PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lanet olsun aldığım ayakkabıya :(

görkem koçsan
26/04/2013, 02:17
Arkadaşlar söylemesi ayıp bi spor ayakkabı alayım dedim trafo gibi gezmeye başladım.arabaya binmeye korkar oldum. servise gittim incelettim bi ben binerken çarpılıyorum.usta dedi bana kauçuk taban yapar diye atsan atılmaz satsan satılmaz giydik bi kere:(

halils2
26/04/2013, 02:22
ayakkabıyı çıkarmadan yapacak bişey yok kauçuk taban elektriği iletmez bu nedenle de siz sürekli statik elektrikle gezersiniz metal yüzeylere dokunduğunuzda da çarpılma etkisi yapar.

görkem koçsan
26/04/2013, 02:33
arkadaşla tokalaşıyorum onuda çarpıyorum :D

halils2
26/04/2013, 03:52
tankerlerde zincir olurdu zamanında statiği kesmek için öyle bişey lazım sana o zaman :D ayak bileğinden yere bir zincir falan :D çok kötü bir durum gerçi meslek icabı alıştık artık ama alışkın olmayanları acayip etkiliyor :)

görkem koçsan
26/04/2013, 04:28
çivi çakacam altına :D

tyilgin
26/04/2013, 08:03
Seni çarpan ve vücunda biriken enerjinin bedeninde toplanma anı diğer bir deyişle şarj olma anın tam araçtan inmeye çalıştığın an.

Dolayısı ile araçtan inmeden önce kapıyı açar açmaz kapının metal kısmını tutarak tamamen inip kapıyı kapatma aşamasına gelene kadar bırakmazsan çarpılmaktan kurtulursun. :)

kimber
26/04/2013, 08:26
kendinizi topraklayın

alibozpinar
26/04/2013, 08:33
Arkadaşım biraz garip gelecek ama vücuttaki statik elektriği atmanın en güzel yolu bu;
ayakkabını ve çorabını çıkart, yalınayak toprağa bas biraz gez :9 gerçekten işe yarıyor :)

ferdigokhan
26/04/2013, 11:43
Arkadaşım biraz garip gelecek ama vücuttaki statik elektriği atmanın en güzel yolu bu;
ayakkabını ve çorabını çıkart, yalınayak toprağa bas biraz gez :9 gerçekten işe yarıyor :)

Bunu askerde yaptırmıyorlar mıydı :D

kemalbodrum
26/04/2013, 12:26
çivi çakacam altına :D

:D hahahaha :):)

femoli
26/04/2013, 12:36
Görkem ayakkabının arkalarına zincir bağla :D

Benimde koltuğumda var kıçımı değirmem yetiyor :D

shellcininabisi
26/04/2013, 14:48
benim de bir spor ayakkabım var onu giydiğimde oluyor. ha bir de havuzlu kauçuk paspas almıştık forumdan onları taktım takalı KAPI BANA ÇARPIYOR :) baya da muzdariptim bu dertten. şimdi deniz kenarından bulduğum güzel bir taşı koltuğun altında taşıyorum ve inmeden avcumda biraz ovalıyorum bir nevi minik topraklama ki yetiyor ya en azından CIZT etmiyorum :)

edit : arbaya binmeden de duvara betona dokun biraz... ya da en güzeli ZİNCİR BAĞLA :)

aykut_1914
26/04/2013, 17:10
electro static discharge bilekliği alın takın :)

SteinGP
26/04/2013, 17:11
Bence verin bir garibana kendinize yenisini alın :)

serkandemir
26/04/2013, 17:11
kendinizi topraklayın

O nasil olacak merak ettim

GT-I9100G cihazımdan 2 ile gönderildi

serkandemir
26/04/2013, 17:12
Bence verin bir garibana kendinize yenisini alın :)

Carpilirsa gariban carpilsin diyorsunuz yani

görkem koçsan
26/04/2013, 17:29
toprakta yürüyorum ya 1 gün sürüyo etkisi anca yine giyip dolaşayım durum aynı. inmeden bi kontrol kalemi tutcam kendime :D

SteinGP
26/04/2013, 17:31
Carpilirsa gariban carpilsin diyorsunuz yani

Hayır öyle demiyorum tabii ki. Arkadaş memnun değil belliki, en azından ihtiyacı olan biri sebeplensin.

