PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto mu 307 mi?

Naclore
21/05/2013, 23:15
Merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım. Şuanki aracım Peugeot 307 XT Tiptronik. 1.6 benzinli motor var BRC Lpg var. Araçtan çok çok memnunum sadece yakıt konusudna sıkıntı yaşıyorum lpg olmasına rağmen araç lpg de giderken benzinde gidiyor sanki garip olansa lpg de bazen zor gaz yiyor. Gazı Shell den alıyorum netden bakayı mdedim herkes Opet önermiş sizde mi böyle düşünüyorsunuz acaba?

Asıl soruma geleyim geçen günlerde ilanlara bakayım dedim Fiat Grande Punto

Fiat Punto Grande 1.3 Multijet Dynamic 2007 Model 22.500 TL Sahibinden satılık ikinci el Gri renk - 124914388 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-sahibinden-otomatik-90-bg-124914388/detay)

Fiat Punto Grande 1.3 Multijet Active 2008 Model 23.500 TL Sahibinden satılık ikinci el Gri renk - 62258505 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-grande-punto_dizel-triptonik-vites-62258505/detay)

Araçlar bunlar kullandığım araçta otomatik olduğu için bunuda otomatik istiyorum sizce araçlar nasıl 1.3 MJ otomatik km kaç kuruş yakar onu merak ettim netde hiç bir yerde bulamadım.

Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler. Eğer uygun görürsem araçları almayı düşünebilirim de.

Honor COOPER
21/05/2013, 23:45
Robotize şanzıman 160000km her şey şansa kalıyor ya çok memnun kalırsınız yada en ufak şanzıman arızasından 2000 den başlayıp 5000TL ye kadar gidebilecek masraflar çıkar karşınıza.

Naclore
22/05/2013, 00:10
Zaten almak istersem ekspertiz yaptırım 307 yi alırken yaptırmadım 2 gün sonra triger kopardı 1850 TL ödedim klima yı yaptırdım selenoidler değişti şanzıman yağı değişti. Temiz duruyor içi filan ama mekanik durumunu bilmiyorum temiz se eğer ilk ilandaki aracı düşünebilirim.

atlatma
22/05/2013, 03:25
vallaha hocam sizin aracınızın sınıfı ile ilandaki araçlar farklı. İç genişliğinden bağaj hacmine yol sesinden koltuk konforuna kadar farklılık var. Yani alıp sonra pişman olmak var.
Ülkemizde yakıt fiyatları malum ama aracınızı değiştirecek kadar yüksek yakıt tüketiminizmi var ki satmayı düşünüyorsunuz.
Ha birde bir hatırlatma yapayım dizel ile benzinli araç bakım masrafları çok farklıdır. Bilmeden alıp ilk servis zamanı aradaki farkı görüp ne yaptım ben demeyin de.

cdogu
22/05/2013, 03:42
Ayrıca unutmayalım ki Peugeot'ların kasko masrafı daha çoktur. Çünkü ülkede Peugeot'ların kazası çoktur.Diğerlerine göre belirgin bir kasko farkı var.

Evet dizellerin bakım masrafı çoktur çünkü yeni ve farklı bir teknoloji kullanır diğerlerine nazaran. Ancak bu yakıtta yapacağınız tasarruf ile kendi kendini döndürecektir diye düşünüyorum.

Punto'mun yanında Peugeot 2.0 HDİ bir aracım var ve yakıt sarfiyatında inanılmaz memnunum.Motorunun büyüklüğüne göre tasarrufu çok iyi.. Punto 1.4 benzinli kullanıyorum bazen üzüyor beni :) Kuzenimin Punto dizeli kokluyor resmen. ben yakıt tasarrufu yönünden kesinlikle tavsiye ediyorum. Bakım masraflarını amorti edecektir belli bi vadede.

ametist
22/05/2013, 10:31
abartılacak bir şey yok.. dizel araçların satışı benzinlileri geçti geçeli servis ücretleri arasında da fark kalmadı...

cagali
22/05/2013, 13:54
İlk aracım 2004 Peugeot 307 1.6 xt idi. Direksiyon kutusu , LPG uyumsuzluğu , titremeler ,stop etmeler, enjeksiyon parçalarını bozmalar , ateşleme bobinleri, debriyaj v.s. bıktım arabadan. Sonra 1.3 dizel Linea'ya geçtim kuruş masraf yok. Şimdi linea babamda 130.000 km oldu Maşallah tık yok. Benim punto ise zaten 57.000 km'de. Çok şükür başıma bi iş gelmedi.

Haliyle 1.3 dizel bir araca geçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum ama ilandaki araçların km'leri bana göre fazla. 1.000 - 1.500 tl fazla verin ama 100.000 km'den aşağı olsun... Yanlış anlamayın bu multijetler çok sağlam bi motor 300.000 km ye yaklaşmış çok temiz bakımlı araçlarda var. Ama ne olur ne olmaz bana göre tedbir...

Hayırlısı olması dileğiyle...

delta0o
22/05/2013, 14:44
punto 1.3 mutijet - 207 peugeot 1.6HDI kıyaslama yaparsak ?

malebow
22/05/2013, 16:12
punto 1.3 mutijet - 207 peugeot 1.6HDI kıyaslama yaparsak ?

