PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atlattığım kaza ve araç kameramdan görüntüleri

ibrahim06
07/08/2013, 01:56
Bu akşam eşim ve 9 aylık bebeğimizle eve giderken olan olay. Benim döndüğüm yer sağa dönüş için yolun ayrıldığı yer. Tek şeritli yolda aklı sıra uyanıklık yapan ancak az daha geberecek olan geri zekalıyı göreceksiniz. Yaptığım acı freni de.Herif kaçamadı ben de çok sinirlendim. Yakaladım bi tane patlattım. 45-50'lili yaşlarda biri.Araya girdiler.Sonra döndüm arabama bindim. Zira trafiği tıkamıştım.Sinirimden ellerim titriyordu.Velev ki ben değil de kamyon gelse buna çarpsa ve ölseler. Senin kamyoncuyu içeri attırmaya ne hakkın var.Tamam senin ölmeye hakkın var ama suçsuz olanı içeri attırmaya ne hakkın var. Kamerada duyacağınız küfürler için kusura bakmayın..

https://www.youtube.com/watch?v=iHl11O6rmJE

...

tayfux
07/08/2013, 02:00
hocam yüzde yüz haklısınız çok geçmiş olsun ama nacizane tavsiyem aileniz araçta iken araçtan inmeyin..tekrardan geçmiş olsun hocam..

ibrahim06
07/08/2013, 02:03
hocam yüzde yüz haklısınız çok geçmiş olsun ama nacizane tavsiyem aileniz araçta iken araçtan inmeyin..tekrardan geçmiş olsun hocam..

Şuan sakin kafayla düşününce keşke inmeseydim diyorum tabi. Bu arada araya girenlerin hepsi o adama bayağı bir saydırdılar.

tayfux
07/08/2013, 02:06
Şuan sakin kafayla düşününce keşke inmeseydim diyorum tabi. Bu arada araya girenlerin hepsi o adama bayağı bir saydırdılar.
hocam bu tür pislikleri inanılmaz fazla. Bende İstanbulda yaşadığım için size katılıyorum günde 4-5 kere bana da denk geliyor hatta geçenlerde başıma geldi adam sol şeritten 20-30 km hızla gidiyor müzik de son ses ve okula yetişmem gerek dersi kaçıracağım..korna korna korna sellektör sellektör artık ellerim ağrıdı adam kenara çekilmedi birde utanmadan ileride yanıma çekip artislik yapmaya başladı gebertirim falan filan klasik maganda hareketleri..camımı kapadım bastım gittim muhattap olmaya kesinlikle değmez insanlar bunlar..karım araçta iken büyük konuşmayım ama araç yanmadığı sürece araçtan ne onu ne de kendimi çıkartmam..

Sselim
07/08/2013, 02:29
Abi böyle durumlarda arabadan inmemek en iyisi. Benzer bir durumda arkadas bıcaklandı. Trafikte mumkun oldugunca sakin olunmalı.

SteinGP
07/08/2013, 02:54
Abi iyi yapmışsında, Allah korusun delinin tekine denk gelseydin şimdi çok daha kötü şeyler konuşuyor olurduk. Geçmiş olsun..

aon
07/08/2013, 04:45
Öncelikle geçmiş olsun. Videonuzu defalarca izledim en başta belirteyim ki kesinlikle haklısınız. Ne olursa olsun karşıdan gelen aracın ters şeride geçmemesi gerekirdi. Ancak gördüğüm kadarıyla aracın sola yaptığı hamleyi hem daha önceden farketmiş olmalısınız hem de sağ tarafta en azından sizi kurtaracak kadar asfalt zemin var. Buna rağmen sağa kaçmamışınız. Ben bunu kamera görüntülerine dayanarak söylüyorum. Belki de bu kameranın bir aldatmacasıdır. Bu sizin hatalı olduğunuz anlamına gelmez ama en azından olayı büyütmeseydiniz keşke.

reddragon
07/08/2013, 07:46
Malesef ülkemizdetrafik kurallarına uymak ve saygılı olmak konusunda diğer her konuda olduğu gibi çook gerideyiz. Eğitim şart diyoruz ama bir türlü eğitilemeyen insanlarımız sayesinde trafik kazasında dünya 1. siyiz.
Burada hocamın da dikkat çektiği gibi klasik bir Türk uyanıklığı görülmekte. Diğerleri eşek gibi sırada beklerken ters yönden yardıracak abimiz. Japonya'da trafiğin nasıl işlediğini nasıl saygılı olduklarını izlemiştim bir videoda. Herşeyin başı önce İNSAN olabilmektir. Büyük geçmiş olsun.

