PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Camda çatlak ve değişimi hk.

ekartoo
28/02/2013, 20:54
Herkese merhaba

Bundan 2-3 hafta yoldan bir arabanın tekerinden seken taş sebebiyle ön camın sol tarafında sol sileceğin tam altında yaklaşık 15 cm.lik çizik şeklinde bir çatlak oluştu. Birmot'a gittim ve ücretsiz cam değişimi için (1 defaya mahsus kaskoyu da bozmuyor) kaskomun da anlaşmalı olduğu cam onarım servisine gönderdiler. Cam değişimi yaptırmadım ve 70 TL vererek onarım yaptırdım. Dışarıdan dokununca elime takılıyordu onarım sonunda sadece kılcal bir çizik şeklinde görünüyordu. Ancak 2 gün önce camlar buz tutmuşken arabanın ısınması ile birlikte sanırım tekrar aynı yerden açıldı. Kılcal çizik iyice siyahlaştı ve dışarıdan elime yine takılmaya başladı.

Orjinallik bozulmasın diye daha önce camı değiştirmedim ama artık değiştirmem gerekiyor. Takacakları camın markası "Tam" cam. Paşabahçe üretiyormuş ve Fiat'ın Türkiye'de ürettiği araçlardaki takılı cam da bu. Üzerindeki cam ise ithal pelingon gibi bir marka. İşlemi yapacağım yer Doraglass ve benzeri yan sanayi markaları takmıyor. Ama yine de acaba üstündeki cam kadar kaliteli mi bilen var mı?

Diğer konuda araçta yağmur sensörü var ve dikiz aynası cama yapışık. Ayrıca aynam otomatik kararma özelliğine sahip. Cam değişiminde (takılacak cam da yağmur sensörü özellikli) fabrikasyon montajı gibi sorunsuz olur mu? Yağmur sensörü ve otomatik kararma özelliği gibi elektronik bir devreyi camcılar nasıl bağlıyor?

Mecbur kaldım değiştirmeye ama kafama çok takılan sorularım var :(

1ocak2011
28/02/2013, 20:57
Kaskon nedir kardeşim?

ekartoo
28/02/2013, 21:03
Allianz

1ocak2011
28/02/2013, 21:05
Allianz

Fiat Allianz ise servislerde orj. değiştirebilirsin.

ekartoo
28/02/2013, 21:10
Servisler değiştirmiyor Tuncay Abi. Kasko Koç Allainz'dı ama artık Koç çekilince sadece Allainz kaldı. Daha önce abiye de sordum o Birmot'a yönlendirdi onlar orjinal cam takıyorlar dedi. Taktıkları cam Tam cam yani Doblo Linea gibi araçların camı. Kafama takılan cam montajında yukarıda yazdığım konular sorun yaratır mı?

1ocak2011
28/02/2013, 21:14
Birmot sadece Axa ve Fiat Kasko ile orijinal cam değiştiriyorlar. Geçen ay bir arkadaşın Puntosunu Axa ile orijinal PILKINGTON ile değiştirdik.

ekartoo
28/02/2013, 21:21
Hemen arabaya inip kaskomu alayım yanıma. İlk sene Koç Allianzdı. İkinci sene de devam ediyorum ama sadece Allianz yazıyor. Kaskoyu da Ankara Oto'dan yaptırıyorum. Fiat Kasko farklı birşey mi?

ekartoo
28/02/2013, 21:26
Tuncay abi kaskonun en üstünde sağ yanda Allianz yazıyor. Poliçenin ilk sayfasında da üst tarafta "Fiat Kasko Sigorta Poliçesi" yazıyor. Sanırım Fiat kasko oluyor. Ancak ben Ankara Otoyu da aradım kaskolu araçların cam değişimini serviste yapmıyoruz anlaşmalı cam servislerinde yapılıyor demişlerdi ilk olay olduğunda :(

1ocak2011
28/02/2013, 21:28
Kardeşim FIAT kasko ile orijinal cam değişimi yapabilirsin.

serkandemir
28/02/2013, 21:42
zaten fiat kaskonun en büyük iki avantajı var birincisi bütün fiat servislerinde geçmesi ikincisi de fiat yetkili servislerinde orijinal cam değişmi yapabilmen

ekartoo
28/02/2013, 21:51
zaten fiat kaskonun en büyük iki avantajı var birincisi bütün fiat servislerinde geçmesi ikincisi de fiat yetkili servislerinde orijinal cam değişmi yapabilmen

