PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntom performans olarak beni çok üzdü:(

ibrahimc
12/08/2013, 17:52
Arkdaşlar 2009 model Fiat Punto 1.4 Fire aracım ve 2009 model Fiat Punto 1.3 multijet Dizel Kuzenimim arabasıyla beraber Fethiyeye tatile çıktık. Aracımın perfomansı hem lpg de hem de benzinde berbattı Opet'den gaz aldım, benzin de bilindik bir markaydı. Aracın Bujileri bobinleri de yeniydi. Kısacası bakımları yapılmıştı. Fakat tırmanışlarda koca yolda 2.vitese kadar düştüm, klima da kapalıydı ama kuzenimin aynı modelde 1.3 multijet aracı resmen bana sürekli 2-3 kilometre fark attı, yanımdan vızı vızır geçti dizel Punto ve diğer araçlar. Benimle birlikte yolda 2. vitese kadar düşüp bayılan sadece Renault toros vardı. Resmen kahroldum. Aracımı satmayı düşünüyorum. 1.4 benzinli bir araç bu kadar mı çekişten düşer ve yolda 2. vitese kadar düşer. Yokuşlar çok dikti. Hafif rampalarda çok sorun yaşamadım 3'le 4.le idare ettim. özellikle Ölüdenize giderken aracı artık kenara çekecektim. Ulan 1.2 arabamı kakaladılar diye ruhsata defalarca baktıgım bile oldu. Beni aydınlatmak isteyen var mıdır? Çok teşekkürler.

Arrest
12/08/2013, 17:56
Hocam arabada muhtemelen 3-4 kişi ve valizler vardı yani bi yükünüz vardı. Dizel araçlara göre (dediğiniz yolu bilmiyorum ama baya dik olmalı) normaldir ağır kalmanız. Gözümde biraz canlandırıyorum ama benzinli araçta ( puntoda ) 4 kişi ve azda yükün varsa toros gibi gitmesi normal ama eğer araçlarınız boş olsaydı bu kadar fark olmazdı. Bu acı bir gerçek

brembo1
12/08/2013, 17:56
Baskı balatanıza baktırdınızmı?

PUNTO2008
12/08/2013, 18:03
Enteresan o kadar düşmesi çekişin gerçekten. Bahsi geçen yolu bilemiyorum ama, mesela Bursa-Yalova arası gibi 2 bölümde tatlı ve virajlı rampalar ise ben valizli, 4 kişilik 14. aracımla, 4. viteste 70-90 km. de çıkabilmekteyim ama senin bahsettiğin yol çok çok dik olmalı 70-80 derece civarında. Kamyonlarla yarıştın o vakit sen.:)

ibrahimc
12/08/2013, 18:05
araçta 4 kişiydik ve bagaj fulldu. ama aynı yük ve aynı sayıda kişi dizel 1.3 multijetli araçta da vardı o çok zorlanmadı iyiydi yani. bu arada baskı balata ile olan alakasını anlayamadım.

ibrahimc
12/08/2013, 18:07
Bu arada arkaşlar yokuşlar çok dikti. Ölüdenize gidenler bilir. direk dağa tırmanıyorsun giderken. Daha doğrusu hisarönüne çıkarken.. Yani yol şu şekilde: hızını alıp tırmanamıyorsun. Trafik ışığında bekliyorsun yeşil yanınca tam hızlanmaya başlıyosun ama direk rampada kalkıyorsun. otoban gibi değil. Araba 1. viteste iken daha zaten rampanın başındasın ve gitmiyor araba bayılıyor hmen

Arrest
12/08/2013, 18:09
Bu arada arkaşlar yokuşlar çok dikti. Ölüdenize gidenler bilir. direk dağa tırmanıyorsun giderken. Daha doğrusu hisarönüne çıkarken.. Yani yol şu şekilde: hızını alıp tırmanamıyorsun. Trafik ışığında bekliyorsun yeşil yanınca tam hızlanmaya başlıyosun ama direk rampada kalkıyorsun. otoban gibi değil

ya hocam sen 50 km hızla giderken oda 70le gider hadi 80le gitsin. Dizelin bi avantajı orası var zaten. Benzinli 1.6 bir araca binsende 60la giderdin yani kapışacak halin yoktu onunla :) Şüphesiz ki GP hız aracı değil hele benzinlisi hiç değil. Yani karşılaştırmanız gereken araç kendi sınıfında araçlar olmalı ( toros değil :)) ) Ama bi dizel puntonuz olsa bi vites daha seri olabilirsiniz. Bence takmayın böyle şeylere yılda birkaç kez yaşarsınız. Bakıma geldimmi sizde ondan aşağı paralar ödüyorsunuz bunuda bi kenara koyun

Evren_c
12/08/2013, 18:10
Baskı balatasi bitiyorsa motor gücünü lastiklere aktaramayacagi icin arac çekişten düşecektir, o yüzden sormuştu arkadaslar. Tamam güçlü bir arac degil ama bu kadar zorlanması ilginç geldi bana da. Yolun eğimi ve uzunluğu ne kadardı acaba?

ibrahimc
12/08/2013, 18:13
Baskı balatasi bitiyorsa motor gücünü lastiklere aktaramayacagi icin arac çekişten düşecektir, o yüzden sormuştu arkadaslar. Tamam güçlü bir arac degil ama bu kadar zorlanması ilginç geldi bana da. Yolun eğimi ve uzunluğu ne kadardı acaba?

araç 56 bin km de baskı balata zamanı geldi mi bilmiyorum. dik bi şekilde virajlı dağa tırmanıyorsun ve araç hızını almadan rampanın başında kalkıyorsun. Ondandır umarım... yanımdan vız diye geçen 1.2 polo yu görünce kahroldum :(

reddragon
12/08/2013, 18:14
Yokuşta dizelle kıyaslamak anlamsız olmuş. Torku yüksek olan dizel tabi ki daha düşük devirde daha rahat çıkacaktır...
Punto her yokuşu çıkar çıkmasına da dediğiniz gibi vitesi iyice düşürüp gazı da köklemek durumunda kalabilirsiniz bu da yakıt olarak keseye zarar.
1.4 fire uzun yolda malesef çekilmez bir araç. 90-100 km üzerinde gitmek için deviri yüksek tutmak gerekiyor. O zaman da motorun küçük olmasının yakıt tasarrufunun anlamı kalmıyor. Kısacası tam bir şehirli o...

PUNTO2008
12/08/2013, 18:14
Bu arada arkaşlar yokuşlar çok dikti. Ölüdenize gidenler bilir. direk dağa tırmanıyorsun giderken. Daha doğrusu hisarönüne çıkarken.. Yani yol şu şekilde: hızını alıp tırmanamıyorsun. Trafik ışığında bekliyorsun yeşil yanınca tam hızlanmaya başlıyosun ama direk rampada kalkıyorsun. otoban gibi değil. Araba 1. viteste iken daha zaten rampanın başındasın ve gitmiyor araba bayılıyor hmen

Hımm o zaman dediğin doğru, ışıklı, rampada kalkışlı yollar herzaman sıkıntıdır, 1.3 dizelin fark atması da çok doğaldır. Dediğin yola çok az benzeyen bir yer billiyorum belki o tarafta oturan arkadaşlar :tongue00:da bilir. Samanyolu caddesi, Ataşehir'den, Ümraniye Çakmak tarafına kısa yoldan çıkmak için kullanılan yaklaşık 5-6 kilometrelik bir yol ve inişli çıkışlı yılan gibi, tam ortasından dört yol geçiyor ve ışık koymuşlar, iniyorsun, rampayı çıkıyorsun bittiği noktada ışık, dikliğide fena değil, birçok araç fazlaca geri kaydırmakta ve kalkışta zorlanıyorlar, benim aracımda orada zor kalkıyor, yüklüyken zaten hiç denemem, kalkar ama debriyajdan bayağı 1 yemek gerekiyor.

