PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hgs etiketi hakkinda..

scooby555
30/12/2012, 15:18
Hgs etiketini aldik, malum konu nereye yapistirilacagi?..
cogu sitede aynanin 5 cm altina yapistirilacagini yaziyor. Ancak ben etiketin disaridan gozukmesini istemiyorum. (Gozume hos gozukmedi) bizim araclarin on cami bildigim kadariyla atermik degil. Peki aynanin arkasinda kalan guneslik vazifesi goren siyah band film, ya da adi neyse o alan uzerine yapistirsam etiketi yinede okurmu yoksa illaki aynanin altina mi yapistirmak gerekiyor? Deneyimi olan arkadaslarimiz varsa yorumlarini esirgemezler umarim..

OzzY
30/12/2012, 15:20
kaç kere yazdım bilmiyorum, TÜM ARAÇLARDA SİYAH NOKTALI BÖLGELER BU TİP ÜRÜNLER İÇİNDİR.

scooby555
30/12/2012, 15:28
Arac ureticisinin (ozellikle ithal) bu alani siyah noktali yada bandla kapamasinin bu tarz parali gecis sistemi icin kullanilan cihazlar icin yaptigini sanmiyorum. Her iki tarafinda gunes siperliginin acildiginda kalan bosluktan gelen gunesin surucu ve yolcuyu rahatsiz etmemesi icin yapildigini dusunuyorum. Ancak uyarinizi dikkate alip o alana yapistiracagim. Fakat bu kadar cok kez yazdiginiza gorede ciddi bir KAYNAK gosterebilirsiniz bi konuda. Yardiminiz icin tesekkurler.

ametist
30/12/2012, 16:06
bu etiket işi bizim icadımız değil, pek çok melekette, avrupa, amerika ve avustralyada kullanılıyor. buralarda bu etiketin görünür olması mecburi. bu yüzden mecbur aynanın arkasına ya da kamyonlarda ortaya bir yere yapıştırıyorsunuz. buyrun amerikadaki örnek How TxTag Works | TxTag (https://www.txtag.org/txtag_basics.php)

bazı yerlede ya cama ya da fara yapışanlar mevcut.. buyrun: https://www.treo.ca/vehicle-decals/installing-your-decal/

daha fazla link vermeyeceğim ama camın ortasına, sürücü tarafı alt köşeye, farın üstüne yapıştırılan gördüm, ama o siyah noktalı alana yapıştırılabilir diyen görmedim. bazı araçlarda , üretildiği ülkenin şartlarına göre o siyah noktalı alan içerisinde etiket yapıştırılsın diye bırakılan boşluklar var ama oraya ne yapıştırılıyor fikrim olmadığı gibi yine sonuçta temiz beneksiz alanlar oralar da....

OzzY
30/12/2012, 16:26
Arac ureticisinin (ozellikle ithal) bu alani siyah noktali yada bandla kapamasinin bu tarz parali gecis sistemi icin kullanilan cihazlar icin yaptigini sanmiyorum. Her iki tarafinda gunes siperliginin acildiginda kalan bosluktan gelen gunesin surucu ve yolcuyu rahatsiz etmemesi icin yapildigini dusunuyorum. Ancak uyarinizi dikkate alip o alana yapistiracagim. Fakat bu kadar cok kez yazdiginiza gorede ciddi bir KAYNAK gosterebilirsiniz bi konuda. Yardiminiz icin tesekkurler.

Kaynak otosan.
https://img..com/d/12/12/24/esasy8u6.jpg

scooby555
30/12/2012, 19:25
Her ikinizede tesekkur ederim.. Bende kararsiz kaldim ama o siyah bolgeye yapistirarak sansimi deniycem. Okumazsada yenisini aliriz artik.

celenlee
30/12/2012, 20:48
Her ikinizede tesekkur ederim.. Bende kararsiz kaldim ama o siyah bolgeye yapistirarak sansimi deniycem. Okumazsada yenisini aliriz artik.

