Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör mili -yardım-

serkanceber
08/04/2013, 20:22
arkadaslar aracaım 1.4 16v 95 bg starjet emotion benzınlı modeli.
aracıma 5cm KW spor yay taktırdım ancak cukur vs gıbı bozukluklardan gectıgım zaman tak diye vurma yapıyor.. aldıgım yere gıttıgımde amortisör vuruyor dedı. tornacıda mili biraz kısaltırız düzelir dedi .. şimdi soruyorum sizlere ve tecrübeli arkadaslara sizce bu işlem sonucunda başım ağrırmı? aynı sorunu yaşayan varmıdır ?okadar para verdık pişman oldum yaa. lütfen fikir verin bana.. ayrıca yaylar 5lik diye aldım ama araç bana göre fazla düşmedi siz nedersiniz ?
https://img478.yukle.tc/images/92402013-03-25-0370.jpg

Eduardo
08/04/2013, 20:35
Sikinti yasamazsin zamaninda cok yaptirdim ama 5 cmlik yayda mil kisaltmak gereksiz benim su an 8 cm basik daha mil kisaltma geregi duymadim

Tayfun-E30
08/04/2013, 20:38
Benim aracim daha dusuk, ben nadir vurduruyorum dibini.. Milden duzgun alinirsa kesme bicme benzeri tehlikeli bir durum olmaz ama muhendislik urunude olmaz.. Bende aldirmayi dusunuyorum.. Orjinal yayi taktinizda yaylanmada ters vuruntu yapabilir (muanede sikinti olmaz)

onur1986
08/04/2013, 20:41
Bence de yaylar pek düşürmemiş.özellikle ön taraf bildiğin havada kalmış.madem bu şekilde bile sürtmeler canınızı sıkıyo bence dua edin daha fazla düşmesin.mil konusuna gelince sonradan bu tarz şeylerin yapılması bence çok hoş sonuçlar doğurmayabilir,yinede daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

serkanceber
08/04/2013, 20:41
Sikinti yasamazsin zamaninda cok yaptirdim ama 5 cmlik yayda mil kisaltmak gereksiz benim su an 8 cm basik daha mil kisaltma geregi duymadim

peki dostum gereksız ise vurma olayını nasıl çözücez ? ayrıca dıyelım mılı kestırdık pekı arac bıraz daha yere basıcakmı ?

serkanceber
08/04/2013, 20:43
Bence de yaylar pek düşürmemiş.özellikle ön taraf bildiğin havada kalmış.madem bu şekilde bile sürtmeler canınızı sıkıyo bence dua edin daha fazla düşmesin.mil konusuna gelince sonradan bu tarz şeylerin yapılması bence çok hoş sonuçlar doğurmayabilir,yinede daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

evet dostum 5cm lık yay gore yanı soylenenlere gore dusmedı ama neden ? eskı orj halıne gore bayagı bidüşme söz konusu fakat bu spor yaya göre neden daha fazla düşmedi ? okadar para verdım yazık günah ya.. yay 5lik degılmı acaba ? kutusunu gözumun önunde actı adam gercı 5 yada 3 cm yazmıo ama..

serkanceber
08/04/2013, 20:44
Benim aracim daha dusuk, ben nadir vurduruyorum dibini.. Milden duzgun alinirsa kesme bicme benzeri tehlikeli bir durum olmaz ama muhendislik urunude olmaz.. Bende aldirmayi dusunuyorum.. Orjinal yayi taktinizda yaylanmada ters vuruntu yapabilir (muanede sikinti olmaz)

senin arac dızelmı usta ? benzınlı ise nasıl daha düzşük yapabıldın ?

serkanceber
08/04/2013, 20:53
7sagolasın dostum... yarın gıdıcem.. yeri nerde yazarmısın ?

Tayfun-E30
08/04/2013, 21:45
Benim arac dizelde yaylar h&r marka ondan esas daha guzel dusmesinin sebebi.. O yukseklikte dibi vuruyoda o yaylar fazla yumusakmi acaba yada dikkat etmeden suruyosunuz...

serkanceber
08/04/2013, 21:58
Benim arac dizelde yaylar h&r marka ondan esas daha guzel dusmesinin sebebi.. O yukseklikte dibi vuruyoda o yaylar fazla yumusakmi acaba yada dikkat etmeden suruyosunuz...

hayır dostum cok ama cok dıkkatlı kullanırım aracımı ben..evet dedıgın gıbı cok yumusak olabılır. ya yaylar 3.5 cm yada dizel yayı diye araç hala yüksekte.sen nedersın ? ama 3.5 cm ise neden vurma yapıyor ? hadı arac düşük olsa parmak gırmese araya tamam dıcem arac cok dusuk vurur ama neden boyle oluyor anlamadım.. acaba amortisörmü patlak ? böyle olacagını bılseydım hıc bulasmazdım bu işe.. :(

tonymontana
08/04/2013, 22:06
yo benimkilerde vurabiliyor eğer kasis veya çukur büyükse... patlak değil ayrıca amortisörlerim.

serkanceber
08/04/2013, 22:24
yo benimkilerde vurabiliyor eğer kasis veya çukur büyükse... patlak değil ayrıca amortisörlerim.

vurması normalmi peki ?