tyilgin
07/08/2013, 08:18
Öncelikle geçmiş olsun. Videonuzu defalarca izledim en başta belirteyim ki kesinlikle haklısınız. Ne olursa olsun karşıdan gelen aracın ters şeride geçmemesi gerekirdi. Ancak gördüğüm kadarıyla aracın sola yaptığı hamleyi hem daha önceden farketmiş olmalısınız hem de sağ tarafta en azından sizi kurtaracak kadar asfalt zemin var. Buna rağmen sağa kaçmamışınız. Ben bunu kamera görüntülerine dayanarak söylüyorum. Belki de bu kameranın bir aldatmacasıdır. Bu sizin hatalı olduğunuz anlamına gelmez ama en azından olayı büyütmeseydiniz keşke.

Yolun sağ kısmında bulunan alanın geniş olması veya sağ tarafta emniyet şeridinin olması karşı yönden gelen araca bizim şeride girme hakkını vermez. O anda sürücü yola bakmıyor olabilir. ha sürücü her zaman yola bakması gerekiyor dersen böyle birşey yok, dikiz aynalarından birine bakarken yola bakma şansınız yok. Teybe bakmama, araç içindeki herhangi bir kişiyle konuşurken bakmayanımız yok. yolda önüme yaya çıkabilir diyeceksenizde yayanın göründüğü yerden şeridime girme süresi karşı yönden gelen aracın şeridime girme süresinden misliyle uzun. göz kapaklarını kapatıp açıncaya kadar geçen kısa sürede bir şetritten diğer şeride geçme hızına sahip cisimlerin kafasına göre şerit değiştirme ve hatta karşı şeride geçme lüksü yok..

Arkadaşım yüzde 100 haklısın ancak diğer arkadaşlarında dediği gibi burası türkiye ve ne yaparsan yap mantar gibi çoğalıyorlar. Ayrıca yine burası türkiye ve maalesef yaptıkları tebiyesizlik ve magandalık ile toplumsal seviyelerini yükselttikleri düşüncesiyle olsa gerek ki, arkadaş gruplarında bu olayları göğsünü gere gere anlatan tek başına yaşabilecek seviyeyi aşamamış topluluğumuz var. Bu yüzden sakin olmakta fayda var.

henky
07/08/2013, 08:30
Çok çok geçmiş olsun ülkemizde kural olmadığının bir ıspatıdır bu video ben olsam elinizde kamera görüntüsüde var nasılsa polisi arar şikayetçi olurdum.iki tokattan daha buyuk bi caza olurdu ona ama yinede araçta aile varken araçtan inmemek en güzeli

ibrahim06
07/08/2013, 08:32
Dostlar cevaplarınızı içtenlikle ciddiye alıyorum. Kavga etmemem gerektiğine dair cevaplar alacağımı bilerek paylaştım ve çok haklısınız.Özellikle videonun son kısmını kesmedim direkt paylaştım.Bu durumdan hepimiz ders çıkaralım diye.
elbette sakin kafayla defalarca kez aklıma geldi.Kesin çıkmamam gerekirdi.O herif bunu belki defalarca yaptı trafikte ama yumruğu benden yemesi gerekiyormuş. Çünkü bu tür magandalar trafikte krallığını sürüyor. bu tür şeylerle karşılaşa karşılaşa en sonunda birinde patlamışım. Normalde kavga etmeyen biriyim. Öte yandan her ne olursa olsun Allah korudu ve bu yüzden sadakaya devam etmeli.

.

BSK
07/08/2013, 09:55
Tamamen haklısınız, görüntülere bakınca siz inip adamı dövmek istemişsiniz, belki biraz da canınız başka birşeye sıkkınmış sanki, kamerada kaza atlatmış gibi durmuyorsunuz sağda yeterince yer var ve hızınız da az. ben de önceden en ufak olayda aşağı inerdim ama zamanla yanlış yaptığımın farkına vardım benden daha deli insanlar var dışarıda ve değmez değmiyor da. Geçmiş olsun, beterinden saklasın Allah.

