PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bravo makyajlanacak mı?

ametist
10/01/2013, 14:36
merhaba,
auto motor&sport dergisinin ocak ayı sayısının ekinde verdiği 2013 yılı yenilikleri takviminde eylül/ekim 2013 de bravo için makyaj olacağını belirtmiş.. böyle bir duyum alan, bilgisi olan var mı? bildiğimiz kadarıyla 2013 de bravo üretimi sona erecek ve mıhtemelen yerine c sınıfı bir crossover gelecekti... acaba planlarında değişiklik mi var?

saygılar

engincantan33
10/01/2013, 15:00
allah onları kahretsin ki makyaj falan yok üretimden kalkacak! resmen soğudum adamlar arkasında durmuyor aracın golf 7 cıkmıs megane bıle 3 olmus ne dııımkı ne dıım!

byspayn
10/01/2013, 15:10
Fiatın en uzun süre aynı adla ürettiği aracı Punto galiba :D Bravolar çok güzel araçlar ama ne yazıkki üretimden kalkacak diyorlar. Göreceğiz bekleyip...

erenaydogan
10/01/2013, 15:12
aracım 400 450 cıvarı yakıyo 2006 firi daynamck 1.4 77 bg 3 kapı aracım bu aralar benı yakıtta endıselendırıyor yakıt tasarruf cıhazları kullanasak bı faydası olurmu ne tur bı degısıklık bakım sart bılgılerınıze ıhtıyacım var

Ziyaretci040
10/01/2013, 15:46
aracım 400 450 cıvarı yakıyo 2006 firi daynamck 1.4 77 bg 3 kapı aracım bu aralar benı yakıtta endıselendırıyor yakıt tasarruf cıhazları kullanasak bı faydası olurmu ne tur bı degısıklık bakım sart bılgılerınıze ıhtıyacım var

Burası yeri değil teknik yardım kısımından sorabilirsin.

coll34
10/01/2013, 15:51
allah bunlara akıl versin millet araç yapım efsane olsun yıllarca ismi oturmuş araç olsun satım diyor fiat'ta boyna üretimden kaldırıyor anlamadım bunlar neyin peşinde firmayı batırmakmı istiyolar

GUNES
10/01/2013, 15:54
bu sene üretimi durdurup seneye makyajlı kasa yapabilirler...sonraki sene yeniden makyaj yapıp satarlar...bi sonraki sene ismini değiştirip örneğin ''AFERİN'' yapabilirler :) sonraki sene vazgeçtik yeniden 2012 yılının kasasına döndük ama led aydınlatmayla bi görünüm kazandırdık diyebilirler...ya arkadaşım bi araç durduk yere neden üretimden kalkar ki onu anlamam...arkadaşların dediği gibi golf 7 var yaaa...bi düzen tutturun artık ey fabrikanın ar-ge si...

krm1983
10/01/2013, 16:06
Şu fiatın model politikasını anlamak geeçekten çok zor. Diğer firmalar modellerini yıllardır aynı isimlerle üretirken fiat model çöplüğü resmen. Böyle olunca da markaya güven kalmıyor haklı olarak.

Sent from my iPad using

ametist
10/01/2013, 16:26
amma dertli olan varmış yav... kahır olkumalar falan, hoş olmamış bence...

markada isim devamlılığı bir pazarlama politikasıdır ve bir firma buna uymak ya da uymamak konusunda kendi kararını verir, bu isim devam ettirme işi alman markalarının ve onu taklit eden japon ve korelilerin itibar ettiği bir olgu... yani alfa romeo da isim devam ettirmez, ferrari de lamborghini de yapmaz bunu... audi şimdi yeni yeni bu yola girdi, eski model isimlerinin hiç birini kullanmıyor. aracın devamını sağlayan kalitesidir, isimi değiştirseniz de değiştirmeseniz de iyi olan devam eder, yaşı geçen yerini yenisine bırakır. renault çok mu devam ettiriyor isimleri yani? volvo? amerikan markaları ya da avustralyalılar? zamanında numaralar modaydı, tüm markaların numerik isimleri vardı, sonradan bir yerlerinden isim uydurmaya başladılar, isim işi moda oldu, şimdilerde isim harf kombinasyonları moda, herkes bunu yapıyor... ille de isim merakınız varsa gidin alman arabası alın arkadaşlar, kimse size zorla fiat satmadı... hem bile bile alıp hem sonradan kahır okumak hiç adaletli bir davranış değil, vesselam.

