PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir bu Fiat'a olan düşmalık :(

görkem koçsan
02/04/2013, 23:55
Geçenlerde konulardada konuşmuştuk galeriden nissan ra aldık diye belki hatırlayanlar vardır.aynı galeride sohbet esnasında benim arabayı kötülemeye başladılar bende siz benim arabaya alıcımısınız diye tersledim.neymiş tofaşmış neymiş nissan daha rahatmış uyuz oldum :S

femoli
02/04/2013, 23:59
görkem eskiden gelen bir ön yargı fazla takmamak gerek , birkere binseler inmek istemeyecekler emim, tamam birmercedes bmw audi konforu yok ama bu fiyatada onlar alınmıyor :)

görkem koçsan
03/04/2013, 00:10
görkem eskiden gelen birön yargı fazla takmamak gerek , birkere binseler inmek istemeyecekler emim, tamam birmercedes bmw audi konforu yok ama bu fiyatada onlar alınmıyor :)
şaşırıyorum böyle durumlarda benim allaha şükür en sorunsuz arabalarım fiattı hep inanın başka arabalarda ne fark var diye düşünüyorum bazen. ben t jet motordaki rahatlığıda bulamadım diğer arabalarda özellikle sollamada falan çok rahat oluyorum. konforudan yeterli bence ben megane'de kullandım o takoz gibi sert geldi bana mesela.

halils2
03/04/2013, 00:23
genelde fiat kullanıcılarının karşılaştığı durum bu. dayım şirket aracı olarak 2011 polo comfortline kullanıyo dsg dizel, vw ölüsünü alırım diyor bana, denk geldi araca bindirdim onu olm çok geniş lan bu dedi sonra onun araca bindim kullandım tamam dsg rahat ama araba dar arka koltuğu kendime göre ayarladım 12 yaşındaki oğluna anca yer kaldı arkada:) valla dünyanın en kaliteli arabası bile olsa ben içinde rahat değilsem benim için 5 para etmez. arkadaşta da dizel full evo vardı o da denk geldi cam tavan vs dayımın 46500e bindiği arabada paranla alamayacağın donanım var evoda :D hem 3 4 bin tl daha uyguna ne diye boş arabaya o kadar fazla para vereyim ki :). senin gibi ben de bir kaç kere tersledim kötüleyenleri şimdi takmıyorum artık denk geldi mi içine bindiriyorum direksiyonu çeviriyor yetiyor zaten

erenemre
03/04/2013, 00:25
galericiler arabadan anlamıyor onlar anca ikm nasıl düşürülür , pert kaydı nasıl silinir , müşteri nasıl kandırılır onları iyi bilirler galeriden asla araba almam aynı şekilde satmam

erdiyilmaz
03/04/2013, 00:44
Geçenlerde konulardada konuşmuştuk galeriden nissan ra aldık diye belki hatırlayanlar vardır.aynı galeride sohbet esnasında benim arabayı kötülemeye başladılar bende siz benim arabaya alıcımısınız diye tersledim.neymiş tofaşmış neymiş nissan daha rahatmış uyuz oldum :S
Maalesef yıllardır varolan, büyük oranda kırsak da bir kısım kemikleşmiş düşünceler nedeniyle tam olarak yıkamadığımız sığ düşünce biçimi.

Bu tür insanların olduğu ortamlardan mümkün mertebe uzak kalıp, münakaşaya girmeden stresten uzak kalmak en güzeli :)

görkem koçsan
03/04/2013, 01:01
ayıptır bi de ya kimsenin malı kötülenmez bence. ne düşünürsen düşün içinde kalsın madem

stotinka
03/04/2013, 01:03
evimizin altında garaj var benim yeğende de 2012 polo var garajın girişi fazla eğimli olduğundan yeğen yenide ehliyet aldı geri geri girilen garaja giremiyor haliyle ben yerleştiriyorum araçları polo ya her bindiğimde ya bacağım torpidoya vuruyo yada inerken kafam tavana çarpıyo dar araba yav gözünü seveyim puntonun

ysnf
03/04/2013, 01:08
bi mercedes bmw audi asla olamaz ikisi yan yana gelemez ama bi puntonun fullunu aldığın paraya hangisini fullunu alabilcen yeni punto evo aldık şükür fullundan poloyada baktık fiestayada hatta fiestya bindimde araba insanı daraltıyo polo desen tamam dizayana diycek lafım yok sağlamdırda ama punto evoda doğan değil be kardeşim içine otur yetiyo diğer arabamızda vw yani düşmanlık flan yapmıyom kimse yanlış anlamasın ama eğer eskilere fiat diyosanız ben ozaman puntoya fiat demiyom cidden parasını kuruşuna kadar hakkediyo ve polonun flan bu paralara fullunu nereye alıyon iki araba arasında veya diğerleriyle parası doğrultsunda fark yok artıları daha çok banada fiat diye yüz buruşturan oluyo ama inanın o skydome yetiyo kimse umrumda değil boşverin gitsin :D

görkem koçsan
03/04/2013, 01:12
galiba çok dert oldu bu arabalar millete çok tutulunca

halils2
03/04/2013, 01:14
milletin aklında olan tek şey fiata bu para verilmeze ozaman boşline ver :) boş boş gez denk gelip fiata binince de keşke alsaymışım de :)

bulut
03/04/2013, 01:40
Araclarimiza bu yorumlari yapanlar tam bir asalak. Gereksiz elestiri gizli hayranliktir, en basiti; ben 2.0 motorlu "x" marka bir aracı rahatlikla arkamda bırakıyorum punto ile ama "x" marka araç sahibi hala "ben puntoya binmem" diyo. Sen git kumda oyna :D araclarimiz konfor, performans, görsel ve ekonomik olarak bence mükemmel :) herkese kazasiz belasiz sürüsler..

SaLDo
03/04/2013, 02:14
Punto candır arkadaş kim ne derse desin.

erdiyilmaz
03/04/2013, 08:32
Araclarimiza bu yorumlari yapanlar tam bir asalak. Gereksiz elestiri gizli hayranliktir, en basiti; ben 2.0 motorlu "x" marka bir aracı rahatlikla arkamda bırakıyorum punto ile ama "x" marka araç sahibi hala "ben puntoya binmem" diyo. Sen git kumda oyna :D araclarimiz konfor, performans, görsel ve ekonomik olarak bence mükemmel :) herkese kazasiz belasiz sürüsler..