Htc Sensation/

serkan86
07/08/2013, 10:08
Büyük geçmiş olsun.Hepimizin başına geliyor böyle olaylar.Bilinçsiz araç sürücüleri çoğunlukta maalesef :(

AYTEK AYDIN
07/08/2013, 10:11
Özellikle arabamda ailem varken kimseye karışmam. insanlar öyle bir hal aldı ki. pisi pisine adam öldürülüyor. o yüzden kimseye bulaşmamak lazım.

ahmet4646
07/08/2013, 10:37
trafikte bencil insanlar maalesef çok fazla sinyal vermeyenler yol ortasına araç parkedenler vs...geçenlerde sokaktan ana yola çıkacağım uzaktan beri bir vw amarok geliyor hızıda az değil hani çıkmadım bekliyorum adam benim çıkacağım sokağa girmesinmi sinyal falanda yok tabi deli oldum açtım camı senin sinyalin yokmu dedim niye sinyal yakmıyorsun dedim mecburmuyum diyor adamdaki bencilliğe bak mecbursun tabi dedim ben seni boş yere beklemeye mecburmuyum dedim bağırdık çağırdık neyse döndük gittik önümüde bir araç daha vardı oda bekliyordu hali ile ilerde kavşakta durduk beraber adam selam verdi haklı olduğumu söyledi kendininde sinir olduğunu ancak tepki vermediğini söyledi aslında böyle durumlarda tepki vermek gerekiyor ki o insan hatasını anlasın tabi insan sa o ayrı mesele önümde gidip sinyalsiz dönenlere uzun uzun korna çalıyorum tepkimi gösteriyorum o sinyal denen alet sonuçta yakıt yakmıyor ve bu mecburi birşey sonuçta ben buna her durumda dikkat ederim yol boş olsa dahi heryerde sinyal yakarım bu yayalar içinde gerekli sonuçta ama diğerleri bunu umursamayınca cinlerim tepeme geliyor velhasıl bu insanların hatalarını görmezden gelmemek en iyisi yaptığınız çok doğru olmasada çok yanlışta diyemeyeceğim yinede dikkat edin insan olan bu hareketi yapmaz zaten insan olmayanlardanda herşey beklenir Allah korusun...

okanvural
07/08/2013, 11:45
Geçmiş olsun, ellerinize sağlık. Herkes enayi bir o adam kurnaz anlaşılan. İstanbul trafiğinde defalarca karşılaştığımız bir olay. İnsan belirli bi raddeden sonra kendini kontrol edemiyor ister istemez. Kimseyle muhattap olmayacağım işime gücüme bakacağım diyerek yola çıkıyorsun, şuursuzun biri seni tehlikeye sokuyor.

hakanka
07/08/2013, 11:46
döner bıçaklarıyla dalalımmı abi:D

metinguren
07/08/2013, 13:36
Abi iyi yapmışsın eline koluna sağlık.:))

halils2
07/08/2013, 13:45
geçmiş olsun. Adam hak etmiş aslın da ama sizin de sağdan kaçmak için yeriniz var gibi görünüyor videoda. Eşiniz yanınızdayken araçtan inmeseydiniz keşke onu da telaşlandırmışsınız neyse geçmiş olsun.

fensinn
07/08/2013, 14:35
Sanki araç senin yavaşladığını görünce kırmış direksiyonu.Bana mı öyle geldi bilmiyorum

CoachK
07/08/2013, 15:18
Öncelikle eline sağlık hakkını vermişsin :)

Ama... Keşke inmeseydin. Maalesef ülkemizdedki delikanlılaeın bir çoğu sadece cebindeki makinaya yada arka koltuktaki palaya güvenir bir hal almış durumda. Başını belaya sokmaya değmez. Haklısın, twpkide göstereceksin ama " değmez " ... Geçmiş olsun.

