PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto almaktan neden vazgeçtim

fatihcam13
25/07/2013, 18:57
Fiat Punto'yu gördüm, beğendim. petrol yeşili, skydome'lu, multiair 105 beygirlik arabayı.

sonra diğer markaların bayilerini gezdim ve "şunu alsam ne güzel olur" dedirtecek tek bir araba bulamadım. (aynı segmentte, yaris, clio, corsa, polo)

kararımı da verdim punto'yu almaya. ama etrafımda otomobilden anlayan istisnasız herkes "fiat alınmaz, fiat'a para verilmez" fikrinde birleşti. nihayetinde arabayı almaktan vazgeçtim, diğerlerini de beğenmemiş olduğum için, araba almaktan da vazgeçmiş oldum.

şimdi denilebilir ki, bu saçma bir önyargıdır. belki doğrudur. ancak bu önyargıya ve aldığım onca olumsuz yoruma karşın gidip de 40bin'e yakın bir para veremiyorsun.

Fiat'ın ne yapıp edip, bu olumsuz imajı yıkması lazım. öyle eğlenceli reklamlarla bitmiyor iş. insanların "fiat iyidir abi" demesini sağlamaları lazım. benim gibi ciddi heves edip de almaktan vazgeçen çok fazla potansiyel müşterileri oluyordur.

cemdogu
25/07/2013, 19:21
bunlar yıllar sürer.Fiat'ın bir arabasını alıp 20yıl biniyorlar aslında bu iyi.Ama araba Bmw gibi davranıyorlar ve aracı rezil ediyorlar.Sonra milletin gözünde apaçi markası oluyor.

Halbuki sektöre 10 yıldır çok güzel araba veriyor fiat.Tasarımı çok önde bence.Fiat 500ile bi ivme kazanacak bence ama.beklemekten başka çare yok...

En güzelini bulmuşsunuz aracın.Skydome'lu punto cidden çok farklı.

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

görkem koçsan
25/07/2013, 19:28
onlar kusura bakmada tofaşla fiatı ayırt edemeyecek kapasitede olan insanlar fiatı sor doğan şahin derler tofaşı sor punto bravo linea derler...

görkem koçsan
25/07/2013, 19:31
ha birde sonuçta siz binceksiniz çevrenizdeki arabadan çok iyi anlayan volkswagen meraklıları değil ...

tayfux
25/07/2013, 19:37
çok yanlış bir ön yargı fakat şunu da herzaman belirtmişimdir burada da belirteyim bu önyargıyı insanlarımızın aklına yine fiat yerleştirmiştir o zaman yine fiat bu ön yargıyı silmeye mecburdur burada sadece vatandaşı suçlayamayız doğanlara şahinlere lisansı veren fiat ın bunları da düşünmesi lazımdı..

Arrest
25/07/2013, 19:44
Bende corsaya binmem. 2 tane arkadaşımda 2005 opel astra var ikiside 120 130 binde dökülüyo hurda gibi oldu benim aracım hala taş gibi. Bir arkadaşımda focus var döşemeler falan filan çok iyi ama habire mekanik masraf acıyor ford cokmu iyiymiş yani ? Aynı paraya aynı özelliklerde bir araba alabilme şansın yok. Sınıfının en dolu ve uygun aracıdır punto. Ve malzeme kaliteside eminimki corsa clio vs. den daha iyidir. Megane II leride görüyoruz 2006 2007 hurda gibi pompalarından kara duman atan.

2006 Eylülde sıfır aldıgım Grande punto aracıma yaptııgm tek masraflar
Buji - Kablosu , Triger seti , Ön balata , Yağ Filt , Hava Filt , Polen Filt , Motor Yağı. Antifirizini bile ölçtürüyorum hala -25 cıkıyor ama 3 yılda bi değiştiriyorum. Bu ön yargıları yıkalım

ABNEW
25/07/2013, 21:05
Fiat Punto'yu gördüm, beğendim. petrol yeşili, skydome'lu, multiair 105 beygirlik arabayı.

sonra diğer markaların bayilerini gezdim ve "şunu alsam ne güzel olur" dedirtecek tek bir araba bulamadım. (aynı segmentte, yaris, clio, corsa, polo)

kararımı da verdim punto'yu almaya. ama etrafımda otomobilden anlayan istisnasız herkes "fiat alınmaz, fiat'a para verilmez" fikrinde birleşti. nihayetinde arabayı almaktan vazgeçtim, diğerlerini de beğenmemiş olduğum için, araba almaktan da vazgeçmiş oldum.

şimdi denilebilir ki, bu saçma bir önyargıdır. belki doğrudur. ancak bu önyargıya ve aldığım onca olumsuz yoruma karşın gidip de 40bin'e yakın bir para veremiyorsun.

Fiat'ın ne yapıp edip, bu olumsuz imajı yıkması lazım. öyle eğlenceli reklamlarla bitmiyor iş. insanların "fiat iyidir abi" demesini sağlamaları lazım. benim gibi ciddi heves edip de almaktan vazgeçen çok fazla potansiyel müşterileri oluyordur.

Fatih, işte bu önyargının, olumsuz marka imajının değişmesi için senin gibi potansiyel müşterilerin Fiatı alması lazım.Yoksa bu önyargınin değişmesi çok zor.Sen alıcaksın, beğenmeyen çevrene aracını göstereceksin, onların da önyargısı son bulacak.Tabi bunun için çevrendekilerde objektif bakış açısı ve bir miktar da otomobil bilgisi gerekmekte,

Fiatın marka imajı çok da kötü değil zaten ama bizim ülkemizde Tofaş kaynaklı imaj eksikliği çokça görülmekte.Fiatın teknolojisi biten modellerini Tofaş bizlere yıllardır sattı.Bunun dışında birçok modeli ya da motor versiyonlarını hala da ülkemize getirmemekte.Bizim insanımızda Fiatı, Tofaşın bize gösterdiği kadar bildiğinden bu imaj sorunu ortaya çıktı.Bunun değişmesi için öncelikleTofaşın vizyonunun değişmesi gerekmekte.Daha sonra da bizlerin beğendiği modellerde ısrarcı olması gerekmekte..

cemdogu
25/07/2013, 22:43
bakin stilo da bu yuzden tutmadi.cok guzel bir modeldi, goz aliyordu ama.Fiattı iste sonucta.Sirf fiat diye ikinci eldeğerleri yerde surunuyor. Cc,skydome,metalik renk,sis farı o, bu....simdi 40binliraya satılan puntonun içindeki her cins donanım mevcut olan stilo, yerlerde sürünüyor, sırf bu önyargılardan...

siz saniyor musunuz? renault,peugeot,opel,vw sorunsuz.Hiç masraf çıkarmıyor? Bmwlerde bile kronik sorun var.O hastası olduğumuz Golfteki kronik kusurları araştirsaniz, puntonun city arizasi bile hoş gelirdi..vay anam vay.

sayal
25/07/2013, 23:09

senin birkere araba almaya niyetin yok fiat ı kötülüyorsun burda ne işin var 7 yıldır kulanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım sebebi ise arabanın orjinalliğini bozmamam

SaLDo
25/07/2013, 23:10
Punto candır. Ek olarak fiat Türkiye genelinde bence azımsanmayacak sayıda bir yetkili servis ağına sahiptir. Parçası saydığınız diğer araçlara göre çok uygundur. Rahatlık ,ekonomik olarak ,geniş iç hacmi olarak aynı segmentte bulunan çoğu araçtan iyidir. Ben şahsen, polo,getz,fiesta,corsa ya asla değişmem puntoyu. Araç zaten uslu kullanıldığında pek sorun çıkartmayan bir araçtır.

görkem koçsan
25/07/2013, 23:11
senin birkere araba almaya niyetin yok fiat ı kötülüyorsun burda ne işin var
valla kamurandan şüpheleniyorum ama nese günah almıyayım akşam akşam.

tayfux
25/07/2013, 23:18
senin birkere araba almaya niyetin yok fiat ı kötülüyorsun burda ne işin var 7 yıldır kulanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım sebebi ise arabanın orjinalliğini bozmamam

valla kamurandan şüpheleniyorum ama nese günah almıyayım akşam akşam.
Arkadaşlar şunları yapmayın kaçkereler bu konuda sitede tartışma çıktı..en son çıkan tartışmada arkadaştan özür dilemek zorunda kaldı söyleyen kişiler lütfen illaki her gelen sizinle aynı fikirde olmak zorunda değil..arkadaşımızın söylediklerinde kötü yada bilinmeyen birşey yok ki zaten bilinen bir gerçek bu önyargı meselesi ve dürüstçe paylaşmış..sırf bu tür ithamlar yüzünden kaç üye kaybettik kaç değerli arkadaşımız bu siteden uzaklaştı..

fatihcam13
25/07/2013, 23:23

açıkçası araba almaya niyetim yok. punto almaya niyetim var.

hatta insanlar "onu alacağına şunu al" dediği zaman "punto'yu alırsam alırım, yoksa araba almam" diyorum. çünkü çok ihtiyacım yok. punto ise resmen cezbediyor, bildiğin aşık oldum.

ama işte fiat'ın imajı nedeniyle insan şöyle gönül rahatlığıyla alamıyor arabayı. muhtemelen aldıktan sonra "iyi ki bunu seçmişim" diyecek olsam da.

bir de şu var. yabancı sitelerdeki yorumlara, test/inceleme analizlerine bakıyorum. hiç öyle buradaki gibi nefrete varan bir önyargı görmedim.

vazgeçtim, diyorum. ama büyük ihtimal "lanet olsun atom fiziğine" deyip alacağım, seve seve de bineceğim ve hatta o marka fanatiklerine havamı da atacağım. yabancı sitelere girince kafası rahatlıyor insanın.

ABNEW
25/07/2013, 23:30
açıkçası araba almaya niyetim yok. punto almaya niyetim var.

hatta insanlar "onu alacağına şunu al" dediği zaman "punto'yu alırsam alırım, yoksa araba almam" diyorum. çünkü çok ihtiyacım yok. punto ise resmen cezbediyor, bildiğin aşık oldum.

ama işte fiat'ın imajı nedeniyle insan şöyle gönül rahatlığıyla alamıyor arabayı. muhtemelen aldıktan sonra "iyi ki bunu seçmişim" diyecek olsam da.

bir de şu var. yabancı sitelerdeki yorumlara, test/inceleme analizlerine bakıyorum. hiç öyle buradaki gibi nefrete varan bir önyargı görmedim.

vazgeçtim, diyorum. ama büyük ihtimal "lanet olsun atom fiziğine" deyip alacağım, seve seve de bineceğim ve hatta o marka fanatiklerine havamı da atacağım. yabancı sitelere girince kafası rahatlıyor insanın.

