PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Takla atayazdım

redLebi
29/03/2013, 11:49
Arkadaşlar bugün başıma kötü bir olay geliyodu az daha ama eşiğinden döndüm. Burda büyük bir kavşağa viraja hızlı girdim araba 2 teker üstüne kalktı bildiğiniz 45 derecelik açıyla 2 teker üstünde 4-5 saniye yol aldım :-) sonra tekrar düzeldi ama çok korktum. Siz siz olun virajlara hızlı girmeyin.

Birde birşey sorucam böyle araba 2 teker üstünde yanyan kayarak gidince bir zarar gelmişmidir rotlara tekerlere amortisörlere falan ?

Tayfun-E30
29/03/2013, 12:04
uyarı gelmiş =)

Punto38
29/03/2013, 12:23
Geçmiş olsun, acele gitmeyelim ecelede gitmeyelim:)

magneta
29/03/2013, 13:17
"atayazdım" başlığını görünce biden bu arkadaşta dedim.
geçmiş olsun.

lektonstar17
29/03/2013, 13:51
Çok geçmiş olsun. Anlık bir olay olduğu için aracın zarar göreceğini sanmıyorum. Öyle durumlarda direksiyonu aracın yattığı yöne doğru çevirmek gerekiyor ama tabi o an düşünüp uygulayabilirsek :)

MethyLen
29/03/2013, 15:33
Hız kaçtı acaba :D

kanky54
29/03/2013, 15:40
büyük geçmiş olsun ama heycanı da iyidir sanki :) isteyerek yapmazsınız sonuçta denk gelmiş . bir şey olmaması sevindirici

Gorky
29/03/2013, 18:15
patron seni seviyo galiba abi :)

serkandikici
29/03/2013, 22:47
Çok geçmiş olsun valla virajlara iki düşünüp bi girmek gerekiyo izmirde de saçma sapan virajlarımız var arada bnde kaçırıyorum ucundan virajın hız limitini:) heralde bin defa nasihat edileceğine bi defa yaşamak böyle bi olayda daha etkili.. Çok geçmiş olsun...

redLebi
30/03/2013, 14:45
Teşekkür ederim arkadaşlar hepinize. Ama korktum baya gitti araba diye :). Puntomu satınca alıcağım araba kesinlikle sedan ve ağır araba olucak. Yada hatchback olabilir ama yine ağır olmak zorunda.

lektonstar17
30/03/2013, 15:02
Teşekkür ederim arkadaşlar hepinize. Ama korktum baya gitti araba diye :). Puntomu satınca alıcağım araba kesinlikle sedan ve ağır araba olucak. Yada hatchback olabilir ama yine ağır olmak zorunda.

Araçta esp var mı bilmiyorum ama ben çok faydasını görüyorum. Virajlara hızlı girsem de çok güzel toparlıyor arabayı.

DarknessFall
30/03/2013, 15:08

sadece ağırlığa bağlamak pek doğru olmaz :) 205 taban bir lastikle aynı hızda
aynı puntoyla dönseydiniz virajı, konu başlığı '' vay arkadaş punto nasıl yol tutuyor '' olurdu :)

keyifli forumlar :)

mutunch
31/03/2013, 01:17
Punto zaten hafif bir araç değil. Benim arabam 1175 kilo ve c sınıfı hatchback araçlar da 1200 kilo civarında. ESP olsaydı emin olun böyle bir sorun başınıza gelmezdi ;) Beni iki defa mıcırda kontrolsüz kayarken topladı, ailemin ise hayatını kurtardı ESP.
Çok geçmiş olsun aman dikkat diyorum ;)

Scottie
31/03/2013, 08:45
Cok gecmis olsun...

aslanerh
31/03/2013, 20:52
Arkadaşlar eski aracım g. puntoydu ve ben bir virajı dönerken kaydığımdan dolayı araç hakimiyetini kaybederek bariyerlere çarptım ve araç pert oldu. Söz konusu viraja gelene kadar yollarda hiçbir buz vs yoktu ama o virajda biraz su birikintisi vardı ve sabah saatlerinde kırağı olmuştu. Sonrası malum.

Kazadan sonra ESP'li araç almaya karar verdim ve araştırmalarım sonucunda Polo Bluemotion aldım. ESP ne diye merak ederseniz aşağıda test videosunu görebilirsiniz (Polo'da ESC diye geçiyor, farklı marka ismi ol.dan ismi ESC ama ESP ile aynı);

Thatcham -- Volkswagen Polo ESC Test - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=QhmN3qDu6L0)

Eğer ESP'li punto fiyatı daha uygun olsaydı elbette punto alırdım ama yeni puntonun dış görüntüsünün g. puntoya göre kötü olduğunu düşünüyorum.

Araç alacaksanız da elbette fizik kurallarını tersine çeviremeseniz de size bir yere kadar yardımcı olacak ESP'li araç almanızı kesinlikle öneririm.

2. konu ise sedan araçların spin atma olasılığı hatchbacklere göre daha fazladır çünkü ağırlık merkezi aracın arka bölgesine daha uzakta kalmaktadır.

sehzadeamasya
31/03/2013, 20:54
allah korumuş birdaga yapmayın derim

lektonstar17
31/03/2013, 21:08
Test çok etkileyici . Bu testi bir de kuru zeminde yapmaları gerekir. Aracın takla atma ihtimali çok çok az ama kuru zeminde olasılık daha yüksek.