10ursbf
07/08/2013, 15:23
Hocam çok geçmiş olsun, ucuz atlatılmış çok şükür ki..
Araçta aile olunca tabiki mümkünse araçtan inmemek lazım ama, eş çocuk olunca da daha bi sinirleniyor insan. Onlara bişey olma ihtimali zaten korkutup daha da sinirlendirebiliyor..
Allah beterinden saklasın, tekrar geçmiş olsun..

ykaya1983
07/08/2013, 20:43
Bana da sanki biraz fevri davranmışsınız gibi geldi kusura bakmayın sayın hocam.Tabi ki insan ilk anda sakin davranamıyor ama keşke vurmak yerine bir iki fırça çekip gitseydiniz.Bence değemez yaşlı başlı insan belki de dalmıştı.

erhan4785
07/08/2013, 23:14
Geçmiş olsun. eline sağlık..

thezula
08/08/2013, 00:37
geçmiş olsun %100 haklsınız fakat araçta eşiniz ve çocugunuz varken keşke inemeseydiniz.Çok daha kötü bir durumda olabilirdi.Tabi bi anlık öfkeyle olabiliyor.

HaYachTs
08/08/2013, 01:19

Çok geçmiş olsun ama Araçta eş,çocuk ana-baba varken sakın ha bir daha araçtan inmiyoruz. Karşı tarafa sevgilerimizi! saygılarımızı! iletip devam ediyoruz.

evo_dynmc
08/08/2013, 02:19
oğlum doğmadan önce böylelerine tepki verirdim ama artık umursamıyorum, direkt bir saldırı olmadığı sürece bela okuyup geçerim

levan34
08/08/2013, 02:19
İbrahim kardeş...öncelikle geçmiş olsun...sana şöyle bir şey söyleyeyim müsadenle....gittiğin yol dar ise,yada gidiş-geliş ise...senin taraf akıyor-karşı şerit bekliyor ise herşeye hazır ol kardeşim...araba çıkmasını bırak,yaya çıkar,motoru çıkar,pizzacısı vb....eski tarihte el arabasında karpuzcuya çarpmışlığım vardır tam senin gittiğin yol benzeri...karpuzların yarısı benim ön kaputta....adam aniden fırladı....eve parasını vererek 9 adet ortadan patlak karpuz götürdüm...devir değişti kardeşim...bende gerekmedikçe araba kullanmıyorum...soğudum resmen ya....tekrar geçmiş olsun..içimi döktüm biraz k.bakma.

dogus618
08/08/2013, 07:10
Abi yaninda esin var sanirim bole seviyesizlerle ugrasilmaz bisi olur basina kalir bole hayvanlari insan yerine koyarlar....

motor delisi
08/08/2013, 12:47
geçmiş olsun, aynısını motosiklette yaşadım ve yere kapaklandım inip özür dileecekti snırım bi adam ve kaskı çıkarmadan adama kafa attığımı bilirim sonra pişman oldum fakat o an ne yaptığınızı bilmiyorsunuz o koruma eldivenleri ile adama yumruk atmıştım sonra kendime inanamadım :/ inilmemesi gerek fakat yaşayınca anlıyorsunuz öyle bir küfürü hak ediyorlarki anlatamam..

taipen71
08/08/2013, 12:55
Hocam geçmiş olsun orası yenikent toki ye dönen sapak heralde bende sincande görev yapıyorum öğretmenim burada okadar öküz varki hangisine ne diyeceksin adama ne yapıyorsun dediğimde adam bana sincanda damı sinyal verecem dedi birgün daha ne denir buna benim de 1 yaşında kızım var sakın ama sakın ailen yanında iken inme araçtan bunlar zır cahil insanlar ne yapacakları belli olmaz.

erenemre
09/08/2013, 15:54
geçmiş olsun ama arabadan inmeniz hata indim 2 tane patlattım demişsin ya adamdan silah olsa 2 tane sıksa sana eşin ve çocuğunun önünde bence çok yanlış olmuş marifet gibide anlatılmamalı asla araçtan inilmemeli benimde başıma çok geliyor hemde sizinkisi çok tehlikleli değilmiş çünkü kaçabileceğiniz alan var daha dar yol olabilirdi ben küfür edip basıp geçiyorum, ne olursa olsun hele aile varken araçtan inmek çok yanlış

erosistanbul
09/08/2013, 18:54
hocam geçmiş olsun, bence de fazla büyütecek fazla bişey yok. belkide biz ist da alıştık bu hanzolara. burda zibil gibi bunlardan çooook var.

