PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HGS Kart Tipi Olanı

mesutkarael
15/01/2013, 18:42
Arkadaşlar bu kart tipi ile ilgili nette baya bir bilgi eksikliği var. Bende almadan önce çok araştırdım ama doyurucu bilgilere ulaşamadım.

Ben etiket tipi camda kötü göründüğü için onu tercih etmek istemiyordum bu kart tipini almak istiyordum ancak sadece ticari araçlara verilir diye bir söz vardı. ama o işin aslı yok. isteyen herkes bu kart tipi olanı alabiliyor. sadece 10 tl gibi bir fiyat farkı var.

gelelim kullanımına: kart için yanında birde kap veriyorlar. o kabı isteyen cama yapıştırıp,kullanılmadığı zaman kabdan çıkarılabilir.ama o kabta pek hoş durmuyor. gişelerden geçerken sadece ön cama doğru tutmak yeterli oluyor. cama tam yaslamanıza gerek yok sadece ön tarafa doğru tutsanız yeterli oluyor.

kartın fotolarınıda ekliyorum arkadaşlar...bana kalırsa benim gibi her zaman otoyol kullanmayan kişiler için sürekli cama yapışan etiket tipinden daha iyi olacak gibi duruyor. ama genede terch meselesi...

tayfux
15/01/2013, 19:23
aslında bened böyle istiyordum ama banka etiket verince birşey diyemedik..

onur1986
15/01/2013, 19:37
Aynen ben de boleydim bundan edinirdim.ama Garanti den direk etiket alıp yapıştırdık mecburen.gözüm alıştı zaten etikete de.içerden ahnanın arkasında kaldığı için hiç gözükmüyo zaten,dışardan görünmesine de yapacak bişi yok artık.

OzzY
15/01/2013, 22:37
neden görüncek yere yapıştırıyorsunuz ki :D:D

celenlee
15/01/2013, 22:51
neden görüncek yere yapıştırıyorsunuz ki :D:D
Senin hgs geldi mi ozan?
Siyah yeri denedin mi puntoda :)?

cihankardes
16/01/2013, 01:07
benim kartı kaybetme sürem 2 gün :)
en temizi etiketi yapıştırdım dikiz aynasının açısal olarak görünmeyecek şekilde altına. hem güzel de oldu. arabayla ilgili her şeyi seviyorum nedense :D

motor delisi
16/01/2013, 07:55
arkadaşlar bu motosiklet kullananlar için. malum hgs içe yapıştırılıyor motosiklet camına yapıştırıldığında su alacağından hgs bozuluyor ve onlarda böyle bir kart sistemi oluşturdu kaplıykende motorun üstünde dursa dahi su vs gibi etkenlerden etkilenmıyor.

must82
16/01/2013, 09:28
Sanırım bende kartlı sistemi kullanacağım. Ayrıca garantiden de bi mesaj geldi bizde veriyoruz hgs ama bizden alırsanız ( kartlı tip için geçerli bu ) hep bizden doldurmanız gerekir dediler. yani aslında mantıklı, karayollarının şubesini bulucam diye uğrasmaktansa garanti atm si ararız gibi geldi. sizin bu kart hangi bankadan yada nereden?

celenlee
16/01/2013, 10:39
arkadaşlar bu motosiklet kullananlar için. malum hgs içe yapıştırılıyor motosiklet camına yapıştırıldığında su alacağından hgs bozuluyor ve onlarda böyle bir kart sistemi oluşturdu kaplıykende motorun üstünde dursa dahi su vs gibi etkenlerden etkilenmıyor.

Motorda kartı cebinde bile tutsan geçite problem olmaması lazım.
Sonuçta metalden elbiseler giymiyoruz :)

HGS etiketinin cama yapıştırılma esprisi olabildiğince metalden uzak tutmak.
Bir çok aracın içinde bile rahatlıkla okuyacaktır diye tahmin ediyorum.
Bakalım ne olacak ilk denememi siyah bölgeye selobant ile yapıştırarak deneyeceğim ben. Ne de olsa ceza gelmiyor :)

OzzY
16/01/2013, 14:43
Senin hgs geldi mi ozan?
Siyah yeri denedin mi puntoda :)?