Fatih, Fiat, Opel, Renault, PSA, Toyota, VW, Honda..., daha sayamadığım birçok marka aynı segmentte benzer teknoloji ve kaliteyle üretim yapmakta.Bunları farklılaştıran marka imajı, önyargılar ve beğenilerimiz.O yüzden önceden de belirttiğim gibi beğenmiş olduğun Puntoyu -çevrene kulak asmadan- almanı öneriyorum...

fatihcam13
25/07/2013, 23:34
Fatih, Fiat, Opel, Renault, PSA, Toyota, VW, Honda..., daha sayamadığım birçok marka aynı segmentte benzer teknoloji ve kaliteyle üretim yapmakta.Bunları farklılaştıran marka imajı, önyargılar ve beğenilerimiz.O yüzden önceden de belirttiğim gibi beğenmiş olduğun Puntoyu -çevrene kulak asmadan- almanı öneriyorum...

valla öyle de yapacağım galiba.

aslında bu başlığı açmış olmamın nedeni de galiba ikna edilmekti. 105 beygir multiair lounge + esp paketi var. üstelik şahane bir cam tavan. aynı donanımı, estetikten tamamen vazgeçerek söylüyorum, vw ya da kia'da 45'ten aşağıya alamıyorsun zaten. ki incelediğim diğer arabaların hiçbiri araba alıp da keyfini sürme isteği/heyecanı vermedi zaten.

dediğim gibi yabancı sitelerde, forumlarda, dergilerde fiat'la ilgili neredeyse hiç olumsuz yorum görmüyorum.

umarım Türkiye'de imajı toparlarlar. şu 500L ile filan atılım yaparlar belki.

ABNEW
25/07/2013, 23:43
Fatih, bence eskiye göre aşama kaydetti Fiat Türkiye ama hala eksikleri var.İleride daha da iyi olacaktır,

Sana da artık hayırlı olsun dememiz lazım bence ? :)

mucar
25/07/2013, 23:48
Eğer lounge almayı düşünüyorsanız konuşanları çok güzel susturabilirsiniz.

Lounge arabayla iletişim kurabilirsiniz. İstediğiniz kişiyi arar, usb'den şarkı başlatır, durdurur, "karışık çal, sırayla çal", bu komutların hepsi sesli (blue & me).

Lounge düşüncelidir. Klima soğutabilecek/ısıtabilecek duruma gelen kadar çalışmaz, sonra tüm gücüyle çalışır, istediğiniz sıcaklığa geldikten sonra hızını düşürür.

Lounge çevreye duyarlıdır. Start&stop ile kırmızı ışıkta motoru durdurur, harekete geçeceğiniz zaman tekrar çalışır.

Lounge yardımcıdır; hız sabitleyici, park sensörü bulunur.

Lounge ufak tefek sürprizleri sever. "Abi camları açık unutmuşsun" derse biri, uzaktan kumandayla tüm camları kapatabilirsiniz. Ya da yazın arkadaşlarla arabanın yanındayken binmeden camları açar havalandırır ve havalanırsınız :)

Renault sahibi arkadaşım kullandıktan sonra "direksiyonu ve debriajı çok yumuşak, aynalar çok iyi her yeri görüyorum", Audi sahibi arkadaşım "benimkine bi direksiyon bi vites koymuşlar o kadar", BMW sahibi arkadaşım (blue&me'yi anlattıktan sonra) "aga senin arabanın markası ne?!" yorumunu yapmıştı. Arabadan pek anlamayan arkadaşlarım da "yau dışardan normal bi araba gibi görünüyodu da, içi çok iyiymiş" demişti.

Kısacası aman aman bir motoru olmayabilir ama donanımı zengin, kullanımı çok rahattır.

henky
26/07/2013, 00:14
Puntoyu bana da çok kötüleyen oldu ama ben gıttım aldım.bızım oralarda bı laf vardır milletin bılmem neyı ıle gerdeğe gırılmez derler. Kım nereye ısterse gıtsın baksın bu fıyatlara bu özellıklerde araba bulabılen hıc durmasın alsın. Mılletın anlattığı wv olsun seat olsun çok çok mu kusursuz araçlar sanki

tayfux
26/07/2013, 00:20
Eğer lounge almayı düşünüyorsanız konuşanları çok güzel susturabilirsiniz.

Lounge arabayla iletişim kurabilirsiniz. İstediğiniz kişiyi arar, usb'den şarkı başlatır, durdurur, "karışık çal, sırayla çal", bu komutların hepsi sesli (blue & me).

Lounge düşüncelidir. Klima soğutabilecek/ısıtabilecek duruma gelen kadar çalışmaz, sonra tüm gücüyle çalışır, istediğiniz sıcaklığa geldikten sonra hızını düşürür.

Lounge çevreye duyarlıdır. Start&stop ile kırmızı ışıkta motoru durdurur, harekete geçeceğiniz zaman tekrar çalışır.

Lounge yardımcıdır; hız sabitleyici, park sensörü bulunur.

Lounge ufak tefek sürprizleri sever. "Abi camları açık unutmuşsun" derse biri, uzaktan kumandayla tüm camları kapatabilirsiniz. Ya da yazın arkadaşlarla arabanın yanındayken binmeden camları açar havalandırır ve havalanırsınız :)

Renault sahibi arkadaşım kullandıktan sonra "direksiyonu ve debriajı çok yumuşak, aynalar çok iyi her yeri görüyorum", Audi sahibi arkadaşım "benimkine bi direksiyon bi vites koymuşlar o kadar", BMW sahibi arkadaşım (blue&me'yi anlattıktan sonra) "aga senin arabanın markası ne?!" yorumunu yapmıştı. Arabadan pek anlamayan arkadaşlarım da "yau dışardan normal bi araba gibi görünüyodu da, içi çok iyiymiş" demişti.

Kısacası aman aman bir motoru olmayabilir ama donanımı zengin, kullanımı çok rahattır.
her lounge almak isteyen bu yorumu okumalı :) hocam fiat bunu görse broşüre koyar süpersin işte vatandaş lounge almaya böyle ikna edilir çok iyi hocam :)

mucar
26/07/2013, 01:54
her lounge almak isteyen bu yorumu okumalı :) hocam fiat bunu görse broşüre koyar süpersin işte vatandaş lounge almaya böyle ikna edilir çok iyi hocam :)

1,5-2 yıl minimum para harcayıp biriktirdim alacam diye, parayı denkleştirdiğim gün bayiye gittim "lounge için 3-4 ay beklersiniz, şurda easy var isterseniz yarın teslim edelim" demesinler mi? Arabanın karşısına oturdum, düşündüm, düşündüm, düşündüm, bindim, indim, ofladım, pofladım, beklemeye karar verdim :)

Burdan Fiat'a sesleniyorum, Ağustos'un sonunda yıllık bakım var, bi güzellik yapın :P

tayfux
26/07/2013, 01:59
1,5-2 yıl minimum para harcayıp biriktirdim alacam diye, parayı denkleştirdiğim gün bayiye gittim "lounge için 3-4 ay beklersiniz, şurda easy var isterseniz yarın teslim edelim" demesinler mi? Arabanın karşısına oturdum, düşündüm, düşündüm, düşündüm, bindim, indim, ofladım, pofladım, beklemeye karar verdim :)

Burdan Fiat'a sesleniyorum, Ağustos'un sonunda yıllık bakım var, bi güzellik yapın :P
:D ahh ah araç almak böyle birşey..hocam vallahi ben alırken 2 paket vardı essential yada essential comfort bende comfort paketi aldım dedim sunroof var mı yok dediler eğer olsaydı ve 3 ay bekleyin deselerdi vallahi beklerdim :) arabanın dolusu başka oluyor..

erenemre
26/07/2013, 02:06
fiat alınmaz , fiat a para verilmez diyen adamla ben oturup araç muhabbeti etmem eğer bana punto alınmaz derse anlamaya çalışırım belki modelle ilgili bir sıkıntısı olmuştur veya bir bildiği vardır diye ama kalkıpta genel markaya pislik atan adamla araba muhabbeti yapılmaz eğer bana alma yada para verilmez dersede tamam sen almazsın derim ve konu kapanır.o beğenmedikleri fiat ın dizel motorunu bugün birçok marka kullanıyor başta opel,chewrolet gibi neyse aslına bir bakıma fiat ın böyle görülmesi daha iyi çok iyi otolara uygun ikinci el fiyatlarıyla binebiliyoruz mesela bugün dopdolu bir stilo yu 18 bin civarına alabiliyorsunuz eğer bu araç vw logolu olsaydı 25 binden aşağı olmazdı

mucar
26/07/2013, 02:09
:D ahh ah araç almak böyle birşey..hocam vallahi ben alırken 2 paket vardı essential yada essential comfort bende comfort paketi aldım dedim sunroof var mı yok dediler eğer olsaydı ve 3 ay bekleyin deselerdi vallahi beklerdim :) arabanın dolusu başka oluyor..

:) Bence tercih meselesi. Kimisi motoru güçlü olsun istiyor, bu durumda Fiat'tan vazgeçilebilir. Kimi ikinci elde değer kaybetmesin istiyor. Kimi gören tekrar baksın istiyor. "Herkes laf ediyor" diyen bile haklı, hassas olabilir insan. ("Fiat'a para verilmez"cileri ayırıyorum, Tata'nın bile mantıklı olduğu bir durum vardır)

"Kullanırken rahat edeyim, aynı özelliklerdeki arabalardan en ucuzu olsun" diye düşünen varsa Fiat'tan vazgeçmesin bence. 2011 model klimasız golfler var piyasada yazık günah..

tayfux
26/07/2013, 02:30
:) Bence tercih meselesi. Kimisi motoru güçlü olsun istiyor, bu durumda Fiat'tan vazgeçilebilir. Kimi ikinci elde değer kaybetmesin istiyor. Kimi gören tekrar baksın istiyor. "Herkes laf ediyor" diyen bile haklı, hassas olabilir insan. ("Fiat'a para verilmez"cileri ayırıyorum, Tata'nın bile mantıklı olduğu bir durum vardır)

"Kullanırken rahat edeyim, aynı özelliklerdeki arabalardan en ucuzu olsun" diye düşünen varsa Fiat'tan vazgeçmesin bence. 2011 model klimasız golfler var piyasada yazık günah..
aaa ben Van-Çatak-uzuntekne köyünde çalıştım 3 sene tata 1 numaralı araçtı benim gözümde :D

Gokdeniz34
26/07/2013, 02:59
valla milletin sözüyle hareket edecek biri olsaydım bende fiat almazdım puntoya bravoya binmemiş kullanmamış kişiler sadece markaya göre yorum yapıyor
ben istanbuldan kalkıp konyaya gittim bu aracı almak için sırf beyaz cam tavanlı diye alıp geldikten sonra o kişilerin ön yargıları kırıldı tabiki hiçte pişman olmadım kısmetse bravoya geçiş yapacam tabi birazdaha keyfini süreyim sonra :)
sizde o aracı alıp o diyenler görmüş olsa eminim onlarında ön yargıları gidecekti

Merruse
26/07/2013, 03:05

Bazı şeyleri değiştiremezsiniz.