O siyah bölgeye önce selobant ile yapıştırın bence, ben o şekilde yapacağım denemeyi köprüde :) Baktım olmuyor mecbur aşağı yapıştırırız :)

Ya da garantiden 1 tane daha isteriz ;) 5taneye kadar ücretsizmiş ya, bilmem aynı araca 1 tane daha verirler mi?

scooby555
30/12/2012, 20:57
O siyah bölgeye önce selobant ile yapıştırın bence, ben o şekilde yapacağım denemeyi köprüde :) Baktım olmuyor mecbur aşağı yapıştırırız :)

Ya da garantiden 1 tane daha isteriz ;) 5taneye kadar ücretsizmiş ya, bilmem aynı araca 1 tane daha verirler mi?

İyi fikir, sonucuda buraya yazarsak diğer arkadaşlara referans olur ;)

onur1986
30/12/2012, 23:10
Arkadaşlar ne yaparsanız yapın SELOBANT olayına girmeyin ! şahsen daha yeni denemişliğim var.henüz yoldan geldim.ben de bu konuyu günlerce araştırdım.etiketi garantiden aldım baya bi yapıştırmadım.dün aile ziyareti için İstanbul dan Gebze ye yolum düştü.ben de kötü görünücek camda nasılsa çok kullanmıyorum diyerekten selobant ile cama yapıştırdım ve FSM köprüden böle geçtim.sonuç: Kaçak Geçiş 46.75 TL ceza!! Sonra tekrar çektim sağa gözü kararıp CAMA ,siyah koyu bölgeye DEĞİL, yapıştırdım.Gebze de otobandan çıkarken baktım ve 1.80 ücret 1. Sınıf yazısını gördüm derin bi olohh çektim.az önce dönüşte de denedim sorunsuz okuyo.netten sayfama da baktığımda geçişleri gösteriyo.bu konu bence fazla mallakta.ama bizim GP lerin camları Atermik değil eminim.çünkü bu şekilde siyah bölgeye yapıştırılan araçların bizimkiler gibi tamamen koyu renk değil dikkat edin noktalı,puantiyeli yani...henüz denemiş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim umarım yardımcı olur.nihai sonuç ayna arkasındaki siyak bölümün 5cm kadar altıdır.ve emin olun içerden ne sürücüye ne de önde ki yolcuya görünüyo.yani kesinlikle göz almıyo.dışardan görünme olayına da kısa süre sonra alışılacaktır bence.çünkü İstanbul da bi dışarı çıkıp baktığınızda her 3 araçtan 2 sinin önünde bu beyaz etiketi görüyosunuz.herşeyi bırakın ve bence kesinlikle sıra beklemeden köprüden geçmenin keyfine varın...

OzzY
30/12/2012, 23:28

hocam aracınız punto sonuçta nereye isterseniz yapıştırın okur. ben puntoya ogsyi aynanın sağına siyah yere yapıştırdım. corsadada corolladada a6dada a3tede 3.20dede ıvırda zıvırdada orda...

celenlee
30/12/2012, 23:32
hocam aracınız punto sonuçta nereye isterseniz yapıştırın okur. ben puntoya ogsyi aynanın sağına siyah yere yapıştırdım. corsadada corolladada a6dada a3tede 3.20dede ıvırda zıvırdada orda...
Deneme şansınız oldu mu peki? Bir üstteki mesajda arkadaş problem yaşamış.

Benim etiket henüz gelmediği için deneyemedim.

OzzY
31/12/2012, 00:07
Deneme şansınız oldu mu peki? Bir üstteki mesajda arkadaş problem yaşamış.