muratx41
09/08/2013, 22:02
gecmiş olsun istanbul tarafında yasasanız ne yaparsınız bilemiyorum neler var neler gerci istanbulda yasayanlar bu tür olaylarda araclarından kolay kolay inmez araçdan inmek eşiniz varken yanlıs bir hareketdirki haberlerde yollarda olan olayları bu tür kavgalara giren insanların basına neler geldigini hepimiz biliyoruz dikkatli olalım

ato
10/08/2013, 18:18
valla haklısınız ama ayanda kaçmak için yeterli yer var trafikte hepimiz hata yapabiliriz ben olsam inmezdim dikkat edin durduk yere yaralanmayın şahsen ben hatalı olsamda bu karşıdaki insanın bana vurmasını gerektirmez

sehzadeamasya
10/08/2013, 21:45
hocam böyle kasaplar çok her önüne gelene ehliyet verirlerse böyle olur hocam fazla sinirlenmeden sabırlı kullanmak çok büyük geçmiş olsun

Golbasi
11/08/2013, 01:27
Trafikte bunlar oluyor elbet,sakin olmakta fayda var,aile ya da bi bayan varken arabadan inip ana avrat sövmek pek doğru değil. Karşımızdaki kişiyi tanımıyoruz sonuçta çekse vursa aile yanına bu çok daha acı şeyler doğurabilir. Geçmiş olsun bırakalım,Allahlarından bulsunlar.

byspayn
11/08/2013, 01:51
Geçmiş olsun İbrahim Abi. Sinir bozucu bir vaka ve sen tabiki haklısın. Ancak yanlış yapmışsın tabi inmekle. Trafikte her türlü insana rastlamak mümkün. Sakinliği her daim korumak lazım ama insanız işte tabi pek mümkün olamayabiliyor her zaman... Tekrar geçmiş olsun Allah kaza bela vermesin ve sabır versin abi...

grpuntocu
12/08/2013, 22:44
Çok geçmiş olsun kardeşim. İzledim de istanbul şoförü olarak bana oradaki herşey normal geldi. Gün içerisinde sıklıkla yaşadığım durum. Elbette doğru olduğunu savunmuyorum ama akmayan şeritten biri mutlaka senin yokuna çıkacaktır. Burada da adam göstere göstere çıkmış. Kurtarma payın da varmış. Keşke inip canını sıkmasaydın çoluğun çocuğun varken. Hayır duanı et devam et ne olacağı belli olmaz.

zahirbaba
12/08/2013, 23:13
bu tip durumlarda sakin olmak lazım. çoluk çocuk yenge var yanında, biri bişi dese katil olmak gerekir ozaman. bence geri viteste yapma ani çıkışta yapma
geçmişolsun

Sugaradam
12/08/2013, 23:57
adam hata etmiş haklısın ama sende yanında bş bayan varken keşke boyle kufur edip tepki vermeseydn

PUNTO2008
13/08/2013, 00:45
İbrahim abi haklısın sonuna kadar ama bence çok abartılacak bir durum göremedim, kurtarma payın oldukça yüksekmiş, vatandaş ta zaten şeridinden yavaşca çıkıyor, yani biraz kontrollü ve seni görünce toparlamaya çalışmış, İstanbul'da çok masumane ve kanıksanmış bir hareket. Ayrıca abim kimse yazmamış ya da dikkatlerden kaçmış, 3 kez izledim sonuna kadar, sen de dönüşü biraz hızlı ve açık almışsın, ve sen tam dönerken ışık kırmızıya dönmüş, belki yeşilde yakalamak için öyle yaptın. Yani İstanbul'da bu şekil dönsen sen haklı iken, haksız duruma düşebiliyorsun çünkü özellikle bu koca megakentte, gözün, kulağın sürekli açık ve kontrollü olmak zorunda, yol boş ve müsait olsa bile 1 adım sonra gelebileceğini düşündüğün, ihtimal verdiğin tehlikeleri kestirip önlemini alman gerekiyor. Olayda haklsın, arabadan inmekte, küfür ve dövmekte ve de kavşağa hızlı girmekte haksızsın İbrahim abicim. Sevgiler ve saygılar:)

fotobelit
13/08/2013, 11:32
Hocam tam kırmızı yanarkenmi döndün..Sanki o ara o araçlar hareketlenmiş.Yani onlara yeşil yanmış.(o araç kesinlikle hatalı ona bir lafım yok..Bunu ayıralım).Birazda ben oruçlu iseniz ona bağladım..Normalde tepki verebilirsiniz ama biraz tepkinin dozu kaçmış..Bende malesef bu tip gereksiz çıkışlar yapıyorum..Sonra pişman oluyorum ama Allahtan pişman olucak ömrüm kalıyor..Denyonun birine denk gelip gitmekte var..Allah korusun..Keşke sakin kalıcak kadar güçlü olabilsek..Geçmiş olsun..