Fiat = Tofaş = Şahin
Ford = Çok yakar
Opel = Parçası pahalı
VW = İyi araba
BMW = Devirli makine. Çabuk motor yer
Renault = Parçası ucuz ve her yerde var

Önyargı işte..

motor delisi
26/07/2013, 07:40

Hocam bu ön yargıyı yapanlarda bizleriz aslında yani fiat marka kullanıcıları.. Her nekadar arabamı sevsemde soğumamak elde değil. Gerek servisleri gerek saçma bir otomatik şanzımanı gerek 8v motoru herşeyi ile geri kalmış bir marka iç kalite desen diğerlerinden farksız. mesela ben yaklaşık 2 yıldır punto kullanıcısıyım arabamı satsam fiat bayiine gidip bi üst segmentini alacağım bir araba yok mecvuren başka markaya yöneliyorum ve malesef diyorumki bir daha fiat mı asla.. İşte bu ön yargıda bu şekilde oluşuyor. Fiat bence sadece ticari araçlar ve taksi için üreten marka olmalı gibi duruyor çünkü teknolojisi ile bence diğer markalara göre kalmış gibi.. Saygılar :)

Sauron
26/07/2013, 08:36
Ben motor hariç herşeyinden gayet memnunum , sakin kullanınca yakıtı da iyi , fakat aracın çekişi yerlerde tek sorunum bu (1.4 -77 )

N-ciniir
26/07/2013, 09:15
Ben motor hariç herşeyinden gayet memnunum , sakin kullanınca yakıtı da iyi , fakat aracın çekişi yerlerde tek sorunum bu (1.4 -77 )

benim de genel kanım bu..

messi78
26/07/2013, 09:22
Punto'yu diğer fiat araçlarından üstün tutun. Çünkü aracınız italyan montajdır dolayısı ile yerli üretim değildir. Aracın ufak tefek sıkıntıları çıkabilir çünkü İtalyan araçları nazik ve kibar araçlardır. Size şunu söyleyeyim aracın aynı segmentteki yarıştığı tek rakibi vw polo'dur ki Polo'nun markası sadece vw olduğu için punto'dan daha çok para ödemek zorunda kalırsınız bu kadar dolu olmayan bir araca. Sizin gibi istinasız bütün galerileri gezdim. İyiki de punto almışım diyorum yakıtı yüzümü güldürüyor.

brembo1
26/07/2013, 09:39
Herkez elinden geldigince bişeyler yazmış ben tek cümle ile özetlicem fiat ın kötü marka imajını yıkması için (müşterisine sahip cıkması lazım ) olay bu burda kaç kişi ben şu servise gittim şu olayı yaşadım bana yardımçı olmadılar diye konu açıyo bak toyotaya adam en ufak sıkıntıda araclarını servise cagrıyor bizim bi cıty olayımızı bindereden su getire getire yapıyorlar lutufmuş gibi diger markalardadamı sıkıntı yok var ama bukadar degil bence fiat kendine bi ceki düzen vermeli bensattım artık alan düşünsünle bu işler olmaz önce müşteri memnuniyeti.

ERDEM1907
26/07/2013, 10:14
Arabayı sıfır aldım daha 15,000 km yaptım 2 kere otomatik vites arızasından yolda kaldım ki benim seride kronik bir sorunmuş. Arabayı garanti süresince yetkili servisine götürdüm 3 katı para vererek bakımlarını yaptırdım garantisi bitince daha fazla kazıklanmayalım diye sanayiye götürdük meğer ne yağ değişmiş ne filtre. Fiat yetkili servisi sevmiş bizi ne güzel. Bu yaşadıklarımından sonra Fiat alır mıyım asla almam giderim Toyata v.s alırım. Sana da aman Fiat'a yaklaşma diyemem çünkü aynı sorunları sen yaşayacaksın diye bir şey yok ki bu sorunların hiçbirini yaşamayan onbinlerce kullanıcı var. Kaldı ki aynı segmentte ki bütün arabaların kalitesi bence aynı verdiğin para 30,000-40,000 TL arası bişey ki alacağın kalitede de bu ara olacaktır gidip 100,000 TL lik bir araba alırsan eminim bu sorunları kolay kolay yaşamazın.Aynı zamanda Punto kullanıcılarının arabaları ve birbirleriyle özel duygusal bir bağı da vardır ne zaman yolda başka punto görsek selam verir ve mutlu oluruz:)))

sezerism
26/07/2013, 10:58
Ben yıllardır fiat kullanıyorum hiç birisinde aldığım arabalar sorun çıkarmadı.
1 Arabam 1,2 s palio idi 75 beygir tama 10 yıl kullandım 380 bin km de sattım .banamısın demedi .
2 Abaam punto evo Daynımıc multıaır 105 hp sorunsuz kullandım 40 bin km de sattım .
3 Arabam punto evo multıaır 105 daynımıc ve hepsınden memnundum .
İnsanlar bilmeden konuşuyor fiat şoyle fiat böyle diye saçma kardeşim kimseye bakma sen ne yapmak istiyorsan onu yap.

ABNEW
26/07/2013, 11:03

Gökhan, zaten motorun da suçu Fiat Üretimi olması değil de sunduğu mütevazi tork ve bg.Yoksa bu değerleri veren dünyadaki her marka motor aynı eleştirileri alır,

Yani bence aracından memnunsun :)

Golbasi
26/07/2013, 12:31
Fiat Turkiye standartlariba uygun arac uretiyor. Bu pahalilikta hangi araç dizel puntolar gibi az yakabiliyo? Ve hangi aracin parcasi kolay bulunup uygun fiyatlarda degisebiliyor? Siz bosverin o cok bilmis tipleri, punto evodaki bir cok ozellik o cok bilenlerin arabasinda yok. Direksiyon city modu mesela; herkes hayran kaliyor, ha punto çok çok iyi bi araba mi 40.000 liraya değer mi dersenizde piyasa boyle, bu ozelliklerde baska bi marka çok uçuk bi fiyat ister. Siz kendi düşünceniz doğrultusunda hareket edin, biz ya da bi baskasi ne dese boş.

GT-I9100 cihazımdan 4 Beta ile gönderildi

burak64
26/07/2013, 12:47
2011 mart ayında sıfır km golf6 almıştım hitler motor denilen 1,6 102hp olan modeli.malzeme kalitesi olsun işçilik kalitesi,sessizlik olsun golfü ne puntoyla nede bravoyla karşılaştırmam bile kimse kusura bakmasın.şimdi diyeceksiniz peki neden golfü satıp punto aldın? ilk başta herkesin sorduğu soru buydu hatta bir miktar salak gözüyle bakanlarda oldu.ama şöyle bi durum var kapımın önünde yatan donanım olarak bomboş bi golfün bana hiç bir faydası yoktu.evet karizması farklıydı kampüse girdiğimde milletin gözü üzerimde oluyodu ama rahat rahat binemedikten sonra yemişim havasını :) neyse sattım golfü sattığım fiyata gidip sıfır km punto mjet lounge aldım.şimdi bana salak gözüyle bakan arkadaşlarımın çok sevdikleri marka araçları kapılarının önünde yatarken ben cayır cayır geziyorum :) bağlıyorum telefonumu araca,flasha dolduruyorum müzikleri çıkıyorum yola açıyorum CC'yi kitliyorum 110a gayet keyifli geçiyo yolculuklarım.ilk başlarda bazı problemlerim de olmadı değil klasik kapı içlerinden gelen sesler vs. golften sonra moralimi bozmuştu acaba yanlışmı yaptım diye sağolsun burdaki servis çok ilgili bütün problemleri hiç sorun çıkartmadan hallettiler banada aracın tadını çıkarmak kaldı :) gerektiği gibi kullandıktan sonra gayet sorunsuz araç punto ve hız yapmadığınız sürece yakıtı mükemmel derecede iyi bence ki zaten hız yapmak için değil ekonomi odaklı yapılmış bir araç. uzun lafın kısası verdiğiniz parayı fazlasıyla hakeden bir araçtır punto yinede son karar sizin.

Anakhaa
26/07/2013, 12:54
2012 Eylül ayında 2005 model Volkswagen golf ümü satıp sıfır araba alacam diye karar aldım. Bilinen bütün firmaları gezdim. Kia'dan tutun Dacia'ya, Volkswagen'den Chevrolete kadar. Sonunda bir arkadaşımla konuşuyordum ve kendisi Fiat Linea aldığını ve çok memnun olduğunu söyledi. Arabasına bindim. Yalan söylemeyeyim tuhaf geldi. Golf'ten sonra Linea... Sonra o dönem öğretmenlere özel bir indirim yapıldığını duydum Fiat'ta. Bende gidip bir bakayım dedim. Belki de güzeldir dedim. Gidiş o gidiş.

Şu an 2012 Model Fiat Punto 1.4 Fire Easy Dua. sahibiyim. Yaklaşık 10 aydır kullanıyorum ve muhteşem bir şey. Star&Stop, Yokuş kalkış desteği, Far takip... Şimdi ailem büyüyecek Allah kısmet ederse Kasım gibi. Bagajı daha geniş bir araç arıyorum bu 2 aydır. Ve inanın nereye gitsem hep şunları soruyorum. Start&Stop var mı? Otomatik vitesi kaça? Ne kadar yakıyor otomatikte? Ve Fiatta STANDART olan bazı özellikler çoğu firmada opsiyonel yada olanlarda Puntom'a göre çok pahalı.

Sanırım bundan sonraki aracım eğer alırsam Fiat 500L. Not: Bir de şu çok hoşuma gitti. Camların üzerindeki amblemlerde Made in Italy yazısını görünce insan orjinal bir araca bindiğini anlıyor.

ahmet4646
26/07/2013, 12:59
2011 mart ayında sıfır km golf6 almıştım hitler motor denilen 1,6 102hp olan modeli.malzeme kalitesi olsun işçilik kalitesi,sessizlik olsun golfü ne puntoyla nede bravoyla karşılaştırmam bile kimse kusura bakmasın.şimdi diyeceksiniz peki neden golfü satıp punto aldın? ilk başta herkesin sorduğu soru buydu hatta bir miktar salak gözüyle bakanlarda oldu.ama şöyle bi durum var kapımın önünde yatan donanım olarak bomboş bi golfün bana hiç bir faydası yoktu.evet karizması farklıydı kampüse girdiğimde milletin gözü üzerimde oluyodu ama rahat rahat binemedikten sonra yemişim havasını :) neyse sattım golfü sattığım fiyata gidip sıfır km punto mjet lounge aldım.şimdi bana salak gözüyle bakan arkadaşlarımın çok sevdikleri marka araçları kapılarının önünde yatarken ben cayır cayır geziyorum :) bağlıyorum telefonumu araca,flasha dolduruyorum müzikleri çıkıyorum yola açıyorum CC'yi kitliyorum 110a gayet keyifli geçiyo yolculuklarım.ilk başlarda bazı problemlerim de olmadı değil klasik kapı içlerinden gelen sesler vs. golften sonra moralimi bozmuştu acaba yanlışmı yaptım diye sağolsun burdaki servis çok ilgili bütün problemleri hiç sorun çıkartmadan hallettiler banada aracın tadını çıkarmak kaldı :) gerektiği gibi kullandıktan sonra gayet sorunsuz araç punto ve hız yapmadığınız sürece yakıtı mükemmel derecede iyi bence ki zaten hız yapmak için değil ekonomi odaklı yapılmış bir araç. uzun lafın kısası verdiğiniz parayı fazlasıyla hakeden bir araçtır punto yinede son karar sizin.

bu yorum noktayı koyar bence donanımamı para vermek markayamı cevabı burda....

