PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar Moralim Bozuldu

kayya
08/03/2013, 11:13
Arabamın motorundan bir ses geldiğini bazı mesajlarımda yazmıştım. Soğuk motorda arabayla giderken 1500-200 devir civarında pat pat pat diye bir ses geliyordu. Kayış veya supaplardan şüpheleniyordum ben. Devir arttıkça ses hızlanıyor, yüksek devirlerde kayboluyordu. Sıcak motorda ise hiçbir ses yoktu. Tıkır tıkır işliyordu. Bu ses öyle bir ses ki, kaldırımdakiler bana bakıyor, yolcu koltuğunda oturan herkes soruyor ne sesi bu, arabanın nesi var diye... Ama bazen çok gürültülü oluyor bazen de az gürültülü oluyor, genelde de hep oluyordu sonbahar-kış başından beri...

2 ay önce servise gittim, gece servisin otoparkında bıraktık. Sabah denendi ama aynı sesi yapmadı. Ertesi gün beraber denedik yine yapmadı. Aracı aldım kullanmaya devam ettim ama ses devam ediyor. Nihayet Salı günü randevuyu aldım ve gece arabayı servisin otoparkına çektim. Çarşamba yine birlikte test sürüşüne çıktık. Allahtan bu sefer aynı sesi, önceki günlerdeki kadar yüksek olmasa da, az bir ses çıkararak yaptı ve ustamız sağ olsun durumun farkına vardı.

Arabaya yıllık bakım da yapılacaktı. Sorun da tespit edildi diye hepsini halletmelerini rica ettim.

Sağ olsunlar servisteki arkadaşlar çok alakalı, ilgililer. Yardımcı olmaya çalışıyorlar. Daha önceki gidişimde göğüs kısmındaki tıkırtıları hallettiler. Tamponla farın arası açıktı, onu düzelttiler... Ama şimdi moralim çok bozuk...

Niye diyecek olursanız, supap ayarında şüphelendiklerini söylemişlerdi. Gerekli kontrolleri yaparak supap ayarlarında bir sorun olmadığını görüklerini söylediler bu sabah telefonda. Aşama aşama ilerlemek istediklerimi, eğer iznim olursa silindir kapağını sökerek soruna neden olabilecek tespitlerini burada yapmak istediklerini söylediler. Bu çok ciddi bir işlem. Tüm motoru yere sereceğiz anlaşılan. Rektefiyeye doğru gidiyoruz galiba. İzin verdim telefonda. Sorunumu çözün, kafam rahat olsun dedim. Bu araba benim çocuğum gibiydi. Şu anda çocuğum ameliyata girmiş gibi hissediyorum...

Evlenene Allah yardım eder derler. Tam da mobilya, ev vs. bakma dönemindeydik. Arabaya en çok ihtiyacım olan dönem... Hafta sonu bir sürü yere gidip birçok şeye bakacaktık. Allah yardımcım olsun...

fotobelit
08/03/2013, 11:19
Çok geçmiş olsun..İnşallah en kısa ve an masrafsız şekilde sorunun halolur.

cck1
08/03/2013, 11:22
Geçmiş olsun umarım kısa sürede çözülür

Budweiser
08/03/2013, 11:22
Geçmiş olsun, araç kaç km de? Firelar dayanıklı motordur, bu arada hangi servise götürdünüz?

msi
08/03/2013, 11:26
çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sorununuzu çözerler...

kayya
08/03/2013, 11:26
Teşekkürler arkadaşlar.
28.000 km.de. Garanti devam ediyor. Konya Yolu'ndaki Kartaş'ta arabam.

Ziyaretci040
08/03/2013, 11:27
İnş. önemli bişey değildir .

mfgunes
08/03/2013, 11:30
Allah yardımcın olsun okadr üzülme haledilir inşallah

Budweiser
08/03/2013, 11:30
Teşekkürler arkadaşlar.
28.000 km.de. Garanti devam ediyor. Konya Yolu'ndaki Kartaş'ta arabam.

