PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engelliye vergisiz araç alma yardım

yengecbaris
03/03/2013, 00:45
İyi geceler. Bizim öğretmen arkadaşın babasının sol ayak ve sağ kol tamamen felçli; sol ayakta çok az hissiyat var, sağ kolda da az hissiyat var. Bu şahsın araç alması için %45 engelli olması gerekiyormuş araştırmama göre. Arkadaş rapor almayı düşünüyor. Şu anda normal aracını zaten babası için kullanıyor. Sizce arkadaşın babasının raporu %45 in üzerinde çıkar mı? Etrafınızda bu şekilde engelli olan insanlarımızın durumlarını ve -biliyorsanız- rapor yüzdelerini yazmanızı rica ediyorum. Yardımcı olmanız dileğiyle. Sevgiler..

AYTEK AYDIN
03/03/2013, 02:50
Benim aracım anneme aldığımız böbrek yetmezliğine dayalı %90 raporlu. yani ötv den tamamen muaf ve 5 yıl mtv yok. daha az rapor durumunda belli oranda indirim yapılıyor diye biliyorum.

shellcininabisi
03/03/2013, 09:43
İyi geceler. Bizim öğretmen arkadaşın babasının sol ayak ve sağ kol tamamen felçli; sol ayakta çok az hissiyat var, sağ kolda da az hissiyat var. Bu şahsın araç alması için %45 engelli olması gerekiyormuş araştırmama göre. Arkadaş rapor almayı düşünüyor. Şu anda normal aracını zaten babası için kullanıyor. Sizce arkadaşın babasının raporu %45 in üzerinde çıkar mı? Etrafınızda bu şekilde engelli olan insanlarımızın durumlarını ve -biliyorsanız- rapor yüzdelerini yazmanızı rica ediyorum. Yardımcı olmanız dileğiyle. Sevgiler..

kesinlikle alır. tek bacakla aldı bizim bir akraba. yanlız tam bilmiyorum ama felç gibi uzuv engellerinde plaka engelli plakası oluyor gibi bir durum var heralde. ha o da dezavantaj mı avantaj mı bence avantaj heryere parkedersin. bi ara telefon açar öğrenirim % sini

ken01
03/03/2013, 11:37
Barış dostum. merhaba.
Şimdi bu konuyu sana şöyle izah edeyim. yazdığın rahatsızlığa göre arkadaşının babasının H sınıfı ehliyeti alma şansı yok. (tabi yinede raporu görmek lazım) bu nedenle arkadaşın, babasının adına ÖTV muafiyetli sıfır araç almak isterse babasının en az %90 ve üzeri raporu olması şart. diğer türlü eldeki rapora göre H sınıfı ehliyeti alma şansı olursa rapor oranının önemi yok. önemli olan raporda "H SINIFI EHLİYET ALIR, ÖZEL DONANIMLI YADA OTOMATİK ARAÇ KULLANIR" ibaresinin olması. bu şekilde bir rapor alınabilirse aracı arkadaşında rahatça kullanabilir.

Kaynak : Ben

ken01
03/03/2013, 11:40
Emrah dostum.
Engelli araçlarında plakada amblem kaldırıldı. Park yerleri için Emniyetten kart alıyorsun.

Aytek dostum.
Rapor oranına göre indirim söz konusu değil. çünkü rapor oranına bakılmaksızın normal ÖTV ve bayi indirimi yapılıyor.

tayfux
03/03/2013, 11:56
bizim bir arkadaşımız da babası için yüzde 95 rapor aldı ve aracı baya indirimli aldı fakat satış yapamıyor sanırım öyle bir durum var..birde şöför belirtmesi lazım o şöförler dışında kullanamıyor aracı kimse diye biliyorum..

lektonstar17
03/03/2013, 12:13
Bir soru da ben sorayım. Özürlü aracını kullanmak için özürlünün birinci dereceden akrabası yani aileden olma şartı var mı ? Misal dedeme araç alsak sürücü olarak beni yazdırabilir mi?

tayfux
03/03/2013, 12:29
Bir soru da ben sorayım. Özürlü aracını kullanmak için özürlünün birinci dereceden akrabası yani aileden olma şartı var mı ? Misal dedeme araç alsak sürücü olarak beni yazdırabilir mi?
yazdırabiliyorsun hocam..ama oraya yazılandan başkası kullanamıyor aracı diye biliyorum..

lektonstar17
03/03/2013, 13:22
yazdırabiliyorsun hocam..ama oraya yazılandan başkası kullanamıyor aracı diye biliyorum..