Dediğim gibi insanların önyargılarını yıkmak çok zor, hala 80'li yıllardaki düşünce yapısına sahipler. Yok Fiat'a mı bilinilir, Fiat'a bineceğine el arabasına bin vs. vs. saçma saçma sinir bozucu yorumlar. Adama hadi abi gel biraz turlayalım diyorsun, bindikten sonra -aa Fiat böyle araba mı yapıyordu diyor. Bu muhabbet uzar gider :)

Honor COOPER
03/04/2013, 08:47
Fazla takmamak lazım.
Aracımı sattığım arkadaş akşam aradı yaklaşık 300 km yol gitmişti Ereğliye arabayı götürmek için.Nasıl diye sordum yorumu süperdi hocam oldu.

ato
03/04/2013, 10:13
Bu sınıftaki en güzel araçtır motoru donanımı fiyatıyla genişliğiyle bir arkadaş 46 ya polo aldı sis farı yok plastik jant var arkada tavana kafan değiyor bunlar boş araca para vermeyi iyi bir şey sanıyor

altanasci
03/04/2013, 10:16
yaw yapmayın bir poloyla puntoyu karşılaştırmayın :)

tamam içi dardır falan ama o polo yağ gibi kayıyor ve mermi gibi gidiyor yolda

punto yol sesinden titreşimden insanı yoruyor :(

erenemre
03/04/2013, 10:27
yaw yapmayın bir poloyla puntoyu karşılaştırmayın :)

tamam içi dardır falan ama o polo yağ gibi kayıyor ve mermi gibi gidiyor yolda

punto yol sesinden titreşimden insanı yoruyor :(

polo mu yağ gibi kayıyor yahu binip kullanmasam inanıcam valla 5 para etmez şirkette herhgün kullanıyorum punto nun ne genişliği var nede konforu polo da bu kadar şişirmeyin şu alman tenekesini

skystar37
03/04/2013, 10:47
Fiat bir kere kendi malına değer vermesini öğrensin ondan sonra başkalarının kötülemesini çamur atmasını zaten aşar gider insanlarda aşar önyargıdan kurtulur ama kalkıp x markanın 25bin değer biçtiği araca kalkıp kendisi 19bin biçerse en fazla 20 olur diyip sonrada kalkıp 28-29a satmaya kalkarsa kendi bindiği dalı keser.

Türkiye de Fiat kendi kendini kötüleyip duruyor en büyük hatasıda bu...

reddragon
03/04/2013, 10:53
Fiat bir kere kendi malına değer vermesini öğrensin ondan sonra başkalarının kötülemesini çamur atmasını zaten aşar gider insanlarda aşar önyargıdan kurtulur ama kalkıp x markanın 25bin değer biçtiği araca kalkıp kendisi 19bin biçerse en fazla 20 olur diyip sonrada kalkıp 28-29a satmaya kalkarsa kendi bindiği dalı keser.

Türkiye de Fiat kendi kendini kötüleyip duruyor en büyük hatasıda bu...
Aynen katılıyorum. Puntomla 2.5 yıldır tek sorun yaşamadım dualogic olmasına rağmen. Benle yakın zamanda astra alan arkadaşımda kronik problem çıktı parça değişti...
Ayrıca servisinin yaygınlığı konusunda fiat türkiye'de ilk 5 e rahat girer. Malesef kendi kendinin marka imajını doğru yapamıyor bu doğru.Yoksa türkiyenin teki olurdu.

klasman01
03/04/2013, 10:57
Arkadaşlar lütfen kendimizi kandırmayalım burdaki arkadaşların hemen hemen hepsi bende dahil fıat kullanıcısıyız ama hanginiz aracına binerken aman bu gün neresi bozulacak acaba demeyerek biniyor

mburaky
03/04/2013, 11:14
Bizim bir arkadaşın da clio 4'ü var. Daha ilk bir kaç bin kilometresinde cruise kontrol arızası çıkardı.. Bence her modelin kendine has sorunları var.. Artı fiat hakkında benim görüşüm iyi reklam yapamaması. Yani tofaş algısını kıracak bir reklam filmi, lansman, site tasarımı, panolar vb. kullanması gerekir fiatın..

yubika
03/04/2013, 11:20
ben 8 aydır fiat kullanıcısıyım. fiat haricinde de pekçok araba kullandım. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki milletin olumsuz konuşmaları şahin den doğan dan kalma konuşmalar. arabama her binen arkadaşım beğenisini söyleyerek arabadan iniyor. çünkü araba eğer segmentine göre değerlendirildiğinde hakikaten çok çok iyi. hele 95liğin performansı aman aman

By AzraiL
03/04/2013, 11:21
Bende'de Bravo 98 model var kim ne derse desin belki biraz konfor yok ama ayağımı yerden kesiyor şu sıralar modifiye yaptığım için çok hoşuma gidiyor. Gidişine diyecek yok o kadar yaşı olmasına rağmen iyi kaçıyor, en basidi geçenlerde BMV 1.18 ile kapıştım açıkcası banamısın demedi yani demek istediğim şu söyleyen söylesin hiçte umrumda değil benim hehe diyip geçin takmayın fazla ^_^

fotobelit
03/04/2013, 11:24
Bazı arakdaşlar,araç geçince daha iyi marka olduguna getirmiş lafı..Fakat öncelik,konfor,dayanıklık,güvenlik ve güç..Bunlar bir aracı iyi yapar..Şimdi ben yeri geliyor mercedeside Bmw yide geçiyorum,bu değilki benim aracım iyi..Ben Puntonun kendisini seviyorum..Yoksa şundan iyidir bundan iyidir diye değil...Sevmek farklı kalite farklı..Tabiki karşılaştırma yapılabilecek araçlar var ama bu fiyata bu araçlar çok çok iyi..Ama yazdığım gibi bu fiyata..Ben tofaş gibi fiyata eskisi gibi baktıklarını düşünmüyorum..Nedeni çok açık,trafikte nerdeyse araçların %30 u fiat..

görkem koçsan
03/04/2013, 11:40
Bazı arakdaşlar,araç geçince daha iyi marka olduguna getirmiş lafı..Fakat öncelik,konfor,dayanıklık,güvenlik ve güç..Bunlar bir aracı iyi yapar..Şimdi ben yeri geliyor mercedeside Bmw yide geçiyorum,bu değilki benim aracım iyi..Ben Puntonun kendisini seviyorum..Yoksa şundan iyidir bundan iyidir diye değil...Sevmek farklı kalite farklı..Tabiki karşılaştırma yapılabilecek araçlar var ama bu fiyata bu araçlar çok çok iyi..Ama yazdığım gibi bu fiyata..Ben tofaş gibi fiyata eskisi gibi baktıklarını düşünmüyorum..Nedeni çok açık,trafikte nerdeyse araçların %30 u fiat..
linea mesela türkiyenin en çok satan aracı hadi biz anlamıyoruz varsayalım arabadan bu kadar insandamı cahil.

altanasci
03/04/2013, 11:49
polo mu yağ gibi kayıyor yahu binip kullanmasam inanıcam valla 5 para etmez şirkette herhgün kullanıyorum punto nun ne genişliği var nede konforu polo da bu kadar şişirmeyin şu alman tenekesini

güldürme beni arkadaşım

5 yıl fiat kullandım hala da kullanıyorum (palio doblo linea albela punto)

fiatı kötülediğimden değil aksi olsa kullanmam tabiki

ama 2 yılda benzinli poloya bindim tadı damağımda kalmadı değil

yalıtımı sessiz oluşu konforu ve yol tutuşu fiattan çok çok ötede

ama işte devir ekonomi

şartlar öle iken verilen parayı en çok hakeden fiat (yakıt vergi motor yedek parça)

ama asla bir alman aracı ile kıyaslanamaz

fotobelit
03/04/2013, 12:07
Valla bu poloların tipini sevmiyorum aslında..Bizim bir arkadaşta var 2005-2006 sanırım,durumuda başka araç almaya müsait(maddi olarak)ama aynı aracı yıllardır kulanıyor..Memnun olmasa kullanmazdı..

ametist
03/04/2013, 12:20
fiat kullanıcılarının çoğu gözü başka arabada olup da parası yetmediği için "ayağımı yerden kessin" gibi düşüncelerle aldığı için son derece normal böyle düşünülmesi... yirmi yaşında arabaya binip de hala puntoyu bravoyu kötüleyen adamın ben neresini cidiye alayım? sallayın gitsin...