görkem koçsan
26/04/2013, 17:36
Hayır öyle demiyorum tabii ki. Arkadaş memnun değil belliki, en azından ihtiyacı olan biri sebeplensin.
böyle altı kırmızıda bişi hemen hemen arabanın renginden beğenerek aldım laneti kotun altında falan güzelde duruyo ama arabayla anlaşamadılar :D

aykut_1914
26/04/2013, 17:38
arabası olan bir gariban olmaz muhtemelen kastettiği

görkem koçsan
26/04/2013, 17:41
electro static discharge bilekliği alın takın :)
abi o bilekliği elektrikçilerde falan bulabilirmiyiz? ve gerçekten işe yararmı?

aykut_1914
26/04/2013, 17:50
abi o bilekliği elektrikçilerde falan bulabilirmiyiz? ve gerçekten işe yararmı?
kardeşim kesinlikle işe yarar, çünkü üzerinde direnç var onun. Yine atlama olucak ancak 1 Mohm luk direnç senin bu atlamayı hissetmeni önlüycek :)
ancak ayagın ayakkabıya girer mi? denemen gerekli.

Elektrikçilerdede olucağını sanmıyorum ya.

Kablosuz Antistatik Bileklik-Antistatik ESD Bileklikler-Elektronik Otomasyon Malzeme (https://www.kartalotomasyon.com.tr/Kablosuz-Antistatik-Bileklik,PR-3444.html)

ARTEST E-MARKET - WELLER TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ ve el aletleri satış mağazasına hoş geldiniz. (https://e-market.artest.com.tr/product_info.php?cPath=2_19&products_id=261)

ARTEST E-MARKET - WELLER TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ ve el aletleri satış mağazasına hoş geldiniz. (https://e-market.artest.com.tr/product_info.php?cPath=2_19&products_id=309)

Sinerji Grup (https://www.sinerji-grup.com/esd-urun-grubu/topraklama-aksesuarlari/esd-topuk-bantlari)

birkaç örnek. İlla ayakkabımda kalsın ancak çarpma önlensin diyorsan, teknik bir çözüm

görkem koçsan
26/04/2013, 17:54
teşekkür ettim abi. bu bilekliği arıycam bakalım.

tyilgin
26/04/2013, 19:38
kardeşim kesinlikle işe yarar, çünkü üzerinde direnç var onun. Yine atlama olucak ancak 1 Mohm luk direnç senin bu atlamayı hissetmeni önlüycek :)
ancak ayagın ayakkabıya girer mi? denemen gerekli.

Elektrikçilerdede olucağını sanmıyorum ya.

Kablosuz Antistatik Bileklik-Antistatik ESD Bileklikler-Elektronik Otomasyon Malzeme (https://www.kartalotomasyon.com.tr/Kablosuz-Antistatik-Bileklik,PR-3444.html)

ARTEST E-MARKET - WELLER TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ ve el aletleri satış mağazasına hoş geldiniz. (https://e-market.artest.com.tr/product_info.php?cPath=2_19&products_id=261)

ARTEST E-MARKET - WELLER TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ ve el aletleri satış mağazasına hoş geldiniz. (https://e-market.artest.com.tr/product_info.php?cPath=2_19&products_id=309)

Sinerji Grup (https://www.sinerji-grup.com/esd-urun-grubu/topraklama-aksesuarlari/esd-topuk-bantlari)

birkaç örnek. İlla ayakkabımda kalsın ancak çarpma önlensin diyorsan, teknik bir çözüm

Aykut o bileklikte olan 1m. direncin diğer ucu topraklanmadığı sürece hiç bir işe yaramaz. Tek ihtimal üzerinde vida da bulunan mavi tokaya benzer kutunun içinde bir alüminyum levhanın olması. Eğer varsa da boyut itibariyle işe yaramayacağına %90 eminim.
Bilgisayar ramleri gibi elektrositatiğin zarar verici elektronik ürünler için biz bunu şart koşuyoruz ancak onlarda 50-60cm. uzunluğunda ve ucu krokodilli bir kablo mevcut ve teknisyen bu krokodili kasanın gövdesine tuturmadığı müddetçe zerre kadar etkisi olmuyor.