Baskı balata çok önemli aslında, eğer bitmek üzereyse, sıyırıyorsa kalkışınız ve buna mukabil devir almanız çok gecikebilir, araç çok fazla titreme yapıyorsa kalkışta, sıkıntılı demektir, naçizane fikirlerimdir, tabi ki daha tecrübeli ve bilgili arkadaşların da yorumlarını okuyalım. Sevgiler:)

ibrahimc
12/08/2013, 18:21
Hımm o zaman dediğin doğru, ışıklı, rampada kalkışlı yollar herzaman sıkıntıdır, 1.3 dizelin fark atması da çok doğaldır. Dediğin yola çok az benzeyen bir yer billiyorum belki o tarafta oturan arkadaşlar :tongue00:da bilir. Samanyolu caddesi, Ataşehir'den, Ümraniye Çakmak tarafına kısa yoldan çıkmak için kullanılan yaklaşık 5-6 kilometrelik bir yol ve inişli çıkışlı yılan gibi, tam ortasından dört yol geçiyor ve ışık koymuşlar, iniyorsun, rampayı çıkıyorsun bittiği noktada ışık, dikliğide fena değil, birçok araç fazlaca geri kaydırmakta ve kalkışta zorlanıyorlar, benim aracımda orada zor kalkıyor, yüklüyken zaten hiç denemem, kalkar ama debriyajdan bayağı 1 yemek gerekiyor.

Baskı balata çok önemli aslında, eğer bitmek üzereyse, sıyırıyorsa kalkışınız ve buna mukabil devir almanız çok gecikebilir, araç çok fazla titreme yapıyorsa kalkışta, sıkıntılı demektir, naçizane fikirlerimdir, tabi ki daha tecrübeli ve bilgili arkadaşların da yorumlarını okuyalım. Sevgiler:)
özer bey çok teşekkür ederi. Baskı baltayı bi kontrol ettiriyim. bitip bitmediğini biz nasıl anlıyabiliriz.

ibrahimc
12/08/2013, 18:22
Yokuşta dizelle kıyaslamak anlamsız olmuş. Torku yüksek olan dizel tabi ki daha düşük devirde daha rahat çıkacaktır...
Punto her yokuşu çıkar çıkmasına da dediğiniz gibi vitesi iyice düşürüp gazı da köklemek durumunda kalabilirsiniz bu da yakıt olarak keseye zarar.
1.4 fire uzun yolda malesef çekilmez bir araç. 90-100 km üzerinde gitmek için deviri yüksek tutmak gerekiyor. O zaman da motorun küçük olmasının yakıt tasarrufunun anlamı kalmıyor. Kısacası tam bir şehirli o...

Anladım mustafa bey teşekkür ederim. Şimdi anladım 1.6 16 valf aracımla uzun yolun ne kadar rahat geçtiğini

PUNTO2008
12/08/2013, 18:31
İbrahim hocam, aracını dik ya da düz farketmez, kaldırırken, vitese atarken, ayağınızla debriyajın kavrama noktasını iyi tespit etmeye çalışın, çok aşırı yukarıda vitese geçtiğini, fazla gaz verdiğinizi, devir saatinin 3.5000 civarına çok yaklaştığını, vitesi attığınızda aracınızın silkeleyerek ve istop edecek gibi geçtiğini, ve yol bilgisayarında anlık yakıt tüketiminizi an be an takip edebilirseniz, vs . gibi durumlarda baskı balatanız değiştirilmek istediğini anlayabilir ve servise bırakabilirsiniz. Ayrıca bu sorun bahsettiğiniz rampalı, virajlı yollarda çok daha fazla hissedilerek psikolojinizi de bozabilir ve zaten koku da alabilirsiniz balatadan. Sevgilerle...:)

sinaga
12/08/2013, 18:53
evet hocam biz puntoyu 1.2 den iyi olsun diye aldık ama bize 1.4 yerine 1.2 sattılar. motor verilerine bakarsan opel, vw vs. in 1.2 motor verileri ile birbirine yakın oldduğunu görürsün

PUNTO2008
12/08/2013, 18:59
Hocam araba alırken, motor silindir hacmi ile beraber, tork, valf değerlerine de bakarak almamız gerekir, firmaların,piyasada çokça motoru düşük, torku valfi yüksek araçlar mevcut. Mesela benim 1 önceki 2003 Palio 1.2 16 V 65 bg aracım, şimdiki 1.4 8v 77 BG puntomu her türlü ezebiliyordu, kalkışı, seriliği vs. Demek istediğim sadece motorun büyüklüğüne göre karar vermeyin, bazen 1.4 araç, 1.6 aracı da tork, valf vs. daha iyi sonuçlar verebilir. :)

serkandikici
12/08/2013, 21:55
Benzin ve dizel motor teknolojisini kıyaslayarak kendinizi üzmeyin bence :) Farklı kategorilerden bahsediyoruz dizel motorun yüksek tork + turbo faktörünü hesaba katarsak yaşamış olduğunuz durum oldukça normal.. Can sıkıcı olduğu doğru ancak yapcak pek de bişi yok galiba :) eski aracım 1.6 TDCI fusion 90bg idi ve çıkamadığım yokuş bayıldığı rampa hiç bişey yoktu satıp puntoya dndüğümde attan iniğp eşeğe binmiş gibi oldum ( konfor olarak kesinlikle değil, motor gücü olarak)

Bolu_Beyi
12/08/2013, 22:04
Önceki aracımdan biliyorum bu çok acı bir gerçek malesef. Yerinizde olsam acilen Turbolanırdım ;)

serkandikici
12/08/2013, 22:13
Turbo benzinli araçlarda da dizel gibi performans alınıyor mu onu çok merak ediyorum tjet kullanan arkadaşlar bilgi verebilirler mi?