Geçmiş olsun fakat çok erken bir km. Eğer silindir kapağı açılacak kadar ciddi bir durum varsa hele ki Garanti dahilindeyse aracınızı yenisiyle değiştirmeniz için uğraşırdım. Yani bilmiyorum başıma gelmedi inşallahta gelmez böyle bir durumda, 28.000km silindir kapagı actıracak kadar bir durum varsa motorda fabrikasyon kronik bir sıkıntı olabilir. Keşke izin vermeseydiniz açtırmak için.

alfaoz
08/03/2013, 11:34
Geçmiş olsun en kısa sürede çocuğunuza sağ salim kavuşmanız dileğiyle...

kayya
08/03/2013, 11:43
Teşekkürler arkadaşlar.

Değişim gibi konularda yetkili servisin herhangi bir müdahalesi, sonucu değiştirmez diye düşünüyorum. Sonuçta yetkili servis. Servisteki arkadaşlara güveniyorum ve eğer tüm çabalarına rağmen çözüm bulunamazsa aracın iadesi ve yenisiyle değiştirilmesini konuşabilirim servisle veya Fiat Türkiye Genel Müdürlüğü ile. Şu an haber bekliyorum sadece...

caner_ege
08/03/2013, 12:00
geçmiş olsun kaya abicim... şuan ki dizel aracımdan önce 2008 1.4 fire activ aracım ile 155.000 km yol yaptım ist. da ticari amaçlı aracı ben aldığımda 36.000 de idi 155,000 km. kendim yaptım sadece... ve inan 150,000 e getirdiğimde aracı sadece subap ayarı yaptırdım motor biraz sarsıntılı çalışmaya başlamıştı onun dışında hiç bir sebepten motor vs. yaptırmadım ve alan kişi halen güzel bir şekilde kullanıyor....

vek66
08/03/2013, 12:01
Geçmiş olsun..

GT-S5830 cihazımdan 2 ile gönderildi

cagali
08/03/2013, 12:06
Geçmiş olsun... Her şerde bi hayır vardır...

airrage
08/03/2013, 12:14
valla istanbulda olsan benim aracı verirdim sana evlenene yardım etmek sevaptır arkadaşım allah mesut etsin

Ziyaretçi033
08/03/2013, 12:18
Geçmiş olsun Kaya hocam, aracınız emin ellerde rahat olun.
Maltepe kartaş a bıraksaydınız abi baya bir ilgilidir , ilgilenirdi aracınızla.

biancoangelo
08/03/2013, 12:22
Götürdüğünüz servis çok ilgili müşteriye değer veren fiyat olarak makul olan bi servis içiniz rahat olsun. Evlenene Allah yardım eder. Sıkma Canını bu güzel günlerinde.

Herşey yoluna girer Gardaşım.

LevenTgb
08/03/2013, 12:39
Geçmiş olsun Kaya, Aracın eğer KArtaş maltepe servisinde ise hiç canını sıkma hallederler.

Probleme gelince, Bu km de olan bir araç yarattığı sorun fabrikasyon bir hatadır diye düşünüyorum bende...

Tekrar Geçmiş olsun, Allah yardımcın olsun...

ares666
08/03/2013, 13:27
hocam o serviste melih diye genç bir arkadaş var benimn aracımın cam tavan değişimi ile ilgilenmişti onula bir görüşürüz size olabildiğine yardımcı olacaktır. ben cam tavanı bir kaç ay önce komple değiştirdim ve beş kuruş para almadılar inanın. inşallah sizin de masrafsız bir süreciniz olur saygılarımla.

