PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj için led aydınlatma.

Ziyaretci040
24/12/2012, 09:17
Merhaba arkadaşlar ,

Elektrik elektronik konularından gram anlamadığım için yardımınıza ihtiyacım var.Bagajda ufak ve cılız bi ışık mevcut evet. Ancak bu ışık aydınlatma için yetersiz kalıyor bişiler görünmüyor. Elimde 1 mt. ve slikonlu 12 v ile çalışan led var akvaryumum için 3 renk almıştım 2 sini + - (adaptörüm ayarlı olduğundan ters düz bağladım) olucak şekilde 2 sini bağladım 1 mtsi boşta bunuda bagaja yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim arıza ışığı yanmadan vs. yardımcı olurmusunuz?

Ziyaretci036
24/12/2012, 09:26
matadorcuk halleder :)

Ziyaretci040
24/12/2012, 09:28
Ufuk'la görüşebilsek zaten. Hasret gidericez önce. :D Abi adamın ledlerle vs başı dertte zaten boşver bide biz dert açmıyalım :D

Ya bide şu ön plakayı yerine takmam lazım plakalık bulmam şart 1 adet.

Bu arada senin farlar ne alemde abi yanıyorlar mı ?

Ziyaretci036
24/12/2012, 10:00
Ufuk'la görüşebilsek zaten. Hasret gidericez önce. :D Abi adamın ledlerle vs başı dertte zaten boşver bide biz dert açmıyalım :D

Ya bide şu ön plakayı yerine takmam lazım plakalık bulmam şart 1 adet.

Bu arada senin farlar ne alemde abi yanıyorlar mı ?
farlar ışıl ışıl :)

ametist
24/12/2012, 10:13
Merhaba arkadaşlar ,

Elektrik elektronik konularından gram anlamadığım için yardımınıza ihtiyacım var.Bagajda ufak ve cılız bi ışık mevcut evet. Ancak bu ışık aydınlatma için yetersiz kalıyor bişiler görünmüyor. Elimde 1 mt. ve slikonlu 12 v ile çalışan led var akvaryumum için 3 renk almıştım 2 sini + - (adaptörüm ayarlı olduğundan ters düz bağladım) olucak şekilde 2 sini bağladım 1 mtsi boşta bunuda bagaja yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim arıza ışığı yanmadan vs. yardımcı olurmusunuz?

bagaj aydınlatması arıza ışığı yakmaz... elinizdeki ledi bagaj aydınlatmasının kablosuna direkt bağlayın, yanmazsa yönünü değiştirin... öylece izole edin... özel bir uygulamaya gerek yok...

Ziyaretci040
24/12/2012, 11:27
bagaj aydınlatması arıza ışığı yakmaz... elinizdeki ledi bagaj aydınlatmasının kablosuna direkt bağlayın, yanmazsa yönünü değiştirin... öylece izole edin... özel bir uygulamaya gerek yok...

Teşekkürler akşama bi deniyeyim .

comanchee
24/12/2012, 12:46
ben şanslıyım galiba benim evoda bagaj ışığı var

lektonstar17
24/12/2012, 14:02
ben şanslıyım galiba benim evoda bagaj ışığı var

Bende de var valla:).Napcan, lüx böyle bişey işte:cool:

Ziyaretci040
24/12/2012, 14:06
Bagaj ışığı zaten var :D Yeterli gelmiyor bana göre :D Amma yaptınız ha. 1mt şerit hatta slikonlu led. 4 tl. hocam :D Nasıl olabiliceğine dair bilgi ise bedava:D

Ziyaretci040
24/12/2012, 21:12
Yaptım oldu valla süper hatta :) Elimde mavi vardı ama değiştiririm muhtemelen apaçi işi durdu hoşlanmadım

kayya
24/12/2012, 22:09
Peki arkadaşlar, bagaj kapağındaki tetik mekanizması, yani kapağı kaldırdığımızda dışarı doğru çıkan yaylı uçtan bahsediyorum. Devreyi tamamlıyor ve bagaj lambasının yanmasını sağlıyor. Anlatabilmişimdir umarım neyi kastettiğimi... Şimdi 2 sorum var.
1) 2011 fire active GP'lerde lamba yok ama tesisat var mı bilemiyorum. Bu tetik mekanizmasından bir kablo tesisatı var mı?
2) Hangi renk kablolara ne şekilde bağlantı yapmamız lazım elektriğe kavuşmamız için?
3) Sorum sayım 2 idi ama bu da bonus olsun: Beyaz ya da hafif sarı güçlü led tavsiyeniz var mı merkezi yerlerde ya da yapı marketlerde alabileceğimiz?

Led lamba benim de ilgimi çekti. Sayenizde park sensörünü kendisi takmış bir arkadaşınız olarak bagajı kaldırınca yanan güçlü bir bagaj aydınlatmasını da kendim yapmak isterim.

Ziyaretci040
24/12/2012, 22:56
Şöyle söyliyim bagajı açtığınızda sol panzotun oturduğu sol taraftaki siyah plastiğe alttan elinizi sokun. Tek kablo gibi görünen birbirine iyi sarılmış 2 adet kablo olması gerekiyor. Varsa tesisat vardır ve o kabloları ayrı ayrı soyup temin ettiğiniz ledin uçlarını deniyerek birleştirdiğiniz zaman yanması gerekir bagaj kapağı açıkken. Sonrasında izole (elektrik bandı) ile ayrı ayrı sararak birleştirin olay tamamdır. Bagajı kumandadan veya arabadan açtığınız her zaman o ledler yanıcaktır. ben o siyah plastiğin altına yaptım bu olayı mavi vardı elimde. Gayet güçlü ışık aldım beyazla falan dahada iyi olabilir.

Resimlerini çekmedim karanlıkta çok parlıyor. Ve 1 mt kadarı fazlasıyla ışığa boğacaktır bagajınızı. Ben 30 cm kullandım yetti. :) Hayırlı olsun.

kayya
24/12/2012, 23:10
Teşekkürler. Yarın sabah unutmazsam incelerim. Haftasonu da ayrıntılı bakarım. HJatta o siyah plastiği 2 vida tutuyor, onları sökünce ortaya çıkar her şey.

Peki tesisat yoksa, o kapaktaki tetik mekanizmasından kablo döşeme şansımız nedir? Bunu yapan arkadaşımız var mı? Yani hem doğrudan aküden gelen ve tetik mekanizmasının devreyi tamamlayacağı bir tesisattan bahsediyorum... Ya da bu yapılabilir mi dersiniz? Kesintisiz 12 volt alabileceğim kablo var mıdır o bölgede? Forumda doğrudan bu çözümü içeren yazı gözüme çarpmadı. Bilen varsa yazarsa veya beni yönlenirirse çok sevinirim.