ABNEW
26/07/2013, 13:03
Yalnız arkadaşlar Fiatın modelleri ya da servis/parça ücretleri rakiplerine göre ucuz değil.Fiata geçecek arkadaşların buna dikkat etmesi gerekiyor.Bugün Punto nun fiyatı b segmenti diğer markalarla birbirine çok yakın.Yine bakım maliyetleri de neredeyse aynı,

Fiat aldıktan sonra servislerde hayal kırıklığına uğramamak, araçlarımızı kuş serisi araçlarla da karıştırmamak lazım,

Fiat aynı segmentte diğer markalarla aynı araçları ürettiğinden gerek satış fiyatlarının gerekse bakım masraflarının rakiplerinden daha ucuz olmasını beklemek yanlış olur...

Sauron
26/07/2013, 13:04
Gökhan, zaten motorun da suçu Fiat Üretimi olması değil de sunduğu mütevazi tork ve bg.Yoksa bu değerleri veren dünyadaki her marka motor aynı eleştirileri alır,

Yani bence aracından memnunsun :)

2005 fiesta vardı 1.4 fakat tabi o 16valf di onun da motor hariç diğer yerlerini beğenmemiştim :)

ABNEW
26/07/2013, 13:06
2005 fiesta vardı 1.4 fakat tabi o 16valf di onun da motor hariç diğer yerlerini beğenmemiştim :)

Gökhan, 80bg lik 1.4 Fiesta motorunu kastediyorsan inan 1.4 77bg fire den çok daha hantaldır..

atlatma
26/07/2013, 13:08
Hocam bu ön yargıyı yapanlarda bizleriz aslında yani fiat marka kullanıcıları.. Her nekadar arabamı sevsemde soğumamak elde değil. Gerek servisleri gerek saçma bir otomatik şanzımanı gerek 8v motoru herşeyi ile geri kalmış bir marka iç kalite desen diğerlerinden farksız. mesela ben yaklaşık 2 yıldır punto kullanıcısıyım arabamı satsam fiat bayiine gidip bi üst segmentini alacağım bir araba yok mecvuren başka markaya yöneliyorum ve malesef diyorumki bir daha fiat mı asla.. İşte bu ön yargıda bu şekilde oluşuyor. Fiat bence sadece ticari araçlar ve taksi için üreten marka olmalı gibi duruyor çünkü teknolojisi ile bence diğer markalara göre kalmış gibi.. Saygılar :)

Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. VW senelerce 1.9 tdi araç sattı millette aldı bindi. 1.6 benzinli getirdi sattı millet bindi. Neden onlar satıldı onlarda 8v makine insan alabileceği gücünün yettiği ve hoşuna gideni alır. Benim gücüme 1.3 95hp yetti onu aldım. Bence 8v motorda iyi bir motordur ve uzun kmler sıkıntı olmadan kullanılabilir. Ha performansı düşükmüş vs. yorumlarınıza katılabilirim ama bu şekilde aracını severek kullanan binlerce kişide var unutmamak lazım

motor delisi
26/07/2013, 13:46
Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. VW senelerce 1.9 tdi araç sattı millette aldı bindi. 1.6 benzinli getirdi sattı millet bindi. Neden onlar satıldı onlarda 8v makine insan alabileceği gücünün yettiği ve hoşuna gideni alır. Benim gücüme 1.3 95hp yetti onu aldım. Bence 8v motorda iyi bir motordur ve uzun kmler sıkıntı olmadan kullanılabilir. Ha performansı düşükmüş vs. yorumlarınıza katılabilirim ama bu şekilde aracını severek kullanan binlerce kişide var unutmamak lazım
8v motorları çoğu marka üretti bir ara fakat 1.6 fsı olanlar 2007 de son buldu bu motoru revizze ettiler 1.6 fsı 8v vardı ve şuan 1.2 tsi 8v var ve turbo beslemeli 8 lt ortalama ile mükemmel performans sunabiliyor. Adamlar blok küçülterek hem daha az yakmasını hemde turbo ile besleyerek daha süratli motor üretti. Hani herkes diyor ra fiat motor sporları vs vs adam taa kaç yılında bi motor üretmiş hala revize yok geliştirme yok ! durmadan bişeyin ismini değiştirip duruyor tek değişim bu. Otomati şanzıman ise renault bile edc yi edc2 ile mükemmel hale getirdi ve aynı anda cvt yide kullanıyor honda şanzımanını fiat ise halaa dualogıc tek kavramalıda böyle bir marka ayakta duramaz dursada bi işe yaramaz mantığında.. O yüzden dediğim gibi fiat eğer ticari araç üretmese asla ayakta duramaz tata dan farkı kalmazdı bence bu hizmetle, misal dobloyu ducatou fiorinoyu taksilerdeki albeayı lineayı çıkarın.. Geriye ne kalır ki ? Bravonun durumu belli bir tek punto ile kovalardı oda 2005 den beri şekil aynı olunca millet başka markalara yöneldid 2005 den beri clio 3 kez yenilendi punto ise bi plastik değiştirdi ve isim değiştirdi. ( clioyu örnek olarak verdim )

Sauron
26/07/2013, 14:08
Gökhan, 80bg lik 1.4 Fiesta motorunu kastediyorsan inan 1.4 77bg fire den çok daha hantaldır..

Bilmiyorum ama çekişi puntodan çok daha iyiydi , ama alacak olan arkadaşları yanlış yönlendirmek istemem bence sınıfının iyi bir aracı birdaha fiesta almam ama punto alırım öyle söyliyim :)

motor delisi
26/07/2013, 14:51
Bilmiyorum ama çekişi puntodan çok daha iyiydi , ama alacak olan arkadaşları yanlış yönlendirmek istemem bence sınıfının iyi bir aracı birdaha fiesta almam ama punto alırım öyle söyliyim :)
ben otomatiğini test etmiştim puntodan 2 lt kadar fazla yakıt sarfiyatı var ama puntodan iyi fakat aman aman bi fark yok yani iki araçtanda 6 7 ayda sıkılırsın ikiside sığar bir motor fakata hiç değilse fiesta çok daha sessizdi puntonun motoruna göre sanırım bu sesde valf muhabbetinden dolayı yoksa yalıtımı aynı seviyededir diye düşünüyorum

CoachK
26/07/2013, 14:58
Fiat arabası / arabaları çok kaliteli diyemeyebiliriz. Ama emsallerine göre gayet başarılı modelleri var. Ben yıkayıp cilaladığım punto ile ki benim punto plastik jantlı :) insanlar dönüp bakıyor :") dış tasarımı da güzel. İç tasarımıda güzel. Makinesi 1.3 m jet 75 yp ve şehir içi 5.0 ortalamam var. Daha ne olucak ?

Bir motorcu olaraka bence arabada da geçerli olan bir kural var, sen aracına ne kadara iyi bakarsam o da sana bakar. Motorcu zincirini temizler lastiğin yanını temizler, granajlarını devamlı temizler motoru kendinden bir parça gibi görür ve onunka konuşursun... Eğer arabanada o şekilde itina ile bakarsan, arabanda sana bakar....

ABNEW
26/07/2013, 15:11
8v motorları çoğu marka üretti bir ara fakat 1.6 fsı olanlar 2007 de son buldu bu motoru revizze ettiler 1.6 fsı 8v vardı ve şuan 1.2 tsi 8v var ve turbo beslemeli 8 lt ortalama ile mükemmel performans sunabiliyor. Adamlar blok küçülterek hem daha az yakmasını hemde turbo ile besleyerek daha süratli motor üretti. Hani herkes diyor ra fiat motor sporları vs vs adam taa kaç yılında bi motor üretmiş hala revize yok geliştirme yok ! durmadan bişeyin ismini değiştirip duruyor tek değişim bu. Otomati şanzıman ise renault bile edc yi edc2 ile mükemmel hale getirdi ve aynı anda cvt yide kullanıyor honda şanzımanını fiat ise halaa dualogıc tek kavramalıda böyle bir marka ayakta duramaz dursada bi işe yaramaz mantığında.. O yüzden dediğim gibi fiat eğer ticari araç üretmese asla ayakta duramaz tata dan farkı kalmazdı bence bu hizmetle, misal dobloyu ducatou fiorinoyu taksilerdeki albeayı lineayı çıkarın.. Geriye ne kalır ki ? Bravonun durumu belli bir tek punto ile kovalardı oda 2005 den beri şekil aynı olunca millet başka markalara yöneldid 2005 den beri clio 3 kez yenilendi punto ise bi plastik değiştirdi ve isim değiştirdi. ( clioyu örnek olarak verdim )

VW, senelerce üretti 1.6 8v lik motoru.Pek beğenilmese de bence sağlam ve ortalamalarda bir gücü vardı.Bu motorun 16v lik bir versiyonunu da çok kısa süre üretti VW.Bu motor 105bg güç üretiyordu.Genelde otomatik vites ile kombine edildi.Daha sonra bu motorlarla alakası olmayan FSI lar çıktı piyasaya.VW nin sloganı yüksek performans ve düşük tüketimdi.Ne yazık ki kullanıcılar ne performans farkını anlayabildiler ne de düşük tüketimi.Bu başarısız motor da rafa kaldırıldı.Şuandaki TSI ler VW ni başarıya ulaştıran tek motor.Bu motor da zaman içinde revize edildi.Kullanıcıların anlayamayacağı fakat mühendisler tarafından yapılan detaylı çalışma sonucu önemli farklar mevcuttur eski ve yeni 1.4 TSI ler arasında.Tüm TSI ler benim de beğendiğim motorlar arasında,

Fiatı, otomobil marka grubu olarak düşünmek gerekiyor.O yüzden Renault, Honda gibi markalarla karıştırmamak lazım.Gönül ister ki her teknolojisini ya da motorunu bizlerin binebildiği tüm modellere uygulasın ama pazarlama stratejisi ve potansiyel müşteri kitleleri sonucu ve bir de Tofaşımızın Vizyonu :) sonucu hepsini göremiyoruz,

Geçmişten bugüne Fiat Grubuna bakarsak sektöre çok çok önemli katklılar yapmış bir firma olduğunu görebiliriz.Son dönemdeki motor teknolojisi ya da çeşitliliğinde de önemli gelişmeler kaydetti.Tabi biz hepsini görüp inceleyemiyoruz.Yılın motoru ödüllerinde Fiat Üretimi motorlar hep yukarılarda -Birçok yıl da birincilikleri var- yer almakta...

Evren_c
26/07/2013, 15:51
Punto benim 2. arabam. Önceki arabam Citroen C1 dizel idi. C1'i alırken de çevremdeki bazı çok bilmiş insanlar (iş yerindeki samimi olmadığım insanlar diyeyim) "alınır mı bu, rüzgarda uçar bu, çekmez bu, kaza yaparsan ölürsün" gibi fantastik yorumlar yaptılar.

Ben tabii boş lafa bakmadığım için öncesinde yerli/yabancı forumlarda araştırmış, çarpışma testlerini incelemiş, bir sürü sürüş izlenimi okumuş ve kısa da olsa bizzat test etmiştim.

