PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Altın ne olacak?

görkem koçsan
03/05/2013, 01:27
Arkadaşlar mrb. altına yatırım düşünüyorum ama kararsızım.öyle büyük miktar değil ama yinede zarar etmek istemiyorum.bu konuda fikri olan varmı acaba?yine 79 lara düşebilirmi ya da yükselirmi tahminlerinizi ve görüşlerinizi rica ediyorum.şimdiden herkeze teşekkür ederim.

Moosty
04/05/2013, 15:41
Altından çok zarar ettim, bir daha bulaşmak istemiyorum ve güvenmiyorum. Ticaret aracı olarak kullanılmadığı için görünürde çok etkin bir neden olmadan düşüp yükselebiliyor(muş).

Bir daha tövbe.

femoli
04/05/2013, 16:15
104 tl den alan biri olarak bu konuda susuyorum :) inatla bozdurmayacam 10 sene sonra zarar etmeden bozdurabilirim umarım ..

onur1986
04/05/2013, 16:16
Bence de altın yatırım amaçlı kullanılmamalı.uzmanlar da genelde bu yönde konuşuyolar.kendi gecrübelerim ölçüsünde ben vadeli mevduat hesabını öneririm.özellikle kırık faiz 32 günlük falan oluyo.emin olun altından daha fazla getirisi var.hatta bi bakıyosunuz biriktirdikleriniz almış başını gitmiş :) hem altın gibi tereddüt etmiyosunuz.zarar mı ederim karmı diye?çünkü her ay karınız kesin.o karda tabi ki sahip olduğunuz para ölçüsünde ama dediğim gibi kafanız rahat olsun diyosanız vadeli hesabı öneririm.

klasman01
04/05/2013, 18:53
kısa vade kesinlikle tavsiye etmiyorum ama uzun vade de hiçbir zaman kaybettirmez illede altın 1993 yılından beri mesleğim çünkü

celenlee
04/05/2013, 20:00
Arkadaşlar mrb. altına yatırım düşünüyorum ama kararsızım.öyle büyük miktar değil ama yinede zarar etmek istemiyorum.bu konuda fikri olan varmı acaba?yine 79 lara düşebilirmi ya da yükselirmi tahminlerinizi ve görüşlerinizi rica ediyorum.şimdiden herkeze teşekkür ederim.
79'a indiği an tüm yakınlarıma tavsiye ettim, ""yaz sonuna kadar bekleyebilecek durumdakilere"" o noktada almak iyi olurdu ancak şimdi o cazibesi kalmadı bence..

srkaradag
04/05/2013, 21:21
kısa vade kesinlikle tavsiye etmiyorum ama uzun vade de hiçbir zaman kaybettirmez illede altın 1993 yılından beri mesleğim çünkü
Kesinlikle katılıyorum.

ykaya1983
04/05/2013, 21:46
Ben de 95 den almıştım.Şu anda 2000 tl zarardayım.Zararın en düşük seviyesine ulaştığımda bozdurup bir daha bulaşmayı düşünmüyorum.Aslında düğün yakın olmasa 1-2 sene bekleyip kar bile yaparım ama malesef yakın bir zamanda bozdurup fiziki altın almam gerekiyor.Şimdi bir de fiziki altında zarar edeceğiz.Keşke şu düğünlerde altın takmak yerine zarar ettirmeyecek başka bir yol bulunsa.Bizim arkadaşın düğündeki altınlardan 10000 tl zararı var.

ykaya1983
04/05/2013, 21:47
Bence de altın yatırım amaçlı kullanılmamalı.uzmanlar da genelde bu yönde konuşuyolar.kendi gecrübelerim ölçüsünde ben vadeli mevduat hesabını öneririm.özellikle kırık faiz 32 günlük falan oluyo.emin olun altından daha fazla getirisi var.hatta bi bakıyosunuz biriktirdikleriniz almış başını gitmiş :) hem altın gibi tereddüt etmiyosunuz.zarar mı ederim karmı diye?çünkü her ay karınız kesin.o karda tabi ki sahip olduğunuz para ölçüsünde ama dediğim gibi kafanız rahat olsun diyosanız vadeli hesabı öneririm.