Bir de o plastiğin içinde kalın süngerle sarmalanmış bir şey gözüme çarpmıştı. Onun ne olduğunu bilen var mı?

matadorcuk
24/12/2012, 23:12
Şöyle söyliyim bagajı açtığınızda sol panzotun oturduğu sol taraftaki siyah plastiğe alttan elinizi sokun. Tek kablo gibi görünen birbirine iyi sarılmış 2 adet kablo olması gerekiyor. Varsa tesisat vardır ve o kabloları ayrı ayrı soyup temin ettiğiniz ledin uçlarını deniyerek birleştirdiğiniz zaman yanması gerekir bagaj kapağı açıkken. Sonrasında izole (elektrik bandı) ile ayrı ayrı sararak birleştirin olay tamamdır. Bagajı kumandadan veya arabadan açtığınız her zaman o ledler yanıcaktır. ben o siyah plastiğin altına yaptım bu olayı mavi vardı elimde. Gayet güçlü ışık aldım beyazla falan dahada iyi olabilir.

Resimlerini çekmedim karanlıkta çok parlıyor. Ve 1 mt kadarı fazlasıyla ışığa boğacaktır bagajınızı. Ben 30 cm kullandım yetti. :) Hayırlı olsun.
Kapılarıda yapsana hacı.

Ziyaretci040
24/12/2012, 23:14
Kapılarıda yapsana hacı.

Arkadaşın teki söz vermişti elim yatkın olsa cidden yaparım. O arkadaşı bekliyorum. Gagasını kırıcam ama bi görüşelim :D

Ziyaretci040
24/12/2012, 23:17
Teşekkürler. Yarın sabah unutmazsam incelerim. Haftasonu da ayrıntılı bakarım. HJatta o siyah plastiği 2 vida tutuyor, onları sökünce ortaya çıkar her şey.

Peki tesisat yoksa, o kapaktaki tetik mekanizmasından kablo döşeme şansımız nedir? Bunu yapan arkadaşımız var mı? Yani hem doğrudan aküden gelen ve tetik mekanizmasının devreyi tamamlayacağı bir tesisattan bahsediyorum... Ya da bu yapılabilir mi dersiniz? Kesintisiz 12 volt alabileceğim kablo var mıdır o bölgede? Forumda doğrudan bu çözümü içeren yazı gözüme çarpmadı. Bilen varsa yazarsa veya beni yönlenirirse çok sevinirim.

Bir de o plastiğin içinde kalın süngerle sarmalanmış bir şey gözüme çarpmıştı. Onun ne olduğunu bilen var mı?

Aslında bende bulunan ufak ışığa giden bi kablo var onun nereden geldiğine elektriğini nerden aldığına bakarım eğer sizde o tesisat mevcut değilse uyarın ben en azından o tesisatın ilk çıkış noktası neresi ise ona bakıyım size dönerim. .

matadorcuk
24/12/2012, 23:19
Arkadaşın teki söz vermişti elim yatkın olsa cidden yaparım. O arkadaşı bekliyorum. Gagasını kırıcam ama bi görüşelim :D

Puhahaha olum ben tovbe ettım senın arabaya ellemem:D

Ziyaretci040
24/12/2012, 23:22
Puhahaha olum ben tovbe ettım senın arabaya ellemem:D

Ufuk canını yerim :D

matadorcuk
24/12/2012, 23:25
Ufuk canını yerim :D

Eyw kardesım.hanı bız gorusuyorduk dun bız murat abıyle gorustuk.kunt abının yanına gttık falan.Bu arada hıcc hayırlı olsun demıyon abarth spoıler yaptık yanıı:D

Ziyaretci040
25/12/2012, 00:08
Sen başladın yine hadi hayırlısı en azından apaçi işleri yapmıyosun be kanka bunada şükür. Olum bu ara çok yoğunum tılbaşına kadarda biticek gibi değil gerçekten. Ama 2013 de kesin görüşelim :) Hatta bi buluşma düzenleriz.

matadorcuk
25/12/2012, 00:29
Sen başladın yine hadi hayırlısı en azından apaçi işleri yapmıyosun be kanka bunada şükür. Olum bu ara çok yoğunum tılbaşına kadarda biticek gibi değil gerçekten. Ama 2013 de kesin görüşelim :) Hatta bi buluşma düzenleriz.
napalım yaa jant yaptık.murat abı spoıler olmadan olmaz dedı onuda yaptık.Ne apacılıgımızı gordun lenn.Adam ıl baskanı oldu yıne yok yıne yok yaeaaaeae:D

Birkan61
25/12/2012, 11:21
Burak abi plakalık var bende galerici bi abimden almıştım bir zamanlar eğer işini görürse hafta sonu ya da hafta içi istediğin bi yere bırakayım :D

Ziyaretci040
25/12/2012, 14:22
Burak abi plakalık var bende galerici bi abimden almıştım bir zamanlar eğer işini görürse hafta sonu ya da hafta içi istediğin bi yere bırakayım :D

Birkanım bende de var ama renault amblemi olduğu için içime sinmedi bi buluşmada alırım senden at bagajınada . Tşk.

Ziyaretci040
25/12/2012, 14:22
napalım yaa jant yaptık.murat abı spoıler olmadan olmaz dedı onuda yaptık.Ne apacılıgımızı gordun lenn.Adam ıl baskanı oldu yıne yok yıne yok yaeaaaeae:D

Daha oldukmu oda belli değil la.

matadorcuk
25/12/2012, 20:30
Birkanım bende de var ama renault amblemi olduğu için içime sinmedi bi buluşmada alırım senden at bagajınada . Tşk.

Daha oldukmu oda belli değil la.

plakalık ne ya.Sok plakalıkları app yapalım sana yapıstır dewamm.:D

Ziyaretci040
25/12/2012, 23:25
plakalık ne ya.Sok plakalıkları app yapalım sana yapıstır dewamm.:D

Kardeş ufak bi tamir işim var sonrasında slikonlıcam zaten. :)

matadorcuk
25/12/2012, 23:29
Kardeş ufak bi tamir işim var sonrasında slikonlıcam zaten. :)

Tabı canımmm.jantlarıda sattın.zaten orjınal arabya bınıyon:D

Ziyaretci040
25/12/2012, 23:33
Yok la app falan yapmıcam zaten :) Bu plakaları slikonlıcam . Jantlar varkende orjinaldi kanka.

IVAA
26/12/2012, 14:03
Bagaj için arıza ışığı yakamazsın zaten. Ben 30Cm iki LED hazırladım biri bagajın sağ tarafına diğerini ise sol tarafına yaptım sağ taraftan sol tarafa 2X050 kablo ile bagaj lambasının oraya hat çektim ( halının altından) ve iki LED'in kablosunu bagaj aydınlatmasının soketine arka kısmından soktum ve bantladım böylece orjinallik bozulmamış oldu.

thb
27/01/2013, 20:22
Merhaba benim araçta 2012 model ve bagaj lambası yok. Ancak sol tarafta dediğiniz yerde 3 uçlu soketli bir kablo var. Uçlarını dijital ölçü aleti ile ölçtüm herhangi bir voltaj yok. Acaba sigortası takılı olmayabilir mi ? Kullanma kılavuzuna baktım bagaj-makyaj aynası aydınlatma aynı sigortayı kullanıyormuş. Sigortayı henüz kontrol edemedim. Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

thb
17/02/2013, 11:09
Bagaj lambası olmayan ve bagaj tesistatı olan arkadaşlar nasıl çözdüğünü yazarsa sevinirim ..

thb
18/02/2013, 20:27
Hafta sonu bagaj sol kaplamasını kaldırdım. Sarılı kablo bölümünden 1 adet soketli kablo geliyor. Ancak kontak açıkken 12V görünüyor. Sanırım bu 12V soketi için olabilir. Başka bir ayrılmış kablo göremedim. Yukarı doğru çıkan sarılı kabloların ise 1-2 tanesinde +12V var. Ama o da sürekli geliyor. Bagaj kapısı kilidinin yanında bir yay var ona basınca elektriği kesmiyor. Bu ledler için elektriği nereden alabiliriz acaba ? Bilgisi olan var mı ?