ykaya1983
10/01/2013, 16:35
Bence fıat tüm modellerde aracın kasasını audi bmw vw gibi düz hatlı yapmalı.Dikkat ediyorum da fazla tasarımı değiştirmeden kasayı bir öncekinden tamamen alakasız üretmeyen firmaların bir devamlılığı ve itibarı var.Ayrıca fıat'ın tüm araçlarına yeni hırçın bir ön tasarım bulması gerek.Fıat'ın araçlarının herbirinin farklı bir ön yüzü var.Vw bmw audı mercedes hatta son yıllarda hyundaı gibi tüm araçlarının ön tasarımını aynı yapmalı.Ama çok iyi bir ön tasarım lazım.Kesinlikle yeni doblonun tosbağa görünümlü ön yüzü gibi olmamalı.Fremont'un,passat'ın bmw nin ki gibi sert bakışlı tasarım olmalı.Bence böyle olsa marka çok daha iyi yerlerde olur.

ametist
10/01/2013, 16:56
tamam da ben mesela 70000 verip donanımlı bir c sınıfı araç alsam ,25000 liraya satılan b sınıfı başlangıç seviyesi bir araçla niye aynı yüzü taşımasını isteyeyim ki?
hyundaiye bakın.. kıytırık accent blue ile elentrayı ayıtramıyorum mesela... çok dikkatli bakmam gerekiyor... aynı şey jetta ile passat arasında da geçerli, arkadan ayırabilmemin tek yolu plakalığın tamponda ya da bagaj kapağında olması... ben değişiklik istiyorum arkadaşım, sürünün üyelerinden biri olmak istemiyorum ki.. öyle istesem gider golf, focus , astra falan alırdım zaten....

Battal
10/01/2013, 17:36
Fiat'ın sadece model üretme, isimlendirme, makyajlama vs. sıkıntısı değil bu. Genel anlamda "Marka (Corp. Identity)" imajıyla ilgili bir sıkıntısı var. Bu işi iyi yapan markaların ürünlerini, ürünün üzerinde markanın adını, modelini, logosunu görmeden tanıyabilirsiniz. 1977 senesinden 2013 senesine kadar üretilen herhangi bir bmw'yi, logo, isim, model numarası vs. olmadan 2 saniye içinde tanıyabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz şey, Fiat'ta yok, daha doğrusu, sadece bazı markalarda var.

Fiat, bunu düzeltmesi gerekirken, tam tersine bir adım daha ileri götürüyor. Ürün isimlendirmelerini de içinden çıkılamaz bir hale sokuyor. Model isimleri, hakkaten ben de dahil çok kişinin kafasını karıştırıyor. Hadi biz bu arabalara aşina insanlarız, kullanıcıları olarak, peki ilk defa fiat alacak, yahut internetten araştıran kişilerin neler düşündüğünü az çok tahmin edebiliriz. ("Bu nedir ya! Aynı arabanın iki senede bir sürekli değişir mi?" gibi.)

Punto -> Grande Punto -> Punto Evo -> Punto -> Daha nereye gidecek bilinmez.

ametist
10/01/2013, 18:23
Fiat'ın sadece model üretme, isimlendirme, makyajlama vs. sıkıntısı değil bu. Genel anlamda "Marka (Corp. Identity)" imajıyla ilgili bir sıkıntısı var. Bu işi iyi yapan markaların ürünlerini, ürünün üzerinde markanın adını, modelini, logosunu görmeden tanıyabilirsiniz. 1977 senesinden 2013 senesine kadar üretilen herhangi bir bmw'yi, logo, isim, model numarası vs. olmadan 2 saniye içinde tanıyabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz şey, Fiat'ta yok, daha doğrusu, sadece bazı markalarda var.

Fiat, bunu düzeltmesi gerekirken, tam tersine bir adım daha ileri götürüyor. Ürün isimlendirmelerini de içinden çıkılamaz bir hale sokuyor. Model isimleri, hakkaten ben de dahil çok kişinin kafasını karıştırıyor. Hadi biz bu arabalara aşina insanlarız, kullanıcıları olarak, peki ilk defa fiat alacak, yahut internetten araştıran kişilerin neler düşündüğünü az çok tahmin edebiliriz. ("Bu nedir ya! Aynı arabanın iki senede bir sürekli değişir mi?" gibi.)