Hocam zaten faize bulaşmayalım diye(en büyük günahlardan) bu altın belasına bulaşdık.yoksa tabi ki faiz her konuda sağlam bir getirisi var.

Evren_c
04/05/2013, 22:36
Altin bir yatırım aracı değildir bana göre. Üzerinde spekülasyon donen "seyleri" anlamıyorum, gelecekte ne olur tahmin edemiyorum. Anlamadığım seye de "yatırım" yapmıyorum. Nacizane tavsiyem siz de böyle yapın. Eğer alıp 15 sene elinizde tutacaksınız altin alabilirsiniz belki ama bu demek değildir ki kesinlikle kazanacaksınız. Kaldı ki buradaki "kazanca da" bakmak lazım. 10 liraya alıp 20 liraya sattığınızda kar etmiş gibi gorunebilirsiniz ama önemli olan paranin alım gucudur. Geçmişteki 10 lirayla soz gelimi 1 ekmek alıyorsanız, bugünkü 20 liranızla yine 1 ekmek alıyorsanız bir sey kazanmamissinizdir. Tersine kaybetmissinizdir.

görkem koçsan
05/05/2013, 01:03
bende sizler gibi bu aralar baya bi riskli olacağına inanıyorum tşk.edrm.

evodrift
05/05/2013, 02:11
altın kısa vade de zarar ettirir uzun vade de kar ettirir.uzun vade de en iyi yatırım aracı altındır

onur1986
05/05/2013, 11:05
Hocam zaten faize bulaşmayalım diye(en büyük günahlardan) bu altın belasına bulaşdık.yoksa tabi ki faiz her konuda sağlam bir getirisi var.

Sözümü geri aldım o zaman.bu zihniyette insanla bi muhabbetim olamaz zaten.altın maltın diyosun,amacın kar değil mi arkadaşım senin?ne farkı var.sen de riske girmiş oluyosun bi nev-i.borsa oyna o zaman altın yerine.ya da bırak TL olarak kalsın.neyse saygı duyuyorum yine de.sen altına yatır paranı sevaba gir.

karakushasan
05/05/2013, 11:50
Sözümü geri aldım o zaman.bu zihniyette insanla bi muhabbetim olamaz zaten.altın maltın diyosun,amacın kar değil mi arkadaşım senin?ne farkı var.sen de riske girmiş oluyosun bi nev-i.borsa oyna o zaman altın yerine.ya da bırak TL olarak kalsın.neyse saygı duyuyorum yine de.sen altına yatır paranı sevaba gir.
arkadaşım konu ile ilgili bilgisizliğiniz açıkça ortada. size tavsiyem insanların inançlarıyla alakalı yorum yapmamanız. faiz açılımını bilmiyorsan kısaca bilgi verim. parayla para kazanmaya faiz denir. Herhangi bir risk veya ticari işlem olmadan para kazanırsan bu faize girer. Altın kıymetli bir madendir değer kaybı veya değer artışı faizle bir ilişkisi yoktur;)

onur1986
05/05/2013, 12:03
arkadaşım konu ile ilgili bilgisizliğiniz açıkça ortada. size tavsiyem insanların inançlarıyla alakalı yorum yapmamanız. faiz açılımını bilmiyorsan kısaca bilgi verim. parayla para kazanmaya faiz denir. Herhangi bir risk veya ticari işlem olmadan para kazanırsan bu faize girer. Altın kıymetli bir madendir değer kaybı veya değer artışı faizle bir ilişkisi yoktur;)

Eyvallah kardeşim aydınlattığın için..sizin bilgileriniz önünde bizim boynumuz kıldan ince.ben konuyu saptırmadan sana sadece biraz google 'dan özellikle diyanet tarafından açıklanan bilgileri okumaya davet ediyorum.he istersen tarzına göre 'fgulen' tarzı sitelere de bakabilirsin.tekrar kusuruma bakma senin kadar engin bilgiye sahip olmayıp yorum yaptığım için sevgili din kardeşim.