Allainz'ın çağrı merkezini aradım şimdi. Fiat Kasko'dan cam hasarları hariç tüm hasarlar yetkili servislerde, cam hasarları ise Doraglass ve Carglass yetkili servislerinde orjinal cam ile değiştirilir diyor müşteri temsilcisi. Doraglass'a gittiğim de takılan camın markası ne olacak dedim orjinali olacak diyor :) Peki web sitenizde yazan bilgi " Yetkili Servis klozu ile cam dahil, hasarlarınız anlaşmalı Fiat yetkili servislerinde, orijinal parça uzmanlar tarafından onarılır ve eksiksiz şekilde ödenir." diyorum. O bilgi hatalı ya da güncel olmayabilir cam dahil değil diyor yetkili Fiat servisleri için :)

Gel de çık işin içinden. Yarın sabah servise gideceğim bakalım.

Ziyaretci035
28/02/2013, 22:01
Emin olun cam montajında özel servisler, yetkili servislerden çok daha tecrübelidir. Orijinal Pilkington cam olduktan sonra doraglass servislerinde taktırabikirsiniz.

Sony Ericsson Xperia Ray cihazından 2 ile gönderildi.

ekartoo
28/02/2013, 22:02
Emin olun cam montajında özel servisler, yetkili servislerden çok daha tecrübelidir. Orijinal Pilkington cam olduktan sonra doraglass servislerinde taktırabikirsiniz.

Pilkington olsa tamam zaten servis diye diretmemim sebebi o. Ama başka markalar takıyorlar. Yarın sabah halledeceğim inşallah.

serkandemir
28/02/2013, 22:06
Pilkington olsa tamam zaten servis diye diretmemim sebebi o. Ama başka markalar takıyorlar. Yarın sabah halledeceğim inşallah.

ben bir kere değiştirdim camı benimkide fiat kasko.müşteri hizmetlerinde ki kişi size yanlıi bilgi vermiş olabilir.Ayrıca işçilik ne kadar iyi oluyrsa olsun eğer orjinal cam takmadığınızda aracı satarken sıkıntı yaşayabilirsiniz sonuç itibariyle camın değiştiği belli olur fiat arması olmadığı için camda

ekartoo
28/02/2013, 22:13
ben bir kere değiştirdim camı benimkide fiat kasko.müşteri hizmetlerinde ki kişi size yanlıi bilgi vermiş olabilir.Ayrıca işçilik ne kadar iyi oluyrsa olsun eğer orjinal cam takmadığınızda aracı satarken sıkıntı yaşayabilirsiniz sonuç itibariyle camın değiştiği belli olur fiat arması olmadığı için camda

Takarız dedikleri cam "Tamcam" diye bir marka. Fiat logosu da var. Doblo ve Linealardaki cam markası da o ama ben üstündeki marka olsun istiyorum :) Bakalım yarın sabah ak kedi kara kedi belli olur.

Ziyaretci035
28/02/2013, 22:21
Takarız dedikleri cam "Tamcam" diye bir marka. Fiat logosu da var. Doblo ve Linealardaki cam markası da o ama ben üstündeki marka olsun istiyorum :) Bakalım yarın sabah ak kedi kara kedi belli olur.

Tamcam ise Linea camıdır o.

serkandemir
28/02/2013, 22:25

bizim camlar atermik özellikli o yüzden orjinal cam konusunda bence özel bir çaba göstermelisiniz diğer doraglass camları nasıl tam olarak bilmiyorum(atermik özellikli olmayabilir)

ekartoo
01/03/2013, 21:56
Benzer sorunlar için yaşayanlara yönelik durum bilgisi vereyim. Kaskom Allainz Fiat Kasko olduğundan içeriğine göre acentanın ya da Fiat yetkili servislerinin anlaşmalı cam servislerine yönlendirmeyip, yetkili serviste aracın kendi orjinal cam markası ile değişiminin yapılması gerekiyor. (Bir iki sağlam içerikli şikayetten sonra Allainz'in cam hasarındaki en yetkili kişisi bire bir aradı ve bu bilgiyi kendisi verdi). Ancak acenta ve servisler (kaskon yoksa para ile değişimi serviste yapıyorlar ama) bunu yapmayıp cam onarım servislerine yönlediriyor. Hatta arayan yetkili serviste gidin camınızı değiştirin ödemesini yapıp bize faturasını gönderin parayı hemen hesabınıza geçelim dedi. :)