Ziyaretci040
08/03/2013, 13:31
Hocam araç garantide ise saldırı moduna geçin derim. Servise kesinlikle lafımız yoktur yanlış anlaşılmasın. Hatta istanbuldan oraya gitmeyi planlıyorum. İlk fırsattada gidicem inş. Fiat türkiyeyi arayın mailler atın hatta gerekirse atalım. Ben varım.

serkandikici
08/03/2013, 13:32
geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sorununuz minimum maliyetle çözülür...

dicaser
08/03/2013, 13:59
geçmiş olsunda çok üstünde durmamak lazım üstünde durdukça daha çok kafaya takıyorsunuz.. hiçbişey çıkmaz arabanızı sağ salim yapar teslim ederler.. zaten yetkili servisin amacı bu :) hiç üzülmeyin herşey kader kısmet belki arabada böyle bi sorun olmasaydı hafta sonu alışverişe çıktığınızda bi kaza falan olacaktı, allah beterinden saklasın :)

barisunye
08/03/2013, 18:28
geçmiş olsun.....

volume23
08/03/2013, 18:32
Geçmiş olsun usta umarım önemli bişeyi yoktur takmayın kafanıza.

CoachK
08/03/2013, 20:49
Kartaş güzel servis bende bugün uğradım. Aracının üst kapağının sökülmesinide çok büyütme söküldüğü gibi takarlar...

tuncaykcd
11/03/2013, 21:30
aynı sorun bende de var . hala bir çözüme kavuşturmuş değilim motor katkı attım sesi bir kaç ay kesti şimdi yine başladı motor soğukken yapıyor ısındığında tık yok . sübap iticiler yağsız çalışıyormuş sorun bu

frç
12/03/2013, 23:33
Geçmiş olsun.Bir haber yok mu araçtan?

görkem koçsan
12/03/2013, 23:52
geçmiş olsun allah hata kaza bela vermesin gerisi herşey can sağlığı mutlaka vardır bi hayır.

tayfux
12/03/2013, 23:58
hocam geçmiş olsun tekrardan son gelişmeler nedir acaba?

erosistanbul
13/03/2013, 00:06
geçmiş olsun....

kayya
13/03/2013, 10:23
Arkadaşlar aracım 6 iş günü serviste kaldıktan sonra dün akşam iş çıkışı teslim. Yıllık bakım yapıldı ve sorunu da giderdiklerini belirttiler. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde kendim test edip göreceğim. Kartaş Balgat ve çalışanlarına buradan teşekkür ederim. Sorunlarımı can kulağıyla dinleyip, ellerinden geldiğince ilgilendiler. Çözmek için çok çaba sarf ettiler. Soruna gelirsek, bana anlatılanlardan ve tarif edilenlerden anladığım kadarıyla şöyle anlatabilirim.

Bahsettiğim sesin kaynağının tespiti için silindir kapağı söküldükten sonra, supap kapaklarının silindir kapağına temas ettiği bölgede bir yerde bir tür pürüz olduğunu algıladım. Ve anladığım kadarıyla silindir kapağına taşlama gibi bir işlem yapıldı. Restorasyon gibi bir terim kullandı arkadaşlar yapılan işlem için. Yüzey tamamen düzeltilip supapların temas noktalarındaki pürüzler veya şekil bozuklukları giderildikten sonra bir de conta değiştiği belirtildi ama contanın plastik olduğu söylendi. Silindir kapak contası bir tür metal alaşım diye biliyorum. Değişen conta tam olarak ne contası bilemiyorum. Sonra tüm motor yeniden birleştirilerek supaplar alıştırıldı ve testler yapıldı, sorunu bu şekilde çözdük dendi.