Neticede gittim bir dizel C1 aldım. Herhangi bir şey alırken yaptığım gibi, bu aracı alırken de ne istediğimi ve ne bulacağımı biliyordum. Takdir edersiniz ki bu araçtan üst düzey konfor, müthiş yol tutuş ya da geniş bir bagaj beklemiyordum. Uzun lafın kısası, neredeyse 4 yıl sıfır sorun ile ve son derece keyifli şekilde kullandım. Neredeyse aldığım fiyata da sattım.

Punto'yu alırken de aynı şeyi yaptım. Siz de öyle yapın, boş laflara kulaklarınızı tıkayın. Söz meclisten dışarı, Türkiye'deki forumlara çok takılmayın, abuk subuk yorumlar görüp asabınızı bozarsınız. Yabancı testleri okuyun, yabancı forumlarda dolaşın. Aracı kendiniz görün, test edin, mümkünse kiralayıp kullanın. Severseniz, tatmin olursanız alın. Gerisi önemsiz.

Ben Punto'dan beklediğim her şeyi buldum. Varsın motoru 77 beygir 8 valf olsun. Beni şehir içinde 6 litreden az bir benzinle 100 kilometre götürüyor ve beklediğim konforu bulabiliyorum.

motor delisi
26/07/2013, 16:55
VW, senelerce üretti 1.6 8v lik motoru.Pek beğenilmese de bence sağlam ve ortalamalarda bir gücü vardı.Bu motorun 16v lik bir versiyonunu da çok kısa süre üretti VW.Bu motor 105bg güç üretiyordu.Genelde otomatik vites ile kombine edildi.Daha sonra bu motorlarla alakası olmayan FSI lar çıktı piyasaya.VW nin sloganı yüksek performans ve düşük tüketimdi.Ne yazık ki kullanıcılar ne performans farkını anlayabildiler ne de düşük tüketimi.Bu başarısız motor da rafa kaldırıldı.Şuandaki TSI ler VW ni başarıya ulaştıran tek motor.Bu motor da zaman içinde revize edildi.Kullanıcıların anlayamayacağı fakat mühendisler tarafından yapılan detaylı çalışma sonucu önemli farklar mevcuttur eski ve yeni 1.4 TSI ler arasında.Tüm TSI ler benim de beğendiğim motorlar arasında,

Fiatı, otomobil marka grubu olarak düşünmek gerekiyor.O yüzden Renault, Honda gibi markalarla karıştırmamak lazım.Gönül ister ki her teknolojisini ya da motorunu bizlerin binebildiği tüm modellere uygulasın ama pazarlama stratejisi ve potansiyel müşteri kitleleri sonucu ve bir de Tofaşımızın Vizyonu :) sonucu hepsini göremiyoruz,

Geçmişten bugüne Fiat Grubuna bakarsak sektöre çok çok önemli katklılar yapmış bir firma olduğunu görebiliriz.Son dönemdeki motor teknolojisi ya da çeşitliliğinde de önemli gelişmeler kaydetti.Tabi biz hepsini görüp inceleyemiyoruz.Yılın motoru ödüllerinde Fiat Üretimi motorlar hep yukarılarda -Birçok yıl da birincilikleri var- yer almakta...
işte hondayla vw le renoyla karıştırmayın diyorsunuzda bende diyorumki fiat kaç senesinde bu motoru üretti ve hala revize etmiyor belkide yeni bir motor çıkarır ama adı fire olmaz motor aynı olur ! fiat geride kalıyor gün geçtikçe ben diyorumki teknolojiye ayak uydurması şart :) vw yapmış yapmış yapmış olmamış ama şuan koskoca passatta ve cc de dahi verimli bir motor yapmış hemde 1400cc olay vw reno honda değil değişim gerek fiata. bence komple mühendisleri değişmesi lazım hyundaı kia nın başına alman mühendis ve tasarımcılar geçti zamanında porsche ve şuanki yeni beetle tasarımcısı olan adam ve bir markayı nasılda değiştirdi, fiatada böyle bir yenilik lazım bence tasarım mühendislerinde iş yok. neyden ne çalarım neyi ucuza getirirm değil neyi daha uygun müşterime sunarım mantığı olmalı almanlarda bu var işte

ABNEW
26/07/2013, 17:13
işte hondayla vw le renoyla karıştırmayın diyorsunuzda bende diyorumki fiat kaç senesinde bu motoru üretti ve hala revize etmiyor belkide yeni bir motor çıkarır ama adı fire olmaz motor aynı olur ! fiat geride kalıyor gün geçtikçe ben diyorumki teknolojiye ayak uydurması şart :) vw yapmış yapmış yapmış olmamış ama şuan koskoca passatta ve cc de dahi verimli bir motor yapmış hemde 1400cc olay vw reno honda değil değişim gerek fiata. bence komple mühendisleri değişmesi lazım hyundaı kia nın başına alman mühendis ve tasarımcılar geçti zamanında porsche ve şuanki yeni beetle tasarımcısı olan adam ve bir markayı nasılda değiştirdi, fiatada böyle bir yenilik lazım bence tasarım mühendislerinde iş yok. neyden ne çalarım neyi ucuza getirirm değil neyi daha uygun müşterime sunarım mantığı olmalı almanlarda bu var işte

Ben de diyorum ki Fiatın zaten çeşit çeşit motoru var (2 silindirden 12 silindire kadar) Fire revize edilemez.Çünkü üretim ve kullanım amacı belli.Belki üretimi biter.Bunu bilemem ama Fiatın, dünyadaki tüm diğer otomobil markalarının ürettiği motorları karşılayacak motor yelpazasi var,

Konu 1.4 benzinli ünite ise bu motorun, 77bg, 90bg, 95bg, 105bg, 120bg, 155bg, 170bg, 180bg gibi farklı versiyonları mevcut zaten.Bunların bazısı Türkiyede yok diyorsan Fiatı geçip suçluyu içeride aramak lazım :)

erenemre
26/07/2013, 17:43

ona bakarsan opel de corsa yı yenilemedi 2006 dan beri aynı kasa çıkıyor üstelik punto gibi makyajda yemedi sadece ön farlarda ufak bir değişim oldu oda nerdeyse fark edilmeyecek derecede ama nedense opel eleştirilmiyor ayrıca clio 3 kez kasa değişti diyorsunda adam gibi tasarım olmadıktan sonra 10 kez değişse ne yazar hepsi birbirinden çirkin ördek tipli tasarımlar 3 nesil clio yu topla gözümde bir grande punto tasarımı etmez ayrıca iyi bir kasa çıkmıyacaksa aynı kasa ile devam etmenin bence bir mahsuru yok ayrıca gp ler 2006 da tr ye giriş yaptı 2005 de değil

metinguren
26/07/2013, 18:42
Kim ne derse desin 1.3 Multijet 95 Hp manuel S&S+Esp paket ve Lounge donanım beyaz renk aracın aynı özelliklerindeki 0 km aracı 39.000 TL ye satan başka marka varsa gelsin söyleyin ondan sonra tekrar konuşalım. Fiat hem ucuzdur hemde bol özellik vardır. narin temiz kullan yıllarca bin. Daha Ne Olsun...

chn73
26/07/2013, 20:57
city problemi midemi bulandırdı.4-5 sene içerisinde tüm puntoların aynı arızayı yaşayacağını tahmin ediyorum.o yüzden bir daha punto almam.

reddragon
26/07/2013, 21:42
Sene olmuş 2013. Artık bütün markalar belli bir sağlamlığı ve standartı yakaladılar. Fiat Opel Chevrolet aynı alt yapıyı kullanıyorlar, Kia ve Hyundai aynı aracı üretebiliyor farklı isimle, Audi, Porche vW bünyesinde üretim yapıyorlar...
Hangi özelliklerde ve motorda aracı hangi fiyata alacağın önemli. Marka takıntılığı ise takım tutmak gibi kişinin zevk meselesidir. 25 bin liralık arabayla 45 binlik aracı kıyaslayıp bir markayı övmek adaletli değil.Kendi fiyat sıkalasında kıyaslayacaksın.
Arada fiyatına göre iyi özellik sunanlar da var. Mesela Astra klasik eskimiş kasasına eywallah ama enjoy plus paketiyle neredeyse full bir C sınıfı ve fiyatı 40 bin civarı. Hyundainin B sınıfı aracı accent bluedan bile daha ucuz. Parasının kıymetini bilen kişi bunlara dikkat edecek günümüzde...

ligdevi
27/07/2013, 00:17
Başkalarına kulak asmayın hocam, alın puntoyu rahat edin, motoru hantal diyen arkadaşlarada katılmıyorum, arda (ABNEW) kardeşimin dediklerine % 100 katılıyorum, bu hacimlerde bu kadar HP ve tork veren hangi marka var ? 77 hp lik araçlar zaten tamamen tasarruf için üretilmiş, performans beklemek yanlış olur, daha güçlü olsun diyosan 1.4 starjet 95 hp ve diğer markaların 140 hp lik 2.0 hacimli araçlarını madara eden 1.4 t-jet 120 hp stok motoru yazılımla 150 hp ye çıkan yer uçağı var :D aynı durum dizeller içinde geçerli 75-90-95-120 hp lik m-jet motorlar torklarını yazmaya gerek bile yok rakipsiz daha ne olsun :) tercih sizin, ayrıca fiestanın 80 lik motorundan puntonun 77 lik motoru hızlıdır fikrinede katılıyorum, her zaman derim biçok insan fiestanın alt devirleri bizimkilerden canlı olduğu için daha seri sanıyorlar ama yanlış, üst devirleri cansız, bizim araçlarımız gibi üst devirlerde fiesta motoru uzayıp gitmiyo, bunu benim aracımı kullanan fiesta sahibi arkadaşımda söylüyo ...