IVAA
20/02/2013, 08:48
Hafta sonu bagaj sol kaplamasını kaldırdım. Sarılı kablo bölümünden 1 adet soketli kablo geliyor. Ancak kontak açıkken 12V görünüyor. Sanırım bu 12V soketi için olabilir. Başka bir ayrılmış kablo göremedim. Yukarı doğru çıkan sarılı kabloların ise 1-2 tanesinde +12V var. Ama o da sürekli geliyor. Bagaj kapısı kilidinin yanında bir yay var ona basınca elektriği kesmiyor. Bu ledler için elektriği nereden alabiliriz acaba ? Bilgisi olan var mı ?

Elektiriği kesmesi için bagaj kilidini tam kapatman lazım o şekilde bir dene büyük bir ihtimal kesecektir. bahsettiğin yay tahminime göre kilidi açmak için basılan yay.

punto_multijet
20/02/2013, 09:04
hiç orjinalliğini bozmadan kablo kesip eklemeden led plaka yerlestirdim. bagaj gunduz gibi. hatta İzmir kahvaltı bulusmasında goren arkadaslar olmustu. aksama gece fotografı cekeyim paylaşayım orjinal ampul yerine uygun soketi takarak kullandım kullandıgım led de bu

https://img802.imageshack.us/img802/5797/img20120828113414.jpg

sinanuzun
20/02/2013, 11:33
hiç orjinalliğini bozmadan kablo kesip eklemeden led plaka yerlestirdim. bagaj gunduz gibi. hatta İzmir kahvaltı bulusmasında goren arkadaslar olmustu. aksama gece fotografı cekeyim paylaşayım orjinal ampul yerine uygun soketi takarak kullandım kullandıgım led de bu

https://img802.imageshack.us/img802/5797/img20120828113414.jpg

Kaan tam olarak detay verebilir misin elektriği nerden aldın nasıl yaptın biz nasıl yapabiliriz ? Birde bu iç tutumaklar için çıkma aradım tutacakları bulduk ama tutacakların girdiği yuva çıkma olarak araçtan sökülemiyormuş çünkü bir kere kullanılabilen bir parçaymış bu parça ve servisten sadece alınabiliyormuş o da 75 - 80 tl tutuyor tutumaklar için farklı uygulama yapan dostlar var mı ?

punto_multijet
20/02/2013, 13:07
Kaan tam olarak detay verebilir misin elektriği nerden aldın nasıl yaptın biz nasıl yapabiliriz ? Birde bu iç tutumaklar için çıkma aradım tutacakları bulduk ama tutacakların girdiği yuva çıkma olarak araçtan sökülemiyormuş çünkü bir kere kullanılabilen bir parçaymış bu parça ve servisten sadece alınabiliyormuş o da 75 - 80 tl tutuyor tutumaklar için farklı uygulama yapan dostlar var mı ?

elektriği orjinal ampul yerinden aldım neyse birazdan eklerim fotoları otoparka inip cekeyim

punto_multijet
20/02/2013, 13:32
fotoğraflrı indim cektim. resimde de goruldugu gibi orjinal ampulu cıkarıp oraya uygun soketi kullandım boylelikle kesme biçme falan yok. ledleride cakmaklık için delik olan yerin ustune koydum boylelikle hem ledler gorsel olarak rahatsız etmiyor hemde ordaki deliği kapatıyor. gece resminide yrn eklerim artık
https://imageshack.us/a/img801/566/img20130220131249.jpg

https://imageshack.us/a/img33/4508/img20130220131058.jpg

https://imageshack.us/a/img145/5127/img20130220131115.jpg

https://imageshack.us/a/img580/4225/img20130220131106.jpg

thb
20/02/2013, 18:31
Kaan orijinal ampul olan yere ek yapmış. Benim bahsettiğim bizim araçlarda (2012 model) ampul ve 12v prizi yok. Ancak 12V'nin kablosu var. Diğer kabloyu o kadar baktım göremedim. Orjinal olan arkadaşlar ampul kablosunun renklerini yazabilirler mi veya o bölgenin detaylı bir fotosunu çekebilirler mi ? Muhtemelen döşeme altındaki kablolardan yukarı çıkıyor. hangisi olduğunu bulamadım.

punto_multijet
21/02/2013, 10:37
Kaan orijinal ampul olan yere ek yapmış. Benim bahsettiğim bizim araçlarda (2012 model) ampul ve 12v prizi yok. Ancak 12V'nin kablosu var. Diğer kabloyu o kadar baktım göremedim. Orjinal olan arkadaşlar ampul kablosunun renklerini yazabilirler mi veya o bölgenin detaylı bir fotosunu çekebilirler mi ? Muhtemelen döşeme altındaki kablolardan yukarı çıkıyor. hangisi olduğunu bulamadım.

yok ek yapmadım. resimde siyah cerceveye aldıgım parcayı ampul yerine taktım. zaten resimde gozuken 3 parca cıkan ampul yerine takmak için farklı tipte ampuller için

https://img856.imageshack.us/img856/5797/img20120828113414.jpg

Ziyaretçi033
21/02/2013, 11:59
benimde aklımda bu iş. 1.5 metre şerit led var :) birazını keser direkt bağlarım :)

Biraz da sis farının yerinde kapak var :) tek şerit onlara çekerim :)

Güzel birşeyler çıkar ortaya umarım :)

punto_multijet
21/02/2013, 12:47
gece telefonla flaşsız çekim

https://img823.imageshack.us/img823/1323/20130220200916.jpg

Kanber Tastan
21/02/2013, 13:00
Elinize sağlık , Maşallah gündüzden farkı kalmamış :) Led bağlantısı için soketi nasıl temin edebiliriz ?

Ziyaretçi033
21/02/2013, 13:18
gece telefonla flaşsız çekim

https://img823.imageshack.us/img823/1323/20130220200916.jpg

Valla gündüzden farkı yok :D

sent to mobile

punto_multijet
21/02/2013, 13:55
Elinize sağlık , Maşallah gündüzden farkı kalmamış :) Led bağlantısı için soketi nasıl temin edebiliriz ?

hadi benden olsun :) 5-6 tane olması lazım evde İzmir karşıyakadayım isteyene vereyim

sinanuzun
21/02/2013, 16:39
Bizde bagaj lambası olsa bırakın led takmayı var olanı yakarız ama 30.000 35.000 Tl lik araba bagaj lambası ve iç tutamak opsiyon acaba tüketici haklarına gitsek kazanılabilir mi ?