2008 model 207 1,4 HDI vardı, Bir önceki aracımdı. üzerinde çok oynanmış olmasına rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadım. Çipliydi performans olarakda gayet güzeldi. Garajımdaki resimlerdende bakabilirsiniz.

Naclore
22/05/2013, 20:16
atlatma arkadaşım dediklerin doğru 307 de ki konforu şunda bindiğim çoğu araçta görmedim almanlar hariç tabi ama bagaj hacmi kalmıyor çünkü stepne tüp yüzünden bagajda kalıyor ama ona rağmen tekerlekli sandalye ve marketten aldığım poşetleri koymuştum. Sürüşü de çok zevkli yol sesi de almıyor kışın klima bile açmadım araç güneşte kalıyordu içine giriyordum sıcacıktı çok iyi yalıtım var ama işte başka bir arkadaşımız demiş kasko fiyatları yüksek diye evet hatta hatchbacklerdeki en yüksek kaskoya sahip araçlardan biri 1200 TL ye yaptırmıştım onuda en son 1.6 motor olduğu içinde vergisi de biraz yüksek haliyle bilemiyorum şu yakıt sorununu çözebilirsem satmamayı düşünüyorum ama malum bugünde benzine zam gelmiş yine artık hayırlısı.

Peki 307 den Puntoya geçersem çok mu fark var acaba aralarında daha önce hiç Puntoya binmedim ama Puntoda fena durmuyor.

Son olarak da (cagali) arkadaşımız yazmış km biraz yüksek diye ekspertiz yaptırısam şanzımanada bakarlar herhalde orada da sorun görülür sanırım. Biraz daha param olsaydı Punto Evolara bakacaktım ama malum sıkışıklık.

Naclore
23/05/2013, 20:05
Arkadaşlar büyük ihtimal 307 mi satıp Puntolardan birini alacağım. Bankaya kredi başvurusu yaptım bakalım olumlu çıkar umarım.

ato
23/05/2013, 20:42
Yakit sehir ici 5.2 lt yakiyor benim arac ama iyi baktirin bence alinabilir ama otomatikte cok masraf acabilir bence manuel alin

Naclore
23/05/2013, 21:44
Fabrika verilerine göre zaten 4.9 lt o civarlarda az yakıyor. Otomatiğe çok alıştım birde arabayı benim dışımda annemde kullanıyor onun için otomatik ve az yakan düşünüyorum.

Gp lerde kronik sorunlar neler var acaba onlarıda yazarsanız sevinirim.

ykaya1983
24/05/2013, 20:52
Sağlamlık yönünden punto 307 den iyidir.Ben burda 3 senedir asfalt yüzü görmeyen yolda çukurkların bir hayli fazla olduğu bir ilçede 3 senedir punto kullanıyorum ve henüz araç rot balans istemedi.307 ile ilgili çok fazla kronik sorun okudum forumlarda.Tasarım yönünden de bana göre punto daha güzel bir araç

serkandemir
24/05/2013, 21:16
Arkadaşlar büyük ihtimal 307 mi satıp Puntolardan birini alacağım. Bankaya kredi başvurusu yaptım bakalım olumlu çıkar umarım.

hocam 307 arıyoruz bu aralar sizin ki sunrooflu mu?

ligdevi
24/05/2013, 21:31
Sağlamlık yönünden punto 307 den iyidir.Ben burda 3 senedir asfalt yüzü görmeyen yolda çukurkların bir hayli fazla olduğu bir ilçede 3 senedir punto kullanıyorum ve henüz araç rot balans istemedi.307 ile ilgili çok fazla kronik sorun okudum forumlarda.Tasarım yönünden de bana göre punto daha güzel bir araç

Aynen katılıyorum, 1,5 yıldır punto ile işe gider gelirim hergün 30 km yol ne alt takım sorunu ne titreme nede balans sorunu var hiç bişey yok, bursalı arkadaşlar yeşilova mh sinin yollarını bilirler, resmen köstebek yuvası gibi bide üstüne hız kesici setler koymazlarmı yarasa gözümüdür nedir deli ediyolar adamı, kronik olarak 307 den daha az sorunu var diyebilirim, city sorunu servisler 2006-2007 modellerin city modülünü ücretsiz değiştiriyo, zaten 2008den sonrasında bu problem çözüldü, bide deri direksiyon soyulması var oda 150 tl ye bakar onun haricinde öyle başınızı ağrıtacak sorunu yoktur, en azından bende öyle :D

Naclore
25/05/2013, 17:25
serkandemir arkadaşım araçta sadece sunroof yok diğer herşeyi var sana özelden ilanın linkini atarım. Almak istersen eğer bu hemen teslim hallederiz

Punto alacağım arakdaşlar hadi hayırlısı.

ESH
26/05/2013, 15:01
Bence aracinizin lpg bakimi yaptirin ve aygaz lpg kullanmaya baslayin bakalim ne olacak degisiklik var mi ?
Bende eski punto kullanicisi olarak hercekten keci gibi araba guzel sorunsuz ama otomatik viteste iyi oldugu aoylenemez vites degistirilisini hissederainiz bi farkli sanziman dualogic ama manuel alacaksaniz dizel punto siZi yakit konisindan tatmin eder

Naclore
26/05/2013, 18:29
Yok otomatik alacağım. Çok hissettirmez herhalde benim 307 de ilk viteslerde hissttiriyor bazen vruntu yaptığı oluyor.

Ben puntoda karar kıldım ama.