Evet başkası kullanamıyor. Benim dedem böbrekleri iflas ettiği için yıllardır diyalize bağlı yaşıyor. Geçenlerde de kısmi felç durumu yaşadı ama şuan tam olmasa da felç durumu geçti çok şükür. Dedem bu durumda % de kaç rapor alır acaba ?

adrentos
03/03/2013, 15:20
aynı durumdan bir tanıdığım ix35 araç aldı fiyatı full paket 39 bin lira plaka normal herhangi bir işaret yok araçı annesinin üstünden aldı sanırsam 3. derece yakın akrabalara kadar araç kullanılıyormus. %90 rapor olayınıda söyledi annesi araçı kullanamayacağı için aracı kendi üstüne alıyor ve yakınları kullanıyormus ama ruhsata isim yazılıyormu bilmiyorum

yengecbaris
03/03/2013, 15:31
Barış dostum. merhaba.
Şimdi bu konuyu sana şöyle izah edeyim. yazdığın rahatsızlığa göre arkadaşının babasının H sınıfı ehliyeti alma şansı yok. (tabi yinede raporu görmek lazım) bu nedenle arkadaşın, babasının adına ÖTV muafiyetli sıfır araç almak isterse babasının en az %90 ve üzeri raporu olması şart. diğer türlü eldeki rapora göre H sınıfı ehliyeti alma şansı olursa rapor oranının önemi yok. önemli olan raporda "H SINIFI EHLİYET ALIR, ÖZEL DONANIMLI YADA OTOMATİK ARAÇ KULLANIR" ibaresinin olması. bu şekilde bir rapor alınabilirse aracı arkadaşında rahatça kullanabilir.

Kaynak : Ben
Yani mtvsiz almak için babasının H sınıfı ehliyeti olacak ya da %90 oranında raporu olup arkadaşım alacak. (Babası zaten alamaz, iş rapora kaldı)
Peki bu raporda zihinsel, psikolojik vb. sıkıntılar olduğunda %90 oranında rapor istiyorlar ama fiziksel sıkıntı olduğunda %45 oranında yeterli midir? Çünkü ben fizikselde %45 i aştı mı alınabiliniyor diye biliyorum. Yardım eden herkese teşekkür ederim..

shellcininabisi
03/03/2013, 15:55
iyi de benim amcam kalp nakli oldu ehliyeti B sınıfı ve peugeot aldı raporla? hemde 8 - 9 bin tl gibi bir indirimle

atila
03/03/2013, 22:42
arkadasim passat aldi.babasi diyalize giriyor.baya indi fiyat.mtv yok.24lr faizsiz kredi.ispark kapali otopark 50lr aylik.

ken01
03/03/2013, 22:50
bizim bir arkadaşımız da babası için yüzde 95 rapor aldı ve aracı baya indirimli aldı fakat satış yapamıyor sanırım öyle bir durum var..birde şöför belirtmesi lazım o şöförler dışında kullanamıyor aracı kimse diye biliyorum..

ÖTV muafiyetli alınan engelli araçları 5 sene boyunca normal şahıslara satılamaz. Ancak Engelliden engelliye araç satışı yapılabilir. ayrıca normal şahısa, başta ödenmemiş ÖTV si vergi dairesine ödenerek satışa hazır hale getirilebilir. Şöför belirtme olayı kaldırıldı. 3.derece yakınına kadar kullanma yetkisi var. tabi engelli kişinin de arabada olması kaydıyla.

Yani mtvsiz almak için babasının H sınıfı ehliyeti olacak ya da %90 oranında raporu olup arkadaşım alacak. (Babası zaten alamaz, iş rapora kaldı)
Peki bu raporda zihinsel, psikolojik vb. sıkıntılar olduğunda %90 oranında rapor istiyorlar ama fiziksel sıkıntı olduğunda %45 oranında yeterli midir? Çünkü ben fizikselde %45 i aştı mı alınabiliniyor diye biliyorum. Yardım eden herkese teşekkür ederim..