Bolu_Beyi
12/08/2013, 22:16
Dizel gücümü :) Oda neymiş dedirtiyor insana :) Bilmem anlatabildimmi

serkandikici
12/08/2013, 22:25
İyiymiş :D

OAGP1960
12/08/2013, 22:38
Turbo benzinli araçlarda da dizel gibi performans alınıyor mu onu çok merak ediyorum tjet kullanan arkadaşlar bilgi verebilirler mi?
Serkan kardeşim, şu anda 1,5 bar turbo peak basıncında 180HP-270Nm. performans verilerine sahip olan ve Forge intercooler uygulamak üzere olduğumuz ve de 200HP-290Nm. performans değerlerine ulaşmasını öngördüğüm arabamı üye garajı kısmında 'T-jet Abarth' başlıklı konumda inceleyebilirsiniz.

zahirbaba
12/08/2013, 22:44
dediğiniz yolu biliyorum 1.4 77 bg araçla iyi gitmişsin. Dizelin torku yüksektir bayırda avantajı ondan.
gidememenin debriyajla alakası yok yeni nesil araçlar otmatik debriyajdır baskı balata bitime yakın vitesler geçmez zaten debriyaj dibte kavrar, en son debriyaj açmaz vites deeğiştiremezsin. eski araçlarda debriya balatası zayıfladıkça performans düşerdi
tjeti soracak olursanız ben çok memnunum beni yüz üstü bırakmadı. leon fr golf tsi 122 hp tjetimle tokatladım. bmv bir boy farkla geçti en azından peşini bırakmad

serkandikici
12/08/2013, 22:51
Serkan kardeşim, şu anda 1,5 bar turbo peak basıncında 180HP-270Nm. performans verilerine sahip olan ve Forge intercooler uygulamak üzere olduğumuz ve de 200HP-290Nm. performans değerlerine ulaşmasını öngördüğüm arabamı üye garajı kısmında 'T-jet Abarth' başlıklı konumda inceleyebilirsiniz.

Yorum yapasım bile gelmedi valla :oops0000:

Şaka bi yana harika bi güç.. Dizel, benzin, LPG üç yakıta da sahip aracım oldu kullandım fakat bi turbo benzinli kullanmadım genel kısmına bi taksiyle ilgili konu açmıştım o taksici arkadaş 1.2 tsi jetta almış taksi yapmak için daha yeni biraz anlattı aracı ordan geldi bu merak valla:)

Kazasız belasız sürüşler..

OAGP1960
12/08/2013, 22:53

dediğiniz yolu biliyorum 1.4 77 bg araçla iyi gitmişsin. Dizelin torku yüksektir bayırda avantajı ondan.
gidememenin debriyajla alakası yok yeni nesil araçlar otmatik debriyajdır baskı balata bitime yakın vitesler geçmez zaten debriyaj dibte kavrar, en son debriyaj açmaz vites deeğiştiremezsin. eski araçlarda debriya balatası zayıfladıkça performans düşerdi
tjeti soracak olursanız ben çok memnunum beni yüz üstü bırakmadı. leon fr golf tsi 122 hp tjetimle tokatladım. bmv bir boy farkla geçti en azından peşini bırakmad
Zahir kardeşim, t-jet gerçekten de çok iyi dizayn edilmiş bir makineye sahiptir, güle güle kullanın. Modifikasyona da son derece müsaittir. Bugüne dek geçtiğim araçlar çok çeşitli, iddialı ve güncel markalardı. 'T-jet Abarth' başlıklı konumda teknik detaylarını görebileceğiniz arabamla en son geçtiğim araç, 184HP-380Nm. performans verilerine sahip olan son model bir BMW 320d idi.:)

zahirbaba
12/08/2013, 23:03
Zahir kardeşim, t-jet gerçekten de çok iyi dizayn edilmiş bir makineye sahiptir, güle güle kullanın. Modifikasyona da son derece müsaittir. Bugüne dek geçtiğim araçlar çok çeşitli, iddialı ve güncel markalardı. 'T-jet Abarth' başlıklı konumda teknik detaylarını görebileceğiniz arabamla en son geçtiğim araç, 184HP-380Nm. performans verilerine sahip olan son model bir BMW 320d idi.:)
beni o bmw geçti ama 1 boy farkla geçebildi açamadı arayıben baya fark bekliyordum.

ben alalı 2 ay oldu yani yeni puntocuyum ama hasta oldum verdiği adrenaline.şiimdilik chip filitre ve egsoz yaptırmayı düşünüyorum garajda senin araca baktım istanbul avrupa yakasında tavsiye ettiğin yer varmı?

OAGP1960
12/08/2013, 23:07
beni o bmw geçti ama 1 boy farkla geçebildi açamadı arayıben baya fark bekliyordum.

ben alalı 2 ay oldu yani yeni puntocuyum ama hasta oldum verdiği adrenaline.şiimdilik chip filitre ve egsoz yaptırmayı düşünüyorum garajda senin araca baktım istanbul avrupa yakasında tavsiye ettiğin yer varmı?
Zahir kardeş, malesef İstanbul'daki tuning merkezleriyle ilgili pek bilgi sahibi değilim. Ankara'da olsaydınız tabiki tavsiyede bulunabilirdim. Fakat yine de teknik anlamda yapılabilecekleri sizinle paylaşabilirim.

zahirbaba
12/08/2013, 23:15
Zahir kardeş, malesef İstanbul'daki tuning merkezleriyle ilgili pek bilgi sahibi değilim. Ankara'da olsaydınız tabiki tavsiyede bulunabilirdim. Fakat yine de teknik anlamda yapılabilecekleri sizinle paylaşabilirim.

valla iyi olur bana bir yl haritası çıkarırsan
ben başta chip lemek istiyorum sonra filitre. duruma görede egsoz yaptıracaktım.sen ne önerirsin

OAGP1960
12/08/2013, 23:37
valla iyi olur bana bir yl haritası çıkarırsan
ben başta chip lemek istiyorum sonra filitre. duruma görede egsoz yaptıracaktım.sen ne önerirsin
Stage I modifikasyonda, tabiki öncelikle stock turbo olan IHI vl37'ye dokunulmadan, çok iyi ayarlanmış bir yazılım ve iyi kalite, tercihan kutu içi koton filtre gerekir. Bununla beraber artan performans ile artmış olan egzoz gazı akımı için 60mm. çaplı cat-back (katalizatör sonrası) egzoz sistemi yapılmalı, orta ve son susturucu da aynı çapta, ser akımlı (perdesiz) ve de egzoz boru dönüşleri potsuz olmalı, tercihan da krom malzemeyle custom olarak hazırlanmalıdır. Bir başka alternatif de, 'Forge' ayarlı waste gate actuator uygulamasıdır ve yazılıma gerek kalmaz, tabiki filtre ve egzoz yine gereklidir. Stock t-jet turbo peak basıncı 1 bar'dır, 'Forge' wg'in ayarlı çubuğu, 2-3 tur döndürülüp, stock waste gate rod (çubuk) boyundan daha kısa olacak şekilde güzel bir ayar sağlanabilir ve takriben 1,3 bar turbo basıncı sağlar, dolayısıyla da 150 HP-240Nm. değerler yakalanabilir.:)

zahirbaba
12/08/2013, 23:46
Stage I modifikasyonda, tabiki öncelikle stock turbo olan IHI vl37'ye dokunulmadan, çok iyi ayarlanmış bir yazılım ve iyi kalite, tercihan kutu içi koton filtre gerekir. Bununla beraber artan performans ile artmış olan egzoz gazı akımı için 60mm. çaplı cat-back (katalizatör sonrası) egzoz sistemi yapılmalı, orta ve son susturucu da aynı çapta, ser akımlı (perdesiz) ve de egzoz boru dönüşleri potsuz olmalı, tercihan da krom malzemeyle custom olarak hazırlanmalıdır. Bir başka alternatif de, 'Forge' ayarlı waste gate uygulamasıdır ve yazılıma gerek kalmaz, tabiki filtre ve egzoz yine gereklidir. Stock t-jet turbo peak basıncı 1 bar'dır, 'Forge' wg'in ayarlı çubuğu, 2-3 tur döndürülüp, stock waste gate rod (çubuk) boyundan daha kısa olacak şekilde güzel bir ayar sağlanabilir ve takriben 1,3 bar turbo basıncı sağlar, dolayısıyla da 150 HP-240Nm. değerler yakalanabilir.:)

