PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fazla yakıt problemi çözüldü ? :)

ErhanKarann
17/12/2012, 14:18
Arkadaslar merhaba öncelikle bir baslık acmısdım cok yakıyor diye ama dün itibari ile yakıt problemim çözüldü yag degisimi icin bi tamirciye girdim yag degisimi bittikten sonra arabayı calısdırdıgımda ilgilenen bir cocuk vardı 16 yasında felan abi bu arabada sorun var dedi bende evet var cok yakması felan derken enjektör degil bi kere dedi sasırdım turboda degil dedi bu araba hava akıs metresi var genelde cok yakmasına sebeb veriyor 60000 km den sonra felan dedi ya degistirmek lazım yada yaptırmak dedi bende en son o kalmısdı yaptırmadıgım gittim oto erdemden 90 tl bir hava akıs metresi aldım ve inanmayacaksınız ama kendim taktım depoyu doldurdum 120 km yaptım suanda su soguk hava sartlarında dahi ortalam yakıtım 8.0 den 5.8 ve maximum 6.0 lere indi gp lerin sorunlarından bir tanesi bu bence fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akıs debimetresine baktırsın veya degissin cözüm degismek gibi ..

iyi günler umarım bu bilgi işinize yarar

Ziyaretçi033
17/12/2012, 14:25
Arkadaslar merhaba öncelikle bir baslık acmısdım cok yakıyor diye ama dün itibari ile yakıt problemim çözüldü yag degisimi icin bi tamirciye girdim yag degisimi bittikten sonra arabayı calısdırdıgımda ilgilenen bir cocuk vardı 16 yasında felan abi bu arabada sorun var dedi bende evet var cok yakması felan derken enjektör degil bi kere dedi sasırdım turboda degil dedi bu araba hava akıs metresi var genelde cok yakmasına sebeb veriyor 60000 km den sonra felan dedi ya degistirmek lazım yada yaptırmak dedi bende en son o kalmısdı yaptırmadıgım gittim oto erdemden 90 tl bir hava akıs metresi aldım ve inanmayacaksınız ama kendim taktım depoyu doldurdum 120 km yaptım suanda su soguk hava sartlarında dahi ortalam yakıtım 8.0 den 5.8 ve maximum 6.0 lere indi gp lerin sorunlarından bir tanesi bu bence fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akıs debimetresine baktırsın veya degissin cözüm degismek gibi ..

iyi günler umarım bu bilgi işinize yarar

Son zamanlarda aracımı çok sevemem rağmen, yakıtından şikayetçiydim, ilk işim bunu denemek olacak. Paylaşım için teşekkürler.

ErhanKarann
17/12/2012, 14:31
Son zamanlarda aracımı çok sevemem rağmen, yakıtından şikayetçiydim, ilk işim bunu denemek olacak. Paylaşım için teşekkürler.

Önemli degil bunu 16 yasındaki bir cocugun demesi garibime gitti yani onca tamirci onca yere git kimsenin aklına gelmeyen yeri o cocuk sesden anladı sanirim gelecegin ideal ustalarından bencede bir dene cözülebilir hayırlı günler

'' Hayat paylaşmaktır ''

paraddoxx
17/12/2012, 14:38
Valla bende bittim o çocuğa bak şimdi. Bizim buralara söliyim de transfer ettirelim onu buralara :)

ErhanKarann
17/12/2012, 14:41
Valla bende bittim o çocuğa bak şimdi. Bizim buralara söliyim de transfer ettirelim onu buralara :)

;)) hehehe valla bencede alıp grande punto adına yetistirelim sadece puntolarla ilgilensin en azından icimiz rahat olur .. ;)

ErhanKarann
17/12/2012, 14:43
5 gün önce trip göstergesi yani bilgisayarın 8.2
4 gün önce ise yine 8.1
3 gün öncesi 8.4
Dün ve bugun 5.8 - 6.0 ( 6.0 ) maximum ve normal sekilde kullanarak öyle az yaksın diye ugrasmadan ..