Tayfun-E30
08/04/2013, 22:56
5 lik düşmesi gibi değil neden alcalmadı acaba Kw dandik bir marka değil neticede ama onden 1 cme yakın duser daha.. kutusu falan yokmuydu? Belki modeli vs yazıyodr?Orjinalken bende dibi vurmuyodu ayrıca...

serkanceber
08/04/2013, 23:03
5 lik düşmesi gibi değil neden alcalmadı acaba Kw dandik bir marka değil neticede ama onden 1 cme yakın duser daha.. kutusu falan yokmuydu? Belki modeli vs yazıyodr?Orjinalken bende dibi vurmuyodu ayrıca...

kutusu var hatta ıcınden garantı kagıtları kullanım klavuzu vs cıktı.. evet bendede orj hali vurmuyordu

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:05
5 cm yayda mile gerek yok yaylara hortum geçirdiniz mi? ayrıca yaylarda çok kaliteli değil zaten ses olması gayet normal :)

serkanceber
09/04/2013, 00:20
5 cm yayda mile gerek yok yaylara hortum geçirdiniz mi? ayrıca yaylarda çok kaliteli değil zaten ses olması gayet normal :)

yayların cevresınde şeffaf hortum var. ayrıca yaylar neden kalıtelı degıl ? adam en kalıtelısı kw dedı yumusak yaymıs bunlar .. daha once eibach vardı onunlada aynı sorunu yasamıstım sonra degıstırdım bunu taktı usta hatta kw daha cok dusurur dedı. kazıklandımmı acaba?.. sizce bunuda gerımı vermelıyım ? h&r mi almalıyım ?

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:23
yayların cevresınde şeffaf hortum var. ayrıca yaylar neden kalıtelı degıl ? adam en kalıtelısı kw dedı yumusak yaymıs bunlar .. daha once eibach vardı onunlada aynı sorunu yasamıstım sonra degıstırdım bunu taktı usta hatta kw daha cok dusurur dedı. kazıklandımmı acaba?.. sizce bunuda gerımı vermelıyım ? h&r mi almalıyım ?

puntoda KW kullanan pek görmedim ayrıca KW ninki daha çok düşürürdü bence.yayda eibach veya hr keşke eibachları değiştirmeseydiniz.

serkanceber
09/04/2013, 00:27
puntoda KW kullanan pek görmedim ayrıca KW ninki daha çok düşürürdü bence.yayda eibach veya hr keşke eibachları değiştirmeseydiniz.

usta ilk olarak eibach önerdi hem konfor hem düşer dedı. kırmızı 5cm yay taktı ama kutuda falan 5cm ibaresını gormedım. neyse aradan 1 ay falan gectı baktım olacak gıbı degıl hala araç istedıgım gıbı dusmedı. gerı gıttm dedım boyle boyle ozaman kw takalım dedı degıstırelm dedı. önler daha fazla düşer daha guzel olur dedı. tamam dedım ama fotoda gordugun gıbı son hali bu kw. yıne olmadı bugun tekrar gıttım dedım bu ne =? vuruyor dedım araç dusmedı dedım oda mılden bıraz kısaltalım dedı. bu ne ya oyunmu oynuyoruz ? torna falan araya gırecekse neden ozaman spor yay aldım ben ? sence kazıklandımmı ? yoksa bu yaylar 5cm degılmı ? yada dızel yayımı ? off çıldıracam

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:32
5 cm yayda ses yapmaz başka bir problem olabilir sakın amortisöre girmeyin peki ya ses gitmezse ne olucak boşuna amortisörlerinizi harcamış olucaksınız.ses tam olarak nasıl bir ses tıkırtımı yoksa gacırtımı?

serkanceber
09/04/2013, 00:35
5 cm yayda ses yapmaz başka bir problem olabilir sakın amortisöre girmeyin peki ya ses gitmezse ne olucak boşuna amortisörlerinizi harcamış olucaksınız.ses tam olarak nasıl bir ses tıkırtımı yoksa gacırtımı?

ses tam olarak mesela bugun özellıkle test ettım aynı cukurdan 2 dafe gectım tak diye bır ses sankı bırısı alttan çekiçle vuruyor gıbı. 2 seferde de tak diye ses geldi. tak yapıyor susuyor biraz sert geçişte..