erenemre
03/04/2013, 12:30
güldürme beni arkadaşım

ama işte devir ekonomi

şartlar öle iken verilen parayı en çok hakeden fiat (yakıt vergi motor yedek parça)

kusura bakmada sen polo ya alman diyorsan ya anlamıyorsun yada gerçekten adam gibi araca binmemişsin polo nun punto dan hiçbir farkı yok eksiği var ha bana desen ki a3 veya merco a serisi onları bende kullandım çok farklı araçlar ama kalkıp polo yu bana översen komik olursun 2011 modelini hergün işim gereği kullanıyorum hiçta öyle yağ gibi kaymıyor o kadarda bakım yapılıp doğuşa eşşek yükü ile para veriliyor 5 para etmez

ysnf
03/04/2013, 12:37
yahu vw iyi arabadır burda vw kötülemiyoz ama bi polonun yanındada lütfen bukadar puntoyu aşalamayın yani görende polo c segmenti flan sanar yine diyorum vw kalite tamam ama puntonunda polodan aşa kalır tarafı yok vw sonuçta bi mercedes değil yani kendi puntosunun sorunlarını bütün puntolara yıkamazsın yani polo güzel arabadır ama puntoda bi o kadar güzel arabadır he sevmiyonmu olabilir o zaman ver parayı al poloyu veya başkasını para senin paran kimse karışmaz ama puntoyuda kötülemeye gerek yok

erenemre
03/04/2013, 12:47
güldürme beni arkadaşım

ama işte devir ekonomi

daha 25 yaşındasın senin yaşın kadar araç kullandım gelmiş burda dandik polo yu övüyorsun polo dediğin araç çakma golf-caddy kırması bir araç salak türk halkıda bu aracı alman diye boşuna 40 bin tl veriyor enayilikten başka birşey değil vw nin araçlarının geneli böyle kalkıp bir mercedes bir bmw ye binde öyle gör alman neymiş diye polo ile bana hariçten gazel okuma hergün kullandığım aracı bana övüp durma

aykut_1914
03/04/2013, 12:49
Arkadaşlar lütfen kendimizi kandırmayalım burdaki arkadaşların hemen hemen hepsi bende dahil fıat kullanıcısıyız ama hanginiz aracına binerken aman bu gün neresi bozulacak acaba demeyerek biniyor
ben.
maşşallahı var 40 bine dayandım sadece 1 sorunla karşılaştım. Oda benim hatamdı aracımı yıkarken kornoma su kaçırdım.

Ona çok iyi bakıyorum oda beni hiç üzmüyor. bakmaktan kastım 2 günde bir yıkamak değil elbette, bakımını zamanında yap gerekli malzemeleri kullan, motora dikkat et. Hiç seni yarı yolda bırakmaz

klasman01
03/04/2013, 13:00
ben.
maşşallahı var 40 bine dayandım sadece 1 sorunla karşılaştım. Oda benim hatamdı aracımı yıkarken kornoma su kaçırdım.

Ona çok iyi bakıyorum oda beni hiç üzmüyor. bakmaktan kastım 2 günde bir yıkamak değil elbette, bakımını zamanında yap gerekli malzemeleri kullan, motora dikkat et. Hiç seni yarı yolda bırakmaz

allah güle güle binmeyi nasip etsin arkadaşım inşallah bizlerin yaşadığı sıkıntıları sen yaşamazsın inan bu tarz sorunlar yüzünden arabadan da fıattan da soğudum

altanasci
03/04/2013, 13:10
daha 25 yaşındasın senin yaşın kadar araç kullandım gelmiş burda dandik polo yu övüyorsun polo dediğin araç çakma golf-caddy kırması bir araç salak türk halkıda bu aracı alman diye boşuna 40 bin tl veriyor enayilikten başka birşey değil vw nin araçlarının geneli böyle kalkıp bir mercedes bir bmw ye binde öyle gör alman neymiş diye polo ile bana hariçten gazel okuma hergün kullandığım aracı bana övüp durma

hiç uzun yola çıkmadın mı sen ?

ben yaklaşık yılda 25 bin km yapıyorum

istanbul samsun gidip gelirim

emin ol o 10 saatlik yolculukta fiyat beni yoruyor senide yorar senin benden üstün özelliklerin yok insanız sonuçta

o yol ve rüzgar sesi insanı sağar ediyor en küçük çukurları hissetmek insanı çok yoruyor kamyon ve tırların yanından geçerken rüzgar alması falan onlara hiç girmiyorum bile

polo parasını haketmeyen bi araç bunu önceki mesajımda da söyledim

şimdi bana gelmiş yok yaşın kadar araba kulladım diyorsun

okadar arac kullandın da hiç mi bişi bilmiyosun

madem hiç sevmiyorsun o poloyu git bi duvara çak bakalım

sonra birdaha tartışalım bunları :)

erenemre
03/04/2013, 13:24
hiç uzun yola çıkmadın mı sen ?

ben yaklaşık yılda 25 bin km yapıyorum

istanbul samsun gidip gelirim

emin ol o 10 saatlik yolculukta fiyat beni yoruyor senide yorar senin benden üstün özelliklerin yok insanız sonuçta

o yol ve rüzgar sesi insanı sağar ediyor en küçük çukurları hissetmek insanı çok yoruyor kamyon ve tırların yanından geçerken rüzgar alması falan onlara hiç girmiyorum bile

polo parasını haketmeyen bi araç bunu önceki mesajımda da söyledim

şimdi bana gelmiş yok yaşın kadar araba kulladım diyorsun

okadar arac kullandın da hiç mi bişi bilmiyosun

madem hiç sevmiyorsun o poloyu git bi duvara çak bakalım

sonra birdaha tartışalım bunları :)

polo yu duvara niye çarpayım ? şirketin aracını ? seviyeni belli etmeye başladın polo nun ne olduğunu çok iyi biliyorum bursa ya gidip geliyorum sürekli bana anlatma neyse madem o kadar seviyorsun git al polo ne diyim aldıktan sonrada gelir kaliteli aracım dersin bizde güleriz

Castell
03/04/2013, 13:27
Bu antipati durumları bitmez kardeşlerimm bazılarının akıları sadece murat124 kartal şahine çalıştığı için maalesef karalamalar bitmezzz....