Ziyaretçi033
17/12/2012, 14:49
Nerde bu çocuk :) Ankara'dayız madem birde biz gidelim :)

Kendim taktım demişsiniz nerede olduğunu ve nasıl birşey olduğunu fotoğraflayıp koyabilirmisiniz?

serdareren
17/12/2012, 15:20
Konu süper olmuş aynı sorun benim arabada da var.Acilen bende deneyip sonucunu paylaşacağım.

ErhanKarann
17/12/2012, 15:23

Kendim taktım demişsiniz nerede olduğunu ve nasıl birşey olduğunu fotoğraflayıp koyabilirmisiniz?

Hocam resimde koyabilirim ama söyle izah edim cocuk sadece önerdi bende eve giderken o parcayı aldım evin önünde cagda oto var ordan sordum nerde yeri diye hava akıs metresinin oda hava filtresinine baglı bir hortum var üzerinde kilips var sarı renkte kaputu acınca direk karsına cıkıyor hava akıs metresi klipsi sarı onu söküyorsun soktügün sey hava akıs metesine baglı bir kablo

ABK
17/12/2012, 15:29
Abi benim arabada aşırı yakmaya başladı bu aralar, 70.000km'yi yeni gördüm. Benden önceki sahibinin değiştirdiğini düşünmüyorum. Denemek lazım.

ErhanKarann
17/12/2012, 15:31

Kardesim resmi yaptım su link yanii zorlarsan sende yaparsın tabiki ben küfür ede ede yaptım ;) sogukta cünkü zor isin ehli olmadıgımız icin ..

https://c1212.hizliresim.com/14/k/gznuz.jpg

buda hava akıs metresinin resmi ( internetten buldum reklam felan degildir yani ancak orda vardı resmi )

https://c1212.hizliresim.com/14/k/gznzb.jpg

x-ray
17/12/2012, 15:40
hava akış metresi yada debi metre de deniyor sanırım. cemal usta, bunu yeri geldikçe hatırlatıyordu, bir kaç kez rastladım sanıyorum. özellikle de turbo arızası sanılan her durumda turbo olmayabilir, bu hava akış metresine mutlaka baktırın diyordu.
yanlış hatırlamıyorsam...

ErhanKarann
17/12/2012, 15:42
Ama gercekten sogukta calısmak bu tip islerde zor ya insanın eli donuyor ben 2 saat felan ugrasdım bir usta olsaydı sanırım 10 dakika sürmezdi diye düşüyorum bakalım kendimiz degistirdik merak edip ama ilerde bir sorun cıkarmı :)

ErhanKarann
17/12/2012, 15:44
hava akış metresi yada debi metre de deniyor sanırım. cemal usta, bunu yeri geldikçe hatırlatıyordu, bir kaç kez rastladım sanıyorum. özellikle de turbo arızası sanılan her durumda turbo olmayabilir, bu hava akış metresine mutlaka baktırın diyordu.
yanlış hatırlamıyorsam...

Evet dogru bir tesbitmis ustanı hiç değiştirme ben o kadar yer dolasdım cok yakıyor diye enjetörlere baktırdım sorun yok turboya baktırdım yok motorda yok elektrik aksamında yok pompada yok mazotta yok orda burda yok o yok bu yok derken bi cok seyde yapıldı belki budur belki şudur diye ama artık oluruna bırakmışken orayı duyunca denemek istedim ve sonuc oldukca güzel
'' Unutmamak lazım usta var us-ta var '' ;)

x-ray
17/12/2012, 15:50
Evet dogru bir tesbitmis ustanı hiç değiştirme ben o kadar yer dolasdım cok yakıyor diye enjetörlere baktırdım sorun yok turboya baktırdım yok motorda yok elektrik aksamında yok pompada yok mazotta yok orda burda yok o yok bu yok derken bi cok seyde yapıldı belki budur belki şudur diye ama artık oluruna bırakmışken orayı duyunca denemek istedim ve sonuc oldukca güzel
'' Unutmamak lazım usta var us-ta var '' ;)
cemal usta dediğim cemal arslan, ankarada chip işiyle uğraşıyor. forumda aktifti bilgilerini paylaşırdı. bende evo mu alınca dizel araç hiç kullanmadığım için forumda dizel hakkında bilgi ararken kendisinin yazılarına çok rastladım.onlardan hatırladığım kadarıyla bu hava akış metresinin kontrolü veya değişimini kendisinin önerdiğiydi.
cemal beyi şahsen tanımıyorum, yani benim ustam değil :)