Geldi ancak tam ortadan katlanmış çalışmazsa o yüzden çalışmaz. Puntoda OGS var siyah bölümde normal çalışıyor. Hatta punto siyah noktalida değil direk tamamen siyah :D

HGSyi böyle yapıştırdim ama ancak Haziran'da kullanırım artık
https://img..com/d/13/01/16/uga6ege5.jpg

srkaradag
16/01/2013, 17:08
Geldi ancak tam ortadan katlanmış çalışmazsa o yüzden çalışmaz. Puntoda OGS var siyah bölümde normal çalışıyor. Hatta punto siyah noktalida değil direk tamamen siyah :D

HGSyi böyle yapıştırdim ama ancak Haziran'da kullanırım artık
https://img..com/d/13/01/16/uga6ege5.jpg
Bizim araçlarda böyle bir alan yok biliyorsunuz, bende garantiden aldım aynanın arkasına şeffaf bölgeye yapıştırdım , haftasonuda kullandım gayet güzel çalışıyor

OzzY
16/01/2013, 20:59
Bizim araçlarda böyle bir alan yok biliyorsunuz, bende garantiden aldım aynanın arkasına şeffaf bölgeye yapıştırdım , haftasonuda kullandım gayet güzel çalışıyor

nasıl yok? tamamen siyah olan kısım var.

srkaradag
16/01/2013, 22:40
nasıl yok? tamamen siyah olan kısım var.
Ozan bey ikisi arasında fark var biliyorsunuz. Ford , peugeot vs. Ön camda oraları bu tür aparatları yapışırmak için ayırmış zaten.Ancak bizdeki ışığı engellemek için yapılmış siyah bir bölge(sizin araçtada aynı bölge boyalı değil ancak ayna düzeneğinin yapısıyla kapalı).Daha önce puntonun siyah bölgesine ogs taktım çalıştı demeyin çünkü çalışma prensipleri farklı.Daha önce forumda birkaç kez tartışıp ayna arkasındaki şeffaf bölgeye yapıştıracağımız konusunda mutabakata varmıştık.Dışarıdan görüntüsü gerçekten hoş değil ben birazda yamuk yapıştırdım , araç içindeyken gözükmüyor ancak. Ben cesaret edemedim ancak bir etiket heba etmek göze alınıp tam siyah bölgeye yapıştırmak denenebilir.Deneyipte başarılı olan olursa bundan sonra alacak arkadaşlarada yol gösterilmiş olur.
Bu arada focus hakkındaki tecrübelerinizi merakla bekliyoruz, eğer bahsettinizde ben görmediysem özür dilerim şimdiden

onur1986
16/01/2013, 22:59
Ya ben bu Ozan arkadaşımıza her başlıkta yazıyorum ama anlatamıyorum..sizin bahsettiğiniz araçlardaki nokta siyahlı bölüm ile puntolarda ki tamamen siyah bölümün fonksiyonları aynı değil.ben bizim araçlarda ki koyu kısıma hgs yapıştırdım ve çalıştı diyene hiç rastlamadım.Atermik cam olayı farkı var biliyosunuz ki..he bu arada bi zahmet punto araçta şu koyu siyah bölüme bi yapıştırıp deneyiverin bizlerde susalım yoksa lütfen deneme yapmadan yanlış bilgilere sebep vermeyelm.teşekkürler.

celenlee
16/01/2013, 23:05
Ya ben bu Ozan arkadaşımıza her başlıkta yazıyorum ama anlatamıyorum..sizin bahsettiğiniz araçlardaki nokta siyahlı bölüm ile puntolarda ki tamamen siyah bölümün fonksiyonları aynı değil.ben bizim araçlarda ki koyu kısıma hgs yapıştırdım ve çalıştı diyene hiç rastlamadım.Atermik cam olayı farkı var biliyosunuz ki..he bu arada bi zahmet punto araçta şu koyu siyah bölüme bi yapıştırıp deneyiverin bizlerde susalım yoksa lütfen deneme yapmadan yanlış bilgilere sebep vermeyelm.teşekkürler.

Ben inşallah 1 hafta sonra aynanın arkasına yapıştırdım ve geçtim diyeceğim :) Yapıştırmayanlar az sabretsin..