Yapılan diğer işlemler:
- Yağ, filtre, buji ve 2 yılı geçtiği için fren hidrolik yağı değiştirildi.
- Yıllık bakım için gerekli kontroller yapıldı.
- Araç hareket halindeyken, süspansiyon sisteminden de zaman zaman sesler duyuyordum. Bunu test sırasında duyamadık birlikte. O yüzden tüm burç, yay, kulak, takoz ve diğer bağlantı noktalarına bakıldı ve arka süspansiyon takozlarına yağlama yapıldığı belirtildi.
- Rotlar kontrol edildi ve tespit edilen ufak sorunlar için gerekli düzeltmelerin yapıldığı belirtildi.
- Motor yıkama ve koruma yaptırdım, motorum yeni gibi oldu. Pırıl pırıl.
- Akünün kötü durumda olduğu ve değiştirilmesi gerektiği söylendi. Servis İnci akü önerdiği için ve yaz geldiği için erteledim. Ayrıca bakım maliyetini düşürmek istedim. Kışa doğru yeni bir akü düşünüyorum veya sizlerin tavsiyesi olursa mevcut aküyü bir elektriçide şarj ettirip daha rahat kullanmayı planlıyorum kışa kadar... Ama kışın kesinlikle yeni akü taktıracağım.

Dediğim gibi, önümüzdeki birkaç gün arabayı sürekli kullanıp test edeceğim. Gelişmeler hakkında hepinizi bilgilendiririm.

Ziyaretçi033
13/03/2013, 10:45
Çook çok geçmiş olsun...
Güle güle kullanın...

tayfux
13/03/2013, 10:57
hayırlısı olsun hocam ne kadara mal oldu?

yogurt
13/03/2013, 11:53
benim aracımın da sol ön çamurluk ve göğüslük arasından ses geliyor bazen. ancak motorun sıcak-soğuk olması ya da aracın devri ile alakalı bir durum değil. her gün bir kere geliyor ses günün farklı saatlerinde. kapı çalar gibi üç kere geliyor ve o gün boyunca bitiyor ses. açıkcası baktırmaya da korkuyorum masraftan dolayı.
allah yardımcınız olsun..

usermm1
13/03/2013, 12:22
soğukken eksozdan gelen patpat şeklinde özellikle gazdan ayağını çekince gelen sesi diyorsan bendede oluyor. biraz kullanınca geçiyor. keşke söktürmeseydin motoru.

kayya
13/03/2013, 12:39
Yok, bu egzostan değil. Doğrudan motordan gelen ve bir şeyin bir başka şeye şarpması gibi, iki metalin çarparak şakırdaması ya da bunu gibi bir sesti.

Bakım açısından maliyet, her servisteki bakım ve yedek parça maliyetleriyle aynı. Çok fark yok. Araba garanti dahilinde olduğundan, motora yapılan işlem için ek masraf çıkmadı.

kayya
14/03/2013, 14:04
Sorun devam ediyor. :(

Dün akşam iş çıkışı aynı sesi çok çok az da olsa duydum. Maalesef durum böyle. Ama sabah duymadım. Bir gösterip bir gizeniyor sorun...

Bir de tombaladan ek sorun ortaya çıktı. Servisten aldıktan sonra 2 gün bindim. Motor ısınınca, elektriksel ihtiyaç arttığında kaputtan bir yerden zangır zangır sesler geliyor. Söz gelimi, uzun farları yakınca, direksiyonu çevirince, frene basınca veya çekince arabanın kaputunun oralardan bir yerden zangır zangır sesler geliyor. Özellikle uzunları yakınca... Bu sabah yeniden servise bıraktım...

rafetyildiz
14/03/2013, 15:29
hoyam en kısa zamanda cozulur ıns sorunların

Budweiser
15/03/2013, 12:33
Arkadaşlar aracım 6 iş günü serviste kaldıktan sonra dün akşam iş çıkışı teslim. Yıllık bakım yapıldı ve sorunu da giderdiklerini belirttiler. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde kendim test edip göreceğim. Kartaş Balgat ve çalışanlarına buradan teşekkür ederim. Sorunlarımı can kulağıyla dinleyip, ellerinden geldiğince ilgilendiler. Çözmek için çok çaba sarf ettiler. Soruna gelirsek, bana anlatılanlardan ve tarif edilenlerden anladığım kadarıyla şöyle anlatabilirim.