ErhanKarann
17/12/2012, 15:56
cemal usta dediğim cemal arslan, ankarada chip işiyle uğraşıyor. forumda aktifti bilgilerini paylaşırdı. bende evo mu alınca dizel araç hiç kullanmadığım için forumda dizel hakkında bilgi ararken kendisinin yazılarına çok rastladım.onlardan hatırladığım kadarıyla bu hava akış metresinin kontrolü veya değişimini kendisinin önerdiğiydi.
cemal beyi şahsen tanımıyorum, yani benim ustam değil :)

Anladım yinede güzel bir paylasım yapmıs arkadas cogu insanin unuttugu bir durum aslında arac neden çok yakar sorusuna en mantıklı cevap ya cok basarsın yada enjektör denir hep ama motor için önemli olan bence hava akışıdır diye düsüyorum ..

Ziyaretçi033
17/12/2012, 16:15
Kardesim resmi yaptım su link yanii zorlarsan sende yaparsın tabiki ben küfür ede ede yaptım ;) sogukta cünkü zor isin ehli olmadıgımız icin ..

https://c1212.hizliresim.com/14/k/gznuz.jpg

buda hava akıs metresinin resmi ( internetten buldum reklam felan degildir yani ancak orda vardı resmi )

https://c1212.hizliresim.com/14/k/gznzb.jpg

Hocam resimler için teşekkürler :) elim yatkındır böyle işlere :) değiştirip kısa zamanda durumu aktaracağım buraya.

Benimde yakıt ortamalam 7.6 larda.

tyilgin
17/12/2012, 16:36
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/20273-debimetre-hava-akis-metre.html

Yukarıdaki konuyu uzun zaman önce okumuş ve hemen bir tane balata spreyi almıştım ancak uygun anahtar bulamadığım için temizlemek bir türlü kısmet olmadı.

Bende ilk fırsatta temizleyeceğim.

tolgabaydar
17/12/2012, 16:50
sorununun düzelmesine sevindim, bende aracımı alırken ilk degiştirdiğim sey debimetreydi bende arıza ışıgı yakıyordu ama sizinkine daha o kadar gelmemiş demekki kronik sorunlarından bitanesi daha var bu debimetreyle bir km de bozulur genelde turbo map sensoru :) eger aracınız turboya gec girer yada cekisden duserse yada turboyla ılgılı ısık yakarsa hiç turbonun parcalarını degişmeye calısmayın çünkü çogu kişi bunu yapıyor ilk baktırıp degişeceginiz sey map sensoru olsun,tekrar gecmiş olsun:D

lektonstar17
17/12/2012, 17:38
Sizce ne aralıkla temizlemek , kontrol etmek lazım debimetreyi? Aracım şuan 17800 lerde.

firari83
17/12/2012, 20:53
merakla takipcinizim...

musicdanger
17/12/2012, 23:07
Erhan şuan benim araçta 77.000 km de..suan ortamala deger 6,0 lt..haftada 2 kere elvankente gidiyorum bununla birlikte bu değer tabi..Eğer şehir içi olsa sanırım rahat 7.0 tl der..acaba bende değiştirsem mi?