Cama da değil direkt aynanın arkasına yapıştıracağım.

onur1986
16/01/2013, 23:08
Bekliyoruz Furkan..yalnız şu da var amaç eğer kötü görüntüyse bence camda duran etiket direk aynanın arka plastiğinde duran beyaz bi etiketten görüntü olarak daha iyidir.tercih meselesi tabi.bekliyoruz..

OzzY
16/01/2013, 23:18
Ozan bey ikisi arasında fark var biliyorsunuz. Ford , peugeot vs. Ön camda oraları bu tür aparatları yapışırmak için ayırmış zaten.Ancak bizdeki ışığı engellemek için yapılmış siyah bir bölge(sizin araçtada aynı bölge boyalı değil ancak ayna düzeneğinin yapısıyla kapalı).Daha önce puntonun siyah bölgesine ogs taktım çalıştı demeyin çünkü çalışma prensipleri farklı.Daha önce forumda birkaç kez tartışıp ayna arkasındaki şeffaf bölgeye yapıştıracağımız konusunda mutabakata varmıştık.Dışarıdan görüntüsü gerçekten hoş değil ben birazda yamuk yapıştırdım , araç içindeyken gözükmüyor ancak. Ben cesaret edemedim ancak bir etiket heba etmek göze alınıp tam siyah bölgeye yapıştırmak denenebilir.Deneyipte başarılı olan olursa bundan sonra alacak arkadaşlarada yol gösterilmiş olur.
Bu arada focus hakkındaki tecrübelerinizi merakla bekliyoruz, eğer bahsettinizde ben görmediysem özür dilerim şimdiden

Ne farkı var? Temelde 2side RFID ile çalışıyor, OGS biraz daha aktif, HGS tamamen pasif. Ama temelde çalışması için gereken okuyucu tarafından gönderilen radyo dalgalarının camı geçip cihaza/etikete ulaşabilmesi. Puntoda atermik cammı var ki? Puntonun OGSsi olmasa 50 kere yapıştırmıştım şimdiye hiç düşünmeden...

Focusla ilgili pek birşey yazmadım şimdiye kadar normal bir araba işte :)

celenlee
16/01/2013, 23:36
Bekliyoruz Furkan..yalnız şu da var amaç eğer kötü görüntüyse bence camda duran etiket direk aynanın arka plastiğinde duran beyaz bi etiketten görüntü olarak daha iyidir.tercih meselesi tabi.bekliyoruz..

Görüntü tamamen tercih meselesi :)

1-) Cama yapıştırdığınızda: İçten aynanın arkasında saklanan sarı, dıştan beyaz bir görüntü.
2-) Siyah alana yapışıtırınca: İçten sarı görüntü, dıştan gözükmüyor.
3-) Aynanın arkasında: Sadece dıştan HGS yazan sarı bir görüntü :)
4-) Güneşliğin içinde çalışığ çalışmayacağı denenebilir.

Mühendisliğin tüm alanında güvenlik faktörü denen bir şey vardır.
Bu etiket güneşliğin içinde bile olsa çalışabilir.
Ama teorik olarak en verimli yer metallerden yeterince uzak olan ön camdır. Her araç için de test edemeyeceklerine göre, en garanti olan göze çarpmayan yeri tavsiye etmişler. Aynanın arkası.

Biz de bir kaç deneme ile aracımıza uygun bir yer bulacağız.

Araç şimdi serviste, muhtemel, bir sonraki hafta sonu yapıştırıp deneyeceğim. İlk deneyeceğim yer de güneşlik olacak, sonra ayanın arkası.

mesutkarael
17/01/2013, 00:22
Sanırım bende kartlı sistemi kullanacağım. Ayrıca garantiden de bi mesaj geldi bizde veriyoruz hgs ama bizden alırsanız ( kartlı tip için geçerli bu ) hep bizden doldurmanız gerekir dediler. yani aslında mantıklı, karayollarının şubesini bulucam diye uğrasmaktansa garanti atm si ararız gibi geldi. sizin bu kart hangi bankadan yada nereden?

bu kart PTT ye ait olanlardan. bütün PTT şubelerinden ve PTT paramatiklerden dolumu yapılabiliyor.

lektonstar17
17/01/2013, 07:29
İstanbulda HGS alanların bir kısmı acaba hata mı ettik diye düşünmeye başlamış.İnsanlar kaçak geçişe zorlayan bi sistemden hayır gelirmi.