Evren_c
05/05/2013, 12:28
Polemik yaratmak istemem ama faizin ne olduğu hala bilinmiyor :) Siz paranızı mevduat faizi almak üzere bankaya yatırdığınızda sizin paranızla ticaret yapılıyor. Enflasyonun olduğu yerde faiz de olur. Bütün dünya bu ekonomik temelde dönerken "faiz haramdır" diye düşünmek bence yanlış. Kaldı ki sözüm ona faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları da aynı şeyi yapıyorlar. Sadece adı farklı, bildiğiniz göz boyama... Velhasıl kaynakların sınırlı olduğu bir ortamda enflasyondan kaçınılamaz. Enflasyonun olduğu yerde de faiz (ya da adına her ne derseniz deyin) olur.

Altına gelince; üç aşağı beş yukarı dünyadaki rezervi bilinen (en azından tahmin edilebilen), sonsuz olmayan, insan eliyle üretilemeyen, talebe göre fiyatı belirlenen bir madde bu. Aynı para gibi, altına olan talep altının fiyatını belirler. Dolayısıyla faiz haram ise altından para kazanmak veya kaybetmek de haramdır. Tabii aslında ikisi de haram değildir. Haram diye bir şey varsa, hak etmediğiniz bir kazanç elde etmektir.

celenlee
05/05/2013, 12:42
Ben de 95 den almıştım.Şu anda 2000 tl zarardayım.Zararın en düşük seviyesine ulaştığımda bozdurup bir daha bulaşmayı düşünmüyorum.Aslında düğün yakın olmasa 1-2 sene bekleyip kar bile yaparım ama malesef yakın bir zamanda bozdurup fiziki altın almam gerekiyor.Şimdi bir de fiziki altında zarar edeceğiz.Keşke şu düğünlerde altın takmak yerine zarar ettirmeyecek başka bir yol bulunsa.Bizim arkadaşın düğündeki altınlardan 10000 tl zararı var.

Altından 10BINTL zarar etmek için ciddi altın gerekir diyecektim ki...
Sizin oraların standardına göre az bile :)

İnş zararsız çıkarsın düğüne kadar.

klasman01
05/05/2013, 12:53
Son söz faizin her türlüsü haramdır.

celenlee
05/05/2013, 13:20
Bu zihniyette insanla bi muhabbetim olamaz zaten.**Bu cümle Türkiye nin en büyük problemi.**

Bir anlık çıkabiliyor insanın ağzından. Herhangi bir muhabbette,(sadece bu konuya ya da belirli bir şahsa ait olmak zorunda değil- O yüzden kimin bunu dediğinin bir önemi yok şu yazıyı yazmam için ;) )

Saygı çerçevesinde, birlikte yaşadığımız/(ya da yaşamak zorunda olduğumuz) herkeslerle muhabbetimiz olabilir, ülkemizin geleceği adına da, olmalıdır diye düşünüyorum.

Bu başlıktaki Amaç: Herkesin, kendi inançları çerçevesinde, gelirini artırmaya çalışması.Altındaki durumun ne olacağı. Faize bulaşmak istememek kişinin kendi insayatifinde,sonuçta alternatif bir sürü yol var,ki biri ALTIN.

Herkeslere iyi kazançlar ;)

Herkes kendi doğruları çerçevesinde arkadaşlarını/çevresini uyarabilir,öneri verebilir, AMA ne yaptığına KARIŞAMAZ. Her tip düşünce için bu böyledir/(böyle olmalıdır.). Sağlıklı bir yaşam modeli bu şekilde olur.

onur1986
05/05/2013, 13:24
Son söz faizin her türlüsü haramdır.