waste gate actuator fiyatı nedir turboyu değiştirmek gerekmez galiba

OAGP1960
12/08/2013, 23:51
waste gate actuator fiyatı nedir turboyu değiştirmek gerekmez galiba
İstanbul'da distribütörü var ve tabiki turbo değişmeksizin sadece stock wg çıkartılıp yerine 'Forge' ayarlı wg actuator monte ediliyor. Fiyatı da 350 TL. civarındaydı. Daha önce benim arabamda mevcuttu, daha sonra forum üyelerimizden değerli kardeşim Onur Acararıcan'a göndermiştim, son derece iyi bir performans elde etti kendisi. Pm attım.:)

breko52
12/08/2013, 23:58
dizel ile aracınızı kıyaslamanız yanlış bence
ben mesela uzun yolda 6. vites 110 dan aşağı düşmem
yokuş felan farketmez yokuşlarda çoğu benzinli 1,6 araçlar bile sağa çekilir
benim araç 90 lık turbonun da avantajını unutmamalı
o kadar yük ile normal bence

dexter
13/08/2013, 00:07
ölüdenizden hisarönüne çıkarken,o yolu iyi bilirim dizel de bile 3 ten 4 atamıyorsun hemen bayılıyor araba geri 3e çekiyorsun,çok aşırı dik olmasa da çok zorlayıcı bir yoldur ve 3-4 km vardır yokuş..

ligdevi
13/08/2013, 00:34
dizelle 1.4 fire motoru kıyaslamanız yanlış olmuş, benzinli araçlar seridir ama yükte çabuk güçten düşerler, dizellerde turbo şarj sayesinde devirlenince seridir yalnız en büyük özellikleri yükte bile torkları sayesinde düşük devirlerde de olsa güçten düşmezler,
ben dün sakaryadan bursaya döndüm, gülmeyin ama araçta 7 kişi + full bagaj ve klima açık 180 i gördüm, rampa çıkmakta birnevi yük sayılır, arkadaşınızın dizel olduğundan rampada sizi geçmesi gayet normal, silindir hacimlerine aldanmayın, saydığınız 1.2 polo falan turbolu olduğu için rahat çıkıyo, turbosu olmasa yükleriniz aynı olsa emin olun siz 2 yle gidiyosanız 1.2 turbosuz polo 1 le su kaynata kaynata anca çıkar :)

zahirbaba
13/08/2013, 01:02
İstanbul'da distribütörü var ve tabiki turbo değişmeksizin sadece stock wg çıkartılıp yerine 'Forge' ayarlı wg actuator monte ediliyor. Fiyatı da 350 TL. civarındaydı. Daha önce benim arabamda mevcuttu, daha sonra forum üyelerimizden değerli kardeşim Onur Acararıcan'a göndermiştim, son derece iyi bir performans elde etti kendisi. Pm attım.:)

aldığım yerde montaj yaparlarmı, veya bir usta montaj yapabilir bu parçayı galiba.bu parça için daha önce forumda yazdığın bilgilere de baktım. son bir soru forge wga taktıktan sonra chip te yapmalımıyım
tahmini bg ve tork verileri ne olur.
ben araçla 0-100 denemesi yaptım 10 sn gibi bi rakam çıktı.fabrika verisi 8.7 ben genelde fabrika verilerinin altına düşen zamanlamalar yakalarım. benim motor yorgun olabilirmi araç 110 binde
çok teşekkürler zahmetlerin için

emreaktan
13/08/2013, 01:03
benim aracım multiair eğer rampaya devirli kaptırırsam 6 . viteste çıkabiliyorum çanakkale ezine arasındaki dümrek bayırını böyle çıktım klima 2 de 150 ile kaptırdım 130 ile tamamladım ama aynı rampaya 90 la kaptırısam 4. viteste 80.90 çıkıyo ama multiairler 5000 -6000 devir çevirmeye müsait vtec motor gibi hayat 5000 deviden sonra başlıyor red line giderek 130a gene çıkıyo tabi benzine acımazsan bence devirle alakalı olay multijet albea yetişe medi aynı şekilde renault kangoda öyle ama devirim hep 3000.4000 arasında idi

OAGP1960
13/08/2013, 01:22
aldığım yerde montaj yaparlarmı, veya bir usta montaj yapabilir bu parçayı galiba.bu parça için daha önce forumda yazdığın bilgilere de baktım. son bir soru forge wga taktıktan sonra chip te yapmalımıyım
tahmini bg ve tork verileri ne olur.
ben araçla 0-100 denemesi yaptım 10 sn gibi bi rakam çıktı.fabrika verisi 8.7 ben genelde fabrika verilerinin altına düşen zamanlamalar yakalarım. benim motor yorgun olabilirmi araç 110 binde
çok teşekkürler zahmetlerin için
Montajı oldukça basittir, temin ettiğiniz yerde sormanızda da fayda var, tabiki yetkili servisde veya herhangi bir mekanik servisde bir usta tarafından kolayca monte edilebilir. Waste gate actuator, ayarlanıp takıldıktan sonra, aslında yazılıma gerek bırakmamak üzere imal edilmiş bir parçadır, rahatlıkla 150HP-240Nm. değerlere ulaşılabilir. Aracınızın şu anki mekanik ve performans değerlerini ancak servisde test cihazıyla ve de dynamometrede görmek mümkündür, debriyaj, lastik, yağ, buji, filtre vs. gibi unsurlar bu açıdan her zaman önemlidir. Sonuç olarak, bu km. de bir t-jet motor normal koşullarda yorgun olamaz, kolay gelsin, selam ve sevgiler.:)

zahirbaba
13/08/2013, 01:32
Montajı oldukça basittir, temin ettiğiniz yerde sormanızda da fayda var, tabiki yetkili servisde veya herhangi bir mekanik servisde bir usta tarafından kolayca monte edilebilir. Waste gate actuator, ayarlanıp takıldıktan sonra, aslında yazılıma gerek bırakmamak üzere imal edilmiş bir parçadır, rahatlıkla 150HP-240Nm. değerlere ulaşılabilir. Aracınızın şu anki mekanik ve performans değerlerini ancak servisde test cihazıyla ve de dynamometrede görmek mümkündür, debriyaj, lastik, yağ, buji, filtre vs. gibi unsurlar bu açıdan her zaman önemlidir. Sonuç olarak, bu km. de bir t-jet motor normal koşullarda yorgun olamaz, kolay gelsin, selam ve sevgiler.:)

bunun ayarını kendimiz yapabilirmiyiz

OAGP1960
13/08/2013, 02:02
bunun ayarını kendimiz yapabilirmiyiz
Ayarı, somununu gevşetip, rod'un wg'e bağlanan kısmını çevirerek toplam boyu kısaltmak şeklinde son derece basittir, sonra da somun sıkılarak ayar sabitlenir, asıl önemli olan, wg actuator montajını yapıp egzoz housingi üstündeki wg dış koluna sekmanı ile birlikte düzgünce takmaktır.:)