Arkadaşlar bagaj lambası olmayanlar için bir çözüm üretmişler miydi tavandan elektrik çekmenin dışında nerende elektrik alınabilir bgaj kilidiyle nasıl uyumlu hale getirilir acaba ?

kayya
23/02/2013, 19:53
Bagaj kilidiyle uyumlu olacak şekilde kablo vs ayrıntıları açıklayabilecek veya foto ile gösterebilecek arkadaşlar varsa şimdiden saygılarımızı sunuyoruz. Olmadı, havalar biraz ısındığında bagaj içerisindeki plastik kısmı söküp biraz karıştıracağım. Çözüm bulabilirsem foto ile destekleyerek bir konu açarım. Eğer ses çıkmazsa anlayın ki çözüm bulamamışımdır :)

lektonstar17
24/02/2013, 09:06
https://img856.imageshack.us/img856/5797/img20120828113414.jpg

Kaan harika iş çıkarmışsın. Bu ürünü nerede bulabiliriz acaba ?

Ziyaretci040
24/02/2013, 14:46
Aslında bende yaptım ama bende bulabilirsem bu üründen bende tekrar değiştirebilirim :)

punto_multijet
25/02/2013, 10:13
Kaan harika iş çıkarmışsın. Bu ürünü nerede bulabiliriz acaba ?

elinde led olana ben baglantı için aparat olan soketi ucretsiz verebilirim. eger komple almak isterseniz adam hazır indirim yapmıs ekteki linktende alabilirsiniz.

Pure White Car Interior 48 5050 SMD LED Light Lamp Panel T10 Dome BA9S Adapter | eBay (https://www.ebay.com/itm/Pure-White-Car-Interior-48-5050-SMD-LED-Light-Lamp-Panel-T10-Dome-BA9S-Adapter-/140780473135?pt=US_Car_Lighting&hash=item20c72b8b2f)

lektonstar17
25/02/2013, 13:34
elinde led olana ben baglantı için aparat olan soketi ucretsiz verebilirim. eger komple almak isterseniz adam hazır indirim yapmıs ekteki linktende alabilirsiniz.

Pure White Car Interior 48 5050 SMD LED Light Lamp Panel T10 Dome BA9S Adapter | eBay (https://www.ebay.com/itm/Pure-White-Car-Interior-48-5050-SMD-LED-Light-Lamp-Panel-T10-Dome-BA9S-Adapter-/140780473135?pt=US_Car_Lighting&hash=item20c72b8b2f)

Yardım için teşekkürler. Bu ürün Türkiye de yok mu acaba ?

sinanuzun
25/02/2013, 13:53
Acaba forumda bagajda tesisatı ve lambası olmayanlar için geliştirilmiş bi çözüm önerisi olan var mı ? Puntoya hız sabitleyicisi takan sevgili üstadlar bunada bir çözüm sunsalar süper olacak.

punto_multijet
25/02/2013, 14:02
Yardım için teşekkürler. Bu ürün Türkiye de yok mu acaba ?

aslında ledmar diye biyer var. ordan buna benzer urunler var mesela,

G4 Ampul (https://www.ledmar.com.tr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=13)

burdaki urunlerde araclarda cok rahat kullanılabilir. sadece baglantı kısmını sizin halletmeniz lazım buarada tekrar yazıyorum izmir içinde olan arkadaslara soketi ucretsiz verebilirim veya alıcı odemeli kargoyla gonderirim

bykacar
25/02/2013, 14:20
selam arkadaslar benim sıkıntım şu daha ugrasmadım ama sizin basınıza geldiyse direk urasmadan cözeyim bagaj lambam var tesisatı var içinde ampulu var fakat yanmıyor kontrol ettim + elektirik var fakat - almıyor dısardan sase verdiğimde yanıyor dedim dısardan şase vereyim bu seferde bagaj kapansada araba kapalı da kalsa içerde yanıyor sürekli yani kesici bir muşür göremedim kilitin yanında içine giren bir swiç var fakat kesmiyor elektriği swici söktüm bir kablo vs bağlantısı yok durum nedir sizde de böyle bir sıkıntı varmı acaba

bykacar
25/02/2013, 14:22
ayrıca kapılar acıkken içerde sinyal ötüyor kapı acık butonu yanıyor fakat yürür veya motor calısır konumdayken bagaj acılsada göstermiyor kadranda bir sinyal de ötmüyor kısaca bagaj kapagında bagajın acıldıgına dair uyarı verecek bir aktif swiç yok nedir bu olay bagajı acık unutup gitsek iceride göremeyecez başına gelen varmıdır acaba

punto_multijet
25/02/2013, 14:43
bagajdaki switch artık nerdeyse o arızalı sizin

lektonstar17
25/02/2013, 15:04
aslında ledmar diye biyer var. ordan buna benzer urunler var mesela,

G4 Ampul (https://www.ledmar.com.tr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=13)

burdaki urunlerde araclarda cok rahat kullanılabilir. sadece baglantı kısmını sizin halletmeniz lazım buarada tekrar yazıyorum izmir içinde olan arkadaslara soketi ucretsiz verebilirim veya alıcı odemeli kargoyla gonderirim

Kaan elinde led dahil tam set varsa ben almak isterim.

bykacar
25/02/2013, 16:02
bagajdaki switch artık nerdeyse o arızalı sizin

bir tane kilidin orada var oda bos uzuncana bir swiç baskada göremedim ampulşe şase gelmiyor :S

Ziyaretçi033
25/02/2013, 16:27
o swich i sökün yada kurcalayın biraz, bir hareketlilik olacakma lambada?

bykacar
25/02/2013, 16:39
yok olmuyor sizin araclarınızda yokmu upuzun işaret parmagı kadar boyu var bagaj kapagındaki kilitin solunda hemen söktüm ne artı kablosu var ne eksi

punto_multijet
25/02/2013, 16:54
Kaan elinde led dahil tam set varsa ben almak isterim.

adres alayım yrn göndereyim size

Ziyaretçi033
25/02/2013, 17:13
yok olmuyor sizin araclarınızda yokmu upuzun işaret parmagı kadar boyu var bagaj kapagındaki kilitin solunda hemen söktüm ne artı kablosu var ne eksi

Hocam ozaman tesisatı mı çekili değil aceba?

Ya da o swich değil de bagaj kapağı ayar yeri falan mı?

Bende bakayım bi ona neymiş o :)

lektonstar17
25/02/2013, 17:18
adres alayım yrn göndereyim size

Harika olur özelden atıyorum adresi.