etikEtEvo
27/07/2013, 05:50
valla ne yalan soyliyim punto dan memnunum ama wolswagenin yerini tutmuyor bundan onceki aracım 2001 Model Golf Comfortline idi 2001 model araç 2012 model puntodan daha konforluydu mesela örnek aracin kaputunu açip zenonlarin balatalarini koymak için yer bulamiyordum o kadar dolu idi kaput içi ama fiatinkine ben bile siğarim:))

erenemre
27/07/2013, 07:56
valla ne yalan soyliyim punto dan memnunum ama wolswagenin yerini tutmuyor bundan onceki aracım 2001 Model Golf Comfortline idi 2001 model araç 2012 model puntodan daha konforluydu mesela örnek aracin kaputunu açip zenonlarin balatalarini koymak için yer bulamiyordum o kadar dolu idi kaput içi ama fiatinkine ben bile siğarim:))

iyide arkadaş golf c sınıfı punto ise b neden sürekli c sınıflarla karşılaştırılıyor onu anlamıyorum :) punto nun rakibi polo dur ve polo ile karşılaştırıldığında bence eksiği yok geçenlerde otoparktan çıkamadığım için komşunun polo sunu ben çıkardım 2011 model ne yalan söyleyim punto kadar rahat gelmedi bana ayrıca geri geri gelirken zaman zaman bizim araçlardada duyulan plastik kasılma seslerinin aynısı o araçtada vardı yani golf ü bravo ile karşılaştır punto ile değil.ayrıca motor konusunda boşluk önemli değil sorunsuzluk önemlidir ve fiat ın motorları hiçbir zaman vw nden aşağı kalmaz sorunsuzluk bakımından

chn73
27/07/2013, 10:41
iyide arkadaş golf c sınıfı punto ise b neden sürekli c sınıflarla karşılaştırılıyor onu anlamıyorum :) punto nun rakibi polo dur ve polo ile karşılaştırıldığında bence eksiği yok geçenlerde otoparktan çıkamadığım için komşunun polo sunu ben çıkardım 2011 model ne yalan söyleyim punto kadar rahat gelmedi bana ayrıca geri geri gelirken zaman zaman bizim araçlardada duyulan plastik kasılma seslerinin aynısı o araçtada vardı yani golf ü bravo ile karşılaştır punto ile değil.ayrıca motor konusunda boşluk önemli değil sorunsuzluk önemlidir ve fiat ın motorları hiçbir zaman vw nden aşağı kalmaz sorunsuzluk bakımından
Hocam ben 2006 da puntoyu ilk alanlardan biriydim.arabayı alırken punto dynamic ile polo basicline neredeys aynı paraydı.ben donanımı daha fazla olduğu için gittim punto aldım.5 sene bindim ve 2011 de aracımı sattım.ben aracımı 18500 e zor sattım ( kazasız 32.000 km de ) o tarihte 2006 model polonun ölüsü 21000 tl yapıyordu.Bu süre zarfında en az 10 defa da periyodik bakım dışında çeşitli arızalardan servise gittim bunlarda yanıma kar kaldı.millet neden punto yerine polo alıyor anladın mı.

rohan4421
27/07/2013, 10:50
arkadas zamanında renault fiattan daha kötü imajdaydı örnek bi şahin torostan bi doğan brodwayden üstündü, ama renault bi şekilde imajı kurtardı insanlar kabullendi ama fiat bunu yapamadı neden biliomusunuz? Fiatin satış bayileri yüzünden kendi arabasına sahip çıkmayan bi marka 2012 punto evo vardı bende full cakılı 40.000e aldım 6 ay sonra bayiye satıom bunu dedim 30000 fiat verdi , şuanda bravom var sport style 2012 gecen bi yokladım aracı 55.800e aldım bana abi maximim 43e alırız diyen bi bayi var. E şimdi fiatın bayisi bile arabasına piyasası yok diosa millet ne yapsın ??? Bu lanciada alfada da boyle neden cünkü KOÇ bayilerini boyle rahat bırakmış 2. elde aracına sahip cıkmaya zorlamıyor, bide toyotaya bakın tipsiz şekilsiz arabaları bayilerine adam geri gidince takır takır satıo valla bu yüzden toyota cok tutuldu . Yok sağlammış cart curt bi bravo tenekemi ya euro ncap teslerine bakın corolla ve bravoya 2side 5 yıldız ve bravo corolladan cocuk güvenliğinde üstün sıfır fiyatları aynı , 2. elde toyota pahalı . Biz kullanıcılar fiata sahip cıkıozda satanlar arabasına sahip cıkmadığı sürece Fiat herzaman tofaştır.

ykaya1983
27/07/2013, 11:29
Bence fıat önyargıyı yıkmak için işe önce şu şahin ve doğanlardaki fıat logolarını toplatmakla başlamalı.Nerde bir şahin ve doğan görsem hepsinde tofaş logoları sökülüp fıat logoları takılmış.Bunu görenler de direk bu arabaları fıat'ın son dönem çıkardığı punto bravo 500l gibi araçları ile bir tutmaya başlıyor.Öte yandan konuyu açan arkadaş da bence anteplilerin ne dediklerine çok kafayı takmasın.Çünkü bana göre antepte öyle çok okuyup araştırırak bir malı seçen kitle yok.Haftada bir gün pikniğe gidip kebep yelleyerek galerici ve tamircilere danışarak araba alırlar.O yüzden bizim buralarda fıat pek bilinmez.Türkiyenin en çok satan aracı olan linea yı bile antepte diğer şehirlere göre az görürsünüz.(bizim ilçede 1 tane)Bildikleri araçlar focus,astra,passat,clio,fiesta,megane, gibi araçlardır.Adamlar sırf köşeli tasarıma sahip olduğu için uzun yolda bile 7 litre civarı mazot yakan alıyorlar.Doblonun şehiriçinde yaktığını uzun yolda ancak yakabiliyor ama gene de 'e laf söyletmiyorlar.Bu şekilde düşünen insanların görüşlerini pek ciddiye almayın bence.

biancoangelo
27/07/2013, 17:56
Babam Alman araç hastası ben İtalyan araç hastasıyım. Babam gitti Opel aldı gücü ona yetti bende gittim Punto Evo aldım. Gücüm buna yetti.

Çorap markamı nasıl millete sorup almıyorsam.
Araç markamı da sormam belki bin Tl eksiğe satarım ki oda olacağa benzemiyor. Fiat araçlarıda hayli pahalı ve gün geçtikçe değer kazanıyor.

KAN BENİM DAMAR BENİM..... :D

fatihcam13
06/08/2013, 16:01
Başlığı değiştirme vakti geldi:

"Punto almaktan neden vazgeçemedim !"

aslında başlığı, köprüden önceki son çıkış nevinden bir deneme olarak açmıştım. zaten ilk cevap veren arkadaşlardan kimisinin sezdiği üzere niyetim ikna edilmekti.

Bayide 2012'den kaldığı için indirimde olan 1.4 Multiair 105 Beygir Lounge+ESP+Skydome (sanıyorum olabilecek en iyi kombinasyon bu) petrol yeşili Punto'yu aldım.

bayram dönüşü teslim alacağım, ama arabadan memnun kalacağımdan hemen hemen emin olduğumdan, vazgeçmekten vazgeçiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

fatihcam13
06/08/2013, 16:03
yalnız şunu da anladım, Fiat almaya niyetlendiyseniz ya da şöyle bir görüp aşık olduysanız, Türkiye'de birilerine sormak yerine yabancı dergi, internet sitesi, test videoları ve forumlara bakmanız lazım. vw'nin ya da ford'un 45'in altına vermeyeceği motor ve donanım seçeneğini 36'ya aldım, hala "o para verilmez" diyenler var.

Evren_c
06/08/2013, 17:25
İyi etmissiniz, hayırlısı olsun. Cok guzel motor ve donanım. Fiyat da guzel.

SteinGP
06/08/2013, 17:28
Fiyat çok iyi. İyi günlerde kullanın.

Honor COOPER
06/08/2013, 19:50
Bazı şeyleri değiştiremezsiniz.

Fiat = Tofaş = Şahin
Ford = Çok yakar
Opel = Parçası pahalı
VW = İyi araba
BMW = Devirli makine. Çabuk motor yer
Renault = Parçası ucuz ve her yerde var

Önyargı işte..
Mertol bey maalesef bu böyle ama önemli olan insanın kendini mutlu edecek ihtiyaçlarını karşılayacak ve ekonomisini çok zorlamayacağı aracı çevreyi dinlemeden almasıdır.
Dün itibari ile ASX araç aldım almadan öncede bir çok platformda araştırdım kullanıcılar çok memnun özellikle yakıt yönünden ama tabi mitsuya para verilmez 2.eli sıfır diyende azımsanmayacak sayıda.Benim o markaya zaten geçmişten sempatim vardı vaktinde babamın Lancer aracı otamatik ve 14 yaşında ilk şanzıman yağı değişimini biz yaptık araç sıfırdan beri bir akrabamızdaydı.Bende açıkçası 2. el kaygısını tolere edip aldım çünki yüksek bir araca ihtiyacım var eşim rahat kullanıyor ve bebeği çok kolay yerleştiriyor koltuğa v.s. ayrıca bana göre dizaynı gayet çekici az yakıyor ve aynı sınıf esp ve bir çok donanımı eksik emsal kondisyondaki Qashqai den 5-6000 TL ucuz. Açıkçası dünki iftar zamanı 20 lik km lik mersin berbat trafiği dahil 85 km lik Silifkeye 6.1 lt ortalamayı görünce iyiki almışım diyorum.

fatihcam13
06/08/2013, 20:12
peki neden vazgeçemedim.

bir kere arabaya aşık oldum. her görüşümde heyecanlandıran bir tasarımı var. üstleik cam tavanın siyah tepesinin çekiciliği bir ayrı güzel duruyor. ve yeni punto lansman rengi petrol yeşili çok şık. diğer tarafta corsa düpedüz çirkindi. yaris fazla "kız arabası" formatında. üstelik iç mekanı boğucu. polo fazla alman, fazla disiplinli, fazla mühendislik becerisi vaadediyor. clio ise gereksiz derecede spor bir araba olmuş. 30 yaşına gelirken bu spor görünüm bir biliçaltı etkisi ile itti beni clio'dan.

dahası, diğer markalarla karşılaştırdığımda en iyi motoru fiat verdi. alfa romeo'da da kullanılan dünya çapında ödüllü bir motor 1.4 multiair. hani ben motor işlerinden anlamam, ama alternatiflerim clio'nun 90 beygiri ile polo'nun 85'i idi. ama punto kırbacımın ucuna 105 tane at bağladı. bu motor seçeneğinden vazgeçmiş olmamalarını anlamak güç.

ESP'yi clio standart olarak veriyordu. polo'da ise ayrıca almam lazımdı. açıkçası bu esp sistemi ve beraberindeki ASR ile hillholder teknolojileri, araç bakarkan değerlendirdiğim ilk unsur oldu. ESP ile ilgili çarpıcı videolar seyrettim.

punto'nun lounge donanımı ise beklentiler ötesi. sadece hız sabitleyici ve park sensörü yeterli olurdu. ama o otomatik klimanın görüntüsü ve blue&me'nin belki çok da gerekli olmayan artistik hareketleri ile küçük bir arabada lüks araç keyfi vaadediyor. kol dayama, yağmur sensörü vs. gibi güzellikler de cabası. kendinden karartmalı dikiz ile buğu önleyici yan aynalar... ve iki farklı sertlik ayarı olan direksiyon şahane.