Gelinen nokta ise acentadaki kişi zaten arkadaşımdı. Allainz yetkilisi beni aramadan önce arkadaşımın yönlendirdiği anlaşmalı cam servislerinden birine (Doraglass'ın da bayii) gittim. Tamcam markası vardı tabi. Ben bu camı istemiyorum illa ki "Pilkington" olacak dedim. Evraklarımı bıraktım. Kaskom ile yazışma yaptılar ki ben de zaten Allianz yardım merkezine detaylı mail atmıştım. Akşam beni aradılar. Ali Uğurlu Otomotiv'den Pilkington marka yağmur sensörlü cam siparişimi vermişler. Yarın ya da pazartesi takılacak.

Sözün özü Türkiye'de her iş ya da hizmet sektöründe olduğu gibi bu olayda da kime tuttururlarsa. Bana tutturamadılar ve uğraşınca bişeyler oluyor. Forum üzerinden yardımcı olan herkese teşekkürler.

cihankardes
01/03/2013, 22:16
Bu cam olayında zorlama kesinlikle işe yarıyor.
Hayırlı olsun.

fotobelit
02/03/2013, 11:16
İlla uğraştırıcaklar..Böyle bir zihniyetin ben..Her üründe böylemi olucak..Hakkını ararsan alıcan sesini çıkarmazsan kaptırıcaklar..

ekartoo
06/03/2013, 13:21
Ön cam bugün pilkington marka cam ile değiştirildi. Temiz bir işçilik oldu ve 30 - 40 dk. sürdü. Şimdilik bantlı ama sorun görünmüyor. Umarım ileride de bir sıkıntı olmaz.

Kaskodan değişim yapacak olursanız mutlaka araç üzerindeki marka için diretin o zaman oluyor.

ThePhenoM
13/03/2013, 18:15
Beyler kesınlıkle ama kesınlıkle 'e' onaylı cam kullanın. E onayı olmayan cam muayeneden bıle geçmıyor. Genellıkle camın köşelerinde e11 e28 gibi belirgin bir şekilde yazar. Bu konuda hassas olun lütfen.

Ziyaretci035
13/03/2013, 23:10
Ön cam bugün pilkington marka cam ile değiştirildi. Temiz bir işçilik oldu ve 30 - 40 dk. sürdü. Şimdilik bantlı ama sorun görünmüyor. Umarım ileride de bir sıkıntı olmaz.

Kaskodan değişim yapacak olursanız mutlaka araç üzerindeki marka için diretin o zaman oluyor.

Fiat logolu mu? Yoksa Pilkington logolu mu?

bartaz
03/05/2013, 22:07
Kardeş slm.Benimde bugün cama çocuklar taş atmış ön cam pert,kaputta iki yerde deforme.Bir kaç yere sordum tezcam,tamcam falan diyor bende pilkington olmasında diretiyorum.Sigortam güneş sigorta lütfen bana bir yol gösterin.Teşekkürler.

hayalci79
04/05/2013, 11:17
Allianz Fiat kaskomla ön camı Antalya Birmot'ta değiştirdik, orijinal Pilkington cam takıldı. Sigorta şirketini aradığımda ise yetkili servislerde değil, cam servislerinde değiştireceksiniz denmişti. Sonra Birmot'u aradım, camın orada değiştirilebileceğini söylediler. Cam sipariş ettik, geldi ve değiştirdiler.

otoritec
03/08/2013, 03:38
Arkadaşlar konuyu hortlatiyorum ama uyarmadan geçemeyeceğim 2 hafta oldu on camim kaskodan ozel bir cam servisinde bedelsiz olarak tamcam marka ile degisti. Ama inanin orjinal camim pilkingtonun yanindan bile gecemez cok pismanim ama is isten gecti. Sikayetim ise şu cam surekli bugulu gibi cok lekeli duruyor yemin ederim onumu zor görüyorum bazen. ozel cam bezi ile temizliyorum ama nafile aksam is cikisi oturuyorum koltuga yine ayni bugu ve lekeli gibi... sinirlerim cok bozuk ilk camimi en son icten nezaman sildigimi bile hatirlamazdim bunda ise her biniste silmek zorunda kaliyorum. Ne yapabilirim gidip camciya bundan memnun degilim degistirin diyebilir miyim. Tesekkurler.