Aynen öyle. ama mtv'siz değil ÖTV'siz sıfır alınıyor ve 5 sene boyunca MTV den muaf oluyorsun. Motor sınırlaması en fazla 1.600 CC dir. ayrıca %90 ve üzeri rapor olduğu sürece o kişinin adına araç alınabilir ve 3.dereceye kadar yakını kullanabilir. Tekrar diyorum Fiziksel (bedensel) rahatsızlıklarda ÖTV muafiyetli araç alabilmek için rapor oranı önemli değildir. %1 bile olsa eğerki raporunda "H SINIFI EHLİYET ALABİLİR. OTOMATİK ARAÇ-ÖZEL DONANIMLI ARAÇ KULLANIR" ibaresi varsa yeterlidir. Ancak Sol elin veya sol kolun olmaması halinde kesinlikle ÖTV muafiyetli sıfır araç alınamamaktadır. Ve bir ayrıntı daha şu anki yürürlükteki mevzuatlara göre ruhsata aracı kullanacak kişi/kişilerin isimleri yazılmamaktadır.

dediğin olay eski sistemde vardı. şimdi isim belirtmeden engelli aracını 3.derece yakına kadar kullanılabilir.

iyi de benim amcam kalp nakli oldu ehliyeti B sınıfı ve peugeot aldı raporla? hemde 8 - 9 bin tl gibi bir indirimle

B sınıfı ehliyet ile ÖTV muafiyetli engelli aracı alması imkansız. Bahsettiğiniz indirim belki bayinin kampanya indirimidir.

srkaradag
04/03/2013, 16:25
Haftada üç gün heyete giren bir uzman hekim olarak cevap vereyim gerçi arkadaşlar gayet açıklayıcı bilgiler vermişler, anlattığınız durumda hastanızın h sınıfı ehliyet alma şansı yok özel tertibatlı araç kullanması mümkün değil, hastalıklarının özür olarak toplamı %90 ve üzeri değilse bir yakının kullanması için ötv siz kdv indirimli araç alma şansıda yoktur,
Eğer hiçibir geliri yoksa ve özrü %40 ve üzeri ise 2022sayılı yasadan faydalanıp kendisine maaş bağlanabilir, özrü %50 ve üzeri ise ve heyet hastanın ağır özürlü olduğuna karar verirse maaş yanında bakım parasıda bağlanır takibi sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılır.
Özürler hesaplanırken her bölüm kendi uzmanlık alanıyla ilgili özür oranlarını yazar bunlar baltazar formülüyle toplanır
Örnek: göz %50+kbb %50+dahiliye%50=%150 olmaz
Birinci%50 özür alınır kalan %50nin %50si eklenir=%75
%75özürlü kalan %25in %50 si eklenir=%87,5
Kısaca50+50+50= 87,5=88 yapar
Saygılar

cihankardes
28/03/2013, 12:35
Abiler benim dedemde makula dejenerasyonu nedeniyle bir gözünde tamamen kayıp diğer gözünde de %80 bir kayıp var. Evde falan yardımsız çok zor yaşar. Acaba rapor alabilir mi?

Rapor alırsa arabayı ben ve abim kullanabilir miyiz? Allah ailesinde böyle şeyler yaşayanlara yardım etsin.

lektonstar17
28/03/2013, 14:28
Abiler benim dedemde makula dejenerasyonu nedeniyle bir gözünde tamamen kayıp diğer gözünde de %80 bir kayıp var. Evde falan yardımsız çok zor yaşar. Acaba rapor alabilir mi?

Rapor alırsa arabayı ben ve abim kullanabilir miyiz? Allah ailesinde böyle şeyler yaşayanlara yardım etsin.

Rapor durumunu bilemem ama sürücü olarak sen yada abin yazılabilir , o konuda sorun yok. Bu durum aylardır benim de kafamda . Acaba uğraşsam mı diye düşünüyorum.

cihankardes
28/03/2013, 15:13
Serhat abinin formülüne göre mümkün değil gibi gözüküyor. Gözlerinin Allah'a şükür görmesi devam ediyor ama çok yetersiz. Tamamen görmese bile yüzde 50 olur. Yüzde 90 çok cidden.