Ziyaretçi033
26/02/2013, 19:12

Hocam baktım ben sizin o dediğiniz şeye, o swich değil o bagajı dengelemek yada sabitlemk için olan birşey. Anhtar kilitin içersinde. Tornavidayla dili itekledim kapalı konuma geldi lamba söndü açtım yandı. Olay kilit mekanizmasının içimde bitiyor.

Mobil olarak cevapladı
M.YILDIRIM

bykacar
27/02/2013, 13:12
Hocam baktım ben sizin o dediğiniz şeye, o swich değil o bagajı dengelemek yada sabitlemk için olan birşey. Anhtar kilitin içersinde. Tornavidayla dili itekledim kapalı konuma geldi lamba söndü açtım yandı. Olay kilit mekanizmasının içimde bitiyor.

Mobil olarak cevapladı
M.YILDIRIM

o zaman ona bir bakayım nedir olayı şase gelmemesi canımı sıkıyor işte fakat bagaj kiliti kapalıykende yanıyor dısardan sase verdıgım de :)

lektonstar17
27/02/2013, 15:13
Kaan arkadaşımız sağolsun bir takım bana gönderdi. Yarın monte edeceğim inşallah. Huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum.
https://imgim.com/dsc01839.jpg

https://imgim.com/dsc01840.jpg

Ziyaretçi033
27/02/2013, 18:29
o zaman ona bir bakayım nedir olayı şase gelmemesi canımı sıkıyor işte fakat bagaj kiliti kapalıykende yanıyor dısardan sase verdıgım de :)

Şaseyi direkt almıyor demekki, bagaj açılınca (kilit açılınca) alıyordur.

(Plastik aksamla düzeneklenmiş olabilir.)

Ziyaretçi033
27/02/2013, 18:32
Kaan arkadaşımız sağolsun bir takım bana gönderdi. Yarın monte edeceğim inşallah. Huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum.

Hayırlı olsun :) Bende bunu şerit ledleri kesip-birleştirerek yapacağım :)

lektonstar17
27/02/2013, 20:24
Hayırlı olsun :) Bende bunu şerit ledleri kesip-birleştirerek yapacağım :)

O da güzel bir çözüm olur.

fhmnl
27/02/2013, 20:58

bundan bende vardı bagaj cok acık kalınca ledler ısınıyor ve bant düşüyor haberiniz olsun

lektonstar17
27/02/2013, 21:36
bundan bende vardı bagaj cok acık kalınca ledler ısınıyor ve bant düşüyor haberiniz olsun

Teşekkür ederim, bir çaresine bakıcaz artık.

kayya
24/03/2013, 22:34
Havanın biraz güzelleşmesiyle gaza gelip bagaj kapağının iç kısmınını ve bagajın sol tarafındaki döşemeyi söktüm. 12 voltla çalışan bir lamba buna bağlı kablolar yardımıyla elektrik ve tetikleme mekanizmasını anlamaya çalıştım. Ama maalesef tüm çabalarıma rağmen bagaj kilidinin açılmasıyla lambayı yakacak elektriğin nereden geldiğini anlayamadım. Yani soruna çare bulamadım ama belki çektiğim resimler diğer arkadaşlara da yol gösterip sorunumuza çare bulmak için başlangıç olabilir.

Öncelikle, sol arka yolcu emniyet kemeri makarasının orada ne idüğü belirsiz bir soket buldum. Bu soket ne işe yarar gerçekten merak ediyorum. İçerisinde sadece tek kablo var ve yanlış hatırlamıyorsam sarı-kahverengi renkliydi. Resimler aşağıda:

kayya
24/03/2013, 22:43
Bagaj kilidinde ise şöyle bir durum söz konusu: Kilide giden bir soket var. Bu sokette 3 kablo mevcut. İlk iki kablo kilidin açılmasını sağlayan elektriği ileten + ve - kutuplar. 3. kablonun ne işe yaradığını anlayamadım. Sokette bir de 4. kablo yuvası var ama boş. Mevcut kablolarla çeşitli kombinasyonlar yaptım ama bagaj açıldıktan sonra sürekli elektrik gelen, yani bagaj lambasını yanık tutacak ve bagaj yeniden kilitlendikten sonra elektriği giden bir kablo bulamadım. Kilidin ve soketin resimleri aşağıda, o kadar şeyi söküp takarken parmağı da kanatmışım :)

Bagaj lambası ve tesisatı olan arkadaşlardan, bagaj kapağının içerisindeki plastik kısmı söken olursa, bir zahmet karşılaştırsın ki bizimkilerden farkı neymiş görelim...

kayya
25/03/2013, 23:46
Ya herkes sorununu çözdü ya da herkes unutup kabul etti durumu :)

Ziyaretci040
25/03/2013, 23:48
Yok be abi aslında 3 4 arkadaşta gördüm arka bagajdaki lambanın ya dibinden yada kablosunu sıyırıp alınan 12v ile şerit ledleri bağladılar ve olay çözüldü çok basit :)

Bende öyle yaptım. . .

thb
25/03/2013, 23:58
Bu olayı bende çözemedim. Havalar biraz da güzelleşsin. Açık havada inceleyeceğim ..

kayya
26/03/2013, 12:20
Yok be abi aslında 3 4 arkadaşta gördüm arka bagajdaki lambanın ya dibinden yada kablosunu sıyırıp alınan 12v ile şerit ledleri bağladılar ve olay çözüldü çok basit :)

Bende öyle yaptım. . .

Keşke bizim de bagajda lamba olsaydı, dibinden hat çeker ledleri istediğim yere yapıştırırdım :)

Bizim sorunumuz, bagajda hiç lamba olmaması. Hat da yok. Ama mekanizma çalışıyorsa hattı ve lambayı biz çekip led yerleştirmeyi planlıyoruz. Yukarıdaki çalışmayı bu nedenle yaptım ve resimleri de bu nedenle çektim ki ilgisi alakası olan ve aynı durumda olan arkadaşlar belki bir çözüm bulabilirler.

Ama şu konuda net bilgi ihtiyacım var.

1) Bizimki gibi lambası hiç olmayan puntolarla, lambası olan puntoların kilit mekanizması aynı parça koduna mı sahip?
2) Bagajında lamba olan arkadaşlar, kilide giden soketteki 4. kablo yuvası boş mu yoksa orada fazladan bir kablo var mı?
3) Bagaj tesisatı, lambayı nasıl tetikliyor?
* Lambada sürekli + elektrik var ve bagaj kilidi açılınca buradan lambaya giden kablodan şaşelenerek mi yanıyor?
* Lamba şaselenmiş durumda ve kilit açılınca kilitten lambaya giden kablodaki + elektrik lambaya ulaşınca mı yanıyor?

Şu, EPER miydi neydi, şemaları ve parça kodlarını görebilen arkadaşlar ilgilenebilirse, uğraşmaya değip değmeyeceğini baştan anlayabiliriz. Kilit mekanizması lambayı yakacak tetiklemeye sahip değilse, yani farklı parça kodlu kilitler kullanılmışsa, hiç uğraşmayalım.