1923qw
13/08/2013, 02:47
Stage I modifikasyonda, tabiki öncelikle stock turbo olan IHI vl37'ye dokunulmadan, çok iyi ayarlanmış bir yazılım ve iyi kalite, tercihan kutu içi koton filtre gerekir. Bununla beraber artan performans ile artmış olan egzoz gazı akımı için 60mm. çaplı cat-back (katalizatör sonrası) egzoz sistemi yapılmalı, orta ve son susturucu da aynı çapta, ser akımlı (perdesiz) ve de egzoz boru dönüşleri potsuz olmalı, tercihan da krom malzemeyle custom olarak hazırlanmalıdır. Bir başka alternatif de, 'Forge' ayarlı waste gate actuator uygulamasıdır ve yazılıma gerek kalmaz, tabiki filtre ve egzoz yine gereklidir. Stock t-jet turbo peak basıncı 1 bar'dır, 'Forge' wg'in ayarlı çubuğu, 2-3 tur döndürülüp, stock waste gate rod (çubuk) boyundan daha kısa olacak şekilde güzel bir ayar sağlanabilir ve takriben 1,3 bar turbo basıncı sağlar, dolayısıyla da 150 HP-240Nm. değerler yakalanabilir.:)

Abi ne güzel konuşuyon tutuldum okuyorum öyle :D

cezalandirici083454
13/08/2013, 09:33
Selamunaleyküm bende evo 1,4 otomatik aracı tanıdıktan aldım.
Ben zaten fiat brodway motoru gücünde neden yapmış anlamadım. Bagaj ful kop geçidinden hopa dağından uzun yolculuk yaptım ve araç o kadar yük altında 2. vitesle anca çıkıyo yani kamyon kullanıyomuş hissi uyanıyo dizel araçla kıyaslarsan yalnış yaparsın

OAGP1960
13/08/2013, 11:57
Abi ne güzel konuşuyon tutuldum okuyorum öyle :D
Çok teşekkür ederim değerli kardeşim, teknik bilgiler her zaman paylaşılmalı.:)

brembo1
13/08/2013, 13:08
söylediklerine katılımakla birlikte baskı balata iyi durumda deyilse ısındıkca daha fazla kacıracak ve performans düşecektir.

celenlee
13/08/2013, 21:55
Yalan Dünyada denk gelenler daha iyi anlar:

"Ee bu, bu kadar...."

Böyle yani, bu araç bu kadar, dip gazla 1.3 75BG multijetle kafa kafaya gidiyoruz ama yokuşlarda olay her türlü değişiyor.

1.5dCi 80BG babamın aracına anca dip gazla ayak uydurabildim yolculuğumun bir kesiminde, ama eminim o dip gaz gitmemiştir :)

gendarme35
14/08/2013, 01:42
1.4 fire motorun performans olarak toros motorundan fazla bir farkı yoktur..
daha çok satış politikası olarak aracın başlangıç fiyatını düşük tutmak,dizel
motorluya parası yetmeyen ya da daha fazla para vermek istemeyen müşteriyi
geri çevirmemek için neredeyse tüm Fiat'lara konulan atmosferik motordur...
m-jet,t-jet ve multi-air motorlardan sonra bence ömrünü doldurmuş
düşük güçlü bir motor fire.. günümüz benzinli t-jet ya da multi-air motorları
kadar teknolojik ve güçlü bir motor değil fire ne yazık ki..
ben Bravo öncesinde 1.6 benzinli 103 bg Stilo kullanıyordum..
motor gücü olarak 17 bg fark olsa da esas fark torkta..
tork benzinliye göre iki katı olduğu için (Stilo 140-Bravo 300)
beygirlerin gücü atmosferik benzinli motorlarda
olduğu kadar çok düşmüyor ve araç daha düşük devirde
daha yüksek viteste,bahsettiğimiz benzinli motora göre adeta
''kedi gibi tırmanıyor''..
bence sorun motorda değil,çünkü motor performans motoru değil..
sorun beklentilerinizin karşılanmamış olması..kişisel olarak bu motoru
araştırsanız,test etseniz,kullananlara sorsanız ya almayacaktınız ya da
durumu görerek ve bilerek almış olacak,aracınızın gücünün ve limitlerinin
farkında olduğunuz içinde karşılaştığınız bu durumda şaşkınlığa uğramayacak
hayal kırıklığı yaşamayacaktınız..

Herzt
17/08/2013, 11:12
Arkadaşlarında dediği gibi zaten dizel aracın avantajı yokuştur.Bunun sebebi ise torktur dizel araçtaki tork benzinliye göre daha fazladır ve buda özellikle yokuşlarda dizelin tıkanmadan gitmesini sağlar.

OAGP1960
17/08/2013, 23:21
Arkadaşlarında dediği gibi zaten dizel aracın avantajı yokuştur.Bunun sebebi ise torktur dizel araçtaki tork benzinliye göre daha fazladır ve buda özellikle yokuşlarda dizelin tıkanmadan gitmesini sağlar.
Tabiki dizel araçların tork değerleri yüksektir fakat, tork gücünü arttıran asıl unsur turbodur ve benzinli turbo araçların da tork değerleri yüksektir. Atmosferik emişli araçlarda da tork değerini arttıran motor hacmi, motor mekaniği gibi unsurlar söz konusudur.

ibooovn
09/10/2013, 05:49
Benzin ve dizel motor teknolojisini kıyaslayarak kendinizi üzmeyin bence :) Farklı kategorilerden bahsediyoruz dizel motorun yüksek tork + turbo faktörünü hesaba katarsak yaşamış olduğunuz durum oldukça normal.. Can sıkıcı olduğu doğru ancak yapcak pek de bişi yok galiba :) eski aracım 1.6 TDCI fusion 90bg idi ve çıkamadığım yokuş bayıldığı rampa hiç bişey yoktu satıp puntoya dndüğümde attan iniğp eşeğe binmiş gibi oldum ( konfor olarak kesinlikle değil, motor gücü olarak)

hocam yoruma koptum ben nedeyeyim 150 hp 2.5 tdi V6 passattan inip 1.3 dizel g.p ye bindim neyden neye binmiş gibi oluyorum bilemem...diğeri hep kapı önünde duruyor 14 litre yakıyor 100kmde şehir içi ...konforda bir yere kadar iki tıs tıs gezcez diye bir sürü mazota para yetiştiremedim ve şehir içi puntoyu kullanıyorum arkadaşlar senin göstergemi bozuk diye dalga geçiyorlar hep ful gösteriyormuş depo diye 2 haftada 1 çizgi indi en sonra :X

görkem koçsan
09/10/2013, 08:17
kimse yanlış anlamasın benimde fire motorlu bi puntom vardı , yaşadığım tecrübelerden dolayı bunu söylüyorum fire motordan allah kurtarsın başkada diyecek bi kelime bulamıyorum o yakıt tasarrufu içinde üretilmemiş bilemiyorum ne b.ka yarıyosa bi anlamda veremedim bi işe yarıyosa sorunsuz motormuş yemişim öyle sorunsuzu o sorun çıkarmıyoda ben sorun çıkarıyodum sinir ediyodu beni araba kullanmaktan soğutuyodu. bilmiyorum hangi akla hizmet aldıysam kendimede anlam veremedim. allah herkeze güzel şeyler nasip etsin, cümlemize kazasız belasız kullanmak nasip etsin...

