PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çakmak Değiştirmek ...

Ziyaretci040
19/02/2013, 16:37
Arkadaşlar çakmaklıkımın ışığı söndü , tutmuyor vs. Universal soketi bulunan çakmak aldım. Ancak değiştirme konusunda bana yardımcı olabilecek birisi var mıdır? Garip geldi bana...

ferdigokhan
19/02/2013, 16:39
Benim çakmaklıkta problemli pek sağlıklı çalışmıyor :(

Ziyaretci040
19/02/2013, 16:39
Benim çakmaklıkta problemli pek sağlıklı çalışmıyor :(

Yenisi 15 TL. Fazla birşey tutmuyor.

ferdigokhan
19/02/2013, 16:41
Nerden aldığını öğrenebilirmiyim?

Ziyaretci040
19/02/2013, 16:42
Nerden aldığını öğrenebilirmiyim?

Cevizlibağ Fırat otonun karşısında ki parçacıdan aldım. Aramadım belki daha uyguna da bulunabilir.

Ziyaretci040
19/02/2013, 17:03
Güncel arkadaşlar ben çakmağa çakmak bana bakıyor :S

ferdigokhan
19/02/2013, 17:26
:) çakmak çakmaya geldik böle bir türkü vardı...

https://www.youtube.com/watch?v=dcmpn1GUuGc

fotobelit
19/02/2013, 17:42
Zamanında Atalay arkadaşımız paylaşmış..Şu şekilde anlatmış..
Arkadaşlar çakmaklığın lambası patlamıştı bende biraz uğraştım zarar vermeden söktüm.
https://img824.imageshack.us/img824/8158/abarthcakmak01.jpg
adresinden resimden bakın...tarifi değil sadece gözünüzde çakmaklık canlansın diye...

2 çakmağı çıkarın
3 turuncu plastik halkanın içinde aşağıya doğru iki tane bastırmalı pim var ,onlardan birine ince bir tornavida ile bastırın ,turuncu halka ile birleşik olduğu metal halka arasında açıklık oluşacak (en yukarda )oranın arasına bir şeyle kapanmasın diye tutalım sonra ikinci pime tornavida ile bastıralım, çakmağı ısıtan metal mekanizmayı yukarı çekin hemen çıkıyor..
4 turuncu plastik parça orda hala duruyor ,onunda iki tane klipsi var vites körüğü tarafında ve el freni tarafında ,bunlarda körük tarafında olan kuvvetli tutuyor o yüzden el freni tafındakini çıkarmak daha kolay ,turuncu parçayı el freni tarafından yukarı kaldırdığımızda hop elimizde ..
5 çakmaklığa gelen elektrik soketini çıkaralım
6 turuncu parçada siyah klipsin(koruyucu küçük bir parça) altında lambayı tutan duy var, onuda tornavida ile bastırarak çıkarttığımızda lambayı göreceksiniz.

Çakmaklığın alt tarafını görmek isterseniz ilk olarak körüğü çıkarın,
1 önce vites körüğünü yanlarda hafif bastırarak çıkarın hemen çıkıyor plastik tırnaklı.

celenlee
19/02/2013, 22:31
Bizim çakmaklık zaten kısa mıdır, genişmidir nedir bir çok çakmak cihazını tutmuyor.
Bari değiştirmişken başka bir markanın çakmaklığını takın da rahat rahat kullanın :)

Ziyaretci040
20/02/2013, 09:23
Bizim çakmaklık zaten kısa mıdır, genişmidir nedir bir çok çakmak cihazını tutmuyor.
Bari değiştirmişken başka bir markanın çakmaklığını takın da rahat rahat kullanın :)

Değiştirdik başka bir marka koydum yeşil etrafı hatta ancak , ışık olayını tutturamadım la bu iş baya zor bir şeymiş. Kalkışmayın eğer sıkıntınız sadece lamba vs. ise önermem.

iyte
20/02/2013, 09:36
abi benimki de yanmıyordu servise götürdüm 5 dk da değiştirdiler ledi garantiden.

muratxx5
17/03/2013, 12:52
arkadaşlar yeni bir konu açmayayım dedim bir düşüncem var burada paylaşayım

şimdi ben çakmaklığa harici olarak mini bir usb şarj cihazı bağladım. yani devreyi vitesin oralara biryere sabitledim çakmaklık haricinde ekstra bir de micro usb çıkışlı sabit kablom oldu. hem de uzayıp kısalabiliyor. sorum şu

şimdi çakmaklıkda 3 tane kablo var. iki tanesi akünün 12 v kablosu + ve - ..bir tane de çakmaklık lambasını yakan kablo var tahminimce o da şase de tereddütteyim genede. kontağı çevirmeden parkları yakınca bu lamba yanıyor ama kontak açık olmayınca parklar yansa da çakmaklık çalışmıyor. dolayısıyla şarj aletini kullanabilmek için araba çalışmıyorken kontağı mutlaka çevirmek gerekiyor.
şimdi ben bu şarj aletinin çakmaklık kablosundan aldığım + ve - uçlardan - olanına çakmaklık lambasına ait 3. kabloyu bağlasam araç hem çalışırken hem de çalılşmaz halde parklar yanarken şarj aletini çalıştırabilir miyim?

Du Hast
18/03/2013, 03:08
arkadaşlar yeni bir konu açmayayım dedim bir düşüncem var burada paylaşayım

şimdi ben çakmaklığa harici olarak mini bir usb şarj cihazı bağladım. yani devreyi vitesin oralara biryere sabitledim çakmaklık haricinde ekstra bir de micro usb çıkışlı sabit kablom oldu. hem de uzayıp kısalabiliyor. sorum şu

şimdi çakmaklıkda 3 tane kablo var. iki tanesi akünün 12 v kablosu + ve - ..bir tane de çakmaklık lambasını yakan kablo var tahminimce o da şase de tereddütteyim genede. kontağı çevirmeden parkları yakınca bu lamba yanıyor ama kontak açık olmayınca parklar yansa da çakmaklık çalışmıyor. dolayısıyla şarj aletini kullanabilmek için araba çalışmıyorken kontağı mutlaka çevirmek gerekiyor.
şimdi ben bu şarj aletinin çakmaklık kablosundan aldığım + ve - uçlardan - olanına çakmaklık lambasına ait 3. kabloyu bağlasam araç hem çalışırken hem de çalılşmaz halde parklar yanarken şarj aletini çalıştırabilir miyim?
Çakmaklık kablosundan aldığınız - uca, - uç bağlanır. çakmalık lambasına gelen 3. kablo + 'dır. haliyle kısa devre yaparsınız.

Şarj aletini sürekli kullanmak için body computer'ın bulunduğu bölgeden sürekli + ve - bulunduran ana güç kabloların birisinden enerji almanızı tavsiye ederim.

muratxx5
18/03/2013, 08:22
yani çakmaklığa giden 3 kablonun ikisi + biri - öyle mi? yani parklar açıkken + kabloya enerji ecu dan geliyor!

olmazsa teyibin + ve - sini alacağım. orada sürekli enerji var herhalde...

Du Hast
18/03/2013, 19:15
yani çakmaklığa giden 3 kablonun ikisi + biri - öyle mi? yani parklar açıkken + kabloya enerji ecu dan geliyor!

olmazsa teyibin + ve - sini alacağım. orada sürekli enerji var herhalde...
kontak kapalı parklar yanıyorken çakmaklığın lambası yanıyorsa dediğiniz gibi gelen 3 kablodan 2'si + diğeri de - 'dir.