Birde bu akışmetre senin sağlamken mi değiştirdin? Yani hem hata vermiyor ama gizli hata onda mı ? :)

ckrckrckr
17/12/2012, 23:29
teşekkürler bilgi için bircok arkadaşın isine yarıyacak bir bilgi ve tecrübe

musicdanger
17/12/2012, 23:31
Birde bu temizleme işlemi ve sökme takma işlemini yapan bir üye varsa paylaşırsa güzel olur... :)

ErhanKarann
18/12/2012, 10:02
Erhan şuan benim araçta 77.000 km de..suan ortamala deger 6,0 lt..haftada 2 kere elvankente gidiyorum bununla birlikte bu değer tabi..Eğer şehir içi olsa sanırım rahat 7.0 tl der..acaba bende değiştirsem mi?

Birde bu akışmetre senin sağlamken mi değiştirdin? Yani hem hata vermiyor ama gizli hata onda mı ? :)

Ben bozuk olabilecegini hiç düşünmemisdim acıkcası sadece konu acdıgımda belirttim yag degisimde bir cocuk tavsiye etti bende neden olmasın düsüncesinde degiştirdim demekki arızalı imiş yada normal hava akısını saglamadıgı için çok yakıyormus arac suan benim aracımda 130000 km lerde gp lerin motor ömrü cok uzun oldugunu biliyorum ama sadece abuk subuk yerlerden sorun çıkarıyorlar ben kendim değiştirdim 90 tl parcayı aldım ve değiştirdim 2 saat felan ugrasdım ama acıkcası ;) resimde paylasdım neresi oldugu hakkında 1 sayfada yer alıyor ama yinede sorun cidden orasımı tesbit etmek lazım ben cok uzun zaman arastırdım orasına burasına bakılmadık yeri kalmadı arabanın en son sanırım orası kalmısdı orayada baktık sorun çözüldü ama sadece bura sorunu cözermi bilemiyorum belki daha ufak bir hortum sorunu bile olabilir bazı arkadaslarımızın demibetrenin yakıtı oldukca etkiledigi aşikâr ama bunuda kabullenmek lazım :)

ErhanKarann
18/12/2012, 10:04
Bu arada bi cok hatada arac hata vermiyor malesef ben çukurlara kasislere girince araba dagılıyor gibi derdim ustaya bakardı yok bişey ama onunda cözümü sag ve sol salıncakları ile ilgili tabi amatsöerlerde etkili sancak daha daha etkili imiş puntoda amma tuaf sorunlar var .. :)

ErhanKarann
18/12/2012, 10:07
sorununun düzelmesine sevindim, bende aracımı alırken ilk degiştirdiğim sey debimetreydi bende arıza ışıgı yakıyordu ama sizinkine daha o kadar gelmemiş demekki kronik sorunlarından bitanesi daha var bu debimetreyle bir km de bozulur genelde turbo map sensoru :) eger aracınız turboya gec girer yada cekisden duserse yada turboyla ılgılı ısık yakarsa hiç turbonun parcalarını degişmeye calısmayın çünkü çogu kişi bunu yapıyor ilk baktırıp degişeceginiz sey map sensoru olsun,tekrar gecmiş olsun:D

Teşekkürler kardeşim '' ALLAH '' daha büyük sorunlar vermesin çözülmeyecek bir sorun yok çünkü herşey kul yapımı oldugu için çözümü bizde tabi bazı inatcı seyler var mesela sesler nerden geldigini bulamadıgımız felan gibi onlarıda hayatımızın standartlarına alıp yasamak en güzeli .. Ama ben eger buda cözmeseydi valla ne yakarsa yaksın binecektim bir sene felan gibi daha sonra insallah bir cruze ls plus düşüyorum..

ErhanKarann
19/12/2012, 09:20
Bi konuda arkadaslar 5.5 yakıyor demisler ve cok yakıyor diyorlar gülermisiniz aglarmısınız arkadaslar 5.5 ortalama gören varmı aranızda ? :)

ken01
19/12/2012, 09:43
geçen hafta sincandan çevre yoluna çıktım ve aski spor salonuna gidip geldim. hızımı 80 km ye sabitledim. 6.vites ve devir 1.500 rpmm. 48 km lik yolculuğun sonunda ortalamam 3.8 ye kadar düştü. hayretler içinde kaldım. ama sonrasında etimesgut-sincan trafiğine girince yükselmeye başladı. benim ortalama şu an 5.2 görünüyor.

