PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadan İtişli Araçlar

onurgenc87
23/08/2013, 21:00
Merhaba arkadaşlar... Merak ettiğim bir şeyi danışmak istedim. Büyük motorlu araçlar da bmw mercedes gibi lüks otomobiller de neden arkadan itişli oluyor acaba hep?

StrawBeeRy
23/08/2013, 21:58
bir zamanlar araştırmıştım aynı siteyi buldum o kısa yazıyı sizinle paylaşayim

Özellikle kuru zeminlerde, yüksek motor gücü ile yüksek süratlere ve virajlarda arkadan itiş sistemleri üstün özelliklidir. Fakat üretim maliyetleri yüksek, komplike ve aktarma organlarındaki uzantılar nedeniyle de motor volantından tekerleğe iletilen güçte de ciddi kayıpları vardır. Önden çekiş ise motora adapte edilmiş tek bir ünite olması nedeniyle üretim ve uygulama maliyetleri düşük ve amatör kullanımda 200 HP güce kadar da affedici ve araç kontrolü de daha kolay bir konsepttir. Ancak ağır karoser ve 200 HP üstü güçlerde oldukça sorunlu ve tavsiye edilmeyen uygulamalardır. Önden çekişin seri üretimlerde tercih edilmesinin bir diğer nedeni de motor volanından tekerleklere aktarılırken güç kaybının minimum seviyelerde olmasıdır. Bu da küçük hacimli ve az gücü olan motorlu araçlarda gerek yakıt tüketimi gerek performans açısından avantajdır ama profesyonel tercih arkadan itiş uygulamasındadır.

Gorky
23/08/2013, 22:08
önden çekişli araçlarda ön lastiklerin hem yön vermesi hemde çekiş sağlarken kimi zaman yetersiz kalmasından dolayı sanırım.
önden çekis maliyet , tüketim , güç kaybı olmasası açısından avantajılır.

onurgenc87
23/08/2013, 22:26
Teşekkür ederim arkadaşlar anladım mevzuatı sağolasınız...

cemdogu
23/08/2013, 23:09
Önden çekişli araçlar daha manevratiktir bildiğim kadarıyla.ayrıca yol tutuşu daha sağlam oluyor.

Sony Xperia L'den Pro ile Gönderilmiştir.

StrawBeeRy
23/08/2013, 23:41
arkadan çekişliler genellikle yüksek performanslı araçlarda tercih edildiği için gerek yol tutuş gerekse viraj kabiliyetleri ve aracı kontrol etme açısından önden çekişe göre daha üstün kolaylık sağladığı için tercih ediliyormuş :)

atlatma
24/08/2013, 02:12
nadirde olsa bazı üreticiler çok yüksek hacimli motorları ve ağır kasaları önden çekiş ile donatmıştır fakat yinede nadir araçlardır. ör: cadillac STS

cemdogu
24/08/2013, 02:43
Arkadan itişli araçlar kış aylarında aile tipi araçlarda tercih edilmiyor.Herkesin bildiği drift muhabbetinde tercih edilir çünkü tabir-i caizse **** atmak diye bir terim var.bu da olaya uzaktan bakınca bile "önden çekiş arabalar gaza basınca kıç atmıyor" mantığına veriyor bizi.

Hiç unutmam.5.20i bmw. 91 model.kışın ankara.korkunç kazalar atlattık biz o araçla...performans müthiş ama karlı yolda, kış lastiğini geç, çivili lastik bile biraz fazla gazla inim inim inletirdi bizi.

Ama önden çekiş araba öyle değil.gaza basarsınız, gideceği kadar gider.kıçını atmaz.merkez ağırlık ön tarafta olduğu için, kışın da yüksek hızda gitmediğimiz için daha güvenlidir...

Demek istediğim buydu :))

Sony Xperia L'den Pro ile Gönderilmiştir.

muratxx5
24/08/2013, 11:53
şahinciler geldi aklıma...:)

Evren_c
24/08/2013, 16:08
Fiziken büyük araçlarda ağırlığın da etkisi var arkadan itişin kullanılmasında. Ağırlık transferi, ağırlık merkezi gibi çeşit çeşit hesap var.

OzzY
25/08/2013, 19:53
BMW RWD VS. FWD (English) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=dZTTn2gq67I)