https://images.gittigidiyor.com/5950/Topraklama-Anti-Statik-KABLO-ANTISTATIK-BILEKLIK__59504011_0.jpg

tyilgin
26/04/2013, 19:44
Görkem madem senin için bu kadar ciddi bir sorun, 6 numaralı mesajda yazdığım ve kesin çözümü olan işlemi niye uygulamıyorsun :uhm00000:

görkem koçsan
26/04/2013, 19:52
Görkem madem senin için bu kadar ciddi bir sorun, 6 numaralı mesajda yazdığım ve kesin çözümü olan işlemi niye uygulamıyorsun :uhm00000:
metal kısmı tuarak inmekmi abi? deniycem onu korkuyodum ellemeye ama deniycem onuda.sağolasın abi teşekkür edrm.

tyilgin
26/04/2013, 19:57
metal kısmı tuarak inmekmi abi? deniycem onu korkuyodum ellemeye ama deniycem onuda.sağolasın abi teşekkür edrm.

Rica ederim. Ancak kapıyı açar açmaz ve koltukta poponu (maalesef daha nazik bir kelime bulamadım :) ) döndürmeden önce kapının metal kısmını tutup tamamen inene kadar bırakmamalısın. Hiç korkmadan deneyebilirsin.

Haaaa sonra gelip bana teşekkür etmeyi unutma :D

görkem koçsan
26/04/2013, 20:03
Rica ederim. Ancak kapıyı açar açmaz ve koltukta poponu (maalesef daha nazik bir kelime bulamadım :) ) döndürmeden önce kapının metal kısmını tutup tamamen inene kadar bırakmamalısın. Hiç korkmadan deneyebilirsin.

Haaaa sonra gelip bana teşekkür etmeyi unutma :D
şimdiden teşekkür ederim abi allah razı olsun ne demek tavsiyen dinlemen ilgilenmen cevap yazman yeter düzelmesede en azından bi fikir sahibi olduk. ama harbi korkuyodum bunu duymadan. küçükken bi de okulun sigortalarını attırcam diye sigortaları ellerken çarpılmıştım bi kere hemde iyi çarpılmıştım :D o günden sonra daha bi korku oldu içimde bu elektriğe karşı sağolasın abi deniycem bunuda.

tyilgin
26/04/2013, 21:45
şimdiden teşekkür ederim abi allah razı olsun ne demek tavsiyen dinlemen ilgilenmen cevap yazman yeter düzelmesede en azından bi fikir sahibi olduk. ama harbi korkuyodum bunu duymadan. küçükken bi de okulun sigortalarını attırcam diye sigortaları ellerken çarpılmıştım bi kere hemde iyi çarpılmıştım :D o günden sonra daha bi korku oldu içimde bu elektriğe karşı sağolasın abi deniycem bunuda.

Teşekkür kısmı latife, sen ayakkabılarını kullanmaya devam et yeter :)

Sana korkmaman için bir ipucu vereyim. Araba içindeyken mutlaka metal bir yerlere elin değmiştir. Hiç çarpıldığını hatırlıyormusun ????

görkem koçsan
26/04/2013, 21:55
haklısın abi hep binerken inerken oluyo.

tonymontana
26/04/2013, 22:04
benim de bir spor ayakkabım var onu giydiğimde oluyor. ha bir de havuzlu kauçuk paspas almıştık forumdan onları taktım takalı KAPI BANA ÇARPIYOR :) baya da muzdariptim bu dertten. şimdi deniz kenarından bulduğum güzel bir taşı koltuğun altında taşıyorum ve inmeden avcumda biraz ovalıyorum bir nevi minik topraklama ki yetiyor ya en azından CIZT etmiyorum :)

edit : arbaya binmeden de duvara betona dokun biraz... ya da en güzeli ZİNCİR BAĞLA :)

hocam sen emin misin o taşı statik elektrikten kurtulmak için koltuk altında tuttuğundan :D :D

shellcininabisi
26/04/2013, 22:09
hocam sen emin misin o taşı statik elektrikten kurtulmak için koltuk altında tuttuğundan :D :D

çekeyim istersen fotosunu yarın hatta video bile çekebilirim nasıl CIZT ettiğimi :) bir de taşla çekebilirim taş dediğim de tabi öyle büyük birşey düşünme hocam ya ufak minik birşey böyle bozuk 1 liranın biraz daha büyüğü ama kalını