hyzanki
09/10/2013, 09:13
fire motor ekonomi motorudur. bile bile az yakıyor diye aldık hakkını da veriyor. lpg ile km de 19 kuruş çok ideal. performans beklemek yanlış olur.

burda yanıp yakınanlar büyük ihtimal puntoyu araştırmadan alanlar. isterse km de 50 kuruş yaksın ama gitsin diyenler. onlar için kötü tercih olmuş maalesef.

görkem koçsan
09/10/2013, 09:15
fire motor ekonomi motorudur. bile bile az yakıyor diye aldık hakkını da veriyor. lpg ile km de 19 kuruş çok ideal. performans beklemek yanlış olur.

burda yanıp yakınanlar büyük ihtimal puntoyu araştırmadan alanlar. isterse km de 50 kuruş yaksın ama gitsin diyenler. onlar için kötü tercih olmuş maalesef.
kendi adıma konuşuyorum. haklısınız araştırmadan aldık. almaz olaydık.

görkem koçsan
09/10/2013, 09:19

ama şöyle bi durum var t jetle inanın daha az yakıyorum. bizim zonguldak çok bayır dağ tepe t jet daha az yakıyo burda. ama düzlük bi yer olsa ankara gibi mesela baya bi az yakar fire motor.

ykaya1983
09/10/2013, 18:31
Yapmayın arkadaşlar fire motor tabi ki ekonomi için üretilmiş performans motoru değil ama bu kadar da yerin dibine sokmaya gerek yok.Fire motor muadili olan aynı güç ve torktaki hiçbir motordan kötü değil.Bugün 1.4 fire düşük performans veriyorsa 1.2 85 hp lik i20 motoru 1.2 85 hp lik fiesta motorunun ahım şahım performansı yok.Bu motoru 3 yıl lpg de tüplü olarak kullandım ve en ufak bir sorun çıkarmadı.Fire motora kötü diyen bir de clio nun 1.2 75 hp lik motorunu denesin.

celenlee
09/10/2013, 19:03
Otomatik almam gerekmeseydi, LPG'li bir Tjet bakardım emin olun.

Çok kısa da olsa 1.2 TSI kullandım (105BG 170Nm), test aracı olan bu aracın yol bilgisayarı ortalaması 7.2lt'idi. Ki test aracı bu,kısa kısa bi dünya yol, üstüne binen belli değil. 1.4 Tjet(120BG 200Nm) çok da farklı olacağını sanmam yakıt tüketimi açısından.

Şuraya varmaya çalışıyorum:
Fire az yaksın diye tatlı tatlı kullanıyoruz ya, iddia ediyorum, AYNI STİL İLE, tatlı tatlı, yukarda bahsettiğim araçları kullansak, emin olun bu bizim fire kadar az yakacaklardır!!

Yani sadece yokuşlarda değil, düz yolda da turbolu bu araçlarla, fire kadar ekonomik sürüş elde edebilirsiniz.

Ayrıca eşsiz bir motor değil sonuçta bu fire :)

Seat'larda da bulunan 1.4 85BG 135Nm motorlar da bizimkilerden fazla yakmıyor ve onlar da LPG'ye son derece uyumlu.

Ama her ikisi de cansız(Fire 1.4 77, vw 1.4 85) arkadaşlar, naparsak yapalım, 80BG civarı, turbo beslemesi olmayan 110-130Nm torku olan makinelerden bahsediyoruz. Yani yorumlar gayet normal, motor bu kadar çünkü, mucize beklemiyoruz, beni götürüyo eyvallah diyorum ben de,eşşeğin yemini suyunu veriyorum istedikçe, keyif almaya çalışmıyorum.

ibooovn
09/10/2013, 20:38
bizde ablama 2010 1.4 corsa otomatik aldık ben kullandım bayağı .adamlar 4 vites yapmış 2000 model vw ler bile otomatik 5 vites....bu corsayı 10 000 kmde sattık 35 bine alıp 28 bine zararına ...şehir içi 12 litre yakıyordu uzunda 8-9 litre ve 100 km ye kadar çok seriydi otomatik oldugu için daha sonra milim milim hızlanıyordu 140 a kadar...çok pişman oldu..daha sonra onu verip meriva aldık 95 hp 1.3 dizel..o çok iyi gidiyor ve kokluyor resmen daha 3000km de..şimdi ise 1.3 dizel punto aldım kendime 2010model...150 lira mazot attım nezaman koyduğumu unuttum resmen....daha yarıda duruyor sık sık gezmeme rağmen şehir içinde.

IZEM
10/10/2013, 12:41
biçok arkadaşın dedigi gibi.araçtan beklenti,bilinçsiz alınan motor seçenegi.ama bide şu var,çok kötü diyen arkadaşlar,daha önce 250 bg araba kullandınızda onlamı kıyaslıyorsunuz.anlamıyorum.1.4 atmosferiklerin hepsi birbirine yakındır.16v olanlara 110 bg kadar arttırıyorlar ama bu aracın çekişine çok faydası yok.çünkü torklar hemen hemen aynı.fire 77hp yi 3250 devirde üretir 110hp olanda 4750 gibi.yani devirle oynayarak gücü arttırıyorlar.kısaca ara hızlanmalar yakın 100 üstündeki hızlarda hepsi uzun düzlük istiyor.şu an evo dinamik 1.4 fire var ben çok memnunum.90-110 arası ne motor sesi ne lastik sesi.rampada varsın 20km hız düşsün.şimdi her yer radar 200 bg olanda seninle birlikte seyrediyor yolda.son 3 yılda wv polo conforline 85hp ve opel astra H 1.6 115 hp yaklaşık birer buçuk yıl kullandım ikisinide ve astrayı satıp şimdi evo fire.bu arabalardan sonra beni evo fire tatmin ediyor.aile arabası olarak ideal.

görkem koçsan
10/10/2013, 12:58
Otomatik almam gerekmeseydi, LPG'li bir Tjet bakardım emin olun.

Çok kısa da olsa 1.2 TSI kullandım (105BG 170Nm), test aracı olan bu aracın yol bilgisayarı ortalaması 7.2lt'idi. Ki test aracı bu,kısa kısa bi dünya yol, üstüne binen belli değil. 1.4 Tjet(120BG 200Nm) çok da farklı olacağını sanmam yakıt tüketimi açısından.

Şuraya varmaya çalışıyorum:
Fire az yaksın diye tatlı tatlı kullanıyoruz ya, iddia ediyorum, AYNI STİL İLE, tatlı tatlı, yukarda bahsettiğim araçları kullansak, emin olun bu bizim fire kadar az yakacaklardır!!

Yani sadece yokuşlarda değil, düz yolda da turbolu bu araçlarla, fire kadar ekonomik sürüş elde edebilirsiniz.

