PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El araç satışı nasıl oluyor beyler?

ThePhenoM
25/03/2013, 18:12
Kısmetse çok yakın bir tarihte 2. el bir Punto alıcam. İnternette biraz dolandım ama hem eski hemde saçma şeyler çıkıyor.. Beyler şimdi bu iş nasıl oluyor? Ücretler? Belge işleyişleri vs. nasıl?

serkandemir
25/03/2013, 18:15
ne aradığınıza bağlı...bütçeye göre arabalar mevcut..ayrıca belge işleyişlerinden kastınız devir herhalde..

satan kişi ile notere gidiyorsunuz devir yapıyorsunuz,ruhsatınız evinize 15 gün içinde geliyor kısacası

Ziyaretçi033
25/03/2013, 18:16
Hayırlı uğurlu olsun öncelikle.

Notere 82tl verirsiniz, sigortası yılına modeline göre değişir. ruhsata para vermiyorsunuz, noter alıyor zaten parasını
plaka değişecekse ayriyeten masraf çıkıyor. (250tl civarı diye duymuştum)

ThePhenoM
25/03/2013, 18:23
Allaha razı olsun hocam. Allahıma çok şükür gönlüme göre bir Punto buldum, hatta daha iyisini buldum şimdide devir işi var:)Bu iş notere gitmekle bitiyormu ya? Plaka değişimi vs hiç birşey yok.

Şimdi banko olarak sigorta ve Noter parası var. Peki başka gitmem gereken kapı veya ödemem gereken tutar varmı?

uurknkc
25/03/2013, 18:26
plaka değişimi eğer istiyorsanız fazladan 80 tl gibi bir ücret vererek noterde söylüyorsunuz... daha sonra trafik şubeden elinizdeki belgeyle sabah verseniz orda yardımcı olurlar akşama plakayı alırsınız.. eğer aynı ildeyseniz hiç değiştirmeyin derim... hatta büyükşehir plakası değilse değiştirmeyin sigortaya az ödersiniz...

Ziyaretçi033
25/03/2013, 18:28
Hocam notere para vereceksiniz, sigortasını yaptırcaksınız.

Birde satıcıya parasını vereceksiniz :D
Muhtemelen deposuda boş olacak birde depoyu doldurursunuz :D

bunun dışında hiçbirşey yok.

Ziyaretçi034
25/03/2013, 18:32
hatta büyükşehir plakası değilse değiştirmeyin sigortaya az ödersiniz...

o aracın kayıtlı olduğu ile göre değişmiyormu? yanı 07 plaka antalyaya kayıtlı bir araçla 07 plaka istanbula kayıtlı araç aynı parayı ödemiyor diye biliyorum

ThePhenoM
25/03/2013, 18:33

Kısacası eskiden olduğu gibi muamele işlerine extra para gitmicek, 82 liraya oldu bitti:bye10000: Çok teşekkürler abi. Kızmassan son bir sorum daha var:D Tescil belgemi nereden alıcam? :)

uurknkc
25/03/2013, 18:35
o aracın kayıtlı olduğu ile göre değişmiyormu? yanı 07 plaka antalyaya kayıtlı bir araçla 07 plaka istanbula kayıtlı araç aynı parayı ödemiyor diye biliyorum

onun detayını bende tam bilmiyorum ama bazı tandıkların plakaları farklı illerin az ödüyorlar izmirde olmalarına rağmen

Ziyaretçi034
25/03/2013, 18:38
onun detayını bende tam bilmiyorum ama bazı tandıkların plakaları farklı illerin az ödüyorlar izmirde olmalarına rağmen

şöyle birşey var, büyükşehirde görülüyor farklı illerin plakaları ama o ilin trafiğine tescilli, yani ben istanbul'da yaşıyorum, ama sakarya'da evim var, ikameti orası gösterip arabayı 54 plaka alıyorum, trafik sigortasında az ödüyorum.

ama 54 plaka olupta istanbul trafiğine kayıtlıysa 34 plaka ile aynı muameleyi görüyor diye biliyorum

Ziyaretçi033
25/03/2013, 18:38

Aracım 01 plakalı, kayırlı olduğu adres Ankara
Adana sigorta parası 230tl idi ben aldığımda, Ankara farkı olarak 30tl fazla ödedim.

Kısacası eskiden olduğu gibi muamele işlerine extra para gitmicek, 82 liraya oldu bitti:bye10000: Çok teşekkürler abi. Kızmassan son bir sorum daha var:D Tescil belgemi nereden alıcam? :)

Noterden aldığın belgelerle trafiğe gidip belgeleri teslim ediyorsun. Tescil belgeni yoğunluğa göre bekledikten sonra alıyorsun.