Sen kimsin ki son sözü sen söylüyosun,ibiş?!

klasman01
05/05/2013, 13:59
:) anladın sen onu

halils2
05/05/2013, 14:05
paranı altına yatırıp 2 yıl beklemeyi göze alırsan yaklaşık %60 %80 getirisi oluyor bazen üzerine de çıkıyor. ama bizim bilmediğimiz altın borsasını belirleyen kişi ya da kişilerin ne zaman yükseltip düşüreceğidir. bu yüzden zarar ediyoruz şuan ki durumdan konuşacak olursak altın fiyatını düşürüp doları yüklendiler yani bir dengeleme söz konusu. bir kaç ay önce 160tlden aldığım çeyrek bu aylarda 150 tl lere indi aslında altındaki düşüşe göre çeyrek fiyatı daha da düşmesi gerekirken düşmedi bu birazda vatandaşın çeyrek altına olan talebiyle alakalı uzmanlar gram ve çeyreğe yönelmeyin diye de uyarılarda bulundurlar. 2010 yılında düğünden sonra çeyrek altınlarımı 102tl den bozdum(düğünden önce 75 80tl falandı) 7 8 ay içinde 170 tl lere çıktı bakarsan kardayım ama 102tlden 170lere çıkmasıyla %50 de zarardayım :). dediğim gibi aldığın fiyatın üzerinde satarsan kardasın. bir de femoli gibi ona yaklaşık olarak (94tl ile ben) fiyatlardan altın yapanlar şuan büyük zararda. ama şuan param olsa gramı 80tlden paramı altına yatırırım. tabi bu benim fikrim. amerikanın dünya piyasasındaki etkisi belli orada olan olaylar doların inip çıkmasına neden oluyor bu arada da altın fiyatlarında düşüş veya artışa.

ykaya1983
05/05/2013, 14:09

Benim de senin gibi bir zihniyette insanla işim olmaz.Sana iyi faizli günler.Düşüncene insanlar katılmıyo diye sağa sola hakaret etmene gerek yok.Saygılı ol biraz.

ykaya1983
05/05/2013, 14:17
Polemik yaratmak istemem ama faizin ne olduğu hala bilinmiyor :) Siz paranızı mevduat faizi almak üzere bankaya yatırdığınızda sizin paranızla ticaret yapılıyor. Enflasyonun olduğu yerde faiz de olur. Bütün dünya bu ekonomik temelde dönerken "faiz haramdır" diye düşünmek bence yanlış. Kaldı ki sözüm ona faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları da aynı şeyi yapıyorlar. Sadece adı farklı, bildiğiniz göz boyama... Velhasıl kaynakların sınırlı olduğu bir ortamda enflasyondan kaçınılamaz. Enflasyonun olduğu yerde de faiz (ya da adına her ne derseniz deyin) olur.

Altına gelince; üç aşağı beş yukarı dünyadaki rezervi bilinen (en azından tahmin edilebilen), sonsuz olmayan, insan eliyle üretilemeyen, talebe göre fiyatı belirlenen bir madde bu. Aynı para gibi, altına olan talep altının fiyatını belirler. Dolayısıyla faiz haram ise altından para kazanmak veya kaybetmek de haramdır. Tabii aslında ikisi de haram değildir. Haram diye bir şey varsa, hak etmediğiniz bir kazanç elde etmektir.

İkisinin arasındaki temel fark altında günün şartlarına göre değeri neyse o fiyattan kazandırması ya da kaybettirmesidir.Araba,ev ya da gayrimenkul satmak gibi.Oysa faizde faiz oranı üzerinden paranın sürekli katlanmasıdır.Faizde zarar etme gibi bir durum yok.

halils2
05/05/2013, 14:27
İkisinin arasındaki temel fark altında günün şartlarına göre değeri neyse o fiyattan kazandırması ya da kaybettirmesidir.Araba,ev ya da gayrimenkul satmak gibi.Oysa faizde faiz oranı üzerinden paranın sürekli katlanmasıdır.Faizde zarar etme gibi bir durum yok.

aynen katılıyorum.

onur1986
05/05/2013, 14:33
Benim de senin gibi bir zihniyette insanla işim olmaz.Sana iyi faizli günler.Düşüncene insanlar katılmıyo diye sağa sola hakaret etmene gerek yok.Saygılı ol biraz.
Bak daha hala sataşıyosun :) kimseye hakaret ettiğim yok.ben sadece fikrimi sundum orada o da tavsiye amaçlıydı.katılır ya da katılmazsın ama sana yardımcı olmaya çalışan insana bu şekilde davranıyosan lafım yok.her lafı tartışmaya çekiyosunuz nasıl insanlarsınız siz yav.herkes islam alimi kesildi arkadaş.,mantar gibi bitmeyin.yardım amaçlı yazmıştım sonra da geri aldım dedim zaten yorum morum yapmasın kimse artık benim laflarıma rica ediyorum.