altanasci
03/04/2013, 13:32
polo yu duvara niye çarpayım ? şirketin aracını ? seviyeni belli etmeye başladın polo nun ne olduğunu çok iyi biliyorum bursa ya gidip geliyorum sürekli bana anlatma neyse madem o kadar seviyorsun git al polo ne diyim aldıktan sonrada gelir kaliteli aracım dersin bizde güleriz

sen anlamak istediğin gibi anlıyorsun beni

ben konfora düşkünüm ama malesef punto konfor konusunda özelliklede yalıtım konusunda zayıf en basit örneğidir kapılar çok hafif açık kapatırken bunu anlayabilirsin tokluk hissi yok

polocu değilim puntocuyum severekte kullanıyorum eşime dostuma da tavsiye ediyorum

ama şimdi yiğidi öldürüp hakkını da yemeyelim

sana anlatmak isdeğim budur ama sen seviyeden bahsediyorsun ki ben o konulara hiç girmek istemiyorum

bu son yorumum

didi77
03/04/2013, 13:46
Benim fiat marka ilk arabam benim aklımda volvo citroen vardı evimize yakın bir citroen galerisi vardı aklımdaki c5 ti gittim kapalı oğlan dedi alışveriş merkezine gidelim giderken fiat bayine baktım açık dedim bakalım ailecek girdik şansmı ? Kadermi ? Nedir içerde liana bravo ve punto vardı direk puntoya oturduk ::)) o an içinin güzelliği sadeliği bizi etkiledi satıcıya açıkça dedim fiat hakkındaki düşüncelerimi bana mantıklı seyler anlattı ve Ogün hiç düşünmeden aldım sorarsanız pişman ısın kesinlikle HAYIR derim uzun yolda eğer yollar da bozulsa sarsıntıdan dolayı araçtan indimizde bile hala sallanıyor olmamız ::)) bunun haricinde sorunum yok

erenemre
03/04/2013, 13:50

ben konfora düşkünüm ama malesef punto konfor konusunda özelliklede yalıtım konusunda zayıf en basit örneğidir kapılar çok hafif açık kapatırken bunu anlayabilirsin tokluk hissi yok

polocu değilim puntocuyum severekte kullanıyorum eşime dostuma da tavsiye ediyorum

sana anlatmak isdeğim budur ama sen seviyeden bahsediyorsun ki ben o konulara hiç girmek istemiyorum

bu son yorumum

nasıl anlamak istiyorsan öyle anla,

sağlıcakla kal

sen istediğini söyle dostum herkesin görüşü kendinedir polo 5 para etmez 50 kere punto alırım yine polo almam isterse donanım ve fiyatları aynı bile olsa herkesin görüşü kendinedir.Param kısıtlıysa fiat param bolsa alfa romeo dan şaşmam polo,molo işim olmaz

onur1986
03/04/2013, 14:19

Arkadaşım kimse farketmemiş ama sen tam olarak kime salak dediğini bi açıklar mısın?etrafımda bu araçlardan kullanan bi yığın dostum varda?

comanchee
03/04/2013, 14:22

bu son yorumum

nasıl anlamak istiyorsan öyle anla,

sağlıcakla kal

Altan bey puntonun süspansiyon sistemi serttir.Konfordan çalar ama yol tutuş olarak avantaj sağlar.polonun süspansiyonları muhtemelen daha yumuşak ama viraj tepkileri azalır ve hatta satıhın çok düzgün olmadığı yerlerde yol tutuşu azalır yumuşak süspansiyonun tepkileri nedeni ile.clio II hb makyajlı kasa aracımdaki süspansiyonlar çok yumuşakdı ama süratli iken satıhdaki bozukluklarda verdiği tepkiler tedirgin ediyordu.Birde modifiye ilk yaylardan başlar yaylar sertleştirilir bilnçli olarak.İşin özüne gelirsek Polo ile Punto denk araclar öyle birbilerine bariz üstünlükleri yok.Lakin işin içine fiyatda girince her türlü Punto olur fiyat performans endeksi açısından....

erenemre
03/04/2013, 14:22
Arkadaşım kimse farketmemiş ama sen tam olarak kime salak dediğini bi açıklar mısın?etrafımda bu araçlardan kullanan bi yığın dostum varda?

ben vw alanlara salak demiyorum sadece aracı incelemeden bilmeden ahkam kesenlere diyorum adam esp olmayan araca 50 bin tl verip full punto ya o araç iyi değil yol tutuşu kötü derse ki ( birçoğu böyle ) ben o adam salak derim.Yoksa polo alan bir kişiye elbette böyle birşey demem diyememde zaten herkes istediği aracı almakta özgürdür.Ama benim kızgınlığım genel oto piyasasına stilo gibi bir araç harcandı bu ülkede ama teneke ötesi renault symbol lere 30 bin tl verenler var ikinci eline

onur1986
03/04/2013, 14:26
Yani bu kadar insan bilmiyo da sen mi herśeyi doğru biliyosun.milyolarca clio kullanıcısı insan salak 200 tane stilo kllanıcısı akıllı o zaman.kusura bakmayın ama ser ekonomi piyasası dedikleri bu işte.kaliteli olan satar diğeri kaybolur.bunu tamamen müşteri belirler siz değil.amacım münakaşa değil on söyliyim lütfen saldırmayın üstüme de.

halils2
03/04/2013, 14:29

benn

comanchee
03/04/2013, 14:30
arkadaşlar sakin olalım lütfen.maksadı aian laflar olabilir kırıc olmaya gerek yok

üstad sizinki de çok acımasız bir yorum ve gerçeklerden uzak.arabama ne zaman bozulur diye düşünerek hiç binmedim.1-2 sorunum oldu lpg kaynaklı o kadar.aracım dualogic şanzumanlı skydomlu tıkır tıkır çalışıyor.bu demek değilki en sorunsuz firma fiat.girin vw forumlarına da bakın şıngırdayan dsg,yağ yakan gtı boyası dökülen golf vs.vs.yani her markanın sıkıntıları var.bunlar kul yapısı.bunu bilmek gerekli. aynı segment içerisinde rakip olan denk modellerin biri diğerinden üstün değildir.Sadece avantajlı dez avantajlı yönleri vardır son safhada fayda maliyet değerlendirmesi ile araç alınır(ülkem halkı mantığı).benim sonraki aracım ya giuletta yada lancia delta olacak.ikinci eli çok takmıyorum.çünkü benim için araç zevk kuyumcuda bozdurulacak küçük altın değil.....

hakandurak
03/04/2013, 14:36
polo nun dsg sini puntoya taksalar golften fazla satar... adamlar aracın en önemli yerini iyi yapmışlar puntonun genişliği ve rahatı polo da ne yazık ki yok zaten kanımca karşılaşacak olan araba golf ve puntodur

hakandurak
03/04/2013, 14:36
benn

kardeşim sen en azından kendin tamir ediyorsun :)

ABNEW
03/04/2013, 14:42
Yani bu kadar insan bilmiyo da sen mi herśeyi doğru biliyosun.milyolarca clio kullanıcısı insan salak 200 tane stilo kllanıcısı akıllı o zaman.kusura bakmayın ama ser ekonomi piyasası dedikleri bu işte.kaliteli olan satar diğeri kaybolur.bunu tamamen müşteri belirler siz değil.amacım münakaşa değil on söyliyim lütfen saldırmayın üstüme de.

Onur, talebi tabiki alıcılar belirlemekte ancak günümüz teknolojisinde aynı sınıfta yer alan iki marka araç arasında yok denecek kadar fark mevcut.Yani satış miktarları arasında binlerce fark olsa bile bunun kaynağı marka imajı ve alıcıların o markaya olan bakış açısı.

