PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dynamic 1.4 2011 devir hakkında

Barisdmrts
27/06/2013, 10:56
Merhaba
ben forumda yeniyim konuyu doğru yerde açmamış olabilirim simdiden kusura bakmayın.

2011 model 1.4 Dynamic (bildigim 8 valf) 55 hp model punto evom var ve aracı alalı 5 ay kadar oldu araç aldığımda 9700 km deydi suanda 13500 civarında benden onceki sahipleri aracı garaj da tutmuslar cok nadir kullanmişlar ve hic zorlamamışlar ben aldığımdan beri kullanırken devir ayarlarına dikkat ediyorum ama normalmidir bilemediğim için sizlerden bilgi almak isterim araç 5 viteste 110 km hizla giderken 3500 devirde oluyor daha önce wv polom vardı 1.4 2002 model o araçta bu kadar yüksek olmuyordu devir örneği 5. viteste vardım diğer viteslerde de oran aynı olması gerektiğinden yüksek geliyor devir bu normal midir?
birde yeni araçlarda durum nedir bilmem ama eski araçlarda motor açma diye bir şey vardi uzun yola cıkıp aracın motorunu açardık yeni araçlarda da bu durum söz konusu mu? eğer öyleyse benden onceki sahiplerinin motoru açtıklarını sanmıyorum

uzun oldu biraz kusra bakmayın yardımcı olursanız sevinirim

malebow
27/06/2013, 11:31
normaldir diye düşünüyorum, ben de 6. vites 3000 devirde 135 lerde felan oluyorum. Ancak düşük vitesten itibaren yüksek devirli kullanınca işler biraz değişiyor gibi geldi bana.

celenlee
27/06/2013, 11:58
*Öncelikle aracınız 55kw (77BG)

Devir Hız ilişkisi mekanik bir bağıntıdan ibarettir. Motorun açılmasıyla ilgisi yok yani ;)
Tamamen şanzımandaki dişlilerin oranıyla iligili bir durum. Tespitniz doğru:
1.4 Fire + 5İleri Punto Şanzıman ( C514 )

3000rpm=94khm
3500rpm=110kmh hız yapar.

Bu araç ş.içi kullanım için dizayn edildiği için, viteslerin oranları birbirine çok yakın, daha seri vites değişimi ve düşük hızlar için dizayn edilmiş. (Motor+Şanzıman Dizaynı) Bu yüzden 50-70 düşük hızlarda çok ekonomik oluyor.

Ş.Dışına çıktığımızda ise basınca ne yazık ki daha çok yakıyor!!
1 Vites daha olaydı böyle olmazdı :)

------------------------------------------------------------------
Aynı Motor-Farklı bir şanzıman ile Albea'da mevcut. Onun dişli oranı farklı olduğu için, yüksek hızlarda daha düşük devirle gidiyor. Tamamen dizayn meselesi..

1.4 Fire + 5İleri ALBEA Şanzımanı (Dişli çapları bizimkinden farklı)

3000rpm=109khm

Barisdmrts
27/06/2013, 16:44

Devir Hız ilişkisi mekanik bir bağıntıdan ibarettir. Motorun açılmasıyla ilgisi yok yani ;)

3000rpm=94khm

Bu araç ş.içi kullanım için dizayn edildiği için, viteslerin oranları birbirine çok yakın, daha seri vites değişimi ve düşük hızlar için dizayn edilmiş. (Motor+Şanzıman Dizaynı) Bu yüzden 50-70 düşük hızlarda çok ekonomik oluyor.

Aynı Motor-Farklı bir şanzıman ile Albea'da mevcut. Onun dişli oranı farklı olduğu için, yüksek hızlarda daha düşük devirle gidiyor. Tamamen dizayn meselesi..

3000rpm=109khm

bilgi için çok teşekkürler gayet açıklayıcı oldu benim içinde daha de 1.4 araç kullandığım için devir oranları garip gelmişti şanzıman farklılığıda öğrenmiş oldum :)

hoksi
03/07/2014, 12:40

3000rpm=94khm

3000rpm=109khm

Aynen çok teşekkürler