erenemre
05/05/2013, 14:53
Sen kimsin ki son sözü sen söylüyosun,ibiş?!

ya sen ne ayaksın millete gelip burda laf atıp duruyorsun ? geçen banada laf sokup durdun hem özelden hem konu üzerinden ? önce kendin paranı kazan ondan sonra millete yorum yap , öğrenci halinle gelmiş ahkam kesiyorsun ayrıca millete ibiş demek ne oluyor ? aç diyanete sor altın haram mı diye ? ben sordum olmadığını söylediler hocalarda aynı şeye gidiyor faizde ne olursa olsun kazanıyorsun ama altın sonuçta bir değer düşebilirde çıkabilirde neyse ben hoca değilim sadece diyanetten verdiğim bilgileri paylaştım ama üslubunu düzelt iyice haddini aşmaya başladın

onur1986
05/05/2013, 15:41
ya sen ne ayaksın millete gelip burda laf atıp duruyorsun ? geçen banada laf sokup durdun hem özelden hem konu üzerinden ? önce kendin paranı kazan ondan sonra millete yorum yap , öğrenci halinle gelmiş ahkam kesiyorsun ayrıca millete ibiş demek ne oluyor ? aç diyanete sor altın haram mı diye ? ben sordum olmadığını söylediler hocalarda aynı şeye gidiyor faizde ne olursa olsun kazanıyorsun ama altın sonuçta bir değer düşebilirde çıkabilirde neyse ben hoca değilim sadece diyanetten verdiğim bilgileri paylaştım ama üslubunu düzelt iyice haddini aşmaya başladın

Heh işte kambersiz düğün olmaz diye boşa dememişler.geldi yine başımın belası :) hiçbişeyden haberin olmadan yazıyosun.bulunduğun konulara yazmamaya çalışıyorum ama yine de seni insan yerine koyup terbiyemi bozmadan yazıcam, 1) Benim sana özelden herhangi bir mesaj attığımı ispatla ben burda herkesin önünde aracımı yakacam,yapmazsam ********im ama ispatlayamazsan sen bu forumdan üyeliğini silicen tamam?sen bana mesaj attın ben değil bunu herkes biliyo. 2) Ben kendi paramı 4 yıldır kazanıyorum zaten öğrenci halinle demişsin sadece gülüyorum .o günde söyledim sana bu sene öğretmenlikte 4. senem bitiyo.4 yıldır devlet memuruyum yani.beni tanımadan konuşuyosun. 3) ibiş hakaret içeren bi kelime değildir.ya da varsa o kelimeyi ben o anlamda söylemedim. Son olarak sevgili modlardan rica ediyorum şu konuyu lütfen kapatsınlar.konuyu açan kişiden de özür diliyorum ama hala insanlar hakkında bilmeden ahkam kesiliyor.buna bir dur denilsin yoksa gerçekten hoş olmayan şeyler olacak.şu bilinsin ki bu forumda herkesin İP si ,kimliği bellidir herhangi bir kişiliğime zarar verecek bi söz duyarsam tüm memurluk ve vatandaşlık haklarımı kullanıcam.lütfen ukalalık ve tehdit olarak algılanmasın bu herkesin hakkıdır zaten.hepinize saygılar.

SteinGP
05/05/2013, 15:56
Sevgili arkadaşlar,

Altın ne olacak konusunu bu hale getirdiğiniz için getiren arkadaşları özellikle tebrik ederim. Faizden girip bilmemnerden çıkıp olayın içine Din - İman karıştırıp yine kanlı bıçaklı hale gelmişsiniz. Hiç merak etmeyin, içiniz rahat olsun, artık bu forumda bu tarz sorunlar çıkartan arkadaşları aramızda görmeyeceğiz.

Herkese keyifli forumlar.