Bahsettiğim sesin kaynağının tespiti için silindir kapağı söküldükten sonra, supap kapaklarının silindir kapağına temas ettiği bölgede bir yerde bir tür pürüz olduğunu algıladım. Ve anladığım kadarıyla silindir kapağına taşlama gibi bir işlem yapıldı. Restorasyon gibi bir terim kullandı arkadaşlar yapılan işlem için. Yüzey tamamen düzeltilip supapların temas noktalarındaki pürüzler veya şekil bozuklukları giderildikten sonra bir de conta değiştiği belirtildi ama contanın plastik olduğu söylendi. Silindir kapak contası bir tür metal alaşım diye biliyorum. Değişen conta tam olarak ne contası bilemiyorum. Sonra tüm motor yeniden birleştirilerek supaplar alıştırıldı ve testler yapıldı, sorunu bu şekilde çözdük dendi.

Yapılan diğer işlemler:
- Yağ, filtre, buji ve 2 yılı geçtiği için fren hidrolik yağı değiştirildi.
- Yıllık bakım için gerekli kontroller yapıldı.
- Araç hareket halindeyken, süspansiyon sisteminden de zaman zaman sesler duyuyordum. Bunu test sırasında duyamadık birlikte. O yüzden tüm burç, yay, kulak, takoz ve diğer bağlantı noktalarına bakıldı ve arka süspansiyon takozlarına yağlama yapıldığı belirtildi.
- Rotlar kontrol edildi ve tespit edilen ufak sorunlar için gerekli düzeltmelerin yapıldığı belirtildi.
- Motor yıkama ve koruma yaptırdım, motorum yeni gibi oldu. Pırıl pırıl.
- Akünün kötü durumda olduğu ve değiştirilmesi gerektiği söylendi. Servis İnci akü önerdiği için ve yaz geldiği için erteledim. Ayrıca bakım maliyetini düşürmek istedim. Kışa doğru yeni bir akü düşünüyorum veya sizlerin tavsiyesi olursa mevcut aküyü bir elektriçide şarj ettirip daha rahat kullanmayı planlıyorum kışa kadar... Ama kışın kesinlikle yeni akü taktıracağım.

Dediğim gibi, önümüzdeki birkaç gün arabayı sürekli kullanıp test edeceğim. Gelişmeler hakkında hepinizi bilgilendiririm.

Sorun devam ediyor. :(

Dün akşam iş çıkışı aynı sesi çok çok az da olsa duydum. Maalesef durum böyle. Ama sabah duymadım. Bir gösterip bir gizeniyor sorun...

Bir de tombaladan ek sorun ortaya çıktı. Servisten aldıktan sonra 2 gün bindim. Motor ısınınca, elektriksel ihtiyaç arttığında kaputtan bir yerden zangır zangır sesler geliyor. Söz gelimi, uzun farları yakınca, direksiyonu çevirince, frene basınca veya çekince arabanın kaputunun oralardan bir yerden zangır zangır sesler geliyor. Özellikle uzunları yakınca... Bu sabah yeniden servise bıraktım...

Yeni bir araç için üsteklik garantisi bile dolmamış bi araç için sizce bunlar normal mi? Ben kesinlikle aracı kabul etmez geri iade ederdim. Ya da yeni bir araç. 20bin küsür km de üst kapak açılması ne demek yahu? Satarken net 1000-1500TL zarar ediceksiniz demek.

kayya
16/03/2013, 11:03
Gelişmeler hakkında sizleri de bilgilendirmek istedim arkadaşlar.

15.03.13 sabahı beraber test sürüşü yaparak arabamı yeniden teslim aldım. Sıcak motorda selektör yaparken vs. durumlarda oluşan zangırdama giderilmiş. Soğuk motoru ise birkaç kez denedim dünden beri ve herhangi bir ses duymadım. Motor tıkır tıkır çalışıyor şu an :) Soğuk motordaki sorunum genelde havalar soğukken oluşuyordu. Ankara dün 20 dereceydi :) Önümüzdeki günlerde 0 derecelere kadar düşerse, denemelerim devam edecek.