Polo ile Punto arasında satış adeti olarak çok büyük bir fark olsa bile bunun nedeni kalite farkı değil kesinlikle.İki marka da neredeyse birbirinin aynısını sunmakta bizlere.Birisinin donanımı iyi olabilir diğerinin motoru ya da birisi daha konforlu olabilir diğerinin yol tutuşu iyidir....Bu karşılaştırma uzar gider.Netice olarak önyargımızı kırabilirsek iki aracın da birbirine çok yakın olduklarını görebiliriz...

halils2
03/04/2013, 14:54
kardeşim sen en azından kendin tamir ediyorsun :)

:)hepsini değil abi geçen CC montajı yapmaya çalışırken can iletişimini kesmişim serviste yaptılar saolsunlar kalanı elimizden geldiğince yapıyoruz abi napalım nadiren ustaya giderim ben. bu ay muayene var arka balataların ayarlarını bir kontrol edeyim bakayım :).
tartışan arkadaşlar lütfen ortamı germeye gerek yok herkes istediğini alsın binsin herkes aracınla mutlu. buradaki arkadaşların çoğu zamanında şahin doğan kullanmıştır özellikle büyüklerimiz abilerimiz. ozamanın renosuna göre bile oldukça rahattır 131ler şahinler.vwlar pololar ülkmize geleli kaç sene oldu ki daha fanatiklik yapıyoruz. tofaş fiat yıllardır bu ülkede üretim yapıp yurtdışına ihracat yapıyor(reno,hyundai,toyota,ford vs başaka varsa eklersiniz) bunun dışında kaç firmanın Türkiyede yatırımı var vw zamanında çerkezköydeki kablo tesisat fabrikasını bulgara taşıdı burası pahalıya geliyormuş diye sanki arabalarını bedava satıyor altı üstü elk tesisatı üretiyor ne montaj var ne bişey ee satmaya geldi mi etiketi koyuyor. vw polonun konuşulan en büyük artısı ses izolasyonu eğer ki mevzu sadece bu ise aradaki farkla alınacak izolasyon malzemesi ile araç içerinde havasızlıktan bile ölürüz bence çok da problem değil ses olayı yıllarca 131e şahine bindikten sonra puntoda ki sesi çok da problem etmiyorum.

erenemre
03/04/2013, 14:57

üstüne geldiğim falan yok cahil gibi konuşmuşsun evet Türk halkı birçok şeyde olduğu gibi otomobildende anlamıyor kaliteli olan satar demişsinde buna çok güldüm sümbülmü kaliteli ? doğan slx mi kaliteli adam 13 bin tl ye marea varken gidip doğan veya yumurta kasa accent alıyor bumudur kalite ? ser piyasa ekonomisi bu değildir salaklıktır gerçi böyle daha iyi oluyor bu millet sayesinde aracın piyasası düşüyor bizde böyle kaliteli araçlara daha düşük fiyata binebiliyoruz.

blackpunt006
03/04/2013, 14:59
polo nun dsg sini puntoya taksalar golften fazla satar... adamlar aracın en önemli yerini iyi yapmışlar puntonun genişliği ve rahatı polo da ne yazık ki yok zaten kanımca karşılaşacak olan araba golf ve puntodur

puntoda dualogic yerine dsg olsa mükemmel bir araba olurdu.

blackpunt006
03/04/2013, 15:05
üstüne geldiğim falan yok cahil gibi konuşmuşsun evet Türk halkı birçok şeyde olduğu gibi otomobildende anlamıyor kaliteli olan satar demişsinde buna çok güldüm sümbülmü kaliteli ? doğan slx mi kaliteli adam 13 bin tl ye marea varken gidip doğan veya yumurta kasa accent alıyor bumudur kalite ? ser piyasa ekonomisi bu değildir salaklıktır gerçi böyle daha iyi oluyor bu millet sayesinde aracın piyasası düşüyor bizde böyle kaliteli araçlara daha düşük fiyata binebiliyoruz.

aynı sözleri sizin aracınıza söyleyince hiç hoş olmaz. zaten konu fiatı kötüleyenler üzerine açılmış. sizde burda diğer araçları kötülüyorsunuz.

her insanın kendine göre zevki, tercihi var. yüzlerce çeşit araba var. sizin mantığınızla dünya üzerinde herkes aynı arabaya binecek o zaman.

comanchee
03/04/2013, 15:07
puntoda dualogic yerine dsg olsa mükemmel bir araba olurdu.

FIAT grup bünyesinde olan Alfa Romeo' da TCT var sanırım FIAT da bu sene geçecek çünkü dualogic araç gelmiyor şu an.

erenemre
03/04/2013, 15:26
aynı sözleri sizin aracınıza söyleyince hiç hoş olmaz. zaten konu fiatı kötüleyenler üzerine açılmış. sizde burda diğer araçları kötülüyorsunuz.

her insanın kendine göre zevki, tercihi var. yüzlerce çeşit araba var. sizin mantığınızla dünya üzerinde herkes aynı arabaya binecek o zaman.

benim aracımada hakettiğinden fazla fiyat istenirse söylensin ben razıyım sümbül gibi bir tenekeye 30 bin tl fiyat yazınca ben ilanları görünce fıttırıyorum araç bildiğin yürüyen konserve kutusu

fotobelit
03/04/2013, 16:19
Bu laftan dolayı Yönetimin gerekli cezayı vermesini bekliyorum..Emre senin agrasifliğin artık dozajı aştı..Yazdıklarına dikkat et..Bu kelimenden dolayı özür bekliyorum..Haddini aşma..Sen nerenin vatandaşısın.????
Edit:modlara bildirmek için sekme aradım ama göremedim..

onur1986
03/04/2013, 16:38

Kusura bakmayın ama 'troll'lüğün prim yaptığı tek yer ..şisözlük.orda bile artık dışlıyolar sizin gibileri.5 yıllık 27 yaşında bir öğrtemen adama cahil diyosan sizin acaba nasıl bi backgroundunuz olduğunu öğrenmek isterim.kesinlikle modlardan ricam Türk halkına veya herhangi bir halka 'salak' kelimesini ne sebeple olsun layık gören bi kişinin bu forumda yeri yoktur.araba binme zevkinin Türk ya da başka bi milletten olmakla bi alakası yoktur.lütfen köklerinize saygı gösteriniz.kimse sizin kaliteli dediğiniz araca binip kalitesiz ,kötü dediğiniz araca binmeme gibi bi durumu yoktur.ayrıca 'kalite' dediğimiz kelime de sizin iki dudağınızın arasından çıkan kelimeyle hesaplanmaz.gene o 'salak' dediğiniz halk tarafından karar verilir..hatta o halk tarafından 'üretilir' !..

ABNEW
03/04/2013, 16:41
FIAT grup bünyesinde olan Alfa Romeo' da TCT var sanırım FIAT da bu sene geçecek çünkü dualogic araç gelmiyor şu an.

Haklısın Engin, çift kavrama (TCT) Fiat Grupta mevcut ama henüz Fiat Modellerinde yok...

erenemre
03/04/2013, 16:47
Bu laftan dolayı Yönetimin gerekli cezayı vermesini bekliyorum..Emre senin agrasifliğin artık dozajı aştı..Yazdıklarına dikkat et..Bu kelimenden dolayı özür bekliyorum..Haddini aşma..Sen nerenin vatandaşısın.????
Edit:modlara bildirmek için sekme aradım ama göremedim..

kime ne agresiflik yapmışım söylermisin ? ben Türk halkı derken araç piyasasından bahsettim özür dileyecek bir durum yok

PALA1
03/04/2013, 17:29
En iyi araba herkezin kendi bindigi araba bence polemige gerekyok

ykaya1983
03/04/2013, 17:36
2,5 yılda 70000 km yaptım.Aracı kullandığım yerde yolların ne kadar berbat olduğunu da fotoğraf çekerek gösterebilirim.Yeri geldi 11 kişi ile mardine gittim yeri geldi tarlada bagaja 250 kilo karpuz yükleyip taşıdım.Buna rağmen şu an aracı yolda giderken direksiyonunu bıraktığımda en ufak sapma yapmadan direk gidiyor.Kullandığım süre zarfı içersinde el freni problemi dışında bir sorun yaşamadım.Buna rağmen bu aracı nasıl beğenmiyorlar anlamış değilim?

erenemre
03/04/2013, 17:51
2,5 yılda 70000 km yaptım.Aracı kullandığım yerde yolların ne kadar berbat olduğunu da fotoğraf çekerek gösterebilirim.Yeri geldi 11 kişi ile mardine gittim yeri geldi tarlada bagaja 250 kilo karpuz yükleyip taşıdım.Buna rağmen şu an aracı yolda giderken direksiyonunu bıraktığımda en ufak sapma yapmadan direk gidiyor.Kullandığım süre zarfı içersinde el freni problemi dışında bir sorun yaşamadım.Buna rağmen bu aracı nasıl beğenmiyorlar anlamış değilim?