Ben Adana'dan yaptım bu işlemleri, 10dk da almıştım belgeyi.
Hiç muameleciyle falan uğraşma derim.

hakki3535
25/03/2013, 18:59
dostum hayırlı olsun noterden aldıgın belgenin atında yaziyor hangi ilce trafiginden alacagin 5 dk da tesim ediyorlar almazsan 1 ay sonra adresine ppt kargo ile göderiyorlar + kargo ücreti

uurknkc
25/03/2013, 19:01
şöyle birşey var, büyükşehirde görülüyor farklı illerin plakaları ama o ilin trafiğine tescilli, yani ben istanbul'da yaşıyorum, ama sakarya'da evim var, ikameti orası gösterip arabayı 54 plaka alıyorum, trafik sigortasında az ödüyorum.

ama 54 plaka olupta istanbul trafiğine kayıtlıysa 34 plaka ile aynı muameleyi görüyor diye biliyorum

o zaman arkadaş bu işlemleri yakın bi ilde yapsın daha uygun olur... plakayı orayı ayarlasın... tabi ikametgeh farkettiriyorsa olmaz..

ThePhenoM
25/03/2013, 19:27
dostum hayırlı olsun noterden aldıgın belgenin atında yaziyor hangi ilce trafiginden alacagin 5 dk da tesim ediyorlar almazsan 1 ay sonra adresine ppt kargo ile göderiyorlar + kargo ücreti
Mmm anladım hocam. Çok teşekkürler

ThePhenoM
25/03/2013, 19:28
Noterden aldığın belgelerle trafiğe gidip belgeleri teslim ediyorsun. Tescil belgeni yoğunluğa göre bekledikten sonra alıyorsun.

Ben Adana'dan yaptım bu işlemleri, 10dk da almıştım belgeyi.
Hiç muameleciyle falan uğraşma derim.
Eline sağlık hocam teşekkürler. Aydınlandım bu konudada. Hayırlısı artık

serkandemir
25/03/2013, 19:54

mustafa abi ben bravoyu satmaya kalktığımda depoyu fulledim alan kişide böyle benzinliğe koşmasın die yok abi yaramıyor millete :)

acRep
25/03/2013, 21:02
mustafa abi ben bravoyu satmaya kalktığımda depoyu fulledim alan kişide böyle benzinliğe koşmasın die yok abi yaramıyor millete :)

Senin ilanına olan talepsizlik 2.el satışa çıkarılacak araç sahiplerini kahretti bilesin serkan :)

serkandemir
25/03/2013, 21:09
Senin ilanına olan talepsizlik 2.el satışa çıkarılacak araç sahiplerini kahretti bilesin serkan :)

bütün fiyat aralıklarını denedim valla yok abi kimseyi etkilemesin bende var bi kısmetsizlik zaten satmaktan vazgeçtim benim nasibimde yokmuş o yüzden olmuyor :)

ikinic el araba satıcaz die arabamı tanımayan kalmadı iice mimlendik zaten :)

Ziyaretçi033
25/03/2013, 21:12

Serkan'ım sen naapmışsın :)

Ben aldım petrole zor yetiştim :) Şansıma Opet te bulamamıştım :D

Satarsam aldığım gibi satarım :) içinde bi 10km lik yakıt anca olur :D

Deveye diken insana döven yaranır unutma :)

acRep
25/03/2013, 21:14
bütün fiyat aralıklarını denedim valla yok abi kimseyi etkilemesin bende var bi kısmetsizlik zaten satmaktan vazgeçtim benim nasibimde yokmuş o yüzden olmuyor :)

ikinic el araba satıcaz die arabamı tanımayan kalmadı iice mimlendik zaten :)

Çevremde arayanı bırak meyilli bi kişi bulsam tutup yanına getirecektim psikolojinin bozulduğunu burdan farkedebiliyodum kardeşim :) Neyse hayırlısı artıkk

fotobelit
26/03/2013, 12:39
Yahu şu araç alırken,neden depoyu kırmızı ışığa indirirler anlamış değilim,bir araçta alırken deposunda yakıt çeyrekte bile olsa adamın alnından öpücem :)..3-5 kuruşun hesabını yapıyorlar..Sıfır depo ile hiç araç sattığımı hatırlamıyorum..Alıcağım araca baktırıken bile beğenmezsek deposuna yakıt atıp yollarım..25-30 bine arac alıp satıyorsun depodaki 50 liralık benzinde gözün :)

fevrina
26/03/2013, 17:53
Bana saglam bırı denk geldı ozaman..Bız alım satımı yaptık adam dur bır benzın koyayım ısık yanıyordu dedı 50 tl benzın aldı oyle gonderdı benı..Yanı depoyu doldurmasada yınede ıncelık yaptı yanı :)

Castell
26/03/2013, 22:53
Tok satıcıya denk gelmek lazımm :)))

10ursbf
29/03/2013, 14:00
Ben de iki hafta önce bugün aracımı aldım.
Aracı Bursa'dan bir arkadaşımdan aldım Ankara'da yaşıyorum Plaka 16 kalsın istedim. Adresim yine Ankara olarak ruhsatta kayıtlı. Yani plakanın olduğu şehirde adres gösterme zorunluluğu yok.
Noter 97 TL tuttu. Aracı Mudanya'dan teslim aldım. Sigortasını hemen orada yaptırdım. Yarım saat sonra Emniyete gittim. Hiç sıra yoktu 3 dakika içinde ruhsatımı verdiler. Herşey çok hızlı ve kolay oldu.