Önümüzdeki haftasonu hava güzel olursa ve de boş zamanım olursa yeniden söküp çeşitli denemeler yapacağım. Umarım sigortayı attırmam, ampermetre vs. cihazım yok. Deneme yanılma yöntemiyle çözüm bulmaya çalışacağım...

sinanuzun
26/03/2013, 13:55
Kaya bey sizin dediğiniz durum bagajında lambası olmayanları mı kapsıyor. Yani benim araçtaki gibi bagaj lamba yeri var ama ne lamba ne tesisatı var servise gittiğimde kilitte mekanizmanın olmadığı elektrik çekilse dahi bagaj kilidinin değişmesi gerekeceği söylenmişti maliyeti 250 TL felan tutar demişlerdi eğer sorun aynı sorun çözümüde varsa ve çözülürse süper olur.

Not mesajımı yazarken siz mesaj yazmışsınız ben üstteki mesajı görmemiştim.

kayya
26/03/2013, 14:15
Servisin, kilitte mekanizma olmadığını söylemesine üzüldüm. Birkaç servisten daha teyit edebilirsek işe girişip girişmemeyi düşünebiliriz. Gerçekten öyleyse, yeni kilit al, hat çek vs.. uzun ve masraflı iş... Mevcut kilitle bu işi çözebileceksek, o zaman tadından yenmez :)

sinanuzun
26/03/2013, 14:22
Peki şöyle birşey olsa sonuçta elimizdeki kumandadan bagaj kilit mekanizmasını tetikleyen bir yapı var ve bagaj açma tuşuna basında devreye giriyor. Burada bagaj açma tuşuna basınca otomatik çalışan sensörlü bir lamba düşünülemez mi elektiriği tavan lambasından çekilmiş sensör karanlıkta 3 dakika çalışacak sonra elektiriği kesecek ama sadece kumada kilidi tetiklenince. Elektronik ve devrelere uzağım ama yapılabilir gibi.

kayya
26/03/2013, 14:52
Umarım böyle devrelerle uğraşmaya hiç gerek kalmaz...

punto_multijet
26/03/2013, 16:39
bu kadar ugrasılcagına ben sizin yerinizde olsam sensorlu osram ve philips lambalar var sarjlı pille calısan onlardan koyardım bagaja

kayya
26/03/2013, 17:09
Çözüm üretemezsek tabi ki bu işin sonu öyle olacak. Ama çözüm üretirsek, bir şeyler yapmış olmanın vereceği hazzı düşünemiyorum :)

sinanuzun
27/03/2013, 10:58
bu kadar ugrasılcagına ben sizin yerinizde olsam sensorlu osram ve philips lambalar var sarjlı pille calısan onlardan koyardım bagaja

Tamam sensorlu osram ve philips lambalar takalım ama zaten bagaj karanlık dolayısıyla karanlıkta yanacak lamba bagaj kapalıyken gecede gündüzde yanar sarj işi sıkıntı birde güzel sabitleyemeyince sen yapar.

punto_multijet
27/03/2013, 12:41
Tamam sensorlu osram ve philips lambalar takalım ama zaten bagaj karanlık dolayısıyla karanlıkta yanacak lamba bagaj kapalıyken gecede gündüzde yanar sarj işi sıkıntı birde güzel sabitleyemeyince sen yapar.

sensorlu lambalar hem ısıga hemde harekete duyarlı yani bagaj kapalıyken yanmaz. yanması için ayarlı olan karanlık/ısık miktarında hareket algılaması lazım ;)

sinanuzun
27/03/2013, 13:21
sensorlu lambalar hem ısıga hemde harekete duyarlı yani bagaj kapalıyken yanmaz. yanması için ayarlı olan karanlık/ısık miktarında hareket algılaması lazım ;)

e bagaja birşey koymayacakmıyız bagajda hareket eden birşey olunca karanlıkta olduğu için yanacaktır.

punto_multijet
27/03/2013, 13:56
e bagaja birşey koymayacakmıyız bagajda hareket eden birşey olunca karanlıkta olduğu için yanacaktır.

bagaja evcil hayvan koymadıktan sonra yanacagını dusunmuyorum :D sonucta sabit eşya hareket etmediğine göre yanmaz hee yok ben bunlarla ugrasmam derseniz arkadasın biri yazmıs 250tl mi ne bagaj kilidi değiştirin bagaj aydınlansın. Ben kendi motorumda da sensorlu lamba kullandım osramın gayette memnunum 20-30tl maks cozdum derdimi bitti gitti.

sinanuzun
27/03/2013, 14:52
Mutlaka bu sorun çözülecektir beklemedeyiz koskoca hız sabitleycisine el atanlar bunada çözüm bulurlar.

ametist
27/03/2013, 15:18
eski yazılanları okumadım, eğer daha önce yazıldıysa kusura bakmayın, ama aslında kara düzen yapabilirsiniz... eski şahinlerde doğanlarda vs kullanılan iç aydınlatma çivi butonları vardır, kapıda değil de direklere yerleştirilir, kapı bunlara basar ışığı keser vs, aynı buzdolaplarının kapılarında da olduğu gibi... müsait bir yere onlardan yerleştirilip bagaj ışığı işi kolayca halledilebilir. tabi bunun için bir delik açmak gerekir ki o da işin cilvesi.... ürün budur: tıkla (https://parcaadresi.com/index.asp?page=productdetail&ID=ERMAK%20113035&BrandID=60&type=car) hatta plastik aksamda uygun yer varsa ( punto bagajını incelemediğim için tam ne olur fikir yürütemiyorum, kusura bakmayın) buzdolabı butonu bile kullanılabilir....

alixxx
30/03/2013, 15:04
Kaya bey şu diagrama bakın isterseniz bi.

https://f1303.hizliresim.com/17/y/llz4v.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

kayya
30/03/2013, 20:11
Ali arkadaşımızın eklediği diyagramın ve verdiği bilgilerin de etkisiyle gaza gelip yeniden arabanın başına geçip bagaj kaplamasını sökerek ayrıntılı baktım. Ali arkadaşımıza çok teşekkürler. Diyagramın okunmasında çok yardımcı oldu, yoksa diyagramın nasıl yorumlanacağı konusunda en ufak fikrim yoktu. Birçok da fikir verdi sağ olsun. Tespitlerim ise şöyle:
* Diyagramda, bagaj kilit soketindeki 1 no'lu kablo ile body computer E soketi 28 nolu pinden gelecek kablo bağlantısıyla lambanın yanacağı görülüyor.
* Ekteki fotoğraflarda göreceğiniz üzere bizim bagaj kilidi bağlantı soketimizdeki 1 nolu pinde kablo yok.
* Ama bagaj kilidinin üzerinde 4 adet bağlantı noktası mevcut. Yani sokette 1 nolu pine kablo takılırsa bu iş olacak gibi. Ama buradaki pinler gibi bir pin bulmak biraz zor geldi bana. Kablo bağlantısının haricen bu bağlantı noktasına yapılması gerekecek gibi görünüyor.
* Buradan çekilecek hattın bagaj kapağının içerisinden geçirilip, bagaj kapağını açtığınızda kapakla kaporta arasındaki kablo bağlantısını sağlayan sol taraftaki plastik muhafazanın içerisinden geçirilerek kaportaya aktarılması gerekmekte. Özellikle bu kısım bayağı bir uğraştıracak gibi görünüyor.
* Body computer 28 nolu pinde kablo yoksa buraya eklenmesi ve kablonun bagaja kadar uzatılması gerekli. Eğer kablo zaten mevcutsa kablonun arka tarafa gidip gitmediğinin tespiti gerekli. Yağmur bastırdığı için söktüğüm yerleri bile takmadan eve kaçtım, body computer tarafını hiç inceleyemedim...
* Tüm bunları halledebilirsek lambanın yanmaması için hiçbir neden kalmıyor gibi.