+1:thumbs_up2:

görkem koçsan
03/04/2013, 17:58
arkadaşlar lütfen tartışmayalım ben tartışmak için açmadım bu konuyu birbirimizin kalbini kırmayalım. eğer özür dileyecek olan varsada o da benim.Ben özür diliyorum herkezden.

kimber
03/04/2013, 18:06
bırakın beğenmeyenler beğenmesin
biz keyfimize bakalım

erenemre
03/04/2013, 18:14
arkadaşlar lütfen tartışmayalım ben tartışmak için açmadım bu konuyu birbirimizin kalbini kırmayalım. eğer özür dileyecek olan varsada o da benim.Ben özür diliyorum herkezden.

özür dilenecek birşey yok kardeş ben orda Türk halkına salak demedim araç piyasasından bahsettim ama sağolsun bazı arkadaşlar konuyu vatana,millete,kökene getirdiler ben Türk üm askerliğimide seve seve yaptım kısa dönem yerine uzun seçtim ama çıkmadı neyse benim orda anlatmak istediğim şey farklıydı.Neyse konu uzamasın ben Fiat tan memnunum umarım herkez kazasız,belasız,arızasız senelerce kullanır.

Saygılar ...

görkem koçsan
03/04/2013, 18:22
özür dilenecek birşey yok kardeş ben orda Türk halkına salak demedim araç piyasasından bahsettim ama sağolsun bazı arkadaşlar konuyu vatana,millete,kökene getirdiler ben Türk üm askerliğimide seve seve yaptım kısa dönem yerine uzun seçtim ama çıkmadı neyse benim orda anlatmak istediğim şey farklıydı.Neyse konu uzamasın ben Fiat tan memnunum umarım herkez kazasız,belasız,arızasız senelerce kullanır.

Saygılar ...
benim istediğim kalp kırılmasın tamam herkezin malı değerli hani değer verip gözümüz gibi bakıp koruyoruz ve hatta bi insan gibi baktığımız bile oluyor orası ayrı mevzuda sonuçta hepsi dünya malı bu dünyada kalcak, öbür tarafa götürceğimiz 5 metre bez başkada bişi değil benim zaten asıl demek istediğim aslında kimse kimsenin malını kötülemesin anlamındaydı.gerçekten üzüldüm.gerçektende özür diliyorum.

biancoangelo
03/04/2013, 19:10
Fazla takmamak lazım.
Aracımı sattığım arkadaş akşam aradı yaklaşık 300 km yol gitmişti Ereğliye arabayı götürmek için.Nasıl diye sordum yorumu süperdi hocam oldu.

Hayırlı olsun satmışsınız...

biancoangelo
03/04/2013, 19:10
Battı millete punto. Estetik muhteşem ama bizim arabalarda. C sınıfı konforu veriyor.

shellcininabisi
03/04/2013, 19:45
Battı millete punto. Estetik muhteşem ama bizim arabalarda. C sınıfı konforu veriyor.

vallaha ya batmış.. :) 30000 tl para veriyor bu paraya bu kadar RAHAT KONFORLU ARAÇ alıyor sonrada b...k atıyorlar ne diyelim

daha sabah muhabbetini yaptık kardeşimle (eski puntocu SHELLCİ) Kia CEED aldı sıfır 2 ay önce her hafta izmir - balıkesir gidip geliyor... neyse ilk defa oturdum direksiyonuna KİA nın ve 40 km kadar kullandım çevre yolunda izmirde... evet konfor mu konfor, sürücü kısmı dehşet sırf direksiyonda 22 tane tuş var... her şey süper ses sıfır... arabadan inerken sordu

NASIL PUNTODAN RAHAT DEĞİL Mİ?...

cevabım : punto 30 - 35 bin liralık araba kardeşim sen bunu 55 e almadın mı? 20 bin tl fark var arada olacak tabi...

MALESEF İNSALAR PUNTO ALIYOR MERCEDES ALDIM SANIYOR...

motor delisi
04/04/2013, 00:09
Öyle diyorsunuz fakat fiatta adam akıllı hala otomatik şanzıman yok gidipte bi polonum dgs sini kullanıp puntonun dualogic sanzımanlısına binse küfür dahi edebilir. Mesela benim arac otomatik evo otomatik polo kiraladıgımda şanzımana hayran kaldım ama genislik vs punto derim derim bencr daha kaliteli polodan ama ayrıca 2012 0 km evomda en bastannberi kpıdan rüzgar sesi aldıgı icin 7 kez servise gittim hala yapamadılar artık böyle benimsedim ve sanırım bunyüzdende satacagım ama asla kalitesiz arav üretmiyor fiat her aracta sorun cıkabilir ama servislerimiz bi vw kdar önemsemiyor umursamaz davranıyorlar bilerek kaza yapıp kaskodan kapıyımı degistirsem diye düşünmedim degil :)))

aslanerh
04/04/2013, 00:10
Selam arkadaşlar,

3 ay önce yaptığım kaza sonrası g. puntomu sigorta şirketine başvuru yaparak perte çıkardım. Yaklaşık bir ay önce de araştırmalarım sonucu daha önce de göz koyduğum Polo Bluemotion 1.2 TDI aracını aldım. Sonra da bir baktım ki Polo ile Punto kıyaslanıyor burada :)

Fiat'ı bağnazca eleştirenlere g.puntoyu kullandığım 2 yıl boyunca şahit oldum. Ama birçoğu aracıma bindiğinde fikirlerini değiştirdiler. G. Punto fiyatına göre alınabilecek zamanın en iyi arabasıydı bence birkaç yıla kadar. Aynı şeyi yeni punto için söyleyemeyeceğim, çünkü dış görünüşü g. puntoya göre daha berbat bir hale gelmişken fiyatı da berbat bir şekilde yükselmiş. Yine de alanlara birşey diyemem, çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz.

Aslında g. punto ile yaptığım kaza, bir virajda hızla giderken yerlerin kaygan olması nedeniyle aracı kaydırmaya başlayıp 300-400 m sürüklendikten sonra bariyerlere çarpma şeklinde olmuştu, bunun sonrasında alacağım aracın ESP'li olmasına karar vermiştim. İlk baktığım araç ise Bravoydu. Ama o da ne, Bravo ESP'li modellerin hepsi 48 küsür TL'den başlıyordu. Ayrıca aracı alıp uzun yıllar binerim planı yapsam da 2. el piyasası hemen düşüyordu Fiat marka araçlarında ki bu da Fiat'ın kendi kendini pazarlayamama yeteneksizliğinden kaynaklanıyor. Sonra Punto'ya baktığımda ESP koydurduğumda 37-38 binleri buluyordu fiyatı!

