PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni puntoda kolon sıkıntısı

msi
12/12/2012, 16:55
geçen temmuz ayında 2012 model fiat puntonun easy modelini satın aldım.Gayette memnunum aracımdan fakat bundan yaklaşık 1,5 2 ay evvel eşimin uyarısıyla sağ ön kolondan bi tıkırtı sesi geldiği.Hakkatten biraz dikkatli dinleyince bende farkettim ki biraz yüksek seste tıkırtı geldiği.Tıkırtıda hani vida gevşer yada kolon yuvasına oturmazda bi ses çıkarır ya aynen o ses benimde tahminim zaten bu yönde.Geçenlerde zincirlikuyu birmotta götürdüm aracı ordaki görevli sağ kolona baktı sesi duymak için biraz yuklendi kolona sanki dahada çoğaldı gibi geldi bana yada direk ben oraya yoğunlaştığım için bana öyle geliyo.Görevliye ne yapabilirsiniz diye sordum bırakmanız gerek ve içindeki izolasyona bakmam gerek dedi bunun içinde herhangi bir ücret talep edilmeyeceğinin teyidinide verdi.Ama buna pek güvenemiyorum ekstra bişeyler çıkarırlar ve kurcalarlar die sonuçta yeni olduğu içinde pek kurcalatmak istemiyorum aracımı.Bana bu konu hakkıda fikir verebilirmisiniz yardımınıza ihtiyacım var.

Ziyaretçi033
12/12/2012, 17:03
Öncelikle geçmiş olsun, yeni araç olunca küçük birşey bile can sıkabiliyor.
Kolondan kastınız hoparlör mü?

msi
12/12/2012, 17:41
aynen öle en ufak bişey bile can sıkıcı :( evet hoparlörden bahsediyorum :)))

Ziyaretçi033
12/12/2012, 18:07
Sonuçta aracınız yeni ve garantili, o sesin sizin hatanızdan dolayı çıkacağını zannetmiyorum (kullanıcı hatası olması mümkün değil yani) Götürün baksınlar. Hiçbir ücrette talep etmezler. Dediğiniz gibi zaten ya vida gevşemiştir, yada içeri düşmüştür. Hiç canınızı sıkmayın. Çözülür elbet. :) Tanıdık bir ustanız varsa 15-20 dk da halleder.

msi
12/12/2012, 18:28
evet forumda paylaştıktan sonra aracı aldığım fırat otoya mail attım anında döndüler.Dediğiniz gibi getirin bakalım dediler ve hiçbir ücret talep etmeyeceklerini söylediler.:) umarım bizim düşündüğümüz gibi 15-20 dk da çözülecek bişeydir :)

rbcn
12/12/2012, 18:58
tümseklerde çukurlarda kasislerde kasılmalarda mı geliyor o ses.. Ses emniyet kemerinin plastik kolona tıkırdatması gibi bir ses mi

dogus618
12/12/2012, 19:24
asla sıfır araba da hopörlör düşmez ben puntoma tesisat için söktürdüğümde gördüm perçinle tutturulmuş düşmesi kolay kolay söz konusu değil patlak olabilir yada üzerindeki mukavva nın orda yırtık olabilir tıkırtılı ses alıyorsanız

dincsoy16
12/12/2012, 19:45
Aynen kolonlar percinli kopmasi imkansiz.her kolonda 3 percin var.1 tanesi kopsa yada takilmamis olsa bile diger 2 tanesi kolonu rahatlikla tutar vede ses yapmaz.

Sent from my GT-I9100 using

msi
13/12/2012, 09:29
yok ne tümseklerde nede kasislerden gelmiyo.Patlakta değil patlak gibi bi ses gelmiyo sadece sesi biraz yukselttiğimde basslı bi şarkıda sadece o kolondan oturmamış yada sanki kolona bişey çarpıyomuş gibi bi ses geliyo çözemedim bende öyle yüksek sesle müzik dinleyen biri de değilim araba kullanırken ama arada ses açtığımda böyle bi ses geliyo ve rahatsız ediyo :(

blackhawk
13/12/2012, 11:30
hop. önünde kapı plastiğine bağlı plastik kasnak var. bu kasnağın kendi tırnakları var o sayede takılı kalıyor. tırnaklar biraz bol o yüzden ses gelebilir. yoksa ark. dediği gibi perçin kolay çıkmaz.

fotobelit
13/12/2012, 11:32
Acaba kolunun üstüne kablo veya başka bir nesnemi geldi..Bass vurmalarından titreyip çarpıyor olabilir..

ahmetcihanokke
13/12/2012, 12:13
hop. önünde kapı plastiğine bağlı plastik kasnak var. bu kasnağın kendi tırnakları var o sayede takılı kalıyor. tırnaklar biraz bol o yüzden ses gelebilir. yoksa ark. dediği gibi perçin kolay çıkmaz.

bencede o ses yapıyodur benimde araçda 4binde başladı o ses
çözülmüycek bişey değil ama yol şartları malum yapıldı hatta kartaş maltepede çok ilgilendiler bu konuyla senelik bakımda ancak yolların kötü olması bunları genede tetikledi genede oluyo bazı araçlardada olmuyomuş.ben bu sesle yaşamayı öğrendim sizede tavsiye edebilceğim o umarım kronikleşmez...