Temel bilgiler bu şekilde.

alixxx
30/03/2013, 21:31
Ali arkadaşımızın eklediği diyagramın ve verdiği bilgilerin de etkisiyle gaza gelip yeniden arabanın başına geçip bagaj kaplamasını sökerek ayrıntılı baktım. Ali arkadaşımıza çok teşekkürler. Diyagramın okunmasında çok yardımcı oldu, yoksa diyagramın nasıl yorumlanacağı konusunda en ufak fikrim yoktu. Birçok da fikir verdi sağ olsun. Tespitlerim ise şöyle:
* Diyagramda, bagaj kilit soketindeki 1 no'lu kablo ile body computer E soketi 28 nolu pinden gelecek kablo bağlantısıyla lambanın yanacağı görülüyor.
* Ekteki fotoğraflarda göreceğiniz üzere bizim bagaj kilidi bağlantı soketimizdeki 1 nolu pinde kablo yok.
* Ama bagaj kilidinin üzerinde 4 adet bağlantı noktası mevcut. Yani sokette 1 nolu pine kablo takılırsa bu iş olacak gibi. Ama buradaki pinler gibi bir pin bulmak biraz zor geldi bana. Kablo bağlantısının haricen bu bağlantı noktasına yapılması gerekecek gibi görünüyor.
* Buradan çekilecek hattın bagaj kapağının içerisinden geçirilip, bagaj kapağını açtığınızda kapakla kaporta arasındaki kablo bağlantısını sağlayan sol taraftaki plastik muhafazanın içerisinden geçirilerek kaportaya aktarılması gerekmekte. Özellikle bu kısım bayağı bir uğraştıracak gibi görünüyor.
* Body computer 28 nolu pinde kablo yoksa buraya eklenmesi ve kablonun bagaja kadar uzatılması gerekli. Eğer kablo zaten mevcutsa kablonun arka tarafa gidip gitmediğinin tespiti gerekli. Yağmur bastırdığı için söktüğüm yerleri bile takmadan eve kaçtım, body computer tarafını hiç inceleyemedim...
* Tüm bunları halledebilirsek lambanın yanmaması için hiçbir neden kalmıyor gibi.

Temel bilgiler bu şekilde.
Ne demek Kaya bey her zaman elimden geldiğince yardım ederim. Evet elearn 1 nolu pin ile E soketinin 28 nolu pini arasına lamba bağlanırsa yanacak gibi gösteriyor. En azından benim anladığım o. 1 nolu pini pc kasalarından falan bulabilirsiniz diye düşünüyorum ya da kabloyu uzatın pine deyecek şekilde oraya sabitleyin o bile olur. E soketinide zaten direksiyon sol altındaki kapağı söktüğünüzde göreceksiniz. Alttaki değilde üstteki soket. Diagramda vardı yeri ve şekli belli.
Tek kablolu sokete bakabildiniz mi o ne acaba? Lambanın bir ucunu ona diğer ucunu şaseye değdirmeyi denediniz mi?

kayya
30/03/2013, 23:01
Tek kablolu soketi denedim test lambamın diğer ucunu şaseleyerek ama ışık yanmadı. Kabloyu takip etmek için bagaj fitilini de söktüm ve tavan kaplamasını biraz araladım. Tavandan gelen kablolardan birinin devamı ama o kablo nedir, nereden gelir ve niye tek başına soketlidir bilemedim açıkçası. Sokete 2. kablo yeri de var ama kablosu yok. Yine Fiat bir şeyden çalmış galiba :) Belki bagajdaki çakmaklıkla ilgilidir bende o da olmadığı için bilemiyorum. Bagajında çakmaklık olanlar karşılaştırabilir... Aklıma başka bir şey gelmedi bununla ilgili.

Yarın sabah yeni denemeler yapacağım. Body computer soketi nasıl çıkar? Doğrudan çekince çıkar mı? Üzerinde mavi bir bölüm var sanki önce onu açmak lazım gibi duruyor. Resimde işaretlediğim soket değil mi E soketi? Sizin konunuzdan çaldım resmi :)

Bir de soket içerisinde pinlerin numarası yazıyor mu? Neye göre sayacağım ve 28 nolu pini bulacağım?

alixxx
30/03/2013, 23:29
Tek kablolu soketi denedim test lambamın diğer ucunu şaseleyerek ama ışık yanmadı. Kabloyu takip etmek için bagaj fitilini de söktüm ve tavan kaplamasını biraz araladım. Tavandan gelen kablolardan birinin devamı ama o kablo nedir, nereden gelir ve niye tek başına soketlidir bilemedim açıkçası. Sokete 2. kablo yeri de var ama kablosu yok. Yine Fiat bir şeyden çalmış galiba :) Belki bagajdaki çakmaklıkla ilgilidir bende o da olmadığı için bilemiyorum. Bagajında çakmaklık olanlar karşılaştırabilir... Aklıma başka bir şey gelmedi bununla ilgili.

Yarın sabah yeni denemeler yapacağım. Body computer soketi nasıl çıkar? Doğrudan çekince çıkar mı? Üzerinde mavi bir bölüm var sanki önce onu açmak lazım gibi duruyor. Resimde işaretlediğim soket değil mi E soketi? Sizin konunuzdan çaldım resmi :)

Bir de soket içerisinde pinlerin numarası yazıyor mu? Neye göre sayacağım ve 28 nolu pini bulacağım?
soketi sökmek için önce mavi çerçevenin tam önünde bir tırnak var onu içe doğru bastırıp halka (gibi) parçayı kaldırmanız gerekiyor. Mavi kısım soketin yerinden çıkmasını önleyen kilit aslında. daha sonra deneme yapılabilir bence. 28. pinde kablo varsa ona paralel yapılarak diğer uç şaseye gidecek şekilde bir lamba bağlanıp bağaj açıldığında lambası yanacakmı bakılabilir. Soketi çıkardığınızda aslında o çıkardığınız kısmın kablo çıkan tarafında sağlı sollu 2 adet tırnak görürsünüz. O tırnaklardan tutup ayırdığınızda asıl soketin kapak içinde olduğunu ve bu soketin kızaklı olduğunu görürsünüz. Sağlı sollu tırnaklar tutar soketi .daha sonra çıkardığınız soketin yanında pin numaraları yazar. Oradan sayarak bulabilirsiniz. Biraz havada kalıyor anlatım ama uygulamaya geçtiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız :)

kayya
31/03/2013, 00:01
Yağmur yağmasa çok şey deneyecektim ama hepsi yarın sabaha kaldı. Zaten söktüğüm hiçbir kaplamayı da takmadım. Öylece kapıları kitleyip bıraktım arabayı :)