Ayrıca eşsiz bir motor değil sonuçta bu fire :)

Seat'larda da bulunan 1.4 85BG 135Nm motorlar da bizimkilerden fazla yakmıyor ve onlar da LPG'ye son derece uyumlu.

Ama her ikisi de cansız(Fire 1.4 77, vw 1.4 85) arkadaşlar, naparsak yapalım, 80BG civarı, turbo beslemesi olmayan 110-130Nm torku olan makinelerden bahsediyoruz. Yani yorumlar gayet normal, motor bu kadar çünkü, mucize beklemiyoruz, beni götürüyo eyvallah diyorum ben de,eşşeğin yemini suyunu veriyorum istedikçe, keyif almaya çalışmıyorum.
1.4 16 v 85 bg. motorun allahı var ben skoda fabıada kullandım bu ambıante modelinde hem çok sessiz ,hem fire motora göre çok güzel devir çevirebiliyo uzun yolda, hemde fire motordan daha az yakıyo.

biancoangelo
10/10/2013, 13:37
3. vites 90 km/h diyordu. Daha ne bekleyecem. Rallimi yapıyonuz anlamıyom ki. Yok efendim yokuşta 2. vitese düşmüş.... Sen arabayı devirli kullanmazsan stopda eder.

usermm1
10/10/2013, 14:11
o kadar uzun yola gittim hiç "çekmiyo bu araba" demedim. beklentiler çok değişiyor demekki.

cezalandirici083454
10/10/2013, 14:20
o kadar uzun yola gittim hiç "çekmiyo bu araba" demedim. beklentiler çok değişiyor demekki.
Selamunaleyküm
Uzun yola çıkmışsındır tabi ama araçta 5 kişi bagaj ful oldumu araç 1500kg oluyor. O zaman kop geçidinden, hopa dağında anca 2 vitesle kamyonlarla birlikte çıkıyorsun. Uzun rampalarda hele bide hızını yavaşlattılarmı zor topluyor. Tabi bu aracın kapasitesi o kadar.

halilibo48
10/10/2013, 15:14
Aynı araçtan bende var ve memleketim de Fethiye ben o yoldan ayda 2 kere en az giderim ve laf ettirmem aracıma. fire 1.4 duallogic motordan çok da birşey beklememek lazım yolun başlangıcı ışıklı zaten ve dik eğimli sürekli bir yokuş hisarönüne giderken ayağını gazdan çekmen arabayı bayıltır o yokuşta ben dip gaz gidiyorum economy kapalı vaziyette ve hani vasat bi performans da görmedim siz bi baktırın bence arabaya.
Ölüdeniz yolunu konuşmaya gerek yok geçen sene arkadaşlarım geldi 1.2 benzinli Polo ile 2012 model araç sizin bahsettiğiniz gibi yük doluydu ve 7 kişiydik bagajda dolu araç birinci vitese kadar düştü Punto 3 ile çıktıysa ölüdeniz yokuşunu fazlasını istememek lazım bence :))
Övmüyorum 1.4 fire motoru çok iyi değil ama sizin söylediğiniz gibi vasat da değil .

biancoangelo
10/10/2013, 15:20
Selamunaleyküm
Uzun yola çıkmışsındır tabi ama araçta 5 kişi bagaj ful oldumu araç 1500kg oluyor. O zaman kop geçidinden, hopa dağında anca 2 vitesle kamyonlarla birlikte çıkıyorsun. Uzun rampalarda hele bide hızını yavaşlattılarmı zor topluyor. Tabi bu aracın kapasitesi o kadar.

İhtiyaca paralel araç seçimi yapmalıydınız. Ben 2 kişiyim olursa bide ufaklık olur. Bizi bi çekiyo valla değme keyfime gayette memnunum.

Biz aracın performansını bilerek torkunu deniyerek iç dizayn konfor özelliklerini araştıra araştıra araç alırız. Benim ikinci fire motor tercihim. Sizin yerinizde olsaydım 1,3 multijet alırdım. Bence sizin ihitiyaçlarınıza cevap verebilecek araç böyle bi araç olmalı ki Fiat gurubunda doblo fiorino citroende berlingo, renaultta kango vs. tip araçlar kullanmanızı tavsiye ederim. yada sedan araçlar kullanmalısınız. Veyahut aracınızı satıp 1,4 105 hplik modelini tercih etmelisiniz. Ancak yakınmalarınıza baktığımda dizel ve torklu bi araç sizin sorunlarınıza cevap verecektir.

biancoangelo
10/10/2013, 15:24
Aynı araçtan bende var ve memleketim de Fethiye ben o yoldan ayda 2 kere en az giderim ve laf ettirmem aracıma. fire 1.4 duallogic motordan çok da birşey beklememek lazım yolun başlangıcı ışıklı zaten ve dik eğimli sürekli bir yokuş hisarönüne giderken ayağını gazdan çekmen arabayı bayıltır o yokuşta ben dip gaz gidiyorum economy kapalı vaziyette ve hani vasat bi performans da görmedim siz bi baktırın bence arabaya.
Ölüdeniz yolunu konuşmaya gerek yok geçen sene arkadaşlarım geldi 1.2 benzinli Polo ile 2012 model araç sizin bahsettiğiniz gibi yük doluydu ve 7 kişiydik bagajda dolu araç birinci vitese kadar düştü Punto 3 ile çıktıysa ölüdeniz yokuşunu fazlasını istememek lazım bence :))
Övmüyorum 1.4 fire motoru çok iyi değil ama sizin söylediğiniz gibi vasat da değil .

+100000 kere katılıyorum Fire gayet başarılı ve beklentileri karşılayan bi motor. Sonuçta 300nm tork olup 150 nm tork üretmiyor. 115nm olan araçlarımı 121 nm ye kadar sorunsuz çıkıyor. Fire (odunu verdikçe yakar)

celenlee
10/10/2013, 16:47
2 Senedir sorunsuzca kullandığım, 1.4 Fire motorun bence 1 tane artısı var övebileceğimiz.

"""Max Torkunu 3000rpm'de veriyor olması ve bu torkun 2000-4000 arası 100Nm+ olacak şekilde geniş bir devir bandında sunuyor olması."""

Diğer yönleri 3aşağı 5 yukarı aynı bu motorların, dediğim gibi 1.2-1.4 70-80BG atmosferik motorlardan bahsediyoruz sonuç olarak.

En uyuz olduğum yanı ise kullanılan şazıman!!!
Albea'daki şanzıman oranları gibi olsaydı eğer uzun yolda daha mutlu olur bir sorunum kalmazdı muhtemelen :)

görkem koçsan
10/10/2013, 19:02
İhtiyaca paralel araç seçimi yapmalıydınız. Ben 2 kişiyim olursa bide ufaklık olur. Bizi bi çekiyo valla değme keyfime gayette memnunum.