üstelik aracın içine oturduğunuzda polo, clio ve yaris ile kıyaslanmayacak düzeyde ferah bir ortamdasınız. fiesta'nın üstünüze üstünüze gelen göğsünü saymıyorum bile. vites kolu, direksiyon, müzik sisteminin ve klimanın tasarımı ve tabi ki o bulunmaz skydome sürprizi ile aracın içinde kendinizi çok iyi hissediyorsunuz.

dış tasarımı ise dediğim gibi heyecan verici geliyor.

ben sürücülük konusunda acemi olduğum için test sürüşü yapmadım. ama sürüş sonrası izlenimlerimin de olumlu olacağını sanıyorum çünkü yabancı sitelerdeki değerlendirme yazıları ve videolarında geri dönüşler hep olumlu.

sonuçta geçen yıldan kaldığı için indirimde yakaladığım ve başka hiçbir yerde sıfır olarak bulamadığım multiair 105 hp'yi yakaladığım anda kaçırmak istemedim.

ligdevi
06/08/2013, 20:47
Hayırlı olsun diyelim hocam doğru seçim, şiir gibi yazmışsınız ama doğru söze ne denir. Fiat gp deki iç malzeme kalitesizliğini yeni puntolarda düzelterek hem tasarım hemde kaliteyi iyileştirdi ve rakipleriyle yarışır konuma geldi, tek şanssızlığı fiat ön yargılı bi ülkede olması, diğer markaların logoları takılı olsaydı şuan yok satardı :)

Problem
07/08/2013, 03:24
Bir önceki aracım 99 model poloydu, ilk aracım olması nedeni ile çok farklı anlamlar yüklediğimi şimdi kabulleniyorum, fakat performans konusunda 1.6 tam otomatik polo ile 1.4 dualogic GP arasında ciddi fark var, açıkçası 99 model WV , şu an kullandığım 2009 GP ye fark atar, ama şu var ki, bu aracı almadan önce kulağıma gelen bir sürü olumsuz eleştiriye ve "Fiat alınmaz , sorunlu vs.." hepimzin bildiği ön yargılara karşın şunu söylemem gerekir, öncelikle GP yi aldığım tarihten bu yana ne teknik ne mekanik bir problem yaşamadım, hemen her parça sorunsuz işliyor, genel bakım ve kontrol için gittiği iki servis dışında motor kaputunu açmadım diyebilirim, bu da bana güven veriyor, bununla beraber bu araç B+ sayılacak bir segmentte yani çok küçük değil , benim gibi 100 küsür kilo ve 180+ uzunlukta biri için oldukça da rahat , Ailem de rahat ediyor, B segmentindeki diğer modellere göre en az 50-70 lt arası daha iyi bir bagaj hacmi var, en büyük boy iki bavul rahatça giriyor, Meserati ile ortak çizgiler taşıdığından olsa gerek hala ilk çıktığından bu yana yakışıklı bir araç, ben ilk aldığımda performansı kafaya takıp tekrar alman ekolüne yönelsem mi derken şimdilerde model yükseltmek ya da GP nin abisi Bravo ya da geçebilirim diyorum, tabii kısmet, ama özetle şunu söylemek gerek onun bunun dediğine bakmak yerine benim gibi internette yer alan teknik incelemeleri ve ekonomik özellikleri de dikkate alın, ben şu an GP sahibi olarak pişman değilim.

YALCINGUNEL
07/08/2013, 04:23
kardeşim araba işinden anladığın anlaşılıyor çünkü bu fiyatlara alınabilecek en kaliteli ve en dolu arabayı almışsın...

tyilgin
07/08/2013, 08:02

Fiatın bu anlayışı yıkabilmesi için önce gidip tofaşı satın alması gerekiyor çünkü bunu size söyleyen insanlar hala tofaş ile fiat arasındaki farkı bilmiyor.

Grande puntonun,
üretildiğinde ülkesindeki satılan 7 araçtan biri olduğunu
dünya krizi döneminde fiata lokomotiflik yapan bir araç olduğunu,
alfa romeo, lancia, jeep, ferrai (artık satıldı) markalarının bu araçla aynı grup olduğunu biliyorlarmı acaba ????

fiat türkiyedeki pazarla uğraşmıyor çünkü türklerin ne kadar sabit fikirli olduğunu bence en az bizim kadar iyi biliyor. Ayrıca dünya pazarının iyi olduğunu ve bu yüzden önyargılı insanlardan oluşan bu pazara enerjisini ayırmadığını düşünüyorum.

Önceleri banada aynı şeyi söylüyorlardı. hatta en dolu opel corsası bulunan arkadaşım "keşke opel alsaydın en azından avrupa malı bir araç olurdu" demişti dekendisine "italya asyaya taşındı da benimmi haberim yok" diyerek aracımı bir kez kullanmasına izin vermiştim. Şu anda kendisi evo sahibi ;)

Ben tam dolu 2007 model emotion aracımı 2012 başında 25500 e aldım ve asla pişman olmadım...

akillideli
07/08/2013, 09:14
Mertol bey maalesef bu böyle ama önemli olan insanın kendini mutlu edecek ihtiyaçlarını karşılayacak ve ekonomisini çok zorlamayacağı aracı çevreyi dinlemeden almasıdır.
Dün itibari ile ASX araç aldım almadan öncede bir çok platformda araştırdım kullanıcılar çok memnun özellikle yakıt yönünden ama tabi mitsuya para verilmez 2.eli sıfır diyende azımsanmayacak sayıda.Benim o markaya zaten geçmişten sempatim vardı vaktinde babamın Lancer aracı otamatik ve 14 yaşında ilk şanzıman yağı değişimini biz yaptık araç sıfırdan beri bir akrabamızdaydı.Bende açıkçası 2. el kaygısını tolere edip aldım çünki yüksek bir araca ihtiyacım var eşim rahat kullanıyor ve bebeği çok kolay yerleştiriyor koltuğa v.s. ayrıca bana göre dizaynı gayet çekici az yakıyor ve aynı sınıf esp ve bir çok donanımı eksik emsal kondisyondaki Qashqai den 5-6000 TL ucuz. Açıkçası dünki iftar zamanı 20 lik km lik mersin berbat trafiği dahil 85 km lik Silifkeye 6.1 lt ortalamayı görünce iyiki almışım diyorum.

bende punto dan sonra asx düşünüyorum ama bakalım maddi olarak rahatlarsak:), aslında merak ettiğim puntodan sonra yol tutuşu nasıl asx in, sınıfları farklı ama daha iyi mi,daha kötü mü?

Honor COOPER
07/08/2013, 11:48
bende punto dan sonra asx düşünüyorum ama bakalım maddi olarak rahatlarsak:), aslında merak ettiğim puntodan sonra yol tutuşu nasıl asx in, sınıfları farklı ama daha iyi mi,daha kötü mü?
Hocam dağlar kadar fark var yola yapışıyor resmen yüksek yapısına rağmen.

tyilgin
07/08/2013, 17:31
Başlığı değiştirme vakti geldi:

"Punto almaktan neden vazgeçemedim !"

aslında başlığı, köprüden önceki son çıkış nevinden bir deneme olarak açmıştım. zaten ilk cevap veren arkadaşlardan kimisinin sezdiği üzere niyetim ikna edilmekti.

Bayide 2012'den kaldığı için indirimde olan 1.4 Multiair 105 Beygir Lounge+ESP+Skydome (sanıyorum olabilecek en iyi kombinasyon bu) petrol yeşili Punto'yu aldım.

bayram dönüşü teslim alacağım, ama arabadan memnun kalacağımdan hemen hemen emin olduğumdan, vazgeçmekten vazgeçiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hayırlı uğurlu olsun, kazasız günlerde mutlulukla kullanın inşallah..

yubika
13/08/2013, 13:00
aracınız hayırlı olsun. daha binmek nasip olmadı, ben de merak ediyorum aslında kırbacın altındaki 105 beygiri :D

fatihcam13
13/08/2013, 16:19
"hayırlı olsun"lar, "kazasız belasız"lar için teşekkürler.

işlemler tamamlanabilirse bu akşam teslim alacağım arabayı. sonrasında fotoğraflar ve görüşlerimi paylaşırım.

fatihcam13
16/08/2013, 22:29
bu başlığı okuyup da Punto almaktan vazgeçme noktasında olanlar varsa eğer.

yapmayın.

hayatınızın hatası olur.

o vazgeçme noktasına yaklaşıp da buradaki arkadaşlar ve internette yabancı sitelerde yaptığım araştırma, okuduğum yorumlar vs. ile arabayı almakta karar kılmış biri olarak söylüyorum.

hiç tereddüte düşmeden alın.

fatihcam13
16/08/2013, 22:33
Bugün teslim aldım aracımı. 105 hp 1,4 multiair, lounge, esp, skydome... şahane bir metalik petrol yeşili renk...

ilk anda blu&me ile telefon eşleştirildi ve ben yola çıktığım anda telefon geldi. daha ilk sürüşümde kullanmış oldum bu özelliği ve bayıldım.

city direksiyon olağanüstü.

arabanın sessizliği ve sürüş keyfi nefis. hatta aracın sessizliği nedeniyle start&stop'un çalışıp çalışmadığını anlamadım :)

daha ilk sürüşümde (bayiden evime kadar 3 km) hillholder çok işime yaradı. üstelik yokuş aşağı ve önümdeki arabanın burnunun dibine girerek park ettim. sonra oradan almak isteyince araya bidon filan koydum bir çeşit ön park sensörü olsun diye :) ama frenden ayağımı çektiğim anda içim rahatladı.

aracın iç tasarımı nefis. akşam kullandım ve ışıklandırma ve gösterge bölümüne hayran kaldım.

kol dayama, el frenini engellese de vites konusunda sorun çıkarmıyor, hatta sürüş keyfini artırıyor.

park ettiğim yerde (hemen penceremin altı) arada bir seyrediyorum da... öyle ön kısmının maserati görünüşü ve gece ışıklarında şahane görünen metalik petrol yeşili ve siyah tavan...

çok güzel araba be...

Evren_c
17/08/2013, 00:09
Güle güle kullanın :) Ben de zaman zaman camdan izliyorum. Kapalı garaja koyduğumda yanına gidip bakıyorum. Hanım "deli misin" diyor, kadınlar anlamıyor bizi (söz meclisten dışarı).

alivepro
17/08/2013, 01:19
Ön yargılı olmamak lazım ben tam 3 tane opel corsa eskitmiş biri olarak şunu söyleyebilirim. opel corsanın artıkları; işçilik iyi malzeme kalitesi iyi, klasik alman markasının tüm özelliklerini taşıyor, eksileri ise; yüksek parça fiyatı, konfor eksikliği (özellikle amartisörler kazık gibi, klasik alman sertliği) fiat a göre yüksek bakım maliyeti. puntonun artıları; donanım bakımında çok zengin neredeyse üst segment araçlarla aynı donanım, rahat, ucuz parça ve bakım birde corsa ile kıyaslarsak yakıt birazda olsa fazla gibi. eksileri ise; narin bir yapısı var gibi izlenim oluştu bende yani biraz sert ve hor kullansak çabuk dökülecek gibi geliyor. ama şu bir gerçek opel corsa vs punto evo kıyaslaması yaparsak aynı donanımdaki corsaya en az 10.000 tl daha fiyat farkı vermek gerekir diye düşünüyorum. bu arada aracım punto evo dynamic 1.3 euro 5 full donanımlı 7 hava yastığı, asr,esp, s&s yağmur sensorü vs.... yinede her iki araçta açıklarını diğer yönden kapatıyor. bide corsanın piyasası punto ya göre daha iyi çok kolay satılıyor.

erenemre
17/08/2013, 02:04
Ön yargılı olmamak lazım ben tam 3 tane opel corsa eskitmiş biri olarak şunu söyleyebilirim. opel corsanın artıkları; işçilik iyi malzeme kalitesi iyi, klasik alman markasının tüm özelliklerini taşıyor, eksileri ise; yüksek parça fiyatı, konfor eksikliği (özellikle amartisörler kazık gibi, klasik alman sertliği) fiat a göre yüksek bakım maliyeti. puntonun artıları; donanım bakımında çok zengin neredeyse üst segment araçlarla aynı donanım, rahat, ucuz parça ve bakım birde corsa ile kıyaslarsak yakıt birazda olsa fazla gibi. eksileri ise; narin bir yapısı var gibi izlenim oluştu bende yani biraz sert ve hor kullansak çabuk dökülecek gibi geliyor. ama şu bir gerçek opel corsa vs punto evo kıyaslaması yaparsak aynı donanımdaki corsaya en az 10.000 tl daha fiyat farkı vermek gerekir diye düşünüyorum. bu arada aracım punto evo dynamic 1.3 euro 5 full donanımlı 7 hava yastığı, asr,esp, s&s yağmur sensorü vs.... yinede her iki araçta açıklarını diğer yönden kapatıyor. bide corsanın piyasası punto ya göre daha iyi çok kolay satılıyor.

corsa kesinlikle az yakmıyor buna katılmıyorum ayrıca işçilik ve malzeme kalitesi iyi demişsiniz nesi iyi sağa sola dönerken kapı direklerinden gacır gucur ses geliyor.İşin gerçeği b sınıfı hiçbir aracın ahım şahım iyi denecek düzeyde malzeme kalitesi olmuyor bu polo ve clio içinde geçerli.