Diğer tarafta Puntoyu almadan önce almayı isteyip çok pahalı diye almadığım bir araç vardı; Polo Bluemotion. Yani diğer adıyla ve iddiasıyla Dünya'nın en az yakan B sınıfı otomobili. Elbette yine de araştırmalarımı yaptım, performans/fiyat analizleri vs derken ben de Polo Bluemotion aldım.

Bir kıyas yapma konusunu merak edecektir bunu okuyanlar o yüzden tüm fikirlerimi açıkça belirtiyorum, tekrar renkler ve zevkler tartışılmaz diyerek;

Yeni Punto 1.3 Mjet 75 HP 190 Nm;
- Polo'ya göre motor performansı bir beygir daha az olsa da torku 10 Nm daha fazla old. dan ve Turbo veriminin maks. olduğu devir daha düşük old.dan (1500 dvr/dk, Polo BM'de 2000 dvr/dk) performansı hissedilir derecede daha iyi.

Polo BM 75 PS 180 Nm;
- Yakıt tüketimi zaten bu aracın piyasaya çıkma nedeni olduğundan elbette yakıt tüketiminde çok daha iyi (1-2 lt civarında tahminim). Her ne kadar İstanbul'un trafiğinde fabrika tüketim verilerini yakalamak imkansız olsa da her durumda daha az yakıyor. Şehir dışı fabrika verisi 3.0lt/100 km ki henüz denemesini yapmamış olsam da 3.5 lt/100 km'ye uzun yolda rahatça ulaşabileceğimi düşünüyorum. Performansı ise Puntoya göre çok az düşük ama gerekli devirde sürüyorsanız yokuş yukarı her benzinli (turbolu benzinliler hariç :)) arabayı geçer.

Poloya oranla daha geniş ve ferah bir araç. 5 kişi Akdeniz turu yapmışlığımız var g.punto ile. Polo ile 5 kişi böyle bir yolculuk biraz zor olabilir arkadakiler için. Zaten teknik verilere baktığınızda punto yükseklik, genişlik, diz mesafesi ve bagaj hacmi olarak daha geniş. Özellikle geniş bir arabadan daha dar bir arabaya geçmek ferahlık anlamında biraz hayal kırıklığı yaratabilir; bense daha küçük olduğunu bilerek aldım zaten Poloyu.

Polo BM 75 PS 180 Nm;
1.2 olmasına rağmen motor sesi bence g.puntoya göre daha az (yeni puntoda nasıldır bilmem). Ayrıca şu bir gerçek; araç kalitesini fark ettiriyor. G. puntoda kapıları açıp kaparken garip garip ses gelme problemleri oluyordu ki birkaç kez servise götürmeme rağmen devam etmişti problem. Hatta bir keresinde arka camlardan bir tanesi kendi kendine aşağı inmişti ki kronik sorunlardan biriydi bu araçlarda. Bu araca binerken ise aklıma hep aşağıdaki video (Videodaki araç polo olmasa da VW) geliyor;

www.youtube.com/watch?v=Yc4P6VdIPRE (https://www.youtube.com/watch?v=Yc4P6VdIPRE)

Elbette araç fiyatı ve ekleteceğiniz donanım olarak da servis bakım ve yedek parça fiyatı olarak da Polo'dan daha ucuz. Bir kere VW'de satış ve servis mantığı insanları mali konularda direk öpmeğe yönelik :)

Bunları düşündüğümüzde Anti-Fiatçıların çok da bilmiş veya mantık sahibi insanlar olduğunu söyleyemeyiz. Sonuçta Avrupa'nın önde gelen markalarından biri. Bir kere Renault ve diğer Fransız markaları Fiat'ın bence birçok konuda gerisindeler.

Ama yukarıda okuduğum yorumlara istinaden bugün Polo alan biri de sonuçta elbette kendi maliyet/performans/kalite analizini yapmıştır ve nasıl ki Punto'ya karşı önyargıların yanlış olduğunu düşünüyorsak Fiat'tan başka markaların da bir kullanım nedeni vardır, bunu anlamamız gerekiyor.

halils2
04/04/2013, 03:26
yeni aracınız hayırlı olsun. buradaki yorumlar ve konunun açılması sizinde belirttiğiniz gibi her markanın kullanım nedenidir. Ancak arkadaşların rahatsız olduğu konu fiat araba mı fiata bu kadar para verilir mi mantığıdır. Bu bağlamda bakıldığında boş arabaya da 46 47 bin tl vermek mantıksız ama her kullanıcıya biz nasıl saygı duyuyorsak onlar da bizim araçlarımıza saygı duysunlar(istisnalar vardır mutlaka) zamanında foruma (belki araç sahibi belki başka firmanın satış temsilcisi artık neyse ) girip az mesajlar atılmadı fiat araba mı diye? kendi payıma kim ne derse desin umursamıyorum artık ben aracımla mutluyum. kaldı ki 46 47bin b sınıfı bir araca vereceğime c ya da d sınıfı 2.el onlarca araba var onlardan alırım paşa paşa binerim. Ayrıca şunu da belirmek isterim kapı sesi fiatta kötü evet ama kötü olmasının sebebi ayarsızlığından, geçen başıma geldi kapı tan tan ses yapıyor aldım anahtarı kapı dilini kurcaladım biraz şuan gayet tok kapanıyor şoför kapım müsait bir zaman diğerlerini de hatta arka kapı halatlarını da elden geçireceğim. hatalı parçadan dolayı arka kapılar dışardan zor açılıyor halatları biraz kısaltmak gerek ki zaten forumda önceden de paylaşılmıştı. Benim araçta aradığım en önemli konfor yürür aksamın sağlamlığıdır, eğer araç seyir halinde beni yolda bırakırsa ozaman benim için kötüdür.

görkem koçsan
04/04/2013, 03:50
Selam arkadaşlar,

3 ay önce yaptığım kaza sonrası g. puntomu sigorta şirketine başvuru yaparak perte çıkardım. Yaklaşık bir ay önce de araştırmalarım sonucu daha önce de göz koyduğum Polo Bluemotion 1.2 TDI aracını aldım. Sonra da bir baktım ki Polo ile Punto kıyaslanıyor burada :)

Fiat'ı bağnazca eleştirenlere g.puntoyu kullandığım 2 yıl boyunca şahit oldum. Ama birçoğu aracıma bindiğinde fikirlerini değiştirdiler. G. Punto fiyatına göre alınabilecek zamanın en iyi arabasıydı bence birkaç yıla kadar. Aynı şeyi yeni punto için söyleyemeyeceğim, çünkü dış görünüşü g. puntoya göre daha berbat bir hale gelmişken fiyatı da berbat bir şekilde yükselmiş. Yine de alanlara birşey diyemem, çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz.

Aslında g. punto ile yaptığım kaza, bir virajda hızla giderken yerlerin kaygan olması nedeniyle aracı kaydırmaya başlayıp 300-400 m sürüklendikten sonra bariyerlere çarpma şeklinde olmuştu, bunun sonrasında alacağım aracın ESP'li olmasına karar vermiştim. İlk baktığım araç ise Bravoydu. Ama o da ne, Bravo ESP'li modellerin hepsi 48 küsür TL'den başlıyordu. Ayrıca aracı alıp uzun yıllar binerim planı yapsam da 2. el piyasası hemen düşüyordu Fiat marka araçlarında ki bu da Fiat'ın kendi kendini pazarlayamama yeteneksizliğinden kaynaklanıyor. Sonra Punto'ya baktığımda ESP koydurduğumda 37-38 binleri buluyordu fiyatı!