MethyLen
29/03/2013, 15:28
Ben Birmot'tan sıfır aldığımda aracı benzinliğe zor girmiştim. Dibinde dibindeydi benzin

gmb
29/03/2013, 15:38
4 saat önce araç satmış birisi olarak, plaka değişiminden dolayı alım satım 170 tl tuttu, depoda seviye 1/2 olarak teslim ettim arabayı alan arkadaş mazot almadan bastı gitti, için de kıyılmadı değil gözüm gibi baktığım arabamdan ayrılmak zor geldi

OsMaN79
29/03/2013, 17:01
bende puntomu alırken akşam üstüydü gittim aracı gördüm sağına soluna baktım vs. beğendim neyse fiyattada anlaştık yarım depo benzin vardı araçta.kaporamı verdim ertesi gün aracı computeste sokmak için buluştuğumuzda o da ne bi baktım yakıt ışığı yanıyo yuhh dedim kendi kendime bir gecede yarım depoyu yemiş benim satıcı...içimden ayıp be dedim... neyse satışını aldım arabanın noterden çıkar çıkmaz ilk benzinliğe girdim puntomun karnını bi güzel doyurdum...

kimber
29/03/2013, 17:12
bende puntomu alırken akşam üstüydü gittim aracı gördüm sağına soluna baktım vs. beğendim neyse fiyattada anlaştık yarım depo benzin vardı araçta.kaporamı verdim ertesi gün aracı computeste sokmak için buluştuğumuzda o da ne bi baktım yakıt ışığı yanıyo yuhh dedim kendi kendime bir gecede yarım depoyu yemiş benim satıcı...içimden ayıp be dedim... neyse satışını aldım arabanın noterden çıkar çıkmaz ilk benzinliğe girdim puntomun karnını bi güzel doyurdum...
computestı fiat bayısınde mı yaptırdınız yoksa her yerde yapılır mı? ne kadar tutar

OsMaN79
29/03/2013, 17:39
computestı fiat bayısınde mı yaptırdınız yoksa her yerde yapılır mı? ne kadar tutar

tüm compütestcilerde yaptırabilirsiniz ben 70 tl ye özel compütestciye yaptırdım..yetkili servisin fiyatları biraz uçuk 250 tl diye duymuştum ama daha detaylı inceleniyor ve aracın tüm geçmişini söylüyorlar tabi işlemler serviste yapıldıysa..

kimber
04/04/2013, 10:48
ben de dün araç aldım.

Araba Maltepe'ye kayıtlı (Anadolu yakası)ama ikimize de ortak nokta olan Merter(Avrupa yakasın)de buluştuk.

Plakalı değiştirmedim, hoşuma gitmişti kötü yanı yok o nedenle kalsın istedim. 97 tl verdim. eğer plaka değiştirilse idi 167 tl civarı tutacaktı.

geçici belgemi aldım vedalaştık, benzin beni anca benzinciye götürdü ama sağolsun arkadaş sol kapıya su, yeni peçete, limon kolonyası, sağ tarafa yine su be kolçağın için kolonyalı mendiller ve kalem koymuş ayrıca bagajda ilk yardım seti haricinde ayakkabı süngeri bırakmış...

şimdi soruma geleyim.

Noter Merter yani Güngören'e bağlı bir yer olduğu için 15 gün içinde gidip tescil işlemlerini yaptırabiliyormuşum, eve postalasalar elime ulaşması çok zor oluyor çünkü yeni gelişen bir bölge.

ben aracın kayıtlı olduğu yer olan Maltepe'ye gideceğimi sanıyordum.

Güngören'e gittiğimde işlem yaptırmam ne kadar sürer sizce, randevu fln almam gerekir mi yoksa elimi kolumu sallaya sallaya mı gideceğim?

biancoangelo
05/04/2013, 00:34
Satış yavaş abi bende reno vardı daha önce peynir ekmek gibi satılıyor reno tabi fiata göre.

elbruz
23/01/2014, 16:27
Aracı sattığımızda alan kişi aracı üstüne almak için bir belge ile ayrılıyor, o belgenin fotokopisini satıcı olarak biz de almalı mıyız ya üstüne almazsa aracı nasıl oluyor

katip onur
23/01/2014, 16:38
Aracı sattığımızda alan kişi aracı üstüne almak için bir belge ile ayrılıyor, o belgenin fotokopisini satıcı olarak biz de almalı mıyız ya üstüne almazsa aracı nasıl oluyor

Satıcı noterde satışını verdimi satıcının işi bitiyor. Alıcı kişi geçici ruhsat gibi bir belge alıyor, o belgeden satıcının almasına gerek yok. (dipnot olarak da ; Satışı yapan kişi noterden aldığı araç satış sözleşmesiyle sigortayı ve kaskoyu yaptırdığı yere gidip kalan ayların parasını iade alabiliyor)