msi
13/12/2012, 12:24
perçinliyse arkadaşların dediği gibi perçin kolay kolay çıkmaz.benim tahminim de kolonun üstüne kablo yada başka bi nesne geldi yada izolasyonla ilgili bi sıkıntı var yada kapının iç yapısını bilmiyorum ama belkide kapının iç tarafındaki plastiği tutan tırnak yada vidalar gevşedi o ses yapıyo ,yoksa kolon patlak değil düşük seste bişey yok ama sesi açınca o ses rahatsız ediyo :( umarım dediğiniz gibi kronikleşmez kronikleş,irsede dediğiniz gibi bu sesle yaşamaya alışacağız :))))

dogus618
13/12/2012, 13:14
Hoporlorun ustune kablo gelemez cunki soketli ve soket yan kisminda

shellcininabisi
13/12/2012, 14:13
benim de ön sağ hoparlörüm bazen patlak gibi baslarda baya cızırtı yapıyor ama bazen de canavar gibi çalışıyor yani canı nasıl isterse ona göre davranıyor. ben de soracaktım önüne bir şey mi geliyor acaba bazen diye.

dogus618
13/12/2012, 14:26
Orjinal hoporler cok ama cok dandik ses ciktigina dua etmek lazim gercekten

blackhawk
13/12/2012, 15:09
şimdilerde tüm araçlarda aynı tarz hop. var.hop. kabloları bez bantla sarılı ve jacklı o yüzden ses yapmaz. ses yapacak tek parça o kasnak kapıyı söktürün o kasnağı yapıştırtın ses bitsin. hatta imkan varsa sökmüşken hop. kalite markayla değiştirin.

msi
13/12/2012, 15:36
bende kasnaktan olduğunu düşünüyorum.dediğiniz gibi açtırmışken daha kaliteli kolonlarla değiştirmek iyi olur ama şuanda ona ayıracak bütçem olmadığı için bunlarla idare edeceğim :( olsunda ses kesilsinde ben bunada razıyım

Viraj
13/12/2012, 15:42
Ben de aracı satın aldığım günden buyana sesi biraz açınca o da maksimum 20. seviye oluyor ön hoperlörlerimden özellikle de ön sol kabinden titreşim sesi alıyorum. Durumu yetkili servise defalarca bildirdim kabini açıp baktıklarını ve bir sorunla karşılaşmadıklarını titreşimden aracın başka bölümlerinden ses gelebileceğini söyleyip bas ayarlarını sıfıra indirmekle yetindiler. Sonuç olarak 2 yıldır yetkili servisler bu sorunu çözemedi ya da pek uğraşmadılar artık ben de sorunu olduğu gibi kabul ettim. Bu açıdan Punto'nun hayatımda gördüğüm en kötü ses sistemine sahip araç olduğunu söyleyebilirim, bir önceki aracım 2006 Albea Dynamic'ten bile daha iyi ses kalitesi alıyordum.Ancak benim yaptığımı siz yapmayın ve servisin üstüne gidin, firma verdiğiniz paranın karşılığını size vermeli, neticede bu araçları bedavaya yada çok da ucuza almıyoruz. Umarım sorununuzu en kısa zamanda çözebilirler...

msi
13/12/2012, 16:01
demekki bu kolondan ses gelmesi kronik bi durum bu araçlar için.aracı fırat otodan almıştım dün akşam üzeri bi mail attım hemen geri donduler kısmet olursa cumartesi sabah erkenden gidicem bakalım ne diycekler telefonda çok ilgilendiler ama serviste ne yapacaklar çok merak ediyorum.Size tavsiyem her konuda telefonla fazla uğraşmayın direk mail yada fax yoluyla şikayetinizi bildirirseniz geri donuyolar donmekte zorundalar.çünkü yazılı olan herşeyi okumak ve cevap vermek zorundalar sizin attığınız mail en baştaki yetkiliye kadar gittiği için geri dönüyolar.İlk defa sıfır araç aldığım için aklıma takılan her soruyu fiatın sitesindeki mail adresine atıyorum ve hepsine geri dönüyolar :)

blackhawk
14/12/2012, 10:33
şimdi aklıma geldi bas yüzünden kapı plastiği ses yapıyor olabilir. kapı sökülünce plastik kaplama altına ince izolasyon yaptır. o da sesi etkileyebilir.

icngz
14/12/2012, 20:42
benım de bası yükselttikçe o ses cıkıyordu zınp zınp diye yapacak bişi yok dediler yine de bişiler sıkıştırdılar hala aynen devam.CD de daha da zıng lıyor.

tolgabaydar
14/12/2012, 21:23
ya aynı dert bendede var hocam hoporlor degıstıgımde dahada belırgın oldu bende kapı plastiginin hoporlorun onunde cıkan noktalı delıklı kısım hanı onu cıkarıp pımapen ızolasyon bantından yapıstırdım sunger deılde lastık gbi olanlardan tum cevresine uyguladım oyle oyle bıraz kesildi ama hala var ya kapı plastıgınden

msi
18/12/2012, 13:56
bende anlamış değilim neden olduğunu kısmet olursa yılbasından once bi servise götürcem bakalım ne diycekler.

msi
10/01/2013, 16:34
nihayet en sonunda geçen hafta cumartesi fırat otoya götürdüm aracımı.Yaklaşık 1,5 saat bekledikten sonra oranın müşteri temsilcisi olan uğur bey sağolsun çağırdı ve sıkıntının kolondan olduğunu yalnız ellerinde parçanın olmadığını ve sipariş ettiğini söyledi.Kısmet olursa bu cumartesi sabahı yine erkenden gidip kolonu değiş******eceğim.Bakalım değiştirdikten sonra da sorun devam edecek mi?umarım devam etmez çünkü ses bayağı çoğaldı ve rahatısz edici duruma geldi.

msi
13/01/2013, 20:18
ve nihayet dün servise gittim ve kolonu değiştirdiler garantiden ve sorunum çözüldü :))) fırat otoya ve uğur beye çok teşekkürler :)))