Not: resim ekleyemedim. nasıl eklendiğini bana biriniz anlatırsa yazımın altına çektiğim resmi ekleyebilirim..

Ziyaretçi033
19/12/2012, 10:43
Tamam arkadaşlar daha fazla canımızı sıkmayın :D

Send to mobile

ErhanKarann
19/12/2012, 11:36
Tamam arkadaşlar daha fazla canımızı sıkmayın :D

Send to mobile

Hocam valla ben kafayı yicem yakıt düzeldi dedim sevindim birazda olsa ama herkez 5.5 felan yakıyor arabalarımız yazınca ben cıldırıyorum tamam daha az yaksında biz neden cok yakıyoruz ? ya bizdemi sorun yoksa pskolojik olarakmı anlamadım bu işi ben senin suan ortalaman nedir?

Ziyaretçi033
19/12/2012, 11:51
Ben herhangi bir temizleme falan yapamadım daha, ortalamam 7.5larda.

Anlık tüketime bakmaktan kaza yapcam ya birgün hadi hayırlısı :D

ErhanKarann
19/12/2012, 11:58

Bende aynen :) Gel kardeş bakmayalım ne yakarsa yaksın yağ yakmasında napalım artık bununla mücadele etmek imkansız birşey yeni clio 4 ler aşırı derecede az yakıyor cidden gördüm şaşırdım bakalım düşünüyorum 1.5 dsg motor şehir içi 5.7 gördüm ben 2 gün önce arkadaşım sıfır aldıgı araçta inanamadım hatta birgün kullandım sıfırlayıp 5.8 yaptım biraz basmısımdır ama :) ..

Ziyaretçi033
19/12/2012, 12:03
Arabamı çok seviyorum ama yakıtından dolayı çıldırmak üzereyim. Heran bir çılgınlık yapablirim :D

O zımbırtıyıda temizlerim:) dahada düşmezse coming soon :D

musicdanger
20/12/2012, 01:44

:) valla bende bakıyorum yalan yok ...suan araç 110 tl GTL yakıt ile 420 km yaptı..6.0 lt ortalama yakıt tuketimi
Normal euro dısel alıcam sanırım..Gtl nde pek bır faydasını gormedım :)

Hatta şunu biliyorsunuzdur araç en düşük 2.0 lt yakıyor.Yani motoru kompresore verdğimizde ...Benim focus titanyum varken bu veri 0.0 lt idi..Sıfır yakıyordu motoru kompresöre yani vitesde kendi haline bırakırken (yokuş aşağı vs )

Keşke puntolarda bunu halletseler..Baya farkeder yakıt ortalaması.. ...Bunun için bir topic açıcaktım aslında..

Semih Kurtulmus
20/12/2012, 02:09
ya benim 8 in altına pek inmiyor ama şuan 20 bine gelmedi araç bende olma ihtimali nedir ?

bu arada böyle bir paylaşımı yapmanızı çok beğendim. teşekkür ederim

ErhanKarann
20/12/2012, 08:24
ya benim 8 in altına pek inmiyor ama şuan 20 bine gelmedi araç bende olma ihtimali nedir ?

Yakıt önemli birşey dedik bizde napabiliriz bu konu hakkında düşüncesinde haraket ettik bakalım umarım daha iyi bilgiler olurda paylaşırız ..

musicdanger
20/12/2012, 14:26

Semih , kullanmış olduğun tarz still yol durumu trafik durumu lastikler vs..bunların hepsi cok etkili...Vitesi değiştirdiğin devir aralıkları vs..

Bunları kontrol edip öyle bilgi verirsen daha yardımcı olunur..

rodopian16
20/12/2012, 20:14
bendede 7,5 8.0 yiyicem kafayı....