Punto -> Grande Punto -> Punto Evo -> Punto -> Daha nereye gidecek bilinmez.

aynı kanaatte değilim... dediğiniz gibi olsaydı ülkemizde ve satıldığı pazarlarda en çok satan araçlardan birisi olmazdı.

bu dediğiniz bakış açısı sadece bizim ülkemizde var, emin olun. daha önce de yazdım, bir çok ülkenin fiat forumlarını okuyorum, bu isim meselesine takan bir tek bizim ülkemizin insanı. ama dert olan ikinci elde eski tabirle "pirim" yapmaması, yapıyor olsa hiç bu isim işini eleştirmezdiniz. Fiat hiç bir zaman premium marka iddiasında olmadı, aksine fiyat performans oranı yüksek olan arabalar yapmaya gayret etti, bunu başardı ve dünyada bununla ün yaptı. bu firmanın duruşu, konumu bu, adamların tercihi, kime ne? ayrıca bu "pirim" meselesi de bizim ülkemize ait bir durum; artık arabadan para kazanılmıyor, yok öyle şey! hele ki avupadan ikinci el araçlar gelmeye başlasın, AB üyeliği fasılları gereğince, hepimiz o zaman göreceğiz bakalım kim ne diyecek.

ABNEW
10/01/2013, 22:24
Bu biraz da İtalyanların tasarımcı ruhuyla alakalı.Dünyaya tasarım ihraç eden bir ülke olarak birçok model ve tarz oluşturdular; halen de aynı şekilde devam ediyorlar.Çok sevilen farklı marka araçları bile İtalyanlar tasarladılar.Dünyada tüm kıtalara tasarım götüren başka bir ülke yoktur sanırım.Yerinde duramıyorlar.Sürekli dizayn yapıyorlar... :)

Bu durum bence kötü mü? Değil ancak tasarım olarak farklı, isim olarak aynı modeller görmeliyiz.Heleki üretimin %90 ını oluşturan b ve c segmentinde isim değişikliği olmamalı...

Battal
11/01/2013, 09:48
aynı kanaatte değilim... dediğiniz gibi olsaydı ülkemizde ve satıldığı pazarlarda en çok satan araçlardan birisi olmazdı.

bu dediğiniz bakış açısı sadece bizim ülkemizde var, emin olun. daha önce de yazdım, bir çok ülkenin fiat forumlarını okuyorum, bu isim meselesine takan bir tek bizim ülkemizin insanı. ama dert olan ikinci elde eski tabirle "pirim" yapmaması, yapıyor olsa hiç bu isim işini eleştirmezdiniz. Fiat hiç bir zaman premium marka iddiasında olmadı, aksine fiyat performans oranı yüksek olan arabalar yapmaya gayret etti, bunu başardı ve dünyada bununla ün yaptı. bu firmanın duruşu, konumu bu, adamların tercihi, kime ne? ayrıca bu "pirim" meselesi de bizim ülkemize ait bir durum; artık arabadan para kazanılmıyor, yok öyle şey! hele ki avupadan ikinci el araçlar gelmeye başlasın, AB üyeliği fasılları gereğince, hepimiz o zaman göreceğiz bakalım kim ne diyecek.

Ben sadece isimlendirme konusunu değil, fiat'ın genel anlamda marka imajıyla ilgili bir eleştiri yaptım. Siz başka birşeyden bahsediyorsunuz. Araba ikinci elde prim yapsın yapmasın ben onu dert etmiyorum. Ben bu arabayı alırken ikinci elde prim yapsın diye almadım açıkçası. Binmek için aldım. Hoşuma gitti, beğendim aldım, memnuniyetle de biniyorum. Prim yapsa da aynı şeyleri söylerdim emin olun.

coll34
11/01/2013, 10:03
markayı sevdiğimiz ve yükselmesini istediğimiz için yaptığımız yorumlar bunlar bir kaç modelinde süreklilik olması gerekli insanlar dışardan bak bu model tutmadı üretimi bitti bak şu model tutmadı ismi değişti tarzında görmekte konuyu kimse bize zorla fiat sattı diyende yok sülalemin çoğunluğu senelerdir fiat grubunda çalışan insanlar yani yeni fiatçı değilim kendi adıma ama bir seride de süreklilik olması gerekir efsane olması için insanların aklında yer edip satabilmesi için

GUNES
11/01/2013, 12:48
markayı sevdiğimiz ve yükselmesini istediğimiz için yaptığımız yorumlar bunlar bir kaç modelinde süreklilik olması gerekli insanlar dışardan bak bu model tutmadı üretimi bitti bak şu model tutmadı ismi değişti tarzında görmekte konuyu kimse bize zorla fiat sattı diyende yok sülalemin çoğunluğu senelerdir fiat grubunda çalışan insanlar yani yeni fiatçı değilim kendi adıma ama bir seride de süreklilik olması gerekir efsane olması için insanların aklında yer edip satabilmesi için

işte doğru sözler doğru ve mantıklı yorumlar...teşekkürler..

ametist
11/01/2013, 13:57
doğru ve mantıklı yorumun fetvası da geldiğinde göre, konuya dönebiliriz. bravo makyajı konusunda dergideki takvimden başka yerde bir şey sduyan, rastlayan var mı? ya da şöyle bir yöne de gidebiliriz, makyajlanıp devam mı etmeli, yoksa yeni bir model ( viaggio vs) mi gelmeli yerine? makyajlanacaksa sizce nasıl olmalı?

