PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ konusunda yardım.

aalperdemir
07/06/2013, 21:07
Arkadaslar iyi forumlar. Bugun 6000 km de aracimin yag kontrolunu yaptim. Bir miktar eksilme farkettim. Uzerine tamamlamak istiyorum ancak selenia 5/40 yag kullaniliyo ilk cikisinda. Piyasada selenia yaglarin 1 yada 2 lt lik olanlatindan bulmak imkansiz. Farkli yag markasini eksik yagi tamamlamak icin kullanmak zarar verirmi? Farkli viskozitede olmasi herhangi bir sorun yaratirmi? Birde castrol edge de benzinli-dizel ayrimi olmuyormu acaba? Elimde yarim litre edge var. Multijet fiorinomuzun yagini degistirirken artti. 1.4 fire da kullansam kalanini olurmu acaba? Uzerinde benzinli dizel olduguna dair birsey yazmiyor.

Sent from my iPhone using

ibrahim06
07/06/2013, 21:19
benzinli dizel diye ayrım olur. viskozitesi aynı olmasına dikkat edin.piyasadaki 5-40 lardan biriyle eksiğinizi tamamlayın

therasmus
12/06/2013, 23:06
Yani elinizdeki yağ olur.Dizel için olan castrol edgelerde turbodiesel yazar.

atlatma
13/06/2013, 15:18
bence aynı marka yağ ile tamamlama yoluna gidin.
Neden derseniz Auto Show dergisinin teknik danışmanı Onno ustayı çogu kişi tanır.
Onno ustaya yazdığım bir yazıya verdiği cevapta her yağın farklı karakteristik özellikleri olduğu ve farklı yağların karıştırılmasının özellikle farklı motor türü ve viskozitenin kullanılmasının öne geçilemez sorunlar oluşturabileceğini ve hiç olmazsa tekrar yağ eksiltmesi yapabileceğini belirtmişti. Ben şu ana kadar hiçbir zaman yağımı farklı marka ile değiştirmedim.