Benim etiket henüz gelmediği için deneyemedim.

yazdıklarım OGS, ben focusa aldım HGS ancak henuz gelmediği için yapıştıramadım kaçak geçiş yaptım. Bence bantla yapıştırıldığından okumamıştır o. Yukarıya otosandan gelen mailide ekledim zaten.

fraust
31/12/2012, 16:44
Hgs etiketini aldik, malum konu nereye yapistirilacagi?..

birkaç foto paylaşayım :)

23726

23727

23728

ibrahim06
01/01/2013, 12:37
Ben de aynanın 5 cm altına yapıştırmak istemiyorum zira orda araç kameram var. Soracağım bişey var. Taktığımız yerde cam tozlu ya da birikmiş kir olduğunda okuyor mu bu meret. Örneğin yağmurlu bir günden çıktık sileceklerin silmediği bir bölgedeyse..

tyilgin
01/01/2013, 13:27
Ben de aynanın 5 cm altına yapıştırmak istemiyorum zira orda araç kameram var. Soracağım bişey var. Taktığımız yerde cam tozlu ya da birikmiş kir olduğunda okuyor mu bu meret. Örneğin yağmurlu bir günden çıktık sileceklerin silmediği bir bölgedeyse..

HGS etiketi görsel çalışan bir sistem değil, RFID diye tabir edilen kısa mesafeli radyo dalgaları ile tanımlama diyebileceğimiz bir sistemdir kendisi. İstanbulda yaşayan arkadaşlar bilirler iett'nin toplu taşıma kartları gibi, cüzdanınızın içinde bile olsa cüzdanı okuyucuya yaklaştırdığınızda kendisini tanıtır. Yada personel sayısının fazla olduğu kurumsal firmalardaki personel devam kontrol sistemlerinin kartlarını da örnek gösterebiliriz.
Otoyolda uygun olmaz ama istanbuldaki arkadaşlar köprü geçişlerinde üzerine bez örterek dahi test edebilirler. okumayarak cazalı geçiş gibi görse bile sistem aracınıza ceza makbuzu kesmeye kalktığında plakanıza kayıtlı bir hgs etiketi gördüğünde standart geçiş ücreti düşeceğini söylüyor. Yeterki hgs için hgs, ogs için ogs gişesinden geçin.

tyilgin
01/01/2013, 13:42
Bu tür etiketlerin içini merak edenler için bir örnek
https://image.made-in-china.com/2f0j00IvlTzwQdbSbE/RFID-Label-SGS-Approved-P-8-04-.jpg

rfid etiket - Google'da Ara (https://www.google.com.tr/search?q=rfid+etiket&hl=tr&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lcriUJvXGpOThgen3YHQCA&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1280&bih=624)

sebasti
01/01/2013, 23:02
Siyah bölgenin biraz altına yapıştırdım. İlk sefer otoyola girişte de çıkışta da okumadı. İki gün sonra aynı yolu tekrar giderken okudu. Hızlı geçiş felan değil, hızınız artarsa okumuyor.

ibrahim06
01/01/2013, 23:33
HGS etiketi görsel çalışan bir sistem değil, RFID diye tabir edilen kısa mesafeli radyo dalgaları ile tanımlama diyebileceğimiz bir sistemdir kendisi. İstanbulda yaşayan arkadaşlar bilirler iett'nin toplu taşıma kartları gibi, cüzdanınızın içinde bile olsa cüzdanı okuyucuya yaklaştırdığınızda kendisini tanıtır. Yada personel sayısının fazla olduğu kurumsal firmalardaki personel devam kontrol sistemlerinin kartlarını da örnek gösterebiliriz.
Otoyolda uygun olmaz ama istanbuldaki arkadaşlar köprü geçişlerinde üzerine bez örterek dahi test edebilirler. okumayarak cazalı geçiş gibi görse bile sistem aracınıza ceza makbuzu kesmeye kalktığında plakanıza kayıtlı bir hgs etiketi gördüğünde standart geçiş ücreti düşeceğini söylüyor. Yeterki hgs için hgs, ogs için ogs gişesinden geçin.

Bilgilendirme için çok teşekkürler.O zaman Ozzy kardeşin dediği gibi aynanın ordaki siyah noktalı yere yapıştırsak dahi okur.

Xenophan
02/01/2013, 00:42
Ben direk aynanın arkaya yapistirdim. Hic gözüme takılmadı gözükmüyor zaten içeriden. 2 sefer gişeden geçtim problem yok.

GT-N7100 cihazımdan 2 ile gönderildi