Battal
13/08/2013, 12:13
Geçmiş olsun ibrahim bey. Böyleleri çokça var trafikte, Hele ki Ankarada...
Bebeğinizi allah bağışlasın, hayırlı ömürler versin. Biz erkekler bebek olunca normal zamandan daha fazla hassaslaşıp tepki verebiliyoruz, insanlık hali.
Ama yine de, bence de arabadan inmemek lazım böyle durumlarda.

fiko
13/08/2013, 12:38
çok geçmiş olsun .kaza geliyorum demez bir anda karşınıza çıkar adam dayağı fazlasıyla hak etmiş ama adam birde üste çıkar efelenir bu yalnışı yapan adam her türlü çirkefliği yapar bunlardan her şey beklenir...çok geçmiş olsun ibrahim hocam

fatihhhh
14/08/2013, 10:37
o kadar insan efendi efendi sırasında beklerken bu çakal,
kii doğadaki çakallara büyük ayıp ediyorum.
bu sorumsuz, düşüncesiz, bencil mahlukat, aradan fırlıyor,
kendi geberse hiç acımam, karşıdan gelenleri tehlikeye atıyor.
aslında en güzeli, araba kimse olmayaca, bunula kafa kafaya çarpışacaksın.
senin aracın masaraflarını, kendi aracının masraflarını buna kitleyeceksin,
bir de maddi değer kaybı davası açacasın.
sürünsün it herif.
bu arada, arabadan asla inmeyin hocam, it-kopuk için değmez. bakın ailenizi düşünün
çok geçmiş olsun.

outlife
14/08/2013, 10:49
valla dün akşam izledim videoyu... harbiden itlik yapmış... ben sopa aldım arabama... değmez ama kendileri insan olmadığı için insanlarıda insanlıktan çıkarıyor ********ler. bunlara dayakta atsan, arabayla giyddirsende yaramaz... anlayacak ders alacak beyin vicdan mantık yok çünkü...

hocam tekrardan çok geçmiş olsun.

PUNTO2008
14/08/2013, 11:17
Dostlarım hepiniz İbrahim Abi'nin gözünden bakıp, olayı abartmaktasınız, özellikle İstanbul'lu arkadaşlara, aracını bu megakentte kullananlara biraz şaşırmaktayım açıkçası. Elbette adam son derece suçlu, abimiz haklı ona şüphe yok kesinlikle, fakat böyle çok ta büyütecek bir durum değil, nice tehlikeler atlatılıyor burada. Düşünsenize köprüden geçerim ara ara işten eve giderken, millet o kadar kanıksamış ve kabul etmiş ki bu olayı, müzik dinleyen, arabada geyik yapan, yemek yiyenler, arada makaslar, ani frenler vs. daha neler neler, onun için büyütmeyin olayı. Sevgiler:)

ecosi26
15/08/2013, 10:12
İbrahim geçmiş olsun ama hiçde iyi yapmamışsın başıma gelen bir hadiseyi hemen kısaca anlatayım. trafikte yol vermeme yüzünden ettiğim küfürler neticesinde hadiseden yaklaşık 10-15 dakika sonra ettiklerime içerleyen 3 kişi tarafından aracımın içinde ne olduğunu anlamadan darp edildim elmacık kemiğim çatladı dudağım patladı şikayetci oldum sonra kendime yediremedim adamları buldum bana yaptıklarının aynısını bende onlara yaptım onlarda şikayetci olmuşlar çıktık mahkemeye hakim 3 er ay 5 sene denetimli ceza verdi indirilmiş hali ile şimdi trafikte herkese herşeye saygı sloganıyla dolaşıyorum sinirlendiğim zamanlar oluyo ama kendimi tutmak zorunda kalıyorum haklı olsam bile neredeyse özür dileyip yoluma devam ediyorum aman allah korusun cahilin birine denk gelirsin sıkıntı olur...iyi sürüşler