Yarın sabah bu öneriniz de dahil olmak üzere her şeyi deneyeceğim.

alixxx
31/03/2013, 00:12
Yağmur yağmasa çok şey deneyecektim ama hepsi yarın sabaha kaldı. Zaten söktüğüm hiçbir kaplamayı da takmadım. Öylece kapıları kitleyip bıraktım arabayı :)

Yarın sabah bu öneriniz de dahil olmak üzere her şeyi deneyeceğim.
Kaya bey soket işi mantıklı gelmiyor bana ama dediğim gibi 1 nolu pinden lambanın olması gerektiği yere bir kablo çekip, E soketinin 28. pininden de bir kablo çekerseniz araya bir ampul bağlayıp denerseniz yanacaktır bence.

kayya
31/03/2013, 12:12
Sabah sabah Amerikayı yeniden keşfetmiş gib i hissettim kendimi. :) Ali hocamın da desteğiyle ana bilgisayardaki 28 nolu pine ulaştım. Resimlerde de görebilirsiniz, kırmızı-yeşil renkte bir kablo zaten orada var. Bu pinin içine uzattığım kabloyu lambama bağladım. Lambamın diğer ucunu da bagaj kilidi 1 nolu pine temas ettirdim. Bagajı açınca lamba yandı, bagajı kitleyince lamba söndü. Yani sorunun çözümüne ulaştık. Şimdi zor olan bir şey var. Bagaj kapısıyla kaporta arasında, bagaj açıkken sol tarafta görebileceğiniz plastik muhafazanın içinden kablomuzu nasıl geçireceğiz? Bir diğer kafamı kurcalayan husus, 28 nolu pindeki kablonun arka tarafa zaten uzatılmış olup olmadığı anlama şansımız nedir? Yeniden hat çekmek zorunda kalmayalım ana bilgisayardan bagaja kadar...

alixxx
31/03/2013, 13:55
Sabah sabah Amerikayı yeniden keşfetmiş gib i hissettim kendimi. :) Ali hocamın da desteğiyle ana bilgisayardaki 28 nolu pine ulaştım. Resimlerde de görebilirsiniz, kırmızı-yeşil renkte bir kablo zaten orada var. Bu pinin içine uzattığım kabloyu lambama bağladım. Lambamın diğer ucunu da bagaj kilidi 1 nolu pine temas ettirdim. Bagajı açınca lamba yandı, bagajı kitleyince lamba söndü. Yani sorunun çözümüne ulaştık. Şimdi zor olan bir şey var. Bagaj kapısıyla kaporta arasında, bagaj açıkken sol tarafta görebileceğiniz plastik muhafazanın içinden kablomuzu nasıl geçireceğiz? Bir diğer kafamı kurcalayan husus, 28 nolu pindeki kablonun arka tarafa zaten uzatılmış olup olmadığı anlama şansımız nedir? Yeniden hat çekmek zorunda kalmayalım ana bilgisayardan bagaja kadar...

Artık gercekten yanlış meslek mı sectim diye düşünüyorum :-) Kaya bey gözünüz Aydın diyeyim o halde :-) bence şimdi yapmanız gereken on sol kapı eşik plastiğini sökmek ve aynı kablo oradan geçiyor mu bakmak gecmiyorsa on kapı eşik plastiğini ve arka kapı eşik plastiğini söküp kabloyu oralardan geçirerek yeni bir hat çekmeniz. Fakat o kablo biryerlere kadar çekilmiştir bence öncelikle siz kablo takibi yapın :-)

kayya
01/04/2013, 08:57
Çözüme ulaşmış olmanın verdiği rahatlıkla gezmeye çıkınca, iş yarım kaldı :) Sadece bagaj kapısını halledebildim. Kilitten çektiğim kabloyu, lambayı konuşlandıracağım bölgeye kadar bayağı zorluk yaşayarak iletmeyi başardım. Ama güzel bir işçilik oldu. Bagaj döşemesini de yerine takarak o kısmı tamamen hallettim. Haftaya ana bilgisayardan başlayarak kablo takibi yapacağım. Kabloyu bagaj, yan direk veya kapı eşiği civarında bulamazsam kendim yeni hat çekeceğim. Ancak merak ettiğim konu, 28 nolu pini, soketten çıkartabilir miyim? Denedim ama çıkartamadım. Çıkartabilirsem güzel bir işçilikle bağlantı yapabilirim. Olmadı, kablonun plastiğini sıyırıp bağlantı sağladıktan sonra yalıtmak zorunda kalacağım...

sinanuzun
01/04/2013, 11:42
Sevgili kaya bey video çekeip paylaşırmısınız foto analtılanlar bende havada aldı bende şimid tutamkalrın nasıl takılacağını gösteren bir video hazırlıyorum bu bagj lambası işi benim için önemli.

kayya
08/04/2013, 22:24
Konunun takibi açısından yazmayı uygun gördüm.

Çözüme nasıl ulaşıldığının anlatımına şu adresten ulaşabilirsiniz:
https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/46188-cozum-bagaj-lambasi-olmayan-active-modellere-lamba-montaji.html

efe mert
30/07/2013, 21:49
aralık 2010 aldığım puntoda bagajda küçücük bir aydınlatma olduğunu farketmem 2.5 sene sürdü çünkü hiç yanmamıştı bugüne kadar ama az önce bagaja eşya koyarken o küçük ışık yandı:) aa dedim ışık varmış sonra bagajı kapatıp tekrar açtım ışık gene yanmadı. bu ışık ne zaman nasıl yanıyor arkadaş ::)

thb
30/07/2013, 22:53
Geçenlerde aracımı sabah 20.000 servisine götürdüğümde bagaj lambasının olmadığını taktırmak istediğimi söylediğimde servis yetkilileri önce araçta tesisat olmadığını çekilmesi gerektiğini söylediler. Ok tamam ne gerekiyor ise yapalım dedim. Sonra aynı gün öğleden sonra aradılar ve fabrika ile görüştüklerini ve bu tesisat çekilirse fabrikanın tesisattan kaynaklı bir problem olması durumunda aracı garanti dışı bırakacağını söylediler. Dedim ki siz hangi markaya servis veriyorsunuz ? Böyle saçma bir şey olamaz.

İşin özeti bu konu hakkında hemen haftasına azim ettim ve bende bir çözüm ürettim. Aracın herhangi bir tesisatı ile oynamadan bu işi çözebileceğiz. Testlerimi ve denemelerimi tamamladım. Ayrıca bu universal bir çözüm oldu. Yani bagaj aydınlatma lambası olmayan her araçta (marka/model bağımsız) kullanılabilecek. Detaylar çok yakında ..