Biz aracın performansını bilerek torkunu deniyerek iç dizayn konfor özelliklerini araştıra araştıra araç alırız. Benim ikinci fire motor tercihim. Sizin yerinizde olsaydım 1,3 multijet alırdım. Bence sizin ihitiyaçlarınıza cevap verebilecek araç böyle bi araç olmalı ki Fiat gurubunda doblo fiorino citroende berlingo, renaultta kango vs. tip araçlar kullanmanızı tavsiye ederim. yada sedan araçlar kullanmalısınız. Veyahut aracınızı satıp 1,4 105 hplik modelini tercih etmelisiniz. Ancak yakınmalarınıza baktığımda dizel ve torklu bi araç sizin sorunlarınıza cevap verecektir.
bizde iki kişiyiz ama hepte iki kişi yola gidilcek diye bi mevzu olmuyor, hiçtemi buna 5 kişi binipte kullanılmayacak, arkadaş 3. kişi binsin arabanın bi dna'sı değişiyor ya yemişim diyosun o zaman yakıt tasarrufunu+ sen araba sollarken olurya solladığın araba .... yapıp azcık gaza dokunuverdi sonrası zaten malum, ha birde ra kullandım 2005 model bu 1.6 109 bg. olan modeli o firedende berbat hadi fire bi yakıt tasarrufu için üretilmiştir o hangi akla hizmet üretildi onu zaten çözemedik kullananlar bilir.

biancoangelo
10/10/2013, 20:47
bizde iki kişiyiz ama hepte iki kişi yola gidilcek diye bi mevzu olmuyor, hiçtemi buna 5 kişi binipte kullanılmayacak, arkadaş 3. kişi binsin arabanın bi dna'sı değişiyor ya yemişim diyosun o zaman yakıt tasarrufunu+ sen araba sollarken olurya solladığın araba .... yapıp azcık gaza dokunuverdi sonrası zaten malum, ha birde ra kullandım 2005 model bu 1.6 109 bg. olan modeli o firedende berbat hadi fire bi yakıt tasarrufu için üretilmiştir o hangi akla hizmet üretildi onu zaten çözemedik kullananlar bilir.

Evet pr,mera almıştınız. Hatırladım... Ya demek istediğim parasına göre çok iyi bi araba efendi kullanıma gayet uygun... Eeee.. ben zigzag yapayım kalkarken arabalara kafa tutayım (Tuttuğuda var) yok işte köyden çuvalla erzak getireyim dersek bu araba yerine 1.3 multi si daha uygun diyorum.... Sadece bu... Haksızmıyım... ?

biancoangelo
10/10/2013, 20:48
2 Senedir sorunsuzca kullandığım, 1.4 Fire motorun bence 1 tane artısı var övebileceğimiz.

"""Max Torkunu 3000rpm'de veriyor olması ve bu torkun 2000-4000 arası 100Nm+ olacak şekilde geniş bir devir bandında sunuyor olması."""

Diğer yönleri 3aşağı 5 yukarı aynı bu motorların, dediğim gibi 1.2-1.4 70-80BG atmosferik motorlardan bahsediyoruz sonuç olarak.

En uyuz olduğum yanı ise kullanılan şazıman!!!
Albea'daki şanzıman oranları gibi olsaydı eğer uzun yolda daha mutlu olur bir sorunum kalmazdı muhtemelen :)

Evet gayet ince ve yerinde bi tespit tebrikler. Düşük devirde yüksek tork muazzam olmuş.:clapping:

görkem koçsan
10/10/2013, 21:01
Evet pr,mera almıştınız. Hatırladım... Ya demek istediğim parasına göre çok iyi bi araba efendi kullanıma gayet uygun... Eeee.. ben zigzag yapayım kalkarken arabalara kafa tutayım (Tuttuğuda var) yok işte köyden çuvalla erzak getireyim dersek bu araba yerine 1.3 multi si daha uygun diyorum.... Sadece bu... Haksızmıyım... ?
haksızsınız demedim ama öyle an geliyoki siz illa iki kişisiniz diye sürekli iki kişi kullanılcak diye bi kaide yok onu demek istedim yoksa iki kişi normal gidiyo pek sıkıntı olmuyo ama demek istediğim araba bu sonuçta bunu beş kişide kullanırsın tek kişide sürekli iki kişi olmaz onu demek istedim. be onu istediğim gibi kullanamdıktan sonra ne anladım o maldan herşey için böyle aslındada.

moussetee
10/10/2013, 23:53
Yolu bilmeyen birinin o yokuşta 2ye atması çok normaldir. Ben tırmanma sol şeritten çıkıyorum devamlı 1.4 fire ile, 3. Yada 4. Viteste.

cezalandirici083454
11/10/2013, 00:00

Selamualeyküm
Önerilerin için teşekkürler. 1 sene önce tatile çıkacakken araç almam gerekti. Beğendiğim düşündüğüm araçlar söylenildiği gibi çıkmadı. Bende eşimde kullanır diye tanıdıktan gittim araca baktım ön konsolu beğendim. Ben aracı 105bg diye düşünüyordum. Meğer 77bg miş. Zamanım az olduğu için artık hayırlısı dedim. ve alır almaz 4000km üstünde yol yaptım. Aracı satmayada gelince aldığımdan beri düşünüyorum. İhtiyacımı karşılıyomu şükürler olsun. Araca alışmakta lazım ama eksi yanlarınıda bir kullanıcısı olarak belirtiyorum almayı düşünen dikkat etsin diye.

stotinka
11/10/2013, 00:05
multiair 105 hp al istersen karavan çek

fawori
11/10/2013, 00:31
multiair 105 hp al istersen karavan çek

Tamamen katılıyorum bana puntoların performanslıları denk geldi çok şükür şimdiye kadar dizelde torbo + tork gücü var eski aracım mutijet 90 hp gp idi şimdiki aracım
multiair 105 hp punto evo arasında çok fark yok ben bugün Ankara'da yeni yapılan ve çoğu kişinin bilmediği kaymak gibi yol olan hafif rampalı boş olan Ankara bulvarı yolunda 160 km/saat hızı çok kısa mesafede rahatlıkla yaptım daha sınıd kesinlikle çok kolay yapardım. Fire biraz güçsüz bir motor ama yine de Fethiye tarafındaki yolları iyi bilirim bence anlatılan kadar da değildir fire motor.
Geçen yaz göcek te çalışıyodum ve ölüdeniz rampasını kiraladığım iki araç ile çıktım biri 105 Hp dizel renault fluance diğeri 75 Hp dizel linea tabii ki fluance roket gibiydi lineaya göre ama lideada şöle böyle çıktı baskı balata veya şanzumana sorun olabilir kontrol şart birde biraz devirli vites değiştirmeli rampalarda

biancoangelo
11/10/2013, 08:32
Selamualeyküm
Önerilerin için teşekkürler. 1 sene önce tatile çıkacakken araç almam gerekti. Beğendiğim düşündüğüm araçlar söylenildiği gibi çıkmadı. Bende eşimde kullanır diye tanıdıktan gittim araca baktım ön konsolu beğendim. Ben aracı 105bg diye düşünüyordum. Meğer 77bg miş. Zamanım az olduğu için artık hayırlısı dedim. ve alır almaz 4000km üstünde yol yaptım. Aracı satmayada gelince aldığımdan beri düşünüyorum. İhtiyacımı karşılıyomu şükürler olsun. Araca alışmakta lazım ama eksi yanlarınıda bir kullanıcısı olarak belirtiyorum almayı düşünen dikkat etsin diye.

Öyleyse Haklısınız.