srkaradag
29/03/2013, 19:57
Serhat abinin formülüne göre mümkün değil gibi gözüküyor. Gözlerinin Allah'a şükür görmesi devam ediyor ama çok yetersiz. Tamamen görmese bile yüzde 50 olur. Yüzde 90 çok cidden.
Cihan ben zaten göz uzmanıyım eğer hastanın iki gözüde 1 metrenin altında görürse ancak %90 eder, üzerine eklenecek başka hastalıkları varsa belki olabilir ancak sadece gözden alması zordur
Eğer dedenizin görmesi bir göz 1 metre altında diğer göz 0.20 seviyesinde ise yaklaşık %62-63 gibi bir rakam olması lazım, tabi görme keskinliği değerlerinin tam olarak bilsek daha sağlıklı bilgi verebilirim

ulas35
29/03/2013, 20:17
arkadaşlar bende kardeşimin üzerinden araç aldım simdi kullandığım 3 yıla giriyorum o zamanlar çok araştırdım..
simdi engelli araçı için rapor almak biraz daha zorlaştırmışlar bi arkadaş aldı ama öncesinden %60 alıyormuş simdi işe düşürmüşler %45 raporu..
öncesinde
* %90 ve üzeri rapor ise 3 dereceye kadar kişiler kullanabiliyor (araçta hiç bir değisiklik olmuyor)
* %90 altında ise rapor alan kişi kullanabiliyor ve ona göre araça tertibat uygulanıyor
araç alırkende rapor ilgili birimlere gönderiyorlar kontrol için bir hafta gibi bekliyorsun...

lektonstar17
29/03/2013, 20:22
arkadaşlar bende kardeşimin üzerinden araç aldım simdi kullandığım 3 yıla giriyorum o zamanlar çok araştırdım..
simdi engelli araçı için rapor almak biraz daha zorlaştırmışlar bi arkadaş aldı ama öncesinden %60 alıyormuş simdi işe düşürmüşler %45 raporu..
öncesinde
* %90 ve üzeri rapor ise 3 dereceye kadar kişiler kullanabiliyor (araçta hiç bir değisiklik olmuyor)
* %90 altında ise rapor alan kişi kullanabiliyor ve ona göre araça tertibat uygulanıyor
araç alırkende rapor ilgili birimlere gönderiyorlar kontrol için bir hafta gibi bekliyorsun...

İş arkadaşım babası üzerinden aldı aracını. Babası diyaliz hastası ve raporu almış , bir hafta beklememiş. Bu arada Opel insignia aldı. VW tuareg alacaklardı ama enaz 2-3 ay beklersiniz demişler, vw pek yardımcı olmamış.

lektonstar17
29/03/2013, 20:52
öncesinde

Ulaş 5 yıl sonra aracın durumu ne oluyor biraz anlatır mısın ? Özel statüden düşüyor mu , 5 yıldan sonra normal araç gibi piyasa değerinde satılabiliyor mu ?

yeniuye
29/03/2013, 23:15
Ulaş 5 yıl sonra aracın durumu ne oluyor biraz anlatır mısın ? Özel statüden düşüyor mu , 5 yıldan sonra normal araç gibi piyasa değerinde satılabiliyor mu ?

5 yıl sonra normal araç gibi satıp bir ÖTV indirimi araç daha alabiliyorsunuz. Eğer satmazsa kullanır iseniz araç engelli kişinin üzerinde kaldığı sürece mtv yok

lektonstar17
29/03/2013, 23:25
5 yıl sonra normal araç gibi satıp bir ÖTV indirimi araç daha alabiliyorsunuz. Eğer satmazsa kullanır iseniz araç engelli kişinin üzerinde kaldığı sürece mtv yok

Hah işte duymak istediğim şey buydu :) Ben bu işi ciddi ciddi düşünücem. Bir de şu var , benim dedem Çanakkale de ikamet ediyor , ben İstanbul da . Aracı alıp burada kullansam nasıl olur ? Ayrıca sürücünün mü , özürlü kişinin mi adresi dikkate alınıyor. Eğer alırsak plakanın 17 olmasını istiyorum ama İstanbul da kalacak.

yeniuye
29/03/2013, 23:29
Hah işte duymak istediğim şey buydu :) Ben bu işi ciddi ciddi düşünücem. Bir de şu var , benim dedem Çanakkale de ikamet ediyor , ben İstanbul da . Aracı alıp burada kullansam nasıl olur ? Ayrıca sürücünün mü , özürlü kişinin mi adresi dikkate alınıyor. Eğer alırsak plakanın 17 olmasını istiyorum ama İstanbul da kalacak.

Araç engelli kişinin üzerine oluyor engelli kişinin ikamet ettiği yer dikkate alınır.

lektonstar17
29/03/2013, 23:32
Araç engelli kişinin üzerine oluyor engelli kişinin ikamet ettiği yer dikkate alınır.