BaranSelo
11/01/2013, 14:01
Makyajlanacaksa eğer, stoplara köşeli bir görünüm versinler, hiç hoşuma gitmiyor. Onun dışında gayet kendine baktıran bir araç. İçi ne durumda bilemiyorum. Scirocco kesin makyajlanacakmış 2014'te, onu bekliyorum merakla.

coll34
11/01/2013, 14:05
fetva derken ??? sen forumları karıştırdın sanırım

ametist
11/01/2013, 15:46
fetva derken ??? sen forumları karıştırdın sanırım

nesinden rahatsız oldun?

lektonstar17
11/01/2013, 16:17
Fiatın niyetini anlamak çok zor. En çok araba sattığı ülkelerin başında geliyor Türkiye ama onlar geçen yıl üretip tanıtımını yaptıkları Viaggio yu bile Türkiye de satmayı düşünmüyorlar.Açıkçası ben Bravo dan da umudumu kestim. Fiat Türkiye yi daha uzun yıllar Palio , Punto ve Linea yı kullanmaya mahkum edicek sanırım. Yakında Punto S , Punto SL , Punto SLX çıkarsa şaşırmayın.Başka seçenekleri kalmadı çünkü.

GUNES
11/01/2013, 16:59
doğru ve mantıklı yorumun fetvası da geldiğinde göre, konuya dönebiliriz. bravo makyajı konusunda dergideki takvimden başka yerde bir şey sduyan, rastlayan var mı? ya da şöyle bir yöne de gidebiliriz, makyajlanıp devam mı etmeli, yoksa yeni bir model ( viaggio vs) mi gelmeli yerine? makyajlanacaksa sizce nasıl olmalı?

fetva :ressam: .... ilginç yaklaşım doğrusu...forumdan soğutuyor sizin gibiler...yoruma teşekkür etmişiz...bu bile geriyor başkasını... germeyin germeyelim...

ametist
11/01/2013, 20:50
bakınız; kinaye (https://www.turkceciler.com/soz_sanatlari/kinaye.html)

coll34
12/01/2013, 09:44
rahatsızlık konuyu anlamak istediğin gibi anlayıp konuyu yorum yazanlara laf sokma çabaların dikkatini çekersen marka forumu burası sevdiğimiz markanın daha iyi araçlarını görmek istiyoruz yurt dışındaki modelleri niye gelmiyor vs. umarım idrak etmişsindir,ümit sana katılıyorum yani amaç ne gelecek modeller olarak neyi planlıyorlar belirsiz yıllardır pazarda jetta,passat vs gibi araçlar pastayı götürüyorlar ama bu araçlara hala rakip çıkaramadık ne yazıkki bu saatten sonrada zor

ametist
12/01/2013, 12:10
........

lektonstar17
12/01/2013, 12:29
Hyundai bile fiatın yıllar boyu yapamadığı değişim ve yeniliklerle çok kısa bi sürede aldı yürüdü. Hele dacia ya imreniyorum valla. O kadar kullanışlı pratik araçlar yapıyorki özellikle duster ve sandero stepway çok güzel araçlar. Ve adamlar bu yıl araçlarına multimedia cihazı koydu. Bizim fiat bir usb girişi bile lüx görüyor.Fiat biz palioyu lineayı uygun gördükçe daha çok kaybeder.

motor delisi
13/01/2013, 16:13
megane 4 de geliyor bende onu bekliyorum sabırsızlıkla ve aud, a3 makyajlandı oda felaket gelecek :) fiat bravoyu bitirir brava diye bi araba çıkarır sadece farı değişir. fiatın piyasası işte bu yüzden yok.

lektonstar17
13/01/2013, 21:08
megane 4 de geliyor bende onu bekliyorum sabırsızlıkla ve aud, a3 makyajlandı oda felaket gelecek :) fiat bravoyu bitirir brava diye bi araba çıkarır sadece farı değişir. fiatın piyasası işte bu yüzden yok.

Evet , hele Audi spotback i görmen lazım. Arabadan 90 kg atmışlar. Uçuyo senin anlıcan.

Misafir046
13/01/2013, 21:12
Valla;

Punto kullanıyorum.

Grande olmus,Punto olmus,Punto Evo olmus benim için cok onemli değil.PUNTO ismi varmı var.