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:37
yaylar tam oturmamış sanırım tak diye sesi onlar yapar arkalardanda geliyormu yoksa önlermi yapıyor

serkanceber
09/04/2013, 00:40
yaylar tam oturmamış sanırım tak diye sesi onlar yapar arkalardanda geliyormu yoksa önlermi yapıyor

sadece önler yapıyor.. arkadan ses yok. yanlış hatırlamıyorsam eibach yayları taktırdıgımda ses hiç gelmıyordu.. ayrıca bu kw yayı taktıgında 2 adet takoz çıkarttı. al bunları sakla ileride orj cevırdıgınde yine takarsın dedı .. bununla alakası olabılırmı acaba ? kendisine sordugumda onunla alakası olmaz diyo..:hammer00:

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:44
çözemedim kesin birşey söyleyemicem o takozların fotosunu atabilirmisiniz?

serkanceber
09/04/2013, 00:46
çözemedim kesin birşey söyleyemicem o takozların fotosunu atabilirmisiniz?

dostum takozun fotosu linkte buldum bi bakarmısın.. aynısı tip olarak
kafayı yiyeceğim az kaldı

PALİO SİENA ÖN AMORTİSÖR DARBE TAKOZU - BaŞlar Oto Parça Arayanların Forumu (https://www.baslaroto.com/forum/forum_posts.asp?TID=2897)

StrawBeeRy
09/04/2013, 00:48
ya bunları neden sökmüş ki bunlar amortisörün dibe vurmasını engelleyen takozlar o yüzden ses yapıyor olabilir.

serkanceber
09/04/2013, 00:52
ya bunları neden sökmüş ki bunlar amortisörün dibe vurmasını engelleyen takozlar o yüzden ses yapıyor olabilir.

inş dediğin gibidir ses bu yüzdendir.. şu linkteki fotoda takozun nereye koyuldugu görunuyor. eğer bu şekildeyse mantıken araç dahada yükselir. ama takozu cıkardıgında alçalır aradaki mesafe kalkacagı için. peki öyleyse takozu taktıgmızda tekrarmı yükselecek =? ulan nerden bulaştım bu yere ben.. para verıyoruz parayla rezıl oluyoruz...

https://www.google.com.tr/search?q=amortis%C3%B6r+takozu&hl=tr&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=GzpjUZulNsGEtAbHu4GgDQ&ved=0CD4QsAQ&biw=1280&bih=636#imgrc=8SKNOOozPD2rFM%3A%3BpPdu2WNrcLTY8M%3 Bhttp%253A%252F%252Fimg830.imageshack.us%252Fimg83 0%252F3016%252F23092011964.jpg%3Bhttp%253A%252F%25 2Fwww.citroenturk.com%252Fforums%252Findex.php%253 Ftopic%253D7593.0%3B1600%3B1200

birşey buldum sanırım dediğin gibi !

C4 Amortisör Takozu (https://www.citroenturk.com/forums/index.php?topic=7593.0)

StrawBeeRy
09/04/2013, 01:17
o resimde anlaşılıyor zaten bence yayları sökün hr takın bu ne böye yay varmı yokmu belli bile olmuyor bu arada KW yayları kaça aldınız?

serkanceber
09/04/2013, 01:25
o resimde anlaşılıyor zaten bence yayları sökün hr takın bu ne böye yay varmı yokmu belli bile olmuyor bu arada KW yayları kaça aldınız?

550 tl aldım kw yayları..

ulannnnnnnnnnnn senın bennn.. galıba bu adam yanlıs yay takmısssss. kıtapcıgını actım sımdı KW FS 30/30 fiat punto typ 199 yazıyor... sanırım bu yaylar 30mm lik....... 30/30 3cm demek degılmı ?

Tayfun-E30
09/04/2013, 09:16
Kw dandik değildir beyler coilleri vs super, o takozlar dibi vurmasın diye 30/30 da 3 lük demek 550 tlde resmen çok pahalı.. Gidin ona ne yaptın orjinale çevir paramı geri ver vs diyin bence..

serkanceber
10/04/2013, 00:36
Kw dandik değildir beyler coilleri vs super, o takozlar dibi vurmasın diye 30/30 da 3 lük demek 550 tlde resmen çok pahalı.. Gidin ona ne yaptın orjinale çevir paramı geri ver vs diyin bence..

dostum bugun gittim yayları degıstırdım. KW yerine HR aldım ohh şimdi oldu işte.. basştan yanlış yönlendırdıler kahretsin...

Tayfun-E30
10/04/2013, 01:49
Dogru yolu bulmussun sonunda gule gule kullan, guncel halinden foto varmi?

serkanceber
10/04/2013, 02:01
Dogru yolu bulmussun sonunda gule gule kullan, guncel halinden foto varmi?

teşekkürler dostum. şu an yok malesef yarın yeni bir konu açacagım fotolarıda atacagım yay almak ısteyen arkadaslara mutlaka yardımcı olacaktır..