Bu arada yazmayı unutmuştum; bir önceki hafta yapılan bakım ve ayarlamalarda, kapılara da ayar çekmişler böyle talebim olmamasına rağmen. Gerekli gördükleri yerlerde fitil içerisine kısmî plastikler eklemişler. Hani herkes serum hortumu yerleştiriyor ya, benim ön yolcu kapısının sadece üst kısmına koymuşlar. Ve tüm kapılar ayarlanmış, artık çok rahat açılıp kapanıyor ve kapanırken tok bir ses çıkıyor. Yazın da gıcırdamazsa harika olacak. :)

Şunu özellikle belirtmek isterim ki, çok sevilen başka servislere de gittim ve çok sıkıntılar yaşadım geçtiğimiz yıllar içerisinde. Ses yalıtımı diye inşaat köpüğü sıkıldı arabama. Bir de kaportaya bulaştırıldı ve 3-4 aylık arabaya pasta cila yaptırdım. Yapanlara gösterince boya koruma satılmaya çalışıldı. Buji değişirken çıkarılan, "motor bloğu ile hava filtre kutusu arasındaki hortum" takılmadan bana teslimat yapıldı. Sonradan kendim taktım forumdaki arkadaşların yardımıyla. Ses yalıtımı diye kapıların ayarı bozuldu ve zor kapanmasına yol açıldı. Test sürüşü diye 250 km civarında yol yapıldı. Yan ayna kırılıp teslimat yapılmaya çalışıldı ama kabul etmeyince yeni bir yan ayna takıldı ama sonradan garanti kapsamında değiştirilerek zararın Fiat'a geçirildiğini öğrendim. Şu an yıllar geçti ve o köpük çürüyüp sararmaya başladı. Kaputun içinde, şoför kapısını açınca menteşelerin orada sarı sarı lekeler var ve her görüşümde o servisi anıyorum... Niyet kötü olmayabilir bilemem ama işçilik gerçekten kötüydü. Daha da gitmedim aynı yere, önünden bile geçmiyorum.

Yetkili servislerden soğumuşken yeniden servislere güvenmemi sağladı Kartaş'taki arkadaşlar. Ayrıca arabadaki seslerle ilgili sorunun tespiti ve çözüm bulmak çok zordur arkadaşlar. Ben pat pat diye ifade ederim, bir başkası tırıltı der, bir diğeri zangırtı der. Sonuçta kimse anlamaz sesi kulağıyla duymadıkça. Buradan servis danışmanım Suat Bey'e ve tüm sorunlarımla birebir ilgilenen ve her anlattığımı, çatçat/patpat gibi acayip ifadelerimi dikkatle dinleyip anlamaya çalışan Yılmaz Usta'ya çok teşekkür ederim.

Soğuk motorda da sorun yaşamazsam, arabam tam istediğim gibi olacak... Dualarım bu yönde ;)

1ocak2011
16/03/2013, 11:07
Şunu özellikle belirtmek isterim ki, çok sevilen başka servislere de gittim ve çok sıkıntılar yaşadım geçtiğimiz yıllar içerisinde. Ses yalıtımı diye inşaat köpüğü sıkıldı arabama. Bir de kaportaya bulaştırıldı ve 3-4 aylık arabaya pasta cila yaptırdım. Yapanlara gösterince boya koruma satılmaya çalışıldı.

Hadi geçmiş olsun dostum.

Dejavu diyebilirmiyim? Banada aynısı yapıldı. Kaportadaki ve tampondaki açıklama;

''Paslanma yapmaz işte ne güzel'' di!

Scottie
16/03/2013, 11:38
inşallah sorun bir an önce düzelir...