Benim istdiğim rahatlık donanım varmı var.

WW'lar hyundailer opeller B segmentte bomboş gezerken ben Punto gibi dolu bir araba kullanıyordum...

Ben FİAT PUNTODAN memnunum :)

akca37
13/01/2013, 21:15
Tahmin yürütmek istiyorum. Viaggio diye bir aracı var yanlış yazmış olabilirim, bence bravo kalkıp sedan olarak bu aracı gelebilir diye tahmin ediyorum. Ama bravo üretimden kalkıpta bir tane bravoya sahip olamazsam çok keşke diyebilirim :)

lektonstar17
13/01/2013, 21:16
Bu en olmuş böle yaa. Eğer renault bunu çıkarıcaksa baya ses getirir.

lektonstar17
13/01/2013, 21:18
Tahmin yürütmek istiyorum. Viaggio diye bir aracı var yanlış yazmış olabilirim, bence bravo kalkıp sedan olarak bu aracı gelebilir diye tahmin ediyorum. Ama bravo üretimden kalkıpta bir tane bravoya sahip olamazsam çok keşke diyebilirim :)

Bravo bu yıl son. Ayrıca Viaggio Türkiyeye gelmicek diye okudum. Uzak doğu pazarı için düşünüyormuş fiat.Sanrırm Beijing de üretiliyor.

Misafir046
13/01/2013, 21:18
Bu en olmuş böle yaa. Eğer renault bunu çıkarıcaksa baya ses getirir.

Bunu bilmem ancak;

Clio resimlerinde 10 numara duruyordu.

Bugun bindim yeni clioya kullandım..

Bir PUNTO asla olamaz...

Ne gorunusu ne içi...

lektonstar17
13/01/2013, 21:19
Satılık araç bölümünde puntosunu satan bi fiat mühendisi arkadaşımız vardı. Aslında ona danışarak bazı bilgiler alabiliriz.

lektonstar17
13/01/2013, 21:20
Bunu bilmem ancak;

Clio resimlerinde 10 numara duruyordu.

Bugun bindim yeni clioya kullandım..

Bir PUNTO asla olamaz...

Ne gorunusu ne içi...

Clioyu ben de beğenmiyorum . Boyundan büyük farları var.

tonymontana
13/01/2013, 21:27
Satılık araç bölümünde puntosunu satan bi fiat mühendisi arkadaşımız vardı. Aslında ona danışarak bazı bilgiler alabiliriz.

:) hocam fiat hangi tip araba yapacak hangisi bitecek devam edecek bilgisini paylasirsam ben isimden olurum.

Bunun disinda konu hakkindaki genel yorumum:
isim degistirme konusunda fiat hata etmiyor bence. Ayrica fiat tasarim satar. Hangi arabasinin tasarimi calinti? Eski i30 u hatirlatirim toplama bir tasarimdi... fiat grubunun tum araclari ozgun tasarimdir.

LG-P990 cihazımdan 2 ile gönderildi

akca37
13/01/2013, 21:33
Bravo bu yıl son. Ayrıca Viaggio Türkiyeye gelmicek diye okudum. Uzak doğu pazarı için düşünüyormuş fiat.Sanrırm Beijing de üretiliyor.

Bravo son olabilir ancak şu var, şu an için yeni bir bravo sipariş edecek olunduğunda donanım üç seviyede POP, EASY ve SPORT, sportun diğer tüm bravolardakilerden en bariz farkı 18 inç jantları,

Aracım şu an için satılık olaki satıldığında bir ev almaz ise yapacağım tek şey güzel bir bravo için pazarlık yapmak :) Bir bravoya binmeden fiat sonlandırmasın satışını :)

lektonstar17
13/01/2013, 21:37
:) hocam fiat hangi tip araba yapacak hangisi bitecek devam edecek bilgisini paylasirsam ben isimden olurum.

Bunun disinda konu hakkindaki genel yorumum:
isim degistirme konusunda fiat hata etmiyor bence. Ayrica fiat tasarim satar. Hangi arabasinin tasarimi calinti? Eski i30 u hatirlatirim toplama bir tasarimdi... fiat grubunun tum araclari ozgun tasarimdir.

LG-P990 cihazımdan 2 ile gönderildi

Yapma hocam bir iki bişeyler çıtlatsan sorun olmaz. Enazından " evet bravo bitecek yada yeni bravo gelecek , yeni punto gelecek " diyebilirsin. Yada özelden yazabilirsin. Kimseye söylemem :) Ayrıca yorumuna sonuna kadar katılıyorum. Fiatın tasarımları her zaman özgün olmuştur ama keşke biras daha agresif tasarımlar olsa.