OH oh oh , çok güzel. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

lektonstar17
29/03/2013, 23:36
Duyduğuma göre , bayiler vergisiz fiyat konusunda çakallık yapıyormuş , olması gerekenden daha yüksek fiyat veriyorlarmış. Misal , vergi indiriminden sonra 42 olacaksa 45 diyorlarmış.

yeniuye
29/03/2013, 23:44
Örneğin 42000 tl lik punto yu
42000/1,18=35.593
35.593/1.40=25.423
25.423*1,18=30.000 tl ye alabiliyorsunuz

lektonstar17
29/03/2013, 23:46
Örneğin 42000 tl lik punto yu
42000/1,18=35.593
35.593/1.40=25.423
25.423*1,18=30.000 tl ye alabiliyorsunuz

70 000 lik bi araç için ne olur ?

yeniuye
30/03/2013, 00:01
70 000 lik bi araç için ne olur ?

O da 50000 tl ye gelir. Değişik fiyatlar için yukarıdaki formülden hesaplaya bilirsiniz

lektonstar17
30/03/2013, 00:17
O da 50000 tl ye gelir. Değişik fiyatlar için yukarıdaki formülden hesaplaya bilirsiniz

Sizi yoruyorum ama bir şey daha soracağım.Eğer araca misal açılır tavan ekletmek istiyoruz. Fiyat oluşturulurken tüm fiyat belirlenip öylemi ötv indirimi hesaplanır yoksa aracın liste fiyatından vergi indirimi yapıldıktan sonra mı aksesuar fiyatı eklenir ?

Honor COOPER
30/03/2013, 00:27
Sizi yoruyorum ama bir şey daha soracağım.Eğer araca misal açılır tavan ekletmek istiyoruz. Fiyat oluşturulurken tüm fiyat belirlenip öylemi ötv indirimi hesaplanır yoksa aracın liste fiyatından vergi indirimi yapıldıktan sonra mı aksesuar fiyatı eklenir ?
Aksesuardanda ÖTV+MTV alınır.Misal metalik boyadaki motora göre farklılıkların nedeni budur.

lektonstar17
30/03/2013, 00:38
Aksesuardanda ÖTV+MTV alınır.Misal metalik boyadaki motora göre farklılıkların nedeni budur.

Yani aksesuar fiyatını sonradan ekleyeceğiz. Sağlık olsun buna da şükür :)
Düşünsenize , 1.6 TDI 105 bg Highline Golf 7 yi 65000 TL yerine 45-46 000 e alabiliyorsun. Elektrikli açılır tavanla 48 e falan tamam bu iş.Harika valla.

lektonstar17
30/03/2013, 00:59
Aslında full bravo sport da fena olmaz :)

cihankardes
30/03/2013, 02:13
Cihan ben zaten göz uzmanıyım eğer hastanın iki gözüde 1 metrenin altında görürse ancak %90 eder, üzerine eklenecek başka hastalıkları varsa belki olabilir ancak sadece gözden alması zordur
Eğer dedenizin görmesi bir göz 1 metre altında diğer göz 0.20 seviyesinde ise yaklaşık %62-63 gibi bir rakam olması lazım, tabi görme keskinliği değerlerinin tam olarak bilsek daha sağlıklı bilgi verebilirim

Abi çok sağolasın. Sara hastalığı var ve sürekli Tegratol isimli ilacı kullanıyor. Duymasında bir problem yok Allah'a şükür ama gözleri çok düşük. Sara'dan bi puan gelir mi acaba?

ilyas87
30/03/2013, 13:27
ÖTV düşüldükten aracınızı aldıktan sonra. Tüketici mahkemesine başvurup kdv % 18 İADESİ DE ALABİLİRSİNİZ. En düşük araçta devlet % 55 vergi alıyor :( Ötv oranlarını da dikkate almalısınız bayiler çakal. yani vergi dilimlerine göre düşüş yaptırın. Onlar hep % 30 düşmeye çalışıyor.

lektonstar17
30/03/2013, 13:51
ÖTV düşüldükten aracınızı aldıktan sonra. Tüketici mahkemesine başvurup kdv % 18 İADESİ DE ALABİLİRSİNİZ. En düşük araçta devlet % 55 vergi alıyor :( Ötv oranlarını da dikkate almalısınız bayiler çakal. yani vergi dilimlerine göre düşüş yaptırın. Onlar hep % 30 düşmeye çalışıyor.

Bayilerin hesaplaması nasıl acaba. Bu konuda çakallık yaptıklarını çok duydum , bayide iken anlaşma esnasında adamların nasıl hesap yaptığını bilmek avantajımıza olur.