Diğer tarafta Puntoyu almadan önce almayı isteyip çok pahalı diye almadığım bir araç vardı; Polo Bluemotion. Yani diğer adıyla ve iddiasıyla Dünya'nın en az yakan B sınıfı otomobili. Elbette yine de araştırmalarımı yaptım, performans/fiyat analizleri vs derken ben de Polo Bluemotion aldım.

Bir kıyas yapma konusunu merak edecektir bunu okuyanlar o yüzden tüm fikirlerimi açıkça belirtiyorum, tekrar renkler ve zevkler tartışılmaz diyerek;

- Polo'ya göre motor performansı bir beygir daha az olsa da torku 10 Nm daha fazla old. dan ve Turbo veriminin maks. olduğu devir daha düşük old.dan (1500 dvr/dk, Polo BM'de 2000 dvr/dk) performansı hissedilir derecede daha iyi.

Polo BM 75 PS 180 Nm;
- Yakıt tüketimi zaten bu aracın piyasaya çıkma nedeni olduğundan elbette yakıt tüketiminde çok daha iyi (1-2 lt civarında tahminim). Her ne kadar İstanbul'un trafiğinde fabrika tüketim verilerini yakalamak imkansız olsa da her durumda daha az yakıyor. Şehir dışı fabrika verisi 3.0lt/100 km ki henüz denemesini yapmamış olsam da 3.5 lt/100 km'ye uzun yolda rahatça ulaşabileceğimi düşünüyorum. Performansı ise Puntoya göre çok az düşük ama gerekli devirde sürüyorsanız yokuş yukarı her benzinli (turbolu benzinliler hariç :)) arabayı geçer.

Poloya oranla daha geniş ve ferah bir araç. 5 kişi Akdeniz turu yapmışlığımız var g.punto ile. Polo ile 5 kişi böyle bir yolculuk biraz zor olabilir arkadakiler için. Zaten teknik verilere baktığınızda punto yükseklik, genişlik, diz mesafesi ve bagaj hacmi olarak daha geniş. Özellikle geniş bir arabadan daha dar bir arabaya geçmek ferahlık anlamında biraz hayal kırıklığı yaratabilir; bense daha küçük olduğunu bilerek aldım zaten Poloyu.

Polo BM 75 PS 180 Nm;
1.2 olmasına rağmen motor sesi bence g.puntoya göre daha az (yeni puntoda nasıldır bilmem). Ayrıca şu bir gerçek; araç kalitesini fark ettiriyor. G. puntoda kapıları açıp kaparken garip garip ses gelme problemleri oluyordu ki birkaç kez servise götürmeme rağmen devam etmişti problem. Hatta bir keresinde arka camlardan bir tanesi kendi kendine aşağı inmişti ki kronik sorunlardan biriydi bu araçlarda. Bu araca binerken ise aklıma hep aşağıdaki video (Videodaki araç polo olmasa da VW) geliyor;

www.youtube.com/watch?v=Yc4P6VdIPRE (https://www.youtube.com/watch?v=Yc4P6VdIPRE)

Elbette araç fiyatı ve ekleteceğiniz donanım olarak da servis bakım ve yedek parça fiyatı olarak da Polo'dan daha ucuz. Bir kere VW'de satış ve servis mantığı insanları mali konularda direk öpmeğe yönelik :)

Bunları düşündüğümüzde Anti-Fiatçıların çok da bilmiş veya mantık sahibi insanlar olduğunu söyleyemeyiz. Sonuçta Avrupa'nın önde gelen markalarından biri. Bir kere Renault ve diğer Fransız markaları Fiat'ın bence birçok konuda gerisindeler.

Ama yukarıda okuduğum yorumlara istinaden bugün Polo alan biri de sonuçta elbette kendi maliyet/performans/kalite analizini yapmıştır ve nasıl ki Punto'ya karşı önyargıların yanlış olduğunu düşünüyorsak Fiat'tan başka markaların da bir kullanım nedeni vardır, bunu anlamamız gerekiyor.
tabiki, çok güzel açıklamışsınız mesela ben hondanın yeni cıvıc yol tutuşunu beğendim ama çok sertti amortisörleri,rada kameraya hayran kaldım o model bi arabanın geri görüş orjinal kamerası var yol tutuşuda güzel genişlik bakımından çok rahat ama motor yok işte zorlanıyo ağır kalıyor, benim t jet onlar kadar yol tutuşu iyi olmasada kötü de değil tabiki esp falan kurtarıyor ama sollarken çok rahat oluyorum herkezin kullanımı farklıdır kimi ağır kullanır kimi seri bi araba ister kimi sadece araba olsun özellik istemez vesaire vesaire... ama herkezin malına ve fikirlerine zevklerine saygı duymak lazım.mesela tofaşı kime sorsam kötüler ama ben o arabayı kullanınca ya da binince daha böyle sıcak geliyor çocukluğumdan falan olsa gerek daha hala çok seviyorum ha ne özelliği var ama mevzu o değil.

Castell
05/04/2013, 09:41

Kardeşim güzel yorumlar yazmışsın, iki aracı kullanmayan kişiler başka markaları gözlerinnde çok büyütüyorlar, her arabaya Mersedes Bmv gözüyle bakmaya başlıyorlar. Bu son derecee yanlış... İnsanlardaki önyargıyı yıkmak zor malesef...... Ama dediğin gibi adam Polo alıyorsa onun da hendine göre Polo almaya yönelik önyargısı vardır, bunlar Türkiye şartlarında zor aşılır şeyler, değişim zorrrr .....

messi78
05/04/2013, 10:00
C sınıfı megane aracımdan (2005) B segmenti 2013 model 1.3mjet lounge punto aracıma geçtim inanın sınıflar farklı olsa bile Punto daki rahatlık megane yi 5 e katlar yakıt ve konforu saymıyorum bile

hakandurak
05/04/2013, 11:12
Öyle diyorsunuz fakat fiatta adam akıllı hala otomatik şanzıman yok gidipte bi polonum dgs sini kullanıp puntonun dualogic sanzımanlısına binse küfür dahi edebilir. Mesela benim arac otomatik evo otomatik polo kiraladıgımda şanzımana hayran kaldım ama genislik vs punto derim derim bencr daha kaliteli polodan ama ayrıca 2012 0 km evomda en bastannberi kpıdan rüzgar sesi aldıgı icin 7 kez servise gittim hala yapamadılar artık böyle benimsedim ve sanırım bunyüzdende satacagım ama asla kalitesiz arav üretmiyor fiat her aracta sorun cıkabilir ama servislerimiz bi vw kdar önemsemiyor umursamaz davranıyorlar bilerek kaza yapıp kaskodan kapıyımı degistirsem diye düşünmedim degil :)))
tabi böyle şeyler yapmamak lazım değil mi kardeşim :) hahah hele sigortacında bu forumda iken :)

motor delisi
05/04/2013, 20:35
tabi böyle şeyler yapmamak lazım değil mi kardeşim :) hahah hele sigortacında bu forumda iken :)

Hahahah aman abi ya :))