ABNEW
17/08/2013, 14:54
Corsa, kötü bir araç değil tabiki.Zaten Punto ile büyük benzerlikler taşıyor.Ancak işçilik ve malzeme kalitesi olarak kesinlikle ama kesinlikle Puntodan iyi değil.Belki aynı denilebilir ama bana göre puntonun kalitesi bir miktar daha iyi...

milanbg
20/08/2013, 19:01
Ben puntomu 45,300 tl ye aldım ve ben bunu aldığım ilk gün gören herkes hayırlı olsun demek yerine aaa sen salakmısın fiat alınırmı yok puntoya bu para verilirmi falan tarzı şeyler söyledi yakın arkadaşlarım dostlarım. ben arabaya gittim bakktımm bindim kullandımmm. bundan önce fiorino panelvan vardı bende motoru bununla aynı 1,3 multıjet dedimki en azından bildiğim araba az yakar çok kaçar parçası ucuz yağını suyunu koy hiç masraf açmaz motorla ilgili güzel bakarsam die düşündüm aynası bile kaç para sanki ben kaza yaptım fiorino aynası 20-30 lira birşey ama karşıdan c max a vurdum aynası 850 lira. kimse kusura bakmasın ben woslvagen die okadar para döküp ondan sonra böle bi ayna kazasında bi aynaya 850 lira verecek kadar aptalda dğeilim paramı çöpe atacak insansa değilim cuma gününden beri sıfır punto loungem altımda veee hastası oldum arabaya 95 hp ve start stoplu. muazzam bi araba. benim etrafımda almadan öncede herkes alma sen fiat saçmalama dienler vardı aldıktan sonra dienlerde var. ve hep olacaktır. kimse umrumda dğeil. benim kendi aklım var iradem var kimse zorla satmıyor bana arabayı almadan önce kaç tane galeri gezdim marka gezdim ve en son en mantıklı olarak buna karar verdim. çokta mutluyum sanada şiddetle tavsiye ederim. İyi forumlar herkese :)

ABNEW
20/08/2013, 21:29
Ben puntomu 45,300 tl ye aldım ve ben bunu aldığım ilk gün gören herkes hayırlı olsun demek yerine aaa sen salakmısın fiat alınırmı yok puntoya bu para verilirmi falan tarzı şeyler söyledi yakın arkadaşlarım dostlarım. ben arabaya gittim bakktımm bindim kullandımmm. bundan önce fiorino panelvan vardı bende motoru bununla aynı 1,3 multıjet dedimki en azından bildiğim araba az yakar çok kaçar parçası ucuz yağını suyunu koy hiç masraf açmaz motorla ilgili güzel bakarsam die düşündüm aynası bile kaç para sanki ben kaza yaptım fiorino aynası 20-30 lira birşey ama karşıdan c max a vurdum aynası 850 lira. kimse kusura bakmasın ben woslvagen die okadar para döküp ondan sonra böle bi ayna kazasında bi aynaya 850 lira verecek kadar aptalda dğeilim paramı çöpe atacak insansa değilim cuma gününden beri sıfır punto loungem altımda veee hastası oldum arabaya 95 hp ve start stoplu. muazzam bi araba. benim etrafımda almadan öncede herkes alma sen fiat saçmalama dienler vardı aldıktan sonra dienlerde var. ve hep olacaktır. kimse umrumda dğeil. benim kendi aklım var iradem var kimse zorla satmıyor bana arabayı almadan önce kaç tane galeri gezdim marka gezdim ve en son en mantıklı olarak buna karar verdim. çokta mutluyum sanada şiddetle tavsiye ederim. İyi forumlar herkese :)

Mustafa, dediğin gibi Punto gayet güzel, donanımlı ve kaliteli bir araç.Ancak bakım ve parça fiyatları diğer markaların aynı segment araçları ile aynı sayılır,

Kazasız, kullanman dileğiyle..

fatihcam13
28/08/2013, 18:55
durup durup başlığı hortlatıyorum.

ama çok sevdim arabayı arkadaş. evde de, işte de pencereden görebileceğim bir köşeye koyuyorum :)

antep'ten adana'ya gidip geldim hafta sonu. uzun yolda da en ufak sıkıntı yaşamadım. nur dağı rampasında sol şeride alıp 150 ile rahat çıktım. (cruise control devredeyken yokuşta vites düşmediğimden araba çekmiyor diye korktum ama vitesi düşürünce yokuş yukarı da rahatlıkla hızlandı.)

inişte 170'le epeyce gittim ve en ufak kontrol zorluğu olmadı. 190'a çıktığımda da sıkıntı olmadı ama yeni araç olduğu için zorlamadım. zaten deneme amaçlıydı, 190'la gitmek bana göre de değil :)

cruise control, hillholder ve start&stop beni mest etti. ama asıl blue&me ile çevremdekilere havamı atıyorum.

benim gibi "fiat alınmaz hacı" diyenlere kulak asıp tereddüte düşenlere söylüyorum. onu diyenlerin hepsi arabayı görünce hayranı oluyor :)

ama en önemlisi, sevdiğiniz arabayı almış oluyorsunuz ve sürmeye başladıkça daha da çok seviyorsunuz.

yeri gelmişken, burada "etraftakilere kulak asma, sen sevdiğin arabayı al" diyenlere bir kez daha teşekkürler.

ligdevi
28/08/2013, 22:19
durup durup başlığı hortlatıyorum.

ama çok sevdim arabayı arkadaş. evde de, işte de pencereden görebileceğim bir köşeye koyuyorum :)

antep'ten adana'ya gidip geldim hafta sonu. uzun yolda da en ufak sıkıntı yaşamadım. nur dağı rampasında sol şeride alıp 150 ile rahat çıktım. (cruise control devredeyken yokuşta vites düşmediğimden araba çekmiyor diye korktum ama vitesi düşürünce yokuş yukarı da rahatlıkla hızlandı.)

inişte 170'le epeyce gittim ve en ufak kontrol zorluğu olmadı. 190'a çıktığımda da sıkıntı olmadı ama yeni araç olduğu için zorlamadım. zaten deneme amaçlıydı, 190'la gitmek bana göre de değil :)

cruise control, hillholder ve start&stop beni mest etti. ama asıl blue&me ile çevremdekilere havamı atıyorum.

benim gibi "fiat alınmaz hacı" diyenlere kulak asıp tereddüte düşenlere söylüyorum. onu diyenlerin hepsi arabayı görünce hayranı oluyor :)

ama en önemlisi, sevdiğiniz arabayı almış oluyorsunuz ve sürmeye başladıkça daha da çok seviyorsunuz.

yeri gelmişken, burada "etraftakilere kulak asma, sen sevdiğin arabayı al" diyenlere bir kez daha teşekkürler.

Tekrar hayırlı olsun, sen gelde bunları kendi üye kaydını sildirmeye çalışan arkadaşa anlat :D
Memnun olmanız gayet normal, çünkü diğer forumlarda puntoyu focus golf gibi bir üst segment araçlarla kıyaslayanlar var, parasını sonuna kadar hak ediyor ,,,

Evren_c
28/08/2013, 22:25
Güle güle kullanın :) Burada önemli olan insanın araştırması, mukayese etmesi, içine siniyorsa ancak o zaman alması. Genelde insanlar Fiat'a karşı önyargılı oldukları için "alınır mı, o para verilir mi" diyorlar. Oysa ki araştırsalar, test sürüşü yapsalar, kendileri de ikna olacak ama neyse...

Ben arabayı almadan evvel araştırma sürecindeyken çevremdekiler de aynı tepkileri verdiler. Dinlemedim. Bugün o arkadaşlarımdan biri Punto siparişini verdi...

cdogu
29/08/2013, 00:32
Tekrar hayırlı olsun, sen gelde bunları kendi üye kaydını sildirmeye çalışan arkadaşa anlat :D

Arkadaş uzaklaştırılmış,konu kapandı.

Hocam memnunsan,iş bitmiştir. Hayırlı olsun,kazasız belasız :))

aspava984
01/09/2013, 12:01
kim ne derse desin punto çok donanımlı bir araç seğmentine göre de gösterişli, skydome sunroofu açıp gezmek ayrı bir zevk.
Allah kimseye kaza bela vermesin.

ultraslan33
01/09/2013, 17:19
yani puntoseverlerin yoğunlukta olduğu bir yerde bu tarz şeyler paylaşmak bence anlamsız..fb tribübünde gs bayrağı sallamak kadar zekice:)ben arabamı hem şekil hem tarz olarak çok beğenerek aldım..

serkandikici
01/09/2013, 22:35
20000TL niz varsa benzinli veya LPGli active alırsınız biraz daha çıkarsanız dynamic alırsınız haa olmadı mı az daha çıkarsınız dizel active alırsınız, kesmezse biraz daha dynamic multijet var.. Azcık da havam olsun derseniz full versiyon bi skydome, blue&me ıvır zıvır alırsınız. Hem fiyat hem donanım olarak son derece geniş bir çerçeve herkese göre araç yapabilen bi marka fiat. Punto kesmezse bravo var işi abartayım dersen mont. Uzun lafın kısası her keseye, ihtiyaca göre fiat var ve şu ana kadar palio, punto, bravo, marea kullanma ve stiloda yolculuk etme şansım oldu her birinin kendine göre artıları var. Sorunları elbette var olaacktır da ama artık sorun dediğin şey marka kaynaklı olmaktan ziyade elektronik sistemlerin otomobillere entegre olmasıyla alakalı yani wv,bmw,mercedes, hyundai,opel farketmiyo başınıza geleceği varsa kronik sorun zaten buluyo sizi..

byadrenalin
09/01/2014, 01:03
İyi ki almamışsınız :) Çok doğru seçim :)

Arrest
09/01/2014, 02:27
İyi ki almamışsınız :) Çok doğru seçim :)

Puntoyumu iyki almamis?

Discovery cihazımdan gönderildi