelde 2000 devirde 100 km hız.

Evren_c
30/08/2013, 23:41
Yaşasın dizelde 2000 devirde 100 km hız.

Yüksek torkun faydaları :)

reddragon
31/08/2013, 00:09
Ali 300O devirde 95 km hız görür. Başkası 92 km görür. Bir başkası 93... Bunların sebebi lastik boyutundan tutun da arabanın bakımından , gözünüzün görme derecesine kadar değişebilir ama aşağı yukarı aynıdır.
Ben de 3000 devirde 5. viteste 90-95 arası görüyorum. Motor açmak diye birşey günümüz araçlarında yok. Bana da yeni benzin aldığımda araba güçlenmiş gibi geliyor. Psikolojik olsa gerek...
Ha şu var aracı kısa mesafelerde sürekli kullanıyor ve yeterli yağlanma olmadan motoru kapatıyorsanız. Metal parçalar daha fazla ya da az aşınabilir. Muhakkak bir aracın ideal kullanım km değerleri ve sıcaklık değerleri vs vs vardır.Bu da motorun ömrünü etkiler haliyle..